binnenkort de post- en telegraafkantoren te Vlissingen, Roermond, Zaandam en Gouda voreenigd worden. Sarali Bernhardt zal in het a. s. speel seizoen drie voorstellingen geven in den Fran- schen Schouwburg te 's-Hage. Morgen, Vrijdag, zullen de ambtenaren by de ministeriëele departementen slechts in de morgenuren behoeven te werken. Te Middelburg is tot lid der Prov. Staten van Zeeland verkozen de heer C. L. Van Woelderen met 1578 van de 2919 geldige stemmen. De heer Bosselaar verkreeg 1297 st. By koninklyk besluit van 28 dezer is bepaald dat, met ingang van 1 September 1888, in de afdeelingen van den Raad van State, bedoeld by art. 2 van Zr. Ms. besluit van 16 November 1881 (Staatsblad No. 177), zullen zitting hebben: in de eerste afdeeling, de heeren jhr. F. E. M. Van Alphen, mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nyevelt en jhr. mr. W. F. Ro- cliussen in de tweede afdeeling, de heeren jhr. mr. \V. A. C. De Jonge, mr. A. J. Swart en mr. H. A. Des Amorie Van der Hoeven; in de derde afdeeling de heeren jhr. mr. W. A. C. De Jonge, mr. C. J. A. Heydenrück en mr. J. Heemskerk Az.; in de vierde afdeeling, de heeren M. H. Jansen, mr. C. J. A. Heydenrijck en jhr. mr. "W. F. Rochussen; in de vyfde afdeeling, de heeren mr. F. AUing Mees, mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen Van Npevelt en mr. J. Heemskerk Az. in de zesde afdeeling, de heeren M. H. Jansen, H. J. R. Beyen en jhr. mr. J. F. Van Humalda Van Eysinga; in de zevende afdeeling, de heeren mr. C. J. Van Vladeracken, mr. G. De Vries Az. en H. J. R. Beyen„en in de achtste afdeeling, de heeren mr. A. J. Swart, jhr. F. E. M. Van Alphon en mr. F. Alting Mees. Men is voornemens den 5den Novembor a. 8., den dag, waarop onze stadhouder Willem III 200 jaar geleden den voet aan wal zette te Brixham, Torbay, om de Engelsche kroon te aanvaarden, op passende wyze te vieren. Gelden worden ingezameld voor het oprichten van een standbeeld. Het zal zoo naby mogelyk worden geplaatst van de plek, waar Willem III landde. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 1 Sept. a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Zeeland," van Rot terdam naar Java, vertrok 29 Aug. van Southamptonde „Gelderland," van Java naar Rotterdam, vertrok 29 Aug. van Mar seille; de „Zaandam," van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 30 Aug. Scilly; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Aug. te Marseille. Z. M. heeft den heer A. M. Do Block erkend en toegelaten als consul-generaal van "Turkye te Amsterdamaan jhr. mr. P. J. Van Swinderen, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter te Gronin gen; met ingang van 16 Sept. a. s., voor den tyd van één jaar benoemd tot huismeester in 's Rpks krankzinnigengesticht te Medemblik A. Feenstra, te Zaandam, en tot huismeesteres zyne echtgenoote W. Van Rysens; aan H. J. Tasset, met ingang van 1 Sept. a. s., op zpn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vessem c. a. Gemeagd Nieuws. Hedenmorgen werd door het tweede bataljon infanterie alhier op het Schut tersveld eene proof gonomen met het koken in veldkeukens. De aldaar klaargemaakte soep werd met veel graagte door de manschappen verorberd. Nader is gebleken dat do oor zaak van het verbranden der herberg en ■boerdery by het station Piet-Gyzenbrug zeer vermoedeiyk aan kwaadwilligheid is toe te schryven. Overdag had nl. zekere v. W., te Noordwykerhout woonachtig, in de herberg heel wat van de „vergunning" gebruik ge maakt, totdat do kastelein hem weigerde verder te tappen. Zelfs was v. AV. reeds tweemaal de herberg uitgezet, hetgeen hom niet scheen te bevallen, want hy vorzekerde dat men in den loop van den dag wel nader van hem zou hooren. Hy bleek woord te hebben gehoudon, want des avonds stond de zich nabij de herberg bevindende hooischelf opeens op vier plaatsen te geiyk in brand. Genoemde v. W. was tydons het onhoil ook op het terrein van don brand aanwezig, maar word door den jachtopziener-koddebeier v. L., van Sassenheim, onmiddeliyk ingerekend en gistermorgen geboeid naar Den Haag gebracht. De Hollandsche Spoorweg maat schappij zal op het station Den Haag in dienst stellen eene hydraulische lift, welke door water van de Gemeentewaterleiding zal worden gedreven. Het gerechtshof te's-Gravenhage bevestigde gisteren de vonnissen, waarby een koopman wonderdokter door de rechtbank te Rotterdam is vrygesproken van oplichting S. De P. te Oostkapelle, door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf ter zake van mishandeling; M. J. v. K. en huisvrouw, te Sassenheim, door de rechtbank te 's-Gravenhage zpn veroordeeld ieder tot 14 dagen wegens mis handeling; en een timmerman te 's-Hage door dezelfde rechtbank is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf ter zake van schaking. Gisterochtend vervoegde zich op het raadhuis to Schiedam een paartje om in het huwelyk te treden; het is echter weder ongehuwd moeten vertrekken, daar de ambte naar van den burgeriyken stand bezwaar maakte het huwelyk te voltrekken, omdat de bruidegom in zeer abnormalen toestand ver keerde. (S. C.) Aan de kinderspelen te Amster dam werd heden door vyfduizend leerlingen van de scholen 1ste en 2de klasse en eenige byzondere scholen deelgenomen. Aroor de volks spelen hebben zich meer dan duizend mannen aangemeld, waarvan by loting een 300 tal ter deelneming is toegelaten. By eene bewoonster der Spuistraat te Amsterdam zyn, door middel van braak, uit eene kast in hare woning, negen en twintig wissels, ieder van 100 mark, ontvreemd. De politie doet onderzoek. Uit eene in de R o 11 e r d a m s c h e bladen voorkomende advertentie biykt dat eenige winkeliers aldaar, in het belang van hun personeel, besloten hebben voort te gaan met het sluiten hunner winkels des avonds te 9 uren, uitgezonderd des Zaterdags. Men schryft aan de „Haarl. Crt." uit Assen, dat eerst nu mr. E. Oosting, rech ter aldaar, die by de spoorwegramp te Ruiner- wold op 2 Januari 11. het ongeluk had de beide beenen te breken waarvan één op twee plaatsen wedor geheel hersteld is. Hy zegt thans in de plaatseiyko bladen dank voor de hem gedurende al dien tyd betoonde deel neming. De Nederlandsche spoorweg- ondernemingen zyn overeengekomen om het vervoer van lyken in recktstreeksch binnen- landsch verkeer in exceptioneele gevallen ook met sneltreinen te doen plaats hebben. Gisteren werd te Alkmaar de jaariyksche harddravery gehouden der Alk- maarscbe harddravery-vereeniging. 15 paarden dongen naar den pry's van f 250. Deze werd gewonnen door „Koningin" van D. J. Floryn te Rotterdam, bereden door G. Koot. De 1ste premie 100 werd behaald door „Prins" van P. Van Santen te Rotterdam, boreden door den eigenaar, en de 2de premie f 50 door „Viarno II," van J. De Boer Sr. te AVateringen, bereden door J. De Boer Jr. Heerlyk weder begunstigde dezen wedstryd, welke door velen werd bygewoond. Gisternacht zijn by zwaar storm weer naby de Tesselsche kust de Urker visch- schuiten U K 107 en U K 148 verongelukt. De opvarenden verdronken. Een ander vaar tuig dryft masteloos in zee. Volgens bericht uit Nieuwediep worden er meer vaartuigen vermist. Naby de haven te Tessel zyn heden ver schillende artikelen opgevischt, waaronder een groengeverfde emmer, op welks bodem met blauwe verf de letters F. B. staan. Voorts zyn tal van deurtjes, enz. aangekomen. Men schryft aan de „N. R. C." van gisterochtend uit Venraai: Hedennacht stak de wind zóó sterk op, dat do zeer hooge buitenmuren van het klooster, welke nog overeind stonden, grootendeels omvergewaaid zyn. Als door een wonder blei f hot tuinhuis in don val gespaard, zoodat de daarin zich bevindende tuinier lovend tusschen de puinen uitkwam. Één der gevels viel door do gewelven hoen, deed in de ondergebouwen groote schade en brand ontstaan in de meel- on kolengowelven. Er waren daar o. a. twee waggons steenkolen voorhanden. Op het oogenblik is die brand gebluscht, doch e'k oogenblik wordt het instorten van den hoo- gen achtermuur verwacht. By defhstorting waren vier personen in do kelders, die onge deerd bleven. De schilders, die sedert een jaar in het gebouw werkten, hadden bij het uitbreken van den brand juist de laatste hand aan de fresco's gelegd. De schade wordt thans op pl. m. f 175,000 geschat. De gebouwen en kloostereigendommen zyn verzekerd by de onderlinge kerkelyke assu rantie. De eigendommen der inwonende kin deren waren niet verzekerd. Tegen een socialist, v. d. M., te Heerenveen, is proces-verbaal opgemaakt wegens majesteitsschennis. De gemeenteveldwachter K. van het eiland Tessel is zoek. Men beweert dat de man verleden Vrydag heimelyk naar Amerika is vertrokken, zonder opgaaf van redenen. Burg. en AVeths. van Kralingen hebben bepaald dat er op den verjaardag van Prinses AVilhelmina op de openbare scholen aldaar vacantia zal zyn. D i n s d a g - n a m i d d a g is in het bureau der kanselary van het Duitsche ge zantschap te Parys eene poging tot moord gedaan. Sedert omstreeks eene week had een be ambte by de kanselary, de heer Tournouer, die aan het paspoorten-bureau werkzaam was, een persoon van zeer gevorderden leeftyd op gemerkt, die eene zonderlinge houding had en eiken dag, onder verschillende voorwend sels, kwam. lederen keor dat die persoon den heer Tour nouer vrager, deed, had deze hem geantwoord, en telkens had laatstgenoemde hem zien gaan gelyk hy gekomen was. Doch Dinsdag, toen hy zyn bezoek her haalde, gaf Tournouer hem hierover zyne be vreemding te kennen. De onbekende haalde hierop een pistool uit den zak en legde op Tournouer aan. Het schot ging af, en de kogel raakte even de oorlap van Tournouer en vloog verder tegen een venster, waar hy stuitte en terugsprong. Men heeft den onbekende, toon het schot gevallen was, hooren zeggen„Eindeiyk heb ik dan een gedood!" De dader werd onmiddeliyk gevat, aan de politie overgeleverd en naar een commissa riaat gebracht. Op de hem daar gedane vra gen, bleef hy elk antwoord schuldig. Hy wa3 heel kalm. Uit het onderzoek is gebleken dat hy Henri Garnier heet en 66 jaar oud is. Hy leed groot gebrek. Hy dacht zeker in Tournouer een Duitscher te treffen. In te Berlyn ontvangen particuliere tele grammen uit Parys omtrent dezen aanslag wordt nader gemeld dat in den zak van den dader, behalve oude pistolen, briefjes gevon den werden, waarop in de Fransche taal ge schreven stond„Den 28sten Augustus zal ik een ambtenaar van het Duitsche gezant schap dooden om Duitschland tot oorlog te dringen en myne moeder te wreken, wie in 1870 te Orleans groot onrecht werd aan gedaan." Voor het overige wordt gezegd dat de aan gevallen ambtenaar toevallig in het geheel geen Duitscher is, maar een beambte der Fransche prefectuur, die voorloopig aan het gezantschap werkzaam is op het paspoorten bureau. De Berlynsche bladen vatten het voorval zeer koeltjes op; zy houden, naar ook uit eenige gegevens bleek, den dader voor krank zinnig en vragen alleen, of hy door het lozen van Parysche ophitsende bladen dan wel uit haat tegen Duitschland het verstandeiyk evenwicht verloren heeft. De stelselmatige ophitsing tegen buitenlanders, zooals Duit- schers, Italianen en Belgen is weinig geschikt om tpt het bezoek aan de wereldtentoon stelling in 1889 uit te lokken. De luchtballon, die op het ter rein der Iersche tentoonstelling is opgelaten en waarmede de luchtreiziger Simmonds den dood gevonden heeft, had reeds eenige malen de zee overgestoken en het vasteland bereikt. De opstyging vond om 3 uren plaats en in het schuitje bevonden zich, behalve Simmonds, zyne twee medereizigers Fella en Myers. Om 6 uren wilde men nederdalenmen wierp het anker, doch eensklaps ging de ballon de hoogte weder in. De ballon stootte tegen een boom, het schuitje geraakte los en de reizigers stortten van eene hoogte van 50 meter naar beneden. Simmonds had eene wond aan het hoofd, ten gevolge waarvan hy des avonds om 9 uren overleed. Een der beide anderen had eene beenbreuk bekomen, terwyi de derde er met eene lichte verwonding is afgekomen. De nog jonge vrouw van een koopman te Elberfeld kwam gistermorgen op verschrikkelijke wyze om het leven. By het uitzwavelen van inmaakpotten geraakten hare kleedoren in brand en, voordat haar hulp kon geboden worden, was de beklagenswaardige dermate met brandwonden bedekt, dat des namiddags de dood een einde aan haar vree- selijk lyden maakte. Dr. Ferran, de Spaansche ge neesheer, die vier jaren geleden zoo groote beweging veroorzaakte door de uitvinding van de anti cholera-vaccine heeft plotseling weer iets van zich doen hooren, nu hy gehoord heeft dat de Russische dokter Garmalea op zyn land komt grasduinen. Hy heeft aan de Académie des Sciences een schryven gericht, waarin hy aanspraak maakt op den Prix Bréant van 100,000 franken, welke voor het beste middel tegen de cholera was uitgeloofd. In do Duitsche nederzettingen Neu-Pomeranien en Neu-Mecklenburg, in den Bismarck-archipel, hebben de inboorlingen de Duitsche regeeringsambtenaars aangevallen, waarby een koopman het leven verloor. De keizer van Marokko heeft om den moord van zyn neef, prins Muley, te wreken, het land der opstandelingen door zyne troepen doen plunderen en brandschatten. Naar men zegt, heeft de keizer de muitelingen zóóver vervolgd, dat hy zelf door vyandeiyke stammen is ingesloten en belegerd. Intusschen heerscht er hongersnood in 't land, dat door roovers geplaagd wordt, die zonder tegenstand stelen en plunderen. De „Réveil du Maroc" raadt den vreemden mogendheden, schepen te zenden om de Christenen en Israëlieten der kuststeden te beschermen. BUITENLAND. Frankrjjk. De „Figaro" meldt dat 3 weken geleden Von Bismarck aan Goblet een zeer belangijjk schryven heeft gericht, aangaande de verhou ding tusschen Italië en Frankryk. Hy stelde Goblet in kennis dat Duitschland te Peterhof beloofd had, alles aan te wenden om de uit barsting van een oorlog tegen te gaan, maar dat het zich door vorige verdragen verbonden had om in geval van conflict het Italiaansche leger by stand te verleenen. Von Bismarck voegde er by dat hy genegen was de ont stane moeielykheden tusschen Frankryk en Italië te trachten uit den weg te ruimen, hoewel hy zich officiéél genoodzaakt zag, voor Italië, als bondgenoot, party te kiezen. Ten gevolge van dit schryven zou Von Bismarck het vorlangen hebben uitgesproken, een onder houd met Crispi te hebben. De syndicale Kamers van Algiers hebben besloten de werkstaking der aardwerkers van Chiffa te steunen door het zenden van geld. De grève volgt haren gewonen loophet aantal werkstakers bedraagt 500. De tirailleurs en de jagers zyn belast met het handhaven der orde. Het orgaan van Rochefort, de „Intran- sigeant", spreekt tegen dat Boulanger zich candidaat wil stellen voor den Senaat. Hy is zelfs voor de afschaffing van dit gedeelte van het Parlement. Boulanger is den 28sten dezer op reis gegaan naar Zweden. De minister van oorlog De Freycinet heeft bevel gegeven tot den aankoop van driehonderd nieuwe machines ter vervaardig'ng van het Lebel geweer. Den eersten October zyn 8200 machines van dien aard in werking. Voor het beste ontwerp van een eere diploma voor de Parysche wereldtentoonstel ling is een prys van 10,000 fr. uitgeloofd. X>nl taok land. De „Reichsanzeiger" bevat een keizerlyk besluit, waarby de heer Von Bennigsen tot opper-president der provincie Hannover wordt benoemd. Deze benoeming wekt groot opzien. Het reisplan van den Duitschen keizer is nu vastgesteld. In het begin van October zal hy den koning van AVurtemborg, den groother tog van Baden en den prins regent van Beieren te Stuttgart, Karlsruhe en Munchen bezoeken brengen en vervolgens naar Rome gaan over den Brenner-pas. Voor zyn bezoek aan Italië gaat de keizer naar AVeeDen. De keizer zal ruim half October naar Berlyn terugkeeren, daar de keizerin den 22sten Oct. haren verjaardag viert. Thans is er sprake van het huwelyk van prins Boudewyn van Vlaanderen met eene Beiersche prinses. Te Berlyn heeft Dinsdag-avond in het keizerlyk paleis een gala-diner plaats gehad,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2