Vereenigde Vergadering der beide Kamers, Burgerlijke Stand. ADVERTENTIE N. tot het gelijktijdig waarnemen van den ge neeskundigen dienst by de gevangenis te Oegstgeest, waaraan eene toelage van f 500 is verbonden. Het liet zich aanzien dat voor de bedee ling van „haring en wittebrood" voor de vrou wen en sigaren en bier voor de mannen bij gelegenheid van den 3den Oct., den dag van Leidens ontzet, de toevloed telkens grooter zou worden en dat dus dit eigenaardig gedeelte van het feest telken jare grooter geldelijke offers van de 3 October-vereeniging zou eischen. Waren verleden jaar 3000 personen (man nen en vrouwen) voor die bedeeling inge schreven, dit jaar hebben zich niet minder dan 5000 personen aangemeld en van hen 2700 vrouwen ongeveer en 2200 mannen. Men zal in elk geval de beschikbare gelden zóó weten te verdoelen, dat niemand het historische „haring en wittebrood" zal behoe ven te worden onthouden. De gelegenheid voor jongelieden boven den 16-jarigen leeftijd om zich ook op het gebied der toonkunst te bekwamen, wordt thans werkelijk al zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Blijkens eene in dit nommer voor komende advertentie toch is de heer Willem Yan Iperen voornemens hun, die zich daartoe aanmelden, het onderricht in de elementaire grondbeginselen der muziek en in den koor zang kosteloos te doen ontvangen. Dit is zeer zeker een loffelijk besluit, dat tot niet anders kan leiden dan tot bevordering der zoo edele zangkunst en waarvan de vruchten later zeer zeker ten goede moeten komen. Het is dus te verwachten dat er van de welwillende en zeldzame aanbieding een ruim gebruik ge maakt zal worden. Nu het jaagpad langs den Rijn aan de provincie Zuid-Holland is overgegaan, wen schen de Staten van dit gewest aan de be staande heffing van gelden aan de veren de Boerensehouw, de Prinsenschouw en dat over de Ziende in dit jaagpad een vasten grond slag te geven. Tot bekrachtiging dier heffing is thans door de Regeering aan de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend. De opbrengst van het veergeld zal strekken als bijdrage in de belooning der veerlieden. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het voorstel-Domela Nieuwenhuis omtrent den gedwongen winkelnering is thans open baar geworden. Het bevat de verschillende opmerkingen en argumenten ter bestrijding, die reeds meermalen werden aangevoerd. Het verslag eindigt, na van het voorstel zelf de beginselen en de uitvoerbaarheid te hebben bestreden, met de opmerking, dat ook in de formuleering der overgangsbepaling geene spo ren waren te vinden van de kennis en be dachtzaamheid, die voor wetgevenden arbeid worden vereischt. Men achtte het zelfs algemeen een gebrek aan deferentie van den voorsteller, om de Kamer met een voorstel van zulk een gehalte bezig te houden. De directeur der weesinrichting te Neer bosch heeft over het 2de kwartaal van dit jaar, behalve honderden kleedingstukken, aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van 52,251.12. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op 18 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. J. J. Kraakman, met 16 dezer, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, onder toeken ning van een pensioen van f 1059 's jaars, en eene verhooging daarvan voor werkelijk verblijf 'n militairen dienst in 'sRyks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, van f 600 'sjaars; en mot gelijken datum bevorderd tot luit. ter zee lste kl., den luit. ter zee 2de kl. W. P. Coolhaas. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week worden op „Rhynzigt" alhier genomen 195 zwemba den door lieeren en 13 door dames. De tem peratuur van het water is 17° Celsius. Volgons bekomen information was de vrouw, die jongstleden Woensdag nabjj de Haarl. vaart door den trein is gedood, genaamdAlida Van Es, out^OI jaren, woon achtig to Leiden, Berkendaalstraatje No. 3. Zij was gekleed met zwarten rok, zwart jak, zwarte wollen muts, zwarten doek on lage schoenen. By haar werden gevonden eono schaar met ketting, oen naaldenkoker, knipmesje, eenige spijkers, twee knoopjes, acht doosjes schoen smeer, een busje pepermunt, twee pakjes potlood, tien doosjes lucifers, vyf bosjes zwa velstok, een fleschje olie en eene portemonnaie met 271/, cent. Aangezien zich tot heden nog geene nabe staanden hebben aangemeld, verzoekt de burgemeester van Leiderdorp nadere inlichting. By eene waschvrouw in het Hofje van Nijverheid, aan de Uileboomen te 's-Hage, is een kind van twee jaar in een pot met heet water gevallen en heeft ernstige brandwonden bekomen. In do Paramaribo-straat aldaar klom een jongen over een hek. Hij stortte naar beneden en brak een been. Onder het haverzichten is op het land van den heer J. Kloosterhuis te Harkstede (prov. Groningen) in het begin dezer week gevonden een ballon, voorzien van een briefje, waarop te lezen staat: „Leiden, 24 Juli '88, 's middags 3 uur, opgelaten ter gelegenheid van de kermis." Het gerochtshof te 's- Graven- hage heeft heden bevestigd de vonnissen der Haagsche rechtbank, waarbij een koopman te dier stede ter zake van opzettelijke en wederrechtelijke toeëigening van twee hand wagens, welke hem in huur waren afgestaan, tot zes maanden, en een bouwman uit Bos koop, wegens mishandeling van een boom- kweeker, tot twee maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Het vonnis derzelfde rechtbank, waarbij de klerken van het Genealogisch Heraldisch Archief wegens diefstal van uit oude couranten uitgeknipte advertentiën tot 4 en 6 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, werd vernietigd, doch alleen voor wat de straf van den 2den bekl. betreft. Hem werd thans eene gevangenisstraf van 8 maanden opgelegd. Donderdag-avond bekwam een kindje in het Waaigat te Scheveningen schrik kelijke brandwonden door het omvallen van eene petroleumlamp, welke, door anderen van de tafel gestooten, het kind in het aangezicht sloeg. D e 8 2-j a r i g e v. D., van S I u i p w ij k, die, ten gevolge van zijne doofhoid, nabjj Gouda door een trein werd aangereden, is aan de gevolgen van dat ongeval overleden. De toestand der drie door re volverschoten te Haarlem gewonden is steeds vooruitgaande. Gisternamiddag omstreeks kwart vóór drieën is de kogel uit den rug van den verwonden stukadoor H.,. in het gasthuis verpleegd wor dende, door den geneeskundige verwijderd en aan den tegenwoordig zjjnden inspecteur van politie, ten dienste van de justitie, afgegeven. Een 102-jarig man bracht gis- teren met zjjne 75-jarige dochter oen bezoek aan de gastentoonstelling te Utrecht. Te Deventer is een pakje (rol letje) geld uitgogeven voor 50 centen, dat later bleek te bestaan uit eenige stukken ijzer; aan de beide uiteinden van het rolletje was één cent. Telegrammeo. (Zie de buitenlandsche berichten in het 2de blad.) ST. PETERSBURG, 14 September. Sedert het vertrek van den czaar is de toon der Russische pers ten opzichte van Duitschland weder scherper geworden- Het artikel der „Nordd. Allg. Ztg." over koningin Nathalia heeft hier velen verbitterd. VERONA, 14 September. Do straten dezer stad, welke door het hooge water overstroomd waren, zijn voor het grootste gedeelte daarvan weder bevrijd. BERLIJN, 14 September. Men verwacht binnen korten tyd talrijke uitzettingen van socialisten, met het oog op den kleinen staat van beleg in de noordelijke provinciën. Graaf Herbert Von Bismarck is uit Ostende te Berlijn teruggekeerd. SOFIA, 14 September. De postbode van Roestsjoek is gisteren bij Araba Conak door eene bende roovers aangevallen, maar kon naar Tachkosob terugkeeren. De brieven werden gespaard, maar de gendarmen, die den man vergezelden, werden gedood. Maatregelen om de roovers in handen te krijgen, werden onverwijld genomen. PARIJS, 14 September. Hedenmorgen te negen uren vond als slot der manoeuvres op de velden van Boos, bij Rouaan, door den president eene wapenschouwing plaats over het derde legercorps, waarbij zich 33,000 man te paard bevonden. Meer dan 100,000 toeschouwers waren tegenwoordig. To negen uren verkondigden kanonschoten de komst van den president. Deze zat met den heer De Freycinet en de generaals Billot en Bruyère in een met vier paarden bespannen rijtuig j en werd door de menigte met geestdrift be groet. In een tweede rijtuig volgden de minister-president en admiraal Krantz. Pre sident Carnot en de minister van oorlog roden, gevolgd door buitenlandsche en andere offi cieren te paard, langs het front der troepen. Carnot liet zóó zeiven de troepen paradeeren. Vroeger pleegden de presidenten zich onmid dellijk op de tribune te begeven, terwijl de minister van oorlog of sedert don tijd van don „burgerlijken" minister van oorlog De Freycinet de gouverneur van Parijs de troepen inspecteerde. Daarop ging de heer Carnot met zijn ge volg voor de tribune staan en overhandigde daar weder eene nieuwigheid een aan tal militairen personen, die hem hunne op wachting gemaakt hadden, eigenhandig orden en militaire gedenkpenningen. Nadat de heer Carnot de vreemde officieren begroet en den Russischen generaal Fredericks de hand gedrukt had, nam hy op de tribune plaats, waarna het defileeren der troepen be gon. Met geestdrift begroette de menigte alle regimenten, hoewel het voorbymarcheeren niet zoo goed uitviel, zooals men dat op de Longchamps gewoon is, waar de reserve niet in de gelederen pleegt te zyn opgenomen. Om twaalf uren duidden kanonschoten aan, dat de parade geëindigd was. De heer Carnot keerde naar Rouaan terug en hy zoowel als de troepen werden onderweg door de menigte allerwegen met gejuich be groet. Te Rouaan ontving de president later de bur gemeesters en de onderwijzers van het depar tement en vertrok daarop met den heer Floquet naar Elboeuf. Laatstgenoemde keert morgen om elf uren te Parys terug om in een raad der ministers, waaraan alle leden van het ka binet zullen deelnemen, het voorzitterschap te bekleeden. BERLIJN, 14 September. (Hbl) Descherpo terechtwüzing, door keizer Frans Jozef den Slavischen bisschop Strossmayr toegediend, wegens het telegram van gelukwensching, dat hy naar de Panslavisten te Kiew zond, trekt zeer de aandacht. De bladen der oud Czechische party trekken party voor den bisschop. COBLENZ, 14 September. In de laatste drie dagen zyn reeds zes treinen gepasseerd, welke naar Metz bestemd waren en met levensmiddelen en geschut waren geladen. op Zaterdag 15 September 1888, tot sluiting van dc tegenwoordige zit ting der Staten-Generaal. (Geopend te 3 uren.) De heer Schimmelpenninck Van der Oye, Voorzitter van de Eerste Kamer, die den Voor- zittersstoel bekleedt, opent de vergadering en laat door den griffier dier Kamer voorlezen een Koninkiyk besluit van den 7den Septem ber 1888 No. 21, waarby de Minister van Bir.nenlandsche Zaken wordt gemachtigd om zich heden, des namiddags te 3 uren, te be geven naar de vergaderzaal der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering dei- beide Kamers, de zitting in naam des Konings te sluiten. De voorzitter benoemt eene commissie van vier leden der Eerste en vier der Tweede Kamer, om den Minister in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de Minister, die zich op de gewone statelijke wyze naar de vergader zaal der Staten-Generaal heeft begeven, do zaal binnengeleid. De heer Mackay, Minister van Binnenland- sche Zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende aanspraak „MIJNE HEEREN! „Ingevolge de bevelen van Zyne Majesteit den Koning, kwyt ik mij van de eervolle taak, U dank te zeggen voor Uwe medewer king in do behartiging van 's lands belangen. „Hoewel Uwe by eenkomsten tydens deze korte zitting niet tah-yk waren, was uw arbeid niet onvruchtbaar. „De voorgestelde regeling van de voogdy over Hare Koninkiyke Hoogheid "Wilhelmina Helena Paulina Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid by Hare komst tot den Troon, werd door U met een parige stemmen aangenomen. „Do wet tot verlenging en wyziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi kwam tot stand. „De internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiendo uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren, mocht Uwe goedkeuring erlangen. „De gelden, benoodigd voor het onderzoek naar den toestand van den landbouw in ons Vaderland, werden door U toegestaan. „In naam des Konings verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal gesloten." Den Minister wordt na het uitspreken dezer rede door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat do commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. De commissie, die den minister in- en uit geleide deed, bestond uit de heeren De Bruyn, Van der Breggen, Vlielander Hein en Rmgers, van de Eerste Kamer, en Veegons, Van Viy- men, Van Wassenaar en Walther, leden der Tweede Kamer. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: zuidenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 14° Celsius 57.2° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 13° C. 55.4° F.; 'a midd. 12 uren 18° C. 64.4° F.'s namiddags 4 uren 21° C. 69.8° F. ZOETERWOUDE. Geboren: J. Yan der Krogt geb. Yan Wiesen, een levenloos meisje.M. C. Yink geb. Zuiderwijk Z. O. Yan Tilburg gob. Erancken Z. Overleden: Jacob Berk, 5 maanden. Johanna Maria Ter Locht, ongeh. 25 j. C. L. M, Yollebregt gehuwd 24 j. Gehuwd: A. J. Walle 28 j. en J. Singe- ling 27 j. Marktberichten. Leiden, 15 September. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. "Wintertarwe ƒ-.a ƒ-.Zomertarwe ƒ-.a ƒ-.Roggo 2 H. L. Winteirogge ƒ5.50 a ƒ6. Zomenogge ƒ4.50 s ƒ5.Gerat 5 H. L. Zomergerat ƒ4.a ƒ4.75. Chevalier-gerst ƒ5.50 a ƒ6.Haver 5 H. L. Zware Haver f 3.50 a ƒ4.Lichte Haver ƒ3.a ƒ8.50. Maïs 3H. L, ƒ6.— a ƒ6.75. Boter: Aanvoer 8050 kg. late qualit. per l/-i vat 52.— a 58.2de qualit. per V4 van 44.a 50.lGte qualit. per kilogr. ƒ130" a ƒ1.45; 2de qualit. per kiiogr. ƒ1.10 a ƒ1.25. Lange Zwarte Turf 11000 dubb.hectoh, 0.20 a ƒ0.23. In de $fed, Werkinr. zijn opgenomen DATUM DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 9 September Zondag 34 6 40 10 Maandag. 57 7 64 11 Dinsdag 66 7 7a 12 Woensdag 64 7 71 13 Donderdag 66 9 7& 14 Vrijdag 71 10 81 15 Zaterdag. 64 10 74 25-Jarige Eclitvcrccniging van onze geliefde Ouders: A. DE BRUYN EN SC- M. H. REINEVEEN. Dat zy nog lang gespaard mogen a blijven, is de wensch van j§ hunne dankbare Kinderen. af |j Leiden, 17September-1 October 1888. B Bevallen van een Zoon A. M. DINGJAN Knoobs. Buiten de Zijlpoort, bij Leiden. 14 September 1888. Bevallen van een Zoon M. E. EOEK- WIJT Lijbering. Leiden, 15 September 1888. Heden overleed, na een kort, maar hevig ïyden, onze geliefde Zoon en Broeder JOHAN ADAM RAAM, in den ouderdom van 24 jaren. Oegstgeest, J. H. RAAM, Eehtgenoote 14 September 1888. en Kinderen. Heden overleed, nog onverwacht, echter voorzien van de laatste HH. Sacramenten dei- Stervenden, mpn innig geliefde Echtgenoot CORNELIS LEONARDUS MARIA VOLLE- BREGT, in den ouderdom van 24 jaren. Zoeterwoude, E. M. VOLLEBREGT, 14 September 1888. Van Winden. Heden overleed, nog onverwacht, echter voorzien van de laatste HH. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Zoon, Broe der en Behuwdbroeder CORNELIS LEONAR DUS MARIA VOLLEBREGT, in den ouder dom van 24 jaren. Allen, die den overledene gekend hebben, zullen dit voor ons zoo treurig verlies beseffen. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen, Leiden, L. A. VOLLEBREGT. 14 Sept. 1888. A. VOLLEBREGT -De Vette.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2