N". 8712. A". 1838. Leiden, 12 Juli. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. EVA. i LEIDSCH DAGBLAD. Ofllcieele Kennlgjpeyinffon. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennie dat door GIJSBERTUS ESSE- LING, alhier woonachtig, een verzoekschrift is inge- dieud om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel KraaieratraatNo. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Hieiden, DE KANTER, Burgemeester, 12 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. Mocht onze geachte stadgenoot do heer G. Aalbertsberg dezer dagen het voorrecht genieten het gouden feest mede te vieren van de Zomerzorg-concerten, tot het in 't leven roepen waarvan hij den eersten stoot gegeven had, thans mag hem het geluk ton deel vallen weder een half-eeuw-foest te vieren, en wel van huishoudelijken aard, doch waarin onze mede-ingezetenen niet minder belang zullen stellen, zoowel om den jubilaris, die zich in zyno veeljarige praktijk een zoo algemeen ver trouwen en zoo tal van vrienden heeft ver worven, als om zjjne echtgenoote, die ge durende deze vijftig jaren het lief en leed, dat hun beschoren was, zoo trouw met hem deelde. Den 26sten Juli a. s. namelijk zal voor dit achtenswaardig echtpaar de zeldzame dag van het goudon huwelijksfeest zjjn aangebroken. Heden zijn dus de bruidi^lagen ingetreden. - De adjudant-onderofficier R. De Borst, van het 4de reg. inf. 4do bataljon, alhier in garnizoen, is wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen en op pensioen gesteld, bedragende f 500 per jaar. De sergeant-majoor Hazelhorst, van het 4de bataljon infanterie alhier, is aangesteld tot adjudant-onderofficier by hetzelfde bataljon. Het is niet de heor A., maar de heer P. H. Smittonaar, alhier, die zich als metse laar bij den nieuwen gevelbouw van de Ev.- Luth. kerk op zoo loffelijke wijze van de hem opgedragen taak heeft gekweten. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de eerste algemeene vergadering van den Ned. Bond van Oud-onderofficieren (zie achterstaande advertentie). De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter Algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zyn ter hand gesteld het primitief kohier der Personeele Belasting van wijk 5 cn dc primitieve kohieren van het patent recht No 1inlandsche kramers, schippers enz. en No. 2: koffielwiishoudors, slijters en tappers, alle voor den dienst 1888/89 en executoir verklaard den lOden Juli 11., en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 Juli 1888. t DE KANTER. Op verschillende plaatsen is reeds eene afdeeling van dezen Bond in het leven ge roepen, en men verwacht dat ook Leiden niet achterwege zal blijven. Daartoe geven de Leidsche oud-onderofficie ren van land- en zeemacht, zoomede van het Ned.-Indisch leger, gehoor aan de oproeping tot bijwoning dezer vergadering en onder kameraadschappelijk samenzijn worde het doel en de belangen van den Bond besproken. Men trede als lid toe, en het hoofdbestuur hoeft zjjn doel bereikt om ook hier eene afdeeling van eene vereeniging, welke een zoo goed doel beoogt, te vestigen. Teruggeplaatst is bij het 8ste reg. infan terie te Doesburg, de 1ste luit. F. R. H. Liebent, gedetacheerd bij het 4de reg. infanterie te Leiden. Ter algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij t-er bevordering van Nijverheid, is heden op voorstel van den heer Symons, van Rotterdam, besloten eene commissie te benoe men tot het onderzoek van de quaestie der rookvrije verbranding en het steenkolengas tot verwarming. Dit voorstel werd door het Hoofdbestuur overgenomen en uit eene gedane voordracht werden alsnu gekozen de heeren M. Symons, ingenieur te Rotterdam, D. Yan der Horst, directeur der gasfabriek te Leiden, en J. G. Ruob, machinefabrikant te Breda. In de plaats van de aftredende directeuren, de heeren J. F. IV. Conrad, voorz., jhr. F. Backer, A. C. Kruseman en van hot overleden lid van het hoofdbestuur, generaal Delprat, werden achtereenvolgens gekozen do heeren mr. J. C. Meijer te Leeuwarden, Q. A. A. Middelberg te Bussum, dr. D. De Haan to Haarlem en A. L. De Sturler te Leiden. Toi voorzitter van directeuren werd dr. De Haan gekozen. Leiden is aangewezen voor congres en ver gadering in het volgende jaar. Na wederzijdsche dankbetuigingen werd de vergadering gesloten. Hedennamiddag vereenigden zich directeuren en afgevaardigden aan een maaltyd in het „Hotel Zeerust" te Scheveningen. De heer P. Van Leeuwen Dz., ontzet kerkvoogd der Ned.-Horv. gemeente te Aar- landerveen, is na beteekening van het vonnis der arr.-rechtbank te 's-Hage, waarbij hjj ver oordeeld is de sleutels over te geven en het kerkgebouw ter vrjjo beschiÊking van den wettigen kerkoraad te stellen, in hooger be roep gekomen. Den 3den Sept. a. s. zal die zaak voor het gerechtshof te 's Hago dienen. Voor den appellant zal optreden mr. Witsuis I- PRIJB DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 m.inden1.10. Fr.nco per post1.40. AtKOnderlpke Kommer».0.05. Uit het Duitsch van Georg Berger 9) DOOR P. J. c. Eindeljjk hjj vreesde er reeds voor dat zy niet komen zou zag lijj haar met spoed nade ren, Hij herkende haar aan hare gestalte reeds van verre en stapte haar tegemoet. Zy zeide hem hartelyk goeden dag. „Neem het mij niet kwalyk, Hans," begon zj) toen, „dat ik je zoo lang heb laten wach ten maar „Maai herhaalde hjj een weinig streng. „Ik wist niet of ik wel met je mocht gaan wandelen, Hans!" Zy sloeg de oogen neer; hjj zag haar doordringend aan. „Eva, heb je al eens meer met een heer gewan deld? was zjjne volgende vraag; maar het scheen hem eenige moeite te kosten die vraag te doen. Eva zag hom vrymoedig in het gelaat. „Neen, Hans; maar waarom wil je dat zoo Weteu „Nooit? Inderdaad nooit?" Zy koek een oogenblik verbaasd op en zeide daarna, ietwat gebelgd: „Ik lieg niot, Hans!" Tegelykertyd keerde zy zich halfom en liep langzaam voort. „Wees niet boos, Eva!" zeide hy op goed- hartigen toon, terwijl hy zich fluks aan hare zijde begaf; „maar het lag my op het hart; ik moest het je vragen. Nu, als je het mij zegt, is alles in orde." „Je was dus boos op me, Hans?" vroeg zy even daarna op geheel anderen toon. „Neon, op jou niet, Eva; maar nu ben ik het op myzelvon, omdat ik je zoo iets vroeg. Neem ook my dit nu niet kwalyk." Zij schudde het hoofd en lachte. „Neen, Hans; ik vind het anders zoo erg niet, dat je het vroeg; de meeste meisjes doen het en ik kan haar daarover zoo heel hard niet vallen, al keur ik het niet goedzy hebben anders zoo weinig aan haren vryen tyd." Nu waren zy op het Augustus-plein geko men en hier bleef Hans staan. „Wat zou je er van zeggen," vroeg hy, als wy eens naar Gohlis reden om naar de muziek te luisteren?" „Ik zou het heel aardig vinden," zeide zjj verheugd. Zy namen daarop plaats in de tramHans ging tegenover haar zitten, nadat hij in haast van een bloemenmeisje een paar schoone rozen De jSavo n'n Lohman, voor het classicaal be stuur van Leiden, doende wat des kerkeraads te Aarlanderveen is, mr F. Was, advocaat te Leiden. Aangezien bjj het aangaan hunner ver bintenis tot vrywilligen dienst de ingelyfden by de militielichting 1883 en 1884 niet kon den vermoeden dat, door verlenging van den militiedionsttjjd, hunne broeders het recht op vrystelling van den militiedienst wegens broe- derdienst, waarop deze anders aanspraak had den, zouden verbeuren heeft de Regeering, om redenen van billijkheid, voor dezen in het by de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot verlegging van don militiediensttyd aUnog eene uitzondering gemaakt. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets voorstel van don heer De Beaufort, betrek- kelyk de uitgifte van een analytisch verslag, de heeren Roëll, Sanders, Donner, Clercx en De Savornin Lohman. Gisteravond is door de leden der Ver eeniging „Het Bereteeken voor belangryke Krygsverrichtingen", te 's-Gravonhage, uit voering gegeven aan het plan, eene serenade te brengen aan den held van Simonoseki, den gep. vice-admiraal jhr. F. De Casembroot, by golegenheid dat hy de dappere officieren, die 25 jaar geleden onder zyn bevel, met Zr. Ms. korvet de „Medusa", het dezer dagen in her innering gebrachte wapenfeit in de wateren van Japan volbrachten, aan een maaltyd vereenigde. Een daverend gejuich, dat de muziek over stemde, steeg op, toen jhr. Do Casembroot in admiraalsuniform, en vriendelyk met de hand groetend, naar buiten trad Nadat het „Wien Neerlandsch bloed" ge speeld was, nam de admiraal het woord en bedankte de leden der Vereeniging voor de eer, hem bewezen. Hy verzekerde dat dit huldebetoon dezen voor hem zoo gowichtigen dag het toppunt van geluk deed bereiken, te meer daar het hem gebracht werd doormannen, die allen getoond hadden hun loven voor Koning en Vaderland veil te hobbon. Daarna noodigde hy de leden van het bestuur uit binnen te komen en met hem een glas te ledigen ter herinnering aan het wapenfeit; daaraan werd voldaan. Na eene korte toespraak overhandigde de voorzitter der Vereeniging, de heer Reedyk, den vice-admiraal haren eere.voorzitter een souvenir, bestaande uit een inktatel met zilver gemonteerd, in het midden een onklaar anker en het voetstuk gedekt door eene zil- gekoclit had. Deze kinderen van Flora gaf hy haar. Dankbaar blikte zjj hem aan; daarop nam zy de bloemen en stak ze op hare borst. Zy spraken onder het ryden niet veel, maar telkenmale, wanneer zy hem in het gelaat zag, glimlachte zy. Te Gohlis verlieten zy de tram vóór het café Hennersdorf en gingen den met veel menschen gevulden tuin in, uit welken hun de tonen der muziek tegenruisch- ten. Zij moesten zich een weg banen tusschen de reeds in beslag genomen tafeltjes en stoe len. Eva liep vooraan en menigeen koek met bewondering naar die sierlyke gestalte, naar dat beminnelyke gelaat. Hans bemerkte dat »n glimlachte tevreden. Achtor in den tuin vonden zy eindelyk een nog niet veroverd plaatsje en toen zij dat tot het hunne maakten, bespeurde Hans dat een licht rood zich over Eva's wangen had ver spreid. „Wordt je nog rood, Eva, als vreemde hoe ren notitie van je nemen?" vroeg hy; hy moest deze vraag vlak by haar oor doen, daar de muziek zyne woorden anders onver staanbaar zou hebben gemaakt. „Neen," hernam zy„maar ik zag daar een meisje van myne kennis, van wie ik ook niet wist dat het met heeren uitging. Nu zat PRIJS DER ADVERTENTTHN: V*B 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meor/0.17J. Orootere lettere uur pleeUrnlmte. Voor het in- cesseeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. veren plaat, waarop gegraveerd de Militaire Willemsorde en het wapen van de familie De Casembroot. Verschillende dronken werden nog uitge bracht, waarna de admiraal nogmaals naar buiten trad om den leden der VereenigiDg zyn hartelyken dank te betuigen voor het geschenk, waarby hy tevens warme hulde bracht aan do mannen, die in onzo overzoesche bezittingen nog dageiyks bewyzen van moed geven en zich trouw toonen aan Koning en Vaderland. Gistermiddag is met den trein van half- vyf te 's Hage uit Dordrecht aangekomen de gepens. generaal Romswinckel van het Indisch leger. Hy werd aan het station op de meest hartelyke wyze verwelkomd door een zestal hoofd- en verdere officieren van het Ind. leger, gepensionneerd of met verlof. De Koning heeft aan baron Von Saurma- Jeltsch, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Duitschland by de Nederlandsche Regeering, het grootkruis verleend der orde van de Eikekroon. Te 's-Gravenhage is gisteren overleden de heer E. P. Van der Swaagh, gepension neerd luitenant-kolonel van het O.-I. leger. De heer J. C. Van de Blocquerj), secre taris van den Haarlemmermeer-polder, te Haar lem, is sedert eenigen tyd ernstig ongesteld. Baron De Worms, voorzitter der inter nationale suikerconferentio te London, is van 's Hage naar Borlyn vertrokken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren mot 30 van de 35 stemmen tot wet houder voor de financiën benoemd het raadslid mr. F. S. Van Nierop. De heor v. N. was niet ter vergadering aanwezig en heeft nu, volgens de Gemeentewet, drie dagen na de kennisge ving beraad om te verklaren of hjj de benoe ming aanneemt. De uitslag van de overgangs oxamens aan de hoofdcursussen is als volgt: Met ingang van 1 October a. s. zullen de navolgende onderofficieren van deze hoofdcur sussen in de hoogste klasse overgaan, t. w. van den hoofdcursus te Kampenvoor de infanterie: do sergeanten Gooszen, Grooss, Lauweriks, Phaff, Snel, Haas, Kerkhof!, Musch, Van Rijswyk Do Jong, Van Swighom, Albrecht, Hoedt, Sasburg, Van Henning, Van Hombracht, Van Kappen, Blom, Duymaer Van Twist, Voorduin, Lenshoek en jhr. Meyer (21); voor de adm. h. t. 1.de sergeanten Eikenberg, Van der Steen, Vermeer, A. Do Vries, H. C. N. De Vries en De Hart; voor de adm. O.-I. de sergeanten van Balluseck, Bovens, Van Hille, Von Mauntz en Schilfer; ze daar met twee heeren. Zy dacht zeker dat ook ik met u Hare woorden bleven haar in de keel ste ken, maar Hans zei: „Laat ze denken wat zo willen, Evadat moet ons niets kunnen schelen." Zy maakte eene afkeurende beweging met het hoofd. „Dat ben ik niet met je eens, want als anderen het zien zy kunnen niet weten op welken voet wy met elkander om gaan en in welke betrekking wy tot elkander staan. Maar, je hebt gelyk 't is ook zoo," voegde zy er haastig aan toe. „Hoor eens wat een mooi stuk!" Zy luisterden een oogenblik naar de muziek men speelde den Eskamillo-marsch uit Carmen. Toen hy ten einde was, begonnen zy weder met elkander te praten. Hans was zeer op geruimd en ook Eva's tong genoot weinig rust, waardoor de tyd als omvloog. Toen het donker word en het kunstlicht in den tuin werd ontstoken, ging Hans dichter by haar zitten en, terwyi er eene liefelyke en zachte melodie werd ten gehoore gebracht, fluisterde hy, even melodieus byna: „Eva, wil je my wel een klein genoegen doen?" „Gaarne, Hans," hernam zy, ter^-yl zy hem aanzag. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1