De rekoning der gemeente Zegwaard over 1S87 is door den Raad voorloopig vast gesteld in ontvang op 10,301.67'/, en in uit gaaf op 9010.82, dus mot een batig saldo van 477.85'/:!. Door den gemeenteraad van Zoetermeer is de begrooting voor 1889 van de kosten der Schutterij vastgesteld tot oen bedrag van ƒ449 in ontvang en uitgaaf. liet ingang van 1 Sept. zijn, volgens oene miniileriëole beschikking, o. a. benoemd tot kweekeling by de Rijkskweekschool voor onderwijzers to HaarlemP. De Graaf, van Nieuwkoop; D. J. Hir.richs, van Woerden, en J. W. De Koning, van Abcoude. De minister van binnenlandsche zaken, do heor JE. baron Uaekay, zal morgen, Woens dag, in het „Oranje-Hotel" den nieuwbenoemdon Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië, mr. C. Pynacker Hordijk, oen diner aanbieden, waaraan ook gonoodigd zijn de ministers, de vice-president van den Raad van State en do beide presidenten van do Kamers der Staton- Generaal. De kapitein W. M. Van Eek, van hot 771e rog. infanterie te Amsterdam, zal, naar de „N. R. C." verneemt, den militairen dienst met pensioen verlaten. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 4 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bank ƒ22,833,308.56 on bjj do betaalmeesters 1,779,295.49, te zamen ƒ24,612,604.05. Het stoomschip „Eurgemeostor Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 7 Aug.de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 6 Aug.de „Prinses Marie," van Amsterdam, arriveerde te Batavia 7 Aug. Z. M. hooft met ingang van 1 Soptember a. s. benoemd tot leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch J. H. Toole en H. G'. Brans, thans tydoiyk dair werkzaam; tot onderwijzer bi) de Rijkskweekschool voor onderwijzers to Haarlem F. W. Eick, thans hoofd eener school te Hoorn; den luitenant ter zee 2de kl. C. Beels, op zyn verzoek, mot ingang van 16 dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; mot ingang van 16 Aug. a. s. lo. den luitenant ter zee 1ste kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gosteld, onder toekenning van oen jaarlyksch pensioen van 1400 en van eene verhooging van 1125 's jaars voor werkolyk verblijf in den militairen dionst in 's Ryks overzeesche bezittingen, kolonién en tusschen de keerkringen, en 2o. bevorderd tot luitenant ter zee 1ste kl. den luitenant ter zee 2de kl. W. A. Mouton. Gemengd Ntonira, Gelijk reeds voor eenigo dagen is gemeld, zal het jaarl(jksche kinderfeest vanwege „de Leidsche Voreeniging tot bovor- dering van geregeld schoolbezoek" morgen middag plaats hebben te Katwijk aan Zee. Te dien einde is het Paviljoen en hot terrein daarnevens van het „Groot Bad Hotel" afge sloten on zullen daar onderscheidene wed strijden en vermakelijkheden, o. a. hardloopen met hindernissen, zakloopen, talhoutrapen onz., plaats hebben, alles opgeluisterd door heerlijke muziek-; terwijl na afloop daarvan professor Bosco Jr. de 186 jeugdige feeste lingen op zijne toovertalenten en tablcaux- vivants zal vergasten. Dat bjj gowenscht wéér menig Leidenaar en uit don omtrek er oen kykjo zal gaan nomen, is zeer goed te ver wachten, te meor daar 't hoofdbestuur al 't mogelijke aanwendt hot kinderfeest zoo aan genaarn mogelijk te maken. Gistermiddag omstreeks twaalf uron had te Oud-Ade, gemeente Alkemade, oen treurig ongeluk plaats. Betjo Angenent, oen zeer oppassend meisje van 16 jaren, van de eerste dagen barer jeugd opgevoed ten huizon van haar oom G. v. Leeuwen aldaar, was eon emmer water gaan halen, maar daar zy wat lang uit bleef, ging men overal naar haar zoeken tot men eindelijk tot de treu rige ontdekking kwam dat zy reeds verdron ken was. Mon kan zich don toostand van haar oom on tante, dio haar zoo innig lief hadden, voor stellen. Zy was eene dochter van den wagen maker L. Angenent te Zoeterwoude. Te Woerden is gistermiddag neer- gestreken eeno postduif, gemerkt 53. Zy was oebtor gewond en na een half uur dood. Eene Sc h evenings che schuit, schipper Harinx, is gistcron in de haven van Vlaardmgen gezonken, nadat hjj de lading, bestaande in netten en haring, van de bom „Holland IV" had overgenomen. Te Delft is door het springen van een petroleumtoestel brand ontstaan ten huize van den heer v. K. in do Choorstraat. Het toestel sprong met zulk eeno kracht, dat al de ruiten van het keukenraam en der deur worden verbryzeld en drio gaten in den zolder worden geslagen. By hot blusschon verschroeide van de vrouw des huizes hot hoofdhaar en verbrandde oen gedeelte der japon, terwyl de dionstbodo eonige brandwonden aan don rechterarm bekwam. Te ongeveer lialfnegon gister avond ontstond, men zegt door het springen van een potroleumstel, een zware brand in een burgorwoonhuis in de Theodorusstraat, achter het vroegere Tuinpad, thans Nieuwe Weteringstraat te Niouwer-Amstol. In dat perceel, waarin beneden eene water- en vuur- r.ering werd gedreven, woonden velo gezinnen en daar de brand zeer snel om zich heen greep, stond in een oogenblik tyds het ge heelo huis in lichterlaaie on leverde door zyn vuurgloed een groot govaar op voor de ovor- en nevenliggende huizen. Do bewoners tracht ten in alleryl naar alle kanten een good heen komen te zoeken en daar er voor velen geen betore uitweg was dan het venster, deden zy den twee verdiepingen hoogen sprong. Op die wyze werden ook kinderen in veiligheid ge bracht, echter niet altyd met liet gunstigst gevolg, zoodat enkele personen vrij ernstige kwetsuren moeten hebben ontvangen en naar het gasthuis te Amsterdam zyn gebracht. Hit vuur had zich intusschen medegedeeld aan een nevenstaand perceel, een hoekhuis, waarin benoden een herberg word gehouden. Ook dit huis was spoedig, van boven tot beneden, één vuurzee, waaruit de vlammen hoog opstegrn en ver in den omtrek te zien waren. De be- wonors van dit perceel hadden zich intusschen in voiligheid kunnen begeven. Naar men mede deelde, zou echtor nog een kind, dat door do grootmoeder bewaakt word, die evenwel vóór den brand zich even had verwyderd, in een der brandende perceelen gebleven en niet gered zyn. Zekorheid dienaangaande was echter nog niet te verkrygen. De Amsterdamsche brandweer was gealar meerd, doch kon, daar hot onheil buiten Am sterdam plaats greep, geen krachtdadige hulp bieden. De Nieuwer-Amstelsclie brandweer, die intusschen was opgekomen, had geene ge- makkelyke taak. De plaatselyko toestanden waren alles behalve gunstig. De Theodorus straat is nauw en byna niet te bereiken. Van daar dat de brandweer met de haar ten dienste staande, voor dezen brand weinig toereikende middelen niet al te spoedig water kon geven, en toen zy daartoe in staat was, niet veel meer doen kon dan de omliggendo perceelen tegen het vuur te beschermen. Daardoor komt het, dat de aangetaste perceelen geheol zyn verwoest. Nog langen tyd evenwel moest zy het vuur bestoken. De meeste huisgezinnen, die in de afge brande perceelen woonden, waren, naar men mededeelde, tegen brandschade verzekerd.(Hbl.) Ten aanzien van het verdrinken van den officier van gezondheid dr. Van Wal- sem in de zwem- en badinrichting te Breda, vernomen wy de volgende byzonderheden Hy was pas uit het kamp van Oldebroek teruggekeerd en wenschto, afgemat van ver moeienis (hy had den vorigen dag acht uren to paard gezeten) nog een bad te nemen. Het was vier uron 's namiddags. Voor het toezicht waren toen aanwezig 1 sergeant, 1 korporaal en 2 soldaten. Met het oog op den hoogen waterstand en de koude temperatuur ontried de sergeant het baden, doch de doctor gaf er geen gehoor aan. Toen waarschuwde de sergeant K. Kouwenborg hem dan toch vooral niet ver te gaan, daar de waterstand verhin derde het ondiepe van het diepe bassin te onderscheiden. De doctor beloofde dit en ging te water, roikte den sergeant de baddeken, die hy zich ter voorkoming van rhoumatiek steeds omsloeg, over en liep bedaard het talud af. Op eene gevaariyke plek waarschuwde de sergeant goen stap verder te doen, doch die was reeds gedaan, en do doctor voelde geen grond meer, zoodat hy zonk. Weder bovon komende, trachtte hy te zwemmen, doch dit mislukte, zoodat hy andermaal zonk. Do sergeant wierp nu de deken toe, doch de drenkeling was niet meer by machte die te grypen. Ily riep om hulp, waarop de sergeant de deken in het water wierp en gekleed in het bassin sprong. Hy trachtte den drenkeling te grypen, dcch werd door dezen zoodanig by den pols gegropen, dat zy beiden worstelend naar de diepte gingen. Do korporaal Smit, die op het hulpgeroep was komen toosnollen, wierp dadelyk de reddingsboei in het water, waarop een soldaat zich te wator begaf en de armen van den sergeant om de boei sloeg, waarna de korporaal deze naar zich toehaalde en alzoo den sergeant redde. Daarop sprong de korporaal in do boot, vergezeld van een anderen soldaat, en na eenige minuten haal den zy den doctor met behulp van eene dreg naar boven. Spoedig waren de officieren van gezondheid Snel, Rentmeester, Snyders en Pabst (de laatste dir. offic. van goz.) tegenwoordig, doch het mocht hun niet gelukken de levensgees ten weder op te wekken. Do sergeant Kouwonberg, dio byna het slachtoffer van zijne zelfopoffering was gewor den en wiens toestand aanvankelyk ook zorg baarde, is gelukkig weder hersteld. (IV. v. d. D.) Een kort doch liovig on weder brak Zondag-namiddag te lieerde los. Op kor ten afstand van het dorp sloeg de bliksem in 10 telegraafpalen van den Kon. Ned. Locaal- spoorweg, waarvan er één geheol werd ver bryzeld, terwyl de overige min of meor be schadigd werden. De bliksem is over een 1000 meter van de lyn geloopen, zonder echter noemenswaardige schade te véroorzaken. Dienzelfden middag barstte ook te Arnhem een vry hevig onwedor boven de stad en hare omstreken los, vergezeld van hagel, wolke evenwel geen schade aanrichttemaar door den bliksem werd de knecht van den land bouwer Klaassen te Schaarsbergen gedood, terwyl zyn baas, die naast hem stond, mede getroffen werd, bewusteloos noderviel en eenige brandwonden bekwam. Ook boven Utrecht woedde dien middag een hevig onweder. Buiten De Weerd werd eone koe door den bliksem gedood. De zwemwedstrijd, welke Zon dag te Arnhem zou zyn gehouden, moest wegens do onafgebroken plasregens uitgesteld worden. Door eeno onbekende oorzaak is de ballon van den hoer l'Hoste, die gister middag te Assen zou opstygen, gescheurd, zoodat het gas ontsnapte. De opstyging kon dus niet doorgaan. Met eene diepe wond aan don hals is te Somoren, op een hooizolder, het lyk gevonden van don 60-jarigon landbouwer M. R. Door de politie is een onderzoek in gesteld. De hevige wolkbreuken en regens der laatste dagen hebben op verschil lende plaatsen van Europa overstroomingen veroorzaakt. In Silezië waren enkele spoorweg- lynen reeds verloden week genoodzaakt den dienst te staken, en ook in Westfalen be gint men ongerust te worden ovor het was sen van de Roer en hare byrivieren. Het zelfde is het geval met de Weiclisel, welke in Oost-Pruisen en Rusland op bedenkelyke wyze wast en groote schade veroorzaakt aan den oogst. Het meer van Lucern is zoo vol, dat de kaden onderloopen en de eerste verdiepingen der hotels onder water staan. Eenige brug gen der Reuss zyn al weggespoeld en de spoorweg over den Gothard staat ook op eenige plaatsen onder water. In Engeland is het niet beter. Het water •in de Lea is zoo sterk gewassen, dat oen groot deel der omliggende velden is over stroomd. Eene bloedige botsing is in den nacht van Zaterdag op Zondag ontstaan tus schen Fransche en Italiaansche werklieden, die aan do tunnel te Braye arbeidden, doordien eenige dor laatstgonoomden waren heenge zonden. Zeventig Italianen, met revolvers ge wapend, drongen de tunnel binnen en een hevig gevecht ontstond, waarby een Italiaan gedood en een tweede doodelyk gewond werd drio anderen zyn gekwetst, maar minder ernstig. Eene cantine, door een Italiaan ge houden, werd geheol vernield. De troepen zyn geconsigneerd en staan tot vertrek gereod. Door het springen van eene pe troleumlamp is Vrydag jl. te Nieuw-York brand ontstaan in een huis, bewoond door 150 per sonen, meest arme Poolsche joden, die met kleermaken den kost verdienden. Het huis liad geen anderen ingang dan een smal gangetje. Een aantal bewoners hebben, door uit do ramen te springen, met meer of minder goed gevolg zich hot leven gered; maar twintig zyn er verbrand en eon aantal hebben zware brand wonden gekregen. Onder de slachtoffers bevond zich eene vrouw, die sedert eenige dagen bovallen was en nu met haar zuigeling en twee jonge kinde ren in de vlammen omkwam. BUITENLAND. Franbrjjk. De grevisten te St.-Etienne hebber bereid verklaard met hunne patroons te handelen, en schynen iets handelbaar zyn geworden. Evenwel hebben zy be te beletten dat andoro werklieden mynen nederdalen zoolang het verschi is bygolegd. Generaal Boulanger stelt zich de: c-andidaat voor het Noorder departeme zamen met Koechlin, oud-burgemeestc het VlIIste arrondissement. De reactionnairen nemen het candidaati van Boulanger aan. Hot hof van appèl te Aix hee! vonnis, tegen graaf Do Villeneuve weger verkoopen van vorgiftigde wynen uitgi ken, aanmerkelyk verzacht. In plaats v dagen zal de graaf slechts 2 dagen gevangenis behoeven door te brengen. Het ziet er te Parys ten opzichti werkstaking slecht uit. Francis Laur ze do „France," dat de werkstaking aldaar ziJS gaan uitstrekken tot alle vakken, die tot bol in betrekking staan, als timmerlieden, ml laars enz., hetgeen het aantal greviste 100,000 zou brengen. Dulteohlaml. De „National Zeitung" zegt dat de nal ten gedenkschriften van keizer Frederii Engeland te Berlyn teruggebracht zjjrj „Bórsen-Zeitung," dat keizerin Frederikq daags Friedrichskron verlaton zal, en dij ziektegeschiedenis, door dr. Mackenzie j stold, met machtiging van keizerin Frei^i te gelyk te Berlyn in het Duitsch en te Lei in het Engelsch verschynon zal. Naar de „Times" uit Konstantinopc-t neemt, heeft de Turkscho gezant to B bericht, dat de onderhandelingen tussR Duitschland, Oostenryk en Italië over Bulgfil een aanvang genomen hebben. De aanstatóL samenkomst van baron De Giers mot prinsl Bismarck, alsmede de verwachte confer) der keizers van Duitschland en Oostejt moeten daarmede in verband staan. Monk wacht dat er te Berlyn een congres der git. mogendheden zal worden gehouden, uitsluif* over Bulgarye. Italia. Het bezoek, dat keizer Wilhelm aan koet Humbert van Italië zal brengen, is nui* gesteld. De keizer zal zyn bondgenoot in I loop van October te Rome bezoeken, on K deliyk na zyn bezoek te Weenen. Op het kapitool te Rome zal een b: L beeld worden geplaatst van koning Lodev van Beieren. De koning heeft besloten dat de van Napels (de kroonprins) op zyne reis gezeld zal worden door vier studenten) de universiteiten van Turyn, Genua, Bolk en Pavia. De koning wil dat de toekorr.J vorst de mannen van zyn tyd leert keu Koning Humbert zal, op raad dor doet i naar het Aosta-dal op jacht gaan et manoeuvres der vloot te La Spozia i bywonen. Groot-BrltannlA Een felicitatie-adres beantwoordende, I door de vereenigin^ van spoorwegbeami aangeboden, sprak baron De Worms de 1 uit, dat, met welk succes zyne pogingen bekroond zouden worden, hy er in ieder val in geslaagd zal zyn te beletten, dat premiestelsel op andere takkken van indn zal worden toegepast. In het Lagerhuis zeide de heer gusson, hiermede den heer Mac-Neil be woordende, dat de slavenhandel in Mi Afrika gemakkelyker zal kunnen wo tegengegaan, zoodra de Engelsche en Duit maatschappyen meer invloed op de 1 streken zullen kunnen uitoefenendit zal den sultan van Zanzibar afhangen. Telegraiumen. PARIJS, 6 Augustus. Ook de „FigH meldt onder voorbehoud, dat Duitschlar.W Rusland eene overeenkomst hebben aangej] en wel op eene basis, welke niet zo invloed op de verhouding tusschen Oostei en Rusland zal blyven. De basis zal zyn regelen der Oostersche quaestie, alsmede belangryke verlaging der douane-tariej Tegen einde Augustus zullen de beide ko het stuk teekenen, dat door de Duitsche selarij wordt opgemaakt. Do Oostenryk: Italiaansche en waarschynlyk nog a» vorsten zullen mede onderteekenen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2