W. 8749. Zaterdag 25 Augustus. A0. 1888. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Augnstus. Feuilleton. MICA. -—-rTTrf— n-.ife-- LEIDSCÏÏ PEUB DBZEE COUSJUSTl V»t Lodra p*r 8 nu&nden.148. Franco par p®t*I.U. Aftonderlflko Nommtr*.0.06. P&US DEE jLDVERTHNTEBN: Tan 1—6 regal* 1.05. Iedere regal near 6J.7|. CÉroóter# letten naar ptaataroimte. Toer ket is* eaaeeeren bulten de atad wordt f 0.10 bee^kenC Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De tuin van „Musis Sacrum" was gister avond weer het vereenigingspunt van tal van Leidenaren met hunne dames, uitgelokt door het schoone weder en het concert van het stafmuziekcorps van het vierde regiment in fanterie. Het programma toch beloofde veel en gaf veel. De verschillende nommers werden con amore, met warmte, ten gehoore gebracht en luide toegejuicht, enkele zelfs zeer langdurig. Niet hat minst betrof dit o. a. „la Béné- diction des Poignards" uit Meyerbeers „Huge- nooten", en Mann's fantaisie op motieven uit Wagner's opera „Lohengrin", maar vooral de cavatine uit de „Freischütz", voor oboe, waar mede de solist door zyne heerlijke voordracht het publiek zichtbaar volkomen wist te boeien. Het geheel bood een dier avonden, welke door allen worden gewaardeerd. In de Staatscourant van heden is opge nomen een verslag van den waarnemenden directeur van 's Rijks kabinet van teekeningen, prenten en pleisterbeelden te Leiden, over 1887. Daaruit hljjkt dat de verzameling steeds wordt vermeerderd en zich, evenals het archief, in goede orde bevindt. Het aantal bezoekers, uitsluitend kunstenaars, kunsthistorici en kunstliefhebbers, was 278, tegen 192 in het jaar te voren, en neemt dus toe. Door personen, die bloot uit nieuwsgierig heid komen, wordt het kabinet niet bezocht. Bijzondere maatregelen, in het belang van het kabinet wenscheiyk, worden niet voorge steld. Do toestand van het gebouw en het ameu blement is voldoende. De brandbluschmiddelen zijn, volgens ver klaring van een deskundige, in goeden staat. In het personeel is geene verandering ge komen. Voor de akte Fransche taal (L. O.) is te Utrecht nog geslaagd mej. H. M. Van der Heyde, te Hoorn, vroeger onderwijzeres alhier. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Juni 11., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaarte Amsterdam 24.9 Arnhem 25; Dordrecht 32.9; 's-Gravenhage 21.3; Groningen 23.7; Haarlem 16.5;'s-Her- togenboscii 22.5; Leeuwarden 19.1; Leiden 21.4; Maastricht 21.3; Rotterdam 21Utrecht 20.2. De Synode der Chr.-Ger. Kerk heeft, met betrekking tot de vereeniging van die Kerk met de Ned.-Ger. Kerk (doleerende), aan de heeren dr. Bavinck, ds. Van Andel en ds. Van der Linden opgedragen in den loop dezer week een schrijven aan de Ned.-Ger. Kerk in gereedheid te brengen, dat daama aan het oordeel der vergadering zal worden onder worpen. De nieuwe gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer Pijnacker Hordijk, zal morgen, Zaterdag, de reis naar Indiê aan vaarden en '8 morgens met den trein van 8.46 van het Holl. Spoor de residentie ver laten. Woensdag-avond is te 's-Gravenhage aangekomen een buitengewoon Japansch ge zantschap. Het bestaat, volgens het „Dagbl.", uit de volgende heerenBurggraaf Katayama, Murakami, Yamanouchi, Yamatto, Yendo en Hikada. Het gezantschap van Japan is te 's-Hage aangekomen met het doel om de maritieme inrichtingen in ons land te bezoeken. Daartoe vertrokken heden de Japansche heeren naar Nieuwediep en zullen zy vervolgens hun tocht naar Amsterdam voortzetten. De Italiaansche gezant by ons Hof, mar kies De Spinola, geeft morgen een diplomatiek gastmaal. Nader bericht men aan het „Haagsche Dagbl." dat nog op het laatst van deze maand of in het begin der volgende de samenstelling der nieuwe berri-berri-commissie te gemoet gezien -kan worden. Op aanst. Woensdag, 29 dezer, zal te Utrecht de algemeene jaarvergadering worden gehouden van den „Volksbond," vereeniging tegen drankmisbruik. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der „Vereeniging tegen de Kwakzalvery" kwam in behandeling het voorstel van het bestuur tot opheffing der Vereeniging met het einde van het loopende vereenigingsjaar. Dit voorstel werd met algemeene stemmen verworpen. Het bestuur- persisteerde by zyn besluit om af te treden. In zyne plaats werden gekozen de heeren Egelink en Schmidt, apothekers te Zeist en te Amsterdam; doctor Kortenhout te Weesp, doctor Van de Poll en mr. Zegers Veeckens, beiden te Amsterdam. Men meldt dat de heer J. H. Ter Poorten tegen 1 October ontslag heeft gevraagd als postdirecteur te Koevorden. Met den trein Oosterspoor werd gister morgen om 10 uren te Utrecht aangebracht het stoffelijk overschot van wylen jhr. Adriaan baron Van Asbeck, ritmeester-instructeur by het 1ste reg. huzaren in Amersfoort. Op het perron stonden tal van vrienden van zyn corps en een groot aantal officieren en hoofdofficieren uit Amersfoort, Utrecht en 's-Gravenhage. By aankomst van 't lyk werd door de gezameniyke officieren nog een fraaie krans by de overige gevoegd. Zonder treurmuziek en zonder eenig byzon- der militair eerbetoon zette de indrukwek kende stoet zich in beweging naar de algem. begraafplaats, waar reeds een groot aantal belangstellenden was, en waar een der hoofd officieren uit Amersfoort den overledene her dacht als braaf echtgenoot, trouw kameraad, degeiyk officier, wiens nagedachtenis by allen in dankbare herinnering zal blijven. Als eene zeldzaamheid mag vermeld worden dat by do jongste bedevaart naar Kevelaar (waaraan door ruim 1200 personen werd deelgenomen) de heer G. v. Liempt te Bokstel de gouden medaille ontving, daar dit reeds de 50ste maal was, dat bovengenoemde heer naar Kevelaar ter bedevaart ging. Voor de betrekking van hoofd eener school te Maastricht, waaraan eene jaarwedde van 1800 is verbonden, hebben zich slechts 15 sollicitanten aangemeld. Blykens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste klasse „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, gisteren te Hongkong aangekomen. Aan boord was alles wèl en te Hongkong geene cholera. Het stoomschip „Schiedam" vertrok 22 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, is 22 Aug. Sagres gepasseerd; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Suez 23 Aug.de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Aug. te Marseille; de „Semarang," van Rot terdam naar Java, vertrok 23 Aug. van Marseille. Z. M. heeft verleend de volgende pen sioenen, als aan: M. Binnenkamp, brieven en telegrambesteller te Elburg 334. J. B. Dykstra, postbode te Balk 300. A. Bindels, id. te Beverwyk 199. J. Lefebrê, zich noe mende en schryvende J. D. Lebebre, adsistent der posterijen te Harlingen 297. A. Visbeek, hoofdbrievenbesteller te Amsterdam 487. D. J. Osterhellweg, kantoorknecht der posteryen te Amsterdam 394. J. J. Ferledan, commies der posteryen 1ste kl. te Rotterdam ƒ920. M. Kim, zich noemende en schrijvende M. H. Kimm, brievengaarder te Spyk, 44. P. Van Hemert, hoofdbrievenbesteller te Rotterdam, ƒ484. Gtaeagd Nlenwa. De directie der Fransche opera te 's-Hage heeft het publiek te Leiden, Voor schoten, Wykerbrug en Voorburg in kennis gesteld dat zy een contract heeft gesloten met de directie der IJselstoomtram-Maat- schappy, ten einde het publiek van bovenge noemde plaatsen steeds in de gelegenheid te stellen de voorstellingen der Fransche opera te kunnen bywonen. Te dien einde zal er iederen Zaterdag avond om halftwaalf of even tueel iets later na afloop der voorstelling te 's-Hage eene stoomtram gereedstaan, welke op meergenoemde plaatsen zal stilhouden. Ook zal een abonnement worden geopend voor 15 voorstellingen. De dienstbode te Kralingen, die een paar dagen geleden door oen schrik hare spraak verloor, is thans ter behandeling naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een brief uit Waalwyk, verzon den aan het adres van den heer C. H. G. Van den Bergh, kassier te Leiden, en inhou dende onder meer 1 bankbiljet van 25, gemerkt E. L. 1176, en 1 muntbiljet van 10, gemerkt E. B. 8273, is niet aan zyn adres bezorgd. De officier van justitie te 's-Bosch verzoekt opsporing en bericht. De rechtbank te 's-Hage ver oordeelde heden tot één jaar gevangenisstraf den recidivist, die twee kistjes rozynen, een tafelkleed en eene rol zeildoek daar ter stede had ontvreemd. Tegen Adolf Dekker, een 16- jarigen loopjongen, laatst wonende te Gronin gen, is door de rechtbank aldaar, wegens ver duistering van ruim 131, rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. De officier van justitie te Groningen verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Gisteren werden in het Gebouw v. K. en W. te 's-Hage proeven genomen met een toestel tot redding uit eene boven verdieping van een huis in geval van brand, vóórdat de brandweer hulp kan verleenen. Dit toestel, uitgedacht door den heerW. R. Citroen, te Amstordam, is hoogst eenvoudig. Het bestaat uit eene lyn, voorzien van een Naar het Fransch van 10) T. COMBE. De jonge man voelde zyne sombere ge dachten van zooeven terugkeeren. „Wat ben ik toch een onverbeterlyko babbelaar", dacht hy. „Waarom houd ik myne theorieën niet voor my, in plaats van al die brave menschen schrik aan te jagen, zelfnog voor een warhoofd door te gaan, en, wat het ergste is, Mica verdriet aan te doen? Wat my dryft is het verlange» om haar tot myne ideeën over te halen. Maar is het wel zoo wenschelyk dat zy hare vredige gemoedsstemming ruilt tegen de myne, welke zoo bitter is? Als ik, omdat myn verstand het my aanraadt, of misschien ook omdat ik een misanthroop ben, een een zaam leven verkies boven een liuwelyk, kan ik het daarom niet goedkeuren dat Mica eene andere bestemming zal krygen?" Het gezicht van David Borel, die kalmpjes bij het venster zat, tegenover de kanarie en 4en ledigen stoel van Mica, deed hem zóó onaangenaam aan, dat hem een oogenblik de keel als 't ware toegeknepen werd. Van zyne r.achtmerrie, zyn onpleizierig ontwaken, zyn slecht humeur, van alles was de oorzaak hem nu duidelyk; het onaangename gevoel van gedruktheid, dat hem zoo geplaagd had, heette, in woorden gebracht: David Borel. Wat deed hy daar nu wéér? Hy was er den vorigen avond ook nog geweest. Robert draaide het hoofd omachter hem werd de deur zachtjes gesloten. Mica was verdwenen, zonder tot den bezoeker één woord te spreken. Misschien had deze haar zelfs niet gezien. Zy snelde naar hare kamer, wierp hare capuchon op een stoel en begon te schreien, heel zacht, zonder luid gesnik, maar uit een vol hart, waarin langen tyd het leed was opgekropt. IV. De „Laten wy stemmen," zei Caroline meeste stemmen gelden." „Maar laat je man dan niet meedoen, nicht," zei Robert. „Hy stemt ajtyd tegen, heeft hy my gezegd." „Nu, dan stem ik voor hem en ook voor den kleine, die er het moeste belang by beeft. Dat zyn al drie stemmen vóórMaar waar is Mica? Is zy niet met je teruggeko men, Robert?" „Zy doet zeker hare capuchon af in hare kamer." „Dan ga ik haar halenzy moet ook mee stemmen." Met zyne nachtmerrie alleen gebleven, wist Robert niets beter te doen dan hem den rug toe te keeren en vluchtig een boek te door bladeren, alsof hy daarin iets zocht. „U heeft reeds eene ochtendwandeling achter den rug?" begon David Borel op verzoenenden toon. Hy dacht dat Robert ten prooi was aan eene van die knorrige buien, welke herstel lende zieken wel meer hebben, en waarvoor gewoonlyk geene reden te vinden is. „JaU ook, naar bet schynt?" „Ik heb weinig tyd om te wandelen," ant woordde de hulpprediker met een glimlach, welke Robert nog meer tergde. „Ik ga van den morgen tot den avond waar myn plicht my roept." „Zoo!da^ roept uw plicht u hier zeer dikwyls?" „Deze woning is my zeer lief," zei David Borel, zonder zich van zyn stuk te laten brengen door den spottenden trek op Roberts gelaat. „Ik ben dankbaar dat ik zulke goede vrienden gevonden heb in eene streek en in een werkkring, waarin maar al te vaak groote moeilykheden my den arbeid belemmeren." Dat was een waardig antwoord op Roberts onheuschon uitval, al was de toon misschien wat al te plechtig en te gemaakt. De zoon van den notaris wist niet zoo spoedig wat hy er op zeggen zou, en zyn ondervrager rees eenigszins in zyne achting. „Zou juffrouw Mica niet beneden komen?" hernam David Borel na eenige minuten. „Ik denk het niet," zei Robert met innig leedvermaak. „Zy was moe, geloof ik." Op hetzelfde oogenblik werd de deur ge opend en Caroline kwam binnen, door Mica gevolgd. De jongere zuster ging terstond met neergeslagen oogen in een hoek zitten, met den rug naar het venstor. „Ik heb er je vroeger al over gesproken," zei Caroline. „Je weet dat ik zoo gaarne een Kerstboom zou maken voor Riquet." „Waarom? Hy is nog veel te klein. Wat begrypt hy er van „Dat er vlammen aan zyn," zei Robert. „Ja; het is niet der moeite waard om een Kerstboom op te sieren voor een kind van zes maanden," zei Mica op een toon van matheid, welken men niet van haar ge woon was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1