Weldra was de lange stoet opgesteld en verliet deze het perron, met de muziek van het vierde reg. infanterie voorop, welke vroo- lyke marschen deed hooren. Bywyze van welkomstgroet werd over Café De Haan, op den Stationsweg, bengaalsch vuur ontstoken, in de nationale kleuren. Verder ontbrak het den terugkeerenden zonen van Mars niet aan nog andore wel komstgroeten, vooral van de dochteren des volks, die menigmalen, ook op goed geluk, den naam uitgalmden van een bloedverwant of van een zeer goeden kennis. Dat de marketentsters niet onopgemerkt bleven, zal wel niet gerangschikt behoeven te worden onder de rubriek „wonderen." De officieren der dd. schutterij verwelkom den ook de gemanoeuvreerd hebbende col lega's van het leger. De tijdelijke garnizoenscommandant Couvée was mede aan het station tegenwoordig. De batterijen der artillerie waren kort te voren reeds teruggekeerd. Hedenochtend te tien uren vertrok het detachement van het 7de regiment inf., dat gedurende de manoeuvres alhier den garnizoensdienst verrichtte, naar Amsterdam. De kapel van het 4de regiment deed het uitgeleide. Morgen vertrekken de miliciens der lichting 1887 met groot verlof naar hunne haardsteden. Nauwelijks was gisteravond de drukte, veroorzaakt door den intocht der „vieren", tot bedaren gekomen, of in een ander stadsgedeelte zag men weer veel personen bjjeen. In de Spilsteeg, uitkomende op de Hooge- woerd, was een paard, voor een bierwagen gespannen, op hol geslagen. Door dat hollen sleepte hy een handwagen mede, welke echter spoedig door een kloek persoon werd losgerukt. Diezelfde persoon greep ook het ros bjj de teugels, maar niet stevig genoeg, want het dier kon blijven hollen. Bij de Bolwerkstraat kwamen beest en voer tuig eerst in onzachte aanraking met een tramwagen en daarna, als gevolg daarvan, met een steenen paal, welke er niet in fraaiheid door won, om eindelijk door al die hinder nissen tot staan te komen en geene verdere onheilen te veroorzaken. De koetsier was alleen door schrik bevangen. Men s c h r ij f t uit Katwijk: De j a- gers hebben hier alle redenen tot klagen patrijzon ten minste ziet men weinig en groote kluchten zijn niet talrijkwel ziet men vele oudgasten zonder jongen, oen bewijs dus te meer dat de koude en vooral do regen groote slachting onder de jonge vogels hield. Hazen zijn er meer en de konijnen hebben op het gebied van nageslacht hun naam opgehouden. Dat schoorsteenvegorsknechtjes goed klimmen en zich ook door nauwe ope ningen dringen kunnen, onderbond tot zijn nadeel een lompenhandolaar in Den Haag, wiens pakhuis gelegen is naast de woning van een schoorsteenveger, die in dienst had twee knapen, een van 16 en een van 13 jaar. Deze dougnieten klommen door een venster raampje van gemeld pakhuis en ontvreemdden, als zij in 't bezit van geld wenschten te zijn, lorren van do hoopen, die zich daar bevonden. In den eersten tjjd werd zulks niet opge merkt. Yan een hoop, zoo hoog gestapeld, mist men eenige handenvol niet. Maar eens komt een misdrijf toch altijd uit. Dit moesten ook onze schoorsteenvegertjes ondervindon, die heden, beklaagd van de lompendiefstallen, voor de Haagsche rechtbank terechtstonden. Z\j bekenden volledig do diefstallen to heb ben bedreven op de hierboven omschreven wijze en beweerden dat z(j op aanstoken van een derde, een volwassene, die, wanneer hij trek had in een bittertje, de jongens aanzette tot het weghalen en verkoopen van een partijtje lompen, gehandeld hadden. Substituut officier van justitie, mr. Ort, liet by het nomen van reciuisitoir dan ook door schemeren dat deze zaak, reeds droevig te noemon omdat de beklaagden zoo jeugdig waren, nog treuriger werd doordien een vol wassene achter de schermen zat, wiens mede plichtigheid echter niet kon bewezen worden. Overigens nam ZEA. aan dat de knapen beiden met oordeel des onderscheids gehandeld had den en vorderde hy tegen den lsten bekl. 2 maanden en tegen den tweeden 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Men schryft ons uit Zevenber gen, dd. 12 September: Het stille dorp was heden voor het laatst nog eens in rep en roer. Reeds om 6 uren begonnen bereden troopen afdeelingen, welke in de buurt in kwartier hadden gelegen, door te trekken om zich naar het station Z wal uwe te begevenvervolgens kwamen het 1ste ea het 3de bataljon van het 4de regiment, welke met de muziek ingehaald en naar het station werden uitgeleid om met een extra-trein te 2 uren naar Delft en Haarlem te worden overgebracht. Om halfvier verlieten ook het 2de en het 4de bataljon bet dorp. In 17 extra treinen werden de troep an der lste divisie naar hunne respectieve garnizoenen vervoerd. Men schryft uit Aalsmeer: Een der voornaamste middelen van bestaan van de kwepkers alhier, is de teelt van agurken. Voor een klein gedeelte worden deze geplukt voor de markt in de groote steden, verreweg het grootste deel wordt opgekocht, in groote vaten opgezouten en naar EngelaflW of naar Amerika verzonden. Daar zy, ingemaakt, on geveer drie jaren bewaard kunnen worden, gebeurt het dat de oogst van twee jaren in de pakhuizen biyft liggen. In den afgeloopen winter schynt er evenwel algemeene behoefte aan ingemaakte groenten geweest te zyn, althans van de duizenden okshoofden, die hier en te Roelofsarendsveen lagen, bleef er niet één over. Eon der hande laars, te Amsterdam woonachtig, zette er alleen meer dan 16,000 vaten van de hand. Dubbel groot is nu de teleurstelling en de schade voor de kweekers, nu de oogst geheel mislukt is. Zy, die anders hectoliters plukten, kunnen het nauweiyks tot eenige liters bren gen. Aan inmaken voor de groote markt wordt dan ook byna niet gedaan. De agurken, die er nog zyn, worden voor de groote steden ingekocht, tegen ongekend hoogen prysmen besteedde zelfs 33 voor een hectol. fijn. Daar nu bovendien de boonen dit jaar weinig opleveren is het te begrijpen, dat men hier niets dan klagen hoort over den slechten na zomer. IVR. C.) Door de politie te Rotterdam werd gisterochtend een jongmensch gearres teerd, die poogde twoe valsche wissels, respec- tievelyk groot f 1400 en f 1600, by een effectenhandelaar aan de Blaak te gelde te maken. Deze beide wissels waren valscholyk geaccepteerd ten name eener kassiersfirma. De effectenhandelaar hield het jongmensch aan de praat en zond onderwyl om informa- tién naar de kassiersfirma; deze gaf dadelijk van het geval kennis aan een politie-agent, die met den chef dier firma zich begaf naar het kantoor, waar zich het jongmensch be vond; nauwelijks zag deze dien chef binnen treden, of hy ging yiings heen. De politie achterhaalde hem in de Wy'nstraat. Maasb De laatste nachten heeft het in de omstreken van Haarlem zóó gevroren, dat er ys in eeno sloot werd gevonden. Dit belooft heel wat. Do gewezen conducteur der „Am- sterdamsche Omnibusmaatschappij" F. Van Horn, die den hoofdconducteur H. A. Ekkert met een pistoolschot doodde, is in het Bui- tongasthuis overleden aan de wonden, welke hy na hot plegen van den moord zlchzelven toebracht. Te Groningen is gisternamid- dag een 9 jarig zoontjo van den vleeschhouwer B. v. Z., by het dichtdraaien van de brug over het Boterdiep, by den Korreweg, bekneld geraakt tusschen de leuning van de brug en de vaststaande leuning op den wal. Mot zware inwendige kneuzingen werd het kind huis waarts gedragen. Te Nieuw- Vennep heeft een wed strijd plaats gehad tusschen 9 wlelryders, waaronder één, die reeds een eersten prys hooft gewonnen, en een hit van den heer De Jong. Na een warmen stryd voor den hit nog moeilyker, daar het tuig brak, zoodat de kam pioenen weder van het punt van afrit moesten boginnen behaalde de hit de overwinning. Het 18 jarige dier had een afstand van 3000 M. in 4'/j minuut afgelegd. Op het bureel van don schout- by nacht te Hollevoetsluis is gedeponeerd een zeer doorwaterd plankje, waarop met inkt geschrevon is: Ben in de sloep gevlucht schip „Jenny" gezonken (eenig overgeblevene) van Amsterdam naar Lissabon 2 Aug. '88. Dit plankje is by het inlaten van water in het natte dok te Hellevoetsluis gedreven, en opgevischt door torpedisten van Zr. Ms. tor pedoboot „Amstel." In de "VVaal, ter hoogte van het Loevesteinscho Veer, is het lyk van een onbekend manspersoon opgevischt. Behalve eene kous was de drenkeling naakt. Op last van het hoofd der gemeente Vuren is het lyk, daar het in gevorderden staat van ontbinding verkeerde, aan den oever der rivier te Dalem begraven. Te Wehl is gisteravond een vry hevige brand ontstaan in het huis van den timmerman Eyt, welke in korten tyd het huis, den ganschen inboedel, eene party bout en den geheelen oogst vernielde. Eene party kippen en twee geiten kwamen mede in de vlammen om. Oorzaak niet bekend. By Njjmegen, op het landgoed „Duckenburg", is deboerenhoeve, bewoond door P. H., geheel afgebrand. Al het koren en de landbouwgereedschappen gingen verloren. Oor zaak onbekend. Alles was verzekerd. Naby Nederhorst den Berg is het lyk opgehaald van den schipper P. Stoffels, die eenige dagen goleden overboord sloeg en verdronk. Te Bentheim is de arbeider Steenweg onder een rangeerenden trein go- dood. Hy was een oppassend wisselwachter. De prachtige sabel, welke czaar Nicolaas 40 jaar geleden aan prins Milosch, den stichter der Obrenovitch dynastie, ten ge schenke gaf, is op bevel van koning Milan te Weenen in den lombard beleend. Dit feit heeft aan het Oostenryksche hof een zeer slechten indruk gemaakt. De berichten uit de overstroomde streken in Silezië luiden zeer treurig. Het Bobergebied tusschen Hirschberg en Landeshut vormt een meer, waarboven de huizen als eilanden uitsteken. Eene wolkbreuk naby Landeshut schynt oorzaak van de ramp te zyn. Libau en Landeshut staan gedeeltelyk onder water. Er heerscht groote ellende en er is groote schade aangericht. Zondag-nacht was het Boberwater zeer langzaam aan 't vallen. Een treurig voorval verstoorde Zondag de vreugde op de internationale gym- nastiekfeesten te Ostende. De bekende profes s>r De Parmentier, die de feesten leidde, overleed plotseling aan eene beroerte. Uit Innsbrück wordt gemeld dat weer overstroomingen hebben plaats gehad wegens den grooten toevoer van water. Ook dykbreukon zyn voorgekomen. Het spoorweg verkeer uit het zuiden is slechts mogelijk tot Roveredo. Dat gedeelte der stad, gelegen dicht by de Inn, staat onder water. Dit laatste wast nog met snelheid. Uit Rome komt de tyding dat de Comosee de stad Lecco heeft overstroomd en dat de kooplieden hunne waren uit de magazynen ver wyderen. De regen houd t ook daar steeds aan. Nog meer straten zyn te Verona door aan houdenden regen overstroomd. De omgeving der stad staat geheel onder water, maar de dammen houden nog stand. Met het oog op de zeer onrustbarende berichten uit Trient, heeft de stedeiyke overheid de meest uitge breide voorzicbtigheidsmaatregolen genomen. Eene depeche uit Lissabon deelt mede dat kapitein Van Gele en de heer Rose Troupe (die eerst deel uitmaakten van Stanley's expeditie ter bevryding van Eminpacha) Woensdag uit den Congo te Lissabon zyn aangekomen met een Portugeeschen stoomer, welke koers zet naar Engeland. BUITENLAND. Fronkrjjk. De „Matin" ontvangt het volgende tele gram, doch voegt er by dat, hoewel door een vertrouwbaren correspondent afgezonden, voor de waarheid niet kan worden ingestaan, uit Christiania, dat Boulanger aldaar in strikt incognito is aangekomen. Hy is vergezeld van eene zynor dochters en zal eenige dagen aldaar vertoeven. Een ieder respecteert zyn incognito, dat alleen hem eenige rust ver zekeren kan. In het departement Corrèze duurt de werkstaking voort; met de onderhandelingen is het beoogde doel niet bereikt. Te Allassac werden vier werkstakers gearresteerd, daar zy een voerman aangegrepen en verwond hadden. Dnltaohland. De Oostenryksche aartshertog Albrecht, tot dusver de verbitterde vyand van Pruisen, is gisteren te Berlyn aangekomen ter by woning der manoeuvres; hy werd door den prins regent Albrecht van Brunswyk met byzon- dero hartelykheid ontvangen. Heden zou keizer Wilhelm, die alsdan van Wilhelmshaven terug keert, hem begroeten. Keizer Wilhelm zal tweemaal hot Vali- caan bezoekenden eersten keer zal hij by den Paus het ontbyt gebruiken en den twee- .■iFHrmn—saoBsssa iiii.iit«'*im»giE3«a den keer de kunstverzameling op het Vaticaan bezichtigen. De keizer wordt op 11 October te Rome verwacht. De heer Von Bennigsen heeft het opper- presidium van Hanover aanvaard met eene proclamatie, waarin hy belooft strikte onpar- tydigheid te zullen betrachten. De Russische pers bestrydt nadrukkelijk het in de „Nordd. Allg. Zeitung" van eergis teren opgenomen artikel betreffende koningin Nathalia. Het huwelyk van prinses Sophia met den kroonprins van Griekenland, zal in Dec. worden voltrokken. Italia. Naar men uit "Rome meldt, heeft de Paus, ten einde zooveel mogelyk den indruk van keizer Wilhelms bezoek als eene bekrachtiging van den tegenwoordigen staat van zaken weg te nemen, aan de nuntiussen te Madrid, Brussel en Parys opgedragen, nationale Congressen te beleggen in don geest van dat te Freiburg, waarop de wensch tot herstel van 's Pausen wereldlyk gezag zou worden uitgesproken. De „Daily News" verneemt uit Rome dat de regeering voornemens is in November eene nieuwe expeditie, sterk 25,000 man, naar Abessinië te ondernemen. Zy hoeft aan de firma Armstrong de levering van honderd zware kustkanonnen opgedragen. De Paus zendt dit jaar de gouden roos aan de prinses van Brazilië. Rualand. Het ministerie van oorlog heeft professor Dobroslavine naar Charkow gezonden om bij de eerstvolgende militaire manoeuvres proeven te nemen met verduurzaamde levensmiddelen als voeding voor het leger. De kosten voor het bewaken der spoor- wegbaan op de heen- en op de terugreis van den czaar voor meerdere verpleging der troe pen, voor soldy en troepenverplaatsing worden op 700,000 roebels geschat. Bumenië. De berichten van Rumenië worden onrust barend. Het leger wordt door de anti-dynas tieke party opgehitst, en eene proclamatieis uitgevaardigd, waarin de soldaten worden uit- genoodigd zich by het volk aan te sluiten, ter verjaging van den Duitschen vorst. KOLONIËN. BATAVIA, 5-13 Aug. (Nederlandsclie en Engelsche mail.) In de officiëele „Javasche Courant" zyn op genomen de koninkiyke besluiten, betreffende het eervol ontslag van den heer Van Rees als gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, en zyne vervanging door mr. C. Pyn- acker Hordyk. By besluit van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië van 6 Augustus 1888 No. 1, zyn de residenten van Timor en Batavia uit- genoodigd om de heeren AV. Th. L. Voogel, thans hulppriester buitSn bezwaar van den lande te Batavia, en A. P. M. Dykmans, on langs uit Nederland aangekomen, te erkennen onderscheidenlyk als apostolisch missionaris buiten bezwaar van den lande te Atapoepoe en als hulppriestor buiten bezwaar van den lande te Batavia. By een besluit van 2 dezer No. 12 is goedgekeurd dat de rechten en verplichtingen voor J. F. R. S. Van den Bossche, J. H. Menten en A. C. De Meyier, voortvloeiende uit de door en namens hen met den sultan en de Ryks- grooten van Koetei ter Oostkust van Borneo gesloten overeenkomst voor de ontginning van steenkolen in een gedeelte van genoemd rijk, zyn overgegaan op de naamlooze vennootschap „Steenkolenmaatschappy Oost-Bomeo." (J.-C.) Volgens bericht van den chef over den geneeskundigen dienst is do cholera te Baros (residentie Tapanoeli, gouvernement Sumatra's Westkust) op 21 Juni jl. «weder epidemisch verklaard. (Jav.-Crt.) t Het kort verslag omtrent den stand van zaken in de residentie Zuider- en Oosteraf- deeling van Borneo, over de maand Juni jl., behelst de volgende berichten: De gezondheidstoestand der bevolking liet nog steeds te wenschen. De berichten omtrent de rystculttiur bleven over hot algemeen gunstig luiden. In de hooge streken is de oogst nagenoeg afgeloopen en met het snyden der padi op de lagere velden werd een aanvang gemaakt; over het alge meen was de opbrengst bevredigend. Van den resident der Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo is het volgende telegram ontvangen Bandjermasin, 3 Aug. „Rust nergens ver-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2