verscheidene en dikwijls uiterst zeldzame plattegronden afgebeeld. Zoo ziet men achter eenvolgens het oude Middelburg, Naarden, Amsterdam en Leidon. Met een bijzonder woord verdient een overzicht van Middelburg, eene kopergravure, 4 bl. folio groot, van het jaar 1619, genoemd te worden. Onder de kaarten, welke op Leiden betrekking hebben, heeft ook eene zeer curieuze waterverftee- kening eene plaats gevonden. Het is eene op perkament in 1565 door zekeren Jacques Bureau geteekende kaart van Holland tot aan Maas en IJselde uitvoering is zeer fraai. Het middelpunt der tentoonstelling valt natuurlijk in Leiden. Hier is werkelijk eene zeer uitvoerige geschiedenis in beelden van het leven der „Pilgrim-fathers", tusschen de jaren 1609 en 1625. Onder de talrijke plattegronden van de geheele stad en enkele deelen, waar Robinson en de zjjnen gewoond hebben, vinden wij ook van hunne huizen van bijeenkomst de af beeldingen. Het „Album Studiosorum Aca- demia L. B." ligt opengeslagen by de bladzijde, waar John Robinson als theol. stud, staat ingeschreven. Hierbij Hgt ook een oud boek „Quohier van 't Hoofdgeld d'anno 1622. Bon Sevenbuisen fol. 38. In de poort van de En- gelsche kerk." Jan Robinson staat met zijne geheole familie genoemd. Zeer merkwaardig zijn ook twee teekeningen van do Engelsche kerk uit de 18de eeuw. Eene van deze twee geeft de kerk van binnen te zien. Be afdoeling Amerika heeft het grootste aantal nummers van de tentoonstelling. Daar onder vindt men dedocumenten.waaruitdeheer C'h. M. Dozy bewezen heeft dat Jesse De Forest de stichter van Nieuw Amsterdam mag heeten. Hier zijn ook twee uiterst zeld zame boekjes, „Vertoogh van Nieu Neder land" etc. (door Adr. v. d. Donck c. s.) 's-Gravenhage 1650, en „Breeden Raedt aan de Nederlandsche Provinciën" etc. Door J. A. G. W. C., Antwerpen, F. Van Duynen 1649. Van de tentoonstelling is met veel zorg een catalogus gemaakt. Vooraf gaat een kort o verzicht van de geschiedenis der oude „settlors", in het Hollandsch en Engelsch. Ean stukje van den heer Dozy, over: „Jesse De Forest, founder of New-Amsterdam", is daar als aanhangsel bijgevoegd. Te Bennekom is op bijna 79-jarigon leeftijd overleden de lieer Jozua Valk, van wiens werkzaam en nuttig loven bij meer dan ééne gelegenheid met ingenomenheid gowag is gemaakt. De overledene werd 22 Sept. 1823 onder den hoogleeraar Roinwaldt aangesteld bij den Hortus Botanicus te Leiden en lay herdacht dien hoogleeraar steeds als den man, die hem zijne oprechte liefde voor do planten kunde had ingeboezemd. Toon dr. W. H. De Vrieso den heer Reinwaldt als directeur van den Hortus opvolgde, werd Valk belast met het kweeken van de eerste kina planten, die voor Ned.-Indië bestemd waren. Genoemde hoogloeraar schetste hem in zijne werken, o. a. in do „Flora van Nederland", als een uitstekend kweeker, vooral van Oost- en West- Indische planten. Maar ook anderen waardeer den zijne gaven op dit gebied, waarvan o. a. zjjne onvergelijkelijk fraai gekweekte „Crotons" op de tentoonstellingen te Rotterdam in 1877 en te Leiden in 1878 doorslaande voorbeelden gaven. Op 31 Maart 1879, na Bö1/, jaar onaf gebroken in den Leidschen Hortus werkzaam te zijn geweest, verzocht en verkreeg hy zijn eervol ontslag en begaf zich naar Bennekom, waar hij zijne overigo levensdagen in rust, doch niet in ledigheid, wilde doorbrengen. Hij wijdde ook daar zyn tijd aan het kweeken van planten. Nog tijdens z(jne ziekte ontving hy, op verzoek, van een vroegeren leorling, den heer K. Drost, thans kweeker te Londen, met een schrijven, dat van aandoenlijke ge hechtheid aan en dankbaarheid jegens den ouden man getuigt, stekken van eene nieuwe soort „Pelargonium." Hij liet zich die op zyn ziekbed brengen, om ze nog eigenhandig te kunnen planten. Nog onlangs bezorgde hij, tot volkomen tevredenheid van den eigenaar, den tuinaanleg eener nieuwe villa te Bennekom voor den heer Goedkoop. In binnen- en buiten land was z(jn naam bekend en de Ned. Maat schappij van tuinbouw en plantkunde on de Holl. Maatschappij van landbouw verzochten hem steeds deel uit te maken van de jury's voor hare tentoonstellingen. Thans is aan dit nuttig en bedrijvig leven door den dood een einde gemaakt. Maar de naam van dezen brave zal in dankbare en liefdevolle herinnering blijven bij allen, die het voorrecht hobben gehad, hem te ontmoeten en hem de eerlijke hand te drukken. UD.) Gisteren, op den 57sten verjaardag van don zegevierenden intocht van het Nederland sche leger in Leuven, voreenigden zich eenige leden van het voormalige corps „Vrijwillige jagers der Leidsclie Hoogeschool" tot een ge- moenschappelijken maaltijd in het hotel „Bel- levuo" te Arnhem. Van dit corps, aanvankelijk, by den uittocht uit Leiden (13 Nov. 1830), ongeveer 250 man sterk, zijn nog 35 of 36 in leven. Bij de in Noord-Brabant te houden groote manoeuvres zal met de betrekking van chef van don geneeskundigen dienst worden belast do dir. off. van gez. 2do klasse dr. De Meijer, uit Leiden, in plaats van den dir. off. van gez. J. Baum, uit 's-Hage, die daarvoor aanvankelijk was aangewezen. Na de ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van den oudsten wethouder te Boskoop, den heer B. J. Lunnemann, welke door al de raadsleden werd bijgewoond, werd eene vergadering van den Raad gehouden, waarin door den voorzitter, den heer Le Coultre, een woord van hulde aan den over ledene werd gebracht, die gedurende 20 jaren lid van den gemeenteraad was. Daarna be noemde de Raad tot tijdelijk wethouder den heer A. De Jong, bij loting, tegen den heer A. Koster Mzn. Prins Albrecht van Pruisen en familie keert Donderdag a. s. per R(jnspoor van 5 u. 2 m. naar Duitschland terug. In tegenwoordigheid van een talrijk ge hoor werd Zondag-morgen te Scheveningen de kerk van de doloerende gemeente ingewijd. Men meldt ons heden uit de hoofdstad De heeren C. P. Veddor en Geo Z. Eerewijn, leden van de 1ste Kamer van do Stads-Gene raal van Nieuw-York, voegden zich gisteren by de tijdelijk in ons land vertoevende leden der „Holland Society". Tot ingenieur van de duinwaterleiding- maatschappij te Amsterdam is benoemd de civiel-ingenieur J. Van Hasselt, te Nijmegen. Op de suikerconferentie, die 16 Aug. te Londen weder bijeen zal komen, zal Nederland vertegenwoordigd worden door graaf Van Bylandt, onzen gezant te Londen, nar. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directe belastin gen en den heer G. Eschauzier, suikerfabri kant op Java. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Aug. Gibraltar; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Aug. Wight; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Aug. te Southampton; de „Prins Willem I" arriveerde 13 Aug. van Paramaribo te Havre; de „Batavia" vertrok 11 Aug. van Batavia naar Rotterdamde „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, pass. 13 Aug. Lizarddo „Utrecht" arriveerde 11 Aug. van Rotterdam te Batavia. Gemengd Nlonws. Men verzoekt ons te willen roc- tificeeren dat het de heer G. Vissering was, die op den terugtocht naar het station het initiatief nam om den Amerikanen aan de studentensociëteit eene versnapering aan te bieden. Van den Haagse hen notaris A» en z(jn heengaan sprekende, zegt de Haag- scho kroniekschrijver van do „N. Gr. Crt." „Dit feit heeft oen pijnlijken indruk gemaakt, vooral om de eervolle positie, welke de hoog bejaarde on b(j ieder hoog aangeschreven man innam. HU behoorde tot de weldadigste inge zetenen van Den Haag en had er een der drukste kantoren. Men verzekert dat zijne goedhartigheid om in de speculatie-bouw periode allo kleine aannemers door overdreven hulp (in den vorm van te hooge hypotheken) staande te houden, hem ten val heeft ge bracht. Er worden allerlei cijfers van zUn tekort, allerlei feiten omtrent de door hom gemaakte slachtoffers genoemd. Dat alles is voorbarig. Maar de zaak zelve is, helaas, waar; de algemeen geachte en door ieder onbegrensd vertrouwbaar geoordeelde man heeft 't land verlaten en de rechtbank heeft reeds bowindvoerders in zyne zaak benoemd. Er wordt van ernstig bedreigde firma's, ten gevolge van deze gebeurtenis, gemompeld. Hopen we, dat zich die geruchten althans niet zullen bevestigen 1" De heeren mrs. A. M. Van Stipriaan Luïscius en W. Van Kossem Bzn., aan wie door notaris Andries de regeling zynerzaken is opgedragen, noodigen thans de schuldeischers uit hunne vorderingen in te leveren, ten eindo de afwikkeling op de meest regelmatige wyze te doen geschieden. Gisteravond ontstond in oen perceel aan de Lange Lombardstraat te 's-Gra- vonhago, tydens afwezigheid der bewoonster, brand, ten gevolge van het si ringen vaneen petroleumtoestol. Door oenige brandwachten en de medebewoners werd de brand, welke reeds eenigen omvang had gekregen, spoedig gebluscht. Op het terrein vandonwi.eler- wedstryd te Scheveningen is Zondag plotseling eene jonge vrouw overleden. Do veldwachter N. v. L. en diens echtgenoote, uit Haarlemmermeer, bevonden zich jl. Zaterdag met twee kinderen by familie te Mydrecht. Hun jongste zoontje 4 jaren oud werd spelende by een aldaar staanden molen, zóódanig door eene molenroe aan het hoofd getroffen, dat het aan de gevolgen overlood. Tot overmaat van ramp geraakten zy op do terugreis dienzelfden avond aan den Uit hoorn met paard en wagen te water. Na eer.e geruime poos zonder medehulp te hebben getobd om alles weder op het droge te brengen, konden zy hunnen tocht voort zetten. Men kan zich de treurige tohuiskomst en de smart der bedroefde ouders voorstellen, als men bedenkt dat zy dezen winter ook hun oudsten zoon verloren, doordien deze in de Ringvaart door het ys zakte en verdronk. Door het omvallen van oenvlas- wagen te Hoofddorp, in de Haarlemmermeer, tin gevolge van het schrikken der paarden, werd de voerman J. Den B. zóódanig gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Hij werd per rytuig naar zyne woning vervoerd. Terwyl men j. 1. Zaterdag-avond op het erf van den landbouwer Biesheuvel, aan den Sloterweg, te Haarlemmermeer, bezig was met karwy dorschen, geraakte de per soon van G. Eyk, oen oppassende jongen van 22 jaar, met zyn arm tusschen den ronsel beklemd, zoodat zijne hand verpletterd werd. Waarschijniyk hield hy by het insteken het stroo wat te lang vast, en werd daardoor zyn arm medegetrokken. Door zyn schreeuwen stopte do machinist direct. Hoewel dadelyk geneeskundige hulp werd ingeroepen, kon door het tydsverloop zyn arm niet meer be houden worden, en moest deze boven den elleboog worden afgezet. Hoogstwaarschyniyk zal op 31 dezer, Prinsesjesdag, te Woubrugge eene hard- dravery plaats hebben voor paarden van zes sen klaar. De monumentale bebouwingvan Plan C., achter het Beurs station te Rotterdam, is reeds zoover gevorderd, dat 't volgend jaar hot gebouw zal gereed zyn. Achttien winkel huizen met gaanderyen, balkons enz. zullen het gebouw tot sieraad verstrekken, dat met de bovenhuizen en koepels zoo artistiek mo gelijk wordt afgewerkt. Volgens de teekening zal deze bebouwing een sieraad van Rottord m worden. Per Holl. Spoor werden Zondag van Amsterdam vervoerd naar Haarlem, by gelegenheid van den laatsten kermis-Zondag aldaar, ruim 9000 persenen. Te Amsterdam heeft in een lc- gement in do Warmoesstraat een Duitscher zich door middel van vergift van 't leven beroofd. Men schryft uit Heemstede aan de „Amst. Crt.": „Terwyl de bewoners afwezig waren, is Za terdagnacht alhier ingebroken in de woning van den heer E., makelaar in effecten, kantoor houdende te Amsterdam. Voorloopig mist men eenig gold en zilverwerk, doch, daar de heer E. nog op reis is, kan het ontvreemde nog niet worden opgegeven. Het geheele huis is doorzocht; vele meubelen zyn opengebroken. Do daders hebben zich achter in de woning toegang weten te verschaffen." Er is door eene dame, wonende Prinsengracht te Amsterdam, kennis gegeven dat zy een brandbrief heeft ontvangen van den volgenden inhoud: „Mynheer! Indien u my geen 100 ter leen wil geven, gaat uw huis in brand; tot Don derdag wacht ik er opzoo niet, dan bent u een zoon des doods." Genoemde dame beschouwt dit als eene grap. Een a r b e i d e r t e R o z e n d a a 1, d i e jl. Vrydag in het veld door een zonnesteek werd getroffen, is Maandag aan de gevolgen daarvan overleden. Naar a a n 1 eiding deroproeping van het bestuur van den Algemeenen Neder- landsihen Wielrydersbond om geschikte wiel- r jders, ten einde die bij de a. s. manoeuvres ter beschikking van hot ministerie van oorlog ti kunnen stellen, hebben zich uit Nyrneger aangeboden de heeren A. De Leur en Martin Gerritzen, beiden leden van de club „Udi" aldaar, die meermalen blijk gaven van hui meesterschap op het rywiel. Ter verbetering van een vroege:1 bericht, meldt men dat niet alle officieren den d.d. schutterij te Amersfoort hun ontslag, hebben aangevraagd. De commandant, do heet A. M. Tromp van Holst, en de lsto luit.- kwartierm. bly ven hun ambt waarnemen. (U.D.) Aan boord van de Nederlandsche Reederystoomboot Willem I, is gisterochtend, tusschen Lobit en Nymegen, de stoker F. K, thuisbehoorende te Rotterdam, met den rech terarm zoodanig tusschen de machine bekneldfl geraakt, dat dit lichaamsdeel als 't ware ver- bryzeld is. Bij aankomst te Nymegen is del ongelukkige, die intusschen door bloedverlies uitgeput was, naar het ziekenhuis aldaaiï overgebracht. Zondag-nacht is do bohuizinge van den landbouwer Kathagen, onder Groes beek, door eene onbekende oorzaak totaa afgebrand. Het vee heeft men kunnen redden doch het meubilair, benevens graan en hooi zyn bjjna geheel eene prooi dor vlammen ge worden. Alles was verzekerd. Zondag-avond ontlastte ziel boven Wye een hevig onweder. De bliksem sloeg in 't dorp in de woning van den tuin man K. Roelvink, vernielde eenige panne en sloeg verscheidene gebinten en latten ir splinters. In de richting van Hattem en Heinoo ko men brand ontdekken. Gisterochtend had te Bergen op-Zoom, by de oefeningen der veldartille een vorschrikkelyk ongeluk plaats. Een der manschappen geraakte beklemd e verward tusschen een voorwagen en de stren gen der paarden, met het gevolg dat hy vreeselijk verminkt en gekneusd, per brancar naar het hospitaal moest worden vervoerd Men vreest het ergste. In den nacht van Zondag oj Maandag is de boerenwoning van Korthagen, te Groesbeek, op den weg langs de „Zeven Heuvelen",onderBerg-en-Dal, door den bliksemh getroffen en geheel en al in de asch gelegd Eenige varkens kwamen in de vlammen om, terwyl de paarden en de koeien gered zyn. Als verdacht van verduistering van gelden, welke gedeelteiyk aan anderen toebehoorden, werden onlangs aangehouden J. Van de Wouwer, wed. C. Hazen, 72 jaar, en T. T. Hazen, 31 jaar, metselaar, beiden wonende te Ossendrecht. Op aanwyzing de: verdachten is thans te hunnen huize eene som gevonden van 6000 aan geld en gelds waardig papier. Boven Zwolle en omgeving heeft Zondag een hevig onweder gewoed. In de stad zelve kwamen geene ongelukken voor. Te Dieze sloeg de bliksem in eene kamer, zonder dat echter do zich daarin bevindende personen eenig letsel ondervondenalleen een raam werd er door ontzet. Onmiddellyk b; den hooiberg op de boerdery van D. W. Va der Wal te Harculoo werd een populier ge troffen, waardoor in den hooiberg brand ont- s ond, welke zóó snel toenam, dat de geheel! berg met 25,000 pond hooi eene prooi dei vlammen werd. Door do y verige pogingen de: brandweer te Windesheim, gesteund door df hulp der buren, zyn het woonhuis en d( i schuur behouden gebleven. Het vernielde wa: bohoorlyk togen brandschade verzekerd. De bliksem sloeg mede in een hooiberg en het woonhuis van G. Koster, naby het land goed Bese, onder de gemeente Dalfsen. D< hooiberg, welke 30,000 kilo hooi bevatte, is ver brand. Het woonhuis heeft slechts aan d( achterzyde iets geleden. Persoonlyke onge lukken zyn niet te betreuren. Alles was ver zekerd. Te Wyhe sloeg omstreeks acht uren d< bliksem in het dak van een huis, gelegen ii de Jakke en bewoond door vier gezinnen verbryzelde een paar pannen, eenige latte en een balk, doch veroorzaakte geen brand De bewoners kwamen ook allen met de schrik vry. (N. R. C.) Uit Beilen (Dr.) meldt men aa: de „N. R. C." van 12 Aug.: Gisteren is te Nieuw-Balingen, gom. Weste; bork, het volgende gebeurd. Zekere H. Kloeztjvi smid aldaar, had oneenigheid gehad met eeijj arbeider Engeltien. Hij vertoonde zich me* oen geladen geweer ten huize van dien arbeideja en dreigde het geheele gezin dood te schieter* Hierop ontstond eene worsteling tusschen djS tweo mannen, waarby het geweer afging e'l

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2