N°. 8745. Dinsdag 33 Augustus. A0. 1888. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Augustus. Feuilleton. MICA. te».,," LEIDSCÏÏ DAGBLAD. gebrek aan behoorlijk lokaal to Leiden, het toen reeds tot algemeen Enthn. Museum uitge breide Rijks Japansch Museum Von Siebold, te 's-Gravenhage, in de toen vrijgekomen her bouwde zaal op het Binnenhof eeno plaats te bereiden. De verwezenlijking van dat plan werd aan dr. C. Leemans, toenmaligen waar- nemenden directeur, opgedragen; maar het opzettelijk onderzoek naar de geschiktheid van het gebouw, de omvang, die de verza meling toen reeds verkregen had en die nog door de toevoeging van een aanzienlijk ge deelte van de verzameling in het Koninklijk Kabinet van Zeldzaamheden, zeer zou ver meerderd worden, brachten teweeg dat het plan niet tot uitvoering kwam. Of thans nog eene verplaatsing naar 's Gra venhage in allo opzichten aan te bevelen is, en of zich daartegen geene zeer gewichtige redenen zouden verzetten, laat dr. Leemans hier buiten beoordeeling; zeker zou dan het zeer groote ongerief kunnen weggenomen worden van eene verspreiding van eene ver zameling in een aantal, ver van elkander ge legen gebouwen. Maar met den meesten ernst moet hij opkomen teger. een der gronden, waarmede de heer Quarles z(jne meening steunt „Worden", zoo zegt hy, „de Ethnographische oollectiën uit Leiden naar Den Haag overge bracht, dan kunnen de thans daarvoor bestemde gebouwen ter beschikking van de directeuren der overige Musea worden gesteld, tot tijd en wijle er gelegenheid zal bestaan Leiden, dat daarvoor de aangewezen plaats is, met flinke Musea voor Oudheden en voor Natuur lijke Historie te begiftigen". Het komt dr. Leemans voor dat de inge nomenheid met het aanbevolen plan, den heer Quarles belet heeft in te zien dat de verspreiding van de verzamelingen over ver schillende en ver van elkander gelegen ge bouwen, voor de door den heer Quarles genoemde Musea en zeker voor dat van Oudheden, aan dezelfde, zoo niet nog grootere bezwaren zou onderworpen zyn als die, waaronder het Ethno- graphisch Museum thans verkeert. De heer Quarles is te goed met het Museum van Oudheden en zijne behoeften bekend, dan dat hij, bij eenig nadenken, zulk een toestand voor dat Museum, al ware het ook slechts tijdelijk (tijdelijk duurt vaak zeer lang!) oor baar had kunnen denken. Tijdelijke, doch altijd slechts eene gebrekkige voorziening, door beschikking over een belendend of in de onmiddellijke nabijheid gelegen gebouw, zou in overweging kunnen komen; maar voor bewaking, bediening en toezicht op bezoekers dan ook eene versterking vorderen van op zichters of hulpcustoden, waarvoor uit het, toch reeds te bekrompen aantal aangestelden, in het hoofdgebouw niemand kan gemist worden. Mejuffrouw J. G. Blok alhier heeft te Utrecht met gunstigen uitslag het examen voor de akte Fransch, lager onderwijs, afgelegd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 37, f 18.50,/" 3.80 en f 1.90; de laagste f 37, f 18.50, f 3.70 en f 1.85. Zaterdag werd te Utrecht gehouden de vergadering van onderwijzers, opgeroepen door den heer Moerman, van Oostvoorne, om te komen tot afschaffing der vergelijkende exa mens voor de hoofden van scholen; 180 namen waren op de presentielijst geteekend. Voor zitter der bijeenkomst was de heer W. Degen- hardt uit Amsterdam, met wien als leden van eene voorloopige commissie waren opge treden de heeren Lalleman van Amsterdam, Moerman van Oostvoorne, Van Ridt van Katen- drecht, Van der Zande van Klundert, Van Dijk van Leiden, Van Gilse van Rotterdam en Versluys van Amsterdam. Zeer lange be raadslagingen werden gevoerd, waaruit bleek dat men gedeeltelijke afschaffing der examens wenscht met classificatie der scholen naar den grondslag van de traktementen met be houd van de vergelijkende examens voor de laagste klasse, maar afschaffing voor dehoo- gere klasse. Dit zijn de beginselen, waarop men een plan zal maken, dat opgedragen is aan de leden van genoemde commissie. Dat plan zal nader besproken worden in de vol gende bijeenkomst. Bij de samenstelling daar van zal tevens rekening gehouden worden met de vele wenken, in deze bijeenkomst ge geven. Zy, die met het plan instemmen, zullen een bond vormen, onder den naam: „Bond tot verbetering van de wijze der benoeming van hoofden van openbare scholen". Omtrent de ongesteldheid des Konings ontvingen wij Zondag-ochtend het bericht dat Z. M. Vrijdag en Zaterdag den geheelen dag, waarschijnlijk door gevatte koude, het bed heeft gehouden, zoodat de gewone werk zaamheden achterwege zijn geblevendat 's Konings lijfarts, dr. C. W. Vinkhuyzen, Zondag ochtend op het Loo is aangekomen, maar dat de toestand evenwel volstrekt niet verontrustend is. (A. H.) Naar het „Vad." verneemt, is bij den Raad van State in onderzoek een wetsontwerp tot regeling van kinder- en vrouwenarbeid, >- PRIJS DEZER COURANT: Voor Lftiden por 8 muodiml.lt. Franco por postl.tf Afaondorltjko Nommen.0.08. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het eerste natuurkundig examen door de heeren H. P. Heederik, E. A. Van Grasstek, D. M. Cenyn, J. J. Kunst, W. G. A. Bruinier, J. J. Van der Zwet, mej. A. Grutterink, W. Snijders De Vogel, mej. M. E. Julius, B. G. Verhulst, C. Van der Poel en F. W. M. Raben; het tweede natuur kundig examen door de heeren B. L. Van Albada, C. Van der Meer, G. Van Schouwen, C. Jonges en D. S. De Jong; het theor. apothekers-examen door de heeren Th. J. C. Buijs, C. J. Duijster, J. Coebergh en I. J. Van den Berg; het theor. tandheelkundig-examen door de heeren J. T. Rueb, J. Smeets en L. Mejjboom; het examen voor den Indischen dienst door de heeren H. J. Matthes, J. W. C. Cordes, A. J. C. Hubrechtse en G. W. Uhlenbeckhet voorbereidend kerkelijk examen door de heeren H. R. Offerhaus, C. De Hoogh, H. L. Oort en F. C. A. Pantekoekhet candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren C. A. Boon, L. F. Driessen, J. For- mijne en J. W. C. Kolff; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door de hee ren H. J. De Rouville, J. M. C. E. Lo Rutte, J. Van der Willigen, J. C. Overvoorde, A. A Cnopius, J. A. Höfelt, J. A. Schagen Van Leeuwen, C. Roest en H. De Ranitzdat in de staatswetenschap door den heer H. G. F. Mock. In zijn in de Staatscourant van heden geéindigd jaarlyksch verslag over 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden herhaalt do directeur, dr. C. Leemans, zijne klacht dat er nog steeds volslagen gebrek is aan ruimte en gelegenheid tot behoorlijke tentoonstelling der voorwerpen. Uitzichten op eene voldoende tegemoetkoming aan de bestaande en steeds meer en meer dringende behoeften, schijnen echter niet gekoesterd te kunnen worden. Verder brengt de directeur in herinnering dat onlangs in het „Haagsche Dbl." jhr. mr. J. K. W. Quarles Van Ufford, een bekende en invloedrijke schrijver, zijn meermalen bespro ken onderwerp behandeldeoverbrenging van 's Rjjks Ethnographisch Museum van Leiden naar Den Haag. Vele jaren geleden had wijlen de minister Thorbecke het voornemen opgevat, om, by Naar liet Fransch. van 7) T. COMUU. „Wat het mij zal helpen? Hij is mjjn man. Kijk," zei zy, terwjjl zij de linkerhand uit strekte, waaraan een dunne gouden ring blonk. „Ik laat mjj niet zoo maar in een hoek schop pen. Hy zal mij weer bij zich nemen anders. Z(j bleef steken om het kind even te laten drinken van de melk, welke Caroline het had ingeschonken. „Maar voor den kleine is het toch hard," zei Carsline. „Hy kon wel dood gaan van kou." „O neen, ik wikkel hem in myn doek.... Zyn vader moet hem zien.... Ik dank u; ik moet weg." Robert volgde haar tot aan de deur en drukte haar onder den doek iets in de hand. „Ga met den trein," zei hy halfluid. „Het station ligt twintig minuten van hier. Volg den grooten weg maar. De trein naar Ver- rières komt over een halfuur hier langs." De vrouw dankte hem met een hoofdknik en ging heen. Robert bleef op den drempel staan om haar na te zien. „Ik weet niet of je daar wel goed aan doet," zei Caroline, terwyi zy hem zacht ter zyde drong en de deur sloot. „De wraak kan wel te voet gaandie komt altyd snel genoeg. Haar man zal geen prettig uurtje doorbrengen." „Dat kan mij niet schelen," zei Robert, torwyl hy zich omkeerde en heenging. By zün ontbyt sprak hy geen woord; hy was er spoedig mee gereed en begaf zich toen naar de schuur, waar Abdias aan het dor- schen was. Robert nam ook een dorschvlegel ter hand en begon met zooveel yver op het koren te slaan, alsof hy de openbare en by- zondere instellingen van zyne eeuw vóór zich had. Na tien minuten hield hy echter op; het zweet lekte hem van het voorhoofd. „Als ik zelf eene boerdery heb," zei hy, „schaf ik my eene dorschmachine aan." „Ja, om het stroo in stukjes te laten hak ken, zoo klein als lucifers Al die uitvin dingen, welke vanzelf werken, zyn valstrikken van de luiheid Wij hebben een Engelschen ploeg, omdat Caroline, die alleen nog «1 een goed gezicht op die zaken heeft, van mee ning is dat een ploeg, evenals eene naald, uit Engeland moot komen. Neen, ik voor my houd my by het oude, dat, evenals de gods dienst, voor eeuwen reeds bestondÉéns in myn leven heb ik voor een spoorweg ge stemd en daar heb ik altyd berouw van ge had. Sinds dien tyd stem ik by alles tegen en daar blyf ik by. „Dat maakt den kiezersplicht wèl zoo ge- makkeiyk." „En het is veel veiliger. Waarom moet er altyd verandering komen My dunkt, zoo als de wereld is, is ze goed." „Je bent nogal niet veeleischend!" zei Ro bert, terwyi hy met een ontevreden gebaar zyn dorschvlegel weer opnam, „'t Mocht wat! De wereld goed en beschaafd 1 Jawel, ze geeft ieder gelykeiyk het brood; ze maakt alle onrecht goed en reikt aan de zwakken de hand, nietwaar?" „Ik vind," hernam Abdias, „dat ieder het lot krygt wat hy verdient." „Dus als je straks, by 't verlaten van de schuur, je been breekt, dan is dat je verdiende loon Abdias haalde de schouders op. „Als ik myn been brak," antwoordde hy, „dan zou ik trouw verzorgd worden door Caroline, en dat zou ik verdienen, omdat ik een goed echtgenoot en een braaf man ben." Robert begon te lachen. „Jawel, neef Abdias, dat geef ik gaarne toe. Alles wel beschouwd, heb jy het recht om te vreden te zyn over de wereld en over jezelf." ■i PRIJS DER ADVRRTENTEHN: T»n 1—6 regel* ƒ1.08. Iédere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere neer pleeteralmte. Toot het ia- oaseeeren belten de stad wordt 0.10 betekend. welk ontwerp in hoofdzaak is gebouwd op de conclusiën, waarmede do meerderheid van do commissie voor de arbeids-enquète haar rapport heeft besloten. Bedankt is voor het beroep naar Som- melsdpk door ds. Dekking, predikant bij de Ned.-Herv. gemoente te Haarlemmermeer. Toen Vrydag jl. de nieuw gebouwde school voor M. U. L. onderwas te Bodegrave werd geopend, maakten des namiddags de leden van het dageiyksch bestuur dier ge meente, met het onderwyzend personeel en de leerlingen, een rytoertje naar het bekende „Huis te Linschoten." Naar het „U. D." verneemt, heeft de commissaris des Konings in de provincie Utrecht eervol ontslag gevraagd uit zyne be trekking, wegens redenen van gezondheid. Naar de „N. R. C." verneemt, worden er vanwege het departement van marine onder handelingen gevoerd over den aankoop van grond in den Grooten IJpolder, voor den bouw van een schietkatoenmagazyn aldaar. Yoor de betrekking van onderwyzer aan de leerschool der Ryks-kweekschool te Gro ningen, hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. Onlangs behelsde de Semarangsche „Loc." een eenigszins geheimzinnig bericht betreffende eene by de Tweede Kamer ingekomen memorie over willekeur en onrechtvaardigheid, welke in de Indische militaire wereld zou heerschen. Thans deelt het blad daaromtrent de volgende byzonderheden mede: „De gepensionneerde en gedecoreerde kapt. Schultz (de steller der memorie), die meteen zeer eervollen dienststaat het leger verliet, is een Duitscher. Gedurende zyne militaire loop baan alhier schynt zyne diepe verontwaardi ging te zyn opgewekt door de willekeurige en onrechtvaardige bejegening, welke sommige officieren en minderen van hooggeplaatste officieren, voornamelyk aan de bureau's te Batavia, ondervinden en waarin zy in 's hemels naam maar berusten om hunne carrière niet geheel te vernietigen. „In Europa teruggekeerd, heeft hy hiervan eene belangwekkende memorie opgesteld en naar wy om verschillende redenen meenen te mogen aannemenop aandringen 'van hoogge plaatste personen te Beriyn by de Neder- landsche Tweede Kamer ingediend. „Bezwaren moeten daarby o. a. zyn ken baar gemaakt wij weten natuurlyk niet of zy gegrond zyn tegen den overste C. Dey- kerhoff, onlangs benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw, en tegen den luit.-generaal Bou- meester, o. a. naar aanleiding van diens eeds- Hy zuchtte en ging aan het venster, dat half gesloten was met een groot, wormstekig luik. Hy bleef langen tyd staan, met den arm op de houten vensterbank, waarop de vlugge pootjes van musschen tal van figuren in de fijne sneeuw hadden gemaakt. „Wat is het toch een rare vent!" dacht Abdias, „en dat is me nog wel iemand, die notaris had kunnen worden en die een vader heeft, die er warmpjes inzit 1En die zegt nog dat de wereld verkeerd isl" Eindeiyk ontwaakte Robert uit zyne droomen. „Ik ga eene sigarette rooken," zei hy. Hy verliet de schuur. Toen hy door de keuken ging, zag hy dat de deur van de huis kamer wyd openstond en dat Mica met de han den in den schoot voor haar tafeltje zat te luiste ren naar het gezang van de kanarie. Hy ging binnen. De witte gordynen, het zonnestraaltje,, de bloemen in de vensterbank, de kweelende vogels, alles werkte samen om hem in eene meer opgewekte stemming te brengen. „Mica," zei Robert, „overal waar jy bent is het goed." Zy kreeg eene kleur en keerde haar gelaat naar het venster. „Overal waar zon is, is hot goed," zeide zy zacht. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1