is, telt reeds 4200 pagina's in twee ko lommen. Met nog 2 a 3 afleveringen zal het werk compleet zjjn. (N. R. Ct.) Nauwelijks is de Prinsessedag voorbjj met al zyne feestelijkheden (te Leiden be staande in carillon muziek en ééne avond- muziekuitvoering) of wyj worden er nogmaals aan herinnerd dat wederom een feest in aan tocht is en wel door de oproepingen, heden per advertentiën in ons blad gedaan door de 3-October-Yereeniging. De aandacht van alle daarbij belangheb benden wenschten wy daarop te vestigen. Naar men ons mededeelt, hebben zich voor den artillerie-cursus en de militaire school gezamenlijk 48 adspiranten aangemeld, waaronder één, die met goeden uitslag den 6-jarigen cursus aan het gymnasium heeft ten einde gebracht en voor toelating tot de militaire school in aanmerking wenschen te komen. Yoor den artillerie-cursus zijn 12 en voor do militaire school 20 plaatsen opengesteld. In verband met het aantal adspiranten, zal een vergelijkend examen noodig z(jn, hetwelk 3, 4 en 5 September zal worden af genomen. De commissie, met het afnemen van dat examen belast, is samengesteld als volgt: lid en voorzitterde luit.-kolonel Borel; leden de kapiteins De Vlaming, Van Nooten en de lreeren dr. F. Van Vliet jr. en Van Nerum, leeraars aan het gymnasium en de heeren Goedkoop van Nelle, Heskes en Mühlenweg; lid en secretaris de luit. Spruyt. Het schriftelijk gedeelte van het officiers- examen zal voor de volontairs der artillerie den 17den en voor de onderofficieren van de hoofdcursussen den 24sten September een aanvang nemen en voor eerstgenoemden te Delft en voor laatstgenoemden te Kampen en te 's-Bosch plaats hebben. Te gelyk met de volontairs van de artillerie zal bovendien aan een militie-luitenant der cavallerie de gelegenheid worden gegeven eveneens te Delit het schriftelijk gedeelto van het programma van examen af te leggen, hetwelk voor diens overgang bij het vaste kader van dit wapen is vastgesteld. De schriftelijke examens te Delft zullen 24 en 25 Septemberen die te Kampen en te 's-Bosch den 2den October zijn afgeloopen. Daaraan zullen onmiddellijk de mondelinge examens voor de volontairs van den artillerie cursus en voor den militie luitenant voornoemd aan sluiten. Eene commissie, bestaande uit een luite nant ter zee en een ingenieur der Marine, is op reis naar Duitschland on Rusland, met het doel omtrent de marine-aangelegenheden het een en ander op te doen, waarmede de Nederlandsche marine haar voordeel zou kunnen doen. {Mil. Blad.) Het stoomschip „Zaandam," van Nieuw- York naar Amsterdam, is 31 Aug. des mid dags Dover gepasseerdde „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Aug. Ouessant; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, arriveerde 31 Aug. te Port-Said; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 31 Aug. van Suez; de „Amsterdam" arriveerde 31 Aug. van Rotter dam te Nieuw-York. Z. M. heeft by het personeel der militaire administratie benoemd tot twooden luit.- kwartierm. by het 1ste reg. inf. den sergeant G. G. De Blauw, van het 5de reg. inf.; by het 4de regim. tot eersten luit.-kwartierm. den tweeden luit.-kwartierm. C. F. Frevel, van het corps, en den eersten luit.-kwartierm. C. E. Smeets, van het 1ste reg., krachtens punt 4o van art. 38 dor wet van 28 Augustus 1S51 (Staatsblad No. 128), op non-activiteit gesteld. Gemengd Ntenw*. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 548 zwemba den door heeren en 31 door dames. De tem peratuur van het water is 18° Celsius. Ternauwernood worden de veld vruchten eenigszins rjjp of do liefhebbers, die or zich wederrechtelijk van meester willen maken, komen ook opdagen. Door de politie te Oegstgeest is dan ook reeds procos-verbaal opgemaakt tegen A. v. d. Z., die zich aan het stelen van veldvruchten had schuldig gemaakt. Na eene reis van negen weken, zoo meldt men ons heden uit Noordwyk aan Zee, z(jn alhier aangekomen de bomschepen N. W. 22 en N. W. 25, de eerste met 230 kantjes pekelharing en 60 kantjes steurharing, de laatste met 230 kantjes pekelharing en 30 kantjes steurharing. Op Woensdag 5 September, des namiddags te 2 uren, zal er te Leidschendam eene harddravery plaats hebben van paarden van zessen klaar, onder den man bereden. Als prjjzen zjjn daarvoor uitgeloofd1ste prijs f 200, 1ste premie f 75, 2de premie f 25. Gisteren verschenen de inspec teurs van politie te 's Hage voor het eerst in uniform. De minister van marino brengt ter kennis van belanghebbenden dat van den burgemeester van Zand voort het navolgend telegram is ontvangen „Alhier aangespoeld eene flesch met een briefje van den volgenden inhoud„Schip Fidelio" vergaan in zicht der Hollandsche kust. Ben gevlucht in de sloep. R. Cologna, 28 Augustus 88." De horlogemaker B., uit 's-Hage, die deze week te Hellevoetsluis door de po litie werd aangehouden als verdacht van ver duistering van een zilveren horloge is kort daarop ontslagen, wegens gebrek aan bewijs. Gisteravond verdronk te Duiven, in eene smalle sloot, een kindje van den daglooner H., slechts anderhalf jaar oud, dat door een ouder broertje een oogenblik uit het oog was verloren. De heer A. Koene, van het Hotel Coomans in de Hoofdsteeg te Rotterdam, schonk gistermorgen aan alle vischvrouweri van de Vischmarkt een portret van do Ko ningin met het prinsesje op den arm, in kleurendruk. Uit Aalsmeer wördt gemold: Ofschoon in het oosteinde van deze gemeente een hulpkantoor dor posterijen gevestigd is, Oostoinderdjjk genaamd, is het er met de be stelling van brieven enz. treurig gesteld. Slechts éénmaal per dag worden deze bjj velen bo zorgd. Wat na elf uren des morgens te Am sterdam op het postkantoor komt, bereikt zijn adres eerst in den namiddag van den volgen den dag, soms nog later dan vjjf uren. Dag bladen b. v., die toch overal óf nog denzelfden avond óf den volgenden morgen bezorgd worden, komen hier in handen van vele lezers, wan neer het volgende nummer reeds verschenen is. En zulks op een afstand van nauwelijks twee uren van Amsterdam. Door eenige inge- zetonen wordon thans pogingen aangewend our in dezen toestand eenige verbetering te verkrijgen. Bjj het hevige on weder, dat gister- ochtend omstreeks acht uren ook boven do gemeente Nieuwe-Wetering woedde, sloeg de bliksem in den hooiberg van den heer Los, wethouder aldaar. Van de nieuwe eikenhouten bargroede bleef niets bruikbaars over; ze vloog in stukken en deze, sommige ter zwaarte van een twintig kilo, werden tot op een afstand van een hon derd meter verspreid. Van twee kalveren, wier verblijf, ter vet wording, onder den hooiberg was, werd er één gedood. De spuit van Roelofarendsveen bekampte, n vereeniging met het overvloedig neerdalende hemelwater, de vlammen. De heer Los was des morgens ter Leidsche veemarkt gegaan en dus niet bij den brand tegenwoordig. Het verbrande was verzekerd. Nog deelde men ons mede dat men te Nieuwe-Wetering en te Alkemade door één donderslag inderdaad met schrik werd bevan gen; zöó hevig was die. Boven Tubbergen ontlastte zich eveneens een hevig onweder, waarbij de bliksem in de woning sloeg van den landbouwer De Wanne- maker, op de Iemsche. In een oogenblik stond het huis, waarin ook do geheele oogst van hooi en rogge, in vlam. Door den slag wer den de vrouw en de kinderen bewusteloos voor den grond geworpen. De oudste zoon was het eerst weer bjj kennis, en haastte zich toen zjjne moeder en de kinderen naar buiten te brengen. Eene koe on een varken zyn mede in de vlammen omgekomen, terwyl drie schapen door den bliksem zjjn getroffen. De man was van huis, en toen men hem had gehaald, vond hjj niets dan een rooken den puinhoop en zijne vrouw, nog in bewus- teloozen toestand, by een der buren. Ook is de bliksem geslagen in den water molen, staande aan den weg van Zevenbergon naar Leur. In een oogenblik tjjds stond de molen in lichterlaaie. Hij brandde tot den grond af. De groote luchtballon „Excel sior," die Donderdag-middag omstreeks half- vjjf in den tuin van café „Maas" te Amsterdam is opgelaten, bestuurd door den luchtreiziger Herman Rodenhof, vergezeld van den heer Joh. Bakker, is te ongeveer 7 uren in de nabijheid van Vollenhove plotseling gedaald en in zee terechtgekomen. De mand werd geruimen tjjd door den ballon door het water gesleept. De luchtreizigers werden echter gelukkig uit hun gevaarlijken toestand verlost door den Vollenhoofschen visscher Antonie Mossel, die hen, te halftien, doornat, doch welgemoed aan wal bracht. Overeenkomstig de vordering van het Openb. Min., ontsloeg de rechtbank ts 's Hage gisteren den 10-jarigen deugniet, die zijne moeder bestal, van alle rechtsver volging. Hedenochtend is te 's-Hage uit het water aan de Hooftskade, nabij de steen- zagerjj aldaar, opgehaald het lyk van een man. Donderda g-a vond is te Utrecht zekere v. O., wonende in de lange Nieuw- straat, nadat hjj gedurende den dag tweemaal door de politie wegens dronkenschap was in hechtenis genomen, in het hulp bureel aan de Tolsteeg-barriöre, werwaarts men hem vervoerd had, ten gevolge van overmatig ge bruik van sterken drank bezweken. (U. D.) Bij den directeur der Weesinrich ting te Neerbosch i3 het treurig bericht in gekomen, dat een der weezen, een zeer op passend jongeling, die ten vorigen jare met anderen naar Grand Rapids (Noord-Amerika) is vertrokken, by het zwemmen in de rivier aldaar in eene diepte geraakt en verdronken is. Sedert Zondag wordt te Neder- weert vermist de jongedochter M. V. Door de familie, die in do grootste ongerustheid verkeert, wordt hare opsporing verzocht. Volgens „Veritas" zp in Juli verongelukt 66 zeil- en 12 stoomschepen, waaronder één Ned. zeilschip. Uit Norderney meldt men van 29 AugustusDe sterke westerstorm in den vorigen nacht wierp het tjalkschip „Bellaude", van Groningen naar Bremen, hier op het strand. Het zal weken duren alvorens het vaartuig vlot zal worden, daar de lading ge lost en het schip moet gelicht worden. Eene dame in Nieuw-York, met een byzonder sterk geheugen begaafd, heeft sedert 25 jaar telkens als zy eene preek gehoord had, die woordelijk opgeschreven. Zij heeft zoodoende meer dan 2000 preeken opge schreven, meest alle van denzelfden predikant. Of zulke hoorders aan iederen prediker welkom zouden zyjn, acht de „Globe," die het vermeldt, twijfelachtig. Een Engelsch meisje van 12 jaren, miss Flossi Morse, heeft den Mont Blanc beklommen. KOLONIËN. BATAVIA, 23 - 30 Juli. Vervolg.) Hedenmorgen zijn 150 militairen, onder commando van kapitein Bakkers, naar Bantam vertrokken, om daar het 9de bataljon af te lossen, dat naar Weltevreden terugkeert. De in dat gewest voorloopig garnizoen houdende troepenmacht is zoodoende, met inbegrip van het kader, gebracht op 300 man; eene be zetting, welke alleszins voldoende wordt geacht om aan alle eventualiteiten het hoofd te bie den. 20 a 25 cavaleristen blijven achter om patrouille-diensten te verrichten. Tjilegon krijgt voorloopig 100, Anjer 25 man in garnizoen. Waarschijnlijk, zegt de „Java-Bode," zal de nieuwbenoemde gouverneur-generaal, wan neer hy over een paar maanden hier aan wal stapt, van de Bantamscbe onlusten niets anders bespeuren dan dat hy zjjn fiat executie zal hebben te verleenen op enkele doodvonnissen, en even waarschijnlijk zal hem een pak van het hart worden genomen, als hy verneemt dat de oproermakers en moordenaars gevat of gedood zijn en dat de afdeeling Anjer tot rust, is gebracht Men is het oproer in Bantam meester eenigen der belhamels zijn, toen zy zich tegen hunne arrestatie gewapend verzetten, gedood, veel meer zyn gevangengenomen en den hoofd aanvoerder is men op het spoor, zoodat men elk oogenblik verwacht hem levend in handen te zullen krijgen. Do directeur van binnen- landsch bestuur, die door de Regeering met het nemen van maatregelen op de plaats zelve is belast, heeft geadviseerd tot het terug trekken van het grootste deel der troepen, aan welk advies gevolg wordt gegeven, en de dan achterblyvendeu zullen meer moeten dienen tot geruststelling dan tot het tegen gaan van onrust. De gouverneur generaal, die oerst van plan was de afdeeling Anjer in staat van beleg te verklaren en reeds den adjudant van den legercommandant, kapitein Nieuwenhuizen, met de taak had belast zich daar aan het hoofd der zaken te stellen, heeft er nog op het laatste oogenblik van afgezien van die bevoegdheid, hem by art. 43 van het Regee- rings reglement gegeven, gebruik te maken, en de uitslag schijnt tot nu toe te leeren dat ook ditmaal de tweede gedachte de beste was, al had zeker de voortreffelijke keuze van don genoomden officier de bezwaren wel wegge nomen, aan den buitengewonen maatregel verbonden. Men schrijft uit Bantam aan het „Bat. Nieuwsbl. Het hoofdvereischte voor een goed resident bestaat voorzeker in een goed bestuur en voor namelijk in de uitoefening van eene flinke politie, zoodat aanslagen tegen de inwendige veiligheid steeds onmiddellijk onderdrukt kun nen worden. Dat de overblijvende vrije tyd aan schoone kunsten, literatuur, enz. besteed kan worden, zal niemand wraken. De Resident van Bantam keerde de zaak echter om. Als verwoed melomaan stelde hij het mu- ziekmaken boven alles. Vroeger kon men hem met zyn residents-insignes bekleed, dagelijks zien in een koepeltje naby de kaboepaten op de drukste uren van den dag, ten spot van de voorbijgangers, een troepje Bantammers van zeer lage afkomst opleiden tot een corps muzikanten. Hy is, niettegenstaande ernstige waarschu wingen van particulieren en hooggeplaatste ambtenaren wegens het wanbeleid in zake Sakam, gered door de machtige voorspraak van een lid in den Raad van Indië, die ge lukkig in het belang van Indië naar Europa is teruggekeerd en de gewoonte had bloed en aanverwanten van familiën, van wie hy in benarde omstandigheden hulp en bijstand genoten had, en evenzoo hen, aan wien door zijne eigen familieleden schade was toege bracht, uit 's lands kas te beloonen of schade loos te stellen door hun plaatsing in goed bezoldigde betrekkingen, voor welke zij ten eenenmale ongeschikt zijn, te bewerken met algeheele terzijdestelling van de aanspraken van rechthebbenden. Dat de zaken spaak loopen, is dus niet bevreemdend. In een particulier schrijven uit Bantam leest genoemd blad ook het navolgende: Het voorwendsel omtrent het vragen van ontslag uit 's lands dienst door den Resident van Bantam, Engelbrecht, doet bij menigeen den wenscli opkomen, dat hij na de Sakam- geschiedenis, in gelijke verhouding als thans tegenover zyn toenmaligen ranggenoot Van Vleuten gesteld, dezelfde gevoeligheid aan den dag gelegd had. Tal van vrouwen en kinderen, die onder de verschrikkelijkste martelingen vermoord zyn, zouden daardoor vermoedelijk gespaard zijn gebleven. De cholera te Soerabaia schrijft een correspondent der „N. Rott. Ct." te Batavia is aan het afnemen, en deze ziekte schijnt daar eene mindere neiging om zich uit te breiden te toonen dan anders. Te Batavia zouden zich twee gevallen hebben voorgedaan op prauwen, welke in do benedenstad in de stinkende, half droge rivier lagen en waai de bemanning den nacht doorbracht. Het is niet onmogelijk, dat hier aan eene andere ziekte moet gedacht worden, veroorzaakt door de verpeste nachtelijke uitwasemingen. Te Palembang zijn ook enkele gevallen van buikziekte met doodelyken afloop voorgekomen, maar ook hier is het twijfelachtig of werkelijk cholera asiatica zich heeft voorgedaan. Het komt op alle plaatsen, waar de bevolking rivierwater drinkt, in tjjden van groote droogte voor, dat zich buikziekten vertoonen. Maar men schijnt van alle kanten dit jaar het uitbreken der gevreesde ziekte te verwachten ik hoop zeer ten onrechte. Omtrent de Bantamsche zaken meldt- de correspondent van de „Java-Bode" nog!| dat van twee kanten bericht ontvangen was. dat de hadjies Wasid en Ismaë' zich met 21 man in het bosch by Tjinangka bevonden Verscheidene patrouilles trachten hen daar<: te omsingelen en door honger tot de overgave! te dwingen. Volgens hetzelfde blad zjjn later nog 2 had» jies, hadji Kasimin, broeder van Wasid, ei' hadji Arbi neergeschoten. Tot hulp postcommies te Tjilegon is, naar het „Bat. Nbl." meldt, benoemd J. D. A. Van Kriegenbergh, gewezen 1ste klerk op het residentie-kantoor te Djokdjakarta. In de plaats van wijlen den vermoorder heer J. Grondhout zal tot boormeester 2de kl. wordsn benoemd de boormeester op wacht geld G. C. Gruyter.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2