By de Twoedo Kanier is ingekomen een wetsontwerp tot wyziging fan het yillste hoofdstuk der Staatsbelang over 1887j waarby eenige poste^ verhooging ondergaan, welke echter gevdn(j6n WOrdt door verlaging van eenige posten. Tot jij der Prov. Staten van Friesland is frozen mr. W. A. Bergsma te Dronryp, joeraal), met 1246 van de 1882 geldige stem men. De heer A. H. Kooistra, te Garyp (can- didaat dor antirevolutionnairen en Roomsch- katholieken) bekwam 567 stemmen. De l8te luitenant A. L. Klerk De Reus, die voor den tyd van 5 jaren is gedetacheerd geweest by het wapen der art. van het leger in Oost-Indië, is hier te lande teruggekeerd en ingedeeld by de 1ste comp. van het 1ste bat. 4de reg. inf., in garnizoen te Delft. Thans is de circulaire verschenen, waarin, met het oog op het voorbeeld van het buiten land, op de oprichting van een dronkaards asyl wordt aangedrongen. De genezing van duizenden dronkaards in dio gestichten is een voldongen feit. Daar hebben de lyders zeker heid om er tydeiyk, en groote kans om er biyvend herstel te vinden. Niet allen genezen, maar in goed ingerichte asyls toch 25 tot 40 percent. En die genezing wordt bereikt door het toepassen van eone doeltreffende genees wy'ze, in de eerste plaats gegrond op het stel lige voorschriftniet drinken. De smart der onthouding voor lichaam en ziel wordt zooveel mogelyk draagiyk gemaakt, beider weerstands vermogen gewekt en op alle wyzen'versterkt. Krachtig voedsel, geschikte lectuur, opwek kende' toespraak, gezonde arbeid-ziotdaar de voornaamsto geneesmiddelen, welke voorgo- schroven worden. De commissie vraagt voor die zaak mede werking, en doet in de eerste plaats een drie ledig beroep op de burgers in Nederland, aldus luidende „1. Gy allen, die de circulaire leest, voor zoover gy het met ons eens zyt, toont ons uwe instemming door toezending van een naamkaartje of oene briefkaart. 2. Mocht iemand uwer bekend zynmeteen uitnemend persoon, geschikt en geneigd voor do betrekking van directeur, hetzy om do voormelde geneeswyze óp kleine schaal toe te passen in zyne eigen woning op enkele lydershetzy om aan het hoofd to staan van oene eventueel grootere stichting, zoo verzoeken wy daarvan opgave te zenden. 3. Mochten er onder u zyn, die lust en op gewektheid gevoelen om aan het werk, dat wij tot stand wenschon te brengen, een meer werkzaam aandeel te nemen, en b. v. lid te worden van eone uitvoerende centrale of eene plaatselyke commissie, zoo zullen zy ons ver plichten door ook daarvan modedeeling te doen. Antwoorden worden ingewacht en goldeiyko hulp voor de uit den aard der zaak kostbare inrichting wordt dankbaar aangonomen dooi den heer Herman Hoyer to Dordrecht, dio bereid is nadoro inlichtingen te geven. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 3 Juli Lizard; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Juli van Southampton de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde St.-Vincent 3 Juli. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrydag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan H. C. Rant, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Lemmer; aan den burgemeester van Bodegrave, W. Lotsy, toestemming vorleend tot 1 Mei 1889 te Gouda te biyven wonen; aan den luit.-kol. der mar. A. H. W. Do Gelder vergunning vorleend tot het aannemen en dragen van het comman deurskruis 2de kl. der Hertogeiyk Saksisch- Ernestinische huisorde, hem door den hertog van Saksen-Meiningon geschonkon; H.Fer guson, arts, tydeiyk, nameiyk voor den tyd van vyf jaren, benoemd tot off. van gez. 2de kl. by het personeel van den genoesk. dienst der landmacht in West-Indiö. Gemengd Nlenw*. De persoon, die op de tentoon stelling van Oude en Nieuwo Kunstnyvlsrhoid te 's-Hage de aandacht der bezoekors trok door zyne kunstvaardigheid in het knippen van silhouetten, wordt sedert gisteren door de politie daar ter stede yverig gezocht. Hp woonde op kamers by een poelier, maar is plotseling vertrokken zonder kennisgeving. Na zy'n vertrek vermiste de poelier eene trommel, inhoudende circa f 7000 aan effecten. De administratie van de Ned.-Bell- Telefoonmaatschappy te 's-Gravenhage, heeft een nieuwen Gids uitgegeven. De -Aangesloten perceelen zyn gestegen tot 23L. Zy vestigt de byzondore aandacht op het tarief, waardoor by het geiyktydig nemen van meerdere aansluitingen of by contracten van 5-jarigen duur, de prys van f 120 per jaar en per perceel aanmerkeiyk vermindert. De Haagsche correspondent van het „Utr. Dbl." zegt dat het bezoek aan de tentoonstelling in de residentie in den lateren tyd zoo treurig schraal is, dat er heel wat moeite, activiteit en mooi weer noodig zullen zyn om den verloren tyd nog in te halen, ook voor de pachters van het feestterrein, die steen en been klagen over de teleurstelling. De maatschappy „Holland" te Sclieveningen, die dezer dagen den Koning de eerste nieuwe Hollandsche haring zond, heefc in antwoord op haar geschenk van Z. M. een zeer vleiend schryven, benevens oene flinke gratificatie ontvangen. Getrouw aan hunne mededee- ling in de plaatselyke bladen, hebben gister avond meerendeels alle winkeliers en magazijn- houders te Rotterdam om 9 uren gesloten. Op de Korte Hoogstraat, Hoogstraat ën Hoofd- steeg waren, behalve de sigarenwinkels en de winkels der bakkers, na negenen geen 50 winkels meer opende meeste waren van Israëlietische eigenaars. Eenige winkeliers te Amster dam doen ook weder eene doging om het uur van sluiting der magazynen in de hoofdstraten te vervroegen, tèn einde den bedienden wat meer vrijen tyd te geven. De heer J. K. doet in „Het Nbl. van Ned." een boroep op zyne collega's om hem in die poging te steunen, en bestrydt, uit eigen erva ring, de bewering, dat de klanten de winke liers, die op deze wyzo zich het lot hunner bedienden aantrekken, zouden tegenwerken. Ten huize van den heer G. P. J. Klep, op den Haagdyk te Breda, had Zaterdag een droevig ongeluk plaats. Nadat des avonds eene der dienstboden de kinderen naar hunne slaapkamer had gebracht, werd een oogenblik later mevrouw Klep opgeschrikt door het gereep om hulp. Naar boven yiende, ontdekte zy haar ruim vyfjarig zoontje, dat met be hulp van lucifers eene courant had in brand gestoken, in lichterlaaie, op welk gezicht de moeder in bezwyming viel en daardoor niet in staat was hulp te verleenen. Op het voort durend geschreeuw van den ongolukkigen knaap kwam er spoedig andere hulp dagen, en werden de vlammen gebluscht en onmid- deliyk geneeskundige hulp ingeroepen. Het mocht helaas 1 weinig baten. Reeds den vol genden dag overleed het aanvallige kind na smarteiyk lyden. (N. B. C Gisteren had te Ingen een treurig ongeluk plaats. Een oppassend jongeling, die een paard, gespannen voor oene kar, beladen met körsenladders, wilde tegenhouden, toen het dier er van doorging, werd overreden, zoodat hy op de plaats dood bleef. Den on gelukkige was het rad over de borst gegaan, terwijl hy tevens een trap van het paard ontvangen had. Uit Yenendaal wordt aan de „N. R. C." gemeld: Gisteren werd alhier, nadat het lyk van H. D. gerechtolyk ge schouwd was, het onderzoek voortgezet, en werd zekere R. Van d. M. op bevel van den officier van justitie gevangengenomen, als ver dacht D. te hebben doodgeslagen. Onder de festiviteiten, op den 28sten Aug. te Groningen te houden, zal dit jaar een reclame-optocht voorkomen. Te Bath (Zeeland) is de baan wachter Willemse op den Ooster-Scheldedam door een trein overreden en gedood. De on gelukkige was een oppassend man en laat eene jeugdige vrouw met twee kleine kinde ren na. Een jongmonsch wilde journa list worden. Hem word opgedragen eene lezing te gaan by wonen en er een verslag van te schryven. De veelbelovende journalist nam de aantoekeningen —uit den hoed van den spreker, terwyl deze met iemand anders bezig was. Hy gaf den volgenden morgen een uitstekend ver slag van het gesprokene in zyn blad. De uit gever was zeer tovredon over hetgeen hy las, maar zyne ingenomenheid met den jeugdigen medewerker klom niet, toen hy in den loop van den dag vernam dat de lezing niet door was gegaan, omdat de spreker zyn manuscript verloren had. Te Fuenterabia had de vrouw van een visscher dezer dagen haar kindje van ongeveer oen jaar in de wieg een oogen blik moeten alleen laten. Toen zy terugkwam, zag zy eenen buitengewoon grooten rat, welke reeds een der handjes van het arme wicht verslonden had, aan een der oortjes knagen. Op haar gegil vluchtte het dier weg. De toestand van het arme kind is hopeloos. Aan een der inkasseerders van de Fransche Bank te Lyon, is eene som van 180,000 franken ontstolen, terwyl hy zich op het kantoor der „Société Lyonnaise" bevond. Verleden Zondag gingen te Pa- rys de echtgenooten Huhebelle hun zoon, luitenant by de dragonders, die ernstig ziek lag, bezoeken. Eenige oogenblikken na hunne aankomst gaf hy den geest en dit greep mevrouw Hunebelle zóó aan, dat zy dood nederviel. Zy bleek eene hartkwaal gehad te hebben. De vader werd krankzinnig en moest naar een gesticht worden overgebracht. De stekende muggen, wier ryk nu langzamerhand alweer aankomt, worden algemoon als kwaadaardige vyanden der men- schen beschouwd. Maar een Engelschman, Sullivan Thomas genaamd, beweert dat de gonzende verstoorders onzer nachtrust tot do „nuttige insecten" behooren. - Van de 24 dagen, welke zy leven, zegt hy, besteden de muggen slechts 8 om ons te kwellen. De overige 16 dagen houden zy zich bezig met het zuiveren van stilstaand water, door allerlei schadelyke organismen daarin te verdelgen. Dezer dagen is te Barnay, in het Fransche departement Saone-et-Loire, de blik sem geslagen fn eene school. Twee kinderen, van tien en negen jaren, bleven op de plaats dood 'én tien anderen werdén, evenals deender- wyzer, licht gekwetst. Men zegt dat Zola aan een Ita liaan vergunning gaf van „Nana" een ope rettetekst te maken. Men schryft uit Parys aan de „Kólln. Ztg.": In Frankryk is groote misnoegdheid ont staan over het feit, dat de officiëele Moniteur beige" thans gedeelteiyk in de Vlaamsche taal verschynt. De „Liberté" maakt de opmerking dat dit 'kleine feit van groote beteekenis is; het is de uitdrukking van den wensch des konings en zijner geheele familie, om een nieuwen slagboom aan te brengen tusschen Frankryk en België. Het Fransch-sprekende België ge- lykt te veel op een lid van het Fransche huisgezin, dat zich heeft geëmancipeerdhet Vlaamsch-sprekende België nadert meer aan Duitschland en is byna te beschouwen als een verloren kind, dat men weder opneemt in de Téutoon'sche familie. België vergete evenals Italië den tegenzin, welken het tegen het Duitsche ryk heeft. Deze bekrachtiging dor Belgische nationaliteit zy eene uitdaging aan de Walen en de Brabanders, van wie toch de aansporing tot de bovryding van de O03- tenryksche en ten laatste van de Hollatidscho heerschappy is uitgegaan. Tot zoover de „Liberté", aan wier gebrek aan geschiedkundige kennis het toegeschre ven mag worden dat zy vergeet dat do Neder landen, zoo lang zy tot het Duitsche ryk onder de hertogen van Bourgondië behoorden, eene glansryke rol vervulden en eerst in ver val kwamen toen hun het Spaansche juk werd opgelegd, dat zy daarna door Frankryk, onder Lodewyk XIV, die ze in vredestyd overviel en byna alle voorname steden des ryks beschieten deed, vreeselyk werden ge teisterd, dat Napoleon I, nadat Frankryk hun reeds te voren een deel hunner provinciën had ontweldigd, de gezamenlyke Nederlanden inlyfde en dat zy later eerst weder tot hun vorigen bloei kwamen, nadat zy in 1815 van Frankryk gescheiden waren. Aan dit geheole verleden der Nederlanden, met inbegrip van België, daaraan denkt men in België niet gaarne terug, want dat past weinig by den sirenenzang der Fransche pers te Parys en der Franschgezinde in België. Eén stuiverschadevergoeding voor een belasterden jockey. Onlangs werd vermeld dat sedert eenigen tyd te Londen een geding voor den rechter aanhangig was, waarin de bekende jockey Wood een blad van laster beschuldigde. Het blad had o. a. be weerd dat hy by zekeren wedren met opzet het paard, dat hy bereed, had doen verliezen. Een groot aantal getuigen zyn gehoord en ten slotte heeft de rechtbank den jockey in het geiyk gesteld, maar de schadevergoeding, door het blad hem uit te betalen, gesteld op één stuiver. Natuurlyk is de schadevergoeding zoo laag gesteld, omdat de algemeene indruk der ge tuigenissen van dien aard was, dat men de schuld van den jockey wel niet bepaald be wezen kon achten, maar toch grond kreeg voor zeer ongunstige vermoedens omtrent hem niet alleen, maar aangaande velerlei slechte praktyken in de sportswereld. De directeur van do rivierbad- inrichting te Mainz, waar verleden week twee vrouwen verdronken, is door de stedelyke autoriteit van zyn post ontzet. Te Borsad, een dorpje in Hon garije, zou een der schoonste meisjes van het dorp trouwen met een inwoner eener naburige plaats. Toen echter de bruidegom, nadat het huwelyk gesloten was, zyn bruidje wilde medenemen, trachtten eenige jonge mannen uit Borsad dit te verhinderen en er had een bloedig gevecht plaats, waarby acht boeren gedood en een twintigtal gewond werden. Daarop staken de vrienden van den bruidegom het dorp in brand. De politie maakte een eind aan het gevecht en nam de ergste belhamels in verzekerde bewaring. Zaterdag werden er in de haven van Portsmouth proeven met torpedo'sge nomen. Eéne dezer verdwaalde en trof een daar liggend Engelsch oorlogsschipzy maakte een zeer gevaarlyk gat, zoodat het Bchip met moeite voor zinken bewaard werd. Te Rochdale (Texas) is vóór eenige dagen een groot hotel afgebrand en van 13 per sonen, die zich in het gebouw bevonden, zyn er elf omgekomen. Toen het noodsein gege ven werd, tegen 4 uren 's morgens, stond het hotel reeds van beneden tot boven in vollen brand. Één reiziger sprong door het venster en was terstond dood. Een ander, die insgelyks door het venster sprong, 'was zeer prg. verbrand en gekwetst. De eigenaar Werd half verstikt uit de vlammen gehaald zyn haar, baard en kleeren, alles stond in brand; zyne vrouw en vier kinderen zyn in het vuur omgekomen. De schade der verzekering s- maatschappyen by den brand te Sundsvall moet ongeveer twintig millioen kronen bedra gen. De koning van Zweden heeft uit eigen middelen 4000 en uit de staatskas 50,000 kronen ter beschikking gesteld. Het dorpje Lilla Edet, by Göteborg, dat zoo goed als geheel afbrandde, was by reizigers, die de Trollhattanvallen bezoeken, goed bekend; er waren eene bank, eene apotheek en verscheidene openbare gebouwen en ny verheidsinrichtingen. Te Stockholm hebben de vorige week op één dag niet minder dan zeven branden en ver scheidene ontploffingen plaats gehad, die echter geene schade aanrichtten. Stoombuoten, welke uit de Bothnische Golf komen, berichten dat zy uit zee verscheidene boschbranden hadden waargenomen. Ook in Noorwegen schynen voortdurend nieuwe branden te ontstaan. BUITENLAND. Frankryk. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting heeft de heer Flourens de regeering geïnterpelleerd over het gebeurde te Carcassone. De minister-president Floquet verdedigdé den prefect van Aude, onder de toejuichingen der linkerzydo. „Wy laken ten zeerste", zeide de minister, „de ongeoorloofde handelingen by de verkiezingen, maar men geloove niet dat die vergrypen algemeen zyn. Indien de Kamer meent dat het ministerie zyn plicht niet heeft gedaan, dan moet zy het wegzen den. Zonder ongekrenkt gezag willen wy niet aan het bestuur blijven." De Kamer verwierp de oenvoudigeorde van den dag en nam met 326 tegen 172 stemmen eene motie van vertrouwen aan. Het kasteel Chenonceaux, van mevr. Pelouze, de zuster van den heer Wilson, eenmaal het eigendom van Frans I, zal wegens schuld verkocht worden. Om allen te voldoen zal het 1,800,000 fr. moeten opbrengen. Df heer Wilson heeft verklaard dat de schuldei zynor zuster hem niet aangingen, en tod werden die, indien men de „Figaro" geloover mag, te zynen behoeve, immers om hem iitB het politieke leven te „lanceeren", als afge vaardigde te doen verkiezen enz., aangegaan Ook worden over zyn hoofd de heftigste ve-: wyten van verontwaardigde personen en blade uitgestort. Het duel tusschen Weiller en Cunï d'Ornano gaat niet door. De getuigen hebl de zaak geschikt. Te Parys wordt eene expeditie geori niseerd om Stanley en Emin-Pacha ter li te komen. De reiziger Solier zal die exped leiden. DultaohlamdL De keizer zal den 13den dezer aan boon- van het stoomjacht „Hohenzollern" over van Kiel naar St.-Petersburg vertrekken,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2