in „Felix" te Amsterdam gebracht heeft hy das niet lang mogen genieten. Door zjjn standaard-werk „Ons Voorge slacht" hoeft hjj duizenden aan zich verplicht; terwijl ook zijne gedichten, waarbij zyn ge liefd Kennemerland hjj werd te Alkmaar geboren eene eereplaats inneemt, insgelijks aan duizenden genotvolle oogenblikken hebben verschaft. Groot is het verlies dat onze letterkunde lijdt door zjjn treurig verscheiden. Zijne vrouw en kinderen verliezen in hem tevens een liefhebbend echtgenoot en vader en velen een hartelijken vriend. (H.) Het stoomschip „Batavia," van Java naar Botterdam, vertrok 28 Aug. van Aden; de „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 28 Aug. te Marseille. Gemea(d Nieuws. De heer P., wonende aan den Nieuwen Rjjn, by de Vischbrug, heeft heden in den vroegen ochtend, nadat de goederen, in den winkel voorradig, waren verkocht en dezen nacht in eene schuit vervoerd waren go- worden, deze gemeente met zyn huisgezin ver laten. Dit veroorzaakte er later heel wat drukte. De leverancier van aardappelen voor het garnizoen alhier is, wegens het niet nakomen zyner verplichtingen door het leveren van aardappelen, welke niet aan het contract voldeden, beboet, terwyl voor zyne rekening de benoodigde aardappelen by andere hande laren hier ter stede zyn ingekocht. Men meldt ons uit Den Haag: Het geven van publiciteit inzake de bij gelegenheid van don aanstaanden Prinsesjesdag alhior te houden feesten vanwege de feestcommissie, verschilt in het oogloopend met de maatregelen, welke vroegere feestcommissiën namen om de bevolking bekend te maken met de plannen tot feestviering. De ingezetenen weten dientengevolge eigen lijk nog niet wat er a. s. Vrydag in de stad te doen zal zyn, ten einde zich op deelneming aan de festiviteiten te kunnen voorbereiden. Deze geheimzinnigheid is gebleken niot be- vorderiyk te zyn aan het in het leven roepen van opgewektheid tot viering van den natio- nalen feestdag en laat zich, naar uit goede bron wordt medegedeeld, alleen verklaren hieruit, dat de feestcommissie hare geldmid delen heeft willen versterken door het uit sluitend recht op het in den handel brengen van het feestprogramma voor eene aanzienlyke som te verkoopen, welk monopolie de ver bintenis met zich schijnt te brongen om niets van de feestplannen te doen uitlekken vóór den verkoop van den feestwijzer, welke eerst aan den vooravond van den feestdag zal verschynen. Amsterdam met zyn driedaagsch feest kan dus ten voorbeeld strekken aan het klein geestige Den Haag, dat nu volstrekt geene aanleiding geeft om de burgerij in eene voor bereidende feestelyke stemming te breng )n voor het feest van éénen dag. In Amsterdam schuwt het uitvoerige programma hel dag licht niet! Een hevig gekraak, gevolgd door een zwaren slag, bracht hedenochtend groote ontsteltenis teweeg onder de bewonei s van de Plaats te 's-Hage. De hevige wind had een zwaren boom, waarvan het worteleinde nagenoeg dood was, omvergeworpen, gelukkig van de huizen af. De stam was, byna gelyk met den beganen grond, afgebroken, in zyn val nog oen dikken tak van een nevenstaanden boom afscheurende. Persoonlyke ongelukken vielen niet voor. Eene Oostenryksche dame, te Scheveningen gelogeerd, verloor Zaterdag aan 't strand een gouden ring, omzot met briljanten, 't Verlies werd door aanplakbiljetten bekend gemaakt, waarbij tevens eene belooning van honderd gulden werd beloofd aan den vinder, die 't kleinood terugbracht. Gisterochtend had de nachtwaker van het Kurhaus aan "t strand het geluk den ring te vinden. Aan 't aange kondigd adres werd hem de bepaalde belooning uitgereikt. Uit Noordwyk aan Zee schrijft men ons hedenGistermorgen arriveerde alhier het bomschip N. W. 15, na eene reis van zeven weken, met 160 kantjes pekel-, 90 kantjes steur- en 11000 stuks steurharing. De steur- haring gold f 12 per kantje en f 18 per dui zend. De pekelharing is nog niet verkocht. Gisteravond ontstond er brand in de herberg on boerderij, gelegen aan de trekvaart tusschen Leiden en Haarlem, over het station Piot Gyzenbrug. De oorzaak mceL. waarschjjniyk gezocht worden in vonken uit don schoorsteen, welke eene nabystaande hooi schelf deden ontvlammen. Het perceel is totaal vernield. Men meldt uit "Waddingsveen: Voor de telefonische verbinding tusschen Amster dam en Rotterdam zyn in onze gemeente de palen reeds geplaatst langs het dorp en het Noordeinde. Bebalve op twee of drie andere, tusschen genoemde steden gelegen, plaatsen zal ook op het post- en telefoonkantoor alhier eene verbinding met de lyn tot stand gebracht worden, alleen met het doel om de plaats van altyd mogelyke storing op de lyn ge- makkelyker te vinden. In de vorige week is te Sassen- heim een vreemde hond, welke een huis was binnengedrongen en waarby zich verschynselen van hondsdolheid voordeden, doodgeschoten. Een hiema, door den districts-veearts uit 's Gra- venhage, ingesteld onderzoek, deed biyken dat deze hond was lydende geweest aan honds dolheid. Dienovereenkomstig is bevel uitgevaar digd dat de honden te Sassenheim en in do aangrenzende gemeenten van af 28 Augustus, gedurende vier maanden van muilkorven moe ten zyn voorzien. Op brutale wjjze hebben te A m - sterdam één of meer dieven gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat gedurende de zomermaanden sommige perceelen op do Heeren- en Keizersgracht onbewcoid zyn, om hun slag te slaan. In een huis op de Keizersgracht tegenover de V/estermarkt, bewoond door do familie T., heeft men den onderingang van het perceel door uitzagag van het paneel verbroken. Nadat de verbreking weer tydelyk onzichtbaar wa3 gemaakt, zijn de binnengeslopenen merkbaar rustig hun gang gegaan. Alles wat gemakkelyk vervoerbaar en goed bruikbaar was, heeft men medegenomen: een gedeelte van eene heeren- en dames garderobe, lyf- goederen, eene pendule, een stel candelabres, enz. Zeer waarschynlyk moeten de dieven hun bezoek aan het huis eenige keeren her haald hebben, want hetgeen vermist wordt, is te veel om in eenmaal te vervoeren. Dat het mannen van het vak zyn geweest, blykt hieruit, dat zy niet vergeten hebben van het dak van het bedoelde perceel, daar naast staande en dat onverhuurd is, het lood te stelen. De heer T. zond in het laatst der vorige week iemand naar zijn woonhuis om daar eenige reparatiën to doen, die by zyne komst alles overhoop vond en van het voorgevallene onmiddellyk kennis gaf. Was het besluit tot het doen der roparatiën eenige dagen later genomen, dan hadden hoogstwaarschynlyk de dieven hun werk nog rustig voortgezet. De politie doet onderzoek. (N. v. N.) In 't dorp Zeist, waar de tram weg by do Herv. kerk eene bocht maakt, wilde gistermorgen een knaapje van 7 jaar nog vóór den tramwagen heenloopen, die, te 8 uren van zyne standplaats vertrokken, die bocht omreed. Daar alle tijd om te stoppen ontbrak, geraakte de knaap onder de wielen van don wagen en werd er dood onder uit gehaald. De brand te Venraai was, aldus meldt men nader, in de bakkery van het klooster uitgebroken. Het vuur verspreidde* zich spoedig over het nieuwe gebouw, het welk dan ook geheel in de asch werd ge legd. Het oude gedeelte bleef door de hulp van de brandweer gespaard. De kostleerlin gen zulleu allen met vacantie naar huis ver trekken. Eene der oud leerlingen, mejuffrouw Bertha Van B., van Beek, by Nymegen, heeft zich byzonder onderscheiden. Waar hulp en raad noodig waren, snelde zy toeals eene tweede Kenau vuurde zy de brandweer aan, de spuit op eene eerste verdieping te brengenzy schafte dekens by de hand voor lekke slan gen, suste de zusters en de leerlingen, redde in zeer moeielyke omstandigheden meerdere gou den sieraden, enz. Allen, die de ramp bywoon- den, hebben slechts één woord van lof voor haar bewonderenswaardig gedrag. De gebou wen zyn goed verzekerd. Te Zwolle is gisteren totaal af- gebrand het huis, bewoond door den winkelier Holterman, op den hoek van de Nieuwstraat en do Steenstraat. De belendonde perceelen leden door vuur en water aanzienlyke schade. Muren stortten in of werden met rammen en haken omgehaald. Do brand brak uit in de keuken der boven verdieping van den winkelier. Huis en inboe del zijn matig verzekerddo winkel en koop- mam goederen waron niet verzekerd. Een metselaar, die na vernieuwing van het dak op den zolder de pannen aansmeerde, redde zich, door een gat in het dak te breken, in een belendend huis. Men schryft aan het „Hbl." uit Groningen, dd. 28 Aug. Ter herdenking van Groningen's ontzet in 1672 werd heden een groote reclame-optocht gehouden, waarby schier alle ambachten op uitstekende wyze vertegenwoordigd waren. Het meest trok de aandacht oen met vier opgetuigde paarden bespannen rytuig van de Vereeniging voor volksvermaken, welke zich volksbeschaving ten doel stelt, voorgesteld door drie godinnenThalia, Terpsichore en Hebe. Vervolgens het met 4 paarden bespan nen rytuig van den grooten industriëel, den heer W. A. Scholten. De bekende firma Catz Zoon, van Pekela, maakt reclame voor haar wereldberoemd Catz-elixer, terwyl A. De Jager, firma Erven B. Van der Kamp, de attributen vertoonde, welke eene voorstelling gaven van het algemeen advertentie-kantoor. Voorts merkte men ophet rytuig der huisschilders- vereeniging „Eendracht en Nut", de rijtuigen van den bloemist H. Groenewold; Van Kra nenborg Co., tabakshandel en sigarenfabriek van J. E. Kroes, distr.-inspocteur der Noderl.- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappyvoor stellende een naar Amerika vertrekkend schip, in volle tuig geïllumineerd; van N. Kater Co. voor „drop uit de blikken trommel"; van de bierbrouwery „de Gekroonde Valk", Van Vollenhoven Co. te Amsterdam en Dordrecht; van de tuinliedenvereeniging ,W. i. t. t. e."; van R. Van der Veen, Gruno's bessentuin; van de Groninger Melkinrichting en van de Ambachtsschool. De moord te Ie r s ek e. Maandag avond te halfacht werd de dader van den Zondag te Ierseke gepleegden moord gevan- kelyk naar Goes gebracht, waar hy den nacht in het politie-bureel doorbracht. Gistermorgen werd hy naar Middelburg getransporteerd en in het huis van arrest opgenomen. Omtrent dien moord meldt men aan de „Midd. Crt." nog nader: De verslagene, die niet in den voederbak, maar op den grond in den koestal word ge vonden, is Jannetje Mieras, echtgenoote van den kleinlandbouwer Comelis Mejjaard, en woonde met haren echtgenoot, 1 zoon, 2 doch ters en 1 zustor op het hoefje. Behalve de verslagene waren alle huisgenooten Zondag middag ter kerk; toen de zoon omstreeks halfvier daaruit kwam, ging hy als naar ge woonte naar de woning zyner ouders om de beesten te voederen. Hy was niet weinig ver wonderd den stier te zien loopen op het rond het hoefje zich bevindend erf, te meer daar hy zyne moeder niet zag. Den stier op stal brengende, vond hy het erg verminkte lyk zijner moeder liggen. Het lyk vertoont ver wondingen in den arm, waarschynlyk door eene hooivork toegebracht. De dader, die Maandag-avond by zyne over brenging per rytuig naar Goes, dicht by die gemoente, aan de hem begeleidende beambten eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is de 43 jarige werkman Pieter De Koeyerby is te Axel geboren, woont te Ierseke, is we duwnaar en heeft zes kinderen. Volgens zyne bekentonis heeft hy de vrouw naar den stal gelokt, met de bewering dat het stiertje los was, hetwelk trouwens waar was. Terwyl de vrouw zich bukte om het touw to grypon en het beestje weer vast te zetten, gaf haar zwager haar een slag of steek met een greep (mestvork), welke brak. De vrouw viel neer, maar was niet dood. Zy werd toen verder met eene spade op aller- afschuwelykste wyze omgebracht, hetwelk door de lykscbouwing beter aan het licht is gekomen. De halswervels waren o. a. door- en een stuk van eene kaak afgestoken. Verder heeft De K. gezegd waar hy het gestolene had verborgen. Dit is gistermorgen dan ook reeds gevondenhet voornaamste is een bankbiljet van f 26 en 11 ryksdaalders in een busje onder een konynenhok en een paar goude» hoofdstukken op een richel of plankje in het privaat. Een 3-tal quitantiën waren den vorigen avond reeds gevonden op oen pad, waarlangs de beschuldigde was weggegaan. Van het begin tot het einde heeft hy de lykschouwing moeten by wonen; hy hield zich daarby zeer kalm. By zyne overbrenging naar Middelburg waren gistermorgen te Goes natuurlyk vele menschen op de been. Te Breda is gevankeljk binnen gebracht zekere M., klerk bij den kassier v. d. Kuyl te Bergen-op Zoom, verdacht van zijn patroon voor ruim f 2000 bestolen te hebben. De luchtreiziger Simmons, die Maandag avond op het terrein der Iersche tentoonstelling is opgestegen, is by het neder- komen van den ballon doodgevallen. Zijne twee reisgenooten zyn zwaar gekwetst. De b r a n d t e H a m b u r g o n t s t o n d Zondag-avond omstreeks 11 uren. In ongeloof- lyk korten tyd nam hy een verbazenden om vang aan. Het vuur ontstond in eene schuur der firma Israel, waar 14 arbeiders met Jiet mengen en kleuren van suiker bezig waren, toen zy plotseling een hevigen knal hoorden en do vlammen omhoog zagen slaan. Men gelooft dat het springen van eene petro leumlamp de aanleiding tot den brand was, welken een aantal mannen eerst met emmers water trachtten te blusschen, waardoor zy echter niet bemerkten dat hun de terugtocht door de vlammen werd afgesneden. Gelukkig redden zy zich door uit een luik in de gracht te springen. Zes van hen verloren echter het leven. Acht dryvonde stoombrandspuiten en drie wagens van de brandweer waren op de plaats j der ramp aanwezig, maar zy konden niet ver- I hinderen dat het gebouw, op de muren r.a, vernield werd. De schade wordt op vier mil- 1 lioen geschat. Uit Parjjs wordt, dd. 28 Augus tus, gemeldGisteravond verdronken bij Cha- 1 ins sur Marne, by het baden eenerafdeeling infanterie, vier soldaten, die een krygsmakker wilden redden. Generaal Salomon, de afgezette president van Haïti, is, vergezeld van zijne echtgenoote en zijne dochter, aan boord van de stoomboot „La Champagne" naar Frankrijk gereisd, waar hy zich ergens eene woonplaats zal kiezen. De ex-grootvizier Edhem-pacha I en de adjudant des sultans Ahmet pacha hebben zich, ingevolge opdracht van den sultan, naar de Dardanellen begeven, ten einde den hertog van Edinburg te ontvangen, die heien, 29 Augustus, te Konstantinopel aankomt. Uit Madrid wordt, dd. 28 Augus tus, gemeld: In de Los Angelos-kazerne is een opstand uitgebroken, ten gevolge van de verregaande wreedheid van een hoofdofficier. De soldaten, aangevoerd door eenige sergeants, weigerden verder te gehoorzamen en toen men geweld wilde gebruiken, ontstond er eene botsing, waarby een tiental hunner ge dood werd. Dicht by het stadje Wolnitz (Rusland) heeft gistermorgen een spoorweg ongeluk plaats gehadde oorzaak is aan ver- keerden wisselstand te wyten. 3 wagens wer- den omgeworpen en geraakten in brand. 7 passagiers en een conducteur werden gedood, j Een 20-tal personen, waaronder de machinist, is vry ernstig gewond. By het feestmaal ter viering van den verjaardag des graven van Parys had de hertog van Audiffret Pasquier eene kleine gouden roos in het knoopsgat. Zulk eene roos is thans namelyk het kenteeken der monar chalen. De gravin van Parys had ze den hertog zelve gezonden en heeft by een goud smid te Parys nog 1500 dergelijke bloemen doen vervaardigen om daarmede de trouwste aanhangers der Orleansen te vereeren. De lievelingsbloem van de koningin zonder land was voorheen de anjelier; sedert deze evenwel ets Boulangistisch heeft, is men overgegaan tot de „rose de France." Men zou nu uit de kenteekenen der ver schillende partyen een geheel bloembed kunnen samenstellen. Men had maar te kiezende royalistische roos, het Bonapartistische viooltje, de Boulangistische anjelier en de revolutionaire en socialistische doodsbloem. Alleen de radi calen en de opportunisten zyn nog „bloemloosI zy dragen als kenteeken den driekleurigen strik. De schat vanStarogorodko. Het is noch eene fabel, noch een droom. De b»«r Levotschko, uit het dorp Starogorodko, houder van een oud document, dat sprak van een schat In de ruïnen van het kasteel dor prinsen van Ostierski, heeft eindelyk, natiën jaren zoekens, de welkome bergplaats gevon den, welke twaalf tonnetjes inhield, tot den I rand gevuld met prachtig bewaarde goud stukken, welke daar twee eeuwen lang in de ruinen hebben gerust. Levotschko, een braaf, ongehuwd man, heeft zich eerst naar Rusland3 hoofdstad begeven I met oenige der goudstukken en is van daar weder naar zyn dorp vertrokken in gezelschap van afgevaardigden van het Russische gou vernement, die, in gemeenschap met den gou verneur van Tschernigoff, den schat zullen in beslag nemen. De waarde daarvan bedraagt

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2