N°. 8767. Zaterdag É5$ej>teixil>ei*, A0. 1888, (Deze \Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgt£even' JLeiden, 14 September. Feuilleton. OP HET WAD. LEIDSCH ÉIS DAGBLAD. i^. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Het 54 herfst. P0 Haagsche kapel van den heer W. Van der Lilian h00ft gisteravond hier ter stede den 'zomer haar afscheids groet gebracht, Cll daaCm0d0 tevens weer voor dit jaar van het Leidsctu? publiek afscheid genomen. 2y deed dit met een programma, dat >'?le leden met hunne dames naar Zomerzorg had gelokt, waar ze mi niet enkel in den tuin, maar, met het oog op de reeds vrj] gevoelige koelte van den avond, vooral ook in de zaal plaats namen. Aan enkele van de met bijzondere stiptheid uitgevoerde nummers viel een vrij luid applaus ten deel. Zoo ook aan Dunkler's bekende, ge roemde fantaisie van Gounod's „Faust", waarna door het muziekcorps tot besluit ter wijl om den vijver veelkleurig bengaalsch vuur werd ontstoken.—het Wien Neerlandsch Bloed, het Wilhelmus en het Iö vivat staande wer den uitgevoerd. Was men over dezen zomer niet geheel voldaan, er bestaat toch ook reden tot dank baarheid voor hetgeen er aangeboden werd, alsmede over do wijze, waarop de heer Couvée andermaal is werkzaam geweest om het den inteekenaren bij hun bezoek zoo aan genaam mogelijk te maken. Het gevierde gouden feest vervult daarbij 00ne eereplaats. Heden werd door de onderofficieren van het detachement 3de regiment huzaren alhier een toepasselijk album met de portretten dei- schenkers aangeboden aan den tot luitenant- kolonel benoemden majoor B. J. Couvée, bij gelegenheid van het verlaten van genoemd detachement. De sergeanten-volontair der militaire schoolcompagnie te Haarlem, alhier gedeta cheerd tot bijwoning van den practischen dienst, zijn heden naar hun garnizoen teruggekeerd, ten einde hunne verdeoe opleiding aldaar te voltooien. Bij de te Amsterdam vanwege het depar tement van koloniën gehouden aanbesteding waren o. a. minste inschrijvers voor vlaggen doek de firma P. Clos en Leembruggen, voor ƒ117.25; voor div. blauw katoen, de Leidsche Katoen-Maatschappij, voor 9152.55voor div. blauw katoen, dezelfde Maatschappij, voor 1315.50, en voor 945 wollen dekens, de firma J. Scheltema Jz., voor ƒ3041.40, allen te Leiden. Aan ds. H. V. Hogerzeil te Amsterdam, die gisteren zijn 25-jarig jubilé vierde als predi kant bij de Ned.-Herv. gemeente, werd, naast vele particuliere geschenken, als officieel hul deblijk een fraai album aangeboden in blauw fluweelen band met zilveren schild en opdracht op het plat, het titelblad in fraai schoonschrift, van Ant. Grevenstuk; het geheel bijeenge bracht door en de namen bevattende van hon derden voreorders en vrionden uit stad en land, Het provinciaal kerkbestuur van Gronin gen bevorderde gisteren tot candidaten tot den uCj'te0" dienst de heerenE. H. Jonkers, van Schéamda; L. Smit, van Noord wijk aan Zee (caild. aan de universiteit te Utrecht), en Boot, vaiOude-Pekela. - Do algemeeC0 vergadering der Holland- sche Maatschappij va£ Landbouw heeft zich met ontzaglijke meerderheid verklaard voor de afschaffing der op den landbouw drukkende mutatie-rechten zonder aanwijzing van een equivalent, dat eenigen wilden vinden in eene kapitaalbelasting. Ook verklaarde men zich in beginsel voor eene subsidie voor de inzending van zuivel op de Parjjsche tentoonstelling. Beschikbaar is gesteld ƒ1000. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer H. P. De Kat Van Hardinxveld te Dor drecht. Besloten werd in 1889 eene algemeens tentoonstelling te houden te Haarlem. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van eene jaarlijksche subsidie „tot wederopzeggens toe" van ƒ1500 aan de Ver- eeniging „de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor zuivelbereiding" ter verzekering van het theo retisch onderwjjs aan die school. In het vertrouwen, dat spoedig eene tweede zuivelschool in Noord-Holland zou worden opgericht, nam de vergadering genoegen met het voorstel. Met 431 tegen 112 stemmen werd besloten in 1889 eene algemeene tentoonstelling te houden, terwijl bij acclamatie werd bepaald dat die tentoonstelling zal worden gehouden te Haarlem, welke afdeeling zich daarvoor had aangeboden. Omtrent de credietaanvrage van het hoofd bestuur van ƒ1300 voor salaris en roiskosten van een wandelleeraar, aan te stellen door de Maatschappij, en na geopperden twijfel of voor dit salaris wel een geschikt persoon ware te verkrijgen, werd besloten den post alsnog voor memorie uit te trekken. Het voorstel van de afdeelingen Osdorp, Ouder Amstel, Sloten en Sloterdyk, om de contributie van 3 terug te brengen op 2.50 en de uitkeering aan de algemeene kas per lid te bepalen op 1.40 per jaar, werd met 501 tegen 44 stemmen verworpen. Het voorstel-Ouder-Amstel tot u," ver rÜ' gen van invoerrechten op de granen ,"'0rd zonder discussie met overgroote meerderheid afgestemd. De vergadering stond ƒ400 toe voor eene beufs aan de landbouwschool te Wageningen. Na een afscheidswoord aan het aftredend lid van het hoofdbestuur, den heer Yan "Weel, d» hierop antwoordde, werd door den afgev, uit Osdorp gevraagd, of de Maatsch. niets zóü doen in zake de besmettelijke veeziekte, waarop de voorzitter antwoordde dat het hoofdbestuur reeds een adres heeft ontworpen. Op voorstel van dr. Mulder, afd. 's-Hage, bracht de vergadering onder applaus dank aan het hoofdbestuur voor de behartiging der be langen van de Maatschappij en aan den voor zitter voor de leiding der vergadering. Het stoomschip „Prins van Oranje", vari Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Sept. van Marseille; de „Rotterdam" arriveerde 13 Sept. van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Zee land," van Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Sept. te Port-Said. Z. M. heeft jhr. V. F. A. H. Do Kuyper, met ingang van 15 September 1888, benoemd tot burgemeester der gemeento Yeghel; met ingang van 1 October 1888, aan J. H. Ter Spill, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hendrik-Ido- Ambacbt; aan W. H. A. Clifford, met ingang van 23 Oct. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Warffum. Gemengd Nieuw*. Hedenmiddag worden de mili ciens der lichting 1885 van het 4de reg. inf. met groot verlof naar hunne haardsteden ge zonden, en zulks in navolging van die der lich ting 1887, die gisteren huiswaarts keerden. ■Een tuinman aan den Hoogen Rijndijk, onder Zoeterwoude, naby deze ge meente, gaf eene som van 300 eene volgens zyn oordeel veilige bewaarplaats deor ze in een bloempot te doen endezen in zyn tuin onder den grond te begraven. Waarschy'niyk is hy in dat werk bespied, want binnen korten tyd was het geld er uit verdwenen. De schuldigen zyn nog onbekend. Gisteren, den 13den dezer, zyn in de zeeduinen benoorden Noordwy'kerhout, in het jachtveld van den heer Eltzbacher, door hem en twee jachtliefhebbers zes steppen- hoenders geschoten, welke zich in genoemd PRIJS DEB ADVERTENTIEN: -els/1-05. Iedere regel meer ƒ0.171. n - nlsatsruimtc. Yoor het in- Grootere lettere naai caeeceren buiten do elad wordt 0.10 béMkena. jachtveld veel ophouden, maar zeer moeiiyk onder schot zyn te krygen. De laatste schuit van Noordwyk is aangekotoeü, Zoodat de vloot voor de 2de reis in zee is, terwyi reed8 twee van de 2de fels 2yn aangékomèn V2fl den reeder E. Smit. Men besteeddo voor haring per kahtjo ïoiider ton 8 tot ƒ9 en per duizend 11 tot 14. Doop den commissaris van po litie der derde sectie te Amsterdam, was by bui tengewoon Politieblad opsporing en aanhouding verzocht van Dirk Benj. Adrian, 22 jaren, bediende in een sigarenmagazyn te Amsterdam, in de Warmoesstraat, die door zyn patroon naar het postkantoor Was gezonden met 81^ om daarvoor postzegels te koopefi, tÜOOÏ! mét dat bedrag op den loop was gegaan. Gisteren mocht het den rechercheur van politie Yan der Drift gelukken dezen gesigna leerde ju een hotel te 's-Hage aan te houden. Adrian logeerile daar onder een valschen naam. By zyne arrestatie werd nog een bedrag van ongeveer 560 by hem bevonden, terwyl de politie nog beslag legde op verschillende door den gesignaleerde tot een bedrag van ƒ100 gekochte artikelen. De aangehoudene is heden gevankelyk naar Amsterdam gevoerd. Het lyk van den gisteren uit het water aan de Prinsessegracht in Den Haag opgehaalden huzaar is herkend. Een voort reffelyke maatregel. De dames, die in de Haagsche Opera plaats nemen in stalles, parquet en parterre, zullen voortaan hare hoeden moeten afzetten. Com missarissen van den schouwburg hebben in een schryven den heer Desuiten hiervan kennis gegeven. By de torenhoogte en den omvang der moderne dameshoofdbedekkingen verdient deze maatregel warm te worden toegejuicht en wy twyfelen niet, of de dames zeiven zullen de billykheid daarvan inzien. Natuuriyk zal de bepaling ook gelden by de Hollandsehe voorstellingen en het is te wenschen, dat zy ook in het Gebouw voor K. en W. zal worden toegepast. (Vad.) De vroegere A m sterdamsche conducteur Yan Horn, die op de Nassaukade den manslag pleegde op den gedooden Ekkert, moet, vóór hy stierf, bekend hebben op den verslageno te hebben geschoten, doch alléén met het doel hem schrik aan te jagen. Zy, die in het Panopticum te Amsterdam kennis willen maken met de mil- lioenen-juffrouw, zullen zich in hunne verwach ting bedrogen zien. De vleescheiyke Jannetje Struik heeft onmiddellyk na haar ontslag uit Verhaal van het strand der Noordzee. 7) Naar het Duitsch van Th. JUSTUS. Het was toch eene ellende, dat de jongen, Ummo, voor niets te gebruiken wasl Zy en haar man deden zoo hun best, waren vlytig van den vroegen morgen tot den laten avond, maar zulk een onnutten kostganger mee te onderhouden diit ging dan toch eigenlyk hoven hunne krachten. En als zy maar eens eene enkele maal met deze klacht gelyk ge kregen had, dan ware dat toch nog eene zekere voldoening geweest. Hoe goed haar man ove rigens was, over dit onderwerp wilde hy niets hooren. Als zy er op zinspeelde, dat zyne getrouwde zuster den broeder evengoed eens en tydlang tot zich kon nemen, dan ant- oordde hy kort; hy had zynen overleden uders beloofd voor den armen knaap zyn leven ang te willen zorgen, en dat zou hy doen. Opnieuw ging zy naar het venster om naar en verwachte uit te zien. De wind huilde rooselyk; neen, onrechtvaardig wilde zy niet zijn; do arme jongen moest een gedeelte vnn den weg tegen den storm in afleggen, aan vlug loopen was dus niet te denken. Ook by haren man toefden hare gedachten, maar zon der eenige zorg. Als het water, wat immers waarschynlyk was, hoog boven het wad steeg, dan hadden de damarbeiders immers hunne boot om zich in veiligheid te brengen? Mis schien zaten zy op 't oogenblik allen goed en wel in Holtgast, en wachtten zy, dat de wind bedaarde en het water viel. Neen, reden om bang te zyn was er geenszins. Als hier aan het ziekbed de zorg maar eerst verminderen wilde! Goddank, daar in de verte werd Ummo eindelyk zichtbaar. Korten tyd daarna trad hy nat en koud binnen. „Ummo, daar op de kachel staat koffie voor u," zeide Meta Wulf, terwijl zy hem de ge haalde medicynen afnam. „Gy zyt lang weg gebleven, gy zyt zeker over den dyk gegaan in plaats van den rechten weg te nemen?" Ummo trok verlegen aan zyne jas, maar antwoordde niet. „Ziet gy wel?' ging zy, hot zwygen als een bevestigend antwoord beschouwend, op onvriendelijken toon voort; „ik dacht het wel!" Gij zyt on blyft een onverstandig kind! Gy west, hoeveel er my aan gelegen lag, de medicynen spoedig te hebbendus kondt gy den dijk vandaag toch dijk Jnten De arme knaap zag er zeer berouwhebbend uit. Hy was zich bewust dat hy, zyne groote voorliefde voor het water volgende, zich het uitblyven van een uitdrukkelyk verbod ten nutte gemaakt en den zeer veel langeren weg over den dyk gekozen had. En om het nu weder eenigszins goed te maken, wenkte hy den kleinen driejarigen Willy, en hield hem zyne schaal met koffie voor, ofschoon hyzelf zeer veel van dezen drank hield. De kleine liet de hem aangeboden gelegen heid niet voorbygaan en dronk met volle teugen. Intusschen zag Ummo weder naar zijne schoonzuster. „Ik heb de boot ook ge zien," zeide hy. „Welke boot?" vroeg zy, terwyl zy zich met het zieke kind bezighield, zonder eigenlyk op zyne woorden te letten. „Die van het wadhuis, waar Hermann ook toe behoort." Nu richtte zy zich toch van het ziekbedje op, „Komen ay misschien van Holtgast over? Hormann was er toch ook in?" „Neon, er was niemand in. De boot ligt omgeslagen op den dyk." „Ummo!" schreeuwde zy zóó luid en ontzet, dat het zieke kind begon te schreien. „Wees maar stil, mijn lieveling," fluisterde zy daarop, .wees maar bedaard, moedor is niet hoos!- Ummo, lieve Ummo, zeg my toch eenswat hebt gy toch eigenlyk gezien? Maar vertel my alles goed." „Ja, de boot!" luidde Ummo's antwoord. „Op de uiterwaard ligt zy, heel dicht by den dyk, en is omgekeerd." „Hoe weet gy echter dat het de boot van onze lieden is? Er zyn immers zooveel booten en de eene geiykt precies op de andere!" „Deze boot echter is van eene witte streep voorzien," hield Ummo vol. „Ik heb haar Zondag zeer nauwkeurig bekeken en herkende haar terstond weer." „Almachtige God, als zy gekenterd ware in den storm, dan zyn allen dood!" gilde zy. Deze opvatting was voor Ummo geheel nieuw. Een oogenblik zag hy zyne schoonzuster aan dan schudde hy het hoofd. „Neen, er kan niemand in geweest zyn. Zy is zeker losge rukt en afgedreven er zat nog een stuk touw aan. Als men in de boot is, moot rpen bot touw inhalen," De jonge vrouw, die op de kniofin gezon ken was, sprong op. „Ummo, weos oen goede jongen, loop haastig naar Grüne, zeg hem dat ik hem om Godswil verzoek by my te komen, dat ik y.elvo niet van hior kan paan om Ijeentje." (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1