hem de Leopoldsorde. By het zooeven ge noemde bezoek van Koning Willem III in Zeeland, voerde Do Jonge Yan Ellemeet de eerewacht onvermoeid en men zou schier kunnen zeggen, mot distinctie en smaak aan, wat door het commandeurskruis der Eikekroon ■word erkond. Van een aantal wetenschappelijke instel lingen in Nederland en elders was hy eerelid. Zooals bekend is, werd nog kort geleden in de algemeene vorgadering van de „Maatschappij der Nederlandsche letterkunde" op 21 Juni 11., aan den heer De Jonge Van Ellemeet het eerelidmaatschapdiermaatschappy aangeboden. Een man als De Jonge Van Ellemeet was een waardig vertegenwoordiger van een kring, die, helaas, aan het uitsterven schijnt. De ver mogende, beschaafde, kunstlievende landedel man is eon hoogst gewichtige schakel in de maatschappelyke samenleving, gelijk de Neder landers in onzen gouden tyd zóó goed begre pen on zóó duidelyk bewezen hebben. (M. C.) De Staatscommissie tot het onderzook van den toestand van den Landbouw, hield hare jongste vergadering ten„Huise da Cloese", het buitenverblijf van haren voorzitter mr. C. J. Sickesz, by Lochem, die voor deze gele genheid den leden der Commissie een diner aanbood. Heden wordt jhr. rar. Wttewaal van Stoetwegen, onze buitengewone gezant en ge volmachtigd minister te St. Petersburg, in de residentio verwacht. ZExc. zal zyn introk nemen in het „Hotel Paulez" aldaar. By beschikkingen van den minister van binnenhmdsche zaken, van 2 Juli -is dr. L. Wirth, leeraar aan het gymnasium te Utrecht, tot wederopzegging toegelaten als privaatdo cent in de faculteit der letteren aan de Ryks- univereiteit aldaar, om onderwijs te geven in do Hoogd. taal en letterkundeis O. N. Itz te Delft, met ingang van 16 Juli eerstkomende tot September daaraanvolgende, benoemd tot opzichter-teekenaar, ten behoeve van de bewaring van en het toezicht op de gedenkteekenen van vaderlandsche geschiede nis en kunst. Naar wy vernomen, is de inspecteur van don waterstaat J. F. W. Conrad by kon. besluit benoemd tot vertegenwoordiger der Neder landsche Regeering op het internationale con gres voor schoepvaart, dat van 19 tot 25 Augus tus a. s. zal gehouden worden te Frankfort aan den Main. De historische optocht, welke, ter ge legenheid van den te vieren „Prinsesse-dag" te Amsterdam zal gehouden worden, belooft zeer schitterend te zullen zün. De stoet, welke meer dan 130 gekostumeerde deelnemers, waarvan velen te paard, zal tellen, zal tot onderwerp hebben„De Nassau's en de Ne derlanden" on verdeeld zyn in acht groepen, even zoovele hoofdmomenten voorstellende uit onze vaderlandsche geschiedenis. De Re- gelings commissie bostaat uit de heeren mr. J. Kappeyno Van de Coppello, president; dr. J. Idsinga, secretaris; C. L. Van Kosteren, penningmeester; M. Merens en J. VanSche- vichaven. De heeren P. H. Witkamp, David Van der Keilen en Ph. Van der Keilen treden als adviseurs op. (Hbl.) De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Eyks schatkist op 30 Juni bedroeg: by do Nederl. Bank f 28,112,386.82'/i en by de betaalmeesters f 1,900,221.43'/,, te zamen f 30,012,608.26. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 6 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 1 Juli; de „Drente" wordt 2 Juli van Java te Rotterdam verwacht; de „P. Caland," van Nieuw-Tork naar Amsterdam, passeerde 2 Juli Wight; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, is 2 Juli te Southamp ton aangekomen; do „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 2 Juli; de „Prins Willom I" vertrok 30 Juni van Nieuw-York naar West-Indië; de „Suma tra" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Juli te Suez. Z. M. heeft buiten werking gesteld het besluit van 5 Nov. 1883, waarby aan den kapelmeester van het muziekcorps der dienst doende schuttery te Dordrecht, C. Van der Linden, als zoodanig de personeele rang van 2de luit. is toegekend; benoomd jhr. mr. T. Van Beyma thoe Kingma, te Lemmer, met ingang van 15 Juli a. s., opnieuw tot school opziener in het arrondissement Lemmer; don werktuigmaker by 's Ryks werf te Amster dam H. Kooko, met 1 Juli 1888, tot comman deur der werktuigmakers by die werf; met ingang van 1 September 1888, den heer R. Ten Raa, gewezen leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Sneek, voor den tyd van één jaar benoemd tot leeraar in de Engelscho taal- en letterkunde en de aardrykskundo aan de Koninklyko Militaire Academie te Breda; den kapitein W. A. J. Van den Hurk, commandant van het algemeen depót van discipline, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan be paald op f 1560 's jaarsbenoemd by het wapen der infanterie, tot commandant van het algemeen depót van discipline, den kapitein A. J. R. De Vrede, van het 3de reg. inf.; den heer P. Hoyting, gewezen predikant by de Protestantsche gemeente te Poerworedjo (Bagelen), met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van penBioen. Gememgd NUavva. Door den brigadier-majoor der ryksveldwacht te Leiden is proces-verbaal opgemaakt tegen Tb. v. d. L., te Wassenaar, koopman, wegens zich bedriegiyk gelden te doen afgeven onder valsche qualiteit. Op vermoeden van valschheid is alhier weer in be3lag genomen een ryks- daalder met de beeltenis van koning Willem III on het jaartal 1868. Tegeneen arbeider, die van een door een muur en eene breede vaart om- goven stuk land te Sassenheim eene hoeveel heid bloemen had ontvreemd en dit feit vel- ledig erkende, vorderde substituut officier van justitie, mr. Ort, heden ,2 maanden gevan genisstraf, en tegen een metselaarsknecht, die onlangs den Loosduinschen weg te 's-Hage ln rep en roer bracht door het maken van een geweldig rumoer en die by zyne arrestatie de politie mishandelde, 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. Voor de Clingendaal Stakes (wedren op de vlakke baan, prys f 1200), op 9 Aug. zyn 19 vreemde paarden aange geven voor de Schevenlngen Stakes (wedren met hindernissen, prys f 1500) 15 vreemde paardon, en voor Den Haag Stakes (wedren op de vlakke baan, prys f 800) op. 10 Aug. 15 vreemde paarden en „Jarl" van luit. Metelerkamp. Voor de Wassenaar Stakes, prys f 1500, zyn ook enkel vreemde paarden (10) aangegeven. By het paaltje springen opde Hoefkade te 's-Hage, sloeg gistermiddag een negenjarige jongen zoo hevig tegen een paal aan, dat hy ineenzakte en weinige oogenblik- ken later overleed. Te 's-Gravenhago is geopend een bureau voor dienstbetrekkingen, ingoricht in den trant van de werkmansbeurs te Am sterdam en in enkele plaatsen van het bui tenland. Schoveningon zal binnonkort eene gelegenheid tot uitspanning meer bezit ten. Naar wy vernemen, is op het terrein achter de remise van de tramway en „het koepeltje in duin" de baan afgebakend voor de inrichting van oene z. g. golvende baan. Deze in het buitonland reeds bekende gol vende banen zyn inrichtingen, waarlangs over rails wagentjes, waarin 15 personen kunnen plaats nemen, na te zyn voortgestuwd, van zelf met groote vaart over hoogten en door laagten giyden. Met den onderbouw zou reeds binnen onkelo dagen een aanvang worden gemaakt. Naar de ,Amst." verneemt, is eene gerechtelyke instructie geopend tegen den socialist J. A. Fortuyn, wegens eene voor den burgemeester van Amsterdam beleedigende uitdrukking, door hem gebezigd in eene der verkiezingsmeetings. De galante Janmaat. Zondag ontdekto eeno jonge dame op de Prins-Hen drikkade te Amsterdam, dat haar gouden horloge verdwenen was. Zeer ontsteld snelde zy terug den Nieuwendyk op, waar een mari nier haar het verloren voorwerp ter hand stelde. Toen de dame hare portemonnaie te voorschyn haalde, zei de marinier heel leuk: „Neen, juffrouw, dat doet de majoor morgon (traktement uitbetalen), geeft uwé me maar een zoen!" De prys der Moi-kersen is te Wageningen gedaald tot 10 cents por half Kg. De kersen zyn klein en het weer der laatste dagen is voor het gewas ongunstig. Volgens een boricht uit Lerwick, is daar beslag gelegd op den te Vlaardingen tehuis behoorenden logger „Poolster", stuur man Den Hond, wegens frauduleuzen invoer door een der matrozen. De stuurman werd veroordeeld tot eene boete van f 120, welke onmiddellyk werd betaald, zoodat het schip is vrijgelaten. Do bedoelde matroos werd veroor deeld tot f 36 boete. De matroos wordt go- vangen gehouden tot do boete betaald is. In den nacht van 14 Januari 1886 werd Marie Aguétant, eene vrouw van verdachte zeden, in hare woning te Parys ver moord door een man, bekend onder den naam va« „l'Américain." Vele aanhoudingen werden gedaan, doch alles was vruchteloos en de politie wanhoopte, ooit den moordenaar in handen te krygen. In November 11. echter werd zekere Prado, in het „Hotel du Palais" te Parys op heeterdaad betrapt, toen hy een geldkoffer wilde open breken. Prado nam de vlucht en loste zelfs een revolverschot op een politieagent, die hem wat te dicht op de hielen zatde agent werd in het aangezicht gewond, doch Prado aangehouden. Voor het gerecht weigerde hy stellig de minste inlichting te geven over zyne identiteit of over zyn verbiyf te Parys. Het onderzoek duurde voort, toen den 20sten der vorige maand eene naamlooze aanklacht in kwam, waarin gezegd werd dat Prado een Spanjaard was, Prado y Rido genaamd, en de ■moordenaar van Marie Aguétant. Verder wor den er nog inlichtingen gegeven, welke juist bleken te zyn. Een nieuw onderzoek bracht nu aan het licht dat Prado, ofschoon zonder middolen van bestaan, een weelderig leven had geleld. Hy speelde, grof enz. Het kwam nu ook uit dat eene vrouw, zekere Marie Renaud zich noemende gravin. De Linska waarmede Prado betrekkingen onderhield, met hem verschillende diefstallen had gepleegd. De zoogenaamde gravin werd te Marenne8, ln de Beneden Charente, aange houden en in de gevangenis van Bordeaux gebracht. Eerst wilde zy niets uitbrengen; doch vóór eenige dagen verklaarde zy dat Padro y Rido haar inderdaad had bekend Marie Aguétant te hebben vermoord. Zy gaf zelf3 den naam en het adres op der opkoo- pers, waar Prado de juweelen had verkocht van zyn slachtoffer. Deze opkoopers wonen in Spanjehet Fransche gerecht heeft de Spaan- sche overheden van de zaak onderrichtmen vertrouwt dat die juweelen zullen toruggo- vonden en naar Parys gestuurd worden. Prado y Rido loochent ten stelligste den moord te hebben gepleegd. Doch verscheidene getuigen, waartusschen eene vriendin van Marie Aguétant, verklaren in hemden„Amé- ricain" te herkennen. Het Parket moet ook de overtuiging hebben dat Prado de beruchte „bruine man" is, waar van zoo dikwyis sprake was in hèt proces- Pranzini en die aangezien werd als de mede plichtige van den moord op Marie Regnault en hare huisgenooten. Evenals Pranzini spreekt Prado verschil lende talen. Het te London aangekomen stoom schip „Umbria" bericht dat een visschers- schip, de „Isabella", in de Zuidzee is ver gaan. Van de bemanning zyn 14 personen verdronken, terwyl de overige 5 door do „Umbria" gered zyn. In het Westen van de Vereenigde Staten hebben 100,000 yzerwerkors den arbeid gestaakt, waardoor, naar gevreesd wordt, ongeveer tachtig smederyen stilstaan. Op eene daarop betrekking hefa- bende vraag, heeft de hofmaarschalk doen ant woorden dat de Duitsche keizer Wilhelm II geene byzondere voorliefde voor eene bepaalde bloem heeft, maar dat de keizerin do gele maarschalk Niel-roos de voorkeur boven alle bloemen geeft. Zekere Duchesne te Parys, die eene vrouw, van wier treurige „verdienste" hij leefde, in woede den neus had afgebeten, is deswege tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld. BUITENLAND. Frankryk. De Eiffel-toren te Parys begint reeds eene merkwaardige hoogte te bereiken. De Parysche pers is den 4den Juli aan een dejeuner ge- noodigd, dat de heer Eiffel op de eerste ver dieping van den toren, 60 meter boven den beganen grond, haar zal aanbieden. De Parysche Salon is Zondag gosloten; de ontvangsten waren 330,000 fr., togen 340,000 in 1887. Te Parys heeft de hertog van Genua een banket gegeven ter eere van zyne gasten, den hertog van Edinburg, den prins van Batten- berg en prins George van Wales. Gedurende zyn verbiyf te Parys, heeft de Rumeensche minister van buitenlandsche zaken eene leening van 40 millioen florynen weten te sluiten. Op zyne doorreis zal hy te Weenen een onderhoud hebben met ICalnocky. De koningin-regentes van Spanje heeft het grootkruis der Orde van „Verdienste ter zee" toegekend aan den Franschen vlootvoogd in de Middellandsche Zee. Carnot, de president der Fransche repu bliek, zal een gedeelte van den zomer op het paleis te Fontainebleau gaan doorbrengen. De regeering vraagt 6000 franken by de Kamers aan voor kosten van inrichting; de rest, ver lichting enz., zal door Camot zelf bekostigd worden. DmltaoUand. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt het vol gende, als antwoord op de afkeuring, welke de pasmaatregelen in den Elzas van verschil lende zyden gevonden hebben: De inlyving van den Elzas geschiedde uit overwegingen van strategischen aard, als be schutting tegen een inval van Frankryk. De indruk onder de bevolking aan de grenzen dor Vogeezen moet versterkt, de toepassing verscherpt worden. Het is in deze richting dat de dwangmaatregelen op het passtelset hunne uitwerking moeten hebben, al geschiedt dit nog niet in voldoende mate. Verdere maatregelen zullen dan ook volgen en volge houden moeten worden, wanneer men den Elzas stelselmatig van Frankryk wil losma ken. Het Duitsche ryk kan niet aan den lei- -band. van-Elzae-Lotharingen-loopon, maar moet de bescherming zyner grenzen regelen-naar eigen belang, zonder te letten opde-gevolg«v welke daaruit kunnen ontstaan. Keizer Wilhelm II heeft in den vorm van een brief aan prins Von Bismarck zyn hartelyken dank uitgedrukt voor de vele- bewyzen van deelneming, welke hy by den dood zyns vaders uit alle oorden der wereld mocht ontvangen, en voor de bloemen en kransen, welke ter eero van den overleden vorst gezonden werden. Inzonderheid wordt door den keizer melding gemaakt van de be tuigingen van rouwbeklag, uit Elzas-Lotharin- gen ontvangen. De onder staatssecretaris Herrfürth is als opvolger van Von Puttkamer, tot minister van staat en minister van binnenlandsche zaken benoemd. Deze benoeming heeft algemeen opzien ver wekt, daar er tot op het laatste oogenblik nog een levendige stryd in de pers gevoerd werd over de vraag, of een lid der midden- partyen dan wel een conservatief tot opvolger van Von Puttkamer zou gekozen worden. Herr fürth was tot dusver voorzitter van de examen commissie voor hoogere ambtenaren, en hy heeft geen politiek verleden. Zyne be noeming beteekent dus oen kleurloos minis terie, natuurlijk onder Von Bismarck's lei ding. Te gelykertyd worden eenige belangryke mutaties in den hoogen staatsdienst in het verschiet gesteld. De „Börsenzeitung" bericht dat een offi ciéél rapport omtrent de ziekte van wylen keizer Frederik binnenkort zal verschynen. Voorts moet dr. Mackenzie met beslistheid opgekomen zyn tegen het bericht, als zou hy zich tegenover den Hollandschen inter viewer hebben uitgelaten in dien zin dat hy het bestaan van kanker zou verzwegen heb ben om het instellen van een regentschap te voorkomen. De berichtgever van het „Haag- sche Dagblad" had hem gevraagd, of een tydig bekend worden van het bestaan van kanker tot het instellen van een regentschap zou geleid hebben. Op die vraag zou Mackenzie niet hebben willen antwoorden. Een Elzasser en een Pool, twee soldaten te Hoexter in garnizoen, hebben aan keizer Wilhelm den eed van getrouwheid niet willen afleggen. De Elzasser verklaarde onomwonden dat hy slechts aan ééne regeering getrouw kon zyn, namelyk aan die van Frankryk. Belde soldaten zyn gearresteerd. Prins Hendrik van Pruisen, broeder des keizers, heeft zyne jonge vrouw de stad Kiel, waar het paar zich vestigen zal, binnen geleid. De stad is feesteiyk versierd en de harteiykste ontvangst van de zyde der be volking is het jonge paar ten deel gevallen. Beljfië. Volgens de Zaterdag 11. openbaar gemaakte uitkomsten der volkstelling op 31 Dec. 11. telde België 5,974,743 inwoners, waaronder 2,991,650 vrouwen. De gemeente Antwerpen telde 210,554, de gemeente Brussel 177,523 inwoners (het district Brussel 709,000.) De Belgische „Moniteur" is met deze maand voor een gedeelte ook in het Vlaamsch

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2