N». 8758. A°. 1888. fe Leiden, 4 September. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Woensdag 5 É^eptemlbeï*. PaiJH DEZER COTJ2JLNT: Voor Leiden por 8 mundes1.19, Franoo por postB 1.40, ▲faonderiyke Hemmen»,0.05. Officieel© Hennisffevinffen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat, ten gevolge der jaarlijksebo aftreding van de leden der vaate commission, door den Ge meenteraad voor dit jaar uit zijn midden zijn be noemd de volgende leden, als: a. voor de Commissie van financiën de hoeren Mr. S. J. FOCKEMA ANDREW, Voorzitter, J. A. VAN HAMEL en Mr. J. J. SCHNEITHER. T). voor de Commissie, belast met liet ontwerpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heeren: Mr. H. VAN DER HOEVEN en Mr. C. COCK, van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter is. c. voor de Commissie, belast met bet ontwerpen en herzien van dc Plaatselijke Verordeningen betref fende de huishouding der gemeente, de heeren: Mr. C. COCK, Voorzitter, Mr. F. WA8 cn Mr. S. J. FOCKEMA ANDREiE. on d. voor de Commissie van fabricage, de heeren P. ALMA Lz. en J. J. HASSELB.vCH. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Sopt. 1888. DE KANTER. De lessen van het gymnasium zijn den lsten September begonnen met 115 leerlingen en 2 toehoorders. De heer A. J. J. Wendel, lithograaf der firma E. J. Brill, is, na vergelijkend proef- teekenen, tevens vast aangesteld als teekenaar aan het Botanisch Laboratorium by prof. W. F. R. Suringar, in plaats van wijlen den heer A. J. Kouwels. Voor deze betrekking waren opgekomen acht sollicitanten. De 1ste luitenant-adjudant Van Ravens- waay, van het 2de reg. veldartillerie te Leiden, wordt met 1 October a. s. eervol ontheven van zjjne betrekking van adjudant by het corps. Hedenmiddag ontvingen wy per Fransche mail de Indische bladen van 31 Juli tot en met 4 Augustus. Alvorens met de gewone repetition een aanvang werd genomen, bood oen der loden van de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" alhier, gisteravond den directeur dier Ver- eeniging, den heer B. H. Gobhardt, onder den by zulk eene gelegenheid gebruikelyken vorm, namens alle leden, een geschenk aan, of liever eon stoffeiyk bewys hunner waar deering en achting. Dat geschenk bestaat uit een fraaien diri geerstok, ryk en op smaakvolle wyze met zilver gemonteerd en voorzien van eene in het zilver net uitgovoerde inscriptie. Nauweiyks behoefde gezegd te worden dat het aangebodene zeer fraai is, wanneer men weet dat het vervaardigd werd in de zoo gunstig bekende fabriek van gouden en zil veren werken van de heeren Van Kempen Zn., te Voorschoten. Verschillende bewoners van het Studen tenpad, onder Zoeterwoude, doch dicht by Leiden, hebben een verzoekschrift aan den Raad dier gemeente gericht, hun verlangen te kennen gevende om dien weg, welke vry bevolkt is en welke bevolking door aanbou wing steeds grooter wordt, met lantaarns te verlichten. De begrooting dor gemeente Zoeterwoude is door den Raad vastgesteld en ter goedkeu ring ingezonden, bedragende in ontvangst ƒ12,084 03, in uitgaaf ƒ12,084 en dus met een batig slot van ƒ0.03. Do rekening der gemeente Zegwaard over 1887 is by besluit van Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd in ontvangst op 10,394.67, in uitgaaf op 9916.82, dus met een batig slot van 477.85. Te Aarlanderveen is by den president kerkvoogd, den heer J. A. Van der Lee, het bericht ontvangen dat de heer P. Van Leeu wen Dz. den 3den Sept. niet in appèl komt, waartoe eerst het voornemen scheen te be staan, maar de sleutels van het kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente zou overgeven. Zon dag jl. kwam de doleerende gemeente in dat gebouw voor het laatst byeen. Zondag a. s. zal de Ned.-Herv. gemeento weder in haar bedehuis te zameu komen. In het koetshuis van den heer J. A. Van der Lee werd Zon dag jl. daarvan modedeeling gedaan door ds. tVartena, van Amersfoort, die aldaar voor do Ned.-Herv. gemeente optrad. Vóór de gemeente dat welwillend afgestaan tydeiyk gebouw ver liet, werd den heer J. A. Van der Lee Ps. 134: 3 door haar staande toegezongen. Tot hoofd der school met den Bybel te Aalsmeer is benoemd de hoer F. Roosjen, te Eksmorra. Behalve door de beide reeds door ons vermelde militaire attaché's, zullen de manoeu vres der 1ste divisie infanterie ook worden bygewoond door tweo hoofdofficieren van het Zwoedsche leger. In tegenwoordigheid van eenige Bel gische en Nederlandsche autoriteiton is giste ren de stoomtramweg tusschen Antwerpen, Bergen-op-Zoom en Tholen feestelyk geopend. Te Borgen op Zoom had een feestbanket plaats. H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden, heeft eene bijdrage geschonken aan de Vereeniging tot oprichting van kinderbewaarplaatsen te s Gra- venhage en aan de commissie tot het stichten van een Lidmatenhuis van do Evang.-Luth. gemeente te Rotterdam. Do minister van buitenlandscho zaken, jhr. Hartsen, heeft met verlof voor 14 dagen de residentie verlaten. Door B. en Ws. van Den Haag is met ingang van 1 October a. s. benoemd tot op zichter by de gemeentewerken J. Brouwer, te Amsterdam, eervol ontslagen opzichter lste kl. by do Staatsspoorwegen. By den gemeenteraad te 's Hage is inge komen een nieuw adres van ingezetenen ter ondersteuning van het voorstel van B. en Ws. in zake de vaartverbetering. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 2 Sept. en vertrok 3 Sept.de „Gel derland," van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 2 Sept. Sagres; de „Noord Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok 2 Sept. van Suezde Prins Maurits" vertrok 1 Sopt. van Nieuw-York naar West-Indié; de „Rot terdam," van Rottordam naar Nieuw York, passeerde 2 Sept. Lizardde „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Sept. Perim; de „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 3 Sept. te Suez; do „Schiedam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 3 Sept. Lizard. Z. M. heeft aan J. F. A. Grossouw, ge wezen adjunct-directeur by de strafgevangenis te Rotterdam, verleend een pensioen ten laste van den Staat van ƒ812 's jaars; F. H. Delachaux, voor bet tydvak, aanvangende met den dag, waarop hy zyne functiën zal aan vaarden tot en met 31 Augustus 1889, benoemd tot leeraar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Alkmaar; - benoemd tot militie-luitenant by het wapen dor artillerie, en wel by het 2de regiment vesting-artillerie, en zulkB voor zynen nog onvervulden militie-diensttyd, den milicien-sergeant H. Ketner der lichting van 1887 en van genoemd regiment; den hoer J. W. A. Rooijaards, op zyn verzoek, eervol ontslagen als hypotheekbewaarder te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioon. Gemea >d NU«w». Ter gelegenheid van de voltrek- king, op heden, van het huwelyk tusschen den heer Felix H. A. Driessen en mejuffrouw Virginie A. De Fremery, zag men heden vlag gen wapperen van het fabrieksgebouw der „Leidsche Katoenmaatschappy" en van enkele woningen op de Heerengracht. Tevens lagen vóór die fabriek eenige pak- en vrachtschui ten. vastgemeerd, ryk getooid met de drie kleur, met andere vlaggen on ook met frisch groen. Ook aan den gevel der „Leidsche Zoutkeet" ontplooiden zich de banen der vaderlandsche driekleur. Men schryft ons van gister- avond uit Wouw: Hedenmiddag te vyf uren kwamen de ba taljons uit Leiden alhier aan, en om halfacht waren de kwartieren betrokken. De oorlogstoestand is te twee uren inge treden. De kwartieren zyn goed. Morgen, Dinsdag, om tien uren, moet de brigade in Wouw verzameld staan om nadere orders af te wachten. Te halfelf 's avonds werd de telegrapbische gemeenschap met Rozendaal verkregen. Het lste bataljon is op voorposten ten wes ten van Wouw; van den vyand was nog weinig te bespeuren. De laatste wieier wedstrijden van dit seizoen, welke a. s. Zaterdag en Zon dag te Scheveningen zullen gehouden worden, beloven zeer belangwekkend te zyn. Een wed- stryd met 2-persoons-driewielers, bereden door dames en heeren, iets geheel nieuws op wedstryd-gebied, is voorzeker der moeite waard. Een nummer, uitsluitend open voor heeren officieren der Ned. land- en zeemacht, gereden op tweewielers, strekt duidelyk ten bewyze dat het wielrydon meer en door meer deren wordt beoefend dan oppervlakkig gedacht wordt. Engelscho en Dultsche ryders zullen in de internationale wedstryden mededingen. Heden heeft de rechtbank te 's Hage, op verzoek van crediteuren, den ver dwenen notaris G. C. Visser Jz., verklaard in staat van kenneiyk onvermogen, met benoe ming van de heeren Dietz, notaris, en mr. G. A. P. Bax, advocaat, beiden te 's-Hage, tot curators. Eene dienstbode liet gister middag aan den Hoogen Wal te 's Hage een bankbiljet van 100 vallen. Het papier woei in het water, waarop een jongen zich bereid verklaarde om voor 1 het kostbare stuk te redden. Het aanbod werd aangenomen, de jongen sprong in 't water en stelde de dienst bode in het bezit van het geld. Een heer schonk daarop den redder ook een gulden. Werd onlangs te Nieuw- Vennep eene hardrydery gehouden tusschen een voor eene kar gespannen hit en een wiolryder (vélocipèdist), welke wedstryd ongunstig voor laatstgenoemde uitviel, jl. Zaterdag werd de stryd hervat om 20 op oen weg van 3000 meter. De hit van J. De J. was 250 meter op J. L. B. voor, zoodat de vélocipèdist ten tweeden male verloor. De afstand werd in 6 minuten afgelegd. Te Haarlemmermeer ontstond Zondag-avond, tusschen acht uren en halftien, terwyl de bewoners afwezig waren en het huis gesloten was, een binnenbrand ten huize van A. Koppenaal op den Ringdyk A A 1126. In het achterhuis en in den kruidenierswinkel moet veel beschadigd zyn, en, naar men zegt, 260 aan geld verbrand, welke den volgenden dag betaald moesten worden. Door de buren is de brand gebluscht, zoodat het huis weinig heeft geleden. Aangezien K. voornemens was zyne assu rantie op te zeggen, is het op heden niet be kend of hy nog verzekerd was. Men meldt ons uit Nieuwkoop: Tydens de verschillende onweersbuien, welke zich Vrydag in deze environs ontlastten, sloeg de bliksem in den bovenwatermolen onder Zevenhoven en wierp eene der wieken af. Hoewel men in den molen het hemelvuur over den vloer zag kronkelen, hadden er geene ongelukken plaats. Alleen viel een kind van den schrik omver. Vrydag-morgen sloeg ook de bliksem in het huis van mej. C. G. Bos, te Zoetermeer, zonder evenwel brand te veroorzaken, ofschoon het gebouw op verscheidene plaatsen werd be- PT? T.TH DKB AD VERTEN T'iülNi Ven 1—6 regale 1.0Ï. Iedere regel meer 8.UJ,' Qroètere lettere neer pleeternlmte. Voor het'taé' eeieeeren bulten de eted wordt 0.10 berekend. schadigd. Een persoon, die aan de deur stond, werd even geraakt. Te Vierpolders is een paard door den bliksem gedood. Te Schraard zyn 3 koeien van den heer Elgersma door den bliksem gedood. Een jongetje van 10 jaar viel Zondag-avond al spelende van eene schuit in de Buiten-Watersloot te Delft. Na ongeveer 10 minuten werd het opgehaald, maar het mocht, niettegenstaande goneeskundige hulp, Diet gelukken de levensgeesten op te wekken. De laatste krieken zijn in de afgeloopen week te Oud Beierland geplukt en aan de markt verkocht voor 12 de 50 kilo. Do handelaars hebben dit jaar veel geld op de krieken verloren. Eene kat, welke uit de gemeente Woensel, in een zak geborgen, naar Zeelst werd gebracht, op een afstand van ruim een, uur gaans, kwam, zoodra zy in vryheid go: steld was, haar huis onmiddellyk weer opzoekon. Maandag-middag is er brand uit gebroken in een good gevulden berg met hooi- van den landbouwer H. Van Dyk op 't Kam pereiland. Door spoedig toegesnelde hulp der brandweer uit Kampen is men er in geslaagd het huis, de schuren en de andere hooibergen to behouden. De berg is byna geheel uitgebrand. Een treurig voorval had gisteren- te Hoorn plaats. Terwyl metselaars bezig waren het dak van hot militair ziekenhuis te herstellen, zakte do goot, waarop zy stondeD, plotseling in, mot het treurig gevolg dat drie hunner naar beneden vielen en ernstig gewond werden. Zy werden naar het ziekenhuis ver voerd, waar één hunner reeds aan de gevolgen is overleden, terwyl de toestand van een d6r andoren zeer bedenkelyk is. De derde hoeft den arm gebroken. Door den Rijksveldwachter to Houtryk en Polanen is aangehouden een- verdacht persoon, loopende op bloote voeten, die weigerde te spreken on te antwoorden op de hem gedane vragen. Naar Haarlem- overgebracht, is hy in verschillende talen aangesproken, maar hield zich of hy daarvan niets begreep. Voorloopig is hy wegens land- loopery naar het huis van bowaring over gebracht. Zyn signalement luidt: ongeveer 40 jaar, middelmatig lang, blond haar en- dito knevel, armoedig gekleed. Ook te Munster en in de om- stroken is onder de varkens de varkensziekte uitgebroken. De hoor D., wethouder te Roggel (Limburg), wordt sedert acht dagen vermist. Do familie verkeert in de grootste ongerustheid, en verzoekt zyne opsporing. Hy is 74 jaren oud en gekleed met donkerblauw gestreepte broek, zwart geruite jas, lagen hoed en schoenen. Door de ryksambtenaren van- Langeveen zyn, naar men aan de „N. R. C." meldt, een 50tal schapen uit Pruisen, die op de Hollandeche grenzen grazende bevonden werden, in beslag genomen en naar Tub- bergen overgebracht. Ten gevolge van aanhoudende regens beginnen de bergstroomen weder te wassen, zoo meldt men uit Hirschberg. Ook de Oder is, en wel by Ratibor, buiten de oevers getreden. In geheel Nieuw-Zeeland hebben hevige aardbevingen gewoed. Te Christchurch stortte de toren eener kerk neder en werdon vele gebouwen beschadigd. De bewoners vloden uit hunne huizen, maar keerdvn daarin terug toen het gevaar geweken was. Drie duizend spoorwegarbei ders aan de nieuwe lyn Limoges-Brieve hebben hot werk gestaakt. De politie is niet in staat de orde aldaar te handhaven, zoodat een ba taljon infanterie en een eskadron dragonders daarheen zyn gezonden. Uit Churwalden meldt men dat aldaar zeer veel sneeuw valt. De verschge-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1