too zü door Z. H. don Paus zyn benoemd O. F. Westerman to Amsterdam, directeur van hot ICon. Zoül. Gen. „Natura Artis Magistra", aldaar, riddor der Leopoldsorde van Eelgiö. Clt liet Ciemccntcrerslaj;. Vervolg.) Ten aanzien van den toestand van het gymnasium diono dat de lessen van den cur sus 1SS7/88 aanvingen met 112 leerlingen en dat bp het eindexamen allo 13 leerlingen der Cue klasse de gevraagde getuigschriften vei kregen. De schoolgelden brachten in 1887 op ƒ10532.50. De koston bedroegen in 1887 ƒ27020.363, als 24033.34 voor bezoldiging, ƒ8 1 8.765 voor schoolboeken en -behoeften, 375.30 voor vuur en licht, ƒ505.985 voor onderhoud van gebouvr en meubelen en ƒ896.973 diverse uitgaven. Het Rijkssubsidie over 1887 bedroeg 7586. Do begroeting van het subsidie voor 1888 bedraagt 8290, behoudons nadere verrekening. Wat de universiteit betrof, geene verande ring ontstond in het afgeloopen jaar in het collego van curatoren, noch in dat der hoog leeraren. In don aanvang van dit jaar werd oen nieuwe leerstoel geopend by de faculteit der goneeskundo, terwijl do niouw benoemde hoogleeraar dr. D. E. Siegenbeek Van Houke- lom het ambt aanvaardde op 21 Maart. Aan de dringende behoefte tot aanstelling van een hoogleeraar voor do oudo geschiedenis en antiquiteiten kon tot dusverre nog niet wor den voldaan, vermits do daarvoor aangevraagde gelden door de Tweede Kamor niet zjjn toe gestaan. De lioogleeraron S. S. Rosenstein on H. G. Van de Sande Bakhuyzen werden benoomd tot ridder van den Nederl. Leeuw. Herdacht word het driehonderdjarig bestaan van den Hortu3 Botanicus. Tot lector in het Moslimsch recht werd benoemd dr. C. Snouck Ilurgronje, in de algemeeno beschrijvende volkenkunde en do Japansche taal mr. L. Ser rurier en tot privaat-docent in de experimen- toole natuurkunde dr. R. Sissingh. Eon nieuw gebouw werd opgericht tot uit breiding van het scheikundig Laboratorium. Aan den hoogleeraar dr. M. De Vries werd eeno warme ovatie gebracht op het Neder- landsche Taal- en Letterkundig Congres te Amsterdam, waarbjj de aandacht werd ge vestigd op hot feit dal hy meer dan dertig jaren gewerkt had aan hot Woordonboek van de Ned. taal. Do hoogleeraar mr. J. T. Buys vierde op 13 October zjjn 25 jarig hoogleeraarschap, by welko gelegenheid hem door tal van oud- lec-rhngen, leerlingen en belangstellenden de moest mogelijke blijken van achting en sym pathie werden botuigd. Hot aantal ingeschrevon studonten bedroeg In de rechten412 geneeskunde358 wis- en natuurkundo 58 letteren67 godgeleerdheid47 Totaal. 942. Van dezen waren 637 leden van het Leid- sclio Studentencorps, 190 niet-leden en 115 oud corpsleden. Ilot getal promotiön bedroeg: In de rechts wetenschap44 staatswetenschap5 letteren1 geneeskunde11 wis- en natuurkunde 2 scheikunde1 plant- en dierkunde1 Totaal. 65. Van 15 November 1886 tot 15 November 1887 werden 18 personen tot arts bevorderd. Voor het arts examen lste gedeelte slaagden 31 porsonen. Tot proponent by de Ned.-Herv. kerk werden bevorderd 4 personen. Examina werden afgelegd in do faculteit der wis- en natuurkunde 11; der lettoren en wijsbegeerte 19; der godgeleerdheid 40; der rechtsgeleerd heid 131 en der geneeskunde 117. Gemengd Nlonw*. G isternamiddag, omstreeks kwart ovor vijven, viol een jongen, bozig zijndo met „ar." josscheppen", alhier in het Galgewater. Spoedig waren or een paar mannon bij, rnet een haak gewapend, waarmede zjj trachtten den achtjarigen knaap to grijpen, hetgeen ook weidra gelukte. Ondor groot geleide werd t hij daarna naar zijne woning in de Kruisstraat gebracht. De bur go meester van Leider- 1 dorp verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Willi elm Fredorik Johannes Roozeboom, 30 jaren, geboren te Leiden, lang 1.664 moter, aangezicht ovaal, voorhoofd hoog, oogon grijs, neus en mond gewoon, kin rond, haar en wenkbrauwen blond, zonder baard. Hij zal waarschijnlijk in eeno groote gemeente werk zoeken als smids knecht of als oppasser. Hij heeft op 21 Juli II. de echtelijke woning verlaten, zijno vrouw on twee kinderen onver zorgd achterlatende. Niettegenstaande het zeer on gunstige weer, werden gisteron toch nog ongeveer 2300 toegangskaarten voor de Ten toonstelling in den Koekamp te 's-Hage ver kocht. Te Scheveningen is een man gearresteerd, die verdacht wordt de winkel lade van den tapper P., in de Wassenaarsche- straat, te hebben bestolon. Het geld is in be- s'ag genomen en tegen den verdachte is pro ces-verbaal opgemaakt. B. Groen, die door do stoomtram van 's Gravenhage naar Delft werd aangereden en daardoor eene hoofdwonde bekwam, is in het gasthuis te Delft, ton gevolge zijner ver wonding, overleden. Te Rotterdam was eenjongen op den Oostzeedijk bezig met het gooien van stoenen, met het gevolg dat een voorbijganger een dor steenen tegen het oog kreeg, waardoor hij voor oen geruimen tijd wel daaraan blind zal zijn; aanvankelijk bestond er zelfs weinig hoop op het behoud van het oog. Te Haarlemmermeer begint de varkensziekte op onrustbarende wijze toe te nemen. Door het afmaken en vernietigen der aangetaste dieren, het toopassen der door de deskundigen noodig geoordeelde maatregelen, tracht men de ziekto te stuiten. Te Amsterdam heeft een man in de Palmstraat, in twist met zijne vrouw, zich de beide polsen afgesneden. Hy is onder het vervoer naar het Gasthuis overleden. Gisternamiddag, omstreeks zes uren, barstte te Amsterdam plotseling brand uit in eene houten loods, dienende tot werk en bergplaats van diverse artikelen van het drogedok, staande aan de Dijkgracht, tusschen twee drogedokken in. Aan de onmiddellijk ter plaatse aanwezige brandweer mocht het gelukken, met behulp van eene handspuit en de „Jan van der Heijde," het vuur in korter, tijd te overmeesterende oorzaak is onbekend. De loods is uitgebrand en het materiëel heeft eonige schade bekomen. (Hbl.) "Wegens het hoogst ongunstige weder was de Zoilvereeniging „Het IJ" te Amsterdam aanvankelijk van oordeel den op gisteron bepaalden ondorlingon wedstrijd aan het Tolhuis niet te doen doorgaan. Toch werd, toon na tien uron de lucht ophelderde, niet tegenstaande de wind aanwakkerde, besloten den strijd te aanvaarden. De lengte der baan was 6 Engelsche mijlen. Des avonds te negen uren werden do be haalde prijzen in de bovenzaal van het Tol huis door den voorzitter der vereeniging aan de overwinnaars uitgereikt. Op Zaterdag 18 on Zondag 19 dezer wordt te Amsterdam in de Houthaven gehouden een zwemwedstrijd vanwego de „Amsterdamscho Zwomclub." Op den eersten dag zal alléén worden gezwommen voor gouden, verguld zilveren en bronzen eerepenningen door liefhebbers, over eene baan van 600 meter, mot één keorpunt. Den volgenden dag bestaat het programma uit acht nummers, in drie afdeelingen. Z at e rd a g - a v o n d stelde een dron ken kerel aan andere personen voor, voor 2, zooals hij daar stond, van de brug der Kolk- kado te Rotterdam in het water te springen en naar den Open Rjjstuin te zwemmen. On danks het gevaar, waarin do beschonkene zich ging begeven, werd het voorstel aange nomen. In het bezit der 2 sprong hij te water, en had het geluk behouden aan do overzijde op het droge te komen. RN.) Gisternacht ontstond er brand in de woning van den manufacturier B., in do Waterloostraat te Kralingen, doordien de huisvrouw by ongeluk de petroleumlamp, waarvan zü het licht wildo uitblazen, op den grond liet vallen. De politie slaagde er in den brand meester te worden. Ook do brandmeester K. bracht het zijne daartoe b{j. De bewoner B., die te bed lag, redde zich door de vlammen heen. Aan goederen en kleoderen is belangrijke schade toegebracht. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen eon ingezetene uit Holten, die bestel- lingon doet op allerlei advertentiën en ook bjj alle handeldryvenden. Voor het hem toe gezondene volgt geene betaling, en hij maakt het voor minder dan het hem in rekening werd gebracht te gelde. Reeds z(jn velen op gelicht geworden. Een ieder zij op zijne hoede! N.17. C). Het jonge paard van den voor man Huberts, te Broekhuizen, werd Zaterdag avond schuw en ging op hol, waardoor do bestuurder onder het rad kwam en onmid dellijk op de plaats dood bleef. De Arnhemsche Crt." van heden schrijft het volgende: Op een tocht langs de rivier de Linge is het treurig om te zien hoe die rivier uren ver door de vele regens is overgeloopen en de omliggende weilanden overstroomd zijn, zoodat de beesten op vele plaatsen door het water moeten waden, zonder behoorlijk voedsel te kunnen krijgen. De hoofdoorzaak van dezen voortduieid hoogen waterstand is gelegen in het graven van het kanaal bij Gorkum voor do Keulsche vaart, waardoor het Lingewater tegenwoordig wordt tegengehouden en niet, als gewoonlijk, door den Steenenhoek kan uitloozen. Op het eiland Urk ontstond brand bij den veehouder F. Genodde. Hoewel spoe dig alles tot blussching werd aangewend, is het perceel met den geheelen inboedel afge brand. Ook 2 varkens kwamen in do vlam men om. Alles was verzekerd. Gedurende het feestmaal, verle den week van het „Metalen Kruis" te Breda, werd een 84-jarige drager van het Kruis plotseling ongesteld; naar een zijvertrek ge bracht, overleed by daar binnen weinige oogenblikken. Er heeft eene vulkanische uit- barsting op de Liparische eilanden plaats gehad; bijzonderheden ontbreken nog. Op den spoorweg tusschen Al- lenstein en Hohenstein in Duitschlmd hseft een ongeluk plaats gehad. Door een verkeerden wisselstand liep een personentrein met volle snelheid tegen een veetrein aan. Door den schok werd de locomotief geheel samengedrukt, ten gevolge waarvan de ketel sprong. Ver scheidene goederenwagens werden vernield', Twee spoorwegbeambten werden gedood, de machinist en de stoker zwaar gekwetst. De reizigers bekwamen geen van allen letsel. F. Jul. Beck te Sursee is als schrij ver van het artikel „madame Limouzin in het Bondspaleis," dat opgenomen werd in de „Landbote", aldaar, wegens beleediging van den Bondsraad Welti veroordeeld tot bet iling van 200 fr. boete en het voldoen van alle gerechtskosten. Koning Milan van Servië en do kroonprins zijn Zaterdag om vier uren te Weonen aangekomen. Niemand was by hunne aankomst tor hunner ontvangst aanwezig. Het groote, nieuwgebouwde Mon- stervlot vertrok 2 Aug. uit de Baai van Fundy naar Nieuw-York. Het wordt door twee sloop- booten gesleept. Eon govaariykehood. Te Bur ling, in Essex, is iemand, die een stalen rand om zijn hoed droeg, doodeljjk door den bliksem getroffen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Juni 1 Juli. Den 27sten Juni ontvingen wij bericht van het overlijden van den sultan van Assahar. Het zal voor de Regeering zaak zyn, nu er nog geen troonopvolger was aangewezen, een zoor grondig onderzoek in to stellen naar do vraag: wat nu te doen. Het veranderde ministerie is een factor, waarmede rekening gehouden moet worden en we gelooven niet mis te zien, wanneer we dat ministerie zeer gunstig gestemd noe men voor de ontwikkeling van Sumatra in het algemeen. Dcli-Crt Luidens bericht van den directeur der burgerlijke openbare werken is de aanleg van de havenwerken te Tjilatjap zoover govorderd, dat do opening van de spoorlijn van het sta tion Tjilatjap naar Tjilatjaphaven voor bet goederenverkeer door hem is vastgesteld op 1 Juli. Het is nu oenmaal zos en vorzwijgen baat niets: do cholora is or. Als altijd, levert al wat aan en bij de Oedjong is, het grootste, gewoonlijk ook het eersto contingent. Men had daar o. a. op Zr. Ms. „Brcmo", die zoo goed als gereed tot vertrekken lag, vier gevallen in de laatste paar dagen; gis- teravond ook één op de „Prins Alexan (die morgen vertrekken moet), één op „Indragieri" enz. enz. In het Chineesche kamp enkele, in kampongs meerdere gevallen ook de Sing op Songojoedhan leveren een vrij groot tal. Geen wonder trouwens voor wie hoe dat volkjo daar zich opschiet en lee Maar belangrijk is het, afgescheiden van do enkelo gonoemdo plekken, nog gelukkig en als altijd krijgt nu de z: alles op hare rekening. Voorzichtigheid zonder angst is natui aan te bevelen; maar bovenal reinhei zindelijkheid. Al wat op dat gebied kan den gedaan, behoort niet te worden nagel; En wanneer men nu de „roedjak" en di lijke schadelyke zaken maar gelieft te mijden, wanneer men zorgt geen ander onverdacht water te drinken en ook al U's van gedistilleerd water gebruikt, ocb, zal deze bezoeking ook wol weer voorbu'g geiyk zoo menige harer voorgangsters. Do geneeskundige raad vergadert hei avond, naar wy vernemen om in onder, overleg te bepalen wat nog op publiek ter kan worden gedaan bywu'ze van voorzc maatregelen. Maar ook wy allen kunnen individueel toebrengen tot voorkoming van uitbreid ook en vooral door nalaten. C. van 23 J: De van moord verdachte inlander Wa: is eindelu'k tot gedeelteiyke bekentonis komen. Hy erkent thans lo. dat hy op bewusten avond aan de baboe van den W. een bezoek is komen brengen, en dat de baboe uit vrees voor een medebedie haren wettigen jaloerschen echtgenoot 1 Wangsa, voorloopig onder mynheers be: verder onder een matje verborgen had dat do gevonden hoofddoek de zyne wa hy dien hoofddoek een paar dagen te v van niemand anders dan van baboelief cadeau gekregen. Over de wijze, waarop hy later het van den heer W. weder verlaten heeft, Wangsa zich wu'selyk nog niet uit. Hyz overigens der politie diets te maken dai met de bekentenis van het thans door 1 erkende heeft gewacht, meer nog uit ze schaamte dan uit vrees voor den jaloers: man der baboe, doch dat hy thans nomen hebbende van den vreeselyken moor niet langer hoeft kunnen zwijgen angst dat men hem eens voor den moordei mocht gaan houdon. Van den moord weet hy natuuriyk niets; hy heeft er nu vallig pas van gehoord door tusschenkc van later met hem by schout Hinne opgesli arrestanten. (Bat. Hbl Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig t n. Europa, wegens ziekte, aan den ads.-res. deri eoenlanden D. P. Jentink en den teekenaar bij 'sli p'antentuin te Buitenzorg C. J. F. Lang. Benoemd: Tot ads.-res. van Keboemon, Adriaans; van Dcmak, L. C. A. F. Lange; tot. res. der Doeeoenlanden, L. F. Weslij. Bij het binnenl. bestuur op do bez. buit n Jai Madura: tot contr. lste kl. W. K. L. Kraft van Er tot c ntr. 2de kl. W. J. Cocncn. Bij de Weeskamer te Batavia: tot adjunct-a. cret K. F. W. A. Ovtrdijk; tot adjunct-boekh. mr. K Mijer; tot opz. 2de ld. bij den waterst. J. H. W. Fre" Tot hulponderwijzeres L. M. Kam; tot holpoi wijzer G. J. B. Gosenson. Belast: Met de waarneming van den c£v. gen' dienst en bet opzicht over do vaccine in dé res. I' longan, H. J. Wefers Bettiuk. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2- verlof n. Europa, w. ziekto, aan den magazijnme 2do kl., lste luit., der genie F. C. Puckel; w. b jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den k intendant bij de mil. adm. P. A. Jung. Benoomd: Tot teekenaar bij den artill constructiowinkel te Soerabaia, J. J. Manz. Bevorderd: Bij de inf.tot luit.-kol. de ma; H. Helb en L. H. M. Genet; tot majoor de S. De la Parratot kapt. de lste luit. J. W. Si jesdijk. Overgeplaatst: Bij den generalen sta majoor der inf. F. Pompe Van Meerdervoort. Departement van Marine. Benoemd: Bij Marine-établissement te Soerabaiatot administrai P. W. Hofland; tot 2den commies P. W. M Renne; tot 3don commies, J. A. Van Orssagen ingenieur lste kl. voor scheepsbouw de ingec 2de kl. M. Sieberstot 3den opzichter voor ecbe bouw, C. J. Roozeboom; tot commandant scheopsb. Th. G. Vermeulen. Bepaald: dat dc detachecring bij het Ma établissement te Soerabaia van den machiDis kl. bij de Kon. Ned. Marine G. P. F. Munnik, loopig op den bestaanden voet gehandhaafd blij T ij d e 1 ij k belast: Bij het Marinc-établisee te Soerabaia: met de Waarneming der betre van ing. 3do kl. voor scheepsbouw, de ing. 2d J. E. Van Cleef; met de waarneming der betre van 2den opziener voor scheepsbouw, E. Rogg en B *L. De Lruiju; met de waarneming der bet king van 3den opziener voor scheepsbouw, J. Van den Berg en J. Do Bas. Ontheven: Eervol van de tijdelpke waarnc der betrekking van bootsmansmaat, A. J. Van gaerdt. Ontslagen: Eervol uit hunne betrekkiD 2de machinist H. E. Coert en dc ads.-dokmees J. Bronsgcest.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2