■^«B£5mi¥ÏÏI i" I vri^iftra^-WTaEBeMMeSBiBiiiaëMMiMiaMrMMW treden ds. H. A. E. Heinecken, predikant te Amerongen. Het examen voor de Fransche akte lager onderwijs is te Utrecht met goed ge volg afgelegd door den heer S. Postma te Woubrugge. De Ned.-Gerof. (doleoronde) gemeente te Aarlandervoen heeft de huisjes op de zoo genaamde Huggelaan aldaar, doen afbroken, ten einde op dat terrein eene kerk te bouwen. De heer P. Van Leeuwen Dz. verwacht blijkbaar niet anders dan bevestiging van de uitspraak van de arr.-rechtbank te 's-Hage, wanneer de zaak den 3den Sept. e. k. op nieuw bjj het gerechtshof voorkomt. Tot deurwaarder bjj 's Ryks belastingen te Haarlemmermeer is, met ingang van 1 September a, s., bonoemd de heer E. Verschuur, thans te Gorkum. In strijd met hetgeen gemeld is, d Let „Vad." thans mede dat de gouvjrneur. generaal O. Van Rees voornemens zou na zjjno aftreding terstond de terugreis naar Nederland aan te nemen, '„oodat hij tegen November in het land wo^t verwacht. Heden vertrekken -yan Amsterdam naar Stokholm, om aldaar de wereldconferentie der Jongelingsvereonlgingen bij te wonen, de hee- TenD. A. Daamen, als afgevaardigde van het „Nederl. Jongelingsverbond", J. H. Verloop en H. Warning, als gasten. Reeds kwam te Stokholm aan eene stoom boot van Nieuw-York met 87 afgevaardigden uit Amerika. Voorts zal Engeland door ruim 100, Duitschland door ongeveer 30, Frankrijk door 18 afgevaardigden vertegenwoordigd wor den. Bovendien zullen Zwitserland, Australië, Italië en Spanje meer dan één afgevaardigde zenden. Gisteren had ten behoeve der garnizoens bakkerij te Breda do openbare aanbesteding plaats van 125 hectoliter jarige roode en 375 hectoliter jarige witte tarwe. Ingekomen 7 monsters. Van de goedgekeurde waren die van den heer H. H. Van Waveren te Hillegom het minst in prijs, namelijk dat van do roode tarwe tegen f 0.89 en dat van de witte tegen f 7.19 per heet., wegende resp. 77 en 76 KG. Het gerucht loopt dat Selrack zjjn enga gement met de Fransche Opera te 's-Hage heeft verbroken en zich elders heeft verbonden. Naar wjj vernemen, zullen de najaars examens van 't lager onderwijs dit jaar een aanvang nemen op Maandag 8 October. Aan een -particulier schrijven uit Mozam bique ontleent men de modedeeling, dat met groote ingenomenheid door de Nederlanders aan de kust de komst van de „Somraelsdijk" werd begroot. - Het was de eerste maal dat een Nederlandsch oorlogsschip door hen daar werd gezien. Door den gouverneur te Laurenco Marques was aan den commandant, den heer Lange, en het état-major oen diner aangebo den. Van daar ging de „Sommelsd(jk" naar Inhambane en toen naar Quelimane. Door den heer J. V. H. Vortin, Nederlander, maar vice- consul van Zweden en Noorwegen in die plaats, werd den commandant en officieren een diner aangeboden, waaraan ook de Fransche consul en do heeren van do Fransche factorij deel namen, bonevens do Nederlanders, te Quelimane gevestigd. De marine-officieren waren zeer met de ontvangst van den heer Vertin en zijne echtgenoote ingenomen. Het schip ver trok naar Inhamissongs, waar hot voor do baai bleef liggen, terwijl de commandant mot de stoomsloep do rivier opvoer, om een bo- zoek aan do Hollandscho factorij, aldaar ge vestigd, te brengen. Van Inhamissengs is het schip naar Mozam bique vertrokken. De commandant en de offi cieren hebben niet alleen by hun landgenooten aan de kust, maar ook bij de vreemdelingen en vooral bil de Portugeozen een allergunstig- sten indruk achtergelaten. Door de agenten der Oost-Afrikaansche compagnio werden zij zeer voorkomend ontvangen, maar vooral do ontvangst en het feest bjj den heer Vertin maakte op de Noderlandsche officieren oen hoogst prettigen indruk. Do Parijsche correspondent van „De Tijd" meldt dat Z. Em. Kardinaal Lavigerie, thans te Londen, hot voornemen koestert Amsterdam te bezoeken. Naar men verneomt, zullen alle ambte naren en beambten van het vaste personeel, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der Exploitatiemaatschappij, naar gelang van hun aantal dienstjaren, eene gratificatie ontvangen. Het stoomschip „Noord Holland," van Java naar Rotterdam, is 9 Augustus Wight gepasseerd; do „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, is 9 Augustus Gibraltar gopassoord; do „Koningin Emma" vertrok 9 Augustus van Aden; de „Prinses Wilhel- mina" vertrok 9 Augustus van Suez; de „Drente," van Rotterdam naar Batavia, vort^jj 9 Augustus van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot bur^m6aa£ers van Baaksem G. A. Canoy, .-»e0retarls dier gemeente; van Barradeel C. Daison Fon tein; van Menaldumadeel A. Bergsma van Breda mr. E. Do van jjselmondo C. A. Molenaar, secretaris dier gemeentevan Oosthuizen 3. P, M.-Oostormanvan Terschel ling D. Reedek.er, socretarls dier gemeente'; van Sprang rm wan Vryhoeven-Capello J. Van Djjk. Nieuws. Te Leidschcnd:am zullen op Woensdag den 5den September a. s. hard draverijen worden gehouden's morgens van paarden uit do gemeenten Stompwijk en Veur en 's middags van paarden van zessen klaar om een prijs van f 200 en eene premie van f 75. De te Katwijk aan Zee thuisbe- hoorendo schuit van den reeder F. Meerburg, gevoerd door schipper Arend De Jong, is naar zee vertrokken ter uitoefening der versche visscherij. Er waren geene schuiten van elders met visch aangekomen. Te Noordwyk aan Zee zjjn alle haringschuiten naar zee vertrokken. Men hoopte dat de eerste, welke reeds 7 weken reis heeft, zou aangekomen zijn. Hare komst wordt met verlangen tegemoet gezien. De arbeider H. M., te Haarlem mermeer, is van al zijne spaarpenningen beroofd. Tijdens hij afwezig was, heeft men in zijne woning weten te dringen en zich meester gemaakt van eene som van f 95, in bank- en muntpapier, geborgen in eene tabaksdoos. Het stellen der telefoonpalen tusschen Amsterdam en Rotterdam, hetwelk, naar men zegt, in acht weken gereed moet zijn, vordert goed. Van Amsterdam is men gevorderd tot aan den Bennebroekorweg, in de gemeente Haar lemmermeer, om binnen enkele dagen Nieuw Vennep en, langs den Venneperweg, Leimuiden te bereiken, om aldaar aan te sluiten met de lijn van Rotterdam. Naar aanleiding van een vorig bericht als zou de varkensziekte in de gemeente Haarlemmermeer met verbazende snelheid toenemen, kan worden medegedeeld dat tot heden zes varkens zijn verbrand. De eerste dag der wedrennen te Clingendaal lokte, dank zij het fraaio, warme zomerweder, duizenden te voet of per as naar <K renbanen. Het paard, gespannen voor het rijtuigje, waarin dr. M. gezeten was, sloeg gistervoormiddag in de Wagenstraat te 's-Hage op hol, ten gevolge waarvan het koetsje zoo danige tuimelingen deed, dat de dokter er uit viel en de koetsier van den bok werd gewor pen. Zij bezeerden zich gelukkig niet ernstig. Te Rotterdam had een driejarig kind in de Hartmanslaan het ongeluk, voor over in oene waschteil te vallen, welke met kokende stijfsel was gevuld. Het kind bekwam daardoor zware brandwonden aan het lijf en de armen. Door een diamantwerker uit Amsterdam zijn op de Haarlemsche kermis verloren ruim 300 ronde ruwe diamanten, 180 karaats, ter waarde van f 3000. De sneltrein No. 4, van den Cen- traalspoorwog, welke gistermorgen om 11.45 te Utrecht aankwam, heeft kort voor hjj hot station aldaar boroikte, een man overreden, die den weg nog trachtte over te gaan. Te ongelukkige, meubelmaker van beroep en 63 jaar oud, wien een der beenon werd afgere den, was kort daarna overleden. Op den Singol, nabjj het Sterre- bosch, te Utrecht, kreeg een schipper met zijn knecht twist over de betaling van het loon. Van woorden kwam het tot daden. Zy pakten elkander beet. De schipper gleed uit en trok den knecht mede in het water. Den knecht golukte het zjjn meester op het droge te brengen, waarna het geschil over het loon spoedig werd bijgelegd. (Utr. Dbl.) De vier laatste Maandagen zijn werkelijk „maandagen" geweest: Wat niet vaak voorkomt geschiedde toch die dagen. De maansverwisseling nieuwe maan, eerste kwartier, volle maan en laatste kwartier had telkens op Maandag plaats. (Utr. Dbl.) Te Amsterdam werd oen suikor- bakker door drie zijner kameraden in do Lau riergracht geworpen, omdat li ij drie gulden van zijn weekgeld aan zijno vrouw gaf, om het SST mi— i iimii 1i«—« overige 'idh sterken drank te besteden. De man word huèj: veel moeite door een agent van politie op hot droge gebracht. Eene juffrouw in de Wiegelstraat aldaar heeft aan de politie kennis gegeven dat haar 10-jarig zoontje, eene boodschap doende in de Hemonystraat, door een winkelier in eene kast is gesloten en door diens hond in den buik is gebeten. De wond is b(j een apotheker uit gebrand. Ondèï hot puin der verbrande petxeelen in de Theodoorstraat to Nieuwer- Amstel is het verkoolde lykje gevonden van het kind, dat by den brand het leven verloor. Men schryft aan de „N. R. C." uit GouderakWoensdag-middag, tegen vier uren, kwamen hier de pontonniers aan op hun tocht langs den IJsel. Dadeiyk begonnen zy met op twee punten bruggen te slaan ter verbinding der beide oevers, en hoewel de drukke scheep vaart hen hinderde by het werk, waren toch in oon uur tyds beido bruggen gereed. Door honderden werd het werk der rappe militairen met bewondering gadegeslagen. Tegen zes uren vertrok de geheele trein naar Gouda. In verband met het toenemen der varkensziekte, vestigt men de aandacht op een zeer eenvoudig voorbehoedmiddel, nl. het byvoederen van zout in vry ruime mate, dat, blykens de ervaring van personen, die vele jaren achtereen varkens fokten, alleruit- muntendste resultaten heeft opgeleverd. Do gewezen millioenenjuffrouw Jannetje Struik vertoeft thans met haar doch tertje in eeD hotel te Apeldoorn, waar zich ook haar broer, die bemiddeld is, metterwoon heeft gevestigd. Ondanks het geruststellend schry ven van den minister van oorlog aan de Nederlandsche Postduiven-vereenigingen moest de Rotterdamsche vereenjging „De Zwaluw" 11. Zondag ondervinden, dat hare duiven niet te Keulen werden opgelaten, maar wederom per spoor de reis terugmaakten, omdat de Duitsche regeering geene postduiven in haar land wil laten opstygen, welke uit Nederland of België afkomstig zyn. (R. N.) In den laatsten tyd was te IJzen- dyke voel Belgisch en Fransch gold in omloop vooral was dit het geval met koperen en nikkelen munten, en als men centen ontving waren er zeker van de 10 negen Belgische 2-centimes-stukken by. Nu is dezer dagen by den brigade-comman dant der marechaussee order gekomen om daarop streng toe te zien en tot vervolging over te gaan. Ten gevolge hiervan heeft de brigadier de winkeliers gewaarschuwd om geene vreemde muntspeciën aan te nemen dan alleen tegen den koers. Deze maatregel heeft goed geholpen, daar nu opeens alle vreemde muntspeciën zyn verdwenen. Men acht het wenscheiyk dat er gelegenheid werd gegeven om by den Ryks-Ontvanger aldaar steeds Nederlandsche centen tebekomen, daar het anders op eene grensplaats moeilyk zal zyn steeds de Belgische centen te weren. Omtrent de ongeregeldheden by de begrafenis van den commune-generaal Eudes te Parys kan by de vermelding van de worsteling by het begin van den boulovard Voltaire nog gevoegd worden dat vele gen darmen, die aanvankelyk met veel beleid op traden, gewond werden. Toen echter op den commissaris van politie Clement een revolvtr schot afgevuurd werd, tastten de gendarmen hot volk aan. Er werd daarby niet geschoten. De deelnemers aan den stoet wierpen glazen, flesschen en stoelen, welke zy uit de koffie huizen geroofd hadden, op en naar de gen darmen, van wie er twee gewond werden; den een werd de neus verbryzeld. Eenige belhamels ontvingen bajonetsteken. De nieuws gierigen, die in het rond stonden, werden door schrik overmand en stoven naar alle kanten weg, zoodat vele vrouwen vielen en trappen bekwamen. Tien rustverstoorders wer den gevat. Door den stryd was de stoet verdeeld ge raakt, sloot zich evenwel later weer aan en zette zyn weg langzaam voort. Het tweede gevecht had plaats op het Voltaire-plein, waar het gedrang schrik barend was. Eenige café's, welke nog geopend waren, sloten by aankomst van den stoet. Reeds waren de werkstakers, die hot eerste gedeelte van den trein vormden, aan de mairie van hot elfde arrondissement, welke gesloten was en waar geene enkele uniform zich ver toonde, toen do kreet: „Leve de Commune!", tolkenmalo horhaald, weerklonk uit het ach terste deel van den stoet en eene groote be weging werd waargenomen. Een der schreeuwers werd gearresteerd, maar zyne collega's wierpen zich op de arres- teerenden, scholden dezen en trachtten hunne vrienden te bevryden. Tegelykertyd kwaip eene bui van steenen terecht tégëh de ramen van den politiepost en loen nu de commissaris Moquln de déür opende, viel iets verdachts Voor zyne voeten neer. Ofschoon de menigte riep „Het is eene bom om. den politiepost in de lucht te doen springon 1" nam de commis saris de bom op en trok er het brandkatoen uit. Eeno onbescbiijflyke verbittering maakte zich nu van de politie meester, die, ter sterkte van ongeveer honderd man, in het bureel aan wezig was; zy trokken de sabel en stortten zich verwoed op hunne belagers, die in weinig seconden teruggedreven en neergeworpen waren en nu in groepen van drie en vier rondliepen. De schermutseling had haar toppunt be reikt; de vele nieuwsgierigen, vrouwen en kinderen, vloden huilend naar alle kanten en het voorste gedeelte van den optocht liep in draf naar de rue de la Roquette. De staart van den stoet vluchtte, met achterlating van vaandels en kransen, in de aangrenzende straten, de lykkoets bleef verlaten staan, midden op het plein, slechts omgeven door eenige bloedverwanten en vrienden. Het plein leverde den aanblik op als had' er een groote slag plaats gehad. De drukte was echter even spoedig geëindigd als ze ontstaan was. De avond is naar omstandigheden rustig voorbygegaan. Heftige incidenten vielen nog voor op de Place de la République, waar de troepen moesten optreden ter ondersteuning van de politie. Eene bende jongens namelyk lokte eene botsing met de politie uit, door het werpen met steenen. Eene bom werd er in het politiebureel geworpen en eenige revol verschoten werden gelost. Eerst toen de politie daarop eene charge met de blanke sabel maakte, hetgeen eene paniek ten gevolge had, kwam er rust. Ook op den Faubourg St.-Antoine kwam het tot eene schermutseling. Van de 's morgens wegens rustverstoring gearresteorden zyn eenige personen in verze kerde bewaring gebleven. Het aantal ge wonden bedroeg ongeveer veertigde wonden waren van geringe beteekenis. Te Amiens bleef het kalm. De dagbladen vermelden byna allen dat deze dag aldaar gunstiger geweest is dan men had mogen verwachten. De radicale bladen vallen de politie aan onder beschuldiging van gebrek aan koelbloedigheid en aan overleg. De troepen hebben zich teruggetrokken in de kazernes. Een besluit vtn den burgemeester staat in de geheele wyk het gewone verkeer wederom toe, maar handhaaft het gesloten blyven der koffiehuizen. De toestand van den gewonden soldaat is beter. Het aantal gearresteerden bedraagt 70 6 werden er op vrye voeten gesteld. Onder de aangehoudenen bevinden zich vele vreemde werklieden. Gisteravond heeft men de wachten, uit voorzichtigheid, nog maar verdubbeld. De bekende Duivelsbrug, op de Gothardstrasse by Andermatt, welke de Reuss zeer hoog omspant, is ingestort. Te Beckum (Westfalen) is de typhus uitgebroken. Men schryft het ontstaan dier gevreesde ziekte toe aan het gebruik van voor de gezondheid schadelyk drinkwater. De bron of put, uit welken, naar gebleken is, alle tot nu aangetaste personen gedronken hebben (hun aantal bedraagt nagenoeg twin tig) is op bevel der politie gesloten geworden. Gedurende een orkaan, welke te Valparaiso woedde, zyn een Engelsch en een Fransch 6chip in aanvaring gekomen, met het gevolg dat beiden zonken en 17 der opvarenden verdronken. De storm bracht nog veel schade aan door het breken der dyken, terwyl eene spoorweg brug door den wind gebroken werd, op het oogenblik dat er zich twee locomotieven en twee waggons op bevonden, welk ongeluk drie menschenlevens eischte. Aan de „Daily News" wordt uit Luzern geseind dat ook de meren van Con- stanz en van Zurich buiten hunne oevers ge treden zyn. Te Luzern staan de kaden en de daaraan gelegen huizen nog steeds onderwater. Ook is in het Rh,ène-dal, in het Ryndal, ge- ïyk overigens in de meeste andere dalen, de schade aan den oogst, en dientengevolge do ellende der bevolking, onbeschryfiyk groot.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2