N° 3J[aaii<lag 527 Augustus. k\ 1888. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. - Eerste Blad. Nederlands gezag in Indië. F'euilleton. MICA. OTP O is/-. BEUS D2C2BB GOUBjLHT: 'Voor Ltidaü pox 8 maanden../UI. Franco por pasfc.1.45. A£StoiiderI^ke Kommer»,.9 0.05. PBLUB DEE ADYEETENTOINJ Taa 16 xtgeb 1.05. Iodaxa ragal near/A.!*!») 6rooter» leUexa war pEatnrvbnto. Too* Ml lew oaeceeren buiten de atad wordt 0.10 btarakasE'V Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. H Het moge in hot algemeen waar zyn dat zekere mate van optimisme van practische rëgoeringswysheid getuigt, tegenover eene reeks van feiten, zooals onze koloniale geschie denis van den laatsten tyd te aanschouwen gaf, is eenigo bezorgdheid niet ongegrond, 'f De verschrikkelijke tooneelen, in de resi dentie Bantam voorgevallen, schijnen tot ver dubbelde waakzaamheid te hebben aange spoord, zoodat in andere gedeelten van Java, waar insgelijks onlusten dreigden, de uitbar sting kon worden voorkomen door tijdige arrestatie van hen, die men verdacht hield tot rustverstoring aan te sporen. Er is alle reden om dezen maatregel van heeler harte toe te juichen, zoowel in het belang van de hand having van ons gezag als in dat van de men- when, die aldus onverwacht in hunne vrjje be wegingen worden belemmerd, en nu gevrij waard zjjn voor de gevolgen van gewapend verzet. Desgelijks zijn we ook grooten dank verschuldigd aan de troepen, die door hun snel optreden in het Bantamsche verdere rampen hebben voorkomen, en tevens zorgden dat een aantal leiders van den opstand gevat kon tden worden, en alzoo verhinderd zijnineenig ander gedeelte van Java dezelfde ongeregeld heden te gaan uitlokken. Hag dat woord v?.n hulde niet onvermengd zjjn, als wij lezen van eou kampong, welke door onvoorzichtigheid in de asch werd gelegd, en van twee andere, welke opzettelijk aan de vlammen werden prijsge geven omdat de bevolking weigerde mede plichtigen aan den opstand, die zich daar ver borgen hadden, uit. te leveren, aan den wonsch, dat het Indische leger zich moge befiveron by de vervulling van zijne rooeielyke taak zorgvuldig alles te vermijden wat naar barbaarschheid zweemt, voegen wij eene betui ging van dank toe voor de snelle en ordelijke plichtsbetrachting. De kern van de geschiedenis moet evenwel niet gezocht worden in het uitwendig feit, in het oproer en de daarmee gepaard gaande uitbarstingen van woede en wraakzucht, van onmenscheiyke woestheid zelfs; en als enkelen met een minachtend schouderophalen zoggen: „Komaan, wat heeft eigeniyk dat heele opstootje te beteekenen, eene ketjoe- party op eenigszins grootere schaal dan de gewone rooftochten, anders niet!" dan zyn wy zoo vry op onze beurt de juistheid van dat oordeel in twyfel te trekken. Want let op, daar is niet geroofd wel vernield, en inzonderheid gemoord. De aanval op de ge vangenis, zooals men zich herinneren zal óén van de voornaamste episoden van het woelig etmaal gedurende hetwelk de orde was verbroken, schynt ten doel gehad te hebben de gewelddadige bovryding van een hoofd van lageren rang, dat zich aan wetsovertreding had schuldig gemaakt en by de bevolking zeer gezien wasen daaruit zou weer zyn af te leiden dat de uitbarsting te Tjilegon te vroeg is gekomen, uitgelokt door eene oorzaak, die met de over geheel Java heerschende ontevredenheid in slechts verwyderd verband staat. Dat is de hoofdzaak waar het boven alles op aankomt, de vraag namelyk, of het waar is, wat van onderscheidene zyden wordt be weerd dat er in onderscheiden residentiön een geest van verzet tegen het gouvernement is te bespeuren, en zoo ja, waardoor zy is teweeggebracht. Eene openhartige beantwoor ding van deze vraag kan -wellicht tegelyker- tyd de middelen aanwyzen om het kwaad in zyn voortgang te stuiten, niet uitsluitend door repressie, maar inzonderheid door her vormingen. Nu is het niet te ontkennen dat men by het bespreken van deze dingen, vooral in Indië, «enige behoedzaamheid behoort in acht te nemen. Wat in het Hollandsch in de bladen wordt geschreven, komt zeer licht ook ter kennis van de inlanders; onder de Javanen van aanzien zyn er velen, die eene Europee- sche opvoeding ontvingen, en geregeld niet slechts de Indische couranten lezen, maar ook in de uit Nederland komende bladen op de hoogte zyn van de critiek, over het regee ringsstelsel uitgesproken. De vrees ls niet geheel ongegrond dat hieruit nadoel voort vloeit voor het prestige van ons gezag, en naar veler oordeel zyn de aldus tot een hoo- ger standpunt van geestesontwikkeling opge Althans,volgensde meeste berichten. Zie daarente gen het medegedeelde door een B&ntamschen correspon dent van het „Bat. Nb!.", in one nommer van Don derdag vermeld, omtrent het gebeurde ten huize van den vermoorden heer Dumas. In elk geval Bchijnt roofzucht toch niet tot den aanval te hebben uitgelokt. voerde inlanders de meest te duchten be- stryders van onze heerschappy. Doch wat wil men? Zal Indië op den duur voor ons behouden blyven, en zal de ver- eeniging van moederland en koloniën by toe- noming van weorszyden op prijs worden ge steld, dan zal men moeten komen tot een systeem van regeering, dat de volledigste openbaarheid niet behoeft te schuwen en de critiek gerust onder de oogen durft treden. De toon dor Indische pers is niet altyd gema tigd, dikwyls zelfs min of meer gepeperd. Maar het krachtigst middel om de aanvallen der pers te pareeren, is zorg te dragen dat weldenkende en ontwikkelde inlanders zelf gevoelen dat er overdreven wordt, en dat men niet genoodzaakt is de waarheid te erkennen van do grieven, tegen het regeo- ringsbeleid uitgesproken. Gevaarlyker vyanden, naar onze meening, zyn de lieden, die niet oordeelen op grond van hunne meerdere ontwikkeling, maar een voudig tot verzet aansporen om daardoor hun aanzien te verhoogen en hun invloed te ver- eterken. Ieder zal begrypen dat we daarmee de hadji's op het oog hebben, die, naar luid van de Bantamsche berichten, in de onlusten een ruim aandeel hadden, hetgeen bewe zen wordt door het niet onaanzienlyk aantal arrestatiën van dergelyke personen. De meeste hadji's zyn domme geestdry verszy hebben óf een tocht naar Mekka gedaan en zich daar eene poos toegelegd op de uiterlyke plechtigheden van don Islam, öf zij heb ben eenvoudig eenigen tyd op Sincapoer ver toefd, wisten daar een valscli document te krygen, waarin verklaard wordt dat zy te Mekka zijn geweest, en komen nu terug als gerechtigd tot het dragen van den witten tulband en bevoegd om voortaan een lui en vadzig loven te leiden op kosten der bevolking, die aan de heilige mannen nog een deel afstaat van hare nooddruft. Waar redenen tot ontevredenheid bestaan, weten de hadji's die handig te exploiteeren en de menigte op te voeren tot een toestand van opgewondenheid, waarin de inlander zyn doorgaand zacht en meegaand karakter geheel verloochent. Is rechtvaardig heid jegens de bevolking de eerste plicht der regeering, de tweede is eene daarmee ge paard gaande waakzaamheid ten opzichte van deze heeren, wier in het geheim werkende invloed voor de rust en de orde licht verder- feiyk kan worden. Rechtvaardigheid boven alles en vóór alles. In de laatste jaren is, door eminente leden dor Volksvertegenwoordiging is het by herhaling rondweg verklaard, en men geloove vry, de Handelingen der Staten-Generaal zyn voor de ontwikkelde inlanders geen gesloten boekde nadruk het meest gelegd op den finanliëelen toestand, niet van de bevolking, maar van de schatkist. Van jaar tot jaar stegen de belastingen, terwyl door verschil lende économische oorzaken, tegenover welke de Regeering zoowel daar als hier machteloos is, de draagkracht verminderde. De malaise op landbouw- en industrieel gebied noodzaakte de ondernemers, hunr.e productie kosten te ver minderen, hetwelk, in gewone taal overge bracht, eigeniyk beteekent dat de loonen ge ringer werden. Daarby kwam dat het hoofd product van den inlandschen landbouw, de rijst, snel in prys afnam; zoodat de Javaan, als het oogenblik was gekomen om zyn aan deel te betalen in de landrente, van zyne dessa geheven, geen geld omhanden had, en zich genoodzaakt zag een grooter deel van zyn oogst naar de markt te brengen dan met het oog op zyne eigen behoefte wenschelyk was. En terwyl deze toestand erger werd, nam toch de opbrengst van de landrente en van andere belastingen toe; wel een bewys dat geene rekening is gehouden met de draag kracht. Moet in de eischen van de schatkist de voornaamste oorzaak gezocht worden van de ontevredenheid, welke zich hier en daar open baarde in pogingen tot gewapend verzet? Er is ook nog beweerd dat de Hoofden in hunne eischen ten aanzien van heffingen en van werkkrachten niet blyven binnen de grenzen, hun door de bestaande wetten gesteld, en dat van Regeeringswege niet het noodige wordt gedaan om die heeren aan hunne verplichtingen te binden. De klacht is reeds zeer oud, maar schynt immer nieuw te moeten blyven. Zeker is het, dat de bevolking, indien zy eens plot seling aan de willekeur van hare eigen Hoof den werd prysgegeven, er bitter slecht aan toe zou wezen. En dat is ook een der hechtste grondslagen, waarop het zedelyk recht van ons koloniaal bozit steunt: Nederland behoort al zyne krachten in te spannen om het volk daarginds gelukkig te maken, gelukkiger 1) Jniet in dit jaar ie do l&Ddrcnte over de- residentie Bantam met bijna anderbalve ton gonds verminderd. (Verhoor van hadji Mabmoed, medoge- dceld in ons nummer van Donderdag jL) Het innen der landrente begint gewoonlijk omstreeks de maand Augustasvan welken invloed die vermindering ge weest is op de bereidwilligheid der bevolking tot hot opbrengen der belasting, zal nader moeten blijken. Naai? liet Fransch van 11) T. COMBE. „Kom, ik reken zöó," riep Caroline lachend .„Als ik tien jaar vroeger getrouwd was,wat veel boter zou zyn geweest, dan zou Riquet nu al tien jaar ouder zyn; we zyn hem dus eigeniyk tien Kerstboomen schuldig en mogen er zeker niet langer mee wachten. Iedereen zal er trouwens pleizior in hebbenSully en Jenny zullen ook komen, hoop ik. Wy noo- digen nog eenigen van de buren, zoodat het een prettig feestje zal zyn. Mynheer Borel, wy rekenen op u. Dat is dus afgesproken 'tl.aten wy er nu over stemmen!" - Iedereen lachte, behalve Mica, aan wie hot plan van hare zuster niet 't minst scheen te be- hagen. Met het hoofd op de borst gebogen, i speelde zy verstrooid met de vormen van hare Ijapon, ze kreukelende en weer glad strykende... „U ziet er bedrukt uit, juffrouw Mica," zei I David Borel, wel wat botweg. „Bedrukt? Ik? In 't geheel niet," zei zy, Iterwyl zy plotseling opschrok. „Integendeel.... |ik ben erg erg vroolyk." Hare stem beefde en zy boog het hoofd nóg dieper. Robert zag Caroline vragend aandeze haalde de schouders op. „Ga jy den boom even omhakken," zei zy. „Maar zoek vooral een goeden uit." Robert ging echter niet terstond. „Die verantwoordelykheid is my te zwaar," zei hy. „Voor eene keuze van zooveel ge wicht zal ik raad noodig hebben." Hy zag Mica aan, in de hoop dat zy hem zou vergezellenmaar Mica bewoog zich niet en sloeg zelfs de oogen niet op. „Ik zal met u mee gaan als u het goed vindt," zei de hulpprediker. Hy wilde aan Robert toonen dat hy hem geen kwaad hart toedroeg over zyne onvriendelykheid van zooeven. „Laten wy dan maar terstond gaan," zei Robert, by wien niet byster veel geestdrift was te bespeuren. Carolina had Mica schreiende in hare kamer gevondenzy had haar ondervraagd, maar niet anders uit haar kunnen krygen dan eenige onsamenhangende woorden. Daaruit leidde zy af dat de oorzaak van Mica's verdriet kinderachtig was: misschien een ongelukkig afgebroken sledetochtje, een onbezonnen woord van Robert, of iets dergelyks. Zoo goed als zy kon, troostte zy haar; zy lachte haar uit over hare kinderachtigheid en nam haar toen mee naar beneden om haar door de bespre kingen voor hot aanstaande feestje in eene betere luim te brengen. Toen zy evenwel zag dat alle moeite vergeefs was, liet zy hare zuster, na bet vertrok der beide jongelieden, aan haar eigen lot' over. Mica bleef op hare gewone plaats zittende anders zoo vlugge naald stak nu traag in hetbatist, 't welk hare vingers onverschillig kreukelden. Arme MicaToen de deur zich achter Robert sloot, was het alsof haar de keel werd toe gesnoerd. Datzelfde gevoel had zy altyd, wan neer hy van haar wegging. Zy leefde in hem alleen door zijne tegenwoordigheid, door zyne gesprekken; zonder hem was haar leven slechts eene groote leegte. Hy nam haar ge- heelo wezen in beslaghare gedachten hadden slechts één doelzy richtten zich met geweld naar hem. Hem begrypen, zyne geringste woorden zich voor den geest halen, dezelfde boeken lezon als hy, als 't ware in den geest met hem leven, dat was wat Mica wilde. Toch schiep zy zich geene luchtkasteelenzy zag Robert in zyne ware gedaante; zy wist dat zy hem onverschillig waszy wilde zelfs toestemmen dat hy lang zoo mooi niet was als David Borel; dat zyne ideeën niet.zoo goed warenmaar waartoe al die verge- ïykingen?Zy had Robert lief, Robert, zooals hy was, met al zyne deugden en ge broken. Zy had hem lief om zyne onregel matige gelaatstrekken, zyne gryze oogen, zyn spotachtigen glimlach, zyne ietwat ruwe be wegingen; om zyne dwaze denkbeelden, zyne paradoxale stellingenomdat hij altyd ongelyk had Toen de deur achter hem gesloten was, kwam het pynlyk gevoel van verlatenheid met zóóveel kracht boven, dat zy opstond en eene bewegiDg maakte, alsof zy hem wilde volgen. Zy bedwong zich echter en ging weer zitten. „Wat zal er echter van my worden, wanneer hy voorgoed vertrekt?" dacht zy. Het werd haar te bang, te benauwd om het hart en opnieuw kwamen de tranen te voorschyn. Robert ging, met eene kleine byi in de hand, vooruit door de dikke laag sneeuw., waarin zyne voeten als 't ware een small pad baanden. David Borel volgde hem. Het plichtbesef, dat hem by alles dreef, maar dat, hoe verdienstelyk ook, soms wel wat lomp en hinderlyk was, noopte hem het gesprek aan den gang te houden. Hy praatte over het weder, over de sneeuw en over eene arme familie, welke hy had bezocht. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1