ggaan» De rekening en verantwr<0r,jing der inkom sten en uitgaven van dq gemeento, over den dienst van 188G, verd den 14den Juli 1887 aan den Raad. Overgelegd en tegelijk, gedu rende veertien dagen, op de secretarie ter lezing hedergelegd, gedrukt en algemeen ver krijgbaar gestold. Zjj werd den 25sten Augus tus daaraanvolgende door den Raad voorloo- pig vastgesteld: in ontvangst totƒ791,455.47 en in uitgaaf715,599.90 alzoo met een batig saldo van 75,855.57 behalve in nog te verhalen pos ten voor2396.76 terwijl oninbaar is verklaard voor 6S32.07'/j. Van dit batig slot werd ƒ48,159.57 op de begrooting voor 1887 overgebracht wegens uitgaven over 1886, welke nog moesten plaats hebben, zoodat eene som van 27696 als eerste post van ontvangst op de begrooting van 1888 moest worden uitgetrokken. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1888 werd den 273ton October 1887 door den Raad vastgesteld, en b(j beschikking van 13/16 December door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd; de inkomsten tot ƒ746,700 de uitgaven tot746,700 het batig slot opNihil. Onder do plaatselijke inkomsten zijn be grepen de volgende belastingen, welke over 1887 de daarbjj vermelde sommen hebben opgebracht, als 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen 25,970.42; 50 opcenten op do hoofdsom der personeels be lasting ƒ671,44.05, plaatselijke directe belas ting ƒ153,414.91, uitkeering van het 4/5 der personeels belasting ƒ118,818.26. Verschillende heffingen hebben opgebracht in 1886 en 1887 als volgt: 1886 1887 Groentenmarkt. ƒ123.55 106.30 Wekelijk8cho markt. 768.50 670.60 Bloem- en boommarkt 52.90 „65.10 Korenmarkt „13.45 13.25 Uitdraagsters „46.45 „44.85 Kermis 1010.30 „981.60 Ooftmarkt 59.50 67.85 Zeevischmarkt „157.95 „155 Riviervischmarkt 84.80 83.20 Beestenmarkt 6388.95 6329.50 Aardappelonmarkt „227.10 244.50 Liggeld van vaartuigen „643.50 574.50 Weegloonen „1861.15 1719.52'/, Loges ter pl. secretarie 954.90 „1172.67'A Belasting op de honden „2542.50 2240.25 Bruggelden „7919.32 „8289.50 Museum van schilde rijen in de Lakenhal 358.55 „412.30 Totaalƒ23,213.37 ƒ23.170.50 Onder dezen laatsten post is begrepen de opbrengst van den verkoop van catalogi, welke over 1887 heeft bedragen ƒ43.50. Wordt vervolgd.) Gemengd Nlenwn Hoorde men er vorleden week in het algemeen over Magen dat het op de Leid- sche kermis zoo bijzonder stil was, dat zij zulk een „hofjesachtig" karakter droeg, die klacht kon niet van toepassing zijn gedurende den Zaterdag avond of beter gezegd in den nacht van Zaterdag op Zondag. Het gejoel, gezang en geschreeuw, het ge dans en het gehos bereikten toen het top punt; de uitgelatenheid was algemeen en er was terdege sprake van het anders, maar toen niet zoozeer strafwaardige „verwekken van burengerucht." Met do vreemdsoortigsto hoofd- of schouder bedekkingen, de borst gedecoreerd met rozen, waarvan de wedergade in de natuur tevergeefs gezocht wordt, bewoog men zich op het kermisterrein, slingerde druk bezochte kra men en café's binnen, wendde vruchteloozo pogingen aan zjjne of hare kermisbeeltenis te doen veroouwigen (want aan den tand des tjjds dacht men nog veel minder dan aan de hoeveelste ure het reeds was) of dwaalde onwillekeurig af naar stille oorden om daar weer wat zeggens-, zingens- en loopenskracht te verzamelen. Trots al de dartelheden, werd de orde ge lukkig niet op bloedige of blauwplekkende wy'ze in onze gemeente verstoord; alleen werd men hier en daar soms versierd met modder en minder helder water, dank zij de door den gevallen regen van stof bevrijde straten en grachten. Gelukkig achtten velen het dat die regen zoo vlug was geweest met nederdalen. En zoo is dan de Leidsche kermis, regen-, paling-, poffertjes-, wafelen- en oliebollenrijk als ze, evenals andere jaren, was, weder voorbij, met al haar zoet, met al haar zuur. Zoo zwjjgon wederom voor oen jaar de zes-daagsche muziek der zonen van het Duitsche vaderland, de zang der dochteren uit het Zuiden, do orgel- deunen, teweeggebracht door nationale orgel draaiers, het harmonicaspel enz. van zonen en dochteren uit alle oorden van ons land en zoo zal tevens nu het tot vervelens toe gezongen en gespeelde kermislied „Fischerin, du kleine" enz. uit onze gemeente verdwijnen op de vleugelen van den wind, welke de zeilen zal vullen van het groot aantal vaartuigen, dat nu weder het zoete water zal gaan kiezen om zich naar andere kormisbezittende ge meenten te begeven. Der bemanning dier bodems, voorzien van een aardig buideltje specie, oen welgemeend vaarwel, oon hoopvol tot weerziens! Tegen twee niet alhier te huis behoorende personen is door de Leidsche politie proces-verbaal opgemaakt. Die perso nen hebben zich schuldig gemaakt aan het onbevoegd kermis-wenschen bjj de ingezetenen dezer gemeente, voorgevende dat z(j in dienst der Waterleidingmaatschappij waren of namens die maatschappij kwamen. Op daartoe strekkende aanvraag werd Zaterdag-avond door de politie alhier aangehouden een huzaar uit dit garnizoen, die sinds een paar dagen vermist werd. Op don A p o t h e k e r s d ij k alhier werd gistermiddag de hulp oener militaire patrouille ingeroepen, tot het arresteeren van een in zeer beschonken toestand verkeeren den marinier. Na door verscheidene burgers ontzet te zijn, heeft men een zijner collega's met veel moeite ingerekend, tot het verstrek ken van de vereischte inlichtingende zaak is in handen van de politie gesteld. Donderdag a. s. koeren de beide batterijen veld artillerie uit de legerplaats bjj Oldebroek wederom naar dit garnizoen terug. Tusschen Leiden en de Span- jaardsbrug, onder Leiderdorp, kregen Zaterdag nacht drie Amsterdammers, die met eene sleepboot wilden vertrekken, twist met drie Hagenaars, die uit hengeion gingen. Twee Amsterdammers kregen met messen ernstige hoofdwonden; één werd licht gewond. Do veldwachter van Leiderdorp spoorde de verdachten onmiddellijk op, nam ze in arrest, deed de wonden in het Ziekenhuis en in het polltiebureel te Leideit door dr. K. ver binden en stelde allon ter beschikking van het hoofd der politie te Leiderdorp. Dezo vond na onderzoek genoegzame aan leiding om twee hengelaars achter slot te doen zetten en hen heden naar het huis van arrest te doen overbrengen wegens mishan deling en het opgeven van een valschen naam. Hedenmorgen werd teKatwjjk het lijk uit het water gehaald van zekeren J. N., schippersknecht by C. R. Men schrijft dit ongeluk toe aan overmatig gebruik van sterken drank. Gistermorgen te ongeveer half tien kwam men tot de ontdekking dat een hooiberg, staande op de werf van den land bouwer A. Koolloos, aan den Vliet, onder de gem. Zoeterwoude, in brand was geraakt, met het gevolg dat spoedig de kap in lichterlaaie stond. Een tweetal brandspuiten, namelijk No. 1, welker standplaats In het dorp is, en No. 3, van den Heerenweg, nabij Leiden, deden flinke diensten. Door de krachtdadige houding der brandweer en der buren toch wist men de kortbijgelegen, met rieten dak gedekte woning, togen het vuur te vrijwaren. Met inspanning van krachten moest de liooimassa aan de vier kanten op een behoorlijken afstand wor den weggesneden, tot welke gedeelten zich de brand alleen bepaalde, zoodat de houten standaards, de één meer, de ander minder, zwaar door het vuur geleden hebben. Men verdiept zich in gissingen omtrent de oorzaak van dit ongeval, daar, volgens des kundigen, van broeiing van het hooi geen sprake kan zijn, aangezien geen enkel spoor daarvan aanwezig is. Spuit No. 3 kon des namiddags te vjjf uren en haar collega No. 1 te zeven uren des avonds inrukken. Alles was verzekerd in de plaatse- Fyke assurantie van Zoeterwoude. De knecht van den heer Enthoven te 's-Hage, tegen wien ter zake van diefstal met behulp van een valschen sleutel een be vel van gevangenneming was verleend, is, naar wjj vernomen, te Londen gearresteerd. De tentoonstelling in den Koe kamp te 's-Hage werd gisteren bezocht door ruim 3700 personen. Op feestelijko wijze werdon Zater dagmiddag te Scheveningen de zoogenaamde „Montagnes-russes" geopend. Hun, die nog niet in de gelegenheid waren deze golvende glijbanen, welke in buitenlandsche badplaatsen zeer veel opgang maakten, te bezien, kunnen een kijkje en een proefritje worden aanbevolen 't is werkelijk niet onaardig en zonder gevaar. Do inrichting is betrekkelijk zeer eenvoudig. De baan is een hellend vlak, voorzien van smal spoor, waarin zich over een afstand van onge veer 115 M. drie verhoogingon bevinden. In een wagentje, dat zich het best laat vergelijken bij een open tramwagentje van lichte construc tie, kunnen 12 a 14 personen plaats nemen. Van het hoogste punt wordt het karretje losgelaten, loopt langs het hellend vlak over de steeds in hoogte afnemende heuvels, om, aan het eindpunt gekomen, te blijven staan. Daar wordt het terugloopen door een paal belet en een paar als matrozen gekleede mannen bron gen het voertuigje op eene soort slede naar eene baan, evenwijdig loopende met die, waarop de afrit geschiedde. Langs deze lijn heeft de terugrit plaats. De muziek van den heer Benj. Wolff gaf aan de opening eene feestelijke tint. Betreffende de in de Haarlem mermeer ontdekte bron, waarvan het water sterk ijzerhoudend was, wordt nog medegedeeld dat de onderzoekingen van het laboratorium van den heer N. Van der Sleen, te Haarlem, hebben aan het licht gebracht dat dit water dat der Duitsche bronnen in gehalte overtreft. Ook naar Amsterdam, Utrocht en Groningen zijn hoeveelheden van dit bronwater ter on derzoek opgezonden. Schoen de hoeveelheid eonigen tijd geleden te verminderen, thans heeft het water weder zijn ouden loop aangenomen; do aandrang is echter op verre na niet sterk genoeg om eene leiding naar Haarlem (l1/, uur afstand) te maken. (31.) Men schrijft aan de „N. R. C." uit Nieuw-Leuzen, dd. 28 Juli: Gisteren had al hier een ongeluk plaats, hetwelk grootere gevolgen had kunnen hebben. Eene snoode hand, zooals men vermoedt, had bij den beurtschipper Kr. kruit in de kachel geworpon, hetwelk bij het aanleggen van deze met een knal ontbrandde. De persoon, die de kachel aanlegde, kwam er goed af; hü ontving een paar onbeduidende schrammen. Men had ge lukkig vooraf een gedeelte van het kruit ver wijderd, in de meening dat het zaad was. Naar men zegt, kent men den vermoedeiyken dader. Te Baarn is weder in een gezin een begin van vergiftiging geconstateerd als gevolg van het feit, dat er onder de boonen, welke men gegeten had, verscheiden zaden van gouden regen voorkwamen. Door spoedige hulp gelukte het ernstige gevolgen te voorkomen. Zaterdag-namiddag verdronk te Zandvoort oen 12-jarige knaap, zoon van een inwoner van het dorp. Hjj was aan het baden met zijne makkers, doch ging iets te ver, en de sterke stroom van het getij sleepte hem mede. Een garnalenvisscher vond den volgenden ochtend het lijk. De „nationale wedstrijd in hot schrijven", te Amsterdam uitgeschreven, is uitgesteld tot een nader te bepalen tijdstip. Door het Comité voor do viering van den Prinsessedag te Amsterdam zijn eenige medailles uitgoloofd aan de Rotter- damsche Postduiren-Vereeniging „Pro Patria" om eene postduiven-wedvlucht te houden van het feestterrein achter het Rijks-Museum op den geboortedag der Prinses. Eene der bijzondere scholen voor meisjes te 's-Hertogenbosch, bestuurd door geestelijke zusters, is op last van den inspec teur, wegens aldaar voorgekomen gevallen van diphtheritis, voor den tijd van zes maanden gesloten. Door de politie te Arnhem is in Klarendal oen 9 jarig meisje aangehouden, dat van een ander kind de belletjes uit de ooren had weten te ontfutselen. Tegen de moeder der kleine dievegge is, als hare medeplichtige, ook proces-verbaal opgemaakt. Jannetje Struik, de beruchte zoogenaamde „millioenen-juffrouw", is uit de strafgevangenis voor vrouwen te Gorkum ont slagen. Men meent te weten dat zjj daar ter stede nog vertoeft. Gistermorgen om elf uren ont lastte zich boven De Rijp een kort, doch hevig onweder. Hoewel er geene ongelukken zjjn te betreuren, werd toch op eenigen afstand van de gemeente een telegraafpaal getroffen en gedeeltelijk vernield, terwijl do uitwerking daarvan in het telegraafkantoor werd waarge nomen door een geweldigen knal (als een ge weerschot), het smelten van een stukje koper van den toestel en het vlamvatten van een stuk papier, dat op den afgesloten toestel lag. Op den Ginnekenschen weg bij Breda heeft gisteren eene ontaarde dieren mishandeling plaats gegrepen. Een lompen koopman reed met zijn volgeladen wagen, waarvoor drie honden gespannen waren, uit Ulvenhout op weg naar de stad. Hjj zat zelf op den wagen, welke eensklaps het evenwicht verloor on achteroversloeg, waardoor de hond, welke in het midden aangespannen was, eene wjjletusschenhemel en aardehing. De equipage weder in gewonen toestand gebracht zijnde, bleek het arme dier niet meer vooruit te kun nen, waarover de koopman zijne woede koelde door het zitlk een trap to geven, dat het stervend neerviel. De trouwe viervoeter werd nu in den grond gestopt, en het onmensch reed verder, alsof er niets gebeurd ware. Het is te hopen dat hjj zijne straf niet zal ontgaan. Men meldt uit Oudenbosch aan het „Hbl." dat de aangekondigde wielerwed strijd gisteren werd gehouden op den grind weg over een afstand van 6500 meter van Oudenbosch naar Hoven. Te halféén was er reünie in het hotel „Ti- voli" en van daar begaf men zich in optocht naar het feestterrein, waar de tribune was opgeslagen en de muziek der vereeniging „Vlijt en Volharding" uit Rozendaal weerklonk. Het aantal nieuwsgierigen was groot en, de rijders hadden grooten overlast van het volk, dat de afsluitingen verbrak. De lucht was zeer bewolkt, maar er viel gelukkig geen regen. Daarentegen was de weg niet hard genoeg. De uitslag van de nationale en internationale nommers was aldus: Tandemwedstrijd voor alle leden van den Bond. Ingeschreven 8 paren van deelnemers opgekomen 6. Eerste prjjs de heeren Bruinier en Trakranen, in 14 min. 6'/. sec.2de prijs de heeren Brouwers en Jansen, in 14 min. 383/s soc.3de prjjs de heeren Drucker en Bleckmann. Internationale wedstrijd. Deelnemers 10. In schrijvers 15. Eerste prijs de heer Huysser van Maastricht, in 13 m. 30 sec.; 2do prijs de heer Bleckmann van Leiden, in 13 m. 32 sec.3de prijs de heer Ive3 van Maastricht, in 13 m. 40 sec. De uitspraak der jury en de prijsuitdeeling geschiedden in het koffiehuis „De Korenbeurs." Dezer dagen had op eene der sterk hellende straten te Nijmegen een ernstig ongeluk plaats. Een tandem, welke in hollende vaart eene steile straat afkwam en ten laatste door de berijders niet meer kon bestuurd worden, wierp een voorbijganger omver en wondde hem vrjj ernstig. Tegen dergelijk woest rijden zijn nu b(j algemsene politie verordening eenige maatregelen in het leven geroepen. Bij de laatste herziening dier ver ordening werd o. a. een voorschrift goedge keurd, dat rijwielen, welke zich één uur na zonsondergang tot 2 uren vóór zonsopgang op de straten aldaar bewegen, van eene of meer op de straat lichtgevende lantaarns moeten voorzien zjjn, terwijl verder werd ver ordend dat berijders van rijwielen bij het ontmoeten en voorbijrijden van voertuigen zoo ver mogelijk moeten uitwijken en hunnen gang moeten matigen. De „Daily News" verneemt uit Konstantinopel dat rooverbenden de omstreken er onveilig maken. Onlangs sleepten zij een twintigtal mannen en vrouwen naar het ge bergte mode. Do Engelschman Deane, die in dertijd Stanley Falls tegen eene overmacht van Arabieren verdedigde en met de kleine bezetting een gelukkigen aftocht uitvoerde, is op eene olifantenjacht bij Lukolola omge komen, doordien een olifant hem den hals doorboorde. De directie der te Galatzver- schijnende courant „La Danube" maakt bekend dat de redacteurs, wegens de hitte, zich voor drie maanden naar de Zwitsersche meron heb ben begeven en dat derhalve het blad in dat kwartaal niet zal verschijnen. BUITENLAND. Frankr(|k. De Itaüaansche gezant, generaal Menabrea, heoft den heer Goblet, minister van buiten landsche zaken, eene nota overhandigd, waarin kennis wordt gegeven dat het grondgebied van Massowah definitief door Italië in bezit is genomen. Eene nota van gelijke strekking

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2