een oogenblik terugdenken in eeno période, toen de begeerte om zich te oefenen in den wapenhandel, tot behoud der nationale zelf standigheid, zelfs b\j de volksvermaken eene ruime plaats innam. Eene uitstalkast is gewijd aan de literatuur der kermis. Men vindt er, zorgvuldig achter glas geborgen, groote en kleine biljetten, met smaakvolle illustraties versierd, welke ge bezigd worden om publiciteit te geven aan de vertooning. Een afdruk dier interessante stuk ken is in den grooten catalogus geplaatst. Hoe geestig en leerzaam tegelijk die aankon digingen meestal waren, blijkt o. a. uit dit uittreksel, ontleend aan een strooibiljet, onlangs op eene verkooping met 80 gulden betaald, en dat, gelijk uit de geleerde nasporingen van het Historisch Genootschap blijkt, om streeks 1875 of 1880 verspreid werd door den eigenaar van een beestenspel, of, zooals h(j het noemde, „Groot diergaarde", zekeren Eugène Salva; van zijne leeuwen zegt hij het volgende: „Hun gebrul is verschrikkelyk, want zy doen een myl ver beven. Als de leeuwen kwaad zyn, byten zy zich op de lippen, laten dan hun tanden zien en vervolgens blazen zy als de huiskat hunne oogen worden flammend hunne staart slaat op hunne zeiden. Onge- luklig voor diegenen die zy op dat punt heeft gekregen want de leeuw gaat zich op ze gooien en zyn prooi er van maken." We moeten onze vluchtige beschouwing thans afbreken; de duizenden bezoekers zullen wel bemerken, hoe onvolledig en ge brekkig zy is. Het verleden te doen herleven, is eene onmogelykheid; de best geslaagde poging, om do aloude kermis in den vorm van een algemeen volksfeest opnieuw burgerrecht te doen verkrygen in de reeks van onze natio nale instellingen, zou slechts eene zwakke nabootsing opleveren, om de eenvoudige reden dat de manneiyke en vrouweiyke induatriëelen er niet meer zyn, die aan dat alles geest en leven gaven. Des te dieper moet men het betreuren dat onze voorouders op het eind der negentiende en in het eerste tydperk der twintigste eeuw hunne regeerkunst niet beter wisten te gebruiken dan tot het opruimen eener vermakeiykheid, waarvan de herinnering ons, in weerwil van onze hoogere beschaving, nog met een gevoel van heimwee vervult naar de schilderachtige maatschappy van die dagen. Gemengd Nien w m. Zy, die meermalen den Witten Singel passeeren, weten dat juist tegenover het Zoótomisch Laboratorium, door het land, aan de maatschappy „Vreewyk" behoorende, een pad loopt. Daar, waar de pachter van het gras een paal heeft gezet met de woorden „verboden over het gras te loopen," vormt zich door struikgewas een klein boschje. Zekere S., in onze stad tamelyk wel be kend, heeft deze plaats uitgekozen om aldaar zelfmoord te plegen. Ofschoon het feit zelf reeds hedennacht moet geschied zyn, daar men den man al in den vroegen morgen had zien liggen, werd eerst omstreeks elf uren bemerkt, dat deze zich met eene revolver, iuist by den slaap, door het hoofd had ge schoten. De revolver lag naast hem, waarop nog drie kogels waren. Reeds geruimen tyd schynt hy het voor nemen tot deze daad gehad te hebben, daar hy aan verscheidene personen had gezegd, ter- wyt hy de revolver liet zien, zelfmoord te zullen plegen. Het lyk is naar Zoeterwoude vervoerd, daar het op grond gebeurde, aan die gemeente behoorendedit geschiedde echter eerst tegen twee uren en menigeen zal zicbzelven afvragen of het wel strikt noodig was, dat dit zoo laat gebeurde. Ma andag-avond zal de heer A. Alber met zyn gunstig bekend Cagliostro- theater alhier zyne eerste voorstelling geven. De naam, welken de heer Alber heeft verworven, bewyst genoeg dat hy op 't gebied van prach tige en kunstvolle vertooningen zyn kunst broeders ver vooruit is. Ziehier wat de „N.-Dordr. Crt." schryft: Nog nooit heeft een theater zooveel succès genoten dan het prachtig ingericht theater- Alber. lederen avond der kermisweek stroomde men er heen, zoodat geruimen tyd vóór den aanvang reeds alle plaatsen bezet waren. Het is niet mogelyk de prachtige, nette voorstel lingen weer te geven. De heer Ernst Basch gaf ons op het gebied van hoogere goochel kunst, verdwynende gezichten, tableaux, pan tomimes, enz., veel goeds te zien, doch wy moeten volmondig verklaren dat hier veel meer te genieten is dan destyds by Basch. De afwisseling van 't geen men te zien krygt, is zóó juist berekend, dat men voortdurend iets nieuws heeft en, wy verklaren het on- partydig, men den heer Alber voor zyne prach- volle en nette vertooningen moet bewonde ren. Men moet gaan zion om het te be- grypen. Als een staaltje dat de heer Alber ook bui ten de stad gunstig bekend staat, deelt men mede dat hy nu reeds 22 aanvragen van burgemeesters ontvangen heeft, de kermis in hunne gemeenten met zyn theater te komen opluisteren. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 552 zwemba den door heeren en 29 door dames. De tem peratuur van het water is 19° Celsius. De klacht, door den korporaal Susan, van het regiment grenadiers en jagers, tegen zijn compagnie-commandant, den kapi tein Evenwel, ingebracht, over eene hem op gelegde straf, is door den krygsraad ongegrond verklaard. De korporaal heeft, naar men aan de „N. R. C." mededeelt, zich niet by die uitspraak neergelegd, zoodat deze zaak voor het hoog militair gerechtshof zal worden be handeld. Naar men verneemt, zal er in de volgende week een begin gemaakt worden met het plaatsen der telefoonpalen voor eene verbinding tusschen Rotterdam en Dordrecht. By Geertruidenberg is een steur van circa 200 KG. gevangen. Te Rozendaal werd gisterochtend do conducteur P. overreden door den eersten trein, uit de richting Lage-Zwaluwe komende. De ongelukkige, een zeer oppassend jong- mensch en eerst korten tyd in dienst, is na een paar uren aan de gevolgen overleden. In Groningen begint de aardap pelziekte, ten gevolge van de aanhoudende regens, zich aaninerkelyk uit te breiden. Het nieuwe ziekenhuis te Rotter dam, dat voor belangstellenden ter bezichti ging was gesteld, is door 24,000 personen bezocht geworden. Het navolgende droevige voorval had dezer dagen plaats in de gemeente Elshout. De 23-jarige dochter van den landbouwer W. K., aldaar, werd door eene der koeien, die zy moest melken, in de weide aangevallen. Het woedende dier viel op haar aan, stiet haar een der horens in den mond en scheurde de wang tot onder het oog. Het meisje kwam achterover in eene sloot terecht, nog altyd* achtervolgd door het dier, dat met de voor- pooten op haar toesprong, juist toen twee menschen, die in den omtrek aan 't werk waren, kwamen toegesneld en het geluk had den de ongelukkige van de verdere vervolging van het woedende dier te bevryden en haar van een anders wissen dood te redden. Zy werd huiswaarts gebracht en verkeert in smar- telyken toestand. Omtrent de samenzwering van anarchisten te Chicago, wordt aan het „Ber liner Tageblatt" gemeld dat de gezworenen ten doel hadden, de terechtstelling der anar chisten van 11 November te wreken. Het komplot bestond niet uit ééne groote massa van ingewyden, maar uit groepjes van drie, wier leden elkaar onbekend zyn. Het heet dat een der thans gevangenen berouw had ge kregen en daarom alles aan de politie had verraden, en o. a. verklaard dat men het niet fgelyk aangenomen werd) in de eerste plaats gemunt had op de rechters Gary en Grinnel, en op den Inspecteur van politie Bonfield. Deze lieden, zeide hy, waren wel genoemd, doch alleen in verband met andere personen. De zaak heeft te Chicago groote opschud ding gewekt. Het hoofd der troep is een 30-jarig Bohemer, Franz Hronek genaamd, een boezemvriend van Lingg, die zich in de gevangenis met eene bom heeft gedood; men vond vele bommen, revol vers en een vergiftigden dolk; Hronek sliep steeds met dolk en revolver onder zyn hoofd kussen. Er is nog een persoon gearresteerd onder beschuldiging deel uit te maken van eene samenzwering tot vernieling van een ge deelte van den Chicago Burlington Quinci- spoorweg door middel van dynamiet. Velen hebben reeds hunne deelneming aan de samenzwering bekend. In het stadje Ne u mark, byNeu- renburg, is de groote véiocipèdefabriek van Goldschmidt totaal afgebrand. In een manufactuurwinkel. Heer, die voor de ruiten eenige stalen tour nures heeft zien liggen: „Juffrouw, hoeveel kosten die muilbanden en ma? ik er eens een voor n»yn hond passen?" Historisch KOLONIËN. BATAVIA, 18 Juni. (Engelsche mail) Eene vreeselyke moordgeschiedenis, waarvan een geacht ingezetene, de heer W., ambtenaar by het Departement van Financiën, het slacht offer is, houdt heden Batavia's inwoners bezig. Tegen een uur of één in den afgeloopen nacht keerden de heer en mevrouw W. te Kwitang van een bezoek by eene familie in de buurt naar huis terug, om, na alle deuren en ramen gesloten te hebben, gerust te gaan slapen. Tusschen tweeën en drieën werd mevrouw plotseling wakker door het miauwen en het met hare nagels over de mat krabben van eon kat. Men stelle zich hare ontsteltenis voor, toen zy in de nabyheid van haar ledi kant een inlander voor een stoel in de kamer zag staan, bezig met het bekijken van een harer sarongs. Verschrikt riep zy haar echtgenoot, die naast haar sliep, by den naam. De tyd om nog eens te roepen, werd haar niet gegund; bliksemsnel keerde de inlander zich naar het bed en hield mevrouw W. een blanke gollok voor, met bedreiging er gebruik van te ma ken, zoodra zij nog eens riep. Ten doode toe bevreesd, sprong de be dreigde achteruit, tegen haar echtgenoot aan, die daardoor ontwaakte, onmiddeliyk het bed uitsprong en den indringer te lyf wilde. Deze keerde de rollen om, en vloog den heer W. aan. Woest sloeg hy met zyn gollok op hoofd, schouders en armen van den heer W. los, die ongewapend niet veel tegen zijn aanvaller kon uitrichten. Intusschen had ook mevrouw W. het bed verlaten en schoof zy een raam open, waar zy uitsprong en luid om hulp riep. Niemand echter hoorde haar. Wanhopig keerde zy weder door het raam in huis terug, waar zy haar echtvriend met tal van hevig bloedende wonden op den grond vond liggen. Hoewel toen reeds overleden, dacht mevrouw, dathy slechts in flauwte lag en wiesch zy het lyk. De moordenaar was verdwenen, in de kamer zyn hoofddoek achterlatende, terwjjl hy het lyk een witte versch afgeplukte roos op de keel had gelegd. Eerst later kwamen de buren opdagen. Hoe de ongelukkige weduwe te moede is, geen pon is in staat hare gevoelens naar waarheid te schetsen. Men vermoedt, voor welk vermoeden eene rationeele oorzaak bestaat, dat de dief zich in huis heeft laten opsluiten, daar alle gren dels en sloten op ramen en deuren er nog op zaten. Dan wordt ook de reden tot den in koelen bloede door den inlander gepleegden moord gedeeltelyk verklaard. Hy kon nergens uit en was dus slechts op zelfverdediging bedacht toen hy den heer W. aanviel. (Baf. Nbt.) Omtrent den moord te Kwitang verneemt men nader dat alle bedienden van mevrouw W. zyn gearresteerddat een mannelyk be diende niet te vinden is, zoodat men vermoedt dat hy de hand in het misdryf heeft. Als de politie dus dezen inlander pakt, zal ze al een heel eind op 't spoor van den waren dader zyn. (Java Bode.) Op Macassar loopt hot praatje dat de gouverneur pensioen zal aanvragen om de daar bespaarde kous in Holland te gaan verteren. SoerCrt.) Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. M. B. Komenij. Bevorderd: Tot leten luit. der inf. do 2de luit. W. H. baron Van Neukirchen genaamd Nijvenheira tot dirig. off. van gez. lsto 1,1 de dir. off. van gez. 2de kl. J. W. T. E. Sikkea; tot dirig. off. van gez. 2de kl. de off. van gez. late kl. C. H. Vechtiuann. Ontslagen: Op verzoek eervol, uit Zr. Ma. mil. dienBt, de tijd. off. van gez. 2de kl. J. A. Tacliud- nowaky. Telegrammen. (Zie de buitenlandsche berichten in het 2de blad.) SOFIA, 20 Juli. Gisteravond loste een per soon, wiens indentiteit tot nog toe niet is vastgesteld, op den prefect van politie, die hem een post geweigerd had, verscheidene revolverschoten. Hy schoot mis. De dader werd gevat. PARIJS, 20 Juli. De suiker confewntie zal den 16den Augustus te Londen hare beraad slagingen wederom aanvangen. De Vereenigde Staten en België hebben tot nu toe hunne deelneming daaraan nog niet toegezegd. De toestand van Boulanger is veel ver beterd; de wond is nagenoeg geheel genezen. Heden bracht de generaal den dag buiten het bed door on des avonds zou graaf Dillon in zyn tuin een vuurwerk doen afsteken ter eere van den herstelde. Gisteravond gaf de gemeenteraad van Chambéry een feestmaal ter eere van den heer Carnot. De president dronk op het wel zyn van Savoye en Chambéry, in naam van het ééne, ondeelbare Frankryk, en herdacht in zyne redevoering zyn bezoek in 1870, toen Sivoye steeds bereid was het vaderland te hulp te komen. PARIJS, 20 Juli. De „Figaro" verzekert dat Von Bismarck de volgende drie voorstellen aan het oordeel der Europeesche mogendheden zal onderwerpen: lo. Versterking der tegenwoordige stryd machten als een gevaar voor den Europeeschen vrede te beschouwen. 2o. De uitgaven voor het oorlogsbudget niet te vermeerderen. 3. Het militaire status-quo te handhaven zooals in ieder land volgens de laatst uitge vaardigde wetten is vastgesteld. TANGER, 20 Juli. De troepen van den Sultan hebben op 28 Juni de vesting der Beniguilds stormenderhand ingenomen. De vyandelljke stammen hebben zich twee dagen later onderworpen. De Sultan heeft in het Beniguild-district gouverneurs aangesteld en heft er hooge belastingen. CHRISTIANIA, 20 Juli. Te Frederiksstad brak in den afgeloopen nacht een brand uit waarby veel houtvoorraad en houtwaren ver nield werden. Deze goederen waren verzekerd voor 350,000 kronen. Het Bremerschip „Henry" groot 1260 ton, bestemd naar Australië, leed ook veel schade. STOCKHOLM, 20 Juli. (N. R. C) Een Zweed sche eskader, gevormd door zeven groote oor logsschepen, zal keizer "Wilhelm tegemoet vareD Een tweede eskader, uit kleinere oorlogsschepen bestaande, zal zich by het invaren der Stock holmer scheeren aldaar in parade opstellen De keizer zal Dinsdag-voormiddag landen Tydens zyn verblyf alhier zal er, volgens het plan, een rytoer door de stad gemaakt en een bezoek aan de musea en den dierentuin ge bracht worden, terwyi er waarschynlyk ook een tocht naar het zomerpaleis „Drottning holm" op het eiland Loföe (in het Miilarmeer) zal worden gemaakt. De keizer zal "Woensdag in den namiddag naar Kopenhagen vertrekken ST. PETERSBURG, 20 Juli. Keizer Wilhelm is heien, vergezeld van prins Hendrik enge volg, om elf uren aan land gestapt. Daar werden zy door de eerste magistraatspersonen ontvangen en met geestdrift begroet. Met vier stoombarkassen werd vervolgens de tocht ondernomen naar de Peter-Paul-vesting. De keizer legde een krans op het graf van keizer Alexander II, bezocht het huisje van czaar Ptiter den Grooten en werd welkom gcheeten door den commandant en het garnizoen. Om 2 uren in den namiddag begaf het vorstelyk gezelschap zich met eene stoomboot naar Oranienbaum om de grootvorstin Katha- rina, grootvorst Michael Senior en grootvorst Nicolaus Senior te bezoeken. Om zoven uren kwamen de keizer, de czaar en prins Hen drik op het station. Daar werden zy door da overige leden van het Russische vorstenhuis, de opperbevelhebbers van het leger en eene eere-compagnie van het Wiborger-regiment ontvangen. De beide keizers en prins Hendrik stegen daarop met een schitterend gevolg te paard, terwyi de keizerin en de grootvorstin plaats namen in een rytuig. Zy reden naar het legerkamp, waar zy overal met geest drift ontvangen werden. ST.-PETERSBURG, 21 Juli. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt dat de beteekenis van de keizersbyeenkomst deze is, dat er volkomen overeenstemming heerscht tusschen de beide souvereinen en tusschen degenen, die in zoo grooten getale ter bywoning der samenkomst zyn gekomen. Waar de goede verstandhouding der sou vereinen zoo getrouw weerspiegeld wordt in de stemming der bevolking, kan men met vertrouwen rekenen op een tydperk van vriendschap, welke het zekerste onderpand zal zijn voor den, door de gansche wereld, zoo gewenschten vrede. LEIDEN, 31 Juli. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: wind zuidwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 17° Celsius 62.6° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 203 C. 68 F.; 's midd. li uren 22° C. 71.6° F.; 'snamiddags 4 urer- 21° C. 69.8° F. - Aan de burgemeesters der gemeentel in Zuid-Holland is door den Commissaris de: IConings medegedeeld, op verzoek van dei

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2