afgelost, terwijl golyke aflossing moest plaats hebben 1 Juli 11. (hetgeen is geschied), waar van de uitloting heeft plaats gevonden in de maand Maart 1?88, zoodat toen de leening nog bedroeg 464,000. Het gewone onderhoud van het Raadhuis geschiedde als vorige jaren bij openbare aan besteding. Als buitengowone werken zijn voornamelijk te vermelden: lo. het inrichten van dePatentenkamortot bureau van den gemeente-architect, waardoor gelegenheid ontstond, de kamer, voor opzich ters en teekenaars bestemd, eene hoog noo- dige uitbreiding te doen ondergaan. Voor het afgeven der patentbladen werd het bodenkamertje op de Kleine Pers in orde gebracht. 2o. het verrichten van betrekkelijk groote herstellingen aan de vertrekken van Secretarie en Burgerlijken Stand. 3o. het vervolgen van het wegnomen der verflaag van den gevel, waarbij aanzienlijke herstellingen van het steenhouwwerk noodig bleken. De geheolo gevel is hiermede van verf ontdaan en nu eerst komen de geestige lijnen, fijne profiolen en rijke ornamenten tot hun volle recht. Ware het niet dat do 4de topgevel nog ontbreekt, welke vroeger het laatst ge restaureerde gedeelte verlevendigde, men zou met recht kunnen beweren dat, wat het Stad huis betreft, de herinnering aan oen tijdperk, door gebrek aan kunstgevoel gekenmerkt, is nitge'wischt. 4o. de herstelling van een der gobellnbe- hangsels in de kamer van Burg. en Woths. Dit werk, opgodragen aan de dames Knol en Van der Kaay te Amsterdam, is uitstekend geslaagd; hot kunstwerk, den ondergang nabij, is op zeer artistieke wijze hersteld en weder een sieraad van het Raadhuis. Het dagelijksch onderhoud van huizen, torens en poorten had op de gewone wjjze plaats, d. w. z. Waag, Gehoorzaal, Burg, Lakenhal, Bank van Leening, Telegraafkan toor, Elizabethshof, poorten, monumenten en fontein, bjj openbare aanbesteding, en Timmer werf, torens, kruithuis, huis bjj het Haagsche Veer, Aschschuur en de wachthuizen buiten aanbesteding. De Stadhuistoron werd besteigerd en daarna onderzocht, waarbij bleek dat de herstellingen grooter omvang moesten hebben dan vermoed wasde onkosten werden geraamd op 2600 b(j de gehouden aanbesteding was echter de minste inschrijving ƒ4090, waarop de Gemeen teraad toestemming gaf dit werk in eigen beheer uit te voerenhierbij bleek dat do ge raamde som inderdaad voldoende was, daar voor dit werk ƒ2604.98 is besteed. De herstellingen in het Elizabethshof werden voortgezet; do lokalen, voor het parc-vaccino- góno bestemd, werden in behoorlijken toe stand gebracht en zoo veel mogelijk naar do behoefte ingericht. Het gebouw der Bank van Leening en het huis aan het Haagsche Veer ondergingen eenigszins aanzienlijke herstellingen; het Vischhuisje op de Aalmarkt werd grooten- deels vernieuwd en langs het terrein van de Aschschuur het vervallen hek door een muur vervangen. De fraaie oude gevel aan de Stadstimmerwerf werd hersteld on geestig kijkt dit veel be wonderde overblijfsel van oude kunst door het groen dor boomen. Het springen van het kruitschip in 1807 werd door een steen in den wal muur van het Steenschuur gememoreerd. Terwijl in dit jaar geene bestratingen by openbaro aanbestedingen plaats haddon, werd in eigen beheer opnieuw bestraat of verstraat 62663.50 M!. Daarvan kwamen voor rekening van: Stedelijke Gasfabriek - 6882 M*. L. Duinwater-Maatsch. 1557.50 Rotterd. Tramw.-Maatsch. 2245.50 Particuliere riolen 1367.50 Totaal 12052.50 M*. Voorts worden bestraat ten gevolge van Gewone breek gaten 1816.50 M!. Planten van boomen 421 n Invalgaten 537.50 n Ruimen en herstollen van riolen 2541.50 n Ophalon van slinken 2011.60 n Uitnomen en plaatsen van palen. 205' n Totaal 7533 M'. Woderom werden 40 nieuwe naambordjes aangeschaft en, daar de geëmailleerde ijzeren op den duur niot solide bleken, werden lava borden gekozen, welke zoowel tegen het werpen van steenen als tegen weersinvloeden bestand zijn., Gemengd Monws. Den tweeden Augustus zal, ter viering van den geboortedag onzer Koningin, eene groote parade op het Schuttersveld alhier door liet garnizoen gehouden worden. Aan het po 1 i tieburee 1 alhier is gedeponeerd een l'/,-duims-(Rynlandscho maatj-steekbeitel, kenbaar aan het houten heft, waaraan eenige stukjes ontbreken. De rechthebbende vervoege zich aan ge noemd bureel. Aan den Witten Singel, nabjj het Noordeinde, ontstond heden in den vroegen morgen door broeiing brand in den hooiberg, toebehoorende aan den heer Bentfort. Ofschoon de brandweer zoo spoedig mogelijk bjj de hand was, kon deze toch niet verhinderen dat ook do schuur, daarnaast gelegen, werd aan getast en voor een groot gedeelte verwoest. Men is druk bezig het hooi weer op het land te brongen, van waar het eerst gekomen is. De arrond.-rechtbank te 's-Hage wees heden vonnis in de zakeD, verleden week Vrijdag en jl. Dinsdag behandeld, en veroordeelde: lo. het loopmeisje, dat op naam, doch buiten medeweten harer meesteres, in verschillende magazijnen aldaar goederen had gohaald, tot 3 maanden gevangenisstraf; 2o. den Delftschen jongen, die vrouwen van arbei ders geld afzette, tot 6 maanden gevangenis straf 3o. de dienstbode, die haar kind in het Boterstraatje aldaar te vondeling legde, tot 3 maanden gevangenisstraf; 4o. den behangers knecht, die te 's-Hage eene toonbanklade lichtte, tot 4 maanden gevangenisstraf; 5o. den schip persknecht, die uit het vooronder van het te Delft liggende schip zijns meesters ruim 300 stal, tot 1 jaar gevangenisstraf; 6o. den be hanger, die ten nadeele van eene dame in wier woning te 's-Hage hjj werkzaam was, zilver werk ontvreemdde, tot 4 maanden gevangenis. Ten aanzien van de veroordeelden sub 4o.-6o. zullen eenige weken gevangenisstraf in vermindering gebracht worden wegens reeds ondergaan voorarrest. Aan den veldwachter M. Noppe, te Zoetermeer, is, wegens getrouwe plichts vervulling, over 1888, weder eene gratificatie uit de gemeentefondsen toegekend, ten be drage van ƒ100, terwjjl met ingang van 1 Januari a. s. zijn traktement met 50 por jaar zal worden verhoogd. De meisjes en jongens, die de eerste vacantiekolonie uit 's-Gravenhage vorm den, kwamen gisteren uit Leur in de resi dentie terug. De kinderen zagen er goed uit en hadden merkelijk aan gewicht en trekkracht gewonnen. Zy zongen hot comité, waarvan eenige leden aanwezig waren, een alleraardigst dankliedje toe, gedicht en den kinderon geleerd door den heor Kuyk, die, met zyne eclitgenoote, te Leur als vader en moeder der kleinen fungeerden. Een droevig ongeluk hadgister- morgen omstreeks halftien te Rotterdam plaat-t op de spoorbrug over de Koningshaven (Feyenoord). De brugwachter Jacobus Bernardus Kastrop, is toen door den trein dor Staatsspoor over reden, waardoor men slechts zyn vreesel(jk verminkt ïyk terugvond. De ongelukkige, een oppassend man, was 41 jaar oud en laat eene bedroefde vrouw met 3 kinderen hulpbehoe vend achter. Wat de juiste oorzaak van deze treurige ramp is, kan nog niet met zekerheid worden medegedeeld. Een der luchtballonnetjes, die verleden week Zondag by eon kinderfeest in den Parktuin le Amsterdam werden opgela ten, is nedergekomen in den tuin van een bewoner der Duitsche stad Oldenburg. De hoer Jan L. C. Kotting, die zyne adres kaart er aan bevestigd had, ontving bericht van de aankomst. De landbouwer C. S., te Giesen- dam, had de barbaarschheid om een hond, welke eene kip van hem had vermoord, op te han gen en daarna met een zwaar stuk hout zóó te slaan, dat het arme dier bezweek, ofschoon de eigenaar van den hond eene schikking met hem had getroffen tot vergoeding van schade wegens het verlies van de kip. Tegen den wreedaard is proces verbaal op gemaakt. In de weokvan 22 totenmet 28 Juli 11., zyn te Zutfen door de mazelen aan- gotast 18 personen; overleden niemand. Een tamboer te Groningen heeft een jongen man, die aan toevallen loed en met wien hy twist kreeg, met zijne sabel eene ernstige wond aan het achterhoofd toe gebracht. Te Heerde had gisteren in den vroegen ochtend het volgende ongeluk plaats. De winkelier W. De Graaf aldaar (een op passend man van 22 jaar, vader van twee kinderen), die telken Maandag naar de Kam- permarkt reed, viel door een of ander toeval van zpn wagen, zoodat hy onder de wielen geraakte en onmiddeliyk een lyk was. In de gemeente Soest zyn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. Zondag had een verschrikkelyk ongeluk plaats in de fabriek der heeren G. Bogaers Zn., te Tilburg. Toen 's namiddags omstreeks zeven uren de nachtwaker P. Tabbers aan de poort der fabriek aanbelde om zyn post te gaan betrek ken en Leonardus Schults, die Zondag de fabriek moest bewaken, af te lossen, kreeg hij geen gehoor. Na eenigen tyd gebeld te hebbon, besloot Tabbers over de poort te klimmen, ten einde die aan de binnenzyde te kunnen openen. Toevallig kwam de tuinman van den heer B. langs de fabriek, aan wien T. zyne bevinding mededeelde, en beiden be sloten toen de geheele localiteit te doorzoeken. In het ketelhuis vonden ze jas en pet van den waker, en met behulp van eene lamp zagen zy daarna dat Schults in den stoom ketel lag. Onmiddeliyk werden eenige personen ter hulp geroepen en niet dan na veol moeite en nadat eerst een ander in den nog heeten ketel was afgedaald, ten einde een touw om het lichaam te bevestigen, gelukte het den onge lukkige er uit te krijgen, die echter reeds dood was. Het geheele lichaam was, om zoo te zoggen, ééno brandwond en aan het hoofd, boven het linkeroog, was eene diepe indeuking zichtbaar. Yermoedelyk heeft zich het ongeluk als volgt toegedragen: In de fabriek moesten nieuwe bouilleurs onder den ketel worden ge maakt en, ten einde nu daarmede tydig te kunnen beginnen, bad men Zaterdag-avond den stoom laten ontsnappen en den ketel ter afkoeling geopend. Schults had te voren tot een paar personen gezegd dat hy plan had, als hy Zondag moest waken, eens in den ketel te klimmen. Hy wilde zich overtuigen of de ketel, welke ter oorzake van de ophanden zynde verandering niet op den gewonen tyd was geboend, ook erg vuil was. Niemand had hem echter daartoe last gegeven. Zooals bekend is, blyft een groote stoom ketel, nadat de stoom er uit is, nog geruimen tyd gloeiendheet, en nu schynt het dat Schults zich door het mangat, in don ketel, welke nog niet genoeg was afgekoeld, heeft gewaagd. Hy was een nogal zwaar persoon en had den leeftyd van 56 jaren bereikt, en is waarschyn- lyk by zyne pogingen om uit den ketel te komen, omlaag gevallen, met het hoofd op een klinknagel, van daar de indeuking boven het oog, heeft toen het bewustzyn verloren en later de kracht gemist om zich nog to kunnen redden. De ongelukkige, een zoor oppassend werk man, was byna 25 jaar by de firma B. Zn. werkzaam geweest. (N. R. G.) De Londenschecorrespondent der „Indépendance beige" zondt aan dat blad de volgende depeche, te Londen uit Zanzibar den 30sten Juli ontvangen: De heer Janssen heeft van Kasongo, onder dagteekening van 15 April, geschreven dat majoor Barttelot en hijzelf zich gereedmaak ten alstoen het kamp van Yambouya, by hel begin der Arruwimi, te verlaten met Tippo- Tip en negenhonderd man, ten einde Stanley op te sporen. Volgens het „Hbl." toegezonden berichten uit Damaskus, is aldaar in de om streken sinds eenige maanden onder hot rund- vee de veepest uitgebroken. Om de besmette plaatsen is eon cordon ge trokken, maar daardoor is de ziekte niet tot staan gekomen. Zy heeft zich thans over verscheidene dis tricten uitgebreid en o. a. Merdj Ajun Fafed en het gebied van den Libanon bereikt, waar zy vele verwoestingen aanricht. Men vreest nog grootere uitbreiding, maar er worden krachtige maatregelen tot bestry- ding der ziekte genomen. Ook schynen op eenige eilanden van den Griekschen Archipel gevallen van veepest waargenomen te zyn. Uit Japan komt per telegraaf bericht van eene aardbeving, welke ,\ldiar verschrikkeiyke verwoestingen aangericht heeft. Op eene badplaats zouden 800 personen daarby om het leven zyn gekomen. BUITENLAND. Frankrijk. Zondag-morgen is de minister Floquet te Tours aangekomen tot by woning van de ont hulling van het standbeeld van generaal Meus- nier. De heer Floquet werd zeer toegejuicht en zeide in antwoord op de toespraken van welkom, dat hy gebleven was wat hy was onder het keizerrykgetrouw aan de Republiek en aan de democratie. Het standbeeld werd ingewyd in tegenwoor digheid van het geheele garnizoen. Er werden redevoeringen gehouden door den burgemoes- ter, door generaal Gillon en door den heer Jansens, lid van het Instituut. By het des avonds plaats gehad hebbende banket, heeft de prefect een toost op den president ingesteld en de hoop uitgesproken, dat by de volgende algemeens verkiezingen de Republikeinsche party zich geheel zou ver- oonigen. De republikeinsche unie te Amiens heeft de candidatuur van Boulanger voor do Kamer eenparig verworpen. Naar gemeld wordt, is de heer De Frey- cinet voornemens, met behulp van generaal Billot, eene nieuwe indeeling van het territo riale leger in het leven te roepen, en wel zóó, dat het verdeeld wordt in 18 onafhankelyke legerafdeelingen, van welke elke haren byzon- deren generalen staf, zoowel als artillerie, cavalerie en bybehoorende diensten verkrygen zal. Op deze wyze zou, in geval van oorlog, elk op zichzelf staand geheel van dit zelf standige corps onmiddeliyk gereed zyn. Zondagnacht zyn op muren der stad Parys revolutionnaire biljetten geplakt. Het publiek werd aangemaand de wapenen ter hand te nemen. De biljetten waren niet onderteekend en bevatten ook niet den naam van den drukker. De politie heeft de biljetten afgerukt. Dnitaokland. Het herinneringsfeest aan den Beierschen koning Lodewyk werd gisteravond te Munchen gevierd in tegenwoordigheid van al de leden van het koninklyk Huis, de leden van den Landdag, de vreemde gasten en een aantal belangstellenden. Het marmeren borstbeeld van den koning was feestelyk getooid. Nadat een prachtig vuurwerk was afgestoken, zon gen allen de „Wacht am Rhein" en het volkslied. De definitieve uitkomst van het door keizer Wilhelm te St.-Petersburg afgelegd bezoek, kan eerst worden opgemaakt nadat het bezoek te Weenen zal zyn afgeloopen. De Grieksche kroonprins zal tegen het midden van Augustus verscheidene weken te Berlyn vertoeven. De Oostenryksche minister van eere- dienst en openbaar onderwys, de heer Gautsch Von Frankenthum, zal, volgens te Berlyn ontvangen bericht, aftreden en tot gezant te Munchen benoemd worden. Oroot-Brltannlë. Uit Dublin wordt gemeld dat de agrarische moorden weder een aanvang nemen. Zondag namiddag hebben twee personen naby Fralec een pachter neergeschoten, die eene hoeve gehuurd had, waaruit de vorige huurder was verdreven. De moordenaars namen de vlucht. Des ochtends hadden twee mannen, van witte maskers voorzien, een boer doodgeschoten, die rustig aan den arbeid was, omdat hy zich verhuurd had aan een pachter, die geboycot was. Eene arrestatie heeft plaats gehad. Ook zyn Zaterdag-avond geweerschoten gelost op iemand, Thamas Murphy genaamd, doch ge lukkig werd hy niet getroffen. De reden van dezen aanslag was dat Murpby voor oen pachter arbeid verrichtte, welke pachter, tegen den zin van zyne huurlieden, hot aanleggen van een weg had aangenomen. Denemarken. De ontvangst van keizer Wilhelm te Kopen hagen kenmerkte zich gisteren door byzondere harteiykheid. Door alle Deensche schepen en van de for ten werden saluutschoten gelostmuziekcorp sen speelden het Duitsche volkslied en de talryke menigte begrootte den keizer met luid gejuich. Aan de landingsplaats, waar zich al de leden van het koninklyk huis bevonden, kuste de keizer de hand der koningin en der prin sessen, en werden de ministers, de leden van het corps diplomatique enz. aan hem voor gesteld. Hij vertrok daarop met den koning, onder geleide eener eerewacht, naar Amalien- borg, werwaarts de koningin hen was voor gegaan. De keizer zat naast den koning in een met zes paarden bespannen rytuig; in

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2