Feuilleton. MICA. Burgerlijke Stand. BUITENLAND. FrHiilfrIJlf. Generaal Boulanger is nog niet gereed met zjjn manifest tot de kiezers, doch zijn mede gekozene in het noorder-departement, de heer Koechlin-Schwartz, heeft reeds eeno opge schroefde proclamatie uitgevaardigd. De heer Koechlin verzekert daarin den kiezers, dat hij wakker voor herziening en ontbinding zal strijden en, evenals Boulanger, onmiddellijk het „Palai3 Bourbon" zal verlaten, zoodra de repu blikeinen zijn voorstel ongunstig ontvangen. Wat de verkiezing der laatste maanden be treft, rekent een der bladen uit dat Boulanger bij alle verkiezingen, waarbjj hy als candidaat optrad, 693,172 stemmen verwierf, terwijl de republikeinsche candidaten, die tegen hem in het strijdperk traden, in het geheel 1,173,146 stemmen op zich vereenigden. Het volgende jaar zal te Parijs een vrouwencongres gehouden worden ter viering van het honderdjarig omwentelingsfeest. Mile Barberousse, eene schooljuffrouw, is presidente van het nationale congres, dat drie weken duren zal. Daarna is er 8 dagen lang inter nationaal congres, waartoe pl. m. 25,000 vrou wen uit alle oorden der wereld zullon worden uitgenoodigd. Er zal niet gesproken worden over staatkunde, maar alleen over practische quaesties, de belangen der vrouw rakende De mannen mogen medekomenmits zy zwygen. De heer Carnot zal den lOden Septem ber te Caen aankomen. De gemeenteraad heeft een krediet van 35,000 frank toegestaan voor de kosten van ontvangst. Ten gevolge der laatste verkiezingen ontvangt Boulanger uit geheel Frankryk zoovele brieven, dat men een afzonderlijken besteller heeft moeten belasten met de be zorging der correspondentie van Boulanger. In een krankzinnigengesticht is opgeno men moeten worden Jules Ducatel, de amb tenaar der stad Parijs, die den 21sten Mei 1871 de poorten van Parys opende voor het leger van Versailles, en waarvoor hy byna door de communards was gefusileord. Tot belooning ontving hy het Legioen van Eer, 130,000 fr., welke som door openbare inschrijving was byeengebracht, eene plaats als ontvanger te Melun en in verscheidene schouwburgen te Parys een doorloopend toe- gangsbewys. Dultaohland. De koning van Denemarken en prins Johan kwamen gisteravond te Beriyn aan en werden aan het spoorwegstation allerharteiykst door den keizer en prins Hendrik ontvangen. Aan het station had eene eorowacht postgevat en werd by het aankomen van den trein het Deensche volkslied aangeheven. De vorste- ïyke personen begaven zich in de gereed staande rijtuigen naar het paleis. Aan het station waren ook meer dan tien duizend menschen byeen, die den Deenschen vorst met luide toejuiching begroetten. Eenige belhamels echter begonnen te fluiten, maar werden door de verontwaardigde volksmenigte zóó ernstig met een geducht pak slagen be dreigd, dat zy het raadzaam vonden zich stil to houden en heen te gaan. Heden zal de heer Crispi met graaf Kalnoky te Eger byeenkomen. Naar het Fransch van. 13) T. COMBE. „Maar als u redenen heeft om te meenen dat het oogenblik thans slecht gekozen zou zyn, zou ik die redenen wel gaarne willen weten," drong David aan. „Myn waarde heer, doe mij het pleizier om het hierby te laten," zei Robert, terwyi hy opstond. „Ziet u my soms aan voor een bestevaer van negentig jaar of voor een. een oud familiestuk, dat op de hoogte is van al de geheimen van een jong meisje'?... .Ik ben Mica's broeder niet, mynheer; ik ben haar neef maar!" „Lieve hemel!" riep David verschrikt uit. „Zou u er misschien zelf aan denken?..." Neen, ik dacht er nog niet aan, maar uwe woorden zyn van dien aard, dat zy het denk beeld wel by my konden doen opkomen." „Zoo!" zei de hulpprediker, die nu ook op stond. „Nu, het strydperk is voor iedereen open. Vergeef mij, mynheer, dat ik niet ter stond in u een mededinger heb vermoed." „Ik heb immers niet gezegd dat ik uw In de redevoering, welke Donderdag op het diner te Sonnenburg is gehouden, zeide de keizer, als antwoord op de toespraak van prins Albrecht, den grootmeester der St. Jans orde, o. a. het volgende: „De groote taak, welke voor ons op het gebied der volksont wikkeling is weggelegd, kan niet door de staatsinstellingen alleen worden volbracht. Voor die ontwikkeling, in zedeiyk en gods dienstig opzicht, hebben wy behoefte aan den steun van de edelsten onder het volk, van den adel, en dezen zyn volkomen in de St.-Jans-orde vertegenwoordigd. Ik hoop dat het my zal mogen gelukken in vereeniging mot haar mede te werken tot de volksontwikkeling, in den zin van godsvrucht en christelyken zin, welken ik my tot richtsnoer heb gesteld." De „Norddeutsche Allgemoine Zoitung" bevat een opmerkelyk artikel over de over winning, welke Boulanger by do laatste ver kiezingen in Frankryk heeft behaald. Naar aanleiding toch van de bewering der „Times," dat het slagen van Boulanger by genoemde verkiezingen een onaangenamen indruk te Beriyn heeft gemaakt, verklaart de „Nordd. AUg. Zoitung", dat het Londensche blad in eene volslagen dwaling verkeert. „Duitschland", zegt het blad, „heeft geene oor logzuchtige neigingen. ElkeFranscheregeering, welke den vrede niet bedreigt, is ons welkom. Boulanger legde de afdoende belofte af, dat in het belang van Frankryk do vredo hem na aan het hart ligt, en daarom bestaat er volstrekt geene reden, ons over zyn welslagen te verontrusten. Wij kunnen met een Bou- langistisch Frankryk even goed eendrachtig leven, als dit met een Bonapartistisch Frank rijk het geval zou zijn. Het is bovendien zeer onwaarschynlyk dat Boulanger eene verkre gen hooge stelling ten gevalle van een oorlog zou prysgsven. Te oordeelen naar alles wat Boulanger gezegd en geschreven heeft, zyn wy gerechtigd hem voor vredelievend te houden. Indien het Boulanger gelukt de rust en orde te bewaren, zal zyn succes zoowel ons als gansch Europa welkom zyn." Deze redeneering strookt, meent men, vol komen met de vredelievende staatkunde, welke prins Von Bismarck steeds volgt. In verband met de verontrustende geruchten, welke naar aanleiding van het bezoek van den heer Crispi te Friedrichsruhe zyn verspreid, is deze ver klaring van prins Von Bismarck's blad niet zonder gewicht. Te Osnabriick heerscht eene oogziekte, welke besmettelijk is. Byna geen huis is er, waarin niet één of meer personen lydende zyn nan de oogen. Op last der regeering zyn alle scholen voor vier weken gesloten. Te Beriyn worden aan het Parlements gebouw, dat opgericht wordt, alleen steenen gebruikt, die uit Duitschland en de geannexeerde provincie komen. België. Het „Petit Journal" wyst er op dat koning Leopold klaarblykelyk redenen heeft om de koningin van Engeland niet te willen ont moeten. Eerstens reist hy incognito en ver volgens heeft hy, nu de koningin Glasgow komt bezoeken, onmiddollyk die stad ver laten en is hy naar Loch Lomond gereisd. Kardinaal Lavigerie heeft in het centrum van Brussel een appartement gehuurd, waarin mededinger was?" riep Robert driftig uit. Hy was boos, omdat hy zich in een valsch licht had geplaatst en omdat David zich beter hield dan hy. „Ik begryp u niet moer", zei de hulppre diker koeltjes. „Dat is ook niet noodig," gaf Robert ten antwoord. Hy voelde dat hy zich hoe langer hoe ver- keerder uitdrukte. Hy stelde zichzelven in een dubbelzinnig licht en daarover schaamde hy zich. „Laten wy een boom zoeken", zei hy geme- lyk. Hij liep op den eersten den besten jongen denneboom toe, veegde, zonder den boom met een oogopslag te onderzoeken, met den voet de sneeuw van het benedengedeelte weg en wierp hem in twee of drie byislagen tegen den grond. Met den stam op den schouder ging hy toen heen; David Borel volgde hem, zonder eon woord te spreken. Er brak een algemeen gelach uit, toen de denneboom in de liouMoods werd neergelegd. De gesmolten sneeuw, welke van de takken lekte, vormde in hot midden een grooten plas. „Het was wel noodig er met z'n beiden op het bureel zal worden gevestigd voor de anti- slaverny-beweging. Door den minister van oorlog, generaal Pontus, is de volgende, niet allodaagsche, dienstorder uitgevaardigd „Het is ter myner kennis gekomen dat herhaaldelijk diefstal gepleegd wordt in het ministerie van oorlog, en dat men, ondanks het scherpste toezicht, er niet in slaagt do schuldigen te ontdekken. „Om een einde te maken aan dezen staat van zaken, heb ik de eer den heeren chefs dor verschillende direction te verzoeken, aan de onder hunne bevelen staande lagere be ambten te doon weten dat het ten strengste verboden is, het ministerie te verlaten met rollen of pakketten, van welken vorm ook, zonder dat zy eene speciale machtiging van hun chef kunnen vertoonen. „De minister van oorlog, „Brussel, 20 Aug. Poktus." Geen wonder dat de „Indépendance" met zeer weinig ingenomenheid van deze dienst order melding maakt. Groot-BritnnulS. De Engelsche regeering heeft nog geene nadere berichten ontvangen over den opstand in Afghanistan. Ishak Khan, de gouverneur van Afghaan3ch- Turkestan, had reeds sedert oenigen tyd twist met den emir, die hem naar Kaboel ontbood. Ishak weigerde echter en nam daarna eeno zeer dreigende houding aan. Ishak-Khan is het hoofd der anti-Engelsche party onder de Afghanen en heeft in het noorden grooten invloed, maar toch vertrouwt men te Londen dat het emir Abdurrahman zal gelukken zyn gezag te doen gelden. Het bezoek van koningin Victoria is te Glasgow in alle opzichten goed geslaagd. Dadelyk na de aankomst van het koninklyk gezelschap reed men naar het nieuwe stad huis. Daar werd der koningin een gouden sleutel aangeboden, waarmede de tentoon stelling geopend was, welke vervolgens door de koningin bezocht werd. De ontvangst was overal byzonaer hartelykde geheele weg was kwistig versierd en het weder zeer fraai. Een lid van het Lagerhuis, sir Sydney Buxton, heeft het voornemen by de heropening van het Parlement het voorstel in te dienen, koningin Victoria te verzoeken met andere Europeosche mogendheden onderhandelingen aari te knoopon om zich te verstaan over de middelen om tot de afschaffing dor sla- verny in Afrika te geraken. Dit voorstel is oen gevolg van de campagne, welke kardinaal Lavigerie in Europa onderneemt. Oo«teur.-Hong.-Mounrcl)Io. Een lid der Hongaarsche Kamer van Afge vaardigden, de heer Stanislas Rasitch, heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. Rasitch had bij de laatste verkiezingen een hevigen twist gehad met Hanuela, een zyner politieke tegenstanders. In den loop der discussie had hy Manuela met een stok een slag gegeven. De zaak werd voor den raad van eer gebracht, bestaande uit officieren, daar Rasitch den rang van majoor bekleedde in het leger der honveds. De raad van eer verklaarde dat de handeling van Rasitch beneden de waardigheid was van een officier. Sedert deze uitspraak had Rasitch herhaalde malen bewyzon van verstrooidheid uit te gaan," zei Caroline, „om zulk een lang, spichtig eind uit te kiezen. Wat zullen wy or mee doen?... Hy steekt met den top door den zolder heen, en korter maken kunnen wy hem ook niet, omdat benedon de beste takken zyn.Zou jij ons niet een anderen kunnen halen, Abdias?" „Nooit van myn leven", zei Abdias veront waardigd. „Denk je dat ik ons bosch wil uit roeien? Je moet het met dezen boom doon of anders zonder boom." „Hy kan heel goed dienen," zei Mica, die bang was dat al die aanmerkingen Robert hinderen zouden. „De takken zyn wat dun, maar zóóveel hebben wy er niet aan te hangen." „Dankje, Mica," riep Robert; jij hebt nog eons een goed hart." Hetzelfde oogenblik hoorde men het gerin kel van bellen, dat voor de loods stilhield. Eene slede bleef,voor de deur staan. „Uw dienaar, vrienden," zei Jean Jacques Frónel, wiens voertuig het was. „Altemaal 2)0 by elkaar?... Ik ga naar het dorp; kan ik er misschien ook eene boodschap voor u doen? „O ja, je komt net van pas," zei Caroline; „ik heb eene hoele lyst klaar." Zy haalde zo uit den zak van haren boezelaar te voor gegeven, hy was ton prooi aan vervolging waanzin en in eene dier vlagen heeft hy e; eind aan zyn leven gemaakt. Te Reichenau viel, naar uit Ween: wordt gemeld, de gezantschaps-attaché ryt graaf Wilhelm Kaunitz, van don ezel, w ken hy bereed, en was terstond een lyk. Spanje. Uit Madrid wordt aan de „Temps" geme dat door de militaire overheid alle 3ubaltei officieren en sergeanten, die de vorige we in verzekerde bewaring waren genomen, verdacht van deelneming aan eene repul keinsche samenzwering, weer op vrije voet,, zyn gesteld, met uitzondering van één hi nor, die voor den krygsraad zal worden ge bracht. De rechter van instructie heeft tegjfl de anderen geene voldoende bewyzen gevqE den. Zy zullen echter uit voorzorg naar hi worden gezonden. De sergeanten waren 1 einde van hun diensttyd reeds naby. Muziekprogramma's. ZOMERZORG. Dinsdag 28 Aug., des avonds, zeven uren, to geven door hot Btafmuziekcorps v het 4de regt. infanterie, directeur de heer J. G. Mann. Eersto afd.: No. 1. Les Rencontr Marclie-Potpourri, Dunkier; 2. Coucert-Ouvertu Oostelaar3. Fantaisie sur l'Opéra de Thomas g Songe d'uno Nuit d'Été, Buysseus; 4. Morgenbliitt s Vfalzor, Strauss6. Fantaisie sur des Motifs .raust", Opéra de Gounod, Mann. Tweede af:.; No. 6. Fragmente aua dem Musik-Drama „die W: küre". Rich. Wagner; 7. Fantaisie fiber Motive ij' R. Wagners „Lohengrin", (op verzoek) Mann; Invitation a la Valse, C. M. v. Weber; 9. Fautaia sur des Motifs de „Hamlet", opéra de Thomas, Marm VOORHOUT. Geboren: 'Arie, z. y. Hendil Eigenbrood en van Jannetje Yan Doorn. Eliaabe Jaooba Maria, d. v. Albertus Antoniua Terbach van Wilhelmina Heemskerk. Overleden: Cornelia Van Leeuwen, oud 15 jar| OEQSTGEEST. Geboren: Johanna, d. Van Girik en C. T. Nils. Wilhelmina Anna, d.| E. Broekhuis en A. C. Van de Putte. Overleden: Jcobus Breebaart, 5 m. SASSENHEIM. Geboren: Antje, dochter van Kranenburg en G. Van de Wakker. G o h n w d Hendrik Hogcrvorst, van Voorhov en Adrians Johanna Van der Voorn. ALKEMADE. Bevallen: A. Van der Meer gr™ Pouw, dochter. M. Bontje geb. Van der Ki dochter. J. Akerboom geb. Hoogenboom, zoon. M. Deters geb. Veenswijk, dochter.M. Waasdoi gel). Van der Luit, dochter. Gehuwd; P. Verduin, jin. 32 jaar en H. Dr jd. 25 jaar. Overleden: Johannes Wilhelmus Smeolen, wei van Naatje Straathof, 74 jaar. Petronolla Dissi dorp, echtg. van Leendert Turk, 65 jaar. Pel Hendrikus Waasdorp, 2 maanden. Gerardus Do'o' 3 maanden. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabrii WEEK van 12 tot 18 Augustus. Dur. AautaL 12 Augustus. 13 14 15 16 17 18 7.30 7.30 7.30 7.30 7.30 7.30 7.30 9.S0 9.30 9.30 0.15 9.30 9.30 9.15 Dit beteekont: Wanneer men 5 cubic feet =141 liters pel- uur van zulk gas verbrandt in een Sugf London-Argand-Standard burner No. 1, mot 24 gaatj een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk Bta met 17.0, 17.0 enz. Standaardkaarsen, waarvan el kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per u verbrandt. schyn. „Wy moeten rose en wit papi hebben; glazen bollen, noten, en verge vooral do kaarsen niet. Morgenavond kom ze zeker mee opsteken, hè?" „Ik zal er voor zorgen, hoor! En u,juffrou Mica, heeft u ook nog wat te bestellen?" „Ik heb nooit iets te bestellen," zei z terwyl zy haar best deed om te lachen, ma tot over de ooren eene kleur kreeg. „Ik zou het anders met pleizier op n nemen." Hij keerde naar zyne slede terug. In voorbijgaan gaf hy Robert een wenk om m hem mee te gaan. Robert volgde hem t buiten de deur. „Ry een vyf minuten met my meo," Jean-Jacques zacht. „Ik wou u gaan spreken." En toen hy met een zweepslag zyn pa in een Hinken draf had gebracht, begon h „U boezemt my vertrouwen in. „Komzei Robert. „Ta, verwondert u dat? Ik doorzie ieman karakter terstond. U is met zoo.... niet zoo. Hy klopte zich tegen hot voorhoofd. „Laten wy maar zeggen.wèl zoo, totd je iets beters kan vinden," zei Robert; onwillekeurig lachen moest. (Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6