dronk to wyden aan don Koning, bescherm heer der Maatschappij, die de orde handhaaft on de vryhoid geeft. Zeer werd deze toost toegejuicht en daarna staande het Volkslied aangeheven, gevolgd door een driewerf herhaald hoezee. Nadat de heer Kok had gevraagd of het in den geest der aanwezigen gehandeld zou zijn per telegram Z. M. van dien dronk te ver wittigen, hetgeen door luide instemming het geval bleek te wezen, wjjdde de heer Cuypers een tweeden dronk aan het bestuur der afd. Leiden en aan het Stedelijk Bestuur, wijzende op de uitstekende ontvangst ten Raadhuize, op het feit, dat het schoono gebouw daartoe was afgestaan, hopende dat het Leiden, de stad, in welke geheel Nederland belangstelt, wel moge gaan, dat nog vele schoone ge bouwen binnen hare grenzen mogen verrijzen, gebouwen met schoone vormen, waarin de spraak zich uitdrukt, in wier steen de ge dachte is neergelegd, de ziel is uitgedrukt. Ook vergat spr. de architecten en hen, die hen helpen, bij dezen dronk, welke met fan fares werd beantwoord, niet. Be heer Kok (Leiden) dankte den heer Cuypers en stelde een dronk in op den bloei der Maatsch. t. b. der Bouwkunst, de moeder der afd., die zich, naar gebleken was, niet over haar kind behoefde te schamen. De heer Van Malsen (Den Haag) wijdde hierop een glas aan den heer Cuypers, voor het eerst de vergadering presideerende, en de heer De Haan (Amsterdam) op den heer Leh man, (Amsterdam), eerelid der Maatschappij, thans niet aanwezig. Op den secretaris der afd. Leiden en om streken, den heer Lancel, die zich steeds en vooral dezer dagen zoo uitmuntend kweet van zjjne niet lichte taak, bracht de heer Groen (Leiden), een toost uit, welke den heer Knuttel (Leiden) aanleiding gaf voor te stellen te drinken op don secretaris der Maatschappij, die, z. i., nog veel zwaardere taak heeft. De heer Jurriaan Kok (Rotterdam) bracht met een glas hulde aan den heer Morre, leeraar aan do Polytechnische School te Delft en laatstgenoemde drenk op het wezenlijk verband tusschen de Maatschappij en de af deeling, ook met het oog op de toekomst, terwijl hij nog even een blik had geslagen op het verlodene. Daarop gevoelde de heer Kok (Leiden) zich ge drongen hulde te brengen aan en het welzijn te drinken van de commissie van decoratie (de decoratie was aangebracht door de firma Van Ew(jk en Groen), op de door ons reeds vermelde tentoonstellingscommissie en op de voodings- commissie (de heeren Groen, Van Ruyven, Van Driel en De Koning). Vervolgens dankte de heer Cuypers voor de sympathie, welke de toost des heeren Van Malsen had mogen ondervinden en wenschte hij een toost uit te brengen op het welzijn en het geluk der eerzame ambacht, waarvan de heer Van Malsen met recht de vertegen woordiger mocht genoemd worden, hij, die het, laag begonnen, zoo ver heeft weten te brongon, op het welbegrepen belang van don werkmansstand en tevens op de verheffing daarvan. De heer Van Ruyven (Leiden) achtte het van belang bij het vele toosten de pers niet te vergeten, de pers, de Koningin der aarde, die er ook nu weder op zoo vlugge wijze voor gezorgd had dat hetgeen dezen dag alhier op bouw kundig gebied was voorgevallen, ook buiten de wanden eener zaal bekend werd, en, op vriendelijke uitnoodiging, ook aan den disch vertegenwoordigd was door het bouwkundig weekblad „De Opmerker" en door ons blad. Die dronk werd beantwoord door onzen ver tegenwoordiger, die hoopte dat de vriendschaps band, bestaande tusschen dat gedeelte der Leidsche pers, dat Leidsch Dagblad heet, en de afd., steeds hecht moge biyven en die tevens een wensch uitsprak voor den bloei dier afdeeling. Nadat de heer Groen, penningmeester, nog op den heer Kok, afdeelings-voorzitter, en de heor Cuypers, algemeen voorzitter," op eerst genoemde had gedronken, eindigde de ry der toosten. Nog eenigen tyd bleef men by elkander, zeer voldaan en vol lof ovor datgene, wat den heer Wogen ff, cuisinier, had doen op dienen, en waaronder ook oen lieorlyke „archi tectenpudding" was, om daarna de schreden lietzy naar het station, hetzy naar huis te richten. Hedenmorgen ontving het bestuur der afd. een telegraphisch antwoord des Konings op het gistoravond gezonden telegram, luidende: „Dr. Cuypers, voorzitter Maatschappü tot bevordering der Bouwkunst, te Leiden. „Z. M. de Koning draagt my op, den leden, der algomeene vergadering hoogstdeszelfs dank over te brengen voor den dronk, op Zyne Majesteit uitgebracht. De adjudant van dienst Van Sfenqleb." De 1ste luit. H. J. M. C. SchreuderVan de Coolwyk, van het 3de regiment huzaren te 's-Gravenhage, is overgeplaatst by het depot-eskadron van genoemd regiment, te Leiden in garnizoen. De tot majoor by het 3de regiment huzaren benoemde ritmeester P. Van Tien hoven, van het lste regiment huzaren, wordt belast met het bevel over het depot-eskadron van het 3de regiment, te Leiden in garnizoen. De Nederlandoche mail met berichten uit Batavia tot 10 Aug., wordt 13 dezer alhier verwacht. Door den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, is de officier van gezondheid der lste klasse, C. Ripping, met ingang van 1 October a. s., eervol ontheven van de waarneming der be trekking van adsp.-chirurgyn by de strafge vangenis naby Leiden. Op het tweetal by de Chr.-Ger. Kerk te Ileinkenszand zyn geplaatst de heeren A. Delfos (oud-zendeling) te Leiden en M. H. K. Mol, te Dussen. De Algemeene Tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw werd heden, Woensdag, te 's-Hage, te 12 uren, in tegenwoordigheid van vele uitgenoodigden en leden van het hoofdbestuur door den voor zitter van dat bestuur, mr. D. Visser van Hazerswoude met eene rede geopend. Door de jury werden o. a. de volgende be kroningen, bestaande in medailles en getuig schriften, toegekend een tweede prys aan P. D. M. Scholten, te Haarlemmermeer, voor winterrogge; een tweede prys aan denzelfden, voor lange haver, geteeld op zwarte gronden; een tweede prys aan A. De Zeeuw, te Haarlemmermeer, voor blauw vlasj; een eerste prys aan denzelfden, voor blank vlas en een tweede prys aan W. J. De Jongh, te Haarlemmermeer, voor mangel- wortelen, geteeld op zwarten grond; eene verg. zilv. med. aan D. Polder, te Wassenaar, voor 17 agave's; eene zilv. med. aan denzelf den voor 7 planten in kuipen; eene zilv. med. aan denzelfden, voor 10 planton in kuipen, eene br. medaille aan denzelfden, voor 20 blad begonia's; eene br. med. aan D. A. Van der Spiegel, te Wassenaar, voor 2 Marantha Ker- chovianaeen tweede prys aan F. Van Vliet, te Veur, voor minstens 10 KG. Leidsche of Rynl. boter, inlegboter; een derde prys aan denzelfden, voor versche boter in potten, in te zendon 2 KG.; een derde prys aan den zelfden, voor zoete roomboter; een tweede prys aan C. Burger, te Wassenaar, voor '/16 weibotereen eerste prys aan J. D. De Raadt, te Voorburg en een derde prys aan C. Zwanen burg, te Bodegrave, voor drie stuks zoete- melksche Goudsche kaas, in 1888 gewrongen, elk niet lichter dan 5 K. G.een tweede prys aan D. J. Ciggaar, te Sassenheim en een derde prys aan gebr. De Bruyn, te Hazerswoude, voor twee stuks Goudsche Derby kaas, gemaakt in Mei of Juni 1888; een eerste prys aan D. Marbus, te Sassenheim een tweede prys aan P. C. Nell, te Wassenaar, en een derde prys aan C. Nell, mede aldaar, voor twee stuks Rynl. komynde kaas, in 1888 gemaakt, elk niet lichter dan 5 K. G.een eerste prys aan J. Spruyt Lzn., te Oudshoorn aan den Ryn, voor vyf stuks Noord-Hollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1888, van ongeveer 2 K. G.een tweede prys aan denzelfden, voor vyf stuks Noord- Hollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt na den laten Aug. 1888; een tweede prys aan denzelfden, voor de beste jonge Edammer kaas, welke onder mededeeling van een vol ledig systoem van bereiding wordt ingezonden een tweede prys aan G. Van Dam, te Was senaar, voor twee komynde export-kazen, gem. 1888. Voorts ontvingen de gebrs. De Bruyn, te Hazerswoude, eone gouden med. voor de verzameling werktuigen en gereedschappen voor roomwinning en boterbereiding, met behulp van den roomafscheider. In vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal is heden na debat over de quaestie omtrent de meerderjarigheid der Koningin by een huwelijk vóór het 18de jaar de Voogdyivet onveranderd aangenomen. De zitting is daarna gesloten. De beroemdo Hongaarsche schilder Mu:> cakszy bevindt zich in Den Haag. Hy heeft aldaar intrek genomen in het „Hotel deslndes". Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Sept. van Marseille; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Sept. Dungeness; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Sept. Adende „Noord-Holland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 11 Sept. van Southampton; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Sept. te Padang. De gewone audiëntie van den minister van financiën en van den minister van oorlog zal op Donderdag den 13den dezer en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nlenwa. De advertentie „De zeven koks komen" heeft zich eindelyk opgelost. Het zyn zeven als koks gekleede personen, met een groot bord gewapend en strooibiljetten uitdeelende, ter aanbeveling van Thomson's pudding-poe der als smakelyk en goedkoop. Er worden tegenwoordig zooveel van deze pudding-poe ders gedebiteerd, dat wy er ons niet aan zullen wagen zo allen te proeven, om daarna een oordeel uit te spreken welke de beste is. Wy moeten dit aan de ervaring overlaten, welke onze vrouwen, dochters enz. daaromtrent zullen opdoen. Voor de goede samenstelling van het nieuwe artikel wordt gewaakt door het schei kundig bureel van de heeren dr. P. F. Van Hamel Roos en A. Harmens Wz. te Amster dam, onder wier contrële het gesteld is. Men schryft ons van gisteren uit Zevenbergen Heden, den laatsten manoeuvre dag, had de tweede brigade in last den vyand, die tusschen Lochtenburg en den spoorweg Moerdyk Breda stond, krachtig aan te grypen en terug te werpen. Te tien uren moest de tweede brigade daartoe op den straatweg Zevenbergen- Slikgat geconcentreerd staan. Om 11 uren werden door de verkennende patrouilles de eerste schoten gelost, waarop een vuur gevecht tusschen de artillerie der beide partyen begon, dat spoedig gevolgd werd door het signaal: „Ophouden met vuren!" waarmede de manoeuvre eindigde. De troepen worden nu opgesteld om voor den generaal majoor jhr. Klerck te de'fileeren. Aangezien men geen terrein had kunnen vinden, dat hiertoe ge schikt was, moest men zich met den straatweg behelpen. In de suite van den generaal was nu, behalve de reeds meergemelde vreemde o'ficieren, ook een kolonel va»- het Rus sische leger te bemerken. Vóór het defileeren werd aan de troepen in een dagorder de byzondere tevredenheid des generaals kenbaar gemaakt, dat met een „leve de Koning!" werd besloten, waarop allen naar hunne kwartieren rukten. De voorbymarsch duurde byna een uur. In tegenstelling van wat men uit andere streken van ons land meldt, kan uit Wassenaar bericht worden dat de patryzen- jacht daar geenszins schaarsch is. In twee jachten o. a. werden in de duingronden van mr. Ph. baron Van Pallandt ongeveer een veertigtal geschoten, waaronder menige jonge. Te Katwyk kwamen gisteren van de haringvisschery terug: KW. 41 „Jo hanna Antoinetta," schipper M. Plug, met circa 300 ton pekelharing en een deel steur haring, en KW. 24 „Hoop Verwachting," met circa 280 ton haring, plus een deel steurharing, alsmede KW. 33 „Jonge Machiel," schipper IJ. Plokker, met volle schuit haring. Het kind, vóór eonige dagen te 's Gravenhage door een dollen hond verwond, vertrok gisteren naar Parys om de inënting by prof. Pasteur te ondergaan. Gisteravond ontstond er een defect aan de machine van trein 40 van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg, welke te 8 uren uit Rotterdam vertrok. De trein kwam te 's-Gravenhage 25 minuten te laat aan. Er werd te Delft onmiddellyk uit 's-Gravenhage eene machine ontboden. Gisteren heeft te 's-Hage een getuigenverhoor plaats gehad in zake de ernstige mishandeling van een bakkersknecht door een zyner kameraden. De verdachte houdt tegenover een zestal zeer bezwarende getuigenissen vol dat hy de mishandeling niet gepleegd heeft. De toestand van den verwonde laat nog niet toe dat hy in verhoor kan worden ge nomen. Hy verkeert in een staat van alge heels bewusteloosheid. Naar men verneemt heeft de geneesheer schedelbreuk geconsta- teerd. Op het stuk yzer, waarmede de wond is toegebracht, is door de politie beslag gelegd. De politie te 's-Gravenhage heeft gisteren ruim honderd ongemuilkorfde honden opgevangen. Eene goede vangst! Met v e r s c h i 11 e n d e t r e i n e n v a n de Hollandsche spoor keerden heden de te 's Hage in garnizoen liggende troepen, die aan de manoeuvres in Noord Brabant hebben deelgenomen, in de residentie terug. De Koninklyke Militaire Kapel kwam mede met twee bataljons, die te tien uren aankwa men. Deze twee bataljons werden ingehaald door het muziekcorps van het 3de reg. huzan-a, terwyl verscheidene officieren by de aankomst van den trein tegenwoordig waren. Het Leidsche garnizoen keert om 7.45 terug. Aan de v o o r middag-harddra ver y, uitgeschreven door de harddravery-vereeniging „De Eendracht", te Voorburg, op den weg aan de Wykerbrug, onder de gemeente Stomp- wyk, namen deel 21 paarden. De uitslag was dat de prys van 75 gewonnen werd door de bruine merrie „Sophia", pikeur P. Van Santen, te Rotterdam, eigenaar M. V. te Zuidam, en de premie van 25 door het paard „Graaf Rudolph", eigenaar Romeyn, te Zevenhuizen. Voor de namiddag-harddravery van paarden van zessen klaar waren 11 paarden inge schreven. De uitslag was dat de prys van 200, of naar keuze zilveren voorwerpen, gewonnen werd, na een hevigen kampstryd, door de bruine merrie „Prins", eigenaar P. Van Santen, te Rotterdam, en de eerste en tweede premiën van ƒ75 en ƒ25 door de paarden „Haas" en „Snyboon", eigenaar W. H. J. Brom, te Utrecht. De pryzen werden door don eere voorzitter, den burgemeester van Stompwyk, met een toepasseiyk woord aan de overwinnaars uit gereikt. Beide harddraveryen werden met muziek uit 's-Gravenhage opgeluisterd. De toestand van de drie gewonden te Haarlem was gisteren zeer bevredigend, terwyl de pyn van den heer B. zeer was verminderd. De geneeskundige, die den heer B. behandelt, heeft echter te kennen gegeven dat de kogel, welke niet hinderlyk is, nog niet mag worden verwyderd. Moord op de NJassaukade te A m- sterdam. Te ongeveer ëén uur In den afgoloopen nacht is op de Nassaukade in de hoofdstad, onder zeer ernstige omstandigheden, moord en zelfmoord gepleegd. De conducteur der „Arasterdamsche Omni- busmaatschappy" F. Van Hom had voor eenige weken zyn ontslag uit den dienst dezer maatschappy genomen, omdat de hoofdcon ducteur H. A. Ekkert, belast met de in spectie der lynen Plantage-Leidscheplein, en Leidscheplein - Haarlemmerplein, hem een zwaarderen dienst had opgelegd dan hy ver koos waar te nemen. Dergelyke dienstweige ring schynt, in meer of minder ernstige mate, reeds meermalen door Van Hom beproefd te zyn. Hoe het zyhy begreep dat hy er dit maal, dank zy het rapport, dat zyn chefver plicht was by de directie over hem uit te brengen, minder gemakkelijk zou afkomen, en hy nam zyn ontslag vóór het hem gege ven zou worden, echter met de bedreiging, dat by er den hoofdconducteur Ekkert wel voor zou weten te vinden. Vóór hy aan zyne bedreiging gevolg gaf, dat wil zeggen heden nacht, heeft Van Hom van het geld, dat hy vergaard en nog van de maatschappy te vor deren had, hier, zoowel als te Rotterdam en te Brussel, een vroolijk leven geleid. Toen nu hedennacht de hoofdconducteur Ekkert zyn dienst in de remise op de Nassau kade by den Overtoom verricht had en naar zyne woning in de Jacob-Van-Lennepstraat wilde gaan, stond Van Hom hem by het Sophiapark op te wachten. Of er nog eene woordenwisseling heeft plaats gehad, is on bekend. Zooveel is zeker, dat Van Hom, die vroeger in dienst was geweest by de cavalerie en vrygoed met vuurwapenen wist om te gaan, het pistool op zyn vroegeren chef aan legde en dezen a bout portant door een drie tal schoten byna onmiddellyk doodde. Toen richtte hy het pistool op zichzelvenhy plaatste den tromp in den mond en deed nog twee schoten, welke levensgevaarlyk zyn. Het lyk van den verslagens en de zwaar gewonde Van Hom werden naar het Buiten gasthuis gebracht. Ekkert was gehuwd en laat eene kinder- looze weduwe na. Men begrijpt welk een slag dit voor deze vrouw is. Van Horn was onge huwd. Ook hy zal zyne daid waarsehynlyk met den dood bekoopen. (A. H.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2