Te Alfen aan den Ryn zal by de Mar- thastichting, eene inrichting voor onverzorgde kinderen, eerlang eene school gebouwd worden. De kosten zyn geraamd op f 12,000, waar voor reeds een bedrag van f 5590 aan giften is ontvangen. De heer W. F. Loman J.Cz., pred. by de Evang.-Luth. gemeente te Amsterdam, her dacht gisteren, onder vele blijken van belang stelling, den dag, waarop hy vóór 25 jaar de evangeliebediening aldaar aanvaardde. De jubi laris was te voren, van 18-54 tot 1858,predikant te Tiel en daarna tot 1863 te Vlissingen. Voor de gymnastiek, lager onderwys, werden gisteren te 's-Hago 6 candidaten ge ëxamineerd 1 trok zich terug. Toegelaten werden de heeren: A. Zuiderveld en J. Vee ninga, van Haarlem. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare school te Gouderak, jaarwedde f 500, hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. De Haagsche correspondent der „Zaanl. Crt." schryft o. m. „Ik kan u nog een ander feit meedeelen, dat voor de standvastigheid van den Minister van Koloniën getuigt. Hy heeft, als Minister, uit Indië de stukken in de veelbesproken zaak van den heer Willink Ketjen, ook na 't minder opwekkend einde van diens „parlementair proces" opgevraagd, om te onderzoeken of er nog aanleiding bestaat, om in deze het onrecht te herstellen. Mij dunkt dat zulk eene daad voor 's mans karakter en rechtsgevoel getuigt." Prins Albert van Pruisen heeft met zyn gezin gisteren den dag op zyne buitengoe deren te Voorburg doorgebracht. Aanst. Maandag geeft de prins een groot, diner in het „Hotel d'Oranje", te Schevenin- gen. Tot de 35 genoodigden behooren leden van het corps diplomatique, hofdignitarisson en onderscheidene autoriteiten. By resolutie van 16 dezer heeft de minister van financiën aan ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te kennen gege ven dat verfwaren, niet in olie gewreven of met alcohol of houtgeest bereid en ingevoerd in pakjes, flesclijes of andere kleine verpak king, zyn belast als „kramery." De resolutie van 21 October 1868 No. 23 (Verzameling No. 107) en alle andere met het vorenstaande strydige beschikkingen zyn vervallen. De Eegeering houdt zich bezig met het verzamelen van gegevens, ten einde zich zoo veel mogeiyk op de hoogte te stellen van de misbruiken, welke in sommige streken van het land zouden bestaan en in hot algemeen met den naam van „gedwongen winkelnering" worden aangeduid. Voor de nieer dan 350 vacante predi kantsplaatsen by de Herv. Kerk, is thans geen enkele candidaat meer beroepbaar, terwyl do 14 candidaten, die in Mei 11. tot de evangelie bediening zyn toegelaten, reeds allen oen be roep hebben aangenomen. De heeren H. Pos te Utrecht en J. H. Schreuder te Rotterdam, die nog beschikbaar zyn, stellen zich echter nog niet beroepbaar. Door den minister van koloniën is, ten einde teleurstellingen te voorkomen, bepaald dat onderofficieren van het leger hier te lande, die by het leger in Oost-Indië worden gede tacheerd, bestemd zyn om het dienstdoende kader te versterken, en op dien grond ge durende den tyd hunner detacheering niet tot de lessen van den cursus aan de militaire school te Meester-Cornelis kunnen worden toegelaten. Het kan hun echter worden toe gestaan, in Indië het examen voor tweeden luitenant af te leggen, indien zy zich voor dat examen bekwamen, zonder aldaar de lossen van eenigen cursus by te wonen. Het stoomschip „Leerdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 27 Juli Prawlepoint; de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, passeerde 27 Juli Dover; het stoomschip „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 27 Juli; de „Soenda," van Amsterdam naar Eatavia, vertrok van Suez 27 Juli. Z. M. heeft jbr. W. P. Van der Goes benoemd tot burgemeester der gemeente Buren; aan C. W. M. C. Biesing, geboren te Wipperfiirth (Pruisen), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederland- scho zeeschopen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wet- telyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk nakome; met ingang van 1 Augustus a. s. bevorderd tot officier van gez. 1ste kl. by de zeemacht de officieren van gez. 2de kl. J. B\jd en H. M. J. Wertenbroek. 7*SB*iciÉ23i&uaa!KVc»*nuKiiauimemmiQ*iamr*aaÊBt£**SMiMrt4 Gemengd Nieuw». Met regen begonnen, eindigtde Leidsche kermis op don laatsten dag ook met overvloedig hemelwater. In don morgen zoowel als in den namiddag althans ontlastten zich stortbuien,welke sommige straten weldra blank deden staan. Sluit het eene gedeelte der kermis reeds hedennacht, daarentegen zullen het Hollandsch Opera gezelschap en dat dor heeren Van Lier eerst morgen, Zondag-avond, hunne afscheids- voorstellingen geventerwijl het cagliostro- theater van den heer Alber nog Zondag en Maandag geopend zal zyn. De fraaie kramen op den Nieuwen Ryn zullen nog enkele dagen bly ven staande be kende en zoo geroemde handschoenenkraam van den heer Anton Huf, die nu reeds sedert 50 jaren de Leidsche kermis bezocht, echter tot Maandag-avond, blykens achterstaande advertentie. In den afgeloopen nacht is nabjj Leiden, aan den Stationsweg, gemeente Oegst geest, ingebroken. Men weet dat in de remise van de Katwyksche stoomtram zich een klein kantoortje bevindt, dat met één raampje op den Stationsweg en met het andere op het kantoor van den heer Caron uitzicht heefr. Nadat men eerst tevergeefs aan den achter kant van de remise door verbreking van eene ruit, waarvan het raam echter niet opge schoven kon worden, zich toegang had willen verschaffen, beproefde men hot daarna aan hot raampje, dat op het kantoor van don heer C., uitzicht geeft. Door verbreking dor ruit, kon de pen er uit genomen worden, het raam opgeschoven en toegang wordon verkregen. De dief of dieven hebben toen de lessenaars op zeer ruwe wyze opengebrokenmen heeft ze zeer waarschynlyk met een beitel gefor ceerd, waardoor ze zeer beschadigd zyn. Geea kastje bleef vryalles werd doorzocht. Brieven werden uit de lessenaars op tafel golegd, en een geldbakje is terdege toegetakeld. Daaruit ontvreemdde men eene som van ongeveer 9. De diefstal werd eerst ontdekt toen do onderchef dezen morgen het kantoor binnen trad en zoo alles dooreen vond. De Leidsche politie heeft de zaak voorloopig ondorzocht. Door de politie alhier is aange houden een niet in deze gemeente te huis behoorende man, die volgens het Politieblad nog eene gevangenisstraf moest ondergaan. Hy is ter beschikking der justitie te 's Gra- venbage gesteld, evenals de knecht van een alhier met zijn vaartuig gelegen hebbenden schipper, welke knecht zyn patroon bestolen had. Hy werd in eene der buitengemeenten aangehouden. Ook de ontvreemde voorwerpen zyn opgespoord geworden. Proces -verbaal is opgemaakt tegen eene hier wonende vrouw, die verdacht wordt van een man, die haar bezocht, een horloge te hebben ontfutseld. Van de Amsterdamsche politie bericht ontvangen hebbende dat zich een min nend paar in deze gemeente zou ophouden, waarvan de jongeling van het corps mariniers gedeserteerd en het meisje als minderjarigo, zonder den wil harer ouders, verdwenen was, werden de geliefden onder nog minder aan gename omstandigheden aan het politiebureel gebracht. Zij werden nl. beschuldigd van een kermisreiziger diens portemonnaio met geld te hebben ontvreemd. Het feit erkennende, werd de marinier in burgerkleeding, aan do militaire autoriteit overgegeven en de jonge- dochter naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht. Hedenmiddag om halféén viel een meisje in de Oude Vest tusschen den kant van den wal en een turfschip. Alleen door het gillen eener vrouw, die aan den overkant stond en het ongeval bespeurde, werd men hier op merkzaam op gemaakt. Het kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, werd met moeite, tevens door de krachtige hulp van een marinier, gered. Hedenmorgen om halfelf was een jongen, werkzaam by een mandenmaker, in de Oranje gracht gevallen, ook hy was reeds zinkende, toen de brievenbesteller Smit zich te water begaf en het hem mocht gelukken den knaap in het midden der gracht te grypen, waarna by hem by zyn patroon in huis kon brengen. De Ruesische glybaan to Sche- veningen zou heden Zaterdag te 2 uren feesteiyk met mifeiek geopend worden. De proeven hebben goed voldaan. Mr. K. E. Dumoulin te Amsterdam, die onlangs wegens de bekende schildery- quaestie tot een jaar eelstraf is veroordeeld, word gisterochtend door twee rechorchours uit zyne woning gehaald, ten einde zyne straf te ondergaan. Men schryft uit Renen: Zoowel hier als te Eist is men reeds aangevangen met het plukken van het zandgoed der goed op de perkon staande tabak. Ten voorgaanden jare kon men daarmede eerst den 20sten Au gustus een begin maken. Do n d e r d a g-namiddagomstreeks drie uren ontstond er brand in een huis naby de 'Willemstraat te Velp, bewoond door de huisgezinnen M. en S. Door spoedige hulp kon do inboedel gered worden, doch het huis werd eene prooi der vlammen. Huis en inboedel waron verzekerd. De oorzaak van don brand is onbekend. Gisteravond, omstreeks zeven uren, ontspoorde even buiten Naarden, ter hoogte van het buiten „Crailoo", een zand- wagen van de Gooische stoomtram. Een arbei der, die zich op dien trein bevond en zich door het afspringen van den wagen trachtte te redden, geraakte tusschen de buffers en werd zoodanig gewond, dat hy spoedig daarna bezweek. (Ebl.) Te Renkum is gistermiddag een negenjarige knaap, die onder het rijden op de stoomtram wilde springen, daaronder ge raakt. Hy bleef op de plaats dood. Door eonige ingezetenen van Utrecht zal aan den gemeenteraad een adres worden ingeleverd tot afschaffing der kermis. Te Z w y n d recht is een kind van drie jaar in eene tobbe met water gevallen en levenloos er uit gehaald. Men meldt aan de „N. R. C." ui t Gramsbergen van 26 JuliHedenmiddag kwa men hier uit Zwolle aan den officier van justitie, rechter-commissaris en fungeerend griffier, ten einde een onderzoek in te stellen naar (e.i op Zondag jl. door B. J. Kamphuis, molenaar alhier, beganen aanslag, door het met opzet afschieten van een geweer, onder bedreiging, op G. J. Schotkamp, met wieri hy eenige woordenwisseling had. Na verhoor van laatstgenoemde en getuigen, werd K. geboeid over Hardenberg op transport gesteld naar Zwolle, ten einde aldaar voorloopig in arrest te worden gehouden. Het schot was terechtgekomen in de deur van de woning van den medebuurman G. J. Schoonekamp, wiens vrouw, juist in die deur staande, het geweer ziende, gelukkig nog by tyds de deur had dichtgetrokken. Onlangs werd gemold dat do Duitsche minister van oorlog verboden had, postduiven uit andere landen op Duitsch grond gebied op te laten. Naar aanleiding van deze mededeeling hebben zich eenige duivenlief- hebbers tot onzen minister van oorlog gewend, met vorzock, in deze zijne tusschenkomst te verleenen, opdat genoemd verbod zou worden ingetrokken. Do minister van oorlog, het groote belang der duivenvluchten erkennende, hoeft wel willend aan dit verzoek voldaan en van zyn Duitsehen ambtgenoot de tyding ontvangen, dat een verbod als bovenbedoeld niet door hem is uitgevaardigd. Volgens de „Gaulois" heeft de gouverneur van den Congo, Jar.ssen, verklaard dat hij het omkomen van Stanley en diens expeditie zoo goed als zeker acht. Twee reizigers zyn by de be- klimming van den Dachstein, in Stiermarken, naar beneden gestort en omgekomen. Te Dury (P a s-d e-C a 1 a i s) heeft de vrouw van den maire baren man, terwyl hy sliep, doodgeschoten en daarna zichzelve trachten te dooden. Zy wondde zich echter niet levensgevaarlyk. Jaloezie was de dryfveer tot de daad. Te Liverpoolis een jongeDuit- scher gearresteerd, die had gedreigd Gladstone te zulleu vermoorden. Uit de gevangenis van Dortmund zyn 4 gevangenen ontsnapt, 2 struikroovers, oen inbreker en een moordenaar. Zy haddon den vloer van hun cel uitgebroken en ofschoon zy zoo goed als geene kleederen aan hadden, zyn ze tot heden niet teruggevonden. Door de politie te Madrid zyn in een verdacht huis 4000 brieven in beslag genomen, meest alle met geldswaardigen inhoud. De Gemeenteraad van Par ij s heeft 14,000 franken beschikbaar gesteld om in Augustus een aantal werklieden in do ge legenheid te stellen, de tentoonstelling te Kopenhagen te gaan bezoeken. Het stoomschip „Copeland" van Leith, is, op weg naar IJsland, by Stroma vergaan. Allen aan boord, o. a. Rider Haggard, werden gered, maar 380 ponies verdronken. De geschiedenis van den kus is het onderwerp van een boek, kort geleden in Frankryk verschenen. De schryvor behan delt achtereenvolgens den kus der liefde, der beleefdheid en dien der eerbied by de verschil lende volkeren; den godsdionstigen kus, den kus by rouw en ook den Judas kus. De schrij ver zegt dat niet Judas, maar Joab, die zich van zyn vyand Amara wilde ontdoen, eigen- lyk de „uitvinder" van den „Judas kus" is. Hij veinsde zich met zijn vijand te willen verzoenen, wilde het sluiten van den vrede met oen kus bezegelen en stootte Amara ver- radorlyk een dolk in de borst. Een ander staaltje van Judas kus gaf de markies De Feuillade, op zekeren dag, toon hij Molière in het koninklyk paleis ontmoette. De beroemde schryver had den markies in een van zyne stukken bespottelyk gemaakt en dit werd hem niet vergeven. De markies kwam mot open armen en vriendolyk gelaat op Molière toe. De ander boog diep, vereerd door 's markiezen minzaamheid. Toen greep de markies Molière's hoofd en wreef hem zóó geweldig tegen de gouden versierselen en knoopen van zijn gewaad, dat Molière met bloe dend en gekwetst gelaat naar huis moest gaan. Prado, de vermoedelijke moor- denaar van Marie Aguétant, te Parys, heeft nog niet bekend, maar toch is zyne schuld byna zeker vastgesteld. Een van Prado's min naressen, Eugenie Forestier, heeft bekend dat zij met hem den moord hielp beramen. Toen de moord volvoerd was en Prado haar eenige der gestolen juweelen kwam aanbieden, kreeg zy berouw en verbrak zy alle betrekkingen tot den moordenaar. Nu bevindt ook Eugénie Forestier zich in hechtenis. Te Parys heeft eene gebeimzin- nige ontploffing plaats gehad in de rue St.- Ménard, in de woning van een bejaard kleeren- kooper. Toen Brechard, de eigenaar, uitwas, brak in zyne woning brand uit. Eenige buren braken de deur open en trachtten den brand te blusschen, toen plotseling eene hevige uitbarsting plaats had, welke een der mannen doodde. Men zegt dat Russische nihilisten het huis van Brechard tot berging van ontplofbare stoffen bezigden. De man is gevangengeno men en een onderzoek is ingesteld. Een onderwyzer by Ciney, in de provincie Namen, zit deerlyk in verlegenheid hy heeft maar één leerling, die jaariyks aan de gemeente 1600 franken kost, en nu he.t tydstip der prijsuitdeelingen nadert, weet onze onderwijzer niet wat te doen. Zyn eenigen leerling, die geene mededingers heeft, al de pryzen te geven, schynt hem wat al Ie kras, hem al de pryzen te onthouden kan ook niet, aangezien hot zyne schuld niet is dat hy alleen is. In West-Virginiê is, ten gevolge van zware regens, do Wheelingrivier buiten hare oevers getreden. Eene brug stortte in en tien personen zyn daarby verdronken. Bovendien werden 4 huizen verwoest, welker 11 bewoners eveneens omkwamen. Bovendien is de helft van Triadelphia weggeslagen, alwaar 14 menschen het leven verloren. Voor reizigers, die den Hartz bezoeken, is het volgende niet zonder belang. De uitgever van „Grieben's Reisebibliothek" had betreffende zeker hotel geschreven„Over bediening en pryzen wordt hier veel geklaagd.'*" De hotelhouder stelde toen een eisch om- schadevergoeding wegens laster in van 1000- mark, welke hem echter door hot gerechts hof te Berlijn ontzegd werd, daar dit van oordoel was dat het dool der reisgidsen is, het publiek in te lichten en een afkeurend oordeel alleen kan gestraft worden, als uit den vorm der bewuste verklaring of uit de om standigheden eeneopzetteiykebeleedigingbiy kt. Advocatengevecht. Te Lyon zyn Donderdag middag twee advocaten, die elkaar voor de balie in hunne pleidooien ette- lyke zuurzoete opmerkingen hadden gemaakt, bij hot uitgaan der terechtzitting handgemeen geworden. Met groote moeite scheidde men hen, nadat zy elkaar mot vuisten en stokken deerlyk hadden gehavend. De gezworenen aan het hof der Monden van de Rhóne hebben een zestien jarigen knaap, Farinole, die zyn vader met een hamer had doodgeslagen toen deze in dronkenschap zyne moeder poogde te worgen, onschuldig verklaard. De knaap betuigde onder tranen dat hy in zyne woede en ontsteltenis alle bezinning verlomn had. De Bulgaars'he roovers vragen voor een der Oostenrykers, die zij op hot station Bellova gevangengenomen hebben, een losgeld van 3000 Turksche ponden of ongeveer 33,000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2