pp By den beslissingsstryd voor de nationale één persoons-t wee wieiers word de eerste prijs gewonnen door don heor Meursing, van Baarn, de tweede door den hoer Thiebaut van Utrecht, en de derde door den heer Meddens, van Rot terdam. In het nummer nationale universiteits wed strijd won de heer Kiderlen, van Delft, den eersten prijsde heer Altes, van Delft, den tweeden en de hoer Bleckman, van Leiden, den derden. De belangstelling inde Kunst- nijverheidstentoonstelling, in den Koekamp te 's-Hago, is voortdurend toenemende. Zoo wer den gisteren meer dan 2800 toegangsbiljetten verkocht, het hoogste cijfer, tot heden nog bereikt. Het was dan ook buitengewoon leven dig in do zalen en op het terrein. De afdeeling Oude kunst trekt algemeeno bewondering. Het feest, dat morgen ter eere van het congres der Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid zal worden gegeven, belooft zeer schitterend te zullen z(jn. De toebereidselen voor eeno verlichting van het geheelo terrein zjjn gonomon en na het concert zal een uit stekend programma den bezoekers ten dans nooden, op planken bevloeringen. Des middags brengen directeuren en afgevaardigden geza menlijk een officieel bezoek aan de tentoon stelling. Uit 's-G r a v e n h age wordt gemeld dat in den nacht van Zaterdag op Zondag, nabij de Loosduinscho brug, een schip, beladen met eenige duizenden bloemkolen, komende uit het Westland en bestemd voor Amsterdam, gezonken is. De nachtpolitie ontdekte dat hot vaartuig zinkende was en wekte oen varensgezel, die, onbewust van het gevaar, waarin hy verkeerde, rustig in het vooronder sliep. Onder den eersten indruk vergat deze twee kinderen, dio mode in de kleine voorruimte van de schuit sliepen, wakker to maken, doch zich bytyds bezinnende, slaagde hy er met behulp van den nachtagent in, de kinderen aan een zekeren dood te ontrukken. Gedurende den geheelen ochtend was men bezig de lading te bergen. Het stoomschip„Wodan" van do firma Fop Smit te Rotterdam, heoft zich on geveer halftwee, komende van den Nieuwen "Waterweg, voor de kust te Scheveningen ver toond tot in de nabyheid van 't Kurhaus. MvCi vIwa» KIJKW aioil imrni v« T do Cl' giers aan boord, 't Stoomvaartuig lokte aan het strand vele toeschouwers. Het nam den zelfden weg terug en loste by zyn vei trek e?n viertal saluutschoten. De zware stortregens, wolke ook Zaterdag-nacht te Scheveningen violen, hebben veel ongerief en schade teweegge bracht. Sommige buurten liepen letterlijk onder, zoodat het water de huizen binnon- drong on zelfs vertrekken onderzette. Tydens de vergadering van hot Leger des Hoils to Haarlem, zy'n Zaterdag avond eenige personen, vermoedeiyk met een valschon sleutel, de woning van den luitenant Jansen, woonachtig aan de Bakenessergracht, binnengedrongen on hebben den geheelen in boedel door elkander gegooid. Een bojaard man heeft zich te 's-Hage in zyn pakhuis in de Frederikstraat opgehangen. Naar de „II a ar 1. C r t." verneemt, zal ons land, in de eerste plaats Rotterdam, binnenkort bezocht worden door een Fransch paardenspel, waaraan tevens een tooneel ver bonden is. De byzonderhoid van dat spel zal zyn, dat veel werk gemaakt wordt van de opvoering van tooneelstukkon, waarin de paardendressuur op het gunstigst uitkomt. Een jongen van 13 jaar, wonende op het Binnenhof by do Kruiskade te Rotter dam, had Zaterdag eeno weddenschap aange gaan, dat hy voor 32 cont sterken drank (Boonekamp-bitter) in ééne teug uit eeno flesch zou drinken. Workeiyk deed hy alzoo, maar het gevolg was dat de jongen na hot gebruik daarvan onmiddeliyk tegon den grond sloeg, waardoor hy ernstig aan het hoofd gekwetst werd. Iiy werd meer dood dan lovend opge nomen door twee vrouwen, en vervolgens onder geleide van twee politie-agenten naar zpno woning gebracht. Op den rytoer, welko de Koningin Vrpdag to ongeveer vyf uren met de Prinses maakte, had een der schoone en vurige paar den van het twoespan het ongeluk, midden in de Dorpsstraat te Apeldoorn te vallen. H. M. en de Prinsos werden uitgenoodigd een oogenblik te vortoevon in het huis van den heer G. V., van waar beiden te voet een eind verder wandelden, en toen het rytuig hen achterop kwam, stapten beiden er weder in, om paleiswaarts te ryden. (XJtr. Dbl.) Thans is nagenoeg een honderd- vpftigtal schuiten van Scheveningen ter haring- visschery uitgegaan. Spoedig zullen ook de overige het strand ontruimen en zee kiezen. Een echtpaar te Rotterdam, dat verleden week zyno gouden bruiloft vierde, schonk bij deze gelegenheid 1000 aan de armen der Ned.-Herv. gemeente, 1000 aan hot Lidmatenhuis, 1000 aan de diaconie scholen en 300 aan het Kinderhuis. Een man, die Zaterdagavond naby de werkplaats van het Rynspoor te Utrecht tusschen een rangeerenden trein kwam, is gisternacht overleden. Hy laat eens vrouw met vier onverzorgde kinderen achter. Te Terlinden-Gulpen zyn 's nachts dieven do woning van den heer Fryns binnen gedrongen. Eono groote party kostbare klee deren werden uit de door hen opengebroken kasten ontvreemd. Een klein kastje, bevat tende vele kostbare gouden en zilveren voor werpen, werd onaangeroerd gelaten, hetgeen te meer verwondering baart, als men in aanmerking neomt dat zich toevallig de sleutels daarop bevonden. De marechaussée van Gulpen heeft een onderzoek ingesteld, doch is de dieven nog niet op het spoor. By den wielorwedstryd te Leipzig heeft de heer W. F. H. Van Leeuwen, lid der Arnhemsche Wielryders-vereeniging, een eersten (rover) en twee tweede pryzen (tricycle) behaald. Eene zware kalfkoe is door den veehandelaar Voorspuy van Groot-Ammers voor f 450 verkocht aan een veehandelaar te Meche len. Het fraaie dier zal op do tentoonstelling te Brussel te bewonderen zyn. By een on weder dat Zaterdag boven de gemeente Lutterado Krawinkel (L.) woedde, werd eene koe in het veld door den bliksom gedood. Ook sloeg de bliksem in den kerktoren en vernielde, zonder echter brand te veroorzaken, ruim 1 meter leien en een mergelblok. Te Driel, by Oosterbeek, is de behuizing van A. S., met een daarbystaanden hooiberg, in korten tyd tot den grond toe afgebrand. Eene geit en een varken kwamen in de vlam men om. De brand schynt by het stoken van oen iniKouoyvL ii* don ovhooroloon untotaaii te zyn. Het gebouw en de inboedel waren togen brandschade verzekerd. Men schryft van Terschelling, dd. 6 Juli: De stoomschelpenzuiger „De Fries land" was heden weder boven de „Lutine" werkzaam, toen de groote zuigbuis doormid den brak en eene belangryke avory ontstond. De boot gaat nog hedennacht naar de werf aan den Kinderdyk om te repareeren. De schade is nogal aanzienlyk. De opbrengst van hot kuilzuigen is van zeer geringe beteekenis; slechts nu en dan wordt eene enkele Spaan scho mat opgehaald. Uit Bokstol schryft men dd. 6 Juli: Gisteren had men hier eene overstroo ming, welke zich zeer dreigend liet aanzien. Des avonds om halftien werd de noodvlag ge- heschen en werden lichten ontstoken, waardoor menig reiziger en ingezetene van een go- vaarlyk voetbad bevrijd bleef. Het hotel „Van Dyk" was niet dan over eene noodbrug te bereiken, evenals alle daaraan grenzende huizen en winkels. Do pleiziertrein, welke op 8 dezer van Leeuwarden, Groningen en te 8.41 van Zwolle naar Arnhem vertrok, bestond uit 26 rytuigen 3de kl. en werd getrokken door 2 locomotieven. Het getal passagiers bedroeg uit Friesland, Groningen en Drente ongeveer 1000, terwyl te Zwolle nog 325 personen plaats namen. Te Amby, naby Maastricht, zyn zeven gevallen van typhus voorgekomen. De geneeskundige adjunct-inspecteur is ter plaatse geweest en heeft de noodige voorzorgsmaat regelen voorgeschreven. De sneltrein uit Nederland naar Parys No. 8 is Vrydag te middernacht by het station Onnaing gederailleerd. De omver geworpen wagens stremden het verkeer, maar van de roizigers schynt niemand gekwetst te zyn. Eene nieuwe soort van diefstal. De café's te Brussel, welke er biljarten op nahouden, werden in de laatste dagen druk door Engelschen bezocht, die groote partyen kwamen spelen. Na hun vertrek bemerkte men dan dat de ivoren biljartballen van vry groote waarde geruild waren tegen gewone kartonnen ballen. Vele koffiehuishouders zyn reeds het slachtoffer van die behendige gauw dieven geworden. Volgens berichten van den heer Holland, Engelsch consul te Nieuw Chang, eene Chineesc-he haven in het Noorden van de Golf van Pechili, wordt in Mongolië tegen woordig een belangryke handel in honden huiden gedreven. De honden worden daartoe opzettelyk by duizenden gefokt. Als eene boerendochter trouwt, krygt ze als bruidsgift dikwyls een dozyn honden mede. Do dieren worden in den winter gedood als de huiden op zyn best zyn. Het vleesch dient tot voedsel. Uit Hamburg wordt gemeld: Do heer Bloemen behaalde by den op 8 dezer hier gehouden wedstryd, den prys in het zwemmen (-500 Meter), zoomede den prijs voor zwemmen in kostuum. De heer Haithoorn verkreeg den prys voor het duiken en de premie voor zwemmen met hindernissen. In de Italiaansche Kamer ver klaarde de minister Crispi, in antwoord op eene interpellatie, dat de geruchten, als zou de cholera te Messina zyn uitgebroken, ge heel onjuist zyn. Noch in Italië, noch op Sicilië hebben zich tot dusver choleragevallen voor gedaan. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier, op Zaterdag 7 Juli, ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen: Het huis en erf aan het Utrechtscheveer, No. 4, kooper H. Visser qq., voor f 3350; het huis en erf aan de oostzyde van de Langestraat, No. 33, koo per P. Goedeljee qq., voor f 960; het huis en erf aan de oostzyde van de Waardgracht, No. 67, kooper H. J. De Nie qq., voor f 600het huis en erf aan de Geeregracht, No. 5, kooper W. C. Mulder qq., voor ƒ920. Ten overstaan van don notaris mr. J. A. F. Coebergh: div. perceelen bouwterrein, aan den Rynsburgersingel, te zarnen groot 14 aren, in bod op f 5825, niet verkocht; twee huizen en erven met tuintjes, even buiten do voorm. Wittepoort, onder Zoeterwoude, gemerkt G Nos. 15a en 15&, gecombineerd kooper E. J. Schlette qq., voor 3675; het huis en erf aan de -oostzyde van de Speksteeg, omtrent de Langegracht, No. 2, kooper J. Kukler, voor f 425; hot huis en erf aan de noordzyde van de Langegracht, No. 34, hoek Zwanenpoort, in bod op f 1250, niet verkocht. KOLONIËN. BATAVIA, 2-4 Juni. Als een vervolg op het voorkomende in de „Javasche Courant" van 29 Mei jl., tole- grapheert de resident van Bali en Lombok onder dagteekening van den 28sten t. v. hit volgende: „Sedert nog een tiental schokken waarge nomen. Van ongelukken niets naders verno men, ook niet uit inlandsche rykjes. Van verhoogde werking Batoer tot nu toe niets gebleken." Semarang, 30 Mei. Vuurspuwing te Demak. Niet slechts de kraters van bergen, maar ook de begane grond gaat vuurspuwen. Dat byzonder geval doet zich thans voor te Djebor, by Demak, waar men bezig was grondboringen te maken, om te onderzoeken welke grond er is, en in hoeverre die ver trouwbaar is om er sluizen in te bouwen. Op 20 meter diepte van den beganen grond werd de boorpyp plotseling gevuld met vuur en spuwt sedert onbluschbare vlammen. Volgens onze informatie, is het goval zeld zaam, maar heoft zich toch meer voorgedaan, o. a. wy moenen in het Rembangsche. Het verschynsel ontstaat door ontbrandbare gassen, welke, eenmaal ontbrand, onblusch- baar zyn. Reeds lang meende men dat in Demak eene natuurlijke gasbron bestond, en dit schynt zich thans te bevestigen. Is de ontdekking niet voor een of ander doel nuttig aan te wenden? (Loc.) Door den gouvernour-goneraal van Nod.-Indic zijn de volgendo beschikkingen genomon: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland: wegens meer dan twaalf jaren onaf gebroken dionet in deze gewesten, aan den secretaris van bet dep. van financiën H. J. M. Baumann wegens ziekte, aan den waterschout te Oleh-leh F. W. Eochler. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'glands dienst, de commies 3de kl. bij den po^t- en telegraaf dienst, W. N. Jansen. B e n o o m d Tot commies der 3de klas e bij den post- en telegraafdienst, de adjunct-commies A. L. Martherus; tot commies op hot adsistent residentie kantoor te Malang de 3de commies bij de algemeene rekenkamer Th. M. Theuvenet; tot ondorwiuz:r dir 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgeetelden, de onder wijzer der 3de klasse Th. P. Bienetra: tot tijdelijk posthouder te Soela, de poethouder te Beloo, L. H. Stennekei; tot waterschout te Oleh-leh, de gepaspor- teordo sergeant-majoor J. Kop. T ij del ij k werkzaam goateld: Al» hulp onderwijzeres, E. V. Beer. Geplaatst: Als lioofdondetwijzeres aan de school te Poerwakarta, de onderwijzeres 2de klasse H. Schaap; aan de school te Buitenzorg, de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzeres E. Y. Beer voornoemd; in de contróle-afd. Blitar, afdeeling van dien naam, de controleur der 2de klasse D. Burger. Gesteld: Ter beschikking van den adsiBtcnt- resident van Soemcdang, de adspirant-controleur H. C'. H. De Bie. Departement van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapitein-intendant der militaire administratie C. W. Van de Ven, een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, san den diri;c-erenden officier van gezondheid der lsto klasse E. Van Gelder. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens voortdurende ongeschiktheid voor alle militaire diensten en met behoud van recht op pen eioen, do kapitein der infant. W. Stoop. Bevorderd: Tot laten luit. bij hot wapen der infant., de 2de luit. P. W. Scheifelaar Klots. Departement van Marine. Belast: Met de waar neming der betrekking van loods, D. Kuypera, ge wezen zeevarende. BUITENLAND. Frankrijk. Op een verzoek der heeren Dufeuille en Dupont, om de regeering over het in beslag nemen van den brief van den graaf van Parijs aan de maires te interpelleeren, hebben de leden der rechterzyde in den Senaat weigerend ge antwoord. Het ministerie-Floquet, zoo werd gezegd, heeft in den Senaat nog slechts neder lagen gehad en miste in dozen tak der Ver tegenwoordiging alle gezag. Door oeno inter pellatie over eene monarchale manoeuvre, zou men nu de republikeinsche meerderheid in den Senaat, in weerwil dat zy met het Kabinet geenszins is ingenomen, dwingon een votum ten gunste der regeering uit te brengen, waar door deze niet anders dan versterkt zon kunnen worden. De Parysclie correspondent van de „Indé- pendance" deelt mede dat waarschynlyk de nog krassere maatregelen, welke do „Nord- deutsche Allg. Zeit." hoeft aangekondigd, met het doel om de bevolking in don Elzas te doen beseffen dat het Duitsche ryk tot eiken prijs zyne grenzen beveiligen wil, hierin zouden bestaan dat de Franschen, die grondeigendom in het Duitsche Ryksland hebben, binnen een korten termyn zouden hebben te kiezen tus schen optie voor de Duitsche nationaliteit en verkoop van hun onroerend eigendom. Boulanger is naar Bretagne vertrokken en heeft te Rennes eene redevoering gehouden» Boulanger zal ook den 13den Juli te Parijs een groot feestmaal presideeren van kooplieden, een soort van protest tegen het officiëele diner op den 14den Juli. Voor laatstgenoemden maaltyd zyn 300 „maitres d'hotel" en 80 koks gehuurd, verder 550 bedienden. Er zy'n 27,000 borden en 15,000 glazen besteld. De indirecte belastingen over de maand Juni van dit jaar brachten 6'/3 millioen meer op dan waarop gerekend was en 7'/3 millioen meer dan in die maand van het vorige jaar. De Parysche bladen, het manifest van den graaf van Parys besprekende, zyn meest van oordeel dat men geene notitie van dit feit had moeten nemen, daar èn inhoud èn strekking zóó weinig beteekenis hebben, dat geen der burgemeesters, aan wie het gericht is, het minst er aan gehoor zal geven. De „Lanterne" zegt, niet langer in twyfel te zyn omtrent de geestvermogens van den schryver. De „Gaulois" schrijft dat de inbe slagneming eene domheid is, waarvan de monarchisten zeker zullen weten partij te trekken. Dnltaehland. De Berlynsche „Post" verneemt dat den chef der admiraliteit Caprivi, by de inwilliging vau zyn verzoek om ontslag, het grootkruis dor orde van den Rooden Adelaar is verleend. De staatssecretaris graaf Herbert Von Bismarck gaf Vrydag een dinV, 'er eere van den buitengewonen gemachtigde van,den Ko ning der Nederlanden, generaal Verspyck. De Nederlafidsche gezant, de legatieraad Weede, eenige hooge ambtenaren en de adjudant-ge neraal des keizers Von Wittich waren daarby tegenwoordig. De overheid te Kiel heeft officieel mede gedeeld dat de keizer aldaar den 14den Juli, des voormiddags, aankomt. De Duitsche militaire gevolmachtigde te St.- Petersburg, Von Villaume, is per telegraaf naar Berlyn ontboden. Hy is Zaterdag daar heen vertrokken, en zal waarschynlyk met keizer Wilhelm teruggaan. België. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft, in raadkamer, op requisitoir van den heer Servais, substituut van den procureur des konings, het bevelschrift van den rechter-com-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2