Feuilleton. HET MUZIEKGEZELSCHAP „POLYHYMNIA." 5fl3P3acq*Bjsxca INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad. Het oordeel van Aristoteles over do opvoe ding der Spartaansche jeugd, by de laatsto promotie en prysuitdeeling van hot gymna sium medegedeeld, is zóó belangrijk dat ik mjj veroorloof er eone afzonderlijke plaats voor te vragen in uwe kolommen. Hot krijgslied, in anapaestischo maat, waarmede Tyr- taeus de Spartanen tegen de Messeniërs aan vuurde, moge voorafgaan Welaan, kloeke jóngens van Sparta, zelf burgers en zónen van burgers, op marsch en gevéld uwe wapens, in de linker het schild tot verwering, in de réchter do speór tot den aanval, het jeugdige léven niet sparend, den room der Spartanen gelachtig. Aristoteles zegt nagenoeg het volgende: „Dat er eene zekere opleiding bestaat, waarbij men voor zyne zonen niet zoozeer heeft te letton op de dagelijkscho lovensbeho6l'ten en het voordeel, als wel op de vrjje ontwikkeling en de schoonheid, is eene uitgemaakte zaak. Of die opleiding slechts op ééne wijze is te verkrijgen of op meerdere, is eene vraag op zichzelve. Ook is het aan goen twijfel onder hevig, of de knapen moeten van de nuttige zaken het een en ander leeren, b. v. lezen en schrijven, doch niet alleen om hot dadelijke voordeel, maar ook omdat het hulpmiddelen zijn tot het verkrijgen van vele andore kun digheden. Zoo moeten zjj b. v. ook de teeken kunst leeren, niet met het doel om by het koopen van dageiyksche artikelen tegen be drog gevrywaard te zyn, maar om in het algemeen hun gevoel voor schoone vormen en hun smaak te ontwikkelen en te veredelen. In alles het dadelyko voordeel te zoeken past allerminst aan mannen van ruime op vatting en vrye ontwikkeling. Men dient in de opvoeding eerder te begin nen met de vorming van manieren en karakter dan met redeneering, eerder met oefeningen van het lichaam dan van den geest. Die staten trouwens, welke aan de opvoeding der jongens de meeste zorg bestoden, maken zich aan tweeërlei ovordryving schuldig: óf zy drillon de jongens tot athleten, waardoor zy aan den vorm en den wasdom van het lichaam schade berokkenen, óf zy maken de jongens onbe schaafd en ruw door stelselmatige verharding. Het laatste is de fout dor Spartanen, die meenon dat verharding strekt tot vermeer dering van dapperheid. Maar dapperheid moet immers niet het eenige, ook niet het voornaamste doel dor opvoeding uitmaken. En al ware dat zoo, dan hebben de Spartanen toch niet het goede middel gevonden om dat doel te bereiken. Noch by do dieren, noch by do mensehen zien wy dat dapperheid onaf- scheideiyk verbonden is mot forsckheid en ruwheid, maar veeleer met zachtzinnigheid en edelmoedigheid. Er zyn vele wilde volken, die zelfs neiging hebben tot het slachten en eten van mensckon, en die toch alles behalve dapper zjin. De Spartanen zelve ondervinden thans de nadeelen van hunne eenzijdigheid. Zoolang z,y de eonigen waren, die het stelsel van verhar ding toepasten, behaalden zy in de wedstryden over gymnastische bewegingen en wapenoefe ningen geregeld de overwinning, en thans, nu ook andere volkon zich op verharding toe- 4) Nog een paar maten en dan het slotakkoord. „Rommbomm" rolt weder de pauk. Van der Snaar bemerkte het, maar was te goed ge stemd om er aanmerking op te maken, ja, het was zelfs als had dit incident het slot nog krachtiger doen uikomen. Van der Snaar was „en nage." Het was ook zoo verbazend grootsch, dat orkestwerk van hem, en hy agiteerde zich ook weder zoo verbazend. „Uitstekend afgeloopen, ditmaal, myne hoe ren 1" zeide Van der Snaar met kennely'ke voldoening tot de musici. „Eene herhaling acht ik niet moor noodig. Indien alle hoeren zich hedenavond zóó van hunno taak kwy- ten, dan zyn we van het succós verzekerd!" „Eene herhaling is niet meer noodig!" voegde hy er nogmaals by. „Neen, en ook niet gewenscht!" viel opeens do stem des schoolmeesters in, die met oen gelaat, vuurrood van nyd, het lokaal binnen was komen stormea. „Het is niet te doen om bij zulk oon heidensch lawaai les te geven!" „Oh, pardon! mynheer Flak, is u daar'? leggen, delven zy in die wedstryden het onderspit, omdat hunne jongens alleen met het oog op dapperheid zijn opgevoed. Mon moet derhalve in de opvoeding den eersten rang toekennen aan de harmonische samenwerking van verschillende deelen, niet aan de bevordering van ruwe kracht. Geen wolf, geen ander wild dier kan een schoonen kampstryd voerendat is het voorrecht van den harmonisch gevormden man alleen. De Spartanen richten inderdaad hunne jongens tot den oorlog af als tot een ambacht, zoodat zij uitsluitend daarvoor bruikbaar zyn, en ondanks die africhting staan zy, naar men zegt, nog by anderen achter." Ontvang myn dank voor de verleende plaats ruimte. Leiden, 1 Sept. '88. H. "W. Van der Mey. BUITENLAND. Frankrjjk. Naar te Parys verzekerd wordt, keert de gezant Herbette in de eerste dagen van Sept. te Berlyn terug. Koningin Nathalia van Servië is naar Parys gekomen om aldaar twee dagen te vertoevennaar het heet zal zy dan naar Bucha rest vertrekken. „Gil Bias" komt voor don dag met de grappige mededeeling dat Boulanger zijne opwachting zal maken by Von Bismarck. Na de jongste uitingen dor „Nordd. Allg. Zig." aangaande den ex generaal hebben politieke spotvogels er reeds lang op ge wacht een dergelyk bericht te zien opduiken. De Paryscho bladen bevatten de vol gende mededeeling: Het bericht van de „Matin" als zou de Duitscho regeering eene nota aan Frankrijk gericht hebben aangaande den moordaanslag op den Franschman, beambte by het Duitscho gezantschap, is geheel van grond ontbloot. De Duitsche waardigheids bekleder Von Schön heeft zich wel mot don iieor Goblet over het voorgevallene onderhou den, maar slechts zeer oppervlakkig. Er is dan ook alleen sprake van de daad eens krankzinnigen, welke geen ander gevolg kan hebben dan een gerechtelyk onderzoek en welke niets meer betoekent dan andere der- gelyke voorvallen. Prinses Mustapha, do dochter van den laatsten bey van Algiers, Hussein-pacha, is overleden. Zooals men weet, ontvingen de kinderen van den bey een jaargeld van 0000 fr. van de Fransclie regeering. Eene nieuwe werkstaking is dreigondo: die der machinisten en stokers op de spoor wegen. De beambten van twee spoorwog- maatschappyen geven eene brochure uit, waarvan het eerste gedeelte is verschenen. Daarin wordt bevestigd dat hot bevol tot de werkstaking is gekomen van het centraio revolutionnaire comité te Nieuw-York, dat te Brussel en te Parys twee sub-comité's heeft. Dnltsokland. De „Reichsanzeiger" bevat een keizerlyk besluit van don volgenden inhoud: „De aan- teekeningen van keizer Wilhelm I leggen eene kostbare gotuigeni3 af van den zielenadel, den edelen, vromen zin van den afgestorvene. De kennisneming daarvan mag hot volk niet ont houden worden. Derhalve heb ik op dezen voor myn Huis zoo gewichtigen dag beslo- Neem me niet kwalyk dat ik u niet eerder opgemerkt heb, maar u moet weten dat myne compositie. „U moest weten, mijnheer Van der Snaar, dat uwe compositie hinderlyk is, in de hoog ste mate! Ik verzoek u vriendelyk vanmiddag geen voortgang meer te maken met dat ge blaas en gekryschL" viel Plak hem in de rede. „Mynheer?" zeide Van der Snaar, in zyne eer getast. „Ja, mynheer, do kinderen zyn geen oogen- blik meer oplettend; ze zitten voortdurend op de maat in de banken heen en weor te ryden, terwyl ik ze nu en dan tot elkander hoorde zeggen: „Hó, net als bij Blanus!" „Mynheer Plak! ik verzoek u uwe woorden te matigen en ontzeg u het recht om myne compositie op dusdanige wyze te critiseeren Wij beiden hebben evenveel recht, gy zoowel om uwe lessen te geven als ik om myne repetitie te houden!" „Zeker, mynheer!" vervolgde 1'lak. „Maar alles heeft zijne grenzen; indien ik den kin deren lesgaf op dezelfde luidruchtige wijze als waarop u het goedvindt uwe repetitie te leiden, dan voorzeker zoudt u ook met recht aan merking daarop mogen maken." „Mijnheer Plak, kort en goed!" viel Vay der Snaar in, „heden is het voor 't laatst dat ten, een uittreksel daarvan openbaar te maken, als een gedenkteeken ter eere van Wilhelm I, en als voorbeeld voor mijn Huis en myn volk." Het blad geeft daarop vier uittreksels, ge- dagteekend 11 April 1857, 31 Dec. 1886, 31 Dec. 1871 en 31 Dec. 1878. Deze openbaar gemaakte uittreksels uit het dagboek van keizer Wilhelm I, ademen een zeer vromen en deomoedigen geest, doch zijn niet van groot staatkundig gewicht. Het gerucht, te Parys in omloop go- bracht, dat Boulanger naar Friedrichsruhe is vertrokken, wordt te Berlyn niets dan een verzinsel genoemd. De Keizer heeft, na de benoeming van den koning van Zweden tot admiraal a la suite by de Duitsche zeemacht, gelyke stelling by de Zweedsche marine aangenomen. De „Kreuzzeitung", het orgaan der Duitsche jonkerpartij, herinnert zich, als een wyzen maatregel uit betere dagen, dat Fre- derik de Groote den Joden verbood, zich te Breslau te vestigen, en dat Friedrich Wilhelm III hun in 1834 verbood, boerenplaatsen te koopen. „Men heeft" zoo schryft hot blad „onder den bijval der Joden de paragrafen betreffende do korkelyko vryheid geschrapt,— waarom zou men nu ook do emancipatie niet afschaffen, welke de Joden zich zoo onwaar dig hebben betoond? Men heeft de korkelyke goederen in de doode hand verbeurd ver klaard, waarom zou men het bezit der Joden, do goederen in de al te levende hand, niet beperken Men spreekt zooveel over den nationalen geest, en men juicht het woord toe, dat de Duitschers niemand vreezen dan God alleen, waarom zou men dan bang zyn voor de Joden?" In do voorsteden van Berlyn is eene proclamatie verspreid, waarbij de anarchisten medodoelen dat zy door de hevigste middelen do rogoering zullen noodzaken zich eindelyk mot. do werkelyke belangen der werklieden bezig te houden. Men verzekert dat de politie te Berlijn van die te Londen kennis heeft gekregen, dat er te Berlyn verscheidene plaatsen zyn, waar bommen bewaard worden. By de manoeuvres in Wurtemberg heeft een dragonder, van zyn paard vallende, den nek gebroken, terwyl een soldaat, doordien by struikelde, in de sabel van oon officier is gevallen. Oojstenr.-Hoiijj.-Moiiaroliie. Ter gelegenheid van den 40 jarigen gedenk dag van de troonsbestyging van keizer Frans Tozef op 2 December, hoeft zich te Weenen eene commissie gevormd, om een obelisk van 5 meter hoogte op het hoogste punt van het keizerryk, nl. op den top der Ortler-Alpen, ongeveer 4000 meter boven de zee, op te richten. Itdltë. Te Napels heerscht op hot oogenblik eene zonderlinge paniek. Men ziet de moeders zorgvuldig hare kinderen bewaken en ze aan het oog van vreemdelingen onttrekken. Zy worden slechts toevortrouwd aan personen, die het volsto vertrouwen genieten. Op ieders lippen zweeft het woord „kinderendief." Ondanks de pogingen der autoriteiten om de bevolking te kalmeeren, blyft de paniek aanhouden. De oorzaak er van kan niemand zeggen. Deze zaak. brengt de paniek der „ver- wj] u, zooals u dat gelieft te noemen, kwel len; maak dus geone onaangenaamheden en laat u dat geblaas en gekrysch om mynent- wille dan maar welgevallen." „Oho! dat is eene andere manier van de- batteeren!" zeide Plak hierop, op zyn echten schoolmeesterstoon. „Mynheer, ik, Samuel Plak, hoofdonderwyzer der openbare lagere school, bon hoer en meester binnen de muren van dit gebouw, en in die qualiteit mo-st u my ge respecteerd hebben. Het schooluur is tamelyk ver gevorderd, weshalve ik geen bezwaar heb, u met uwe repetitie voort te laten gaan, niettemin het u in ernstige overweging ge vende, uwe handelwyze van zooevon te quali- liceeren 1" Plak zette zyn potlood, dat zooeven alle nij&ige bewegingen van zyn vuurrood hoofd liad medegemaakt, vaster achter het oor, en verwijderde zich met doftigen tred. Van der Snaar mompelde achter zijn rug nog zoo iets van „vervloekte schoolvos!" maar liet hot daarby, om zyn dirigeerstok woder op te nomen, ten einde de orkestleden weder tot de orde te roepen. Juist op dat oogenblik had de heer Van der Zwet zyn A-B-C geëindigd, dat hij tydens de woorden wisseling, ter eere van don schoolmeester, met zeor veel gevoel had zitten strijken. giftigere" in herinnering, welke een dertigtal jaren geleden op Sicilië uitbrak. Volgens een bericht uit Rome aan de „Monde", zal keizer Wilhelm bjj zyn bezoek aan den Paus, dezen mededeeling doen vat zekere byzondere maatregelen, welke den toe stand der katholieke kerk in Duitschland zullei verbeteren. Men verzekert te Rome dat do Engelschi en Duitsche vloten deel zullen nemen aai de zee-revue, welke te Napels ter eere vai keizer Wilhelm gehouden zal 'worden. In tegenstelling met hetgeen door offi cieuze bladen is medegedeeld, wordt nu ge meld dat koning Humbert te Imona en Tolr ontvangen is met gesis en kreten van: „Levi Cipriani!" en „Leve de sociale revolutie!" Alle leden van het kabinet, die op reis of op hunne buitenverblijven waren, hebben aanschrijving ontvangen, onverwijld naar Rome terug te keeren. De heer Crispi heeft aan verschillende zijner vrienden verklaard dat sedert geruimon tijd de Europeesche vrede niet zoo zeer verzekerd® was, als juist nu. Spanje. Het Spaansche Staatsblad bevat een konink-B lijk besluit, waarby de wyngaardeigenaars totfl een krachtiger optreden tegen de druiflubB worden aangespoord. De plaag wordt eene derB ergste genoemd, die Spanje ooit gotroffenB heeft. Er zyn ongeveer 80,000 hectaren wyn-B gaarden, ter waarde van 12,000,000 gld., aan-B getast, en indien de zorgeloosheid en onver-B schilligheid voortduurden, zou daaruit iu tien jaren eene schade van 320 millioen kunnenH voortvloeien. Do minister geeft daarna hetB middel aan om aan de plaag een eind tefl maken. Kusland. Een nader telegram over de ontdekking® der samenzwering tegen het leven van den® czaar meldt dat to St. Potersburg groote ont B steltenis heerscht. De gearresteerden zoudenB in het bezit gevonden zijn van bommen, met-fl dynamiet gevuld. Do Russische regeeiing bol waart oen diep stilzwijgen over dozo zaakB en houdt alle depeches in, welke er over ver-B zonden waren. Ook de keizerin, die te GmundenB is moet de ontdekking van hot complot zeerH getroffen hebben. De Czarina zal op 2 Septombor vanl Gmunden terugkomen; op 5 September zalB de Keizerlijke familie naar Zuid-Rusland reizen,B alwaar zij ongeveer twee maanden zal ver-B toeven. Servië. Men deelt medo dat op den verjaardag® van den jeugdigen kroonprins de officieren van® het garnizoen van Belgrado zich vereenigd® hebben aan een gemeenscliappelyken maal lyct en dat op het oogenblik, dat een heildronk® op den prins werd uitgebracht-, alle officieren® opstonden en riepen„Lovo koningin Nathalialv en haar zoon! Leve Rusland!" Het muziek® corps hief toen het Russische volkslied aan. De jeugdige prins is dien dag tot onderof-K ficier bevorderd. Koningin Nathalia, die van Parys naar® Bucharest komt, zal tot het einde van het® echtschoidingsproces in Rumonië blijven, ten® einde zich op de hoogto te kunnen houden® en, zoo noodig, naar Belgrado te gaan. De repetitie dor overige nummers liep verdei® goed van stapel, en terwyl we don heer Van® der Snaar gelegenheid geven om naar den® timmerman en den bloemist te gaan, zullonjfi we van dien tyd gebruik maken om een kykjei te nemen ten huize van den heer Smits, gros-,B sier in comestibles en koloniale waren. Aan een klein werktafeltje, dicht by he!® raam geschoven, zit mejiifTrouw Louise Smits.® de uitverkorene van Yan der Snaar, het eei B of ander naaiwerk te doe'n, naar het schijn! voor haar toilet van hedenavond. Tegenover haar zit mama Smits, een boes W lezende, terwyl ze nu en dan met welgeval B Ion de oogen, over den zilveren bril heen, op® de eenige spruit harer echt richteene spruit. I die op dit oogenblik den leeftjjd van ever 24 jaren heeft bereikt. Onaardig is hare verschijning met, maai toch ook niet zóó innomend, dat mama Smits® blijde moet zyn hare dochter nog by zich ia-B huis te hebber;-. „Papa blyft lang weg, mama 1" zegt Louise, terwijl ze haar naaiwerk op zyde legt. „De repetitie is zeker niet goed gegaan, anders zou papa er al lang zyn 1" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6