Art. 6. Vordoringen, ontstaan ten gevolge van ontduiking dezer bepalingen, hebben geene rechtsgeldigheid. Art. 7. Aansprakolyk zijn: wegens overtreding van art. 1 on *t de werk gevers; wegens overtreding van art. 2 de werk gevers en tappers; wogens overtreding van art. 5 de werk gevers en winkelhouders. Art. 8. Overtreding dezer wet wordt gestraft met eene geldboete van 100 tot 250 gulden, by wanbetaling te vervangendoor hechtonis van ten hoogste 25 dagen. %y eerste herhaling wordt de overtreding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste C maanden. By volgende herhaling wordt de overtreding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 maanden, ontzetting van het recht van kiezen en verkiesbaarheid gedurende 4 jaar en van het recht tot uitoefening van het beroep van winkolhouder; en voor zooverre het den tappers betreft, wordt hun bij overtreding het vergunningsrecht ontnomen. Overgangsbepaling. Do schulden der arbei ders, ontstaan ten gevolge van het verkoopen vqn winkelwaren in den winkel der werk gevers, worden van Staatswege afbetaald in dier voege, dat van de geboekte schuld zal worden vergoed. De uitslag van het eind-examen der rolytechnische School te Delft is als volgt: Er hadden zich aangegeven 65 candidaten, waarvan zich vóór of gedurende het examen terugtrokken 4 candidaton. Het examen voor civiel-ingenieur is afgelegd door 23, voor bouw kundig ing. door 4, voor scheepsbouwkundig mg. door 4, voor werktuigkundig ing. door 14, voor technoloog door 6, terwyi het eerste gedeelte van het technologen-examen is afge legd door 10 candidaten. Geslaagd, zijn Voor civiel-ingenieur, de hoeren: G. H. Broekman, A. C. Danckaerts, J. G. G. Feith, Ch. M. A. Hartman Jr., J. C. Heuff, J. L. Huysinga, F. A. R. A. baron Van Ittersiim, N. C. Kist, J. F. Quant, H. E. Ram, G. Roo seboom, W. Rutgers, M. Corstius Sissingh, jbr. H. G. Six, H. C. J. Strengnaerts, G, D. üittien, J. C. Voorduin. Voor architect de heerenG. N. Itz, W, H. Kam, J. Limburg, J. A. G. Van der Steur. Voor scheepsbouwkundig ingenieur de hoe ren M. E. H. Ch. Bongaerts, G. J. Bosman, 11. Westerbaan Huurling, J. M. Prins Visser. Voor werktuigkundig ingenieur de heeren: J. N. v. Affolen v. Saemsfoort, D. J. Burger, O. J. G. Van C as pol, K. H. Hylkoma, H. E. Hoekstra, H. De Vrios Robbé, Cd. F. Stork, J. Van der Struyf, J. W. Tideman, F. J. Vaes, S. J. Voenstra, W. Willink. Voor technoloog de heeren: P. Ferman, A. *A. A. Sollewijn Gelpke, J. Van Ilaarst, jhr. M. G. De Soriüre, A. Spakler, P. J. Van der Veen. Voor technoloog (1ste ged.) de heeren: W. A. Beukers A.Jz., J. M. Furstner, J. H. Fon tein, J. J. Hazewinkel, E. F. Van Zanten Jut, F. H. Van Leent, J. C. Van Markon Wz., R. J. Scherius, A. Verschoor W.Lzn. Het stoomschip „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1" Juli Kaap St.-Vincent; do „Zaandam" vertrok 30 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; do „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 1 Juli Dover; do „P. Caland", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 1 Juli Lizard gepasseerd; de „Schiedam" is 1 Juli van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Z. H. heeft benoemd tot kantonrechtor- plaatsvervanger in hot kanton Woorden den lieor J. C. J. Pels Ryckon, ontvanger der registratie en domeinen te Woerden. Gemengd Nlenwi. In den nacht van jongstleden Zaterdag op Zondag kwam een aan den Stationsweg surveilleorenden agent van politie een hem niet onbekenden man tegen, die echtor verdacht in zyne handelingen was. Hem in het oog houdende, wa3 hy op eens tor hoogte van de buitensociëteit „Amicitia" verdwenen. Derwaarts gaande, ontdekte hy dat die man in den tuin van genoemde socië teit was en zich voor hem schuilhield achter de tent. Over de balustrade der brug te stappen en den tuin in te gaan, was voor den politieman het werk van een oogonblik en, eenmaal in den tuin zijnde, had hy ook spoedig den over- klimmer in handen, die zich in dien tusschen- yd had meester gemaakt van eenige roode en witte rozen, door hem van de aldaar staande boomon afgerukt. Naar het politiebureel overgebracht, werd wegens diefstal proces-verbaal tegen hem op gemaakt-. Een veld-artillerist, die op vry kwistige wyze van „vergunning" gebruik had gemaakt, werd gisteravond alhier achtervolgd door eene patrouille. Toen artillerist en patrouille op den Ouden Singel gekomen waren, trok de eerste zyne sabel en zwaaide met dat wapen als een wilde in het rond. Door die manoeuvre wondde hy, hoewel licht, een vreedzaam burger, die toevallig daar wandelde. De commandant der patrouille slaagde er vervolgens in het wapen van den woestaard by het gevest te grypen en den soldaat op den grond te werpen. Alsnu maakten de manschappen der pa trouille zich meester van den woeligen sinjeur en transporteerden hem naar de hoofdwacht. Een rondreizend scharensiyper bracht den nacht van Vrydag op Zaterdag door in het gras buiten de Morschpoort alhier, en werd aldaar Zaterdag door een veldwachtor aangetroffen. Deze achtte 's mans gezondheids toestand zoodanig, dat hy hem vervoerde naar het academisch ziekenhuis, alwaar de scharen siyper is overleden. Men schryft dien dood toe aan misbruik van sterken drank. By eene aan den IJ weg by den Vyfhuizerweg te Haarlemmermeer gehouden harddravery van hitten, waren vyf deelnemers. De prys is gewonnen door de hit van J. Kooy, de premie door die van Van Vlymen. De ringrydery is, na een paar ritten, onge daan gebleven. - Velen der feestvierenden schenen waar- schynlyk door de verandering van tempera tuur meer lust te gevoelen de handen eens uit de monw te steken, o. a. een vader K. vocht met zyn zoon. Bokkie verzette zich tegen de politie waarvan, naar men zegt, proces-verbaal is opgemaakt die van tyd tot tyd van sabel enz. gebruik moest maken 's Nachts te twee uren werd de herberg met geweld ontruimd. By arresten, door het gerechts hof te '8-Gravenhage gewezen, zyn bevestigd: lo. het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby een koeteier aldaar tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens, het sraan van een politie-agent -j 2o. het vonnis derzelfde rechtbank, waarby een slagersknecht aldaar tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld werd ter zake van valsch- heid in geschrifte en gebruikmaking daarvan, tweemalen gepleegd; 3o. het vonnis der rechtbank te Rotterdam, houdende veroordeeling van een werkman aldaar, tot 6 maanden gevangenisstraf ter zake van diefstal van een bos witte teenen 4o. het vonnis der Dordsche rechtbank, houdende veroordeeling van eene vrouw uit Sliedrecht, tot 10 dagen gevangenisstraf wegens het slaan van eene andere vrouw met een waschstamper 5o. het vonnis der Rotterdamsche recht bank, waarby, wegens diefstallen van duiven en kohynen, een bekl. werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en twee anderen werden vrijgesproken; 6o. het vonnis derzelfde rechtbank, waarby een arbeider uit Reeuwyk ter zake van dief stal met braak, ten nadeelo van zyn buurman, tot 5 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. De straf voor dezen bekl. werd echter ver minderd tot 2 jaren; 7o. het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarby een arbeider aldaar wegens mishan deling tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Het vonnis dor rechtbank te Zierikseo, waarby twee jongelui uit Stavenisso veroor- deold werden tot 3 maanden gevangenisstraf en een derde werd vrygesproken tor zake van mishandeling en het in 't water werpen van een arbeider, werd vernietigd. Opnieuw rechtdoende, heeft het Hof ook nu de beide eersten ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en den dorden vrygesproken. Tot aanmoediging van proces- lustige lieden deelt het „Haagsche Dgbl." mede dat in de Zaterdag door de Haagsche rechtbank gohouden zitting, door don procu reur van één der partyen, in een op de rol voorkomend civiel geding, uitstel werd ge vraagd tot.de laatste zitting van dat college vó3r de vacantie in 1889, welk ver zoek door de rechtbank werd toegestaan. In eene vorige zitting werd, in weerwil van verzet door den procureur der wederparty, in een geding op korten termyn, betreffende oen oisch tot levonsonderhoud, uitstel verleend tot na de aanstaande vacantie. Het „Rott. N b 1." kan uit- vertrouw bare bron meedoelen dat in tal van jaren het vette vee niot zoo duur is geweest als dit voorjaar. Te Purmerend wordt voortaan niemand meer in de wachtkamer of op het perron van het spoorwegstation toegelaten, die niet van een plaatsbewys voorzien is. Er zullen echter perronkaarten worden verkryg- baar gesteld voor 2'/2 cent. De opbrengst hiervan komt ten bate van het ondersteu ningsfonds der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappy. Men meldt uit Ylaardingen, dd. 30 Juni: De tweede haringjager, stoomboot Ingerid, is heden van Lerwick vertrokken m'et 166 ton volle- en 430 ton maatjesharing; slechte vangst. Ruw weder. Omtrent een geval, hetwelk dezer dagen te Roon heeft plaats gehad en waarby sprake was van vermoedelyke poging tot vergiftiging, verneemt de „N. R. C." het volgende Bastiaan Sloter, arbeider, was des namid dags in den Zeegenpolder, onder Roon, aan het werk met drie andere werklieden. Ieder had eene kruik met water by zich. Nadat die kruiken onder het werk geledigd waren, had den zy die weder met water gevuld. Sloter had de zyne na die vulling achter een hoop stroo gelegd. Eenigen tyd later er weer naar toe gegaan zynde om nog eens te drinken, bemerkte hy dat er damp en eene zwavel- óf phosphorachtige lucht uitkwam. Dit verwon derde hem te meer, omdat hy duidelyk gezien had, niet3 anders dan schoon water er in te hebben gekregen. Twee zyner mede-arbeiders hadden intusschen gezien dat hun kameraad L. zich tweemaal van de anderen had ver- wyderd en eene poos achter den hoop stroo was geweest, waar Bastiaan Sloter zyne nieuw gevulde kruik had nedergelegd. Naar aanlei ding van een vroeger voorval, ontstond er nu by de anderen dadeiyk verdenking tegen L. Deze, dit misschien bemerkende, heeft hem toon do kruik uit de handen genomen en aan den slootkant tweemaal uitgespoeld. Evenwel, ook daarna kwam er nog diezelfde leelyke lucht uit, en toen had een der anderen bemerkt, dat er iets vreemds in was biyven hangen. De kruik werd hem daarom afgenomen en des avonds na het werk in stukken geslagen, om te zien wat er toch in was. Dit geschiedde in tegenwoordigheid eener jongedochter, die eerst, evenals de anderen, uit de kruik damp zag opstygen en na het verbroken der kruifc een opgerold zoogenaamd spekwortelblad te voorschyn zag komen, dat vol gaatjes was en de bovengenoemde onaangename sterke lucht en uitwaseming verspreidde. Zaterdag z(1n al de bovenbedoelde personen door de rechteriyke autoriteit te Dordrecht in verhoor genomen. De opening der jacht op water wild in de provincie Utrocht is door Gedepu teerde Staten bepaald op Zaterdag 21 Juli a. s. De heer W. v. d. B., te Gemett, is by het baden' verdronken. Te Putte heeft een dolle hond, komende uit België, in eene weide van den veehouder Lud. Matheeuwen, gelegen op '/4 uur afstand van de Belgische grenzen, al het in de weide looponde vee gebeten. De hond is afgemaakt; voor de gemeenten Putte en Ossendrecht is bevolen dat de los- loopende honden gedurende vier maanden moeten zyn voorzien van den muilkorf. Zaterdag-morgen geraakte te Kuilenburg zekere v. B. met een zoogenaamden mallejan, bespannen met twee paarden, door dat deze schrikten, op hol; het treurig go- volg daarvan wa3, dat de man onder het voertuig viel en een eind werd voortgesleurd. Toen de paarden tot staan waren gebracht, bleek dat de voerman inwendig zware kneu zingen had bekomen; eenige uren daarna is hy overleden. Te Duurswoude (Fr.) werd een jongeling door een adder in zyn been gebeten. Dadelyk sneed hy de wonde met zyn zakmes uit, zoog haar daarna uit en ging toen naar den dokter om hulp, die, dank zyn flink ge drag, den toestand van 't jongmensch bevre digend vond. Onder St. - Michiels-Gestel is op den stal van den landbouwer Hendrik Van Sambeek eene koe aan miltvuur gestorven. De overige zich op dien stal bevindende 8 runderen zijn besmet verklaard. Eenige invloedr ij ke mannen van verschillende politieke richting hebben ge meend hot initiatief te moeten nemen tot het oprichten van een dronkaards asyl in Nederland. Eene circulaire, waarin de zaak nader wordt uiteengezet, zal in deze week verschynen. Uit Bath wordt gemeld: Zater- dag-morgen is de baanwachter Willemse op den Ooster-Schelde dam door een trein over reden en gedood. De ongelukkige was een oppassend man en laat eene jeugdige vrouw met twee kleine kinderen na. Te Foeldvar (Transylvanië) werd eene commissie, benoemd om het besluit tot byeenvoegen van kleine landbezittingen ten uitvoer te brengen, door het volk met steenen geworpen. Een rechter werd licht, een notaris zwaar gewond. De gendarmes moesten vuur geveneen man werd gedood, verscheidenen werden gewond. De leden der commissie ontkwamen met moeite aan de woede van het volk. Naar aanleiding van het proces- Habert, zegt Albert "Wolff dat het tyd wordt het duel by de wet te regelen. Art. I zou moeten luidenElk Franschman heeft het recht te duelleeren, indien by beleedigd is. Art. II: Getuigen, die niet alles deden wat zy moesten doen om het duel te voorkomen, zullen gestraft worden met opsluiting van 1 maand tot 5 jaren. Zoodoende zal men alleen getuigen vinden onder zyne ware vrienden. Niet in de Duitsche, maar in Fransche bladen vindt men melding gemaakt van het gerucht betreffende eene socialistische beweging, ten doel hebbende een aanslag op den Duitschen keizer te ondernemen. De chef der politie te Beriyn zou verklaard hebben dat sedert den doQd van keizer "Wilhelm I er eene zekere woeling heerscht onder de socialisten, die in betrekking zyn met de anarchisten van Londen. Indien de aanslag tegen den keizer gelukte, zouden de socialis ten daarin de verwezenlyking hunner hoop zien. Dientengevolge waren verscheidene per sonen aangehouden en het zou ook een ge volg geweest zyn van die bekendmakingen, dat het 'rijtuig des keizers Zondag jl. by zyne intrede in Beriyn, togert de gewoonte, door eene afdeeling kurassiers vergezeld was. Het verhaal luidt verder dat die geruchten een ernstigen grond hebben, doch wellicht met een politiek doel overdreven zyn. Te Calcutta zyn nadere berich ten gekomen omtrent het ongeluk aan boord van de stoomboot „Clan Mackintosh." De kapitein en vier andere personen schynen op de reis naar Madras door vergiftige gassen in de voorraadkamer om het leven te zyn gekomen. Een aantal manschappen, die hun te hulp wilde komen, werdon eveneens be dwelmd en niet dan met moeite kon men de levensgeesten in hen weder opwekken. Heden begint te Londen het proces, wegens laster door O'Donnell de„Times" aangedaan. Lord Hartington is als getuige ge dagvaard en zal de papieren en boeken der agrarisohe liga voor te leggen hebben. BUITENLAND. Frankryk. De heer Ferdinand De Lessep3 heeft in eene circulaire, gericht aan de oprichters, aandeelhouders, obligatiehouders en inschrij vers op de laatste Panama leening, uiteenge zet hoe door valsche geruchten en mahipu- latiën, kort voor den laatsten dag der In schrijving, eene groep van speculanten had getracht den uitslag der leening te doen mis lukken. Hy wyst er op dat reeds door 350,000 nieuwe inschrijvers 800,000 obl. 290 mill, franken, waren geplaatst. Verder deelt hy mede dat eenige groote finantiëele instellingen en bankiers in Frankryk hem toen hunne hulp hebben aangeboden, welke by aangenomen heeft, zoodat de dienst der leening, volgens de voorschriften der wet, ten volle is verzekerd. Door storting van het voorgeschreven bedrag in Fransche rente en door de regeering ge garandeerde titels zyn zoowel de uit te loten premiön als de aflossingen der obligatiën met 400 fr. verzekerd. De storting van 40 fr. of wel de volstorting (nog 340 fr. zyn te storten) moet geschieden ter plaatse waar de storting by inschry ving heeft plaats gehad, tusschen 5 en 10 Juli. De opportunistische candidaat in de Cha- rente, Weilier, heeft, naar aanleiding van eene heftige polemiek, den bekenden Bona- partistischen afgevaardigde Cuneo d'Ornano tot een duel uitgedaagd.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2