wat vaster aanhaalt om den honger minder te gevoelen. Spreek tot ouders, die in zulke omstandig heden verkeeren, niet van eenige zorg voor de opvoeding hunner kinderen, vooral niet om hen na3r school te zenden, om daar eenige nuttige kennis op te doenHet zou im mers zijn, den spot drijven met hunne ellende De jongens moeten zoo spoedig mogelijk wat zien te verdienen; de meisjes moeten ook al meewerken in den tuin of op het veld, of, door het oppassen van jongere kinderen, de moeder in de gelegenheid stellen, eten te zoekenalles dringt om te zorgen dat men niet van honger sterft, en iedere hoogere aspiratie is voorgoed onmogelijk geworden." 't Is welzouden we geneigd zijn uit te roepen. En als we den heer Brooshooft aan het slot van zijne becijferingen over den maatschappelijken toestand op Java, deze con clusie hooren trekken„Men blijft, zonder eenigen twijfel, eer boven dan beneden do werkelijkheid, wanneer men de gemiddoldo inkomsten van de groote massa der inland sche bevolking stelt op negentig gulden 'sjaars", dan zal het niet geraden zjjn een te hoog denkbeeld te koesteren aangaande hare „draagkracht." Gemengd Nlenvra- Aan het politiebureel alhier is gedeponeerd een zwart géverfd blikken busje, waarop met witte verf is geschilderd„Ge denk de Weezen" en „No. 2", vermoedelijk ge plaatst geweest ten huize van eon der Israé- lietische ingezetenen. Den rechthebbende wordt verzocht zich aan gemeld bureel te vervoegen. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 385 zwemba den door hoeren en 55 door dames. De tem peratuur van het water is 19° Celsius. Volgens ingekomen bericht is de toestand van de Amsterdammers, die jl. Zondag-morgen te Leiderdorp gewond werden bjj een aanval door Haagsche visschers, nog verre van gunstig. De twee ernstig gewonden hebben voortdurend koorts; één hunner wordt in het Gasthuis te Amsterdam verpleegd. Een der gearresteerden heeft wegens dron kenschap 92 en voor misdrijven 22 vonnissen te zijnen laste. De houding van den Leiderdorpschen veld wachter Kraal, die wegens de Leidsche kermis nachtdienst had gehad en zich juist ter ruste zou begeven, doch blootsvoets meeging, de verdachten arresteerde en met allen eerst naar Leiden ging om de gewonden te doen ver binden en daarna weer naar Leiderdorp, wordt door de ingezetenen zeer geprezen. Volgens te Katwijk aan Zeeont vangen telegraphisch bericht, is te Aberdeen met gebroken mast binnengeloopen de „K. W. 32 Jonge Adriana," schipper Nijgh, van den reeder W. Dubbeldam, welke schade aldaar wordt hersteld. Aan het ondervolgende feit, eene hoogst onaangename bejegening van een in woner uit Delft door een controleerend be ambte aan het spoorwegstation te 's-Graven- hage, geeft de „Delftsche Crt." van heden avond openbaarheid, opdat de directie bij ken nisneming daarvan maatregelen kunne nemen om eene herhaling te voorkomen. Voor do waar heid van het medegedeelde staat genoemd blad volkomen in. Bedoelde reiziger, die niet dagelijks naar 's-Hage gaat en wanneer hy dat al eens doet, niet altyd gebruik maakt van de reisgelogen heden, aangeboden door de H. IJ.-S.-M., heeft zich toch indertyd een couponboekje aange schaft, door de Maatschappy in omloop ge bracht voor de reis Delft -'s-Hage of omge keerd, uitsluitend met hare stoomtram. In dat boekje zyn 24 coupons, elk geldig voor één rit. Donderdag, den 2den Aug. jl., ging bedoelde reiziger per stoomtram van de H. IJ.-S.-M. 's morgens te 9.30 van Delft naar 's-Hage, ten einde met do stoomtram van 10 uren direct door te kunnen gaan naar Scheveningen. By het verlaten van het station te 's-Hage en na overhandiging van zyn plaatsbiljet (coupon) aan don controleerenden beambte, was hy met andore roizigers nauweiyks bui ten de afsluiting gekomen, of de beambte eischte van hom een kaartje als plaatsbil jet. Natuuriyk werd hem geantwoord dat de coupon het plaatsbiljet was en hy geen ander had. De beambte ochtor nam daarmede volstrekt geen genoegen en versperde hem den weg, steeds hot kaartje blpvende eischon en verklarende dat de coupon een ding zonder waarde was. De passagier, overtuigd van de deugdelyk- held van zyn plaatsbiljet, ried den Leimbto aan zich tot den chef om inlichting te wenden en trachtte inmiddels den gereedstaanden tramwagon voor Scheveningen te bereiken, hetgeen hem echter uiterst mooielyk werd gemaakt door den beambte, die zich telkens vóór hem plaatste. Hadde de reiziger meer tyd besohikbaar gehad, dan zou hy aan het verlangen van den beambte wellicht voldaan hebben om mede te gaan naar den chefthans echter kon hy daaraan niet toegeven, zoo hij de aansluiting niet wilde opofferen. By iedere schrede zy- en voorwaarts, welke de passagier maakte, plaatste de beambte zich weder voor hem om hem den pas af te snyden, en toen dit biykbaar geen doel trof, dreigde de be ambte mot eene arrestatie door de politie, ja ging hy zelfs in zyn diensty ver zoover, dat hij eene beweging maakte als wilde hy zelf den reiziger aangrijpen. Deze, die tot hiertoe zijne kalmte had behouden, begon die nu ook wel haast te verliezen, verweet den beambte zyn gebrek aan kennis van den dienst en dreigde met proces-verbaal togen hem te doen op maken, zoo hy hem met één vinger slechts durfde aanraken. Zoodoende waren zy de tram genaderd en stapte onze passagier daarin, niettegenstaande het bevel van den beambto, aan den conducteur gegeven, dat hy „dien Mynheer" niet mocht medenamen. Het ver trek van do tram maakte aan alle gekibbel een einde. De beambte deed eerst toen uit noodzaak wat hy al dadelyk had moeten doen hy keerde naar het station terug en zal zich by den chef overtuigd hebben dat het plaats biljet (coupon) volkomen geldig was. Gelukkig dat de politie op het voorplein niet aanwezig was, want dan had het standje eerst volkomen kunnen worden„onze rei ziger tusschen een controlee rend beambte en een dienaar der Haagsche Hermandad opgebracht naar den stationschef." De „Delftsche Crt." maakt van dit incident zoo uitvoerig melding, opdat de directie te Amsterdam, dit lezende, de ware toedracht der zaak zou weten en maatregelen kan nemen om hare controleerende beamb ten beter op de hoogte van hun nen dienst te doen zyn en het publiek in den vervolge voor zulke of dergelyke hoogst onaangename bejegeningen te vrywaren. Ondor begunstiging van prachtig zomerweder, had gisteren, ter gelegenheid van de kermis, vanwege de Goudsche harddravery voreeniging „Eendracht maakt Macht," te Gouda eene harddravery plaats van paarden onder den man, welke nooit een prys gewonnen hadden. Er namen 7 paarden aan den wedstryd deel en er werd flink gereden. De uitslag was lste prys f 75, „Do Boer," eigenaar de heer J. Verhoef te Bleiswyk, pikeur F. v. d. Burg. Premie ƒ25, „Graaf Adolf," eigenaar de heer H. P. Broeder te Zevenhuizen, pikeur N. Romein. Mocht de voormiddag-harddravery niet druk bezocht zyn, die des namiddags was beter. Het terrein was flink gestoffeerd door buitenlieden en stedelingen. De stryd was hardnekkig; hadden de liefhebbers uit Holland hun beste paarden gezonden, ook een der eersten uit Friesland was tegenwoordig. Vyftien paarden namen er aan deel. Na een moeielyken stryd was de uitslag dat de lste prys, f 200, werd gewonnen door „Prins". De eigenaar en beryder, de heer P. v. Santen, te Rotterdam, nam voor den prys het zilveren theeservies aande premie, f 75, werd gewonnen door de „Marianna", van A. Witteveen te Rauwert, beryder S. "Wittoveen. De hoofdprys der Haarlemsche paardonlotery een met twee paarden be spannen landauer is ten deel govallen aan den heer C. Bos, veehouder te Abbenes. Als eene zeldzaamheid wordt vermeld dat sedert Donderdag de halve vloot der Stoomvaart-Maatschappy „Nederland" bin nen Amsterdam ligt, nl. 5 stoomschepen „Prinses Amalia," Prins Frederik," „Sumatra," „Voorwaarts" en „Prins van Oranje." De jury voor de tentoonstelling van vélocipèdes te Nymegen heeft den eenigen hoofdprys, de gouden medaille, toegekend aan de Rugdemachines, ingezonden door de firma Otté te Groningen. By eene internationale kaats- party te Franeker heeft een der Belgische spelers een bal tegen het oog gekregen. Het boven-ooglid was geheel gescheurd en het oog zwol terstond hevig op. Nadat de ergste bloe ding had opgehouden, word de gekwetste door don heer Mulders, arts, verbonden, en vervol gens ter verdere behandeling naar Leeuwar den gebracht. Dr. Middelburg aldaar heeft verklaard dat het oog reddeloos verloren is. De oogwand is geheel doorgescheurd en alle vochten zyn uitgestort. De „Mikado" zal ook in Japan worden opgevoerd. De secretaris van den Japan- schen consul te San-Francisco vertaalt den tekst. Gisternacht, te drie uren, ont stond er brand in de bad-inrichting- en ys- kastonfabriek van "VVerner en Bardach te Dus- seldorf. Het gebouw brandde geheel uit. De machines en de koopmansgoederen zyn verbrand Gisteren werd de telefonische verbinding tusschen Parys en Marseille ge opend. In Engeland duurden de stort buien nog voort. Een telegram uit Londen meldt dat in ongeveer 3000 huizen het water 3 voet hoog staat. Naar men uit Londen meldt, heeft dr. Mackenzie thans toch besloten tot het beantwoorden der Duitsche geneesheeren. Dat antwoord zal eene brochure vormen van oen dertigtal bladzyden en zal den eersten September a. s. verschynon in bet Engelscb, Duitsch, Fransch en Italiaansch. BUITENLAND. Franhrjjk. Sedert drie jaren ontvingen eenige jonge lieden, in Indo China en Senegambië aange worven, onderwys te Parys. Het doel was hun de Europeesche beschaving te loeren kennen, opdat ze later aan hunne landge- nooten de grootheid van Frankryk konden aantoonen en hen sterker te hechten aan het 1 md, dat zy als hun vaderland moeton be schouwen. Om dit doel in grooteren omvang to bevorderen, zal er nu te Parys eene kolo niale school worden opgericht. De rechtbank te Parys heeft twee der gevangengenomen werkstakers, wegens het inbreuk maken op de vryheid van arbeid en het plegen van gewelddadigheden, veroor deeld, den een tot vier en den ander tot twoo maanden gevangenisstraf. Het onderhoud tusschen den Franschen gevolmachtigde Gérard met den Itali- aanschen minister-president Crispi in zake de Massowah-cjuaestie hoeft tot geen go- volg geleid. De Fransche minister van buitenlandscho zaken, de heer Goblet, zal dientengevolge eene nota over deze cjuaeriie aan de mogend heden zenden. De heer Ferdinand De Lesseps heeft eene aanklacht ingediend tegen de redacteurs van het Fransche blad „Le Panama", op grond van de daarin uitgesproken bewering dat de beloften en voorspiegelingen, by de uitgifte der Panama-obligatiën gedaan, niet nagekomen waren. De rechtbank veroordeelde da redacteurs tot eene boete van 10 franken en eene schadevergoeding van 1 fr. aan den heer De Le3seps wegens beleediging, maar vorklaarde de aanklacht wegens laster onge grond, daar de geuite bewering niet kon wor den tegengesproken. In eene Woensdag te Parys gehouden alge- meene vergadering der aandeelhouders van de Panama-maatschappy zette de heer De Lesseps den tegenwoordigen stand der werk zaamheden uiteen en deelde hy mede dat de raad van beheer de verplichting op zich ge nomen had om het kanaal voor de scheep vaart in 1890 te openen. In eene nieuwe nota aan de commis sarissen van politie te Parys verklaart de prefect van politie de bepalingen van zjjn schrijven van 31 Juli als opgeheven en voegt er by dat die personen, die werktuigen ont vreemden of vernielen en voertuigen omwer pen, ook al bedreigen of mishandelen zy do werklieden niet, weer strafbaar zyn. Zyne vorige circulaire vond men dan ook nogal dwaas en als het ware eene aanmoediging voor de werkstakers om voort te gaan met hunne pogingen tot debaucheeren (zooals men het heet) van hen, die aan het werk bleven. In eene tweede vergadering ter Arbei dersbeurze te Parys besloten de kappersbe dienden nog eens naar het verhuurkantoor in de rue Villedo te trekken. Toen de rust verstoorders aldaar de sterke keten van poli- tie-mannen met geweld trachtten te verbre ken, kwam het tot een formeel gevecht, dat eindigde met de vlucht der kappers en met vele aanhoudingen. Louise Michel heeft Donderdag avond eene rovolutionaire vergadering gepresideerd; er werd over eene motie van ontevredenheid over den Paryschen gemeenteraad gestemd, terwyl den gemeenteraad van St.-Ouen een felicitatie-adres werd gezonden. De vergadering was allesbehalve kalm; er werd gescholden en gejouwd, totdat eindelyk de voorzitster de vergadering moest sluiten. Het Boulangistische comité beraadslaagde, onder voorzitterschap van Boulanger, over het stellen van candidaten voor de herstem mingen op 19 Augustus; wegens verschil van meening op staatkundig gebied, dat zich deed gelden by de eerste verkiezingon onder de comité-leden, kon niet tot eene overeenstem ming gekomen worden. Daltachland. Het gerucht loopt dat keizer Wilhelm voor nemens zou zyn, zich tydens zyn verblyf te Straatsburg den 24sten September naarMetzr te begeven om er eene wapenschouwing to houden over de troepen van het garnizoen. In het kasteel te Biebrich worden toe bereidselen gemaakt tot de ontvangst van den erfprins van Nassau, die voornemens is dit slot voor eenige weken te gaan bewonen. Sedert 1866 is het de eerste keer, dat een lid van de Nassausche hertogelyke familie zy'n intrek neemt in een der in Nassau ge legen kasteelen. Het laatste, maar tevens een der schoon ste gedenkteekens ter herinnering aan de jaren 1S70/71 zal 18 dezer te Leipzig feeste- lyk onthuld worden. Het is 18 meter hoog en wordt gekroond door eene kolossale Ger- mania. In een zwart-marmeren nis is keizer Wilhelm I afgebeeld, in den kroningsmantel op zyn troon gezeten. Omtrent de ongelukken door het schrik ken der olifanten by den grooten optocht te München, worden door de „Magdonb. Ztg." eenige nadere byzonderhoden gemeld. Een man in de Burgstrasse werden beide voeten verbryzeld en verscheidene personen verkregen ernstige kneuzingen by het gedrang om het theater. In de Ludwigsstrasse we d een kind doodgetrapt. In dezelfde straat stierf een heer van schrik aan eene beroerte, evenals eene dame en een soldaat een weinir verderop. Eene artiste, die op een der olifanten zat, werd er afgeworpen en brak een paar barer ribben. In het stedelyk ziekenhuis alleen werden 23 gekwetsten opgenomen. De olifanten hadden vroeger een circus- brand bygewoond en waren sedert dien tyd zeer gevoelig voor brandlucht en rook. Eene groote locomotief als draak, tot opluistering van den optocht, begon, ondanks de waar schuwingen van den directeur, juist vuur te spuwen toen de olifanten daar voorbijkwamen, en dat gaf aanleiding tot het ongeluk. Mad. Juliette Adam geeft in de te Parys verschynende „Nouvelle Revue" eene Fransche vertaling van een „geheim rapport." van prins Von Bismarck aan keizer Frederik, betreffende het plan eener verloving van prinses Victoria met prins Alexander van Battenberg. Te Berlyn echter is men algemeen van oordeel dat er in dit stuk niets voorkomt dat met zekerheid de onechtheid daarvan zou be- wyzen, aangezien eenige onnauwkeurigheden geheel in overeenstemming te brengen zyn met hetgeen indertyd reeds door enkele dag bladen gemeld is. Door velen wordt het er voor gehouden, dat het stuk met zekere han digheid opgesteld is naar aanleiding van mon delinge mededeelingen van personen, dieVon Bismarck's oorspronkolyk rapport gelezen heb ben. Alle bladen zijn het intusschen daarover eens, dat in het geheele „geheime rapport" geene zinsnede voorkomt, die voor de goede ver standhouding tusschen Duitschland en Rusland gevaarlyk zou kunnen zyn, omdat het juist een doorloopend getuigenis aflegt van de eerlijk heid der Duitsche politiek. Van andere zyde wordt gezegd dat graaf Seckendorff, kamerheer en vertrouweling van keizer Frederik, dat geheime rapport heeft bekend gemaakt. België. Terwijl prins Boudewyn zyne rondreis doet, gaan do koning en de koningin, op uitnoodi- ging van den prins en de prinses van Wales, eenigen tyd in Schotland doorbrengen. De koninklijke familie zal dus niet, zooals eerst gezegd was, de feesten te Antwerpen bijwonen. Overigens, de koning heeft dit reeds verleden Zondag, tydens zyn bezoek in de tentoonstel ling, aangekondigd. Do luitenant Wissmann is te Brussel van zyne reis in Middel-Afrika teruggokomen. Hy zou gisteren naar Ostende reizen om met don koning een ondorhoud te hebbon omtrent

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2