Crt." gemeld dat de hoor J. Duivon, vroegor telegrafist te Stadskanaal, later directour van het telegraafkantoor te Utrecht (Transvaal), benoornd is tot postmeester generaal van de nieuwe republiek in Zoelooland, Zuid-Afrika. Het stoomschip „Seinarang", van Batavia naar Botterdam, arriveerde 4 Juli to Mar seille; de „Zuid-Holland", van Botterdam naar Java, arriveerde 4 Juli te Port-Saïd; de „Con rad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Juli Aden; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Juli van Port-Saïd. Z. M. heeft aan F. F. W. Koch, met ingang van 1 Sept. a. s op zyn verzook, eorvol ontslag verleend als leeraar aan de Ejjks lioogore burgerschool t9 Leeuwarden; aan niej IC. Jonas, goboren te Münstereifel (Pruisen), mits zij overigens aan de by de wet gevorderde veroischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs; met ingang van 1 Juli jl., aan AV. J. Boelken, op zyn verzoek, oei vol ontslag verleend als burgemeester van Smilde; mot ingang van 10 Juli a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Sloterdyk H. A. Swaters, thans brieven- gaarder-directeur van het vereonigd hulppost en telegraafkantoor te ICrimpen aan de Lek. Gemengd Nieuw*. Hot voornomen bestaat om op Zondag 15 Juli in de bad-en zweminrichting „Bhynzigt", bü Leiden, een onderlingen en nationalen zwemwedstrijd te houden door de Leidsche Zwomclub. Br zijn o. a. twee gouden medailles uitgeloofd. Onze Hillogomsche correspondent jnoldt ons: Met do verzending van kruisbessen naar Engeland is te Hillegom een begin ge- maqkt. De opbrengst dezer vrucht is dit jaar, in vergelijking mot andere jaren, zuinig te noemen. De prijs bedraagt 11 ct. per Kilo, d. i. 6.00 por H. L. Uit Westland meldt men dat Maan- dag voor bloemkool 7 per honderd stuks te Loosduinen bestood werd. Uitzondering op de algemeen lage prijzen .dor tuingewassen maken de gele komkommers, welke nog met 11 per 100 stuks betaald worden. To Oudshoorn werd gisteren oen begin gemaakt met don aanleg der telefoon leiding, welke het hulpkantoor der brievenpost aldaar met het post- on telegraafkantoor te Alfen aan den Ryn in verbinding brengen zal. Enkele Schevoningsche schuiton, welke ter haringvi33cherij zijn, hebben, ten gevolge van stormachtig weder, op de En .gelsche kust belangrijke schade bekomen aan het vaartuig en het vischwant. Volgens de laatst ontvangen berichten ging van twee homschuiton een groot godeelto van do vloot verloren. Do groot o parados, welke heden middag zoowel to 's Hage als te Amsterdam zouden gehoudon worden, zijn wegens het ongunstige weer, ook daar niet doorgegaan. Omtrent den manslag onder Vonondaal, vernoemt do „Arnh. Crt." nader ■dat uit de ïyksectie moet gobloken zijn dat do man gestorven is ten govolge van hevige -slagon, door hem op het hoofd ontvangen. Op last van de justitie, die opnieuw ter plaatse was, is dan ook zekere R. v. d. M., die Zondag avond met don vorslagene gevoch ten heeft, gevankelijk naar Arnhem gebracht. „De koet", waar thans dit bloedig drama is voorgevallen, is een overblijfsel van den aanlog van den spoorweg Amersfoort Kos ieron. Op 3/, uur van Venendaal gelegen, nabjj de grenzen van Amerongen, is zij do verzamelplaats van zeer vele jongens uit den omtrek. Des Zondags-avonds vooral gaat bet or vaak ruw too, terwijl dan meestal alle politietoezicht ontbreekt, daar de veldwachters in Venendaal zelf de handen vol hebben met liet toezicht op hot fabrieksvolk aldaar. Gisternacht is in do Zusterstraat to Middelburg oen varensgezel, die dezer dagen mot de „Jan Biotersz. Koen" was binnenge varen, door een vijftal messteken in den buik ernstig verwond. Vermoedolijk is do aanleiding eene vecht partij geweest en zijn twee personen de daders. De toestand van den gewonde, die van nacht naar het Gasthuis is overgobracht, is zorgwekkend, zoodat men voor zijn leven vreest De politie is do vermoedolijko daders op het spoor. (M. C Door oeno onbekende oorzaak is to Apeldoorn liet huis, bewoond door J. v. A., jachtopziener van don Koning, met bijna den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. Het huis, dat aan Z. M. toebehoorde, was verzekerd, de inboedel niet. Te Soestdyk is een concert ge geven, waar het gehoor uit 2 personen bestond. Geert Eoo, te Meppel, beschul digd van zijn kind vergiftigd te hebben, is door de Assor rechtbank tot 20 jaren gevan genisstraf veroordeeld. Het nieuwe weeshuis, door de vereeniging van weesvaders in Nedorland op gericht en waartoe onlangs het landgoed „Lindelaan" te Maarssen werd aangekocht, is thar.s ingewijd. Te Orden (Veluwe) is de behui zing van A. door eene onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Van den inboedel, welke niet verzekerd was, is bijna niets gered. In Limburg worden de burge- moestors zeer karig bezoldigd. Van de 122 burgemeesters zijn er 8, die eene jaarwedde beneden de 100 hebben; 57 van 100 20032 van 200 tot 3006 van 300 - 400; 3 van 400-ƒ500; 5 van 500- 600; 7 van 600-700; 2 van 1000- 2000 en 1 van ƒ2800. Gisternacht is to Abkoude in een horlogemakerswinkel ingebroken. Vijf en dertig horlogos en eenig reparatiewerk worden vermist. Dat het visschen naar pieter- mannen niet altijd een onschuldig vermaak is, mag men genoeg bekend achton. Het steken door deze visschen veroorzaakt onduldbare pijnen. Dezer dagen werd een jongeling op Tessol door zulk eon visch in de hand go- stoken, mot het gevolg dat het beenvlies geraakt werd. De arm zwol vrooselyk op en men moest genoeskundige hulp inroepen. Er is veel kans op, dat de jongeling het gebruik van den gekwetsten arm voor altijd zal moeten missen. In don ochtend van 9 Juli heeft eene zonsverduistering plaats, welke echter slechts gedeeltelijk on by ons geheel onzicht baar zal zjjn. In den nacht van 22 op 23 Juli wordt do maan totaal verduisterd, doch, daar hot begin der verduistering slechts kort vóór den ondergang der maan plaats grijpt, zal ook dit verschijnsel voor ons gehool of nagenoeg geheol onmerkbaar zijn. Deze totale maan- éclips zal het best in het zuidelijk deel van den Grooten Oceaan kunnen worden waarge nomen. Volgens uit Crail ontvangen telegram, zal het aldaar gestrande Nod. schip „Confiance" (reeds vroeger gemeld) geheel wrak worden. De bemanning is gered on te Crail geland. Een notaris te Auxerre is op den loop gegaan, oen passief van 2 miliioen fr. achterlatend. Zjjn eerste klerk werd krank zinnig van den schrik. Te Beading is een groote fabriek afgebrand. De schade bedraagt 6 ton en 700 menschen zijn door do ramp zondor werk. Uit Hoykaten wordt gemeld dat oen vermoedelijk Noorsche schoener Maandag avond benoorden AVest-Hoylo ten anker is gekomen en tegen het aanbreken van den dag masteloos werd gezien. Te vier uren des ochtends was lij) geheel verdwenen. Het strand en de baai waren bezaaid met mijn- stutten. Bovengemelde schoener is later gebleken te zijn de „Freya", van Christiaansand naar Connah's Quay, met mynstutten. Tusschen 6 en 7 uren des ochtends van den 2den Juli werd men het schip, ongevoer 8 Engelsche mijlen van Hilbroeiland gewaar, sein doende om een loods, doch door stormweder was hot onmogelijk er een aan boord te zenden, waarna men den schoener ten anker zag komen. Dos nachts begon het nog harder te waaien en liet de gezagvoerder de masten overboord kappen, doch desniettegenstaande dreef hot achter de ankers en begon aan den grond te stooten. Ten slotte besloot men de boot uit te zotten om het schip te verlaten, doch juist toen do equipage zich er in wilde begeven, werden de gezagvoerder en drie man door eene zee weggeslagen en niet meer gezien. Slechts een matroos kwam in de boot en dreef daar eenigo uren vol water mede rond. Van den wal werd de boot bemerkt en zag men dat er nog een persoon zich er aan vastklemde. Men slaagde er in de boot te bereiken en bracht de schipbreukeling eene mijl ver door het water aan land, waar hy in het Royal Hotel te Hoylake werd ver pleegd. Nadat hem godurende 6 uren door twee geneesheeren geneeskundige hulp was verleend, begon hy weder by te komen en was hy spoedig geheel hersteld. Hy was de eenige van de bemanning, die gered werd. Uit Keulen wordt van gisteren gemeldEen treurig ongeluk had hedenmor gen plaats op eene schietbaan op de Mülhei- mer heide. Een by de schyf geplaatst soldaat, die zich op govaarlyk terrein begaf, hetgeen hem nog verboden was, werd door een kogel doodelyk getroffen. Het schot ging hem door do linkerborst en sneed do slagader van den linkerarm door, waardoor eene liovige vor bloeding ontstond. Na weinige minuten stierf de gewonde. Te Breslau s c h o o t g i s t e r e n d e 31 jarige schrynwerker Jozef Krahl, uit Schlegel, district Neurode, een by de justitio welbekend persoon, den pohtie-agent Potter, die op zyn post stond, dood. De moord werd gepleegd met voorbedachten rade. De moor denaar beweerde by zyne aanhouding eerst afgehuurd te zyn, doch gaf verder geene inlichtingen. In de Pruisische provincie Bran- denburg heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat een grysaard op zyn sterf bed bekend hoeft oen moord gepleegd te hebben, waarvoor 46 jaren geleden een hout vester tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld werd. De, gelyk thans gebleken is, onschuldig veroordeelde, is, na 32 jaren zyne straf ondergaan te hebben, in het tuchthuis overleden, waar hy wegens zyn goed ge drag als schryver in een der bureau's bezig- hoid vond. Uit Triest wordt gemeld dat de Oostenryksche regeering de noodige maat regelen voorgeschreven heeft voor alle Napo- litaansche producton, omdat in Napels weder cholera heerscht. M a a n d a g-n amiddag waren twee gieken bezig om het hardst te roeien op don Teems, dicht by het Parlementsgebouw te Londen. Door de beweging, welke eene voor- bygaande stoomboot in het toch reeds vry onstuimige water bracht, sloegen zy beiden om en drie der rooiers verdronken. Twee hunner waren gehuwd en hadden kinderen. Te Worcester iseenboerenar- beider ter dood veroordeeld, die op 3 Maart 11., van zyne vrouw, met wie hy voortdurend twist had, gescheiden zynde, een zoontje van beiden, vier jaar oud, met zich nam, maar om hom te vermoorden. Het ïykjo werd in een put gevonden en aan do kleederen herkend. De katoenspinnerijen van do heeren Courant, te Havre, waar 850 man wer ken, zullon binnenkort wegens gebrek aan werk moeten gesloten worden, daar zy de mededinging togen het buitenland niet kunnen volhouden. Zekere George Cat tell, die te Londen een wielryders-wedstryd had op touw gezet, poogde met de entrée-gelden op zyn rywiel te ontsnappen. Hy werd echter door andero wielrijders nagezet en was in dien wedkamp niet gelukkig, want hy werd inge haald on zyn buit hem ontnomen. Ten einde het suocès der jongste Panama-looning te verhinderen, verzonden eenige speculanton 500 telegrammen, waarin de dood van De Lesseps werd bericht. Kantongerecht te Lelden. Door het kantongerecht alhier zyn ver oordeeld P. C. H., te Stompwyk,. wegens te Leiden eene steeg in verboden richting met een wagon beryden, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. Th. L. G., te Zoeterwoude, wegens te Leiden een hond tusschen 's avonds elf uren en des morgens zes uren op straat laten losloopon,— tot 0.50 of 1 dag hechtenis. C. Z., te Rynsburg, wegens te Leiden ryden met een wagen op de klinkerstraat, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. C. v. d. B., A. v. d. B. en J. H., allen te Noordwyk, wegens straatschendery, gepleegd te Noordwijk door personen boven do tien jaren, doch beneden de zestien jaren oud met oordeel des onderscheids, elk tot 0.50 of 1 dag hechtenis. E. B., te Noordwykerhout, wegens te Noord- wykorhout loopon over eens anders grond zondor daartoe gerechtigd te zyn, waarvan de toegang op eene voor hem blykbare wyze door don rechthebbende is verboden, tot ƒ5 of 2 dagen hechtenis. F. B. en C. v. d. K., te Noordwykerhout, wegens dozelfde overtreding, elk tot ƒ1.50 of 2 dagen hechtenis. AY. v. B., te Katwyk, wegens te Katwyk een hond als trekdier bezigen, tot 1.50 of 2 dagen hechtenis. J. v. D., te Rynsburg, wegens te Sassen- heim zitten op eene door honden getrokken kar, tot ƒ3 of 2 dagen hechtenis. J. B., to Bleiswyk, wegens te Zoeterwoude zitten op eene door honden getrokken kar, tot 3 of 2 dagen hechtenis. J. A., te Leiderdorp, wegens te Leidordorp tweemaal baggeren in het boezemwater van hot Hoogheemraadschap Rynland, ontsla gen van rechtsvervolging. M. B. D., te Leiden, wegens to Leiden ver wekken van burengerucht, waardoor de nacht rust kan worden verstoord, tot 5 of 2 dagen hechtenis. J. K. C. v. AAr. en Jb. K., te Leiden, wegens te Leiden op straat kaartspelen, elk tot 1 of 1 dag hechtenis. J. R., te Leiderdorp, wegens te Leiderdorp baggeren in boezemwater van Rynland, tot 1 of 1 dag hechtenis. C. v. R., te Katwyk, wegens te Katwyk oen paard laten rondloopen in onvry duin van Rijnland, tweemaal gepleegd, tot 2-maal 0.50 of 2 maal 1 dag hechtenis. G. O., te Loiden, wegens te Leiderdorp ryden met een wagon op een voetpad, tot ƒ0.50 of 1 dag hechtenis. B. H., to Leidschendam, wegens te Zoeter woude oen hond niet van behoorlyken muil korf voorzien, waar zulks bij bevelschrift is voorgeschreven, tot 1 of 1 dag hechtenis. AV. F. v. d. M., te Amsterdam, wegens zich in kenlyken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, tot 1 of 1 dag hechtenis. J. B. en P. B., te Leiderdorp, wogens eene scheepmakery oprichten zonder vergunning van het gemeentebestuur te Leiderdorp, elk tot 10 of 2 dagen hechtenis. N. H., te Katwyk, wegens straatschendery, gepleegd te Katwyk tweemaal, door iemand boven de tien jaren, doch beneden de zestien jaron met oordeel des onderscheids, tot 2-maal ƒ2 of 2 maal 2 dagen hechtenis. L. A. v. d. M., te Sassenheim, wegens het vervoer door trekdieren doen plaats hebben op eene noodeloos pynlyke of kwellende wyze te Sassenheim, tot 2.50 of 1 dag hech tenis. AV. O., te Oegstgoest, wegens te Oegstgeest een hond, tot trekdier gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebben, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. BUITENLAND. Frnnkryk. De onderhandelingen over hot tusschen Frankryk en Italië te sluiten handelsverdrag zyn in goeden gang en men voorziet dat eene overeenstemming zal tot stand komen. Alphonse Daudet en Charles Gounod zyn door de koningin van Rumenië (Carmen Sj'lva) op haar kasteel te Sinaïa genoodigd, een der schilderachtigste en wildste plekjes in de Karpathen. Volgens de „Intransigeant" heeft de ropublikeinsche „Ligue d'ac-tion" een adres aan do kiezers van hot Rhóne-departement gezonden, hun aanbevolende burger Vaillant tot candidaat te kiezen, die de herziening der Grondwet en de ontbinding der Kamer voorstaat. De minister van oorlog heeft een einde gemaakt aan de quaestie van officiershuwe- lyken in Frankrijk, door het besluit dat alle bepalingen omtrertt het nemen van inlichtin gen naar de „zode^i" van de dame, waarmede een officier wil huwen, van kracht blyven. Deze beslissing wekt vry wat misnoegen. Intusschen maken de hoofdofficieren alleen dan van de hun verleende bevoegdheid ge bruik, wanneer daartoe byzonder aanleiding bestaat. De Bank van Aigerië heeft voor den tyd van twee jaren eene som van 5 miliioen renteloos beschikbaar gesteld ter bestryding van de sprinkhanenplaag. De ongeregeldhodon te Soukaras en Guelma worden thans weder voorgesteld als alledaag- sche twisten over weideplaatsen tusschen de inboorlingen. Volgens de „Matin", zal een onderzeesche kabel worden gelogd tusschen Liverpool en Havre. Het tarief zou zyn 20 centimes per woord. Boulangor zal binnenkort naar Marseille gaan, waar eene moeting wordt gehouden tegen het gebruiken van vreemde werklieden in Frankryk. 6root>Britannl8. De Regeering heeft by het Lagerhuis een ontwerp ingediend tot draineering van de Bann, Barrow en Shannon in Ierland. Dit is het eerste der wetsontwerpen, welke de regeering tot bevordering der welvaart in Ierland heeft aangekondigd. Een ontwerp tol

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2