U1 N°. 8709. A0. 1888, geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Juli. Feuilleton. E y PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 8 mianden1.10. Franco per poj§pg;1*40. Afzonderlijke Nommera..0.05. PRUS DHR ADYHRTBNTIÏrBÏ: Yen 1—6 regele f 1.05. Iedere regel meer/0.l7J. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het in- caeeeeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Heden had ten Raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats van: lo. het leveren en plaatsen van eer e ijzeren ophaalbrug over de Langegracht bij de Hout markt. Hiervoor waren zeven biljetten inge komen, bedragende 4420, 4383, ƒ3878, ƒ3858, ƒ3600, ƒ3470 en ƒ3299. Het werk is gegund aan de firma Seret en Barneveld alhier, voor 3299; 2o. het verrichten van eenigo verfwerken, in drieperceelen; perceel 1 is aangenomen door den heer C. J. A. N. Van de Gent alhier, voor ƒ248; perceel 2, by loting gegund aan don heer J. Meijer Jr. alhier, voor ƒ115, en perceel 3 aangenomen door den heer J. H. Van d. Drift alhier, voor ƒ173, en 3o. het vernieuwen van de brug over het Levendaal bij de Rijnstraat. Als minste in schrijver is hiervan aannemer geworden de heer J. Mooten alhier, voor ƒ1009. Het muziekcorps van het vierde reg. inf. zal in de eerstvolgende dagen optreden als volgt: Woensdag 11 Juli te Alkmaar in de sociëteit „Harmonie"; Dondordag 12 in „Musis Sacrum" alhier; Vrijdag 13 in „Den Doelen" te Rotterdam; Zaterdag 14 op „Sein post" te ScheveningenZondag 15 matinée dn do Rotterdamsche Diergaarde en concert te Gouda; Maandag 16 by het contra-feest der studentenfeesten te Delft en Dinsdag 17 Juli in do Rotterdamsche Diergaarde bij gelegen heid van het 30-jarig bestaan dier inrichting. - Bij de heden gehouden openbare verltoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, ƒ18, 3.70 en 1.85. Aan den schietwedstrijd, welke den Gden en 7don Aug. te Amersfoort door den N.-H. Schuttorijbond is uitgeschreven, zal een deta chement van het 4de reg. inf. deelnemen onder commando van den lsten luit. Obreen. Tot hoofd der school met den bybel te Leiderdorp (singel-schoo), is benoemd de heor P. J. Smelik, te 's-Gravenhage. Bedankt is voor het beroep naar de -doleerende kerk te Gouda, door ds. J. Osinga, te Aarlanderveen. Bjj de te Aalsmeer gehouden aanbesteding van het verbouwen der openbare lagere school met onderwijzorswoning in Wijk I, waren 8 biljetten ingekomen. De laagste inschrijver •was Th. L. Van Loojj, te Halfweg, voor 5199 de hoogste inschrijving bedroeg 6271. Aan het gebouw van het Provinciaal t Bestuur te 's-Hage werd heden aanbesteed bot uitdiepen van een gedeelte van den Hol- landschen IJsel; provincie Zuid-Holland. Laagste inschrijver was de heer B. C. Van Hoeve, te Vreeswijk, voor 2069. Met ingang van den eerston September a. s. zijn door den minister van Marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot" adelborst der 3de klasse voor den zeedienst bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord J. A. Bland Van den Berg, P. M. A. Bogaert, A. C. Van Braam Houckgeest, C. A. Brugman, K. W. Van der Chijs, P. E. K. Ebbinge Wub ben, I. M. L. Gerken, A. Goekoop, F. H. A. Greve, E. Haenen, G. R. J. Haentjes Dekker, F. A. Holleman, J. G. De Jongh, W. Lam, W. C. Loudon, F. Van Manen, N. Maats, J. R. Van der Mandele, Z. G. P. Marcella, jhr. I. D. Van Nispen, J. G. Van Pesch, W. L. Pilaar, N. Van de Roemer, A. N. Van Santen, J. Schuurman, H. C. J. Smeets, H. C. Stoffe- laar, H. W. Verkerk, L. Van Verre on J. Voogd. (Sts.-Crt.) Door den minister van binnenlandsclie zaken is aan de commissarissen des Konings in de provinciën de volgende circulaire gezonden: „Het is rnjj gebleken dat de nakoming der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 13), voor zoover zij betreft de bestrijding van de besmettelijke vlekziekte en de besmettelijke borstziekte der varkens, nog te wenschen overlaat. Ik heb de eor UHEd. daarom te verzoeken, den burgemeesters in uwe provincie op te dra gen, scherp toe te zien op do nakoming van de desbetreffende bepalingen in genoemde wot 011 in hot kun. bualuil van 27 Maart 1£>Ö3 (Staatsblad No. 67). UHEd. gelieve tovons door tusschenkomst dor burgomeesters, de houders van varkons te doen wyzon op het hoog belang van de bestrijding der genoemde ziekte, welue ook hier te lande reeds, vooral in den zomertijd, groote verliezon hebben berokkend. De algemeene jaarvergadering van „Eigen Hulp" werd Zaterdag te 's Gravenhage ge houden onder presidium van mr. A. Teixeira de Mattos, daar de voorzitter, de heer Eou- meester, door ambtsbezigheden verhinderd was. In oene korte openingsrede wees hjj op den toenemenden bloei van alle afdoelingen der Veroeniging. Door de afgevaardigden van de verschillende afdeelingen werden omtrent den bloei daarvan onderscheidene mededeelingen gedaan. Prof. Max Fiirbringer, sedert 1879 hoog leeraar in de ontleedkunde aan de universiteit te Amsterdam, heeft de betrekking van hoog leeraar in de anatomie en directeur der anatomische inrichting te Jona, waartoe hij onlangs benoemd word, aangenomen. Hjj is zelf een kwookeling van de hooge- school aldaar. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederl. Indië, mr. C. Pijnacker Hordjjk, heeft den heer H. M. Nepveu, kapitein der infanterie van het Ned.-Ind. leger, thans gedetacheerd bjj het leger hier te lande en ingedeeld bjj het 1ste bat. van het 8ste reg. infanterie, te Doesburg in garnizoen, benoemd tot zjjn adjudant. Gelria Ook te Utrecht begint beweging te komen voor den Prinsessedagzjj gaat daar, naar men meldt, uit van de Vereeniging tot ver edeling van Volksvermaken, waarvan het bestuur Zaterdag-middag vergaderde met hoof den van scholen, o. a. ter bespreking van een plan om op dien dag ook de schoolkin deren optochten te doen houden, hetzij in aansluiting met andere of op zichzelf. Aan mej. Opzoomer te Utrecht, (A. S. C. Wallis) is bij gelegenheid van haar huwelijk met den heer Antal Von Felsö-Geller, hoog- loeraar in de theologie te Papa, in Hongarije, namens een zeer groot getal vrouwen in Neder land een huldeblijk aangeboden. Het bestaat, behalve uit eenige kostbare geschenken van huishoudeljjken aard, o. a. uit oen wandschotel met eene voorstelling uit „Gerda" en een portrot van haron vader, prof. Opzoomer, dat door mej. Th. Schwartzo geschilderd wordt. Het stoomschip „Prins Alexander" ver trok van Batavia naar Amsterdam 7 Julide jj Piil'iöGó A.mc.!i;rvstsx Batavia noot" A rnctor- dam, passeorde 7 Juli Dungeness; de „Schie dam" vertrok 7 Juli van Nieuw-York naar Amsterdamde „Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde 7 Juli Kaap Carvoeira; de „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Juli Porim; de „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, is 8 Juli Lizard gepasseerdde „Soenda," van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 8sten Juli. Gemengd Nlonwe. De Morschstraat was heden middag het tooneel eener verschrikkelijke verwarring. Een schoenmaker, van zijne vrouw geschei den, wilde haar als een blijvend aandenken zijne vier kinderen vermaken. Zy, van alle inkomsten boroofd, kou zooveel goedheid niet verdragen en nam slechts de tweejong- sten tot zich. De oudsten, aan hun lot overgelaten, gaven door luido kreten hunno verontwaardiging to kennen en wisten aldus het medeiyden der buren op te wekkon, die in grooten getale kwamen opdagen. Alras werd de deur, tegen zooveel drang niet bestand, geopend en kon de verbolgen menigte, met de kinderen vooruit, onder razen en tieren, naar voren dringen. Ze dwong zoo doende den schoenmaker, ondanks zjjn tegen stand, de kinderen tot zich te nemen. Men schrjjft ons: Gelukkig klaart eindelyk de lucht wat op en ryst de baro meter. De boeren hebben groote behoefte aan droog weer, want honderden bunders gras ligt gem aid en het was in de laatste dagen meer geneigd tot rotten dan tot drogen. Aan gezien de hoeveelheid niet zeer groot is, wordt het nog erger, als ook de qualiteit zooveel vermindert. Wanneer het weder eenige weken gunstig biyft, dan komt alles nog zoo wat in orde. Bij den landbouwer begint ook de drukte te komen. Hier en daar is men reeds begon nen met het snyden van de karwij, welk product in Haarlemmermeer bijna even veel vuldig wordt verbouwd als vroeger het vlas. Ook de suikerbieten nemen een belangryk deel van dien polder in beslag. Beide produc ten waren er in de laatste jaren een ge- wenschte steun voor vele boerderyen. De win tergranen beloven dit jaar geen ruimen oogst met de zomergewassen staat hot hier en daar wat beter, maar toch is het vooruitzicht min der goed dan een jaar goleden. Op het weiland heeft de overvloedige regen gunstig gewerkt; als er nu maar wat warmte komt, dan is alles in orde. Maar misschien klagen de menschen dan weer over wat anders I De tuinvruchten zyn wat achterleer dan anders, maar toch valt do opbrengst van vele groenten zeer mee. Vooral voor de ontwikke ling van de kool is dit weer uitmuntend. By den te Scheveningen gehou den wielerwedstrijd \verd in het nummor in ternationale wedstrijd voor óón-persoóns-drio- wielors de eerste prys gewonnen door den heer P. W. Scheltema Beduin, van Amsterdam, de tweede door den heer F. S. Edge, van Londen en de derde door den heer E. Kiderlen, van Delft. In het nummer nationale wedstrijd op éón- porsoons-(veilighdeis-)wielers werd de tweede prys gewonnen door den heer C. Bleckman, van Leiden. Uit het Duitsch van Georg Berger 6) DOOK F». J. O. Gndertusschen ging hy verder en het meisje liep met gebogen hoofd naast hom voort. Na «en poosje vervolgde Hans weder: „AVat voor je hier nu al zoo uit, Eva? Ik heb in zoo langen tyd niets van je gehoord; en hoe is het je tot nu toe gegaan?" Zy haalde de schouders even op en ant woordde half luide: „Ach, daar valt niet veel van te vertellen Zy wilde er nog iets byvoegen, maar bleef steken. Hy bemerkte wel dat zy byzonder stil was en geheel anders als vroeger. Vandaar bracht hy zyn mond dan ook onder het loopen aan haar oor en vroeg: „AVat scheelt er aan, Eva? Vertrouw je me niet meor?" Zy bew larde het stilzwijgen en zag niet naar hem op. „Ben ik nietje oude speelkameraad, de vriend van je jeugd?" ging Hans voort; „zal dat nu plotseling veranderen, alleen omdat wy beiden ouder geworden zyn?" Nu zag zy hem gevoel vol aan en zeide, terwijl zij het hoofd schudde „Neen, Hans, met my is het nog gesteld als voorheen." „Ja, zie je, dat is ook met my het geval. Uit oude vriendschap moet je mij dan ook verhalen hoe het met je gegaan is. Maar zie je ik vind dat hier te veel menschen loopen; we zullen naar een tuin gaan, of neen, naar het Rosenthal. Je hebt immers tyd en niemand wacht je toch?" Eva knikte toestemmend en nu begaven zy zich met spoed naar hot Rosenthal. Hans praatte voortdurend en zijn vroolyke, onge kunstelde aard scheen niet zonder invloed op zyno gezellin te blijven, want zy toonde zich minder verlegen on zy lachte zelfs wanneer hy haar nu en dan aanzag. „Ik had u byna niet herkend," begon zy nu, nadat de tongen eene wijle als geketend waren geweest. Hans bleef staan en keek haar aan. „AVil je my met „u" aanspreken, Eva? Dan moet ik je ook zoo betitelen." Do aangesprokene keek verlegen vóór zich en lispelde: „Ik dacht dat het niet anders meor mocht." „AVat, zouden twee oude kennissen als wy elkander niet met „je" en „jou" mogen aan spreken? Neon, hoor eons, Eva, doe jy dat maar gerust, hoor!" AYiondelijk ontmoetten hare blikken dezynen en zy antwoordde: „Als je het wilt, gaarnel Het is ook wèl zoo aardig." Toen zy het Rosenthal bereikt hadden, gingen zy onder do schaduwryke boomen wandelen; hier herkreog zy hare vroegere naïveteit. „Je zou me vertellen hoe je hier te Leipzig verzeild kwam," zei Hans nu. „Dan heb ik heel wat te vertellen, ant woordde zy, „want sinds don dag, waarop je mij dieh rooden band gaf, je weet wel, of liever sedert den daaropvolgenden morgen, zagen wy elkander niet weer." „Je hebt geiyk; toen ik tegen Kerstmis naar huis kwam, was je met den school meester by diens broeder in Litauen en toen ik 's zomers terugkwam, was er ook al niets van je te vinden. Toen heb ik echter wel hot een en ander van je gehoord." „En wat dan al zoo?" vroeg zij. „Dat je van den meester was weggeloopen en men niet wist waar je gevlogen was. Myne moeder had het my geschreven en ik vond het wat akelig, toen ik je niet aantrof met de groote vacantie. Hoe kwam dat toch zoo, Eva?" „Ik weet hot waarlyk zelve niet," ant woordde zy hem, „maar ik kon het niet langer by hem uithouden. Hy was wel vriendelyk en ook goed voor my, maar ik weet het niet ik moest weg en daar hy my niet goedschiks wilde laten gaan, liep ik oek weg. „AVaarheen, Eva?" „Eerst naar Koningsbergen, waar ik een jaar bleef. Maar ik moest goed oppassen, want ik was er bang voor dat hy my achterna zou komen en my vinden. Ik heb je toen ook een paar maal gezienaltyd liep je met boeken." „En wat voorde je te Koningsbergen uit?" vroeg hy weder. „Ik was in een bloemenwinkel en moest maar altyd door bouquotten maken, zeer mooie; ik had er wel eens een voormyzelve willen houden." „Maar hoe kwam je toen hierheen? Van Koningsbergen naar Leipzig is toch een heel eind 1" „Een meisje, waarmode ik samenwerkte en met wie ik goed bekend was, vertrok hier heen, daar zy hier bloedverwanten had. Met haar ging ik mee, hoewol ik anders alleen ook wel spoedig ware weggegaandan wel licht naar Berlyn." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1