do eischen van het vak ingericht, tot ont vangst en behoorlijke bediening van beider kunne. Verscheidene personen, te zeer hechtende aan de traditie en blijkbaar wars van het kennisnemen met 's lands gewijzigde Grondwet, namen hedenochtend alhier plaats in treinen, welke hen residentiewaarts brach ten, om in Den Haag getuigen te zjjn van de plechtige opening der Staten-Generaal. Welk eene teleurstelling zal zich van die personen meester gemaakt hebben, toen zy jn Gravenhage vernamen dat, zooals we nog verleden weok ook in ons blad hebben medegedeeld, die opening eerst morgen zal plaats hebben. Men meldt ons uit Rijnsburg dat heden aldaar by den ambtenaar van den burgeriyken stand door den veehouder C. Z. aangifte werd gedaan van de geboorte van zyn zes en twintigste kind. De schooljeugd te Nieuwkoop had Zaterdag een genoeglijken middag. De onderwijzers van de openbare- en van de R.-K. school hadden by de ingezetenen gelden ingezameld om hunne leerlingen het paarden spel te laten bezoeken van den lieer Cohen, die met de meeste welwillendheid had mede gewerkt om den kinderen die vreugde te ver schaffen. Ook een gedeelte der schoolkinderen van het naburig Noorden was gekomen. Het huis, bewoond door K. L., staande aan den Legmeerdyk, gem. Aalsmeer, is" .geheel afgebrand. De verzekerde inboedel is grootendeels gered, doch de schuur met timmergereedschappen, welke niet verzekerd waren, werd eene prooi der vlammen. De 3de schryver A. H.die aan boord van de instructiebrik „Pollux" zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van gelden, hem uithoofde van zyne persoonlyke dienstbetrekking toevertrouwd, is te dier zake door den zeekrygsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, met degra datie tot matroos 3de klasse. Volgens het „N. v. d. D." is het ook door ons uit het „Hbl." overgenomen bericht, als zou Van Horn, de moordenaar van den hoofd conducteur Ekkert, overleden zyn, onjuist. Zjjn toestand schynt, de omstan digheden in aanmerking genomen, zelfs niet onbevredigend te zyn. Op den Haarlemmerdyk t e A m- sterdam, in perceel No. 94, waarin een winkel in galanterieën en speelgoed uitgeoefend werd, sprong gisteravond te circa 7 uren de bran dende petroleumlamp en deelde de gevaarlyke vloeistof zich oogenblikkeiyk aan de vele licht ontvlambare voorwerpen mode, zoodat niet alleen de winkel plotseling in lichterlaaie stond, maar de vlam zelfs tot boven do nok van het gebouw uitsloeg en terstond alle brand schellen in den omtrek in beweging gebracht werden. De brandweer, onmiddellyk met eene groote macht aangerukt, slaagde er echter in, met behulp van twee Vèchtbrandkranen, het onheil in korten tijd te bedwingen zonder dat er persoonlyke ongelukkon by te betreu ren zyn. De winkel is geheel uitgebrand, en de bovenverdiepingen hebben schade bekomen. De gehoelo blussching was in een groot half uur afgeloopen. {Hbl.) Donderdag-morgen lag een van de twee zwanen, welke den vyver van Don Heuvel te Rotterdam versieren, dood in de "Wetering tusschen Den Heuvel en het land ten westen hiervan, dat van gemeentewege wordt opgohoogd. Het beest was doodge schoten, vermoedolyk door iemand, die tijdens den mist, welke don nacht te voren heerschte, het beest hoopte meester te worden om het dons, maar door den mist niet zag waar het getroffen dier sterven ging. (TV. B. C.) In de laatste anderhalve maand heeft men niet kunnen werken op het wrak der „Lutine", zoowel door het ruwe weder als door den ongunstiger» toestand van het Waler, boven do zandbank. Op 14 Sept. hebben de booten weer kunnen zuigen; ze haalden 8 Sp. matten, wat roest en eenig koperwerk op. Gisteren is aan de gevolgen van brandwonden, in het St.-Elisabeth's zie kenhuis te Amersfoort overleden de 18 jarige dienstbode, die in den vroegen nacht van '23 op 24 Aug. jl. zich met moeite heeft gered uit de in brand staando boerenhofstede, ge naamd „Het Lazarushuis", naby Amersfoort, aan den Hoevolakerstraatweg, welke brand is ontstaan door het omvallen van oen petro leumlampje in de bovenkamer dozer dienstbode. Ten nadoele van do koffiehuis- houdster de Wed. II. Abels, to Grave, is uit eene gesloten lade ontvreemd een bedrag van 68.50, waarvan f 60 aan bankpapier, 3 ryksdaalders en één gulden. Een bankbiljet van f 100, dat in dezelfde lade lag, doch toevallig onder eenige papieren geschoven was, werd gelukkig door de daders niet op gemerkt. Het En g e 1 s ch e stoomschip „Cas sia," komende van Amsterdam, is heden met het stoomschip „Hilda" in het Noordzeekanaal in aanvaring geweest en bekwam daarby belangrijke schade aan den boeg. Omtrent de aanvaring van de Ilaiiaanschè stoomboot „èud Amóriqüe", vóöT anker te Port-Luz (Canarie-eilanden) door den Franschon stoomer „La France", wordt ge meld dat nog 80 der opvarenden gemist wor den. Volgens een later bericht zouden beide stoomschepen in beweging zyn geweest en zou de aanvaring by het binnenkomen van de haven hebben plaats gehad. Het Italiaan- sche schip zonk in tien minuten. De „Sud-Amérique" had 69 matrozen en 261 passagiers, voor een groot deel emigran ten, aan boord. Het was een viermaster van ruim 2000 rog. ton, maar „La France" was veel grooter. Negen iyken zyn gevonden. Tot grooten schrik van een aan tal negers op eene katoenplantage by Marietta, in Goorgie, is daar een ballon neergekomen, uit welks schuitje een man sprong, die als een dolleman schreeuwde en gebaren maakte. De negers, overtuigd dat een wraakengel tot hen was neergedaald, vluchtten gillende de bosschen in. De eigenaar der plantage nam den man, die werkelyk krankzinnig scheen te zyn, mee naar huis en heeft hem sedert by zich gehouden. Men kan niets uit hem krij gen. Hy is donker van gelaatskleur en draagt eene soort van zyden kiel met eene broek van bokkevel. Te Charley, in Engeland, is by gelegenheid eener begrafenis de lykbaar door eene van de kaarsen, welke er om heen go- plaatst waren, in brand geraakt, met het gevolg dat het lyk en de kist geheel ver brandden. Daar het lyk des avonds met de brandende kaarsen zonder toezicht in de kerk gelaten was, bespeurde mon den brand eerst toen de vlam uit de ramen sloeg. De asch van het lyk is zorgvuldig verzameld en zal in eene nieuwe kist gelegd worden. KOLONIËN. BATAVIA, 14 18 Augustus. De „Loc." schryft nog over Sragen De zaak komt hierop neer, dat op de koffie- onderneming Tarik (administrateur Jonchheere) een ontslagen bekel zich met een paar had- jies in betrekking heeft gesteld, om zich over dat ontslag te wreken. Vandaar die enkele vergaderingen, die zooveel onrust hebben ver wekt en welken, door het spoedig optreden van hot bestuur, geheel de kop is ingedrukt. Waarschynlyk in verband met dit zaakje is de resident Spaan naar Madioen vertrokken. Tarik toch ligt op de grens van Solo en Madioen, en wellicht wil de resident met zijn collega van Madioen maatregelen bespreken om verdachte lui, die de grens overtrekken, op te pakken. Het feit zelf, dat de resident evenals de secretaris Rosemeier (die naar Pekalongan is om het diffusie systeem na te gaan) zich van de hoofdplaats meenen te kunnen verwyderen, bewyst dat er niets ernstigs aan de hand is. De assistent-resident te Solo moet voorts drie Arabieren hebben laten oppakken (of dit dezolfden zyn als de vroeger vermelde goeroe's, blykt ons niet) waarvan gehoord werd dat de een tot de twee anderen zeide: „als ik ge hangen word, wordt jelui het ook." Men ziet dus dat het bestuur genoeg op zyn qui vive is, volgens sommigen zelfs te veel; maarwy stemmen daarmee niet in, want wy achlen te veel zorg in den tegenwoordigen tyd beter, dan te weinig. Mon meldt uit Solo, dd. 1 Aug.Zoocven is by halte Salem (lyn Semarang-Vorstenlan den) een der Sragensche opstandelingen, zwaar gewapend, opgevat. Twee anderen ontsnapten. De resident van Solo is ter conferentie naar Madioen. (Do afdoeling Sragen grenst aan het Madioensche). Uit Modjokerto bericht men dat de cholera zich er tot ue hoofdplaats schynt te bepalen (gisternacht byv. weer een paar gevallen) want in de kampongs er buiten of op de omlig- gondo fabrieken hoort men niet van aio ziekte. Aan eon part. brief van oon administra teur in de Solosche afd. Bojolali, gronzonde aan het Sragensche, ontleent het „Bat. Nbl." het volgende: Den 8ston dezer werden wy 's middags om 5 uren van Salem gewaarschuwd, dat zich hier slecht volk ophield. Passergangers van Saren deelden mede, dat zich een complot gevormd had, met het doel om hier het Europeesch personeel te vermoorden. Niettegenstaande ik reeds in de courant had gelezen dat eenige Europeanen zich reeds van Sragen metter woon naar Solo hadden begeven, sloeg ik aanvankelyk weinig geloof aan het gerucht. Des avonds kwam iemand my mededeelen dat zich werkelyk gewapend volk in öhze on- middeliyké nabyheid ophield. In de alang alang, naby ons erf, waren eenige inlanders met ontbloote wapenen gezien. Voor zoover doenlyk (het was toen reeds 8 uren en zeer donker) werden zooveel opgezetenen in het huis van den administrateur verzameld als mogelyk was, allen zoo goed als het kon gewapend, de vrouwen en kinderen in ééne kamer by elkander. Over twee geweren en eene revolver met ammunitie viel te beschikken, terwyl allen waakten. Om twee uren 's nachts werd achter het erf van den administrateur, om hot wachtvolk af te leiden, eene woning in brand gestoken. Geen enkel man der wacht werd vergund zich te verwyderen, terwyl m«t alle macht op de benden en de lessongs werd ge slagen. Geen enkele opgezetene uit de buurt of van het onmiddellijk nabijgelegen Balak kwam evenwel te hulp. Nu die gronden door eene commissie van den soesoehoenan zijn overgenomen, schynt de bevolking daarvan geen hulp by ongoval meer te willen verleenen. Naar aanleiding van het voorgevallene, gaan wy nu met den trein om vyf uren naar Solo, om den volgenden morgen, te 7 u. 15 min., terug te kcertn. Het établissement wordt gedurende den nacht door eene dubbele wacht bewaakt. Aan het bestuur te Solo is van het voorgevallene kennis gegeven. Te Salem hebben de Euro peanen hunne woning verlaten, terwyl heden morgen, 10 dezer, bericht werd ontvangen dat zich te Kali-osso eene bende van 25 hadji's had verzameld. Aan de politie te Lawang is hiervan mededeeling gedaan. Het établissement Ngrotto is in den nacht van den lOden dezer door 40 opgezetenen met de demangs van Platook en Wonoleloh be waakt. Men kan echter met zekerheid aan nemen dat by eene overrompeling het wacht volk op de vlucht slaat en daarom is het niet raadzaam thans gedurende don nacht op de onderneming te blyven. Uit Salem (eene spoorweghalte in het Solosche) schryft men aan het „Bat. Hbl." het volgende: Terwyl uw blad reeds meldde dat de hadjies te Sragen, evenals die van Tjilegon; lastig worden, is het ook hier te Salem thans on veilig. Zoo kwamen Woensdag, 8 dezer, des middags 5 uren, 8 gewapende mannen hier om naar het aantal hier woonachtige Euro peanen en hun traktementen te informeeren. Daarna gingen zij regelrecht naar de onder neming „Rotto" en staken om 2 uren 's nachts één der huizen in brand. De heeren B. en M. van die onderneming hebben den volgenden morgen met hun gezin en al hun goederen onmiddellijk de vlucht genomen naar Solo. Alleen 's morgens komen zy van Solo hier terug om hun dienst naar behooren te ver richten. Genoemde heeren B. en M. hebben hiervan onmiddellyk zoowel den resident als den assistent-resident in kennis gesteld. Ook de haltechef van de Ned.-Ind. Spoorwegmaat- scliappy, de heer K., heeft deze zaken aan zyn onmiddellyken chef medegedeeld. Daarby zijne halte niet heeft kunnen verlaten, sluit by zich met de familie D. aan om iedoren avond beurtelings de wacht te houden. Hedenmor gen heeft de assistent-resident van Solo den heer P., den djaksa van Solo, den penewoe van Kali-Osso en den rongo van Lawang naar Salem gezonden, en dezen hadden het geluk, het hoofd dor bandieten te kunnen arresteoren en naar Solo te vervoeren. - Opvallend is het. zoo meldt men ons, dat er zoo'n massa hadjie's tusschen Sidho- ardjo en Bangil heen en weer ryden en by voorkeur daartoe gebruik maken van den (z. g.) stillen weg en niet, zooals gewoonlyk, van don grooten weg. Niet minder opvallend is het, dat menig hadjie, anders zoo gesteld op het priesterlyk gewaad, zich than3 by voorkeur in gewone Javaansche kleederdracht beweegt: waar schynlyk onder den indruk dat juist de gangen dor in die streken vooral zoo talryke geeste- lyke heeren, tegenwoordig met groote belang stelling worden gadegeslagen. {Soer. Cd.) Uit Kediri ontving de „Soer. Crt." het na volgende telegram, gedagtoekend 14 dezer: „Gisteren nog eene bende van 14 zwaar gewapende kerels opgevat in het district Djambean (ongeveer een post van de hoofd plaats in de buurt van Pesantren) en opge zonden naar Blitar. - „De resident en regent van Kediri heden naar Blitar. „De in het Blitarsche gepakte bende bestond uit 26 man. Daar is vooral desa Gambrang niet pluis. „In het Ponorogosche 3 man gepakt, naar men zegt. „Hadjies werken sterk met djimats; daarvan werden velen gevonden." Naar aanleiding der'Sragensche quaestie schryft de „Soer. Crt." o. m. Een feit is het, dat men zoowel in het Ma dioensche als in het Solosche (en nog in vele gewesten en afdeelingen meer) allerlei vertak kingen van een groot en algemeen complot gedeeltelijk op het spoor is; een complot, dat ook met West-Java in verband staat en ten doel had op den „garebek besar" (18 dezer) tot eor.e algomeene uitbarsting te komen. Overal heeft het bestuur, gelukkig wakker geschrikt door de even onverwachte als on- tydige Tjilegonsche uitbarsting, dan ook reeds sedert weken de velerlei verdachte verschijn selen en gangen van allerlei aard zorgvuldig nagespeurd en bespied. Van daar de gevangen neming der goeroe's in het Sragensche en het rusteloos najagen hunner volgelingen, van welke de drie zwaar gewapenden te Salem, van wie één gevat werd, een deel uitmaakten. Zoo zyn er meer plaatsen en koempoela.n's In het Ponorogonsche bijvoorbeeld, Madioen- grens van Solo, mede een bekend brandpunt, is het evenmin pluis als in Sragen. In het Blitarsche, in een desa bezuiden de Brantas, welker door berichtgeversgeradbraakte naam waarschynlyk Parakan moet wezen, is dezer dagen eene hoele bende van llzwaar- gewapenden opgevat, die zonder pas daar rond zwierven zonder zich te kunnen legitimeeren. Wy verzuimden nog gisteren mede te deelen, schryft een later nummer van dat blad, dat ook de resident van Kediri, de heer De Wit, te Madioen ter conferentie was tot onderling overleg met Madioen en Solo, betreffende de te nemen maatregelen tot het opvatten der heeren onruststokers. We kunnen hierby nog voegen dat er van overheidswege ook al ziet men dat zoo niet op de straat - verscheidene maatregelen zijn genomen om dadeiyk en tydig overal by de hand te zyn, des nachts zoowel als by dag en niet overvallen te worden. We raden dus een ieder, vooral ook in de binnenlanden, aan om, zonder de voorzichtigheid en waak zaamheid nit het oog te verliezen, maar vooral ook zonder eenigen sehyn van uittarting, zich niet ongerust te maken of aan te stellen en stil zyn gang te gaan alsof er niets gaande was. De cholera is volgens een telegram uit Boeleleng, dd. 11 Aug., aan de „Soer. Crt.", daar in zeer hevigen graad uitgebarsten en dage- ïyks nemen de gevallen mot aoodelyken af loop toe. Volgens berichten uit Pasoeroean hebben zich ook aldaar gevallen van cholera voorgedaan by inlanders, met doodelyken afloop. Te Batavia liep het gerucht dat-de bevol kingen van de landen Soedimara en Djombang (Kebajoran) tegen den administrateur in ver zet zyn gekomen, naar aanleiding van ver schil omtrent de uitbetaling van dagloonen. Naar men verneemt, zyn te Soerabaia geruststellende berichten ontvangen letreffende den toestand van den resident van Djokdja, Van Baak, die een aanval van beroerte had. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Uit 'slande dienst, de controleur 2de kl. bij het Binnenl. Bestuur op Java on Madura J. De Koekop verzoek, eervol, uit zijne betrekking, w. ziekte, de commies lste kl. bij don Post- en telegraafdienst jbr. L. H. P. Gold man; eervol, uit zijne betrekking, w. ziekte, de contr. lste kl. bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madura J. H. C. Blaauw; eervol, uit 's lands dienst, wegens volbrachten diensttijd, de commies op het ass.-res.- kantoor tc Bengkalis (Oostkust van Sumatra) J. A. Vermeer; eervol uit. zijne betrekki g, de élèvebijdo tinmijnen op Banka Y. Meetel'. Benoemd: Bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madu-a: tot- ccntr. lste kl. J. "W. Van der Valk, C. P. J. Blok, P. W. Hartelust en S. Van Hamel; tot contr. 2de kl. A. J. H. W. baron Van Hceckeren, J. Dunnewold, jbr. J. De Serière, F. H. D. H. Von Ende, J. Einthoven en J. J- Verwijlt; tot adsp.-controlcur, C. W. F. Kootman, V. J. Ketjen, H, Bomermeyer, H. Altmam K. Carpentier Alting en J A. Van Blommestein; tot hoofdcommies ter Alge meen© Secretarie, de hoofdcommies bij het Dep. van Binnenl. Bestuur J. B. Scheemakcr. Op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl. J. Van Weert; tot adsp.-contr. D. H. Van der Hoek cn AC. Veenhuizcn. Bij dc:i Post- en Telegraafdienst: tot commies lste

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2