N°. 8723. 1 ><>ii<ler(lai: 26 Juli. A0. 1888. <gez& fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Juli. Een merkwaardige droom. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noramen0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regola 1.05. Iedere regel meer/0.17|.- Gr^otere lettere naar plaatsruimte. Voor hot in- oaaeeeren buiten de etad wordt f 0.10 berekend. Otlieieele KcnniH^oviu^en. AdmSssie-e\amen Iloogerc Burger school voor Jongens. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van btlangliobbenden dat liet tweede admi&sie-examen voor do Hoogere Burgerschool voor jongens, cursus 1888/89, zal plaats hebben in het gebouw aan de IMeterskerkgracht op Woensdag 29, Donderdag 80 cn Vrijdag 31 Augus tus a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. Naar wij reeds vroeger meldden, was de dag van lieden bestemd om den leerlingen der Zondagsschool van de Chr. jongelingsver eeniging Pred. XII: Ia alhier, een feest te bereiden. Met do uitvoering van dat plan werd des morgens een aanvang gemaakt. Reeds vroeg waren de kinderen bijeen in het gebouw der jongelingsvereeniging in de Janvossensteeg en weldra ondernamen zy in goede orde, met vlaggen en vaandels in de hand, met muziek voorop en in het midden, onder leiding van het onderwijzend personeel en omstuwd door ouders en eene massa be langstellenden en nieuwsgierigen, den tocht naar de Haven, waar twee stoombooten van Carsjens, met tal van vlaggen getooid, voor hen gereed lagen. Nadat de feestelingen plaats hadden geno men op de flinke stoomers, onder de tenten, nadat nog oen groot aantal mondvoorraad omhulsels, met voel er in natuurlijk, aan boord was gebracht en eenige liederen waren gezongen, stelden de beide vaartuigen zich in beweging, onder gezang, muziek en gejuich van hun vroolyken last en zoo lang mogelijk nageoogd door hen, die getuigen waren van de aangename afvaart. Niet anders dan loffelijk kan het streven geacht worden van hen, die zulk een groot aantal kindoren op eene wjjze als deze een aangenamen dag verschaffen en een woord van dank moge met recht door velen gewijd worden aan jhr. R. Bamaart, te Vogelenzang, die z(jn buitengoed beschikbaar heeft gesteld voor de feestvierenden. Dat de zon, welke hedenmorgen telkens uit dikke wolken te voorschijn kwam, hare vriendelijke stralen mocht worpen op de ver heugde kindergezichten en zjj by voortduring de Zondagsschool moge blijven beschijnen! was zeker de wensch van de velen, die van ochtend de kinderschare zich tot het feest zagen voorbereiden. In het algemeen college van toezicht is door de Synode herkozen ds. E. CeSar Segers, te Leiden, en tot diens secundus aangewezen ds. G. J. Van der Flier, le 's-Gravenhage. De Rjjnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Juni 11. tusschen Leiden en Katwijk 27,649 personen, met eeno opbrengst van 4447.09'/shot goederenvervoer en diversen bracht 319.51 '/2 op; totaal ƒ4766.61. Van 1 Januari tot en met uit0. Juni 1888 bedroeg hot aantal vervoerde reizigers 134,499 met eene opbrengst van 20,150.63het goederen vervoer en diversen bracht 2403.39'/. op, totaal 22,554.02'/j, zijnde per dagkilometer ƒ13.77. De heer G. Van Geer, burgemeester van Leiderdorp, vierde gisteren onder vele blijken van belangstelling zjjn vijfentachtigsten ver jaardag. Zich verheugende in de beste gezond heid, bekleedt hij zijn ambt sedert 1 Januari 1867 met grooten lust en met eene zeldzame opgewektheid. Door den gemeenteraad van AVoubrugge is besloten om den beambte ter secretarie, den heer A. J. De Ridder Pzn, eene gratifi catie van 25 te geven, voor de waarneming van hot secretariaat, gedurende de ziekte in Maart en April jl. van den secretaris, die aldaar zijn zilveren feest als secretaris onlangs gevierd heeft. Tevens is door den voorzitter aan den Raad officieel konnis gegeven dat hjj zich bezwaard gevoelt om het besluit van 20 dezer uit te voeren, art. 70 der Gemeentewet, namelijk om naar evenredigheid voor de kinderen der beide bijzondere scholen, een even groot be drag toe te staan, als voor het tochtje van de kinderen dor twee openbare scholen is be steed, aangezien dit z. i. in strijd is met de wet. Ds. J. Bolkestein, pred. te Ter-Aar, heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hjj ook voor do beroepen naar Kesteren en Gameren heeft bedankt. Beroepen is by de Chr.-Ger. gemeente te Noordwijk aan Zee, do heer AV. Breukelaar, candidaat te Aalten (Gelderland). De volgende vereonigingon zijn o. m. erkend krachtons de wet van 22 April 1855 (Staatsblad nr. 32)Stichting en instandhou ding van „Scholen met den Bybol," te Mole naarsgraaf en omstrekenStichting en instand houding van eene „School met den Bijbel" voor den Rijndijk onder Hazerswoude en Koudekerk, te Hazerswoude. De b\j de Tweede Kamer ingekom' n ontwerpen ter bekrachtiging van twee over eenkomsten mot de Holl. IJzeren-Spoorweg- maitschappy strekken ter vervanging van art; 1 en 2 van 't wetsontwerp, in December 1887 ingediend, welke artikelen nu in twee over eenkomsten gesplitst zyn. De eerste betreft den stoomboot-veerdienst Enkhuizen Sta voren. De Spoorwegmaatscliappy verbindt zich 50,000 jaariyks te zullen betalen, ook ingeval de overeenkomst voor 't stoombootveer, aan gegaan met C. Bosman, te Alkmaar, buiten openbare aanbesteding met 5 jaar, alzoo tot 15 Juli 1896, worde verlengd. De Regeering acht die verlenging zeer ge- wenscht, terwyl in de verkryging van eene derde passagiersboot, gelijksoortig aan de twee bestaande, het equivalent ligt van 't geen waartoe de Staat zich verbindt. De tweede overeenkomst betreffende de werkplaatsen voor het dageiyksch onderhoud vau materieel, dienstdoende op de Staats spoorwegen, is geheel gelpkluidend aan de vorige en de Regeering verdedigt deze regeling zoowel als de billykheid van de uitkeering aan de Holl. Spoorwegmaatschappy. De Kamer van koophandel en fabrieken te Deventer heeft oen adres aan de Tweede Kamer gericht, verzoekende art. 5 van de in beraad slaging zynde Bankwet zoodanig te wyzigen, dat niet in elke provincie minstens een agent schap zal zyn, maar in alle gemeenten boven twintig duizend zielen, omdat in don regel in die gemeenten handel en nyverheid van ge noegzaam belang zyn om zulk eene vestiging te wettigen. De Tweede Kamer zette heden de beraad- s'agh.gen over de Bankwet voort. By dequaestie omtrent do winstverdeeling word verworpon het amendement van den hoer Domela Nieu- wenhuis om aan de Bank en den Staat ieder de helft te geven. Het amendement-Kerdyk om hot aandeol van den Staat in winst op drie vierden te bepalen als de Bankaandeelen waren geklommen tot 6 percent, werd verworpen met 56 tegen 31 stemmen. Het Regeerings- artikel {'/3 der winst voor den Staat, nadat het Bankaandeel 7 percent bedraagt, en vóór dien tyd de helft der winst) werd aangenomen. Over het laatste artikel (het fourneeren der nieuwe aandeelen door derf Staat) is nog geer.e beslissing gevallen. Morgen voortzetting. Op Trinsessedag, Vrydag 31 Augustus, zal op den Amstel te Amsterdam van ge meentewege oen vuurwerk worden ontstoken. De wateroptocht van dien dag zal beginnen van de Sarphatiekade. Na op die wijze den tocht door do stad zingende te hebben afge legd, onder begeleiding van het Amsterdam- sche fanfarecorps, de muziek van het 7de r g. inf., onder leiding van den heer Zaag- mans, en die van de marine, zal de stoet, op het punt van uitgang teruggekeerd, daar een koorzang aanheffen. Aan dezen watertocht wordt deelgenomen door de volgende roeivereenigingen„For- tuna", de studenten-roeivereeniging „Nereus", de roei- en zeilvereenigingen „De Amstel" en „Het IJ", „AVillem III", „Neptunus" en „Sirene." Jl. Dinsdag is in eene vergadering van de commissie voor de kinderspelen besloten, uit de onderwyzers der openbare en byzon- dere scholen, waarvan leerlingen aan het kinderfeest deelnemen, eenigen uit te noo- digon zich met genoemd bestuur tot eene commissie te vereenigen. Die ainsluiting is voorzeker zeer nuttig by een feest als dit, waaraan door p. m. 5000 kinderen wordt deelgenomen. De heer Th. A. Petit, Utrechtschestraat, was zoo welwillend 25 kistjes sigaren aan te bieden, om by de volksspelen alspryzenaan overwinnaars te worden uitgereikt. Dit gulle voorbeeld zal wel yverig navolging vinden. Hoewel de te Amsterdam te houden alge- meene vergadering van de „Vereeniging van Spoorwegbesturen" nog niet officiéél geopend is, zyn toch de afgevaardigden en hunne dames gisteravond reeds in het „Paviljoen Arondel- park" ontvangen, en deze ontvangst droog het karakter van eene officiëele opening der aan het houden dezer vergadering verbonden fees ten. Er heerschte in doze byeenkomst een recht hartelijke toon, welke, wars van alle benepen vormen, zich uitte in enkele opge wekte toespraken en korte ambtelyke mede- deelingen, zooals dat trouwens steeds by der gelijke voorafgaande byeenkomsten der ATer- eeniging het geval is. Oude vrienden, in het dagelyksch leven honderden mylen van elkaar verwyderd, zagen elkander weder. Afoeger aangeknoopte vriendschapsbetrekkingen wer den hernieuwd en nieuwe kennismaking werd aangeknoopt en spoedig heerschte er de aan genaamste opgewektheid. (Hbl.) By de voortgezette jaarlyksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Yeroeni- ging zyn gisteren van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwys)mej. Alida Aran Houten te Groningen en mej. Alida Bisschop te Rotterdam, terwyl ééne candidate door onge steldheid verhinderd werd aan het examen deel te nemen. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Batavia 23 Juli; de „Noord-Holland", van Java naar Rot- 1) VAN E. WALTHE 14. Sedert den dood mijner ouders woonde ik by twee oude tantes, wier kleine huishouding ik bestuurde. AYy bewoonden in D. oene grooto provinciestad, de ééne helft van een zeer aardig huis vóór de stad, terwyl hot andere ge deelte door een beambte, met wiens jonge vrouw ik spoedig vriendschap sloot, werd be trokken. Vooral ook hield hun zoontje veel van my, daar ik hem dikwyis uit de kinder kamer, welke op hot tot ons huis behoorende balkon uitzag, by ons op het balkon tilde. Gedurende den tweeden zomer van myn verblyf te D., werd myner tante Marie aan geraden, wegens ziekte naar eene andere plaats te vertrekken, en vry gingen voor een tydlang naar het niet ver afgelegen gebergte. Daar nu had ik op zekeren nacht een zeldzamen droom, waarvan enkele oogenblikken my nog lang in herinnering zyn gebleven. Ik droomde name lyk dat ik te D. in myn bed lag. Plotseling ontwaakte ik door een licht gedruisch, trok haastig een rok aan, ging vervolgens door de andere kamers naar die, wolke op het balkon uitliep, waaruit een zwak licht straalde en waar o schrikvoor tante's geopende scbryf- tafel eeno vrouw stond, waarvan ik in den droom zeker wist dat het ons dienstmeisje was, hoewel zy, toen zy zich, misschien ten gevolge eener onwillekeurige beweging mijner- zyds, omkeerde, my een volkomen veranderd gezicht toondo. In do deur naar de gang zag ik eene schaduw als die van de gestalte eener vrouw in een gryzen omslagdoek gehuld, met eene mand aan den arm en die in hetzelfde oogenblik (luisterde„daar komen ze", waarop ik in de donkore gang zachte schreden en fluisteren vernam en het ontzettende gevoel, dat daar mannen zouden zyn, me aangreep. Daar werd ik eensklaps verschrikt en bevend wakker; het angstzweet stond my op het vooihoofd; ik vernam in myne kamer in het stille, dorpje van het gebergte het ruischen van den zich in de nabyheid bevindenden waterval; ik hoorde den wind door de pyn- boomen suizen en den haan den nieuwen dag verkondigen. Nu eerst kwamen myne ver strooide zinnen weder by elkaar en ik sliep weder in, doch ontwaakte evenwel later met eene levendige herinnoring aan dezen onplei- zierigen droom, welken ik, om mijn hart te verlichten, onder het ontbyt aan de tantos verhaalde. De heldere, frisscho zomermorgen, het gewone dagelykseho leven om my hoen en de verstandige, bedaarde opvatting myner tantes, die, juist het tegenovergestelde van zoovele oude alleenstaande dames, niet aan droomen, spoken of vooruitzien geloofden, brachten myne nog altijd onrustige zonuwon spoedig goh9el tot rust, en ik moest tante Mina toegeven, toen zy my or op wees hoe ongorymd de droom geweest was, die my oen geheel vreemd vromvelyk wezen als onze dienstbare geest had doen zien, terwyl ons beproefd en jarenlang by ons gewoond heb bend dienstmeisje op dat oogenblik juist hare in eeno andere plaats wonende ouders bezocht. Onze woning te D. was gedurende dien tyd gesloten en toevertrouwd aan don benedon- wonenden, zorgvuldigen beambte. Na eenige weken keerden wy naar huis terug; de plichten van het huiselyke loven namen my byna gohoel in beslag en do droom week meer en meer uit myne gedachten, hoewel ik my de enkele oogenblikken daar van nog zeer duidelyk kon voorstellen. Er mocht ongeveer een jaar verloopen zyn, toen er eene gebeurtenis plaats greep, welke op onze kleine, met wiskunstige nauwgezetheid ingerichte huishouding niet zonder invloed bleef. Onze Dora, die sedert jaren het werk in de keuken en ook den anderen huiselyken arbeid tot onze groote tevredenheid waarnam, wilde, om aan het verlangen van haar hart te voldoen, ons gaan verlaten, en in het huweiyk treden. De tantes plaatsten toen eene adver tentie in het dagblad, waarop al spoedig eene menigte aanbiedingen kwam, zoodat het zeer moeiiyk viel daaruit eene goede keus te doen. Toen er weder gebeld werd, terwyl ik juist toevallig door de gang ging, deed ik open, en zag in het schemerlicht van don avond een zeer net en zindelyk gekleed meisje voor my staan, dat hare diensten aanbood en zich op hare goede getuigenisson beriep. Toen ik die uit hare hand nam, koerdo zy my haar ge zicht toe en ik zag en herkende met den eersten oogopslag het oorspronkelijk gezicht uit myn droomechter niet boos vertrokken, maar zacht en vriendoiyk, de groote oogen bescheiden naar den grond gericht. Ik stond als verstomd, zag hare getuigschriften, welke over het geheel zeer voortretfeiyk waren, werktuiglyk in en kwam eindelyk zoover, haar met het bericht, dat wy reeds eene keus gedaan hadden, te kunnen wegzonden. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1