feze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg.) zmm Feuilleton. 8760. Vrijdag 7 Hei> t eiil>er. T*~7 g FBU8 DS6SSB COUBJkJ^D: V®or Lddon p« t Bwnim.. ."■.'■771.77. IJ#. Trmnoo par pat..?.~....VT. 1.4#. 'AAonderlflke Mwaaan.0.0#. Officieel© Eennisgevingen. Patentbladen. De Burgemeester, hoofd Tan het bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van belanghebben den, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, •wonende in de wijken I, II, III en IV, over het dienstjaar 1888/89 bij het Collego Yan Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Donderdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8, Maandag 10, Dinsdag 11, Woensdag 12 en Donderdag 13 September a. 8., terwijl na het verstreken van dien term\jn, de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Sept. 1888. DE KANTER. Leiden, 6 September. De nieuwe cursus van de hoogere burger school voor jongens alhier is begonnen met 153 leerlingen, als1ste kl. 47, 2de kl. 40, 3de kl. 41, 4de kl. 13 en 5de kl. 12. In de alhier gehouden vergadering, door den Bestuurdersbond belegd en waarop ver schillende vereenigingen vertegenwoordigd waren, werd door middel van stemming eene commissie van zes personen benoemd, die het door den Bestuurdersbond ontworpen plan tot verkrijging van een eigen verenigings lokaal, verder zullen uitwerken. Beroidwillig werd die taak door de benoemde commissie aanvaard, in de zekere overtuiging, dat men met een eenigszins vasten wil onge twijfeld tot het beoogde doel geraken zal. De behoefte aan zulk een „eigen haard" heeft zich dan ook reeds lang en by velen doen gevoelen; jammer echter dat men het niet verder bracht dan er over te spreken. De Bestuurdersbond echter heeft het reeds zóó ver gebracht, dat een 6-tal van de hier in Leiden bestaande corporatiën hunne finan- tiëele medewerking hebben toegezegd, terwijl weder anderen, zoo noodig, de commissie met hunnen raad zullen ter zijde staan. De eerste vergadering, die deze week plaats had, kenmerkte zich reeds door goede ver standhouding tusschen de commissie en afge vaardigden, terwijl besloten werd om tot zin spreuk Lokaal-vereeniging „Eigen Haard", te kiezen. Eerstdaags zal men tot de vorming der statuten overgaan. De Fransche mailboot „Iraouaddy," met berichten van Batavia tot 19 Aug., is 4 dezer te Aden aangekomen. De mail kan ongeveer 17 Sept. hier worden verwacht. Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft aan de besturen der gemeenten langs den Rijn verzocht de vraag te overwegen in hoeverre dezen geneigd zouden zijn mede te werken tot oprichting van eene Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Rijnstreek. Bedankt is voor het beroep naar Wou- brugge door ds. J. Bolkestein, pred. te Ter Aar. Door den gemeenteraad te Amsterdam zjjn benoemd tot gewoon hoogleeraar in de ontleedkunde enz. aan de gemeente universiteit, dr. George Ruge, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Heidelbergtot derden onderwijzer aan eene openbare lagere school lste kl. de heeren M. A. Van Weel te 's-Hage, M. Binnendijk te Nieuwenhoorn, C. A. Beudeker te Jutfaas, J. Van Amstel te Zwammerdam, N. Van Oosterhout te Zevenhuizen, H. O. Grosjean te Wijk bij-Duurstede, en tot derde on derwijzeres mejuffr. J. Heemstra te Menaldum. Tegenover de onrustwekkende geruchten, welke omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit den Koning worden in omloop gebracht, kan het „Haagsche Dagblad" ge lukkig ten stelligste verzekeren, dat het ge ëerbiedigd hoofd van den Staat geheel hersteld is en zich zeer wel gevoelt. Als een bewijs daarvan kan het feit strekken, dat Z(jne Majesteit zich dezer dagen geruimen tijd on derhield over de belangen van handel en industrie. In den gemeenteraad van Amsterdam is het officiëele bericht ingekomen dat de heeren mr. W. F. Dijkers, C. P. Metelerkamp en mr. L. A. A. Van Wensen hun ontslag hebben genomen als leden van den Raad. De heeren Dijkers en Van Wensen moesten aftreden in 1889, de heer Metelerkamp in 1891. Aan de Israëlietische militairen is het gebruikelijke verlof van 26 dagen toegestaan, om de ophanden zijnde kerkelijke feesten in hunne familiekringen en onder hunne geloofs- genooten te vieren. Tot leeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde en in de Vaderlandsche ge schiedenis aan het Gymnasium te Haarlem (vacature-Muller), is benoemd Th. Bussemaker, te Zalt-Bommelen tot leerares in de wiskunde en het boekhouden aan de H. B.-School voor meisjes aldaar (vacature-mej. De Vos), mej. W. F. H. Teupken te Utrecht. Wy lezen dat het Berliner Macliinenbau- aktiengesellschaft hare 2000ste torpedo af leverde en wel aan de Nederlandsche marine. Volgens beschrijving schijnt het eene visch- torpe<jo te^zjjn, want wy lezen van eene lading van 60 kïfo schiptkatoenen en eene snelheid van 28 knoopen. Is onze Nederlandsche in dustrie niet in staat, die vernielingswerktuigen te leveren? In het scheepsbouwvak kan onze industrie toch gerust met het buitenland wedijveren(Bott. Nbl.) De by den Rotterdamschen gemeenteraad ingediende begrooting voor 1889 sluit in ont vangst en uitgaaf met ƒ5,190,530.78. Beslo ten werd o. a. om aan de Maatschappij voor Tijdaanwijzing concessie (geene uitsluitende) te verleenen om nog 13 electrische klokken te plaatsen en ook het uurwerk van den toren der Groote Kerk electrisch te verbinden. De „Temps" bevat eene uitvoerige be schouwing over Nederland, naar aanleiding van de ziekte des konings. Het artikel bevat niets nieuws. Het Parjjscbe blad betoogt dat bij het overlijden des konings in Nederland geene bijzondere moeielykheden te verwachten zijn, maar acht dit toch een belangrijk feit in do geschiedenis, omdat daardoor het groot hertogdom Luxemburg van de kroon der Ne derlanden wordt gescheiden. Aan de „Weser Zeitung" wordt uit Bremen gemeld dat er onderhandelingen aan hangig zijn tot het in het leven roepen van een rechtstreekschen Belgisch-Nederlandschen stoombootdienst tusschen Rotterdam, Ant werpen en Indië. De stoombooten zouden Bombay, Rangoon, Soerabaia, Makassar, Honkong, Yokohama en Shanghai aandoen. Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Sept. van Padang; de „Oranje Nassau" arriveerde 31 Aug. van Amsterdam te Paramaribo en 5 Sept. te Demerara; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 25 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandscho zaken zal op 8 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den met verlof hier te lande aanwezigen dirigeerend officier van gezondheid lste kl. van het leger in Ned.-Indië H. J. Van der Weide, op zijn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De Gemeente-begrootlng voor 1999. Op de ontwerp-gemeente-begrooting voor het volgend jaar is nog onder de uitgaven gebracht eene som van 200, ten einde daaruit te voldoen de terugbetaling van schoolgelden (hooger, middelbaar en lager onderwijs), wegens vestiging in of vertrek uit de gemeente, ge durende den loop van een kwartaal krachtens de Raadsbesluiten op de heffing van schoolgeld. De op de begrooting voor dit jaar uitge 1,1-6, wcsls 1.0#. lpi.lt r*(*l i ire UUem a**r OMaeeren balten de etod wordt O.JJ) bijeWi#. - trokken terugbetaling aan het Rijk wegens te veel ontvangen vergoeding in de kosten van het lager onderwijs behoort te vervallen, op grond krachtens de thans geldende voor schriften hetgeen ter zake in een vorig jaar te veel is ontvangen van de uitkeering over een volgend jaar wordt afgetrokken. B(j de raming van hetgeen vermoedelijk zal worden ontvangen, wordt alzoo bovenbedoeld bedrag in mindering gebracht. Tevens deelen B. en Ws. mede dat in den loop van het volgend jaar moet worden over gegaan tot de oprichting van de vierde school van de derde klasse. Welk bedrag daarvoor in 1889 op de onderscheidene artikelen der begrooting zal noodig wezen, is nog niet met eenige juistheid te bepalen. Uit dien hoofde hebben zy gemeend op den post van Onvoor ziene Uitgaven een bedrag van ƒ5000 te moeten uittrekken, ten einde daarmede te zyner tyd de betrekkeiyke artikelen der be grooting te kunnen verhoogen. Ook zyn o. a. wederom op de begrooting gebracht de volgende postentoelagen aan de eigenaars van den schouwburg 1500, voor de viering van den 3den October en het uitsteken van vlaggen 700, schadeloosstelling aan arm besturen en godshuizen voor het verlies, dat zy door de opheffing der armbakkery als stede- ïyke inrichting kunnen ïyden 1800, begrafe niskosten van behoeftigen ƒ100, kosten van verpleging in het ziekenhuis der Ryks-univer- siteit 4000, subsidie aan de stedelyke werk inrichting ƒ4000, met inbegrip der rente ad ƒ1160 van het legaat Buzzi; onderstand, ver voer- en verplegingskosten, mitsgaders die van geneeskundige hulp aan arme en doortrek kende personen 2000kosten van verpleging van arme krankzinnigen ƒ16,000. Over het jaar 1887 werd hiervoor betaald eene som van 14,033.65'/a. Het aantal ver pleegden bedraagt thans: 32 te Delfta ƒ270 8640. 1 's-Hertogenbosch 250 250. 12 „Modemblik 270 3240. 1 Veldwyk,by Ermeloo 270 270. 12 Coudewater 250 3000. 15,400. Met inbegrip van de vervoerkosten, inleg- gelden en begrafeniskosten, alsmede voor tyde- ïyke oppassing aan huis, rekent men in 1889 een bedrag van 16,000 noodig te hebben. Voor belooningen van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vrqedvrouwen enz. is ƒ6580 op de begrooting gebracht en voor de kosten der gemeente-apothaek 6200. De torenwachter en zyn adsistent worden HET MUZIEKGEZELSCHAP „POLYHYMNIA." 7) Beleefd buigend treedt Van der Snaar hen te gemoet, on wyst den burgemeester zyne plaats aan, eene plaats, zyner corpulentie en qualiteit waardig, waarna Van der Snaar zich weder verwydert. Voortdurend bleef Van der Snaar aan de deur op zyn post staan, om met argus-oogen te zien of niet eindelyk de familie Smits op zou komen dagen. En werkelyk, nadat reeds een groot aantal gasten zyne zitplaatsen had ingenomen, zag hy hen in het voorportaal aankomen. Van der Snaar haastte zich hen met eene eerbiedige buiging te groeten, en bood beiden dames zyn arm aan om ze naar hare gereserveerde plaatsen te leiden, iets, wat de burgemeester hem, zooals by later hoorde, zëér kwaiyk had genomen, „want," zeide deze, „aangezien ik de eerste persoon van het dorp ben, zyn myne vrouw en doch ters ook de eerste dames van het dorp, en behoorden zy eveneens aan Vay der Snaar's arm te zyn binnengekomen. Waarom doet hy dat alleen met die Smitsen?" Toen de familie Smits gezeten was, vond Van der Snaar het niet meer noodig zich langer uit te sloven, te meer, daar het reeds by zevenen was geworden, en de uitvoering om zeven uren zou beginnen. Hy ging dus den tuin in om zoodoende achter het tooneel te komen, waar alle musici reeds bezig waren hunne verschillende instru menten te stemmen. Van der Snaar greep telkens zenuwachtig naar zyn horloge, er zich telkens over ver wonderende dat het maar altyd vyf minuten vóór zevenen bleef. „Myne heeren 1 flink er op los maar, even als vanmiddag, dan zal het wel uitmuntend gaan. Mynheer Arends! denkt u om het en gelenkoor asjeblieft?" zeide hy. „Ja, ja!" riep Arends; „we zullen ze mooi laten zingen!" „Laten we dan maar vast naar binnengaan, heeren, om ons op te stellen. Ieder weet zyne plaats, nietwaar?" De deur, welke van het kamertje, dat thans tot stemkamer diende, naar het tooneel voerde, werd geopend en de musici beklommen op waardige wyze het tooneel, voorafgegaan door Van der Snaar, die al aanstonds door de gon zende menigte met applaus werd begroet. Het concert zou aanvangen met een marsch, door een brood-componist op de eéne of andere gelegenheid „gemaakt." Hierna zou de sopraan één harer liederon ten beste geven, terwyl als derde en laatste stuk vóór de pauze „La Blonde" met vette letters op het programma stond vermeld. Middelerwyi zjjn de leden druk bezig met hunne plaatsen te bezetten en de muziek te verdeelen. Daar bestygt Van der Snaar zyne verheven heid, welke hem thans twee hoofdon boven de anderen doet uitsteken en tikt met zyn dirigeerstok op den lessenaar. Alles zwygt, totdat hy het teeken tot aan vang geeft, waarna de eerste tonen van No. 1 de aanwezigen begroeten. Het publiek luis tert aandachtig, vooral in 't begin, om later, wanneer de muziek wat harder klinkt, onder ling een praatje te houden. Van der Snaar slaat, in het volle besef van zyne waardigheid, de maat, en doet alsof er voor hem geen publiek bestond, terwyl hy nu en dan over zyne verhevenheid heenmar- cheort, op de tonen der muziek. Een zeer matig applaus by het slot gaf Van der Snaar aanleiding eene, vooraf thuis, bestudeerde, buiging te maken. Het tweede nummer volgde weldra het eerste op, en de sopraan, in het gelukkig bezit van den bouquet, (waarvoor nog drie malen naar den bloemist moest worden ge stuurd) begon op werkelijk verdienstelyke wyze Werner's afscheidslied uit den „Trom peter von Sakkingen" voor te dragen. Van der Snaar en de andere musici hadden zich van het tooneel verwyderd en de eerste vond achter de coulissen gelegenheid om Louise Smits te bespieden. Hy meende dat zy hem niet kon zien, maar zie, juist toen de tonen van In deinen Augen hab' ich einst gelesen, Es blltzte drin von Lieb' und Glück ein ScheinI door de zaal klonken, ontmoetten hunne blik ken elkander. Snel week Van der Snaar terug, maar toch niet zóó vlug, dat hy het blosje op Louise's wangen niet had kunnen zien. „Was dat toe val?" dacht hy, „of zou ze misschien op deze wyze hare gevoelens voor my willen toonen „Kort en goed!" dacht hy verder „er moge gebeuren wat wil, ik ben vast besloten nog hedenavond met haar te spreken Dit besluit vervuldo Van der Snaar geheel en al toen hy weder zyne verhevenheid beklom om „La Blonde" te dirigeeren. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1