r N". 8733. A\ 1380. Leiden, 6 Augustus. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. F euilleton. DE BROEDERS. X>inscl&2: -A/OLo-iiL^tois». ---■" rft LEIDSCH DAöBLAI). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 meendenUO. Franco per poot1.40. Afzonderlijke Nommora.0.05. Hedenmiddag had op het Raadhuis alhier de verpachting plaats van het buffet in de Stadszaal voor den tyd van tien jaren. Een vry talryk publiek was daarbij tegen woordig. Vóórdat tot de oplezing der inschryvings- biljetten werd overgegaan, werd de pacht door een der gemeenteboden in bod gesteld op 2500, welke som door hem werd opgevoerd tot 3434. Dit bedrag werd echter door niemand verhoogd. Daarna deelde de wethouder mr. N. L. J. Van Buttingha "Wichers mede dat er acht biljetten waren ingeleverd, nl. van de volgende heeren inschrijversT. Feun te Warmond voor 2000, Van Goethem en Neuteboom 2010, A. Ephraïm 2200, H. A. Van Ingen 'Bchenau Jr. 2200, J. F. Wafelbakker 2400, C'. J. Coster 2500, B. M. Duyser 2550 en M. T. Uljee f 3434. Door B. en Ws. werd van de bevoegdheid gebruik gemaakt om de gunning uiterlijk veertien dagen aan te houden. De hier medegedeelde sommen zijn berekend per jaar. De tegenwoordige pachter betaalt ƒ1400. Aan het eindexamen der hoogere burger scholen in Noord Holland werden ook door alle leerlingen der vijfde klasse van de inrich ting te Leiden deelgenomen. Aan vier van de vijf leerlingen werd het diploma toegekend, namelijk aanW. E. Van Eek, M. Rappard, J. D. Filippo en L. Tinneveld. Verder werd het examen met gunstigen uitslag afgelegd door de volgende leerlingen P. J. F. L. Baumann, A. A. C. Belinfante Jr., C. Blankevoort, J. F. De Booys, I. De Bruyn, J. C. F. Bunge, G. J. Colder, E. H. J. Cunaeus, A. Cijfer, J. Eysten Jr., H. J. Flipse, P. J. Fritzlin, M. Goldschmidt, K. Hartkamp, M. Heyer, A. C. Houtman, W. P. Jorissen, N. J. Olivier, J. C. v. d. Plaats, N. Quint, G. J. H. Van Rijnberk, W. Schiff, G. A. De Weerd en L. A. T. Wentholt, van de H. B.-S. te Amsterdam P. De Grient Dreux, A. Kooiman, H. J. D. Van Maanen, J. Rooker, mej. A. Swaag, W. A. Terwogt en S. Winkel, van de H. B.-S. te Hoorn; F. H. Abbing, F. W. J. Boekhout, J. C. F. Croll, J. W. Van Eek, J. G. Mulder, T. G. J. Resink, W. F. O. Schaalje, A. A. Van der Steur en L. v. d. Wilk, van de H. B.-S. te Haarlem L. Hoeflage en D. Knuttel, van de H. B.-S. te Zaandam C. Dekker, C. Schoenmaker en A. Stuur man, van de H. B.-S. te Alkmaar. Rangnommers werden bjj dit examen niet toegekend. In het geheel werden acht candidaten af gewezen. Door mr. H. L. A. Obreen, beschermheer van de hier bestaande Vereeniging van kantoor bedienden „Kennis is Macht", is eene aan zienlijke bijdrage geschonken tot gedeeltelijke bestrijding der kosten, welke veroorzaakt zullen worden door het feestelijk herdenken van het 12'/2-jarig bestaan der Vereeniging op den 4den September. (N. E. G.) De officier van gezondheid 2de kl. A. J. Van Walsem, van het 7de reg. inf., gedeta cheerd bjj het militair hospitaal te Amsterdam, wordt overgeplaatst bij het 4de reg. van het wapen en gedetacheerd bjj het militair hos pitaal te Leiden. Aan de „Nederlandsche Gustaaf-Adolf- Vereeniging" is gelegateerd door wijlen jonk- vrouwe Q. J. J. Van Swinderen, te De Lemmer, de som van duizend gulden, vrij van successie rechten. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 6 Juli, wordt 8 dezer alhier verwacht. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waron de hoogste prijzen 36, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85; de laagste 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Naar aanleiding van berichten, volgens welke 'sKonings gezondheidstoestand minder gunstig zou zjjn, kan worden verzekerd dat Z. M. welvarend is, al verlaat de Koning zeer zelden zijne appartementen. Z. M. hield zich in de laatste dagen druk bezig met aanwijzingen ter versiering van het Park met bloemen en planten. Prins en prinses Albert van Pruisen, die Zaterdag bij aankomst te Apeldoorn in drie rijtuigen werden afgehaald, gebruikten te één uur ten Paleize het Loo het déjeuner met H. M. de Koningin. De Koning nam daaraan geen deel. De vorstelijke bezoekers bleven tot 's na middags halfvijf op het lustslot en keerden daarna naar Scheveningen terug. De aandacht van het publiek wordt ge vestigd op de omstandigheid, dat de vermin dering van het port der brieven van 25 tot 15 cent voor de gefrankeerde en van 50 tot 30 cent voor de ongefrankeerde per 15 gram, vastgesteld bjj het koninklijk besluit van 20 Januari jl. (Staatsblad No. 6), alleen van toepassing is op de brieven, welke naar do Nederlandsche koloniën en bezittingen in Oost en West-Indië bestemd of van daar afkomstig zijn en langs een anderen dan den recht- streekschen zeeweg gewisseld worden, en dus niet geldt in het verkeer met de landen der Vereeniging, bedoeld bjj art. lc van het konink lijk besluit van 14 Maart 1879 (Staatsblad No. 45), waarvoor het port der brieven, evenals vroeger, op 2-5 cent voor de gefrankeerde en 50 cent voor de ongefrankeerde voor elk ge wicht van 15 gram bepaald blijft. Meermalen toch komt het voor dat brieven voor Britsch Indië, de Straits Settlements, China, Japan enz. met 15 cent gefrankeerd zjjn, wat ten gevolge heeft dat een port ten bedrage van het dubbele van het ontbrekende bedrag ten laste van den geadresseerde ge bracht wordt. De Staatscourant van 5/6 Augustus bevat eene opgave van onbestelde of geweigerde voorwerpen der pakketpost, die nog gedurende eene maand na deze aankondiging by het hoofdbestuur der posterijen ter beschikking blijven van de rechthebbenden, om, na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zjjn opgevraagd, te worden verkocht. De opgave loopt van 8 Dec. 1887 tot 23 Jan. 1888. De namen en woonplaatsen der geadresseerden zijn: C. A. Daverveldt, te Wouw; W. H. Groos, te HilversumG. Snelle, te Bergen op- ZoomPostkantoor, Oister wijkB. Blankenberg, te Leiden; J. C. Evers en Co., te Rotterdam; S. F. Engering, te Schiedam; B. Van Calcar, te HoogezandJ. C. W. Thoolen, te Arnhem Heineman, te 's-Hertogenbosch„Proviant- Ambt" te Dusseldorf. Verder zijn nog ter beschikking de volgende in Januari 11. met de pakketpost verzonden voorwerpen, waarvan de adressen verloren zijn gegaan, terwijl de afzenders onbekend zijneen stalen armbandje, twee tabakspijpen en eene kous. Uit de rekening der gemeente Ryns- burg over 1887 blijkt dat de ontvangsten waren 16,416,56'/2 en de uitgaven 15,486,08. Er is dus een batig slot van 930,48'/2. De kosten voor het openbaar onderwijs be liepen 5692,99'/.,, waaronder eene buitenge wone vergooding van het Rjjk boven de 30 pet. was van ƒ1050. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1888 1137 mannen en 1111 vrouwen, te zamen 2248 zielen. De rekening der gemeente Stompwyk over 1887 is door den Raad vastgesteld in ontvangst op 19,192.53'/,, in uitgaaf op v L.- FBJJEf DBS ADVBSTHNTEHN: Tan 1—6 fegeli 1.05. lettere regel meer/0.17|. Grootere latten naar plaatarnimtn. Voor hat in- oaasearen bulten de atad wordt 0.10 ber-ksnd. 18,128.66 en mitsdien met een batig saldo van ƒ1063.87'/,. De gemeente-rekening van Veur over 1887 bedraagt in ontvangst 6860.62y2 en in uit gaaf 6323.21'/2, zoodat zij een batig saldo oplevert van 537.41. Te Leidschendam is eene afdeeling met 74 leden opgericht van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, onder den naam van „Stompwyk Veur". Het bestuur bestaat uit 9 leden. Tot Voorzitter werd by acclamatie benoemd de heer P. Van Duyvendyk, en tot secretaris-penningmeester werd gekozen de heer John. J. Van Beyma. De door den Raad van Woubrugge voorjoopig vastgestelde gemeente-rekening door Gedeputeerde Staten vastgesteld, bedraagt in ontvangsten 20,613.90'/, en in uitga ven 79,438.44, zoodat de dienst 1887 een batig soldo geeft van ƒ1175.46'/,. Er waren geene aan- of opmerkingen op de rekening van 't dienstjaar 1887. De heer W. W. Muys van der Moer, te Nieuwkoop, die gedachtenis vierde van zjjne 40 jarige werkzaamheid als geneesheer, ontving van de ingezetenen een fraai geschenk. Te Rotterdam hoeft zich eene commissie gevormd voor de ontvangst der leden van de „Holland Society of New-York," bestaande uit: mr. S. A. Vening Meinesz, commissarissen en directie der Ned. Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij, eene commissie van drie leden uit do Kamer van koophandel, mr. H. D. Levyssohn Norman en den heer Hendrik P. N. Muller. Het voornemen bestaat om aan de leden der „Holland Society" op nader te bepalen dag een riviertocht naar Brielle en Dordrecht aan te bieden. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 4 Aug. Sagres; de „P. Caland," vertrok 4 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Aug. Ponta de Guia; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Aug. Lizard; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amster dam, arriveerde to Marseille 6 Augustus; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde te Southampton 5 Augustus. Z. M. heeft verlof verleend tot het aan nemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld, aan: F. L. Stracké te Haarlem, beeldhouwer, ridder dei- orde van den H. Sylvester; J. A. J. W. Van Hal te Breda, wijnhandelaar, commandeur der orde van den H. Gregorius den Grooten F. Berger te Roermond, ridder dier orde, waar- 5) Naar het Duitsch van J. OACHWEILE R." „Wat dunkt u? Zou hjj het houden, als ik er nog eens in klom?" „Wat?" Meer kon Anton niet uitbrengeneene plot seling hem aangrijpende beklemming dreigde hem den adem te ontnemen. „Wat seheelt u? Zjjt gij niet wel?" vroeg de broeder bezorgd, toen hy zjjn bleek gezicht ontwaarde. „Gjj wildet u naar boven wagen?" „Wagen? Noemt gjj dat wagen? Als gy meent dat hj] het houdt, dan blijft er niets anders over." Anton naderde en drukte met bevende hand tegen den dikken stam hy wankelde niet. „Hjj zal het houden", sprak hy met doffe stem. Valentyn had in het ééne einde van het touw een knoop gelegd, wikkelde het laatste om den arm en klauterde handig tegen den reusachtigen boom op. Anton stond beneden als 't ware versteend hij haalde snel adem. „Als de boom viel, nu de medeminnaar zou u nooit in den weg staan; de boom zou hem verpletteren. Wat aarzelt gy? Voor waarts 1 Één stoot en alles is voorbyAnna wordt de uwe!" zoo sprak in hem de ver zoeking. Zyn blik was als 't ware vastgenageld aan den boom. Valentyn slingerde het touw om den tak. „Nu," fluisterde de stem weer drin gender. „Geen oog ziet heteen ongeluk heeft hem getroffen, zal het heeten'. Demoe der zal hot te boven komen!" Antons oog gloeide; hy hief de byl op om te slaan. Daar weerklonk weer een schot in de nabyheid en terstond daarna ook hondengeblaf. Donderend drong de echo door het Schönwald, en slap zonk Antons hand neer, het koude zweet kwam op zyn bleek voorhoofd. Huiverend streek hy met de hand over de oogen. Wat was het dan, dat den man noopte de reeds tot den moord opgehevene hand weder te doen zinken? Angst? Neen, Anton zou niet gebeefd hebben als do bliksem voor hem langs gegaan ware, maar de echo, de knal van het schot wekte in zyn geest een tafereel uit vroegere, gouden dagen zyner kindsheid. De moeder had den kleinen broeder op den schoot, terwyl hyzelf naast haar stond en luisterde naar de goede vrouw, die den zoons vertelde van den Vador daarboven, en dat de rollende dónder Gods stem was, welke dan waarschu wend en vermanend tot de menschen sprak. „En eens zal hy ook verschynen in donder en bliksem op de wolken," had de waardin van „De Kroon" gezegd. Ja, Anton had Gods stem te rechter tyd vernomen Valentyn klom nu naar beneden, en weldra lag de reusachtige boom op den grond. De broeders aanvaardden den terugweg. De storm was gestadig toegenomende eerste yzige vlokken joegen door de kale beukentoppen en huilend voer de wind door de naaldendaken der pynboomen en de bruine bladerbossen der eiken. „Nu willen wy echter den zyweg nemen," sprak Anton. „Maar waarom toch, het geitonpad is immers veel korter?" antwoordde Valentyn ver baasd, die naar huis verlangde. „Neen, kom terug! By wind en sneeuw. Het pad is gevaariyk." „Och, ga toch heen," lachte de broeder; „sedert wanneer zyt gy dan bevreesd? Waar bestaat voor ons gevaar? Kom, wy winnen een goed half uur uit." Anton gaf toe; hy volgde den vooruitgaan- den broeder. De kracht van den storm was verdubbeld, de vlokken dreven in een dwarrelenden dans rond en weldra was het geheele woud, het geheele gebergte in een dichten sluier gehuld. Anton had maar al te zeer geiyk gehad het pad was by het afgaan zeer gevaariyk. Zy moesten zich meer en meer op het gevoel verlaten, want de dicht vallende, hun in 't gezicht dwarrelende sneeuw stelde hun nau- welyks in staat de oogen te openen. „Valentyn, keer omwaarschuwde Anton met bevende stem, toen zy by den afgrond kwamen. „Keer terug 1" „Ja, ik had u moeten gehoorzamen!" riep deze„het is werkelyk een booze weg, maar nu hebben wy reeds de helft achter ons. Nu is het der moeite niet meer waard terug te keeren." Luide huilde de storm in den afgrond; hy brak op den rotswand rechts van het pad, om dan plotseling met verdubbelde krachtin de diepte te woeden. De broeders waren nau- welyks in staat zich voort te bewegen; met de ééne hand hielden zy zich aan het struik gewas vast, dat zich in den leisteen geworteld had, terwyl de linkerhand do byl in plaats van stok gebruikte. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1