ambtenaren, met het opmaken van het ver slag belast, zal benoemen en verder voor de uitgave de noodige maatregelen zou nemen. Gemen ffd Nieuw». Alle bewoners van Leiden zullen zich den brand nog wel herinneren, welke vóór eenigen tyd het magazijn der firma Herfst en Helder, op de Hoogewoerd alhier, totaal verwoestte en ook belangrijke schade toebracht aan de aangrenzende kegelbaan der sociëteit „Concordia." Velen onzer stadgenooten zullen reeds ge zien hebben dat bedoeld magazijn weer bijna geheel, doch in vernieuwde godaante, uit zjjne assche is herrezen en tevens bespeurd hebben dat do kogelbaan ook weder in sierlijker vorm werd hersteld. Eenigen uit Leidens burgerij waren nu gis teravond, op den Nieuwen Rijn heen en weder wandelende, van de overzijde aldus, getuige van de inwijding dier baan, welke geïllumi neerd was en waarin eenige muzikanten hun best deden opwekkende muziek ten gehoore te brengen. Hoe vreedzaam wierp dat 'licht nu zjjne stralen op het water 1 Welk eene tegenstelling met de woedende vlammen, welke eertijds, by dien feilen vuurgloed, op die plaats alles in eene zee van licht hulden! Hedenmiddag, te twee uren na genoeg, geraakte een meisje van een jaar of twaalf in de Heerengracht, nabij de Groene- steeg. Een persoon volgde het kind in het water en bracht het, daarin bijgestaan door een stadswerker, druipnat op het droge. De ouderlijke woning in do Groenesteeg zag zich weldra in het bezit van de geredde drenkelinge. De locomotief van den trein der Rynlandsche Stoomtramwegmaatschappij, welke te 7 u. 10 m. uit Katwijk aan Zee vertrok, derailleerde tusschen Katwjjk Binnen en Rijnsburg, door eene tot nog toe onbe kende oorzaak. De locomotief kwam dwars over de rails te liggen en sleepte ook een go aderen wagen van het spoor. De vondelinge te 's-Hage, die den naam van Cornelia Boterstraatje ontving, is Dinsdag ten huizo harer pleegouders overleden. Geljjk men weet, verliet Zondag 11. de schipper B. zyn vaartuig, liggende te Delft. Aan boord teruggekeerd, ontdekte hy dat eene qzeren brandkast, staande in het vooronder, opengebroken en dat daaruit eene som van 310 was ontvreemd, terwyi zijn knecht zich uit de voeten had gemaakt. Deze is nu gisteren te 's-Hago aangehouden in het bezit van nog slechts f G. De Haagsche briefschrijver van het „U. D." schryft in zyn jongsten brief het een en ander over de „Club do Schéveningue", in een zyvleugel in het Kurhaus te vinden. Er scliynt zeer hoog gespeeld to worden. „Ik heb" schryft hij „de f 20,000 niet disponibel, welke men beschikbaar moet stellen om in dat heiligdom te worden geïntroduceerd, en de demon der speelzucht hoeft my ge lukkig nooit aangegrepen, zoodat ik niet uit aanschouwing spreken kan, maar de ver halen, welke rondgaan ovor de fortuinen, welke des nachts in die Club worden ver speeld, zyn van dien aard, dat men zou gaan betreuren dat de wet het oprichten van eene openbare speelbank verbiedt, waar dan ten minste do controle der publieke opinie op de spelers zou worden uitgeoefend. Hoe het mogelyk is dat zulk een clandestien speelhuis onder de oogen der politie wordt geduld, verklaar ik echter niet te begrypen; er wordt eene zonderlinge lankmoedigheid mede betracht, of de hoeren spelers zijn bui tengewoon goed bekend met de mazen der wet." Voordat de voorzitter van hot gerechtshof te Amsterdam gisteren het arrest voorlas in zake de brandstichters van do War moesstraat, vroeg en verkreeg de proc.-gen. mr. Kist het woord. De eerste bekl. W. had namelyk, nadat do behandeling dezer zaak de vorige week was geëindigd, tegenover een beambte in de ge vangenis eene verklaring afgelegd ten gunste van de derde bek!., waarby hij tevens min of meer zyne schuld bekende. Deze verklaring had W. tegenover den proc.-gen. herhaald, die daarvan proces verbaal had laten opmaken. Dit proces verbaal nu legde hij aan het Hof ovor, opdat het Hof, na kennis gonomon to hebben van dat stuk, do behandeling dezer zaak zou schorsen en heropening van de in structie bevelen of datgeno doen, wat het Hof zou vermeenen te moeten doen. Mr. Asscher, do verdediger van den eersten bekl., betoogde in eene uitvoerige rede, dat het Hof in dezen stand van het geding geene konnis mocht nomen van bovenbedoeld stuk. Mr. Haas, de verdediger van de tweede bekl., sloot zich hierby aan, en meende dat men ons nieuwe wetboek van strafvordering streng moest interpreteeren, en het Hof aan het proces-verbaal niet de minste waarde mocht hechten. Mr. Simons, de verdediger van de derde bekl. (de meid) was het geheel met het juri- dioke betoog zyner voorgangers eens. Na re- en dupliek ging het Hof in raad kamer, ten einde over dit incident te boslis- sen. Na korten tyd kwam het Hof weder binnen en besliste by arrest dat er goene ter men waren om van bovenbedoeld stuk kennis te nemen. Dadelyk daarna las de voorzitter het arrest voor, waarby het vonnis der arrondissements rechtbank werd bekrachtigd, zoodat de eerste bekl. W. is veroordeeld tot eene gevangenis straf van 3 jaren, do tweede (zyne vrouw) is vrijgesproken, on do dordo veroordeeld is tot één jaar. Uit het onderzoek, door don ge neeskundigen inspecteur te Amsterdam inge steld omtrent do kindorbewaarplaatsen aldaar, blykt dat vele dezer inrichtingen in een treu- rigen toestand verkeeren. Zoo zitten b. v. in eene dezer inrichtingen, tevens winkel en woonvertrek, zes kinderen van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uren op eene bank. Achter de deur staat een „stilletje", en een emmer drinkwater wordt tegen l'/2 ct. te huis bezorgd. Meestentyds is in bedompte en kleine woon vertrekken, waarin tevens „stilletjes" geplaatst worden, een groot aantal kinderen opgehoopt- Er werden 14 bewaarplaatsen bezocht; daarvan waren er 2 goed, 6 redeiyk en 6 slecht. Van de 45 onderzochte bewaarscholen waren er 16 goed, 25 redeiyk en 4 slecht. De inspecteur dringt er op aan, dat aan kinderbewaarplaatsen bepaalde eischen zullen gesteld worden. Door de politie te Amsterdam is proces verbaal opgemaakt tegen een man, die in het openbaar beleedigonde uitdrukkingen heeft gebezigd ten opzichte van den Koning. Do voormalige commios der post e- ryen 1. A. H., die onlangs om gezondheids redenen uit de gevangenis te Utrecht werd ontslagen, is kort daarop te Zwartsluis, zyne geboorteplaats, overleden. Door een twaalftal studenten is nu ook eene Utrochtsche Studenten-wielry- dorsclub opgericht. Met algemeene stommen is reeds besloten, het lidmaatschap van den Alg. Ned. Wielrydersbond verplichtend te stollen. Een reglement zal later worden vast gesteld. Gisternamiddag omstreeks drie uren werden op het visschersvlot op de rivier do Merwedo voor de stad Gorkum drio personen door den bliksem getroffen. De 13-jarige Klaas Kuipers was onmiddellyk dood; de beide andere visschers bekwamen lichte kwetsuren in den hals. Sedert den 3den dezer wordt te Helder vermist de heer J. F. Berk, hoofd eener openbare school aldaar. Op dien datum heeft by zich op ïeis begeven naar zyne familie te Kampen, waar hy echter niet is aange- ko ren. Het vermoeden ligt voor do hand, dat hem een ongeluk is overkomen. Op 's Konings landgoed „Oranje- Nassau's-Oord", by Renkum, zal op een zeer gunstig en uitgebreid terrein eene kersen- boomgaard worden aangelegd. Een aantal der fijnsto vruclitboomen, van de zeldzaamste soorten, zal worden geplant. Met do voor- loopige werkzaamheden zal spoedig een aan vang worden gemaakt. De Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappy „Neerlandia" stelt gratis ten gebruike voor hare verzekerden hooiboren beschikbaar, ten einde brand by te sterke broeiing te voorkomen. By hare agenten zyn die te bekomen. Vooral in een zomer als deze is zulk een maatregel dubbel aan te bevelen. Uit Wageningen meldt men nader dat de zoon van den kassier F. terstond uit Arnhem is teruggekeerd en zich op vrye voe ten bevindt. Ten huize van den kassier is alios verzegeld. To Waub ach (L.) is eon voerman onder zyne met een paard bespannen kar go- raakt, en op de plaats gedood. Hy laat eene weduwe mot verscheidene jeugdige kinderen onverzorgd achter. In de gomeonte Schotorland is op 89-jarigen ouderdom overleden Jetsko Do Vries, nalatende oen broeder en drie zusters, welke 74, 83, 86 en 92 jaren tellen. B ij den landbouwer N. T e n e y, te Noorbeek (L.), brak gisteravond een felle brand uit, welke spoedig oversloeg op de aangrenzende behuizing van den heer M. Meunier. Deze brandde tot den grond toe af, doch de woning van Tenoij bleef grootondoels gespaard. Alleen verbrandden hiervan de stal len. Drie varkens kwamen in de vlammen om. De schade is vry groot en de oorzaak onbekend. By een gisteren te Ommen vol trokken huwelyk konden noch bruidegom, noch bruid, noch de ouders van den bruidegom, noch de moeder der bruid hun naam schry ven, zoodat alleen de getuigen de akte konden onderteekenen. De „Standard" verneemt uit Shanghai dat alle pogingen tot herstel der dykbrouken aan de Hoangho mislukt zyn, on danks ontzettende geldverspilling. De cholera woedt in de Europeesche wyk te Hongkong. Uit het tuchthuis te Ebrach zyn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee gevangenen ontsnapt, na eerst uit de kas der gevangenis, welke zy met geweld openbreken, 8800 mark aan bankpapier en baar geld, als mede 3700 mark aan pandbrieven genomen te hebben. Een verren tocht hebben de vluch telingen met hun buit niet gemaakt, want reeds in de nabyheid van Bamberg werden zy aangehouden. Alvorens koningin Nathalia de stad "Wiesbaden verliet, zond zy der stedelyke regeering door middel van eene harer hof dames voor de armen der stad de som van 500 mark, terwyl zy tevens verzocht de haar gedurende haar verblyf te Wiesbaden gowor den verzoekschriften te onderzoeken. By eene eventueele echtscheiding krygt de koningin haren bruidschat van 9 millioen franken terug. Te Ostende heeft zekere Van Marcke zyne vrouw, die aldaar in een hotel als keukenmeid diende, door een pistoolschot van het leven beroofd en daarna zichzelven het leven benomen. Hy leefde sedert eenigen tyd van zyne vrouw gescheiden en was ge komen om zich met haar te verzoenentoen zy die verzoening weigerde, pleegde hy de daad. Hy had vroeger als koloniaal in Neer- landsch-Indiö gediend. Eene vreeselyke ontploffing bracht Zondag middag, tegen vyf uren, do be woners van de Marché-Popencourt te Parijs in opschudding. De voorgevel van eene aldaar gelegen apotheek barstte uiteen. „Vlucht! Dynamiet!" schreeuwde men en men rende in de grootste verwarring door elkaar. Toen de eerste ontsteltenis geweken was, ging men hulp bieden. Als door een wonder was de apotheker zelf ongedeerd, terwyl een klant, dien hy aan het helpen was, slechts eenige kwetsuren aan de hand had bekomen. Maar in het achterhuis, als drogistery en keuken dienende, vond men don apothekers leerling, een 19 jarigen jonkman, stervende; zyn beneden-lichaam was totaal verscheurd en hy bezweek weldra. Ondanks het verbod van zyn patroon, had liy Bengaalsch vuur willen maken. Hy was bezig het mengsel toe te bereiden, toen de vyzel plotseling met vreoselyk geweld uiteenbarstte, terwyl de stukken als geweer kogels rondvlogen. Hot lijk van den veronge lukte zal in de morque worden geschouwd. Een moordaanslag is Dinsdag- middag by Brussel gepleegd. Vyf jongelieden waren bezig bloemen af te rukken in een tuin, particulier eigendom. De buurman van den tuinier, een herbergier, trachtte het schandalen- werk te stuiten. Zy spotten echter met hem en drongen zelfs de herberg binnen, waar zy alles wat hen voor de hand kwam, omver wierpen. Toen zy op zyne waarschuwing vol strekt geen acht sloegen, riep hy aan zyn.zoon „Geef me myne pistool eens hier!" Hy greep vervolgens het wapen en vuurde onmiddellyk. Een der jongelui werd aan de linkerzyde go- troffen en viel op den grond, badende in zyn bloed. Zyne vrienden vervoerden hem, terwyl de politie inmiddels geroepen werd. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. Hantongerecht tc Lelden. Door het kantongerecht alhier zyn ver oordeeld W. v. d. Z. en P. B., te Leiden, wegens door het bevoegd gezag naar hun naam ge vraagd een valschen naam op te geven, elk tot f 5 of 5 d. hechts. C. v. W., te Leiden, wegens te Leiderdorp op straat kaartspelen, 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. hechts. G. De B. en J. v. d. V., te Leiden, wegens baggeren in verboden water van Rynland, - elk tot f 3 of 2 d. hechts. H. A., te Katwyk, wegens schapen laten rondloopen op vry duin van Rynland, tot f 3 of 2 d. hechts. W. v. d. P., te Katwyk, wegens zoeken naar eieren van wild in de maand Mei, tot f 3 of 2 d. hechts. J. B., te Katwijk, wegens helm uittrekken van onvry duin van Rynland, tot 3 of 3 d. hechts. J. H., P. C., P. W. en G. H., allen te Noordwyk, wegens loopen over eens anders grond, zonder daartoe te zyn gerechtigd, waarvan de toegang op eene voor hen blijk bare wyze door den rechthebbende is verbo den, elk tot f 1 of 1 d. hechts. H. R. v. Y., te Leiden, wegens te Leiden een hond niet voorzion van muilkorf, waar zulks by bevelschrift is voorgoschreven, tot 2 of 1 d. hechts. P. v. d. G., te Oegstgeest, wegens te Oegst- geest een hond, als trekdier gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebben, tot f 3 of 2 d. hechts. J. S., te Leiden, wegens te Leiderdorp als geleider van eene door honden getrokken kar op dat voertuig zitten en de honden niet van muilkorf voorzien, tot 2-maal f 1.50 of 2-maal 1 d. hechts. J. De V., te Katwyk, wegens in de pro vincie Zuid-Holland op een voetpad ryden, tot f 1 of 1 d. hechts. J. A., te Leiden, wegens zich in kennelyken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg, tot 8 d. hechts, en drie maan den plaatsing in eene Rijkswerkinrichting. P. L., te Leiderdorp, en C. v. d. B., woon plaats onbekend, wegens dezelfde overtre ding, elk tot f 3 of 3 d. hechts. P. K., woonplaats onbekend, w. dezelfde overtreding, tot 1 of 1 d. hechts. J. P., te Noordwyk, wegens straatschenderij, gepleegd te Leiderdorp, tot 15 of 3 d. hechts. W. H. A., te Hillegom, wegens te Sassen- heim als daartoe aangesteld persoon van de stoomtram op een afstand van minstens dertig meter voor hot voorbijrijden van een straat weg, aan de zuidoostzyde van den straatweg gelegen, geen duidelijk hoorbaar signaal van aankomst geven, tot 3 d. hechtenis. M. V., te Zoeterwoude, wegens te Leider dorp baggeren in boezemwater van Rijnland,— ontslagen van rechtsvervolging. BUITENLAND. Frankrjjk. De Senaat en de Kamer van Afgevaardig den zyn gisteren op reces uiteengegaan. By het departoment van buitenlandsche zaken is geene enkele mededeeling ontvangen, noch over eene reis van graaf Herbert Von Bismarck naar Frankrijk, noch over voorstel len tot ontwapening. De minister-president, de heer Floquet, is gisteravond naar Gronoble vertrokken, om zich by den president der Republiek te voegen. De gezant van Haïti te Parijs heeft aan de „Agence Havas" eene mededeeling gezon den, waarin by zegt dat do poging tot opstand, welke te Port-au-Prince plaats had, is onder drukt en dat de orde volkomen is hersteld. Albert Wolff, de uitstekende chroniqueur van de „Figaro", is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Dult«ohlaa<l. De Duitsche keizer heeft 5000 mark ge zonden voor de slachtoffers der jongste zware branden in de Zweedsche provincie Norrland. De Duitsche physioloog prof. Ludwig Julius Budge, te Greifswald, is in den ouder dom van 77 jaar overleden. Aan professor Schrötter, teWeenen.een der mede-opstellers van het bekende verslag over de ziekte van keizer Frederik, is door keizer Wilhelm de orde van den Rooden Ade laar tweede klasse verleend. Laatstleden Zondag heeft de vice-presi dent van het Hof van appèl te Berlijn, dr. L. Von Róane, zyne diamanten bruiloft ge vierd. Hy is 83 jaar oud en levert nog steeds rechtsgeleerde opstellen of arbeidt aan nieuwe drukken zyner werken. Zyne vrouw is 82. Italië. kn de Italiannsche Kamer van Afgevaar digden is Maandag langdurig beraadslaagd over artikel 47 van de Gemeentewet, bepa lende dat in hoofdplaatsen van arrondisse-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2