N°. 87S9. A0. 1888. feze gourant wordt dagelijks, met uitsondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Juli. Feuilleton. Een gelukkig Huwelijk. Zsaterda-g; SjL JTaili. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Led« p»r 8 nuudoa.. U0. Iniot por poetV.V. l.M. JLAoB^eriyte Nomman.r.~rr.T.'.T;7 MS. PRUS DHR ADV2RTHNTD32*: Turn 1—6 nffelt 1.06. I«d«r« regel Baeer/O.lTfc. Grootcre letter* nur plaeteruirate. Yoor hei la- 0MM«ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Ned. mail met berichten uit Indlö tot 15 Juni, kan morgen hier worden verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Kottordam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden nacht om 12 uren bezorgd zijn. In de vergadering van het Ned. Zende linggenootschap te Rotterdam is besloten aan de Synode der Ned.-Herv. Kerk, namens de jaarvergadering een schrijven te richten, waarin haar verzocht wordt niet in te gaan op voor stellen, bp welker aanneming zendelingen onder zekere voorwaarden gemakkelijk tot predikanten by de N.-H. Kerk zouden kunnen benoemd worden, daar er nog grooter behoefte is aan zendelingen dan aan predikanten. Tot hoofdbestuurders zyn herbonoemd de heeren J. Craandyk van Haarlem, D. H. H. Tyssen en H. L. Vinke van Rotterdam en L. C. Schuller tot Peursum van Amsterdamtot primus-redenaar is benoemd prof. H. Van Rhyn, te Groningen, en tot secundus-redenaar prof. J. Offerhaus van Leiden. Koningin Nathalia van Servië zal morgen, Zaterdag, van Parys naar 's-Gravenhage ver trekken. Uit de residentie wordt gemeld dat aan het „Hotel d'Orange", waar prins Albert van Pruisen verbiyf houdt, de meeste leden van 't corps diplomatique, hoogwaardigheidsbe kleders ten Hove, veie autoriteiten en aan- zioniyke personen zich hebben ingeschreven. De ritmeester jhr. Van Reigersberg Versluys, commandant van het remonte-depot, en de ritmeester baren Bentinck, instructeur aan de Ry'school, zullen zich eerstdaags naar Oost Pruisen begeven, om te In3terburg van den paardenhandelaar Friedmann aldaar, 12 Oost-Pruisische paarden aan te koopen. Prins en prinses Albert van Pruisen en hun gevolg hebben gistermiddag een zeer langdurig bezoek gebracht aan de kunst-ten toonstelling in den Koekamp te 's-Hage. Zy werden rondgeleid door den president dr. Mulder en een viertal leden van het uitvoerend comité. De prinses ontving van den president een bouquet van rozen. Vooral de afdeeling oude kunstnyverheid wekte zeer de bewondering der vorstelyke bezoekers, terwyi in de afdeeling nieuwe kunst de meubelen, de gouden en zilveren werken, en de receptielokalen van de firma Mutters zeer de aandacht trokken. In de oud-Hol- landsche taverne werden den prins en der prin ses en haar gezelschap ververschingen aan geboden. Ook het Marker huis werd zeer bewonderd. Beroepen is by de Remonstrantsche broe derschap te Boskoop dr. J. Herman De Ridder Jr., te Oude-Wetering. De rekening der gemeente Benthuizen over 1887 is door den Raad voorloopig vast gesteld in ontvang op 5373.84'/2 en in uit gaaf op 4772.19'/,, dus met een batig saldo van ƒ601.65. Bij de voortgezette jaarlyksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeni- ging is gisteren van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwys)mej. H. C. C. Ziegeler, te Haarlem. Voor de hoofdonderwyzersakte werden 18 en 19 Juli te's Hage geëxamineerd 16 can didaten. Toegelaten zyn de heerenG. H. Dem- mink, te Utrecht; A. F. Pieck, M. A. Van Weel, T. W. J. Van Wyk, P. De Bruyne, allen to 's-Hage, en C. A. Steenwinkel, te Voorburg. Door den heer Domela Nieuwenhuis zyn 9 amendementen voorgesteld op de Bankwet, strekkende lo. om het kapitaal der Bank op 16 mil- lioen gulden te behouden, behoudens vergroo ting by de wet; 2o. om haar gelegenheid te geven gelden in deposito te geven; 3o. om het aantal directeuren mot 2 te verminderen lo. om de geheele directie der Bank tel kens voor 5 jaren te doen benoemen door den Koning; 5o. om den Koninklykon commissaris door dor. St«at te doen bezoldigen 6o. om de winstverdeeling tusschen den Staat en de Bank te stellen ieder op de helft 7o. om te bepalen dat geen directeur of agent on evenmin de Regeerings-commissaris aandeelen van de Bank mogen hebben 8o. om te bepalen dat de namen der aan deelhouders, en het aantal stemmen, dat ieder kan uitbrengen, eene maand vóór de jaarlyk sche vergadering in de Staatscourant worde bekend gemaakt; en 9o. aan den Staat het recht te geven by het eindigen van het octrooi van de Bank over te nemen gedisconteerde en nog niet vervallen wissels enz., in onderpand gegeven effecten, goederen, munt, enz. en de gebou wen der Bank, hetzy tegen balanswaarde of tegen taxatie. De heer Bahlmann heeft voorgesteldlo. do geheele directie door den Koning te doen benoemen telkens voor 5 jaren en jaarlyks een der directeuren te doen aftreden, doch op nieuw benoembaar te doen verklaren; 2o. den Kopinkiyken commissaris recht te geven ook de vergaderingon der directie by te wonen om' te adviseeren en hem de goedkeu ring te verleenen aan de vaststelling van de balans en de winst- en verliesrekening, met beroep van zyne uitspraak op don minister van financiën. Door den heer A. Van Dedom is een amen dement voorgesteld om den Staat de bevoegd heid te geven de Nederlandsche Bank wette- lyk te verplichten al het haar te koop aan geboden wordende muntmetaal, waarvan de vermunting by de wet aan ieder zal zyn vry- gelaten, tegen muntprys te koopen. Het doel dezer wyziging is om te voorko men dat hooger waarde aan de munt kan wor den toegekend dan de waarde van het metaal vermeerderd met de kosten der vermunting. Het „Vad." verneemt dat de toestand van den heer O. T. Bosgra, lid der Tweede Kamer voor Bergum, eene zeer gunstige ver andering heeft ondergaan. Tot aanwerving van kolonialen en tot detacheering van militairen by het leger In Oost-Indië, zyn gedurende de eerste helft van dit jaar 259,697 aan handgelden uitbetaald, en wel gedurende het lste kwartaal 141,502 en gedurende het 2de kwartaal ƒ118,195 en voor de landmacht in Suriname in het lste en 2de kwartaal telkens 300. Aan het departement van marino werd gisteren aanbesteed de levering van: lo. 144,000 Kg. jarige witte tarwe en 2o. 93,000 Kg. jarige roods tarwe. Minste inschrijvers: voor de witto tarwo do heer M. De Gier te Gor- kum, voor 8.90 pér 100 Kg., en voor de roode tarwe de heor H. H. Van "Waveren te Hillegom, voor 8.64 '/2 per 100 Kg. Het stoomschip „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 19 Juli te Mar seille; de „Amsterdam" is 19 Juli van Rot terdam te Nieuw-York aangekomende „Schie dam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 19 Juli Scilly; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 19 Juli. Z. M. heeft den heer C. Von Kwiatkowski erkend en toegelaten als consul-generaal van Oostonryk-Hongarye te Amsterdamaan vrouwe J. G. W. Van de Poll, weduwe van den eersten luitenant der infanterie D. L. Jonquière, laatstelyk gedetacheerd by het leger in Nederl.-Indië, een pensioen toegekend van 450 's jaars. IJlt de Tweede Hamer. By de voortgezette algemeens beschouwin gen over het wetsontwerp tot verlenging van het octrooi der Nederlandsche Bank, wees de heer Van Houten er op, dat de vervolgingen, door de vorige Regeering ingesteld tegen de sociaal-democraten, het zeer moeielyk maken met aen leider der soc.-democraten, thans in deze vergadering, te disputeeren. Over het algemeen ergert spreker zich aan de wyze, waarop de heer Domela Nieuwenhuis zyne denkbeelden uiteenzet omtrent zaken, waar over spreker het anders met hem eens is. Spreker erkent dat in 1863 ten aanzien van de Bank eene fout is begaan, waardoor veel voor den Staat verloren ging, doch die fout is hersteld, en zelfs al ware dit niet gedaan, dan nog kwam het hier niet te pas te spreken van roof of diefstal. De werkzaamheden van de Bank zyn niet te bestempelen met den naam van roof. Door activiteit van de Bank is de nationale productie in hooge mate toe genomen, en hebben ook de aandeelhouders zóóveel verdiend, hetgeen spreker betreurt; dan nog zegt hy, dat mannen, die door hunne activiteit de nationale productie zoozeer deden toenemen en hier heeft hy speciaal den heer Mees op het oog waard zyn goed beloond te worden voor de diensten, den lande be wezen. Wat de Staatsbank betreft, gaat spreker gedeeltelyk met de inzichten van den heer Rutgers mede, maar wy hebben de keuze niet aan ons en staan voor bestaande feiten. Wy zouden eene proef moeten nemen, maar eene proef nemen is gevaariyk en men loopt kans dat het geheele oconomische leven met ondergang wordt bedreigd. Eene proefneming zou bovendien ons krediet meer kunnen be- nadoelen dan wy by de .proef zouden win nen. De afgevaardigde uit Schoterland heeft gezegd dat de aandeelhouders 10 pet. zullen verdienen De heer Domela Nieuwenhuis: Nooit! De heer Van Houten: Maar ik kan niet tot dat winstcyfer komen. Spreker zou de verantwoordelykheid voor het vestigen van eene Staatsbank niet op zich willen nemen; iets anders ware overneming van de Neder landsche Bank, doch indien men er dan de kennis niet by kan overnemen, zou het nog eene gewaagde onderneming zyn. Behalve ken nis en kapitaal, heeft de Ned. Bank nog een i groot voordeel: een zeer groot vertrouwen. Proefneming met eene Staatsbank, zonder over neming van de Nederl. Bank, blyft spreker dus eene zeer gewaagde proef noemen. Let I men op de politieke zyde van het vraagstuk, 1) Naar het Duitsch van T. VON KAP F F - E9SEXTHE. Hy trouwenNiemand dacht daaraanNie mand zou het ooit voor mogelyk gehouden hebben. Niemand sprak er ooit van, want men kon zich niet voorstellen dat deze wonder- ïyke snaak toch een mensch was. Zeer dikwyls dragen zonderlinge menschen ook zonderlinge namen, maar onze held droeg den eenvoudigon, alledaagschen naam van Schuster. Karei Schuster gaf teekenonderwys aan de openbare ambachtsschool. De onschuld van dit vak van onderwys was oorzaak dat de man zijn post behield; hy had nu geene gelegenheid zyne revolutionnaire beginselen aan zyne leerlingen te verkondigen, want Karei Schuster was de tegenspraak, de oppositie in eigen persoonhy vond alles „onzin" wat andbre menschen eerbiedigden, vereerden of oogluikend toelieten. „Onzin" was in zyn oog de hedendaagsche Staat, evenals alle gods dienst, „onzin" de verdeeling in klassen, „onzin" de nieuwe literatuur, „onzin" onze kleederdracht, onze zeden de stoommachine evengoed als het mechaniek van een manchet knoop of van de sluiting eener das, de electriciteit evengoed als de nieuwste sluiting der handschoenen. Hy redeneerde over alles en trachtte te bewijzen dat niets doelmatig wasnoch de enkele deelen, noch het geheel. „Verstandig" heette alles wat tegen den stroom des levens trachtte op te roeien; alles, waarover men lachte, al het nieuwe, wat geen byval vond en daardoor niet in de mode kwam. Karei Schuster behoorde bygevolg tot de allereerste beoefenaars van het Volapük en was een der eerste aanhangers van den wol apostel Gustaaf Jaeger; alle wereldverbete raars waren zyne vrienden. Hy was Stuart Mill uitgezonderd misschien de eenige voor stander der vrouwenemancipatie, die der vrouw volstrekt alle rechten wilde toekennen; mis schien alleen omdat de rest der menschen deze meening niet toegedaan was. Wel zeker, de vrouwen mochten alles worden, alles doen wat zy wildenmen moest er in 's hemels naam toch eens de proef van nemen! Het huwelyk was in zijn oog ook „onzin;" maar de grootste onzin van alles was eene zeer samengestelde huishouding, welke keurig was ingericht, en een welvoorziene disch. Men moest zoo eenvoudig mogelyk leven geen wit goed dragen maar alles van wol a la Jaeger, geene tierlantyntjes, geen onnoodige ballast, geene complimenten geen „onzin!" Overigens was Schuster een goede kerel; wel verhiof hy zyne stom als men hem tegen sprak, maar hy voedde geen wrevel in zyn gemoed en hy maakte van zyn hart geen moordkuil. Hy was een klein, bewegelyk man netje met een energiek en blozend gelaat, kort geknipt hoofdhaar en baardmen voelde zich zelfs eenigermate tot hem aangetrokken, ofschoon men hem algemeen een dwaas noemde. Van zyne levensmanier kon men zich niet goed een denkbeeld vormen; hy woonde ergens buiten de poort, in een der laatste huizen, ten einde de buitenlucht te genieten. De groote steden met hare nauwe straten en hemelhooge huizen noemde hy natuurlyk ook „onzin." Ik ontmoette dezen „zonderling" nu en dan in eene bevriende familie, die zeer behoudend was en zich vaak ergerde aan de revolution naire praatjes van Schuster. Maar het waren goedhartige menschen en zy lieten hem maar doorslaan als hy op zyn stokpaardje reed; nu en dan bepaalden zy zich tot een uitroep vol ontzetting. Do huisvrouw zond echter altoos har ff halfvolwassen dochters de kamer uit, als Schuster kwam, omdat deze haar al te liberaal was. Wanneer hy in tegenwoor digheid der huismoeder, aan eene wel voorziene koffietafel begon uit te varen tegen de vrou wen, het huwelyk en de huiseiykheid, dan glimlachte zyne gastvrouw en legde hem nog een heerlyken koek op zyn bord, een koek, dien zy misschien eigenhandig had gebakken. My trof deze goedhartigheid altoos diep, maar toch had zy in den grond gelykmen moest het immers zoo nauw niet met hem nemen. Hij verklaarde ronduit geene vrouw noodig te hebbenhy droeg nooit wit onder goed en zeide op verachtelyken toon: „Daar voor zyn vrouwen op de wereld, om zich met de wasch bezig te houden." De beide dochters des huizes, twee opge schoten meisjes, die echte wysneuzen waren, kwamen nu en dan onder het een of ander voorwendsel binnen om eens een woordje van het gesprek op te vangen. Zy waren zeer benieuwd om te woten waarom mama haar de kamer uitzond. Zy waren niet weinig teleurgesteld, toen zy het mannetje hoorden schimpen op wit ondergoed en op het Weener gebak, soms ook op den kleinen druk der couranten, op het luiden der kerkklokken, op het nieuwe model van een hoed, op de be dienden in de koffiehuizen, enz. enz. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1