De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leidon bedroeg in Juni F88S f G823.45 en in Juni 1887 f 6605.91'/.. Sedert 1 Januari 1888 f 37,585.22'/i, tegen f 34,256.69'/j over hetzelfde tydvak van 1887. Een treurig ongeluk heeft te Sas- senheim plaats gehad. Door de tram van de N.-Z.-H. Stoomtram weg-Maatschappij, welke Zondag-avond te 9 u. 15 m. uit Leiden vertrok, is naby den overweg van hot Holiandsche Spoor een man overreden, die tusschen de rails lag. Deorlyk verminkt word de ongelukkige naar het gemeentehuis te Sassenheim ver voerd, alwaar dr. Metzlar slechts den dood kon constatoorcn. By onderzoek bleek de ongelukkige do 25-jarige huisknecht J. v. K. van Voorhout te zyn. 'tls lastig en onaangenaam, wan neer men, ten gevolge van 't vergoten van zijn huissleutel, genoodzaakt wordt den nacht door te brengen op een bankje in 't Haagsche Bosch. Maar nog onaangonamer is 't, wanneer een matineus slagersknecht doodleuk naast u komt zitten en u in uwen slapenden toestand van uw horloge berooft. Aangenaam is 't daarentegen weer voor den bestolene en onaangenaam voor den dief, wan neer twee wakkero nachtwakers op het ten toonstellingsterrein van verre alles zien, op den dief toeloopen, (die het hazenpad intus- schen kiest) hem tydig grypen en het inmiddels in eene sloot geworpen horloge opvisschen. Een en ander geschiedde in don vroegen ochtend van 22 Juni jl. te 's Hage. De op heeterdaad betrapte stond hedon voor do rechtbank aldaar terecht, beweerde het horlogo niet uit den zak van den slapende gehaald, doch het op de bank gevonden te hebben, hoorde subst. oif.-mr. Ort 2 maanden gevan genisstraf tegen hem eiscben, en dat zyn ver dediger, mr. Van der Plas, clementie voor hem inriep. Uitspraak over 8 dagen. Deze geschiedenis is al3 geknipt voor den coupletzanger, die het populaire liedje: „Op den hoek, op de punt, naar het midden van de bank" creëerde! In een door mevrouw de baron nesse Sn. v. S. bewoond, doch tydelyk ver laten perceel aan de Van den Boschstraat, te 's Hage, zyn oergisternacht vier ruiten uitgesneden. De politie hield er gisternacht de wacht en arresteerde een gep. militair, die er weder binnendrong en die bekende er eenige voor werpen te hebben gestolen. B(J eene huiselyke oneenigheid, naar men zegt, omdat de man minder week geld had thuis gebracht dan do vrouw ver wachtte sloeg oen man, in een hofje te 's-Gravenhage, zyne echtgenoote Zaterdag avond zoodanig op het hoofd, dat men vreest voor eene verstoring der zinnen. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden den man, die zich op denLoos- duin3chen weg aldaar hevig tegen de politie verzette, tot 14 dagen, en den beklaagde, die van een land eene hoeveelheid bloemen had gestolen, tot 1 maand gevangenisstraf. Een droevig ongeval viel gister namiddag to 5 uren te Scheveningen voor. Den meesterknecht van de scheepstimmerwerf „Holland" werd door z(jn dochtertje brood en koffie gebracht. Nauwelijks had de man zyn gereedschap neergelegd om zich tot schaften te zetten, toen hy dood ineenzeeg. De inge roepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. Ook Scheveningen mocht zich Zondag in een buitengewoon levendig verkeer van bezoekers verheugen. Aan hot ICurhaus werden 2055 dagkaarten genomen, terwijl meer dan 300 poreonen aan de table d'hote plaats namen en vele andere gezelschappen moesten worden weggezonden. Ook in do andere hotels was het zeer druk aan tafel. De stoomtram vervoerde 16,000 en de paarden tram ruim 13,000 personen langs hare lijnen. Dos avonds maakte de feestverlichting op het terrein van het Hotel Altenburg, ter eere van de wielerwedstrijden, een zeer goed effect. De heer Jb, Van Ek Jr., firma do wed. Do Lange Van Ek, hofleveranciers van H. M. de Koningin, te Haarlem, herdenkt hedon den dag van het 100-jarig bestaan van zyne zaak in galanterieën, speelgoed, enz., in de Groote Houtstraat aldaar. Te Arnhem wordt de mazelon- epidemie, wolko op 23 Febr. heerschende werd verklaard, eindelijk als geweken beschouwd. Daar het eerste geval van mazelen den 6den Febr. werd aangegeven, heerscht de ziekte nu reeds volle vyf maanden. In dien tjjd zyn als aangetast aangegeven 1740 gevallen in 1474 gezinnen (waarvan verscheidene tot twee- en driemaal aangifte moesten doen), terwijl 100 kinderen overleden. Te Arnhem is desilhouëttist, die in Den Haag diefstal pleegde, gearresteerd. Hij had in hot café Central ook zijne kunsten vertoond. Gisternacht heeft te Nijmegen zekore A. Mulder, vogelvanger van beroep, een man, die veel misbruik van sterken drank maakt, zijno beide inwonende zoons van 18 en 22 jaar, zijn kleinzoontje van 2 jaar en vervolgens zyn buurman H. L., die op het hulpgeroep toegeschoten was, eerst mot een broodmes en daarna mot een scheermes aan het aangezicht, den hals of het hoofd zóó ernstig verwond, dat do zoons en de buurman L. terstond in het K.-K. ziekenhuis ter ver pleging moesten opgenomen worden en in levensgevaar verkeeren. Het kind wordt in huis verpleegd, doch verkeert eveneens in groot levensgevaar. De misdadiger is terstond in hechtenis genomen. Huishoudelijke twist is do oorzaak van dit bloedig drama. Uit Winterswijk wordt aan de „Arnh. Ct." gemeld: In hot naburige fabriek- stadje Bocholt heeft dezer dagen eene afgrij selijke moordgeschiedenis plaats gehad, waar over do gohoele bevolking met ontzetting vervuld is. Zekere O., fabrieksarbeider, heeft zyne jonge vrouw, terwijl deze bezig was het bod op te maken, onverhoeds met een scherp mes aangevallen, haar den hal3 afge sneden en daarna het lijk op de gruwzaamste wijze vorminkt. Het hoofd was letterlijk van den romp gescheiden, enkele ledematen waren afgesneden, en hart en longen uitgerukt. Toen hot lijk gevonden werd, staken nog twee messen in de borst, en vond men in de nabijheid een briefje, waarop geschreven stond: „Dit is loon voor hare poging om mij te vergiftigen." Het onmensch is in arrest en heeft koelbloedig zyne schuld bekend. De arme vrouw was slechts 21 jaar oud en ver keerde bovendien in bijzondere omstandig heden. Mon schrijft uit Schoonhoven, d.d. 9 Juli: Het is hier tegenwoordig in de Christelijk-Gereformeerde gemeente allesbe halve rustig. Gistermorgen werden zelfs ge durende het uur dor godsdienstoefening in de kerk op hevige wjjze zeor bedenkelijke ver wijtingen gewisseld en raakte men handge meen. Gisteravond verdrong zich een groot getal nieuwsgierigen in en by de kerk, maar toen herhaalde zich het schandelijk tooneel niet. Van het voorgevallene wordt, naar men zogt, proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond er te Roermond twist tus schen de personen B. en W., in eene der ach terbuurten der stad. W. trok het mes, en bracht B. eenige govaarlijke wonden aan het hoofd toe, waardoor deze niet buiten levensgevaar verkeert. De dader is kort daarna gevat en naar de gevangenis overgebracht. Het Ned. schip „Burgemeester Schorer," van Soerabaia naar het Kanaal, is in Algoabaai binnengeloopen met gebroken fokkemast. Een koetsier en eene kamenier, sedert eenige jaren getrouwd, waren dezer dagen naar Poyartin (Landes) gegaan, bij hunne familie, ter gelegenheid van de kermis. Zy waren vergezeld van hunne twee kinderen, waarvan het oudste, een meisje, zes jaren telt. De vader der kamenier had zyn best ge daan om zyne familie wel te ontvangen. Hy noodigdo voor den Zondag verscheidene per- sonon ton eten en deed in een bosch padden stoelen plukken, die in de streek „mousserons" genoemd worden. Men maakte er een goeden schotel van gereed en iedereen at er van. Maar weldra werden allen, die er van ge geten hadden, ongesteld, en zij leden ver schrikkelijke pijnen; na twee dagen lydens stierf de koetsier. Een dag na den dood des koetsiers, stierf ook de jongo dienstmeid des huizes en een neef, zekore Becadon. De jongo vrouw en haar dochtertje liggen op hun uiterste. Men hoopt de overige familieleden te redden. De ongelukkige, oorzaak van die verschrik kelijke vergiftiging, is in de uiterste wanhoop. Hy tracht gedurig zich van het leven te berooven. Zondag-avond reed prins Alexander van Battenberg uit het slot Heiligenberg te Jugelheim, in een rytuig met één paard, be geleid door een bediende, langs den straatweg, toen het paard plotsoling schichtig werd en ondanks alle pogingen, welke men aanwendde, gedurig meer eene helling naderde. De bediende sprong nog bytyds uit het rytuig, maar prins Alexander stortte met wagen en paard van de steilte in het Stett- bacher dal. Dokter Weil uit Zwingenberg, die spoedig werd ontboden, verklaarde, na voor- loopig onderzoek, dat de kneuzingen, welke den vorst by het in aanraking komenmethet rytuig ontvangen had, slechts van geringe betee- kenis waren. De wagen was geheel vernield en ook hot paard bekwam veel letsel. Een 17-jarig meisjo uit Elzas was te Avricourt in dienst. Uit Hagenau kreeg zy bericht dat hare moeder stervende was en haar wenschte te zien. Zy ging op reis zonder paspoort en werd niet over do grens gelaten. Alle smeekbedon bleven vruchteloos; zy zond een telegram aan de keizerin van Duitschland en deze gaf haar vergunning om zonder paspoort door te reizen, maar toen het antwoord kwam was het te laat. Te Hagenau vond het jonge meisje hare moeder reeds dood. Te Sofia zal eene Beiorsche bierbrouwery worden opgericht. Volgons opgaaf van den heer Schaeffer, hoofd van de afdeeling tot bestrij ding van den slavenhandel in Egypte, zyn er gedurende de maand Mei 44 slaven en 65 slavinnen in vrijheid gestold, en gedurende het met die maand eindigend kwartaal in het geheel 444 dier ongelukkigen. De meesten der bovryde vrouwen vonden een onderkomen in het te Caïro voor bevrydo slavinnen gesticht asyl, hetwelk onder bescherming staat van koningin Victoria. In de laatste dagen ontving men te Odessa het bericht van hot verloren gaan van 3 stoomschepen in de Zwarte Zee. Er zyn nog weinige 'oyzonderheden bekend, doch één dezer schepen is een Russische graanstoomer. By deze ramp alleen kwamen byna 30 man om. Een hevige brand heeft te Athene in de nieuwe Marktlaan 10 winkelhuizen ver nield, alsook eene bewaarplaats van sterke dranken. De aangerichte schade is belangryk. Uit Tunis wordt gemeld dat de mailboot „Charles Quint" in 28 meter water, in 17 minuten is gezonken. De kapitein, een Europeesch passagier, 2 soldaten en 2 zeelieden kwamen in de golven om. Vóór een paar dagen omsingelde eene bende van vyftig man, Bulgaarsche roovors, het spoorwegstation Belowa, in Oost- Rumelië, en voerde twee Oostenrykscho onder danen als gevangenen mede. Prins Von Bismarck kwam dezer dagen in het Marmeren Paleis om met keizer Wilhelm de gewone staatsbezigheden te be handelen. De kanselier werd in 's keizers kamer gelaten, maar moest een poosje wachten, daar de keizer elders bezig was. In eene der naburige kamers hoorde Von Bismarck de kinderen spelen. De kanselier ging daarheen en zag dat de zesjarigo kroonprins een orgel draaide, terwyl zyne beide jongere broertjes er by dansten. De kanselier werd met gejuich ont vangen. „Och toe, prins Bismarck", riep een der prinsjes, „dans eens met ons medel" „Neen, jongens," luidde het antwoord, „daar. voor ben ik te oudmaar ik wil wel zoolang het orgel draaien. Dan kan prins Wilhelm met jelui meedansen." De knapen waren ook met deze schikking zeer tevreden. Vroolyk draaiden zy nu met hun drieën in het rond, terwyl prins Von Bismarck lustig stond te draaien. Juist op dit oogenblik kwam de keizer binnen. Wilhelm noodigde den kanselier uit hem naar zyn vertrek te volgen en voegde zyn gryzen raadsman schertsend toe: „Lieber Fürst, gy zijt er wel vroeg by. Moet de jonge kroonprins nu al naar uwe pypen leeren dansen? Dit is roeds het vierde geslacht, waaraan gy uwe dien sten wydt." BUITENLAND. Frankrjjk. De heer De Lavallée heeft in den Senaat een amendement ingediend, waarvan de strek king is om den duur van don militairen dienst op vyf jaren te handhaven. Nadat de minister van oorlog het woord had gevoerd, is dit amendement met 185 tegen 75 stemmen verworpen. De groote byeenkomst, welke te Mar seille is gehouden, ten einde te protesteeren tegen den arbeid van vreemde werklieden in Frankryk en welke generaal Boulanger had beloofd te zullen bywonen, is geëindigd met eene hevige vechtparty. Ongeveer 1500 per sonen waren in den schouwburg Vallette byeengekomen en werden weldra handge meen. Het gaslicht werd uitgedraaid, stoelen en stokken vlogen over en weer, en zelfs de tafel, waaraan do voorzitter zat, werd als projectiel in de zaal geslingerd. Een groot aantal personen werd gewond, sommigen zelfs vry ernstig, maar gelukkig kwam de politie nog vroeg genoeg tusschen- beide om ernstiger ongelukken te voorkomen. Honderd politie-agenten drongen de zaal bin nen en dreven de vechtende socialisten en anti-socialisten want de stryd ontstond, omdat de anarchist Tressard tot voorzitter werd benoemd niet zonder moeite naar buiten. In een kwartier was de zaal ont ruimd en bleef daar niets achter dan eene ruïne, bestaande uit gebroken stoelen, ver- bryzeld glaswerk en stukgeslagen banken en tafels. Het „Petit Journal" schryft dat het niet de taak van Frankryk is, Stanley te gaan opzoeken; Stanley, de heftige en dikwyls deloyale vijand van De Brazza. Stanley lieeft zyne weinige sympathie voor Frankryk nooit verborgen. De „Gaulois" meldt dat de heer Dufeuille, secretaris van den graaf van Parys, een pro ces zal aanvangen tegen den prefect van politie, wegens schending van het briefgeheim. Gisteren zyn nog verscheidene exemplaren van hot manifest van den graaf van Parys in beslag genomen. Dult«clilan(l, De Duitsche koizorin-moeder Victoria is door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar hevig in haar zenuwgestel geschokt. Zy lydt aan heftige neuralgische aandoeningen. Naar de Engelsche „World" bericht, zal zy tot herstel harer gezondheid waarschynlyk eeni- gen tyd te Schwalbach of Reichenhall en in Zwitserland vertoeven. In den herfst zal de keizerin met hare jongste dochters een bezoek afleggen aan de koningin van Engeland, die nog in Schotland verbiyf houdt, en zy hoopt den winter in Italië door te brengen en daar ook voortaan elk jaar heen te gaan. In de nalatenschap van keizer Frederik bevindt zich eene groote hoeveelheid kostbare wyn, welke in den laatsten tyd voor veel geld aangekocht was en die de patiënt noodig had om zyne krachten te onderhouden. De keizerin moeder Victoria heeft nu bevolen dat deze wynen aan de Beriynsche gasthuizen ten geschenke zouden gegeven worden, om daar eveneens aan zware zieken lafenis te brengen. Zy verklaarde de gedachte niet te kunnen verdragen, dat deze wyn nog eens op tafel zou komen by vrooiyke feesten, nadat zij aan het doel, waarmede zy gekocht was, verkwikking van den zieken keizer, niet meer kon beantwoorden. Te Liverpool is bericht ontvangen dat eene Duitsche expeditie uit Cameron, in Mid den-Afrika, naar de binnenlanden vertrokken, met do inboorlingen slaags is geweest, waarby 18 Duitschers gedood werden. Volgens de „Nordd. Allgem. Zeitung" is de vice-admiraal graaf Von Months benoemd tot bevelvoerend admiraal, ter vervanging van den chef der admiraliteit, onder voorloopig behoud van zyn post als chef van het marine station in do Noordzee. Het officiëele verslag der geneesheeren over de ziekte van keizer Frederik is gereed. Het beslaat zes vellen druks en zal in de volgende week openbaar gemaakt worden. Doctor Mackenzie zal het verslag beantwoorden door de zaak van zyn standpunt toe te lichten. Dr. Mackenzie is thans te Parys en is gein- tervieuwd door een redacteur van do „Figa ro". Hy heeft in dit onderhoud eenige der vroeger afgelegde verklaringen bevestigd, welke in de Duitsche pers zooveel protest hebben uitgelokt, altijd wanneer de „Figaro" niet o verdry ft en de juiste waarheid spreekt. Aan een redacteur van de „New-York Herald" zou dr. Mackenzie gezegd hebben, dat, wanneer de gedenkschriften van Frederik III uitgegeven werden, deze sensatie zouden maken. Het dagboek van keizer Frederik moet eene serie brieven van de voornaamste hoofden der liberale party bevatten en een overzicht der algemeens politiek, welke Fre derik III voornemens was te volgen, wanneer hy langer had geleefd. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 192 tegen 68 stemmen het wetsontwerp aan genomen tot het uitbreiden van het spoor wegnet in Zuid Italië met 1,870 mylen. In dat deel des lands is de spoorweggemeen schap nog zeer onvoldoende. De kosten, welke

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2