De algemeen bekende romance Ne paries pas, Rose, je t'en supplie, Ne paries pas, ce sorait un grand péché, etc. werd, in het Nederlandsch overgezet, door den heer Poons gezongen op eene wijze, welke in allo mogelyke opzichten onze waardeoring verdient. Aan werkelijk goeden zang paarde hy buitendien ook eene uitstekende voordracht. Zyn lied was schoon en tevens aangrypend Het verwonderde ons dan ook uitermate ^at het talrijk publiek niet hot bis van 'j6n der beide coupletten heeft verzocht. In den heer Albers bewon^erden wy het fraaie baritongeluid en zvjM karakteristieke mimiek; vooral zyn du-, ,n hettweedebedryf met zyne echtgeno^ a,g Georgette stelden "wy zeer op pri*r De heer dljx Derickx als Thibout chargeerde het ko^^ggjj ei6raent een weinig te veeltoch mo.oht hy zich verheugen in een bepaald suc ces, wanneer ten minste eene uitbundige hila riteit hiervan het bowjjs mag heeten. "Waarom het in den oorspronkeiyken tekst zich bevindend zoo melodieuze lied van Rose Oui, c'est moi, qu'il a choisie, A lui mon coeur, ma vie niet ten gehoore is gebracht, waarom dit zelfs der vertaling niet eens waardig is gekeurd, verklaren wy niet te begrijpen. De kostumes, hoewel niet geheel historisch, waren frisch; de monteering liet niets te wenschen over. De vrouwenkoren mochten zeer bevredigend genoemd worden, het man nenkoor daarentegon was minder goed. Het geheel echter is, volgens onze besliste meening, ook op de Leidsche kermis uit nemend in staat om ons een werkeiyk kunst genot te verschaffen. Men verzuime dan ook vooral niet dit ge zelschap door oen talrjjk bezoek in zyn natio naal streven te sterken en hulpo te biën! Mr. L. H. Gemengd Nieuw*. Voor de juiste tydsbepaling op spoorwegstations en telegraafkantoren in ons land wordt op de volgende wijze gozorgd: Tweemaal in do week wordt van de ster renwacht te Leiden een tydsein ten dienste van de marine gegeven aan eenige zeeplaat sen. Deze seinen worden op do lioofdtele- graafkantoren te Amstordam en 's Graven- hage opgevangen. Naar dat sein wordt een tydbewaarder te Amsterdam geregeld, en van de hoofdstad uit worden iederen dag tyd- seinen gegeven aan do rykstelegraaf kantoren, alsmede aan de spoorwegstations te Amster dam en Utrecht, welke op hare beurt zorgen dat de uurwerken op de andere spoorweg stations met den middelbaren tyd van Amster dam worden gelykgezet. Een hoogst droevig ongeluk g e- beurde hedenochtend in het bekende Hofje van Nyverheid in Den Haag. Een 10-jarig meisje ontstak, tydens do af wezigheid van hare ouders, een lichtje ondor een komfoor. Zy wierp den lucifer brandendo op den grond, maar ongolukkig op een stuk papier, dat dadelyk vlam vatte. Do vlam deel de zich mode aan het hemdjo van het arme kind, dat zwaro brandwonden aan het boven- ïyf en het aangezicht bekwam. Hot meisje is naar het ziekenhuis gebracht. Naby don watertoren van de Scho- voningsche duinwaterleiding was gisterna middag een vijftal personen mot een klein booi je aan hot roeien, toen gohool onverwacht een dam in het aanvoerkanaal bezweek en het met geweld binnenstroomende water het schuitje dood omslaan. Spoedig was hulp aanwezig, zoodat geene ongelukken te betreuren zyn. Op de Paardenmarkt te Hoofd- dorp waren den 25sten Juli aangevoerd: 130 paarden en 20 hitten. Er waren meer vreemde koopers dan vorige jaren. De handel was vlug. De pryzen liepen tot f 550. Woensdagavond geraakte oen tweejarig paard, voor oen karretje gespannen te Hoofddorp in de hoofdvaart. De voerman J. Deutekom en de veldwachter A. Pater, die meereod, sprongen er bytyds af zonder letsel te bekomen. Het paard is behouden op het droge gebracht. Een Amsterdamse h heer, B. ge naamd, die roods meermalen wegens zwakheid van geestvermogens in zyne woonplaats ver pleegd werd on thans, schijnbaar hersteld, te Schevoningen doorbrengt, begaf zich gisteren tegen den middag op do plaats der gemengde baden in zee, viel echter voorover en zou waarschijnlijk gestikt zijn, indien do controleur der stoelen den hacheliiken toestand van den lieken man niet had bespeurd. Onmiddellijk schoot hy toe en bracht den ongelukkige op hot droge. Per rytuig v;erd hij vervoerd naar de woning, waar hjj te Scheveningen verbljjf houdt. Het wa;d gigteren te Scheveningen do eerste recht gomersche dag en de kenteekenen hier van aan het strand bleven niet uit. Het terrein voor 'tlCurhaus was den ganschen dag be zaaid met bezoekers, terwyl duizenden kinderen zich vermaakten met het plassen in de golf jes en het graven in het zand. Yan de zee baden, vooral van de gemengde baden, werd een druk gebruik gemaakt. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van David Van Venetie, door de rechtbank tot 5 jaren celstraf veroordeeld wegens poging tot moord. Het hof achtte geene termen aanwezig om ge volg te geven aan het verzoek des verdedi gers, tot het instellen van een deskundig onderzoek naar beklaagdes geestvermogens en bevestigde het vonnis der rechtbank. By de gisteren te Nieuw ediep gehouden schietoefeningen van zeemiliciens heeft een ongeluk plaats gehad. Een slecht gerichte kogel vloog over de schijf heen en trof een voorbyvarenden vletterman in het been, na eerst zyn bootje te hebben doorboord. De man begaf zich naar de „Evertsen", waar hem heelkundige hulp werd verleend. Te A1 f en (N.-B r.) sloeg Maandag de bliksem by een geweldig onweder in een nog niot afgewerkt huis en richtte daar veel schade aan zonder brand te veroorzaken. Ook sloeg hy een weinig verder in een huis, ter wyl 6 personen daar aan het ontby't zaten. Hy kwam door den schoorsteen naar binnen in de huiskamer, splitste zich in 2 stralen, waarvan een door een glazen deur naar buiten drong, terwyl de andere door een klein raampje een uitweg vond. Als door oen wonder be kwam niemand letsel, terwyl de brand spoedig werd gebluscht. Door het bestuur der Geldorsche Harddraverij- en Renvereeniging worden onder handelingen gevoerd omtrent het maken van eene renbaan onder Oosterbeek, benoordenden Rijnspoorweg. Omtrent het voorgevallene met den personentrein tusschen Arnhom on Velp, op den avond van 22 dezer, kan worden ge meld dat by het stoppen van den trein by wachthuis la werd bevonden dat een stuk hout, lang 3 M., tusschen de wielen zat. Een onderzoek, op de baan ingesteld, bracht aan het licht dat by een particulier waren ont vreemd 4 eiken planken, welke daarna op den spoorweg lagen. De voorwerpen moeten na 10 uren 's avonds op de rails zyn gelegd, want op dat uur heeft nog schouwing plaats gehad. Aan de politie is van het voorgevallene kennis gegeven. Uit Vlaardingen wordt aan de „N. R. C." gemeld: Men is tot de ontdekking gekomen dat by oen gezin hier ter stede een 8 jarig meisje 4 jaren lang is opgesloten ge weest door de stiefmoeder, met medeweten van den vader. Een jongon uit het eerste huwelijk, die, ook al door mishandeling, het ouderlyko huis had verlaten, heeft de politie op het spoor gebracht. Het kind werd aangetroffen in zeer ellondigen toestand op oen zoldertje in eene fruitkist, en is dadelyk in veiligheid gebracht en gereinigd. De verontwaardiging van het publiek was zóó groot, dat de politie het huis gedurende den nacht heeft moeten bewaken. In de gemeenten Kapelle, Vucht en Waspik hebben de mazelen opgehouden epidemisch te heerschen. De longziekte blyft in België in de aan Nederland grenzende provinciën heerSchen. In de laatste maanden vooral in Brabant. In de maand Juni bedroog het aantal gevallen, in België waargenomen, 59, waarvan 35 in Brabantin de maand Mei 50, waarvan 12 in Brabant. De „Daily News" verneemt uit Helsingfors, dat de Russische regeering Jood- sche gezinnen van daar verdryft, en dat dezen vermoedoiyk naar Palestina trekken, om zich neer te zetten op landeryen, door vermogende Joden daar voor hen aangekocht. Zonderlinge genezing. Aan de „Daily News" wordt gemeld dat een blinde mijnwerker dezer dagen te Belston by ee:i onweder door het licht van een bliksemstraal zyn gezicht hoeft terugbekomon. Hy had twoe jaren geloden by eene ontploffing van kruit door het felle licht het gezicht verloren. By deze gelegenheid herinnert het blad aan het go val, dat jaren geleden te Sainer Town veej, opzien verwekte en „het wonder van Gainer Town" genoemd werd. Een verlamde, die op krukken ging, kwam een woedenden stier tegen, wierp eensklaps s^ne krukken wog, klom over een hek en was sedert genezen. Door een byensteek gedood.— De talentvolle Engelsche schrijfster voor de jeugd, miss Baker, is gestorven ten gevolge van een byensteek by het oog. De jongedame had er verder niet op ge let tot zy door een gevoel van slaperigheid werd overvallen en daarna krampen kreeg, welke in enkele minuten een einde aan haar leven maakten. Eene blinde organiste van den eersten rang. By den grooten wedstrijd aan het conservatorium te Parys, heeft een jong meisje, leerlinge van deze inrichting, met lof den eersten prys voor orgel behaald. Dit is de eerste maal dat eene vrouw deze hooge onderscheiding wordt waardig geoor deeld en deze vrouw is blind. Op den Grooten Noorderspoorwog is by Hornsey, in Engeland, weer een spoor wegongeluk voorgevallen. De machinist van een passagierstrein lette, naar het schijnt, niet op het signaal, kwam op een verkeerd spoor en reed tegen het huisje van den wachter aan. Deze ontsnapte nog tydig daaruit; de machinist sprong van de locomotief, maar de stoker, zich eveneens met springen willende redden, verloor het leven. De wagens van den trein steigerden door hunne vaart, de eene over den anderen, en vele passagiers bekwamen letsel. In het hol van den leeuw. Te Béziers (Frankrijk) is in den nacht van Don derdag op Vrydag ingebroken in de bureau's van het parket. Al de schrijftafels der sub stituten, van den rechter van instructie, den officier van justitie enz. werden geopend, 500 fr. aan geld, 2 geladen revolvers en meer zaken ontvreemd. Door het binnentreden van een neef des onderprefects weggeschrikt, had den de dieven geen tyd meer om zich van zekere juweelen en belangryke papieren meester te maken. Te SanSebastian is voor de rochtbank een geding aanhangig over de waarde van één stuiver. De portier van do „Plaza de toros", een man van ontzaglijken omvang, wilde weten hoe zwaar hy woog en ging daartoe op een automaat weegtoestel staan. Hy wierp echter tevergeefs zyn stuiver in de gleuf, daar het toestel geen gewicht boven 130 kg. aanwijst. De man eischte nu zyn geld terug van den eigenaar van het toestel, en toen deze weigerde daaraan te voldoen, onderwierp de portier de zaak aan de uitspraak van den rechter. De commissie v o o r d e N i a g a r a Reservation zal eene brug bouwen over de Niagara, juist beneden de „Whirlpool Rapids", van waar men den stroom in zyne volle snelheid zal kunnen waarnemen. De politie-commissaris Bon- field te Chicago heeft beslag gelegd op eene gedrukte brochure, welke onder de anar chisten circuleerde, met het doel hen aan te sporen hunne terechtgestelde partygenooten te wreken. Sommige artikelen waren in drie talen gesteld. Door g o b r e k aan werk worden te Rysol honderden werklieden der linnen- fabrieken ontslagen. Eene der grootste fabrio kon, met 450 man werkende, zal de werk plaatsen iedere week twee dagen moeten sluiten. Ook liebbeh verscheidene coupeurs in con- fectie-magazynen mededeeling ontvangen dat zy uit don dienst ontslagen zullen worden, wegens gebrek aan bestellingen. Ter afschaffing van het duel.— De zoogenaamde zaken van eer worden in Thibet gerogeld op de volgende wyze: Men werpt in eene zwarte, kokende vloeistof een witten en een zwarten knikker, welke de duellisten er uit moeten halenhy, die den witten knikker er uithaalt, wordt in het gelyk gesteld. Gewooniyk hebben beiden by dat geval een arm verloren. Een buitenkansje voor de apo- thekers van Genua. Eene weldadige dame te Genua, de markiezin Galliera, heeft aan den gemeenteraad van die stad eene som van 500,000 franken ten geschenke gegeven, om daarvan op te richten eene model-apotlieek, waar de armen gratis hun geneesmiddelen kunnen bekomen. De apothekers hebben protest ingediend togen de opening van eene dergelijke inrichting. Gcmeentei-aad. In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Knappert, Van But- tingha Wichers, Zillesen, Du Rieu, Zaayer, Van Hamel, Schnoither, Van Reenen, Verster Van Wulverhorst, De Sturler, Cock, Tiele- man, Koetser, Nykamp, Zaalberg, Hasselbach, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisge ving de heeren Le Poole, Fockema Andreae, Van der Hoeven, Was, Juta, De Goeje, Bool en Alma. Door den Voorzitter werd o. a. medegedeeld dat aan Johanna Plantfeber, weduwe van P. Smit, eervol ontslagen bediende aan de Ste delijke Werkinrichting, een pensioen is ver leend van 49.51, ingegaan 15 Juli, berekend naar eene jaarwedde van f 100 en een dienst tijd van 29 jaar en 81/, maand; alsmede dat den 17den Juli 11. by de Leidsche Bank in prolongatie zyn belegd 10,000 en heden, den 26sten Juli, nog f 20,000, te zamen dus nu ƒ30,000. Aan de orde waren de volgende punten: 1°. Staten van af- en overschrijving dienst 1887 van het R.-K. Wees- en Ondeliedenhuis en het R.-K. Armbestuur. (113) 2°. Verzoek van C. J. Do Nie om eene stoep te leg gen aan den Middelweg. (144) 3®. Idem van P. Van Driel Bzn. ter bckoming in gebruik van grond aan den Yestwal. (147) 4°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1888. (148) 5°. Voorstel betrekkelijk do verordening, regelende den werkkring van de Commissie van Financiën, vastgesteld in do zitting van 28 Juni jl. (149) 6°. Itekening van het H. G.- of Arme Wees- en Kin derhuis over 1887. (150) 7°. Idom van de Stedelijke Werkinrichting. (151) Zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd of toegestaan de punten 1, 2, 4 en 6, terwyl by punt 7 de heeren Zillesen en Driessen zich als bestuurderen tijdelijk uit de zaal verwijderden, waarna de rekening met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Bjj punt 3 zeide de heer Van Hamel dat hem deze week de aandacht had getrokken een ingezonden stuk in het Lcidsch Dagblad, waarvan hy had vernomen dat adressant noch de inzender, noch de schrijver, noch de opstel ler is. By het nazien der verordening bleek hem echter inderdaad dat de schrijver van het ingezonden stuk grootendeels gelyk heeft, doch spr. vermoedt dat er in de verordening zelve eene fout is ingeslopen omtrent de aanwijzing van gedeelten grond. Met den heer Van Driel heeft hy bovendien hedenmorgen een bezoek aan het terrein gebracht en spr. kan niet vermoeden waarom adrs. de grond van 4 centiaren niot zou worden in gebruik ge geven. Hem komt hot voor dat afstand is in het belang der in de nabijheid wonenden, ter wijl men adr. z. i. in hot andere geval noo- doloos op groote kosten zal jagen. Ook de heer Kaiser was het niet recht duidelijk waarom adr. het verzoek zou worden geweigerd. Zyn die motieven daartoe bjj B. en Ws. zoo belangrijk? De Voorzitter antwoordde hierop bevesti gend; men moet o. a. ruimte houden voor de berging van keien, en daartoe is ook de ge vraagde grond noodig. Ook don heer Van Hamel beantwoordend, bleef spr. van meening dat er reden voor afwijzing op het verzoek bestaat. Hy liet echter de beslissing aan den Raad. De lieer Van Hamel bleef ton gunste van den heer Van Driel spreken, ton einde dezen in de gelegenheid te stellen de gaskracht- machine, welke niet meer voldoende is, te vervangen door eene stoommachine. De heer Kaiser merkte op dat, als werkelijk de machinale tapytklopperij zooveel levens vatbaarheid heeft dat ze moet worden uitge breid, de Raad niet anders dan adr. kan ter wille zijn. Het voorstel van B. en Ws. tot afwijzende beschikking werd verworpen met 15 tegen 4 stemmen, zoodat het verzoek is toegestaan. Vóór het afwijzend advies stemden de heeren Hasselbach, Knappert, Van Buttingha Wichers en de Voorzitter. By punt 5 stelde de heer Cock als motie van orde voor om het schrijven van den minister van binnenlandsche zaken en dat van den Commissaris des Konings te stellen in handen van de commissie voor de huishou delijke verordeningenzyne mede-leden daar van (de heeren Was en Fockema Andrese) zyn thans wel niet in de stad, doch kunnen spoedig weer hier worden verwacht. De zaak is uit verschillende oogpunten belangrijk ge noeg om ze eerst nog nader te onderzoeken, wa it het schrijven des ministers, waarby deze toezegt dat hy 's Raads bosluit zal vernietigen, indien het niot gewijzigd wordt, is in het ge- hoel niet gemotiveerd. Mocht de termyn van

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2