>KgQB< KOLONIËN. BATAVIA, 12-15 Juni. (Nederlandsche Mail.) De gouverneur-generaal heeft bepaald dat de levering van het benoodigd aantal koelies per dag of voor den duur der werkzaamhe den by 's lands algemeene producten- en andere pakhuizen enz., alleen dan openbaar zal wor den aanbesteed, wanneer overwegende be zwaren van plaatseiyken aard zich tegen het aanschaffen in eigen beheer van de vereischte werkkrachten verzetten. Een telegram van den resident van Timor en onderhoorigheden, i. d. 2 dezer, meldt dat de staatkundige en algemeene toestand in dat gewest, over 't geheel genomen, bevredigend kan genoemd worden. Java-Ct Vervolg op het voorkomende inde „Jav.- Crt." van 29 Mei jl., No. 43. Volgens bericht van don gouverneur van Sumatra's Westkust heeft de cholera sedert 25 Mei jl. te Singkel opgehouden epidemisch te heerschen en zyn in verband daarmede de voorgeschreven quarantaine-maatregelen opgeheven. In den namiddag van 8 dezer, te on geveer kwart over vieren, werd ter hoofd plaats Batavia en te Tangerang (residentie Batavia) en door de gansche residentie Bantam eene vrij hevige aardschudding gevoeld in de richting van Zuid naar Noord. Een nader rapport van den resident van Batavia meldt dat de aardbeving van den 8sten dezer zich ook in de afdeeling Buiten zorg heeft doen gevoelen. Een nader telegram van den resident van Bali en Lombok, gedagteekend 7 dezer, meldt nog het volgende: „Sedert nog enkele schokken waargenomen in afgeloopen nacht nog vry hevigevan on gelukken niets naders vernomen, ook niet via inlandsche rijkjes." Aan een rajjport van genoemden gewes- teiykon bestuurder, den 2den dezer ingezon den, kan voorts het volgende worden ontleend Ook in het zelfbestuur bezittend rykje Meng- wie werden in de laatste dagen zeer hevige aardschuddingen opgemerkt, welke ongelukkon tengevolge hadden. Zoo werden in de dessa Tingan een in lander en een stuk rundvee door eene aard storting in een ravyn bedolvenvoorts werden twee personen in de dessa Noengnoeng by het instorten van een woonhuis door de in vallende muren getroffen en zwaar gewond; terwyi eindeiyk in de dessa Ky'adan in den aardbodem een scheur ontstond, waarin een huis wegzonk. De resident van Bagelen deelt mede dat den 7den Mei jl., des voormiddags te onge veer kwartier over elven, ter hoofdplaats Poerworedjo, zoomede te Karanganjar en Ke- boemen, een lichte schok van aardbeving werd waargenomen. Te Keboemen werd de beving gezegd zich van Oost naar West te hebben voortgeplant; elders was de richting niet op te geven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Icdiö zijn do volgondo beschikkingen genomen: Civiel Departement. Vertoond: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den adjunct- secretarie bij de Weeskamer te Batavia, J. L Hanozet Gordon en aun den onderwijzer 2de 1:1. bij hot open baar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden I. T. Visser. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de resi dent van Rembang W. J. C. Groos; de ads.-res. van Priaman (Padangsche Bcnedenlandcn) J. L. L. Van Leeuwende id. van Sragen (Soerakarta) W. Voute de lste klerk op het ads.-res.-kantoor te Pemalang (Tegal) A. H. Samuels; de opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 'a lands burgerlijke openbare werken J. Van Pernis. Beaoomd: Tot ada.-res., tevens vendumeester van Priaman (Padangsche Benedeulandcn), de adsis- tent-resident van Siboga (Tapanoeli), J. Van Olden- borgb van Siboga (Tapanoeli), do id. van Ajerbangis en ltau (Padangsche Benedenlanden), H. L. Van dor Waarden: tot ads.-res. van Kondal (Semarang), de id. van Magetan (Madioen) G. L. Scliultzvan Ma- getan. de id. van Ponorogo (Madioen) jbr. J. H. Hora Siccama; van Ponorogo, do secrotaris der res. Soe rakarta Th. Van Dissel; van Sragen, de controleur lste kl. bij liet hinnenlandseh bestuur op Java en Madoera A. C. Andreas; tot secretaris der res. Soe rakarta, de eontroleur lste kl. a la suite bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera, tijdelijk ter beschikking van den resident van Soeiakarta. C. A. Rosenteier. Bij bet hinnenlandseh bestuur op Java en Madoora: Tot contr. lste kl do contr. 2de kl. L. A. Areuds; tot contr. 2de kl-, de adsp.-contr. L. R. Priester Jr. en D. F. W. Van Rees; met bepa ling. dat laatstgenoomde ook in zijn nieuwen rang ter beschikking wordt gesteld van den algemeene» secrotaris en a la suite blijft van zijn kador; tot adspiraut-contrüleur, de ambtenaar voor den burger lijken dienst, ter beschikking van den directeur vn binncnlandscb bestuur, J. A. E. Van Deventer. Belast: Met de waarneming der betrekking van aden stadsgeneesheer to Soerabaia. do ge p. oil", van gcz. lste kl. G. Fischer. Gestold: Ter beschikking van den directeur van binnenhui Isch bestuur om aan zijn departement te worden werkzaam gesteld, de ambtenaar voor don burgerlijken dienst li. Carpentier Altisg. T ij del ij k gesteld: Ter beschikking van den president van den raad van justitie te Batavia, ten einde met griffiers werkzaamheden bij die rechtbank te worden belast, de 2do commies bij bet dep. van onderwijs, eeredienat en nijverheid mr. J. C. Immink. Benoemd Bp het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen geljjkgcstelden in Neder- landscb-Indië, tot hulponderwijzeres, M. I. H. Cli. Joosten, thans tijdelijk ajs zoodanig werkzaam; bjj do plaatselijko scboolcomrniszie te Bandjermasintot lid H. C. Knappert, particulier aldaar. Geplaat8t:|Bij bet binnenl. bestuur: op de be zittingen buiten Java en Madura: in de contróle- afdeeling Sampit de contr. 2de kl. A. Van Senden. Verplaatst: Van Sampit naar Pasir en de Tanah Boemboelanden, de contr. 2de kl. G. F. P. Van Emmerikvan Moeara Tawaoe, Riant, Kiwa en Kanan, afdeeling Martapoera, de contr. lete kl. W. A. Do Kantcr: van Riam Kiwa cn Kanan, naar Amandit en Nagara, de contr. 2de kl. H. F. Hesselaar; van Amandit en Negara naar Moearo Tawaoo de contr. lste kl. A. P. Van Dc-inse. Benoemd: Door den chef van den dienst dor spoor wegen ter Sumatra's Westkust tot tijdelpk 3do com mies, de tijdelijk betaalmeester H. N. Hommes; tot tijdelijk ondcrdpzichter 3de kl. F. A. Fucha en A. M. Beek, beiden thans op daggeld daarbij werkzaam. Departoment van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opziener over den timmermanswinkel en de houtbe werking bij den artillerie-constructiewinkel te Soera baia D. A. Eindhout. Bevorderd: Tot lsten luitenant, bij bet wapen der iDf., de 2de luit. G. K. Jochems. Department van Marine. Bevorderd: Tot licht- opzichter 2de kl., de id. 3de kl. E. C. Muller. Overgeplaatst: Van het kustlicht-établ. der lste orde op Poeloe-Bras naar dat der lste orde op Poeloe Lankoeas, de lichtopz. lste kl. F. J. Hamwijk van id. op Poeloe-Lankoeas naar Poeloe-Bras, de lichtopz. lste kl. C- Doting. BUITENLAND. Franbrjjk. Boulanger Heeft aan de kiezers in het Ar- dèche departement het volgende geschreven „Kiezers in do Ardëche! Toen ik u kennis gaf van myn plan om een beroep op uwe stemmen te doen, voegde ik er by dat ik besloten had u te bezoeken om u de verze kering te geven dat ik in uw naam het natio naal belang wenschte te verdedigen. Ik wilde dat ieder uwer van het gevoel doordrongen zou zyn dat ik niets wilde dan eene grootscho plichtvervulling. De gevolgen van myn duel beletten my heden in uw midden te zijn hoewol dit my verdriet, meld ik u dat ik van hier op u reken, want van u zal af hangen, voor Frankryk en de Republiek, de spoedige vonvozenlyking of eon onbepaald uitstel van de herziening, waartoe wy allen komen willen. Kiezers in de Ardèche! wy moeten eene vreedzame, doch welvarendeen geachte Republiek hebbenDit willen wy allen, en dit zullen wy." Boulangers's vrienden, Laguerre en Thié- baut, hebben eene conferentie gehouden te Tournon ten gunste van hun leider, waarby zy zyn uitgejouwd en protest is aangeteekend togen de candidatuur van Boulanger. Onder gefluit en geschreeuw van„Weg mot Boulanger", werden des generaals party- genooten naar het station geleid. De krachten van Boulanger nemen toe, zyn hoest is zoo goed als geweken en hy zal binnen een paar dagen waarschynlyk kun nen opstaan. In het Seine-departement zyn meer dan 200,000 vreemdelingen gevestigd en wel: 57,649 Belgen, 35,718 Duitschers, 28,351 Italianen, 27,233 Zwitsers, 19,227 Hollanders, 14,701 Engelschen, 8018 Russen, 6915 Ame rikanen, 5860 Oostenrykers, 4252 Spanjaarden en 1294 Zweden, Denen en Nooren. DnltcoUand. De Duitscko maatschappy tot redding van schipbreukelingen heeft op de kusten tusschen Nederland en Rusland 111 reddingstations, waarvan er 19 alleen raketten en 53 alleen booten hebben, terwyl de overige 39 zoowel van raketten als van booten voorzien zyn. Sedert hare oprichting in 1861, heeft zy 1703 menschen uit de golven gered; in het laatste jaar alleen 94. In het geheel zyn voor een en ander 2,664,252 mark uitgegeven. Voor het laatste jaar bedroegen de inkomsten, alles uit vrywillige bydragen, 278,253 mark en de uitgaven 172,181 mark. Als premien voor redding werden verleden jaar ruim 3600 mark uitbetaald. De maatschappy heeft haren zetel te Bremen en verheugt zich in de by- zondere bescherming van den keizer en van diens broeder, prins Hondrik. Een tweede huldeblyk uit Italië aan den overleden keizer Frederik is eene bronzen kroon, die de Italiaanscho gezant, graaf Launay, uit naam van den Circolo della Caccia, waarvan koning Humbert eere-voorzitter is, op het graf van keizer Frederik III heeft neergelegd. Keizer Wilhelm II en de keizerin en koningin Frederik, hebben der Yereeniging hunno har telijke dankbetuigingen doen toekomen. Een koopman to Berlyn is wegens be- '.eediging van leden van het koninklyk huis, in 't byzonder van de keizerin-weduwe Victoria, tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Naar de „Frkf. Ztg." meldt, zyn voor het congres voor internationale binnenscheep vaart, dat van 20 tot 28 Augustus zal ge houden worden, 474 leden ingeschreven. Van dezen zyn er 65 uit Oostenryk, 22uitFrank- ryk, 17 uit Nederland, 11 uit Italië, 7 uit België en 7 uit Rusland enz. Hierby komen nog de officiëele vertegenwoordigers der ver schillende regeeringen. Belgic. Thans is te Brugge ook het voltooide voet stuk der standbeelden van Breidel en De Conine plechtig onthuld. Aan de vier zyden van het voetstuk ziet men beeldon, voorstel lende de steden Brugge, Yperen, Kortryk en Gent en daartusschen voorstellingen van ver schillende historische episoden. Het feest der onthulling was geheel in d9n trant van het verleden jaar gevierde by de onthulling der standbeelden zelf. Wel honderd vereenigingen met hare vlaggen en banieren namen aan den optocht deel, waarby het aan muziek en liederen niet ontbrak. Ook waren de Neder landsche Muziekvereeniging Apollo" te Sluis en tal van mannen en vrouwen uit Zeeuwsch- Vlaanderen opgekomen. Uit Roobeke (Roubaix) was eene vereeniging van aldaar verblyfhou- dende Belgen verschenen. Van eeno met groen getooide spreekplaats op de feostelyk ver sierde Markt hield de voorzitter der commissie, de advocaat Coppieters, eene rede, waarna o. m. een lied uit do 14de eeuw ter verheerly- king van den gouden Sporenslag werd ten beste gegeven, gevolgd door eene cantate van de Brugsche schooljeugd. Na de onthulling zong de menigte op de Markt onder leiding van Benoit mee, nadat van den toren Van Rys- wyeks „Vlaanderen", muziek van Richard Hoi, en een lied van Hiel, muziek van Benoit, geblazen was. In den „Moniteur" is de overeenkomst "penbaar gemaakt, gesloten tusschen België en Nederland, omtrent het port voor druk werken. Daaruit blykt dat voor dagbladen en tydschrifton, die ten minste eenmaal per week verschynen, het port bedraagt: tot een go- wicht van 25 gram 2 centimes of leent, van 25 100 gram 5 centimes of 21/, cent, en voor elke 100 gram, of gedeelte daarvan meer 5 centimes of 2'/, cent; voor andere druk werken tot oen gewicht van 15 gram 2 cen times of 1 cent, van 15 50 gram, of ge deelte daarvan meer 5 centimes of 21/, cent. Als voorwaarde voor het toepassen van dit tarief is gesteld, dat de drukwerken „onder band of koord geplaatst zyn, of wel open verzonden worden in den vorm van kaart", zooals de Vlaamsche tekst luidt. De verlaging van het port treedt in met 1 Aug. a. s. Den vyfden Augustus zal te Charleroi een internationaal congres van oudheidkundi gen worden gehouden. Ongeveer 500 geleer den uit verschillende landen zullen daarby tegenwoordig zyn. Emilie Keiler, eens een groote ster van de Variétés en het Palais-Royal te Brussel, is in den ouderdom van 54 jaren na lang lyden in zeer benarde omstandigheden ge storven. Groot-BrltannlA Donderdag 19 Jilli heeft te Plymouth de viering van het derde eeuwfeest van de ver nieling der „onoverwinnelyke vloot" plaats gehad. Op 19 Juli 1588 kwam een Schotsche schipper aan admiraal Drake en zyne mede officieren, die te Plymouth aan het kegelen waren, vertellen dat de „Armada" in het ge zicht was. Het was dus eigenaardig, op 19 Juli de feestviering te houden. Woensdag-avond was te Plymouth eene zeer belangwekkende tentoonstelling geopend van merkwaardige zaken uit den tyd, waarin de „Armada" de nederlaag leed. De burgemeester van Plymouth hield daarby eene korte rede. De feestviering zelve bestond Donderdag uit het leggen van den eersten steen van een nationaal gedenk- teekon op de Hoe by Plymouth en uit een historischen optocht. De tentoonstelling is met veel zorg bijeen gebracht en bestaat uit voorwerpen, door tal van particuliere bezitters ter leen gegeven. Men vindt er o. a. schilderyen, wapens, mun ten, handschriften uit den tyd van koningin Elisabeth, buitgemaakte voorwerpen van de „Armada" enz. Koningin Victoria is met prinses Beatrice van Windsor te Osborne aangekomen. De prins en de prinses van Wales waren Dinsdag by de opening van een gvoot hospi taal in Holloway-Road to Londen tegenwoordig. In hèt Hoogerhuis werd gisteren een telegram van generaal Havelock voorgelezen, waarin hy bericht dat de toestand in Zoeloe- land verbeterd is. Uit tydingen van Auckland ontvangen blykt, dat vele stamhoofden, om Fransche annexatie te voorkomen, aan Engeland ver zocht hebben het eiland te willen annexeeren. Spanje. In eene byeenkomst van den minister van financiën met de vertegenwoordigers derhan- delsvereenigingen van Barcelona en Tarragona is bepaald, dat de peiüng of roeiing zal be perkt worden tot den zuiveren alkohol. De wynen zullen dus uitgezonderd zyn. Aan de „Daily News" wordt uit Madrid het volgende feit meegedeeldMeer dan twee jaren geleden poogden een Engelschman en zyne vrouw te Avila zelfmoord te begaan; de vrouw stierf, maar de man niet; men vond hem nog levend naast 't lyk zyner vrouw en hy herstelde. Daar men geen geloof hechtte aan zyn verhaal, werd hy gevangen gezet en ondanks de vertoogen van de Engelsche legatie te Madrid, wacht hy nog altyd in de gevan genis van Avila zijne terechtstelling. Onlangs werd hy bovendien in zyne cel door een mede gevangene verwond. Rusland. Keizer Wilhelm is voornemens aanstaanden Maandag het geboortefeest der Grieksche koningin te Pavlovsk by te wonen, en zal oerst Dinsdagvroeg Peterhof vorlaten. Gisternamiddag te twee uren kwam keizer Wilhelm met het jacht „Alexandria" te Oraniénbaum aan en werd door de talryke menigte levendig begroet. Een muziekcorps, dat op eene particuliere stoomboot had post gevat, speelde het Pruisische volkslied. De keizer stapte in het gereed staande rytuig en begaf zich naar het paleis der groot vorstin Katharina Michailowna. Hij is voor nemens daarna een bezoek te brengen aan den grootvorst Nicolaas senior in Snamenski en aan den grootvorst Michael senior in Michailowka. Den ingenieur der Trans-Kaspische spoor- wegbaan, generaal Annenkow, is door den keizer de Alexander-Newsky-orde met bril janten verleend. Te Odessa is eene welgeslaagde proef genomen met eene nieuwe soort van helm voor brandwachts, welke volkomen tegen de vlammen beschermen en dus in staat stellen zonder gevaar in brandende perceelen door te dringen. Serviï. Naar verzekerd wordt, zyn tot beslissing van de scheidingsquaestie tusschen koning Milan en koningin Nathalia minstens zes weken noodig, daar ook de koningin moet worden gehoord en een lid van het consistorie, daartoe naar de vorstin zal vertrekken. Deze zal van Parys, waar zy zich thans bevindt, eerst naar Den Haag en dan naar Scheve- ningon gaan. Koning Milan wil met den kroonprins in September eene rondreis maken door zyn land. Zuid-Afriko. Uit eene teiegraphische correspondentie tusschen den gouverneur van de Kaap en den president van de Transvaal blykt dat laatst genoemde van Engelands zyde de verklaring eischte, dat het geenszins voornemens is het gezag over don Delagoa spoorweg te vorkrygen. De gouverneur antwoordde dat de Britsche regeering hierin toestemt, mits de Transvaal- sche regeering de koopwaren, over land uit de Engelsche koloniën ingevoerd, tot dezelfde rechten toelate als in de Delagoa-baai van kracht zyn. De heer Kruger vereenigde zich hiermede en schrapte art. 39 van de concessie der Nederlandsche Compagnie. Aan de „Times" wordt uit Durban ge seind dat het Kaapsche parlement en de wetgevende raad van Natal eene motie hebben aangenomen, hulde brengende aan wylen pre sident Brandt. De Engelschen leggen blokhuizen aan in de oproerige deeien van Zoeloeland. De zoogenaamde boodschappers van Dinizoeloe hebben Pietermaritzburg onverrichter zake verlaten, nadat gebleken was dat zij niet be voegde onderhandelaars waren. Als opvolger van president Brandt wordt genoemd de heer Reitz, hoofdrechter te Bloem fontein. Wanneer deze geneigd is de candi datuur te aanvaarden, is hy van zyne ver kiezing zeker. Hy wordt om zyn karakter zeer geprezen. Hy is Hollander van afkomst en nu met hart en ziel Afrikaander.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6