vallen sneeuw heeft alreedo eene hoogte be reikt van 15 c. M. In de nabyheid der Nederland- sche grens heeft de correspondent van de „Indépendance beige" te Luik, deheerThuil- lier, geduelleerd met zijn neef, den advocaat Lejeune. Het wapen was het pistool en b(j het eerste schot werd Thuillier in de borst getroffen en gedood. Hij was een man van 55 jaren, echtgenoot en vader, en te Luik zeer geacht door allen, die hem kenden. De jonge advocaat bleef op vrije voeten, maar tevens werd torstond een gerechtelijk onderzoek ingesteld. De aanleiding tot den twist is nog niet met zekerheid bekend. Lejeune is een bekend advocaat, die voor twee maanden met eene Kicht van Thuillier was getrouwd. Men vermoedt dat familieaangelegenheden d3n noodlottigen strijd hebben veroorzaakt. In de melanietfabriek te Zurn- dorf, bij Presburg, geraakte 400 KG. dynamiet in brand. De arbeiders vluchtten en juist waren allen buiten in veiligheid, toen de vlam men eene plaats, waar 100 kilo nitro-glycerine bewaard werd, bereikten, en de geheele fabriok met donderend geraas in de lucht vloog. Dezer dagen hoeft het verhoor plaats gehad van drie medeplichtigen van den gewezen directeur der Parjjsche Bank, Mouvet, die zich in Maart 1887, na verduistering van 2,836,000 fr., uit de voeten maakte, te Kon- stantinopel gevat en naar Frankrijk terugge bracht werd. Hy werd toen vrijgelaten, op bewijs van zijne Belgische nationaliteit, wegens eene onregelmatigheid in de uitleveringsover eenkomst. De drie beschuldigden zijn vrijge sproken, tegen betaling van eene schadever goeding aan de Bank van 86,000 fr. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Juli-4 Aug. Te Batavia zijn zwaar geboeid aangebracht twee inlanders, te Bandong opgevat, als ver dacht deel te hebben uitgemaakt van de bende oproerlingen te Tjilegon. Een streng verhoor wordt beidon afgenomen. Tevens werden van het politiebureel in de benedenstad per grobak naar de schoutswoning te Tanah-abang overgebracht een tiental in landers (Bantammers), waaronder een Hadjie, allen te Batavia opgevat, omdat zjj niet voor zien waren van soerat kctrangan. Zjj zullen eveneens per grobak naar Bantam worden gezonden om daar een onderzoek te ondergaan. Uit Bantam wordt officiéél liet volgende gemeld Op by het bestuur ontvangen bericht dat Hadji Kasiman, brooder van Hadji Wasid, zich met zekeren Hadji Ardi in de dessa Tjitangkit ophield, rukte in den namiddag van 27 Juli eene patrouille infanterie en cavalerie der waarts uit. Daar de beide muiters weigerden zich over te geven en zich bleven verzetten, waarby een opperwachtmeester, zoomede een paard licht gewond werden, was men genoodzaakt hen neer te schieten. Hun lyken werden den zelfden dag te Serang aangebracht en herkend. De bevolking dor dessa Tjitangkit verleende alle mogeiyke medewerking. Officiéél wordt nader bericht: Den lsten dezer werd van don Directeur van binnen- landsch Bestuur, J. M. Van Vleuten, in com missie naar Bantam, het telegraphisch bericht ontvangen dat Hadjie Wasid en Hadjie Ismail, waarvan de eerste ondersteld wordt de hoofd schuldige te zpn aan de te Tjilegon voorge vallen ongeregeldheden, met elf aanhangers gedood waren in het Zuiden van Tjaringin. Sedert zyn daaromtrent de volgende byzon- derheden gerapporteerd Ondanks eono rustelooze vervolging in hot bergachtig terrein ter Westkust van de af- deeling Anjer, was het Hadjie Wasid met eene bende van ongeveer 20 man gelukt te ont komen naar de afdeeling Tjaringin, waar hy zich verder in zuidolyko richting langs het zeestrand bewoog. Ook daar werd de ver volging voortgozet, waartoe eene militaire patrouille ondor bevel van den kapitein der infanterie Veonhuyzen zich te Tjiteuroup aan de Peper *>aai bevond. Op ontvangst van het bericht, dat do bende reeds vorder naar het Zuiden was doorgodro. gon, bogaf de patrouille, vergezeld van den assistent resident van Tja ringin, op Maandag 30 Juli zich over zee naar Soemoor, waar zy in den namiddag van dien dag aankwam, on weldra de bende be merkte, die, biykbaar onwetend van do aan wezigheid der troepen, langs het zeestrand uit Tjemara naderde. By verkenning werd door do bende geschoten, waarop het deta chement, dat zich verdekt had opgesteld, op rukte. In het daarop gevolgd gevecht, waarby kapitein Voenliuyzen door een gedeelte van eene lading hagel getroffen werd, een Euro- peesch fuselier eene kogel wond en drieklewang- houwen en twee inlandsche fuseliers lichte klewanghouwen bekwamen, werden dertien man der bende nedergeschoten, terwyl vier man, die by het begin van het gevecht dadeiyk de vlucht hadden genomen, - ont kwamen. Met elf lyken twee, die in de rivier waren afgedreven, werden niet teruggevonden en eenige buitgemaakte wapens, bidsnoeren enz., keerde het detachement over zee naar Anjer terug. Onder de lyken bevonden zich die van Hadjie Wasid, Hadji,e Ismail, Hadjie Oesman en Hadjie Abdulgani. Een Hadjie, die uit de Lampongs te Batavia aankwam, werd door een der schouten gearresteerd, en by hem gevonden een pas, afgegeven door Hadjie Iskak te Menes. By het voorloopig onderzoek gaf de man ver warde antwoorden, en scheen hy van de Tjilegon zaak meer af te weten dan hy voor gaf. Thans is hy achter slot. Morgen zullen naar Bantam en Tangerang worden opgezonden de inlanders Ahoeb en Senemde eerste te Pekalongan en de laatste te Buitenzorg gearresteerd. Uit Atjeh. De Europeesche fuselier Stomp, die licht beschonken op de wachtparade kwam, werd door den sergeant De Vries ge last uit de wacht te vallen en naardecham- brée te gaan. Stomp ging na veel mopperen weg en word door den sergeant-majoor naar zyne slaapplaats geleid. Hy kleedde zich uit, ging liggen en viel in slaap, terwyl de sergeant- majoor een wakend oog op hem hield. Een paar uren daarna verwyderde zich do sergeant majoor en gelastte den sergeant-wachtcom mandant De Vries naar den slapende te zien. De sergeant De Vries liep langs de chambrée en stak zpne sigaar aan by een lampje, dat buiten de corridor stond. Stomp, den sergeant ziende, nam zyn geweer, dat naast hem lag, op en schoot den sergeant De Vries op zeer korten afstand dood. Door don gouverneur-gonoraal van Ned.-Indiö zijn do 7olgonde beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot leeraar in do wiskunde bij de afd. Hoogoro Burgeracbool van het Gymnasium Willem UI te Batavia. W. A. Reulil, te Soerabaia; tot commies 2de kl. tuj den Post- en Tolograafdienat, de conxnies 3do kl. W. A. T. IJ. J. Tj. Hiliebrandt; tot 3den commies bij doAlgemeene Rekonkamer, do klerk E. J. F. Hennings. Ontslagen: Uit zijne betrokking, do assistent- resident van Lebak (Bantam) A. Th. Maier; op ver zoek, eervol uit 's lands dienst, met ingang van 3 September 1888, do resident van Riouw en Onderh. dr. E. A. Halewijnals adjudant van den gouver neur-generaal, de ritmeester a la suite van bet regi ment cavalerie A. M. Hoogeveen, wordende hij in activiteit bij zijn wapen teruggeplaatst, met bepaling, dat hij zijne function van adjudant zal blijven waar nomen tot aan het vertrok naar Europa van den togonwoordigen Opper landvoogd; do onderwijzer late kl. J. J. De Weijer; uit zjjne betrekking, w. ziekto, de griffier bij do rapats te Rau en Loeboe Sikaping (Sumatra's Westkust) J. F. Fritz. Benoemd: Tot secretaris van don Raad van Ned.-Indië, do rofcrendariH ter Algoraeene Secrotarie belast met de function van secretaris van hot gou vernement A. H. F. Zwager; tot assistent-rosident van Meeater-Cornelis (Batavia) K. F. M. Van Langen; tot s sa.-ree. van Banda (Amboina) tevens vendumees ter aldaar, C. M. E. Morons; tot ass.-res. van de afd. Pontianak en Ommelanden, J. Jollesma; tot aB8.-res. voor de politie ter hoofdplaats Palembang, E. W. E. Burgor; tot ass.-ros. van de afd. Noordordistricten, tcveus vendumeester aldaar, J. H. F. Schultz; tot secretaris der res. Probolinggo, W. P. D. De Wolff Van Westerrode; tot onderwijzer 1ste kl., de onder wijzer 2de kl. H. G. P. Obdeijutot controleur 2do kl. bij het binnenl. bestuur op de bcz. buiten! Java en Madura, do adsp.-contr. bij dien tak van dienst C. J. Westenberg. Geplaatst: In de ree. Palombang, do contr. 2de kl. H. E. Van Swiotonin do tev Oostkust van Sumatra, do contr. 2de kl. F. A. H. Van den BoiBche in do controle-afd. Kasri, afd. Baugil, res. Pasoo- roesn, do contr. 2de kl. F. K. Ovorduijnals 1ste hulponderwijzer aan de op. leto lag. school A te Bemarang, de ond. 2de kl. met intrekking van zijn plaatsing aan do openbare 4de lagere school te Soe rabaia, R. A. Schoonhoven. Verplaatst: Van de afd. Kauer naar do afd. Mokko-Mokko, ree. Benkoelen, de contr. 2do kl. J. J. F. Schruel. Overgeplaatst: A1h lstohulponderwijzer,van de openb. lsto lag. school te Semarang naar do op. 4de lagere school to Soerabaia, de ond. 2de klasse H. Stoel. Departement van Oorlog Benoemd: Tot 2den luitenant bij het wapen der infanterie, de sergeanten bij dat wapen H. R. F. A. Do Graaf, H. A. C. W. A. Hahmann, J. H. C. Munter, A. L. C. Grosse, P. F. M. Dammers, A. Voorneman, E. C. G. Gijsberti Hodenpijl, J. F. Wenztot 2den luitenant-kwartier meester bij de militaire administratie, de sergeanten der infanterio M. C. Boon, S. Van Lior en H. O. Gehrung. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don l.-t-n luitenant-kwartiermees ter bij de militaire administratie J. J. Rupscher. Bevorderd: Tot lsten luitenant-kwarticrmoee- ter bij de mil. adm., de 2de luit.-kwartiermeester G. J. F. Stompendisseltot majoor bij bet wapen dor infanterie, de kapt. E. kl. A. A. E. Fraekors. BUITENLAND. Frankrijk. Het comité der socialistische werklieden te Lyon heeft besloten den leden der vereeniging te verbieden aan de receptiën van president Carnot deelte nemen. Morgen zal «te ministerraad den datum vaststellen, waarop de Kamers dit jaar ge opend zullen worden. Volgens de „Paix" zal dit op 9 October plaats hebben. Do „Gaulois" spreekt tegen dat men beproefd heeft eene verzoening tot stand te brengen tusschen prins Victor Bonaparte en zyn vader. Op Corsica worden voorzorgsmaatregelen genomen voor de onthoofding op a. s. Woens dag van den bandiet Rochini. Er zullen te Sartène3 twee compagnieën infanterie zyn, waarvan elk soldaat 21 patronen ontvangt. De veroordeelde zal door eene talryke brigade gendarmen omringt zyn. Men vreest onge regeldheden. Dultaohland. De verloving van prinsos Sophia, zuster des keizers, met den kroonprins van Grieken land, wordt thans in een extra-nummer van' de „Reichsanzeiger" bekend gemaakt. De stedeiyke regeering van Minden heeft als bydrage voor een gedenkteeken voor wyien keizer Wilhelm aan de Porta-Westfalica uit de gemeentemiddelen beschikbaar gesteld de som van 20,000 mark. De gedachtenisviering aan den slag by Sédan werd te Leipzig, behalve door volks concerten, gevierd met het houden van een prachtigen optocht. Het bekende monument is met kransen bedekt. Naar aan de „Köln. Ztg." uit goede bron uit Essen wordt medegedeeld, heeft de ge heime handelsraad Krupp ten dienste der Duitsche expeditie tot bevryding van Emin- Pacha eene som geschonken, groot 50,000 M. Groot-BrltannlA De „Vereeniging tot bescherming der En- gelsche jeugd" heeft een proces ingesteld tegen de ouders van de jongejuffrouw Flossie Morse, de 13 jarige Engelsche, die den Mont- Blanc heeft bestegen. De Vereeniging beweert dat er, van de zyde der ouders, onvoorzich tigheid en wreedheid zyn getoond. De Parysche politie heeft te Londen het hoofd eener dievenbende opgespoord, die ver schillende belangryke diefstallen by wissel agenten te Parys gepleegd hoeft. Dit hoofd der bende noemt zich „Touche-Atout" en i3 Hollander van geboorte. Hy werd in het bezit gevonden van 100,000 fr. in effecten en 15,000 fr. in bankbiljetten. Door zijne processen was Bradlaugh in den knoei geraakthy had circa f 19,000 schuld moeten maken. De „Pall Mali'1 had dit nauwelyks bekend gemaakt, of de giften vloeiden toe. Reeds in een paar dagen is f 7000 ontvangentot de gevers behooren o. a. pairs en priesters. Bulgnrjjo. De photograaf Karatojanoff, die door de roovers gevangengenomen en later weder op vrye voeten gesteld is, verzekert dat zy ge meend hadden Stambuloff in handen te krygen, van wien zy honderd duizend pond zouden eischen om hem daarna te vermoorden. Be roovers, die Karatojanoff byzonderheden over de politiek gevraagd hebben, hebben ver klaard dat waaneer de vorst geene amnestie verleende, in het voorjaar de roovers het hoofd weder zouden opsteken en dan belang ryke steden zouden aanvallen. Van Sofia komt de tyding dat by Dubnitza andermaal drie personen door roovers zyn gevangengenomen en weggevoerd. Telegrammen. MADRID, 3 September. Men bericht uit Tanger dat door den sultan is medegedeeld dat hy de opstandelingen geslagon heeft en dat de rust in het ryk is hersteld. BERLIJN, 4 September. (Hbl.) Graaf Kal- noky deelde den heer Crispi mede dat keizer Frans Jozef voornemens is in October, spoedig na de reis van keizer Wilhelm, te Rome oen bezoek te brengen. Het water by Hirschberg in Silezië be gint te vallen, maar toch is door het buiten de oevers treden der rivieren weer groote verwoesting aangericht. SOFIA, 3 September. Heden verscheen, onder don naam van Cristopoteff, berucht Bulgaarseh revolutionair, een nieuw dagblad. Aangezien de tekst echter een te revolutio nairen geest ademde, heeft do procureur be vel gegeven tot inhechtenisneming van de redacteuren. HAMBURG, 3 September. Lieden, die be weren den ex-generaal Boulanger persooniyk te kennen, verzekeren hem te hebben zien aan komen aan een spoorwegstation alhier. PARIJS, 3 September. De werkstaking der Brives strekt zich hoe langer hoe meer uit; byna alle werkplaatsen in de omgeving zyn verlaten. Alles i3 rustig. Te Bugeois echter heerscht groote spanning. De werk stakers beletten hun goedgezinden kameraden het werk. Een detachement van het 03ste linie-regiment zorgt voor de orde. 800 gre- visten doortrekken de stad en trachten hunne kameraden, die nog arbeiden, over te halen zich by hen aan te sluiten. PARIJS, 4 September. Naar de „Agentuur Havas" mededeelt, is een persoon, zich noe mende Joseph Hubert, toen hy noordeiyk van Parys, in de nabyheid van Montmorency, mili taire opnemingen deed, gearresteerd. Hubert was in het bezit van eene kaart van den generalen staf. De heer Floquet is gisteravond van Trou- ville teruggekomen. NIEUW-YORK, 4 September. Het bureau voor landbouw deelt mede dat overvloedige regens de katoen beschadigden, terwyl daar entegen droogte heerscht in het noordwesten, waar het weer zeer ongunstig is voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansas, terwyl het in Kentucky door regens veel leed. Een middelmatige tabaksoogst is verzekerd. De landbouwcourant van Chicago zegt dat de gemiddelde opbrengst der wintertarwe in Illinois geschat kan worden op lö'/j schepel per acre, in Wisconsin op 21, in Indiana op 12, in Kentucky op 13'/, en in Kansas op lO'/j. G emcenterun<L In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Zaayer, Alma, Van Hamel, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, De Sturler, Van der Hoeven, Tleleman, Koetser, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Was. Later ook de heer Zaalberg. Afwezig met kennisgeving de heeren Driessen en Nykamp, alsmede die leden, die nog niet in do stad waren teruggekeerd. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat was ingekomen een verzoek van het bestuur der Christelyke Bewaarschool op de Haarlem merstraat tot het in gebruik bekomen van een geleelte grond, verkregen door demping van het Sint-Jans grachtje. Aan de orde waren de volgende punten 1°. Benoeming van leden in vaste commissiën, ale: a. drie leden van do Commissie van financiën en uit dezen van den voorzitter; b. twee ledon van do Commissie voor de Straf verordeningen c. drio leden van de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen en uit dozen van den voorzitter; rf. twee leden van do Commissie van Fabricage. 2°. Idem van een commissaris-voorzitter der Lold- scho Duinwater-MaatBchoppjj. 3®. Voorstel betrekkelijk do oprichting van oeno kegel baan met biljartzaal op het terrein van den Burg. (165 en 177) 4°. Verzoek van M. H. Fontein, ter bekoming van grond in het Gefalijdo Bagijnhof. (172) 5°. Idem van E. J. Schlette, om eene stoep te leggen aan den Haagweg. (174) 6®. Idem van mej. B. Van Praag, om eene «toep te leggen aan den Apothekersdijk. (174) 7°. Idem van Mtj. C. C. Niemejjor, om ontslag als tweede onderwijzeres in do handwerken aan de Herhalingsschool en de scholen No. 2 van de 3do en 4de klasse. (178) 8°. Idem als voren van Mej. G. H. J. J. Vlaanderen, als derde onderwijzeres aan de Leerschool. (179) 9°. Idem als voren van P. De Carpentier Wilder- vanck, als derde onderwijzer aan de Jongens school 2de klasse. (180) 10°. Rekening over 1887 van het R.-K. Wees- on Oudeliedenhuis. (181) 11®. Idem als voren van het R.-K. Armbestuur. (181) 12®. Idem als voron van het Nederlandsch Israëlie- tisch Armbestuur. (181) 13®. Verdeeling van den Raad in sectiën. Tot leden in de vaste raadscommissiën werden herbenoemd: a. in die van financiën de heeren Fockema Andreae met 19 st. (1 at. was uitgebracht op den heer Was), Van Hamel met 19 st. (1 st. op den heer Schneither en 1 st. op den heer Was) en Schneither met algemeene stem men, en tot voorzitter dier commissie de heer Fockema Andreae met 20 st. (op den heer Schneither 1 st.); b. in die voor de strafverordeningen de heeren Van der Hoeven met 20 st. (1 st. op den heer Cock) en Cock met algemeene stemmen; c. in die voor de huishoudeiyke verordeningen de heeren Cock met algemeene stemmen, Was met 19 stemmen (1 st. op den heer De

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2