te 's HertogenboschM. Groenowoudt, wed. van J. Pijper, to Medsmblik, met ingang van 1 Aug. 18S8, bonoemd tot opzichteres dor wasch in 's Rjjks krankzinnigengesticht al daar; - de 2do luitenants bij het corps mari- niors J. Copius Pooreboom, C. P. Van Borselen, G. F .vissen en A. H. Bakker, met ingang van 2 Aug. a. s., bevorderd tot lsten luit.ver leend de volgende pensioenon, als aan J. Van der Pol, brieven en telegram-besteller to Haarlemmermeer, ƒ149; E. S. Vorstman, brievengaarder te Ossendracht, 55; J. Van dor Sterren, brievengaarder te Haps, 59. Gemengd Nieuwe De Haagscho rechtbank veroor- deelde gisterendo twee jongens, die zich te 's-Hago aan diefstal van theeketels, flesschen bier o.n konijnen hebben schuldig gemaakt, don eersten bokl. tot 1 jaar en 6 maanden, den tweeden tot 0 maanden gevangenisstraf, beider straf te verminderen met 6 weken, wegens de ondergane preventieve hechtenis den knaap, die aan een stukadoorsknecht een zilveren horloge ontstal, tot 0 maanden minus 1 maand. De beklaagde v. d. B., die gisteren voor dezelfde rechtbank ter zake diefstal zou terechtstaan, was, naar men vernam, een ver- moedolyken mededader van den te Abcoude pas gepleegden grooten horlogediefstal. Wjj zeggenzou terechtstaan, wijl een incident, dat zeker niet dikwijls voorkomt, uitstel van do zaak noodzakelijk maakte. De toegevoegde verdediger, mr. M. P. G. Kappejjue Van do Copello, verklaarde nl. voor ■den aanvang dor zaak dezen bekl. onmogelijk te kunnen verdedigen. Ka betoogd te hebben dat een advocaat zijn client niet wel kan verdedigen, wanneer hij •hem vooraf niet gesproken hoeft en met hom te rade geweest is omtrent de middelen van verdediging, schetste de raadsman van bekl. op geestige wijze wat hem wedervaren was toen hfl zijn client in de gevangenis wilde bezoeken. Maandag 16 Juli vervoegde hy zich aan het huis van bewaring, vragende of mynheer Gerrit v. d. B thui6 was. Tot zyne niet geringe verbazing kreeg pl. ten antwoord dat mijnheer uit was! Woonsdag d.a.v. on zelfs gisteren nog was en bleef mijnheer Gerrit v. d. B. nog steeds uit! Pleiter dacht eerst dat „mijnheer" hem niet wilde ontvangen en was half van plan zijn kaartje af te geven, doch liet dat bij nader inzien na. Toen gaf pl. het maar op, doch hjj meende -dat do rechters thans wel overtuigd zouden :zjjn dat hij bekl. niet kon verdedigen. Substituut officier van justitie, mr. Ort, vorsproidde hot noodige licht in deze zaak. De beklaagde was inderdaad niet thuis, doch naar Utrecht opgezonden om aldaar door den ■rechter commissaris in strafzaken gehoord te worden omtrent een ander feit, waarvan by verdacht werd. Had de verdediger hem, •officier, zyn wodorvaren verteld, dan zouden or maatregelen genomen zyn om bekl. weer te 's-IIage terug te halen. Echter zag ook hy do noodzakelykheid in de zaak uit te stellen, waarna de rechtbank do behandeling uitstelde lol helen over acht dagen. Ook stond gisteren torecht een gewezen huiskr.ocht by eono familio te 's Hage, die o. a. belast was met het poetsen van liet. zilver en op zekeren dag niet alleen eenigo paren lepels en vorken poetste, maar daar mede ook „de plaat poetste" en ze beleende, waarna hy de lombardbriefjes verkocht. De couverts hadden eene waarde van onge- voer 70. Bekl. bekende volledig. Subst. off. mr. Ort vo: darde zes maanden gevangenisstraf wegens verduistering. Mr. S. J. M. Van Geuns, voor het eerst als verdediger de welwillendheid der recht bank voor zyn persoon inroepende, kwam in zyne pleitrede ten slotte tot de conclusie dat welwillendheid der rechters ten opzichte van zyn cliënt in deze ook niet misplaatst ware, daar uit hot feit dat bekl. do voorwerpen beleend had, het voornemen doorstraalde om do couverts later in te losson en wellicht terug te geven aan den eigonanr. Mon had z. i. hier te doen met eon misdryf, waaraan hebzucht en verdorvenheid geheel vreemd waren. Uitspraak over acht dagen. Onlangs werd molding gemaakt van eens staal waterbron, welke te Haarlem mermeer zou ontdekt zyn. Thans wordt mede gedeeld dat én de hoeveelheid èn het gehalte van dit water roods aanmerkelijk verminderen, zoodat het zich laat aanzien, dat de verwach j lingei. v.'.n deze bron te hoog zyn gesteld. De rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van de drie beklaagden, Heintje Coezandt, vrouw Brouleve en vrouw Plaat, die do vorige week terecht stonden ter zako van berooving van een boertje in een huis in do Kromme Elloboogsteeg. Zy' verklaarde lion alle drie schuldig en veroor deelde ieder hunner tot eene gevangenisstraf van twee jaren. De Goudsche Z wemclub zal een onderlingen en nationalen gekostumeerden zwemwedstrijd houden op Zondag 29 Juli a. s., in de Stodelyke Bad- en Zweminrichting aan de Houtmansgracht. De deelneming aan den wedstryd is opengesteld voor heeren leden en liefhebbers. De wedstryd begint te elf uren. Op het voormalige Palm kerkhof te Amsterdam is gevonden het lyk van een onbekend persoon, die zich door een revolver schot het leven heeft benomen. In zy'ne naby- heid werd de revolver gevonden. Den 30sten Juli a. s. komthet Broeker Huis, aan den Amstelveenschen weg, te Amsterdam, in veiling. By het gebouw be hoort een in Oud-Hollandschen styl aangelegde tuin met Doolhof. De Woesinrichting te Neerbosch heeft voor hare drukkery en wasschery eene nieuwe, groote stoommachine ten geschenke ontvangen. Woensdag was men te 's - Bosch in de gelegenheid oen zeer zeldzaam natuur- verschynsel waar te nemen. In het Noorden vertoonde zich eene waterhoos, ongeveer 20 graden boven den horizon en verhief zich tot ongeveer 50 graden daarboven Noord-Westelyk. Zelve donker gekleurd, stak zy sterk af tegen de veel lichtere lucht en kronkelde als eene slang naar de veel donkerdor hoogere wolken, waarin zy zich verloor. Kort daarop ontlastte zich boven de stad een onweder met zwaren regen vergezeld. (P. N. C.) By hot hevige onweder, d at op 18 dezer boven Gemert woedde, sloeg de bliksem in eene boerdery, bewoond door den landbouwer Taulis. In weinige oogenblikken stonden huis en schuur in lichterlaaie. Twee personen, die nog pogingen deden om een en ander te reddon, werden zwaar gekneusd onder de puinhoopon uitgehaald. De rechtbank te Arnhem veroor- doelde gisteren Kok, den dader van den aan slag op den heer Huidekoper, tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch van den offic. van just, was drie jaren. Een probaat middel heeft ergens oen barbier gevonden, om zich tegen „kale" vrienden te beschermen. De wydvermaarde hulpvaardigheid, die den barbiers eigen is, werd door velen zyner klanten misbruikt, om hem een klein bedrag af te zetten, met de be wering „Dat men zy'ne portemonnaie had ver geten." De barbier bemerkte echter spoedig dat ondank 's werelds loon is, want hy verloor niet alleen zyn gold, maar ook zyne klanten, die het geloend hadden. Hy hing nu in zyn winkel een papier, met de volgonde woorden „50 gulden belooning aan hem, die van hoden af van my geld ter leen weet te krygen, of my bowyst, dat ik iemand wegens het niet teruggeven van geleend geld, vervolgd heb." Zoodra nu iemand hom geld te loon vroeg, zeido hy„O, u probeert de 50 te verdienen Neon, zoo dom ben ik niet." Zoo bohield hy zijn geld on zy'ne klanten. Dat de Duitse he Rykskanselier, prins Von Bismarck, oen man is, wiens per- soonlykheid veel gewicht in de schaal legt, weet men reeds lang. Maar dat hy twintig centenaars wegen zou, terwyl twintig cente naars een „Last" .zyn, zooals booze tongen boweron, is onwaar. Want de vorst, die thans 208 pond weegt, heeft het nooit verder dan tot 247 pond gebracht, hetgeen intusschen een eerbiedwaardig getal is. Te Kissingen, do badplaats, waar de kanselier dikwyls vertoeft, is een „Bismarckweegschaal," waar nauw keurig boek gehouden wordt van het aantal gewichtseenheden, dat de wyzer aantoont, wan neer de Rykskanselier or op gaat staan. Voor het geval dat koningin Natha- lia van Servië neiging tot een tweede huwelyk mocht gevoelen, heeft zich reeds eon preten dent naar hare hand opgedaan. Hy kwaai des avonds laat aan het st.ation te Wiesbaden aan, in zwarten rok, met witten halsboord en haudsclioonen van dezelfde kleur, verliet zy'ne coupé, nam een rytuig en liet zich naar de villa „Clémentine" brengen. Hy trad de vestibule binnen en, daar de bedienden meen den dat liy ter audiëntie ontboden was, drong 1 by tot in de voorkamer door, waar de kamer heer hein naar zyn verlangen vraagde. De vreomdoling weigerde daaromtrent nadere inlichtingen to verstrekken en verklaarde de koningin persoonlyk te willen spreken. Hy zocht den kanselier op zyde te dringen on wilde zondor meer zich den toegang tot de koningin verschaffen, aoodat men zich genood zaakt zag den vrypostigon vreemdeling buiten de deur te zetten. Men bracht hem naar een politieburool, waar hy een verhoor onderging. Hy verklaarde dat hy, op reis naar hot Oosten, te Keulen het bericht van de scheiding der koningin gelezen had en zich naar Wiesbaden had gespoed, om haar zy'ne hand aan te bieden. Uit zyn pas, welke geheel in orde werd bevonden, bleek dat hy een -heer uit Londen was. Tegen wil en dank werd hem tot Heidel- berg een geleide verstrekt. Onschuldig veroordeeld —Een sensatie wekkend proces is voor de rechtbank te Landsborg, naby Frankfort aan den Oder, in behandeling gekomen. Een man, tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord op een jong meisje, gepleegd in 1841, is on schuldig bevonden. De ongelukkige had echter van 1855 af in het tuchthuis doorgebracht en was in 1882 aldaar gestorven, tot het laatste oogenblik zyne onschuld volhoudende, echter zonder daarvan doorslaande bewijzen te kunnen geven. Dezer dagen is nu de eigenlijke moordenaar gestorven, een der meest bezwarende getui gen tegen den ongelukkige, welke misdadiger bij het plegen van den moord eerst 15 jaar oud was. De „Bosnische Post" meldt dat het aan den voet van den berg Hum, bil Jajce, opgegraven skolet van den laat- sten Bosnischen koning, den ongelukkigen Stephan Towacsevic, (die in 1463 stierf), te Serajewo is aangekomen en in het rijksmuseum aldaar weder zooveel mogelijk in elkander gezet wordt. Het geraamte is reeds gedeel telijk vergaan en enkele ribben waren niet meer te vinden. Het overschot van den vorst zal nu in de kloosterkerk van de oude Konings stad Jajce eene laatste rustplaats vinden. Voor het Parijsche hof stonden onlangs de melkvrouw Hortense Brigault, haar voormalige zaakwaarnemer Coulle en twee oude buurvrouwen torecht. De beide laatsten hadden juffrouw Brigault onder eenigermate bedenkelijke omstandigheden voor grootmoeder gediend. Toen, omstreeks twee jaar geleden, de zaken der melkvrouw een verkeerden loop namen, herinnerde zy zich, dat zy in het departement Oise een oude, half kindsche en daarbij met aardsche goederen rijk gezegende grootmoeder bezat. Op zekeren morgen begaf zy zich met Coulle en eene oude buurvrouw, die als boerin verkloed was, naar een Paryschen notaris, en vertelde hem dat „grootmoeder" te haren gunste een testament wilde doen opstellen. Doze geloofde wat men hem zeide, on stelde in tegenwoordigheid van getuigen, die van de straat werden gehaald, den laatsten wil van „weduwe Plenge" op, waarbij Coulle tevens tot bestuurder van hare vaste goederen werd aangesteld. Nu konden Hortense en haar vriend hypotheek op hypotheek opnemen, acht duizend franken hier, vijfduizend franken daar, maar do melkvrouw werd het deelen met Coulle eindelijk moede en vervoegde zich mot eene andere grootmoeder by een ambte naar der rechterlijke macht. De aan Coulle verleende volmachten werden opgeheven, maar de ware grootmoeder was daarmede weinig geholpon. Zoolang ze nog een stukje gronds bezat, trok Hortense in het geheel 50,000 fr tot de oude eindelijk de oplichterij op het spoor kwam, toen haar zelfs geene pacht meer werd uit betaald. Coulle werd tot zevenjarigen dwangarbeid en Hortense Brigault tot tienjarige gevange nisstaf veroordeeld. De valsche grootmoeders liepen met eene berisping vrij, daar men aan nam dat ze niet wisten tot welke schelmen streken zy de behulpzame hand boden. De blanke pacha aan den Bahr- el Ghazal schijnt veranderlijk als e9n camo- leon. Nu weer heeft sir Richard Burton, de nestor der Afrika-roizigors, die te Parijs ver toeft, aan een verslaggever verzekerd dat het niemand anders kan zyn dan Emin Bey, die naar 't noorden trekt. Eerst had de hoer Burton aan Gordon gedacht, aan wiens dood hy volstrekt niet gelooft, doch hy was daar van toruggekomon. Stanley had, naar zijn oordeel, geene manschappon genoeg om Kar- toem aan te taston en indien hy" by Emin hulp was gaan halen, zou dit ruchtbaar go- worden zyn. In de Champs Elyséos te Par ij s is Zondag avond oen aantal monschen door een hollend paard omvergeworpen. Tweo van hen werden doodelijk gewond. De hevige hitte in Griekenland is aan het afnemen. Reizigers uit Macedonië deelen mede dat het daar weer eens flink gesneeuwd heeft, waardoor mensch en dior aanmerkelijk verkwikt en opgelucht zyn. Uit Aken wordt onder datum van 16 Juli geschreven De bekende „oudste menschen", die zulk een merkwaardig geheugen schynen te bezit ten, kunnen zich niet herinneren dat ooit zooveel pelgrims als gisteren met de bede- 1 vaarten naar Aken z(jn opgekomen. In den i tijd van 7 uren trokken 20,000 menschen langs de heiligdommen, welke by de Munsterkerk waren uitgestald, en 75,000 personen waren dien dag in de stad. Ondanks hot geweldig dringen, had geen enkel ongeluk plaats. Slechts werd hier en daar eene glasruit ingedrukt, terwyl ook eenige horloges en portemonnaies van eigenaars verwisselden. Een aantal „Fakruri", pelgrims op weg naar Mekka, hebben 17 dezer te Soe- akim bericht, dat zy in Darfoer eene groote legermacht van vreemdelingen (d. i. niet-Soe- daneezen) bespeurd hadden, die zich onder bevel van een Engelschen pacha by de moe rassen van den Bahr-el-Ghazal ophield. De inwoners van Darfoer hadden met hen vriend schapsbetrekkingen aangeknoopt en zy maakten toebereidselen om gemeenschappelijk den Mahdi aan te vallen. Voorts moet de sultan van Darfoer, naar gezegd wordt, de voorhoede van den Mahdi verslagen en 40 vlaggen en verscheidene ge vangenen genomen hebben. Kloek gedrag. Dezer dagen 1 had de vrouw van een kustwachter te Towns- bend, in hot Engelsche graafschap Cork, drie kleine kinderen alleen gelaten in hare woning de kinderen schynen met vuur gespeeld te hebben en er ontstond brand. Hun geschreeuw en de rook trok de aandacht van een kust wachter; hy ging de brandende woning binnen, wierp een kleed over een der brandende kleinen en haalde hom naar buiten. Toen ging hy opnieuw naar binnen en wist, ofschoon do rook hem verblindde en dreigde te ver stikken, al tastende op handen en voeten, den weg te vinden, on zoo het jongste kind te redden'. Daarna begaf hy zich voor de derde maal naar binnen, redde ook het derde kind, dat reeds wezenloos van schrik en bedwelmd in een hoek lag. Hy was zelf intusschen deerlijk gebrand. Een der kinderen stierf ongelukkig twee uren later aan de brandwonden. Reeds meermalen werd melding gemaakt van de ellendigo gewoonte, welke onder de Hindoes in Britsch-Indië heerscht om kleine kinderen reeds uit te huwelyken. Thans is een geding aanhangig to Calcutta, waarin de klaagster is een Hindoesch meisje van elf jaar, dat nu reods sedert achttien maanden met haren man samenwoont; een broeder van hem en zyne moeder leven in hetzelfde huis; zy moet koken enalhethuis- lioudelyk werk doen en ontvangt dikwyls slaag. Op 22 Juni werd ze door beide mannen gebonden en de moeder brandde haar met een gloeiend ijzer op de wangen, de armen en de beenen. Zy' vluchtte een paar dagen later naar hare eigene moeder. De bladen hopen dat dit schandaal den wonsch naar tusschenkomst van de wet zal helpen veld- winnen. Uit Nieuw -York wordt gemeld dat de passagiers van don Duitschon stoomer „Fulda", don 17den dezer aldaar binnenge- loopen, verhalen dat die boot den 14den Juli een visschersvaartuig, waarvan de naam onbe kend is, heeft overvaren. Men veronderstelt dat er sprake moet zyn van een Fransch vaartuig. Een komisch voorval had op do place Royale te Nantes plaats bij den fakkel tocht op den 14den dezer. Ten einde den stoet des te beter te kunnen aanschouwen, ja, te kunnen overzien, waren een zeer groot aan tal volwassen personen en eene schare van hen, die dat eenmaal hopen te worden, op de daar staande fontein geklauterd. De marmeren beeldon van deze laatste waren voorzien van geheele kransen levende wezens en men was druk aan het genieten, toen opeens de heer- schappy voerder over de waterworken de kra nen daarvan openzette, zonder dat de politie eerst de hooggezetenon van hunne plaatsen had kunnon verwyderen. Het water, alzoo door geene gesloten kranen meor gestuit, daalde overvloedig neder op de hoofden en hoofdjes der fonteinbowoners, hetgeen algemeone onte vredenheid onder dezen verwekte.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10