N°. 8755. Zaterdag X September. A". 1888. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. De Prinsessedag. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJB DEZER COTJRJLNT: Voor Leiden per 8 maanden1.1#. Franco per pe«41.4®. Aifconderlflke Nommere,0.05. PT? T.TH DEK ADVHRTHNTEBN: T*n 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer/0.1?t Qrootere lettere neer pleeternimte. Toer het ie oaaeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend Een juichtoon werd van Zuid tot Noord, Van Oost tot Westerstrand gehoord, Men was schier vreugdedronken, Toen hier den volke werd verkond Het Vaderland is in deez' stond Een Kroonprinses geschonken. Een achttal jaren vloden heen, En God verhoorde de gebeên, Tot Zjjnen troon gezonden; 't Prinsesje, ons allen dier en waard, Het bleef voor Vorst en volk gespaard, In liefde aan ons verbonden. Bljjf, WILHELMINA! menig jaar De liev'ling van uw Oudrenpaar, De vreugde van hun leven! Dat vorstenwijsheid, vorstendeugd Uw deel reeds worde in uwe jeugd, Het doelwit van uw streven! Dat onze alom beminde Vorst De koningskroon nog jaren torst, Is zeker elks begeeren Doch is daar eens de dag van rouw, Dan zweren we U, Prinsesje, trouw. Moog' dat de toekomst leeren! Dan zult gij, na uw kroonfestijn, In werkljjkheid 's Lands moeder zjjn, Ons land en volk ten zegen; En Neerland, om uw troon geschaard, Eendrachtig, naar der vaadren aard, U achten allerwegen. De dag van heden, 31 Augustus, de verjaar dag van Prinses Wilhelmina, Neerlands Kroon prinses, kenmerkte zich in den morgen reeds door hevige stortregens, vergezeld van een lang aanhoudend onweder en van door de heer- schende duisternis zeer merkbaar weerlicht. Zeer weinigen onzer stadgenooten hadden dan ook des morgens den moed de vaderland- sche driekleur met den oranjewimpel door uithanging bloot te stellen aan de herfst achtige regenvlagen, en die vlaggen, welke de gevels of torens van openbare gebouwen tooiden of uit enkele woningen van particulieren staken, ze hingen, doortrokken van het hemel water, loodzwaar neder. Treurig inderdaad voor die gemeenten in ons vaderland, welke zich hadden voorbereid toteene waardige viering van den Prinsessedag. slechte voorteekenen ook voor de hier ter stede voorgenomen parade op het nu weeke Schuttersveld en voor de matinée musicals en de soirée van dien aard, respectievelijk op „Zomerzorg'' en in den tuin van „Musis Sacrum" te geven! Toch hadden al die voorbereidingen voor het openbaar feestvertoon alle reden van bestaan. Yoor een echt nationaal feest immers moet er iets aanschouwelijks zijn, liefst een persoon als middelpunt, en dat is thans voor den dag van heden onze aanstaande Koningin. Als zoodanig reeds heeft Prinses Wilhelmina er aanspraak op dat haar verjaardag door het Nederlandsche volk worde gevierd. Maar zij heeft er nog hooger recht op. Door hare geboorte werd ons vaderland behoed voor een staatkundigen toestand, welke voor ons volksbestaan noodlottig zou kunnen zjjn. Zjj redde ons van het gevaar van een successie oorlog, waartoe eerst niet duidelijke bepalingen der Grondwet aanleiding hadden kunnen geven zonder haar ware het regeerend stamhuis van Oranje uitgestorvenmet en door haar zal het blijven voortduren. Rechtvaardigt dit ten volle het nationale feestbetoon, overal in den lande, de reden voor het Nederlandsche volk om zich te ver heugen wordt nog verhoogd door de weten schap, dat de jeugdige Prinses eene opvoeding geniet, welke haar de roeping, die ze eenmaal te vervullen zal hebben, waardig zal maken. Wjj hebben het voorrecht eene Koningin te bezitten, die niet slechts eene liefdevolle trachtten op te ruien. Hunne stem heeft niet den minsten invloedgansch Nederland is vóór Oranje. Dat de eenheid van Nederland en Oranje een bistoriscben oorsprong heeft, is een over- en overbekend feit, waarbij WÜ niet langer behoeven stil te staandaarover is reeds zóóveel op zóóveel tonen en wijzen gezegd, dat men daaromtrent slechts in herhalingen kan vervallen. Maar juist wanneer men den verjaardag viert van een jong, onschuldig moeder is, maar ook eene verstandige vrouw, die vele voortreffelijke eigenschappen bezit, en van de moeder hangt het bijna altijd af wat het kind zal worden. Uitnemende mannen hadden in den regel hoogbegaafde moeders. Zoo wjj onzen Koning door den dood moesten verliezen vóór Zijne Dochter den leeftijd be reikt heeft, door de Grondwet vereischt om de kroon te aanvaarden, dan zal Zijne Gemalin als Regentes optreden, en zal ook dan voort gaan met in de Prinses die edele beginselen te ontwikkelen, waarvoor zij de kiem heeft gelegd en die ten voorbeeld van deze toepassen. Met een gerust hart mag dus het Neder landsche volk den achtsten verjaardag van zijne toekomstige Koningin vieren. Zij zal het erfdeel der Oranjes waardig zijn en onze dynas tie loopt geen gevaar noch van de zijde van het buitenland noch van binnenlandsche vijanden. De tijd, dat er eene orangistische partij be stond en er zoogenaamde patriotten waren, is voorbij om niet weder te keeren, dank zij den wijzigingen in onze staatsregeling. Het geheele volk schaart zich in onzen tijd aan de zijde van Oranje, op enkelen na, die, zoodra zjj zich openlijk tegen het Koningshuis verklaarden, door de politie in bescherming moesten geno men worden tegen de menigte, welke zjj kind, dat in de toekomst eene hooge plaats, misschien eene groote roeping te wachten staat, dan wordt de aandacht gewis meer naar die nog verborgen toekomst dan naar het oud verleden teruggetrokken, en overdenkt men met meer belangstelling, welke banden er tusschen dit kind en Ne derland zullen bestaan, dan dat men zich verdiept in hetgeen de bladen van Neerlands historie van hare voorvaderen aan groote, aan edele, aan roemvolle daden vermelden. Elders mochten de onderdanen blijde zjjn dat zij voorgoed verlost werden van de kin derachtige tyrannie hunner kleingeestige vorstenons volk is er als volk door Oranje het veroverde ons niethet erfde ons met het schiep ons! Sedert den aanvang dezer eeuw is het Oranjehuis op een hooger standpunt geplaatst dan voorheen, is het verheven tot den hand haver van de zoo duur verworven nationale een heid zelve, waarvan het tevens 't zinnebeeld is. Thans kunnen de belijders van elk politiek, kerkelijk of maatschappelijk geloof, wanneer zij maar Nederlanders zijn, zich vereenigen in dezelfde liefde en dezelfde aanhankelijkheid voor den Koning en zijn gezin, omdat zjj in hen de uitdrukking zijn van hetgeen de natie vereenigt, in tegenstelling van zooveel wat haar tegenwoordig tegen zichzelve verdeelt. En voor hen, wien de oude historische toe stand nog na aan 't harte ligt en die dezen ongaarne prijsgeven, ligt eene wezenlijke ver goeding in de gedachte, dat de tegenwoordige staat van zaken alleen heeft tot stand kun nen komen door de overwinning der achter ons liggende eeuwen. Hadden de Oranjes met onze vaderen den Hollandschen tuin niet vrij gevochten, en tot de veilige wijkplaats voor alle vervolgden om politiek of religieus geloof gemaakt, dan ware ons land nooit geworden wat het was, het klassieke vaderland der vrijheid, waar elke overtuiging, elke meening gelijke rechten kan doen gelden. Ziedaar, zegt de Arnh. Crt. in haar artikel, aan dezen dag gewijd, de vruchten eener overwinning, die zelfs de overwonnelingen der historie genieten kunnen, en de ware oorzaak waarom alle Nederlanders zonder uitzondering het Vorsten huis vereeren en liefhebben. Die vereering en die liefde kunnen niet beter hare plichtmatige uiting vinden dan op 31 Augustus, op den geboortedag van het kind, waarop de hoop van Vorst en Volk gebouwd is. De kloeke stam draagt tlians een jong spruitje, het onderwerp van zorg en liefderijke opkweeking. Maar de zorg is met bang noch vermengd, want wjj weten dat eene jonge loot, mits behoorlijk geónt op een anderen edelen stam, al de oude sappen bewaart, weelderig en krachtig zal opgroeien en schoone vruchten dragen. In het dus zich vernieuwend Oranjehuis komt het zinnebeeld der voor de toekomst gewaarborgde natio nale oenheid nog krachtiger aan het licht dan bij eene regelmatige erfopvolging van man op man. Want het leert ons dat ook aan een Vorstenhuis lotswisselingen niet ge spaard worden, maar dat het wederzjjdsch vertrouwen en het wederkeerig elkander steunen van Vorst en volk die lotswisselingen onschadelijk maakt, wanneer het land maar zijne eenheid weet te bewaren, terwijl van den anderen kant rampen, welke het land bedreigen, worden afgeweerd wanneer het Koningschap wakker en onvermoeid de inzet tingen des lands bewaakt, die vrijheid heeten. Zoo mag en moet 31 Augustus een feest dag zijn voor elk Nederlander. Een dag, waarop wij ons verheugen in het bezit van de jonge loot, die den ouden stam eer zal aandoen waarop wij onze beste wenschen uiten voor haar welzijn en hare ontwikkeling. In de jonge Prinses Wilhelmina zien wij hoe het beproefd en roemvol Huis van Oranje z(jne krachten weet te verjongenmogen wjj er terecht eene voorbode in zien van eene herleving van de oude krachten der Neder landsche natie! Oranje en Nederland I Een drietal eeuwen reeds zijt Gy te zaam verbonden. Och, dat wij lang, zeer lang U nog vereenigd vonden, Het vorstenhuis tot eer, tot heil van 'tvaderland! Oranje en Nederland Elkaar onkreukbaar trouw in blijde en droeve dagen, Ochdat we U nooit, neen nooit, voorgoed gescheiden [zagen Blijft voor elkaar gespaard Dit schenk' Gods vader- [hand1 Oranje en Nederland! Dat zy en blyv' de leus van Neerlands beste zonen! Die leus weerklinke thans in duizend, duizend tonen Yan 't Friesche Wad naar 't Schelde-strand. Leiden, Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5