weduwe van den ritmeester-instructeur van het 1ste regiment huzaren jhr. A. C. baron Van Asbeck, een pensioen toegekend van f G00 's jaarsaan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat F. IV. 0. Kocli, van het koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot hot dragen van het onderscheidings- teeken 2de klasse voor dionst by de land weer in Duitschland. Gemengd Nieuws. Men schryftons u i t E 11 e n d d. 8 en 9 September Op den 8s!en Sept. was der noordelijke party (4do reg. inf.) de taak opgelegd het dorp Rysbergen tegen een uit het zuiden naar Breda oprukkenden vyand te verdedigen. Ten gevolge der genomen beschikkingen van den generaal-majoor jhr. Klerck bleek dit onmogeiyk te zyn, daar de grenadiers en jagers dit dorp reeds gepasseerd waren al vorens do 2do brigade over het punt van con centratie, Etten, zich in beweging gesteld had. Het kwam dus tot een zeer animeerend ren contre-gevecht tor hoogte van den Klappen- berg. Tot tweemaien too werd de manoenvre afgebroken om de scheidsrechters te kunnen laten ingrypen. Na de manoeuvre, welke te halféén afge- loopen was, marcheerde het 4de bataljon naar Etten terug, terwyi het 2de bataljon naar Klein Overveld trok om aldaar met een bataljon grenadiers een bivouac te betrekken, front makende togen Breda, tot inleiding dor manoeu vres tegen het 4de reg. inf. Het weer was druilignu en dan viel een klein regenbuitje. De muziek heeft het in de laatste dagen druk gehadiederen avond concert in de verblyfplaats van den brigadestaf en een koer op verzoek der burgery van Hoeven gaf zu' eene uitvoering aldaar. Met rytuigen werdon do muzi kanten gehaald en naar Etten teruggebracht. Hedon, Zondag, is het rustdag; alleen is het 2de bataljon, dat op bivouac lag, vervangen door het 3de bataljon uit Etten en betrok het 2de bataljon aldaar kantonnements-kwartieren. De Postduiven-Vereeniging „de Ooievaar", te 's Gravenhage, hield gisteren, Zondag, hare eerste prijsvlucht met jonge duiven (broed 1888) uit Hasselt (België). Afstand 150 kilometer. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef aldaar, dos voormiddags te 7 uren mot helder woder en Noordenwind loegolaten. Da Vereeniging had voor deze vlucht 2 verguld zilveren, 2 zilveren en 2 bronzen medailles beschikbaar gesteld, welke achter eenvolgens werden gewonnen door de duiven van de heeren: A. Kist te Scheveningen te 9 u. 40 min. 25 sec. F. H. M. Pontiorte 's Hage 9 40 36 J. G. L. Eisen 9 41 J.J.G.v.d.Berg„ 9 41 43 J. J. Frénay 9 42 21 G. J. Wilthagen 9 44 29 Do eerstaangekomene volbracht de reis met eene snelheid van 959 meter per minuut. Vanwege de Hollandscho Maat schappij van Landbouw, afdeeling Alfen Oudshoorn Aarlanderveen, zal op Donderdag 20 Sept., des namiddags to 2 uren, eene harddravery gehouden worden met paarden van zessen klaar, onder den man. De prys zal f 200 en de premie f 75 be dragen. Te Noordwyk aan Zee zyn Zater- dag gearriveerd de bomschepen N.W. 12 en N.W. 20, welke meebrachten van 180 tot 270 kantjes pekelharing en van 30 tot 50 kantjes steurharing. De troepen van het garnizoen te 's-Hage, die deelnemen aan de manoeuvres in Noord-Brabant, zullen Woensdag a. s. met drie extra-treinen der Holl.-Spoorw.-Maatsch. in de residentie térugkeeren, en wel te 8 u. 20 m., 10 u. on 11 u. 50 m. Door den Iloogen Raad werd heden behandeld de zaak van dtn gepension- neerdon officier van het Indisch leger Willink Ketjen, die, met bevestiging van het vonnis der rechtbank, door het gerechtshof te 's Gra venhage veroordeeld is tot f 2-5 boete ter zake van smaad tegen den vorigen minister van koloniën. Tot ondersteuning van zyne voorziening was door den veroordeelde eene memorie in gediend, vergezeld van onderscheidene by lagen, -vraarby echtor goen cassatiemiddelen waren aang"le:0V6n' maar beweerd werd dat hy tot zijne bevr<,em<iinS was veroordeeld voor dit 'p-t tm-will een Qieel' ernstig feit niet was ver- "en dat enkele getuigen geen juiste ver- klaring hadden afgelogJ. Adv.-gen. mr. Van Maanen, die goen gron den voor eene ambtshalve vernietiging van l:ot arrest aanwezig achtte, concludeerde tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 1 October. Professor Ton Brink, die de gaaf bezit, tal van menschen in spraak en wyze van doen te kunnen nabootsen, heoft menigmaal den dichter Hofdyk met zijn eigenaardig neus- opsnuiven, zijn kernachtigen spreektrant en zijn ijzervretersgeluid zóó sprekend nagebootst, dat iedereen het treffende dier kopie moest bewonderen. Eens, op een feestmaal te Am sterdam, waar én Ten Brink èn Hofdyk aan zaten, word de eerste uitgenoodigd de gaston weder eens met die gaaf dor nabootsing te vermaken. Gewillig als steeds gaf dr. Jan zyne nabootsing van dominee Ton Kate, Beets en anderen ten beste, toen enkelen riepen: „Nu HofdykMet een' zijdelingschen wenk naar den dichter gaf dr. Ten Brink te ken nen dat die vertooning nu niet doenlyk was. „Wel zeker!" riepen de vroolyke gasten, en zich daarop tot den KennemerBard wendende: „Niet waar, Hof, je hebt er immers niets tegen, dat Ten Brink jou voorstelt, een toost drinkende?" Hofdyk was te goedhartig en te joviaal, te veel gesteld op eene grap, om zich hiertegen te verzetten, en zoo geviel het, dat den Ken nemer Bard op dat gastmaal zichzelven in al zyne eigenaardigheid kon hooren. Die toost had groot succes. (Pr. Gr. Crt.) Een bewoner van de Twentstraat te 's-Gravenhage kwam Zaterdag ochtend aan de politie medeelen dat zyn hond hem en zyn dochtertje, laatstgenoemde aan de lip, had gebeten en liy daarom het dier in het ver moeden, dat het ziek was, had afgemaakt en aan den vuilnisman medegegeven. Na een optreden der politie is de doode hond op de aschstaal teruggevonden en tot onderzoek op gezonden aan den districts-veearts, die ver klaard zou hebben dat het dier lijdende was aan hondsdolheid. De muilkorvenwet in de gemeente Den Haag is diensvolgens afgekondigd. Do honden zullen 4 maanden lang een muilkorf moeten dragen. Deed deregen, welke Zaterdag- ochtend viel, de vrees koesteren dat do wieler wedstrijden te Scheveningen daarvan een nadee- ligen invloed zouden ondervinden, die vrees werd gelukkig voor de ryders niet verwezen- lykt, want het bleef overdag gedurende de ritten droog en de baan bleek niet veel te hebben geleden. Intusschen was de vry sterke wind voor de ryders zeer hinderlyk. Het publiek was weinig talryk. De tweede en laatste dag van gisteren werd door schoon weder begunstigd; de wind was vrij kalm en het zeer talrijke publiek in eene hoogst aangename stemming, waartoe een Sehiedamsch orkest door vroolyke muziek 't zyne bijbracht. Zaterdag -middag is te Noord- wyk aan Zee aangespoeld een reddingboei, IIMS gemerkt BENB0W. De nachtwacht E. K., te Aalsmeer, is, vermoedelijk ten gevolge van de heerschende duisternis, in het water goraakt en verdronken. De met den eersten prys op de tentoonstelling te Bokstel bekroonde hengst „Welkom", van den heer Zylmans, te Haar lemmermeer, is voor 1100 in andore handen overgegaan. Een man van 8 2 j a a r, K. v. D., wo nende te Sluipwyk, werd Zaterdag naby Gouda aangegrepen door de locomotief van een aan komenden trein, terwyl hij juist een overweg wilde passeeren. Door zyne dtofbeid had hy den trein niet hooren aankomen. Zwaar ge- kwotst werd hy opgenomen en naar het gast huis vervoerd, waar hy spoedig overleed. Het bij den moordaanslag in den Haarlemmerhout gewonde meisje heeft gister nacht goed geslapen, geen bloed meer opge geven en is redelyk wel. De wond van den heer B. was iets pynlyker. Hoezeer de stu kadoor H. een uur koorts heeft gehad, Is zyn toestand niet bedenkelyk. <H. C.) Naar ons wordt medegedeeld, zyn hedenochtend omstreeks 12 uron uiteen bootje voor de Petroleumhaven aan den Lin kermaasoever te Rotterdam twee jongens go- vallen en verdronken. Een strooien hoed en eene pet zyn dryvende gevonden, doch omtrent 't gebeurde is vorder nog niets bekend. N.R.C Een lyk, Zaterdag-morgen in do Dolftschevaart te Rotterdam gevonden, is her kend voor dat van zekeren P. L., die sedert Dinsdag werd vermist. Met het stoomschip „Zaandam" dor Xederlandscho Amerikaansclie Stoomvand- maatschappy zijn Zaterdag van Amsterdam naar Nieuw York vertrokken233 volwassen personen, 36 kinderen van 1 tot 10 jaar en 12 zuigelingen. Er waren voorts 37 passagiers lste en 46 passagiers 2de kl. aan boord. Eergisternaclit is de bloembol- lenschuur van P. Heemskerk, in do kom van het dorp Noordwykerhout-, geheel verbrand. De brand, op een punt waar geene slooten of grachten zijn, eu dus het water tot blus- sching uitsluitend uit waterputten moet ver kregen worden, had voor de omliggende wo ningen een zorgwekkend aanzien. Intusschen is het aan de y vorige pogingen der brandweer gelukt, den voortgang van den brand te stuiten. Te Amsterdam is Zaterdag-avond een kleine binnenbrand op eene bovenwoning in de Utrechtschedwarsstraat ontstaan, doordien eene petroleumlamp in brand was goraakt. De bewoonster bekwam daarby ernstige brand wonden zy werd, na door de zorg der brand weer verbonden te zyn, per brancard naar het gasthuis vervoerd. Te Slochteren is dezer dagen een 23-jarig meisjo door de wiek van een watermolen doodelijk getroffen. Zij is aan de gevolgen overleden. Te Wagoningen is gearresteerd de vyftienjarige C. Van U., uit Amersfoort, die te Brummen een paard gestolen en voor /"7.50 verkocht heeft. Een te O u d-V r o e nho v en ontvoerd meisje is teruggevonden te Brussel, waarhoen het door haren minnaar was gebracht. Er worden thans bij de Belgische justitie stappen gedaan om hare uitlevering aan de ouders te verkrijgen. Van de in ons vorig nommer vermelde te 's Hertogenbosch voorgevallen tragische gebeurtenis geeft de ,,'s-Hertogen- bossche Ct." de volgende lezing P. D., metselaar van beroep, wonende in do Beurzenstraat, had feestgevierd wegens het gereedkomen van het dak van een in aanbouw zy nd huis en verkeerde diontengevolge in vry opgewekten toestand. Hy bevond zich op den wal achter de gevangenis en werd daar opgemerkt door den schildwacht, die hem aanriep en de noodige sommatiën deed, onder bedreiging van te zullen schieten, hetgeen D. met gelyko bedreiging, al voort- loopende, beantwoordde. Toen de sommatiën zonder gevolg bloven, vuurde de schildwacht, zooals zyn plicht was, daar hy meende met een ontvluchten ge vangene te doen te hebben, te meer omdat D. eene witte broek droeg, en D. stortte terstond dood ter aarde. Het dadelyk door de bevoegde autoriteit ingestelde onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de schildwacht geheel volgens zyn consigne heeft gehandeld. De trambaan van Westwoud tot Hoorn is voltooid en zal den 22sten dezer maand voor het publiek worden opengesteld. Met uitzondering van het gedeelte Westwoud is nu de geheele baan Hoorn Enkhuizen gelogd. Uit Almeloo wordt, d. d. 8 Sept., gemeld: Dezen middag begaf zich de officier van justitie, vergezeld van den brigadier-ma joor en een ryksveldwachtor, naar Tubbergen, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar eene ernstige mishandeling, gepleegd door zekeren P., wonende te Langeveen, op B., te Tubbergen. Naar men verneemt, bestaat er weinig kans om laatstgenoemde in 't leven te houden. Onder de gemeente Vledder is het broeien van het hooi wederom de oorzaak geweest, dat een huis eene prooi der vlammen werd; ditmaal de woning van D. Landkroon. Alles verbrandde. Alleen eene koe kon gered worden. Te Tjalleberd wordt reeds sedert eenige dagen vermist de achttionjarige K., die zich voor de rechtbank te Heeronveen zou hebben te verantwoorden wegens ge pleegde oplichterijen. Men vermoedt dat hy zich in wanhoop van het leven heeft beroofd, en dagelyksch wordt er gedregd om zyn lyk te vinden. Tot dusver echter tevergeefs. In België heeft weder een duel plaats gehad. De vader van den redacteur der „Rapide" werd door een modewerker van de „Nation" gevaarlyk in de borst ge wond. Het duel was een gevolg van een twist over generaal Boulanger. De werkstaking van Chiffa (Algiers) is opnieuw begonnen, daar de aannemer, niettegenstaande zyne belofte, vreemde werk lieden heeft aangeworven. Do grevisten vor keeren in de grootste ellende. By El Ion dale, in Dakota, zyn, ten gevolge van het springen eer.er dorsch- machine, 8 man omgekomen. Sedert eenige dagen is er eene arbeidstaking ontstaan onder de aardwerkers van den spoorrveg van Limoges naar Brive (Frankryk), als gevolg van een eisch om hooger loon, dat niet toegestaan rverd. Eene bende werkstakers heeft hierop Brive, in het departement Corrèze, vorlaten en zich naar Limoges, departement Haute Vienne, begeven, waar zy door de voorspiegelingen der leiders een goed terrein voor de agitatie dacht te vinden, en als zeker gevolg daarvan hooger loon. Maar groot was de teleurstelling der honderden arbeiders, die den raad hunner leiders opgevolgd hadden. Zy leden to Limo ges gebrek, en keerden ten slotte naar hunne familiën, meer berooid dan zij gegaan waren, terug. Toen nu de vrouwen hunne mannen in dien toestand zagen terugkomen, staken zij het hoofd op, niet tegen de menners, die hare mannen bedrogen hadden, maar tegen de overheid. Een troep mannen en vrouwen, de vrouwen voorop, trok van Gaucher en Sail lant naar Allassac, om aldaar de werktuigen in de werkplaatsen te vernielen. De tot hand having der orde aanwezigo militairen sloten den woedenden hoop den toegang af. Daar de vrouwon in de voorste ryen waren, weken de soldaten terug; doch verscheidene per sonen, onder wie zes vrouwen, werden niettemin gewond. Ook in andere plaatsen van het departe ment Corrèze is het tot botsingen gekomen tusschen de militaire macht en de werksta kers met hunne vrouwen. Allemane, een der hoofden van de opruiers party te Parys, is te Linroges aangekomen, waar hy in eene vergadering eene allerhef tigste rede heeft gehouden. Van Linroges zou hy zich naar Allassac begeven om aldaar zyn werk voort te zetten. Men meldt thans nader uit Lon- den dat Harriet Beecher Stowe aan hersen ontsteking lydt en in hopeloozen toestand verkeert. De vermaarde schrijfster van „Uncle Tom's cabin" werd den 14den Juni 1812 geboren en is dus ruim 76 jaren oud. Uit Havana wordt noggomeld dat een groot aantal tabaksvelden verwoest is en wel juist die, welke de beste tabak leverden. Op een omtrek van 28 a 30 kilo meter? is goen enkel huisdier meer in het leven en geen veld gespaard gebleven. Te Liverpool zijn 3000 balen katoen verbrand. Groote vermogens. In het finaneiëele jaar, dat met 31 Maart 11. eindigde, heeft in Engeland het successierecht byzonder veel opgebracht. Vier vermogens, samen 9'/j millioen pd. st. bedragende behalve de waarde der grondeigendommen - zijn by tes tament overgegaan en brachten dus 283,820 pd. st. in de schatkist. Wat de waarde van het grondbezit dezer erflaters was, wordt niet gemeld. Er was voorts een aantal van erfe nissen boven de 100,000 pd. st. BUITENLAND. Frankryk. De keus der regeering voor de betrekking van gouverneur-generaal van Tongkin en Annam, ter vervanging van den heer Constans, is gevallen op den heer Richaud, die als resident-generaal die betrekking voorloopig heeft waargenomen. Den 27sten dezer zal een aanvang wor den gemaakt met den openbaren verkoop der rijke verzameling van kunstvoorwerpen, enz. van het kasteel van Chenonceaux. Zooals men weet, is de verkoop een gevolg van de fail lietverklaring van mevr. Pelouze, zuster van den heer Wilson. Gisteren is te Pontivy een standbeeld onthuld van dr. Guépin, geboren den 12den Fructidor, jaar XIII en overleden den disten Mei 1873. Hy was oogheelkundige en betrachtte eene onovertroffen menschlievendheid in de uit oefening van zyn beroep. Het opschrift op het voetstuk van het standbeeld geeft dit te ken nen door de volgende woorden„Aan de meest onterfden de meeste liefde. Den arbeid bemin nen, de deugd uitoefenen." Do heer Jules Simon hield, nadat het daek gevallen was, eene rede, waarin by het schoone leven van dr. Guépin schetste. De ryken, aldus deed hy hem onder meer kennen, zochten hem op om zijn talent, de armen om zijne goedheid. Het was hem niet genoeg dezen kosteloos to behandelen, hy gaf huy

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2