tonen, die öf mtyds van de trap ontkwamen, öf don sprong naar beneden waagden, zijn onkelen slechts licht gewond. Do brand onfstond door het vallon van eene brandende petroleumlamp in de water en vuurnering, welke in eene der beneden woningen wordt uitgeoefend. In de nabijheid van do plek, waar de lamp viel, bevond zich een bus met petroleum, voor don verkoop bostemd, waardoor de vlam zich in een oog wenk uitbreidde. Eerst een kwartier nadat de vlam uitsloeg, kon de eerste brandspuit, op het Tuinpad geplaatst, <vat6r geven uit eeno sloot, daar de slangen in niot voldoenden staat verkeerden. En toen men aan den arbeid was, door drie andere spuiten geholpen, spoot bet water naar alle kanten uit de naden der slangen, zonder dat de noodige hulpmiddelen aanwezig waren om ze weder te dichten. Do Theodoorslraat is iets smaller dan de Kalverstraat op het nauwste gedoolte. De huizen togenovor de verbrande perceelen zyn zwaar aan don voorgevel beschadigd. Gister namiddag zyn do muren omgetrokken, waarbij alweer bleek dat het brandwoermateriëel te Nieuwer-Amstel in onvoldoenden toestand is. Als er touwen braken, waren er geene andere de sloothaken waren te kort. (HM.) Te Holland a cheveld, bjj Hooge- vooii, is een knaarje van 3 jaar in een mestput omgekomen. Uit Soerabaia schrpt men aan de heden door ons per mail ontvangen „Lo comotief," dd. 1 Juli: Do cholera is sedert gisteren zeer toegeno men, zoodat de geneeskundige raad, die in bare vergadering van gepassoerden Dinsdag avond uitmaakte dat die ziekte goen epidemisch karakter droog, nu wel het tegendeel zal moeten verklaren. Wel liet zich een dag of drie geleden een gunstige ommokeer aanzien, en reeds vleide men zich met de hoop, dat de ziekte in deze week geweken zou zyn. Maar daar begon het Vrijdag weer; een paar Chineezen en inlanders werden van de straat opgeraapt en naar het stadsverband vervoerd, waar zjj weinige uren later bezwe ken uit de kazernes droeg men militairen naar de infirmerie; uit de gevangenis bracht ■men een stuk of wat kettinggarigers over naar het stadsverband, maar dat alles was nog niets vergeleken by het aantal choleraiyders, dat van don Oedjong naar do stad getrans porteerd werd. Alleen van de „Bromo", aan boord van wolkon oorlogsstoomer trouwens de eerste gevallen met doodeiykon afloop zich hebben voorgedaan, werden op dien middag, naar ik hoor, niet minder dan zeven en twintig schepelingen naar het hospitaal te Simpang vervoerd. Tot gistermorgen had de ziokte zich niet in de Europeesche wyken vertoond, voor zoo ver bekend, doch daar verspreidde het gerucht zich eensklaps dat by een paar families ge vallen van cholera geconstateerd warendat gerucht bleek maar al te spoedig waar te zyn en zóó snel verliep die ziekte, dat de aange tasten, onder wie twee dames, een paar uren later reeds overleden waren. En uit de kampongs ziet men sedert gis termorgen menigen lykstoet komenverschei dene inlanders sterven aan cholera, moer dan liet bestuur wel vermoedt, en, treurig goineg, wordt verwacht dat die ziekte nog vele slachtoffers maken zal onder de bevol king, wyl nu juist voor onze bruine broeders en zusters do trouwmaand aangebroken is, oen tpid, waarin zy geducht plegen foest te vieren. Dat nachtbraken, die zwelgpartyen, annex aan die trouwfeesten, kunnen niet andors dan de cholera in de hand werken. De ondervinding heeft zulks reeds moer dan eens bewezen. Bange dagen worden hier intusschen be leefd. De paniek is sedert gisteren zóó toe- genomen, dat vele familiën direct de stad ver laten hebben, terwyi anderen weer zich reis vaardig maken. Alles trekt naar „boven." Het naburige Lawang by v. is nu zóó overvol, dat men er niet dan met groote moeite ondor dak komen kansommige familiën, die er geen logies vinden konden, keerden hier terug of reisden door naar Malang. Op de reedo ziet het er ook bedenkolyk uit. Allo tnogeiyke voorzorgsmaatregelen worden daar genomen, en sedert is hot passagieren aan wal voor het zeevolk verboden, terwyi vorder besloten word do quarantaine voor schriften streng toe te passen. De berichten betroffende de nieuwe overstroomingen in Duitschland luiden zeer treurig. By Elbing en Dantzig is de oogst zoo goed als geheel vernield en in beneden- Silezië is de schade zelfs zóó groot, dat Staats hulp onvermgdeiyk wordt geacht. Daar heb ben vooral de aardappelplanten veel geleden door hevige hagelbuien. Het ergste gevaar is geweken, daar het water in de rivieren be^ gint te vallen. De spoorwegen hebben ook veel geleden. Alleen by Hirschberg wordt deze schade door de directie op 1,000,000 mark geraamd. Te T a 11 e n d e (dep. Puy de Döme) heeft de 27-jarige Marie Chanet, die in on min met haren man leefde, hare drie kinderen, oud 5 en 3 jaren 011 S maanden, in de Veyre verdronken. KOLONIËN. BATAVIA, 2-6 Juli. (Nederlandsche mail.) Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden, loopende van 9 tot en met 23 Juni jl., wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. De verschillende posten in de linie worden nu en dan licht beschoten. Op eene patrouille, die den 16don Juni van Kota Pohama naar Pakan Kroeng Tjoet mar cheerde, werd gedurende haren heen- en terug- marsch nog al hevig geschoten. In den nacht van 9 op 10 Juni word door twee Atjehers eene zaagloods, staande ten Westen van den Kraton en ten Oosten van do groote messigit, in brand gestoken; de daardoor aangerichte schade was gering. Drie dagen later, in den nacht van 13 op 1-1 Juni, brandden drie groote droogloodsen, behoorende tot do achter Penajoeng gelegen steenbakkery, af. De brand sloeg over op pi. m. 100 kub. M. brandhout, dat ook in asch werd gelegd. Hevige wind wakkerde het vuur aan en maakte het blusschen van don brand in atap en droog hout onmogelijk. In den namiddag van 16 Juni willen Atjehers van buiten de linie vee, toebehoorende aan binnen de linie gevestigde Atjehers, rooven, doch dit word belet en daarby ontwikkelde zich een gevecht tusschen volk van den hoe- loebalang der XIII Moekims Oleh Karang en de roovers. Deze laatsten, versterkt door een groot aantal aanhangers van Tengkoe di Tiroe, werden, ook met behulp van geschutsvuur uit onze versterking te Roempit, op de vlucht gedreven en leden noemenswaardige verliezen. Een Atjeher van binnen de linie kreeg een schot door de borst. Don volgenden namiddag beschoot hot den vorigen dag verdreven vyan- dig volk uit wraak Roempit en kreeg een kind binnen de versterking een schot door de dy. Den 13den Juni ontving de civiel en mili tair gouverneur in het Gouvernementshotel de Atjehsche hoofdon, die hem, bij gelegen heid van de hari raya, hunne opwachting kwamen maken. De opkomst was dit jaar grooter dan in vorige jaren. Onderhoorigheden. Westkust. Op de West kust bleef de toestand stationnair. Met uil zon dering van Melaboeh, waar onze versterking en de passer door volk van Toekoe Mansoer beschoten werden, bleef het in de verschillende staatjes rustig. Zr. Ms. „Macassar" icaakte eene reis langs de Westkust tot Troomon en vond bezuiden Melaboeh den toestand alleszins bevredigend. Noord- en Oostkust. Do verhouding van Samalanga tot Passangan bleef gespannen; de vijandeiykheden worden echter niet hervat, Tusschen het hoofd van Passangan en Toe koe Tjihiq van Tjoenda kwam het tot eene verzoening; eerstgenoemde riep zyn gemach tigde uit Tjoenda terug, waar Toekoe Tjihiq Tjoenda nu woderom het bestuur voert. Tot eene definitieve regeling van zaken kwam het echter nog niet. Aan Tengkoe Bintara Pekan van Djollok besar was opgedragen de zaken in het Ba- gohsche, als onderhoorigheid van Djollok, ten einde te brongen. Toen het hoofd van Oleh gadjah zich aan de scheidsrechteriyke uitspraak van Toekoe Bintara Pekan wilde onderwerpen, maar hot hoofd van Bagoh niet, liet Bintara Pekan de Gedei en do koewala van Bagoh door zyn volk bezetten en handhaaft liy daar do rust. Wegens schending van de op 1 Juli 1887 gesloten overeenkomst zal Toekoe Bintara Moeda van Bagoh worden beboet, terwyl Toe koe Tjihiq van Edi ook in boeto vervalt, om dat by Bagoh steunde. Do laatste heeft schuld bekend en zal de hom op te leggon boete betalen. Onze versterking te Segli werd nog by af wisseling beschoten. De weersgesteldheid was afwisselend: er woei moestal een sterke westenwind. In verscheidene Atjehsche kampongs van Groot Atjeh deden zich gevallen van pok ziekte voor. De gezondheidstoestand bij de troepen was gunstiger dan gedurende den vorigen verslag- tydde stand der berri berri is veel verbeterd on kan gunstig worden genoemd, terwyl de sterfte- en ziektecyfers laag zyn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot aas.-ree. voor de politieke aanrakingen met de Atjehsche onder hoorigheden en hoofden ter Westkust in het gonv. Atjeh en onderhoor gheden, A. I. Haaxman tot eecr. van het gouv. Atjeh en onderh., J. Van Slooten;tot lioofdcomm. hij het dep. van fin.. A. W. Glazener; tot ingenieur 2de kl. bij den dienst van het mijn wezen, M. Koperberg; tot pakhuismeester te Tjilatjap (Banjoemas) A. M. J. P. Va a Berkol, eervol outslagen lsto luit. der infanterie. Gesteld: Ter beech, van den res. der Proanger- Regentschappen, met aanwijzing van Bandoeng als eiandplaats, de ambt. voor den burg. veeartscnljdienst C. A. Penning. Toegevoegd: Aan den gouvern.-vec-arts ter hesch. van den dir. van hinnenl. bestuur, tevens belast met den burg. veeartsenijdienst in de stad en voor steden van Batavia, de ambt. voor den burg. vee artsenijdienst D. J. Fischer. Geplaatst: Als liulponderw. te Soemcnep (Madura), J. Zeeven; te Muntok (Banka) L. If. J. Van Douverena's 1ste liulpondcrw. te Soerakarta A. R. Kiewiet De Jonge. Overgeplaatst: Van Proholinggo, als hoofd onderwijzeres, naar Menado, P. A. M. Lange; van Soerakarta, als hoofdonderwijzeres naar Proholinggo, M. Koopal. Gesteld: ter beschikking van den ads.-ros. dor Noorderdistricten, de ambtenaar A. O. Veenhuyzcn. Toegevoegd: Aan den ads.-res. der Ooater- dis rieten, de adsp.-contr. J. W. Meerburg. Benoemd: Tot ingenieur 2de kl. hij den dienst van bet mijnwezen, M. Koperberg; tot pakhuismees ter te Tjilatjap (Banjoemas), A. M. J. P. VanBerkel, eervol ontslagen lste luit, der infanterio. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. ziokte, de tijd. off. van gez. 2de kl. F. W. Uhle. Geplaatst: Bij de inf.: by het l6to bat. (Soe rakarta), do kap. J. L. Reeringhhij het lste bat. (Willem I), de 2do luit. K. W. Van Geldor; hij het 7do bat., do 2de luit. A. C. L. Do Klerckbij het lOdo bat., do 2de luit. jhr. K. L. A. P. Tan der Maesen Do Sombreff; bij het garn.-bat. van Suma tra's oostkust, de majoor S. De la Parra hij den raad van admin, van het suhsistentenkader te Sema- rang, do 2do lnit.-kwarticrm. C. Anten; hij den raad van adm. van het garn. te Palembang, de 2de lui'- kwartierm. J. Van Pienbroek. Overgeplaatst: Bij de infanterio: hij hot 8ste bat., de lste luit. R. G. Doorman; bij het 15de bat. de maj. J. M. Juda en de kapiteins N. J. Stadl- mair en P. Silvergieter Hoogstadhij het 3de depot- bat. de lsto luit. S. W. H. Gehelhij het garnizoens bat. van Atjeh en Onderhoorigheden, de 2de luit. H. Schokker. Ingotrokkon: Bij do genie, dc overplaatsing hij den geweutelijken en plaateelijken geuiedienst te Palembang. van den lBten luit. J. C. C. recrcb'om en overgeplaatst hij den plaatselijken genied. te Lahat. Geplaatst: Als hoofdonderw. te Makasser de herbenoemde onderw. lste kl. J. J. Looije; als lste hnlpondorw. te Bandjcrmasin de benoemde onderw. 2de kl. D. Koumans: te Pati (Japara) en to Palem bang en to Soerakarta, respectievelijk de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzeressen W. J. De Rochomont, J. C. Do Bruijn Kops en M. M. N. J. Jansz; te Gombong (Bagelen); de tijdelijk werkzaam gestelde onderw. 3do kl. E. De Fillietaz Böusquet. Ovorgoplaatst: Van Makassar als hoofdon. derw. naar Batavia, de onderw. lste kl. W. F. G. L. Haanstra van Gombong (Bagelen), als hulponderwijzer naar Sotrabaia, de onderw. 3de kl. H. Van Strieland; van Palembang naar Batavia, de tijdelyke hulponder wijzeres M. L. W. F. Born. BUITENLAND. Fr»nkr)|k. Ofschoon do eigenlyke werkstaking der polderjongens zich te Parys niet uitbreidt, nemen het straatrumoer en de verstoring der openbare orde in Frankryks hoofdstad steeds toe. De optocht der weerspannige kellners, die al hunne makkers tot deelneming aan de beweging wilden dwingen, is Maandag vry wel mislukt. In het Café des Deux-Hémisphöres, op den hoek van den boulevard Magenta, werd wel alles kort en klein geslagen, maar de bezoe kers en de kellners van het koffiehuis ver dedigden zich zóó dapper met bierglazen en wat verder aan wapenen en werptuigen te vinden was, dat do bende eindelyk tot den aftocht werd genoodzaakt en by de komst der politie zelfs op de vlucht ging. Toch hadden er eenige arrestatiën plaats. In den stryd werd een logeergast bloedend gewond. Vandaar ging de troep naar het Café amé- ricain op de „Place de la République". Volgens de raming der eigenaars werd daar voor 4000 franken aan tafels, stoelen, ruiten en glaswerk vernield, maar weldra kwam ook hier eene afdeeling politie agenten, sterk genoeg om aan do verwoesting een einde te maken, nadat de workstakendo kellners eerst nog zich van een gedeelte van do ontvangsten der kellners van het café hadden meestergemaakt en een der logementhouders hadden verwond. In eenige andero cafó's en bierhallen ver- bryzelden do werkstakers ovenoons glaswerk en meubelen en zelfs de koffiehuizen iret vrouwelyk bedienend personeel vonden geene ontferming in de oogen der woestaards. geheelen avond heerschte er te Parijs g; spanning. Tevens wilden de werkstakers een magazyn in de Lafeuilladestraat plundi De politie dreef met de sabel de onruststo y uiteen en deed hot magazyn sluiten. Ook in de Arbeidsbeurs was het weoi zonder woelig. Een der workstakendo kap bedienden kwam er met 600 bezomst welke hy voor een stuiver per stuk te aanbood, opdat de werkstakers zich by h betoogingen tegen de politie agenten ko wapenen. De commissaris van politie, de f. Véron, die daar met de handhaving der belast was, nam echter deze wapenen, w anders spoedig tegen zyne agonten gobi zouden worden, terstond in beslag. Eene deputatie der polderjongens werd i den gemeenteraad ontvangen. De werksta verklaarden dat zy een loon van 6 frat oischten voor een werkdag van 10 uren, u dat zy zich ook tevreden willen stellen 5 franken 40 voor een werkdag van 9 u De commissie, die hen ontving, was oordeel dat de werkstaking door een sclu gerecht moe3t worden uitgemaakt en klaarde zich bereid deze taak te aanvaar indien beide partyen zich hiermede wi vereenigen. By de tot hedenmorgen om halftwaalf j schoven teraardebestelling van den comnnl generaal Eudes hebben de werkstakers zeker niet onbetuigd gelaten. In eene hun.q; by eenkomsten toch was besloten dat ai -,: deze plechtigheid zouden bywonen, en „zonder toilet te maken, opdat ieder kan hoe de noodlijdenden hunne sympathie kowji betuigen aan het stoffelyk overschot vanl hunner wakkerste verdedigers." Mon bere| zich daarom voor op ernstige ongerogeldhe< by de begrafenis, welke op Père Lachaise plaats hebben. Ook de meubelmakers dreigen nu het vi eveneens te staken. [Zie de telegrammen De troepen te Amiens hebben het sj huis, de prefectuur en do fabrieken bezet' doen patrouillodienat in de straten. Alle n;] regelen zyn genomen, ten oinde eene herh.iï der ongeregeldheden te voorkomen. President Carnot is gistermiddag om uur te Parys in het Elysée aangekomen4 einde het voorzitterschap van oen minister:» A te bekleeden. DnltaohlButL De jongste zoon van keizer 'Wilhelm lijf den 26sten dezer in het marmeren paleisH Potsdam worden gedoopt. Wegens den rcK zullen daarby geene feestelykheden plat' hebben. Koning Oscar van Zweden zalK poter van den jongen prins optreden. Uit Munster wordt aan de „KölnisB Zeitung" geschreven dat waarschynlyk |l jaar nog niet zal worden aangevangen i de werkzaamheden aan het kanaal van fitl mund naar de Eems. Aan de som, welke c» de gemeenten en andere lichamen in Westfq- en Hannover moet worden bygedragen ril aankoop van den grond (M. 4,800,000), al- breekt nog M. 100,000, en de regeering gint niot met het werk eer deze som volle is toegezegd. Nogmaals werd gisteravond te Be: eene byoenkomst van sociaal-democraten c de politie geëindigd verklaard, op het ooi blik dat een woordvoerder het kapitaal de kapitalisten in zyne rede aanviel. Verscheidene arrestatiën hadden er pla Eenïgen dor gearresteerden, die pogin tot verzet aangewend haddon, werden ooj blikkelyk gevangengezet. Amerika. In den Senaat der Voreenigdo State: eene motie ingediend, strekkende om President der Unie uit te noodigen on handelingen met Engeland aan te knot over het tot stand brengen van een pol; verbond tusschen de Vereenigde Stater p Canada. Generaal-majoor Sheffield is benoem opperbevelhebber van het leger der Vereo Staten in plaats van den overleden gen Sheridan. Zuid-Afrika. Officieel wordt uit Durban gemeld Dinizoeloe zich te Undabtko in Coza- bovindt met 2000 man. De Transvaal regeering heeft opnieuw aan sir Arthur H lock de verzekering gegeven dat zy krach maatregelen zal nemen, ten einde te voo men dat de opstandelingen door do Bo geholpen worden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2