Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuw*. Zeven dwergen van Engelschen en Amerikaanschen bloede, onder wie twee prinsesjes, eene eenvoudige miss (missje), een prinsje, een generaaltje, een kapiteintje en een kleine overste, lokken dezer dagen velen, zoo grooten als kinderen, naar de Stadszaal. Die dwergen, men zou geneigd zijn te zeggen die „zeer kleine dwergen", vertoonen zich aan de blikken der in hen belangstellenden in de fraaiste toiletjes, vervaardigd naar de laatste mode der gewone schepselen, welke mod6 dus blijkbaar ook den schepter zwaait in het zoo geheimzinnige dwergenrijk. Ook schijnt de dwergenwereld hinder te hebben van zwak heid van het gezichtsorgaan of in het dragen van eon lorgnet met een allesbehalve dwerg achtig koord iets schoons te vinden, althans was het neusje van één der heertjes van zulk een wapen voorzien of er mede versierd. Het dragen van baarden of knevels schijnt echter bij de heeren dwergen nog geen gebruik te zijn. Alles wat tot de huishouding dezer dwergen behoort, is natuurlijk uiterst klein en wordt uit den aard der zaak algemeen „allerliefst" gevonden. Het gezang der kleine wezens, van wie de jongste dertien, de oudste drie en twintig jaren telt, kan, al gaan zij nóg zoo hoog staan, toch niet verheven genoemd wordenhet oor wordt er niet erg door gestreeld. Neemt men echter in aanmerking welke longetjes en keeltjes die dwergen moeten bezitten, dan is er nog reden om verbaasd te staan over de kracht, welke zij ontwikkelen, eene kracht, den niet-dwerg-pianist nu en dan misschien zelfs wel wat al te groot. Uitbundig werden de dwergen toegejuicht door het groote aantal kinderen, in de zaal aanwezig, en aardig was het te zien hoe de kleine menschen den toeschouwers handjes gaven en hoe diep zij voor hen bogen. Het schoonste oogenblik in de dwergen-voorstel ling is ongetwijfeld dat, waarop hy, die heer dier dwergen is, een zijner onderhoorigen op éóne hand in de hoogte steekt. Wil men het beeld der zeven dwergen steeds kunnen aanschouwen, dan kan men dat in de zaal bekomen; een vrouwelijke dwerg biedt aldaar eene photographie te koop aan van do kleine equipage, welke meermalen door de stad rijdt, en van hen, die zoo menig een wegens hun gemis aan de voldoende lengte, amuseerden. Een bezoek zijn de dwergen wel waard en men behoeft niet te aarzelen de kleinen te gaan bezichtigen, daar ook hooggeleerde mannen onzer stad het niet „beneden" zich geacht hobben, de dwergen met een bezoek te vereeren. Ook morgenavond zullen de dworgen in de Stadszaal optreden, naar uit eene advertentie, in dit nummer voorkomende, blijkt. Te Apeldoorn, de schoone zomer residentie van het Vorstelijk gezin, hetwelk in den laatsten tijd zoo verfraaid is geworden, heeft zich de aldaar bestaande „Voreeniging tot veraangenaming van het Verblijf" van bezoekers en bewoners van eene goede taak gekweten. Zjj heeft op vele punten in en om Apeldoorn handwijzers laten plaatsen, welke den weg aangeven voor eene heerlijke wan deling of een rijtoer. Vooral met betrekking tot de Soerensclie Bosschen, welke steeds toegankelijk zijn voor wandelaars en rijtuigen, geeft dit den bezoeker veel gemak. Zitbanken zijn hier en daar aan gebracht, terwijl op den Galgenborg, nabij het koffiehuis „Berg en Bosch" eene hut is ver rezen, vanwaar men niet alleen een prachtig uitzicht heeft over Apeldoorn, doch tevens eene goede gelegenheid heeft iets te gebrui ken. Ook heeft de Vereeniging zorg gedragen voor concerten, welke in do verschillende hotels aldaar zullen plaats hebben, tot welke concerten ieder vreemdeling vr(jen toegang heeft; wel een bewijs dus dat zij hare taak zeer juist opvat. Met het oog op de aanstaande tentoon stelling der Tuinlieden-Vereeniging, die 27, 28 en 29 Juli op het uitgestrekte en fraaie „Maria-Lust" gehouden zal worden, is het niet ondienstig mede te deelen dat de Vereeniging ook een Informatiebureau heeft opgericht, waar gratis alle inlichtingen verstrekt worden, welke vreemdelingen dienstig kunnen zijn, ook tot het bekomen van kamers, het huren of koopen van huizen enz. Thans, nu Apeldoorn ovor vijf lijnen te be reiken is, zullen zeker velen dit schoone ck»rp willen bezoeken. Eenigen tijd geloden werd door middel eener advertentie in het „N. v. d. D." het vooruitzicht geopend, om binnen korten tijd met oen kapitaal van 1200 groote win sten te behalen. Iemand, die daarop schreef, en gaarne „rijk" wilde worden, kreeg de vol gende inlichtingen „De steller dier advertentie had eene be langrijke uitvinding gedaan, eene uitvinding, waarnaar reeds zoovelen tevergeefs hadden gezocht, n.l. om een luchtballon te sturen. Het luchtschip zoude een bijzonderen vorm hebben, eene langwerpigo mand plaats voor 30 personen bieden. In tijd van oorlog zoude het dienen om schepen in den grond te boren. Reeds was de machine, welke de ballon van waterstofgas zou voorzien, gereed reeds was een tuin gratis afgestaan, waaruit de ont werper triomfantelijk zoude oprijzen. Alleen het geld ontbrak tot vervaardiging van den ballon, zegge f 1200. De winst, daarmede te behalen, zou onorm zijn." Woensdag-avond ontstond te Breda brand in het hui3 van een gepens. kapitein van het O.-I. leger en wel doordien do kapitein zich rookendo te bed had begeven. Ingeslapen zijnde, ontwaakte hy spoedig en nog bytyds, daar de bedgordynen in vlam stonden, terwyi ook zyn bed reeds in brand was. By zyne pogingen tot blusschen bekwam de oud-officier vrij ernstige brandwonden, zoo dat hy naar het gesticht in de Prins Hendrik- straat is overgebracht. De brand werd door de buren gebluscht. Verschillende handelaren, te Deventer wonende, zijn onlangs weder de dupe geworden van een oplichter, die te Amster dam had gewoond boven eene solide handels firma, wier naam hy ook had aangenomen. Toen hy de bovenwoning huurde, zeide hy tot den verhuurder, toevallig denzelfden naam te hebben als hy. Het bleek later dat dit niet waar was, maar toen was de vogel reeds ge vlogen. Er zyn kooplieden, die voor een bedrag van ruim ƒ200 er zyn ingeloopen. Overeenkomstig den eisch van het Openb. Min. is Hofstra, beschuldigd van doodslag op den liorbergier Schippers te Duin jeberd, door de rechtbank te Heerenveen ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Het slot van IJselstein, dat ge- ruimen tyd geleden aan den heer De Vries, te Weesp, voor afbraak verkocht werd, is thans byna geheel opgeruimd. De toren echter staat er nog. Er schynt mogelykheid te bestaan dat men dien zal sparen. Gisternacht brak te Rouvoen brand uit by den landbouwer J. Hoeve. Ook de onm'iddeliyk daarnaast staande boerdery van J. Hooikammer werd aangetast, en woldra lagen beide in asch. By Hoeve verbrandden 1 paard, 6 koeien, 2 vette varkens on verder de ganscho inboedel; by Hooikammer werd do levende have behalve 1 kalf en 5 biggen en ook een groot dool van den inboedel ge- rod. Beide boerderijen waren verzekord, elk a f 2000, terwyl de inboedels niet waren ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Schoonre woerd doet het b y- zondore geval zich voor, dat eene tortelduif uit twee eieren drie jongen heeft gebroed, welke allen leven; zy zyn nu 10 dagen oud. Loos alarm. Dinsdag-avond zag de schildwacht by de Fransche Bank te Parys eene brandspuit welke, toevallig voor het gebouw bleef stilstaan. In den waan dat er brand was, waarschuwde hy het hoofd kantoor en in een half uur tyds was een groot aantal stoom- en handspuiten ter plaatse met ongeveer 400 brandweermannen. BUITENLAND. FrankrjjU. De heer Mareau heeft gisteren in den Senaat den minister van justitie geïnterpelleerd over de verplaatsing van een burgemeester, die wegens ongeoorloofde handelingen by de ver kiezingen was veroordeeld. De minister trachtte den maatregel te verdedigen, doch werd met algemeene stemmen door de vergadering in het ongelyk gesteld. Baron De Worms, de bekende gedele geerde der Engelsche regeering, is te Parys aangekomen om met de Fransche regeering te onderhandelen met het oog op de aan staande hervatting der internationale Confe rentie over de suiker. Onder het garnizoen te Bayonne heer- schen de mazelen280 man zyn in het hos pitaal. Het regiment heeft de kazernes ver laten en is in don omtrek der stad gekampeerd. De hertog van Aumale heeft een schryven van dankbetuiging gericht tot den president van de commissie uit het „Institut", welke zijne terugroeping had gevraagd. De Bonapartisten hebben thans openlyk verklaard dat de candidatuur van Déroulède gehandhaafd blyft. Er zyn zeer belangryke proeven genomen met melinietbommen. Elk dezer projectielen, schynt het, springt in vijf- of zeshonderd stukken van allerlei grootto uiteen en ver spreidt bovendien eene wolk van stukjes ter grootte van erwten. De stukken zyn scherp- snydend als messen en zy worden op afstanden van 300 meter achterwaarts en 900 meter voorwaarts van do plek der ontploffing aan getroffen. In de nabyheid zou in oen veldslag alles vernield worden. By het onderzoek be treffende de ontploffing te Belfort op 10 Maart 1887, toen 17 artilleristen het leven verloren of gekwetst werden, is gebleken dat door kleine stukjes talryke, diepe en govaarlyke wonden waren toegebracht. Stukjes ter grootte van eon zandkorrel waren 10 tot 10 centimeters diep in het lichaam gedrongen. By een bezoek aan het dep. Charente ging de republikeinsche candidaat Lazere Weil- Ier naar Rouillac, waar kermis was. Hy hield daar eene toespraak tot de kiezers. Iemand riep „Weg met den Pruis" (Weiller is een Eizasser), waarop Weiller hem een klap gaf. De man maakte dat hy weg kwam en Weiller word door de aanwezigen warm gelukge wenscht. Dnltaehland. De rykskanselier Von Bismarck had gis teren een langdurig onderhoud met den keizer, omtrent de a. s. byeenkomst met den czaar. De „National Zeitung" zegt dat die byeen komst van keizer Wilhelm met den czaar waarschynlyk tusschen 10 en 15 Juli zal gehouden worden. De plaats der ontmoeting is nog niet voorgoed bepaald, evenmin al3 de weg, welken keizer Wilhelm nemen zal. Al zyn daaromtrent nog geene officiëele byzonderheden bekend, schynt het nu toch zeker dat prins Von Bismarck de byeenkomst niet zal by wonen. Voor Von Bismarck bestaat er noodzakeiykheid om zich in acht te nemen, daar ton gevolge van de gebeurtenissen der laatste maanden zyne gezondheid is aangedaan. De keizer heeft dan ook zyn raadsman dadelyk toegestaan, eenigen tyd naar buiten te gaan, zonder de samenkomst by te wonen, welke toch ook wel meer van persooniyken aard en op familiebetrekking gegrond zal zyn. Yoorloopig wordt er vermoed dat de bijeenkomst te Koningsbergen zal plaats hebben. Intusschen moet er worden gewaarschuwd tegen elke opvatting, waardoor eene te groote politieke beteekenis wordt gegeven aan deze samen komst, wolke later, bywyze van tegenwicht, ongetwyfeld zal worden gevolgd door byeen- komsten met don keizer van Oostenryk en den koning van Italië. Ook dit blad meldt dat van de kroning te Koningsbergen is afgezien. De „Reichsanzeiger" bevat eene in de warmste bewoordingen vervatte dankbetui ging des keizers voor de talryke, uit alle streken van Duitschland en daarbuiten ont vangen hartroerende betuigingen van leed wezen, naar aanleiding van den dood zyns vaders. Het slot dier dankbetuiging luidt aldus: „Evenals by myne voorvaderen, zal myn ernstig streven slechts daarheen gericht zyn, om den ongestoorden vredelievenden arbeid en het welzyn des lands te bevorderen." De troonrede, waarmede de Pruisische Landdag Woensdag geopend werd, is, naar de „Kóluische Zeitung" van goederhand ver neemt, toen de ministerraad haar aan Z. M. had voorgelegd, door den keizer nog met verscheidene zinsneden uitgebreid. Met name is dat het geval geweest met de laatste zin snede, waarin de keizer de woorden van Fre- derik don Grooten tot de zyne maakt, dat de koning in Pruisen de eerste dienaar is van zynen Staat. Toen de Duitsche Ryksdag voor het eerst door keizer Wilhelm II geopend werd, heeft het hoofdkantoor van de telegraaf te Berlyn drukker werk gehad dan nog ooit te voren het geval is geweest. Er zyn 30,491 telegrammen behandeld, met tezamen 1,254,569 woorden. G-root-BrltmniilS. Uit Durban wordt geseind dat al de be schikbare troepen van Natal bevel ontvangen hebben zich op marseh te begeven naar Zoeloe- land. Buitendien zal een bataljon heden naar Kaapstad vertrekken. De vice chamberlain, burggraafLewisham, deelde in de gisteren door het Lagerhuis ge houden zitting hot volgende medeHet is by de regeering niet bokend dat tegenwoordig veeziekten in Nederland heerschenalleen zyn in de eerste week van Mei jl. eenige aan muil- en klauwzeer lydende schapen door Nederland naar Engeland verscheept. Op 14 Mei ontving de Regeering het bericht, dat de door voer van Duitsche schapen door Nederland verboden was. De quaestie der opheffing van den beperkten invoer uit Nederland is van zeer ernstigen aard; het verzoek, deswege door de Nederlandsche regeering gedaan, is thans in overweging. Onder de opperhoofden, die de Negus van Abyssinië heeft doen ombrengen uit wraak over het vermoorden van zyn zoon, is een broeder van den veelgenoemden Ras Aloela. Een ander opperhoofd, bloedverwant van den Negus, is tegen dezen in opstand gekomen. Hoewel het Lagerhuis het Kanaal-tunnel- ontwerp verwierp, zyn de voorstanders toch in hun schik. In 1885 was de minderheid 99, in 1887 stemden 107 leden voor het out.werp, eergisteren 165. Er is dus een geregelde voor uitgang. Spanje* Volgens de officiëele opgaaf, hebben de ont vangsten der Spaansche Schatkist, voor de eerste 11 maanden van het fiscale jaar 1887/88, 25 millioen pesetas minder opgebracht dan in het overeenkomstige tydvak van het vorige administratieve jaar. Verleden Woensdag is te Barcelona twist ontstaan tusschen een Fransch inzender ter tentoonstelling en oen politie agent, die hem beschuldigde van in stryd met het reglement voorwerpen te verkoopen. Naar het schynt, heeft de eerste den laatste uitgescholden, die hem op zyne beurt op oorvegen onthaalde. Daarop schoten andere Franschen hunnen landgenoot te hulp, de agent stelde zich te weer en kwetste verscheidenen hunner. De Duitsche inzenders zagen het krakeel aan zonder er zich in te moeien. De Franschen hebben voorts hunne kassen gesloten en ver klaard zich te zullen terugtrekken. Er worden stappen gedaan om de zaak by te leggen. Turkye. Het „Journal de Paris" bevat eene depeche uit Konstantinopol, meldende dat, niettegen staande alle pogingen van den minister van financiën, het sluiten eener groote leening mislukte. Het budget zal een deficit van 68 millioen franken aanwyzen. Rumenic. De vroegere minister van oorlog van Rumenië, generaal Anghelesco, is gearresteerd wegens wanbeheer van zyn departement. De Rumeensche minister van buitenland- sche zaken, de heer Carp, is naar Berlyn ge gaan om Von Bismarck te raadplegen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad. Mag een hotelhouder in vredestyd bezwaard worden met inkwartiering of zyn zy daarvoor vry volgens de wet van 13 of 30? Dit zou ik gaarne door iemand beantwoord willen zien. U dankzeggende. H. VOORHOUT. Overleden: Johannes Salman, oud 2 maanden. OEGSTGEEST. G o b o r e n Eduard Jan, zoon v. H. Odendaal en W. Van Iterson. Hubortus Cor nells, zoon v. A. Van der Hulst en E. Meijer. Samuel, zoon v. S. Breijer en D. C. Van Dissel. Overleden: Dorothea Diederika Snijders, oud 12 jaren. Johannes Huisman, oud G5 jaren, ge huwd met Catharina Voorham. Andries Van Varik, oud 23 jaren, ongehuwd. SASSENHEIM. Overleden: Cornelia Van der Voort, weduwnaar Van Elizabeth Oxfoort, 85 j. ALKEMADE. Overleden: Petrus Koek, 10 jaar. Johannes Deters, 22 maanden. Cornelia Johannes Wcsselman, 5 jaar. HILLEGOM. Ondertrouwd: Johannes Gulde- mond en Margaretba Anna Christina Van de Vooren. Willem Van Os, wonende te Wormer, en Catharina Geziena Van Waveren. Theodoras Augustinus Maas en Hendrika Van Emmerik. Getrouwd: Arie Apswoude en Maria Teeuwen. Barthold Arnold Ten Hage, wonende te Haarlemmer meer, en Antje Huia. Geboren: AdrianuB Wilhelmis, z. van S. De Groot en J. Vink. Fraueiscua, z. van J. Rusman en J. H. Warmerdam. Anna Maria, d. van J. P. Berkhout en H- H. Bruyne. Overleden: Adrianus Van Loon, oud 2 m. OUDSHOORN. Overleden. E. Vrolijk, echtg. van A. Van Amsterdam, 57 j. WOUBRUGGE, Bevallen. C. Aartman geb. Plas- raeijer, d. J. Laroa geb. Knap, z. M. W. Van der Klauw geb. Doolaege, d. M. Zwetsloot geb. Versteegen, z. Gehuwd. W. Buis, jm. 25 j. en C. J. Van Kui lenburg, jd. 20 j. Echtscheiding tusschen: Jan Elsgeest- en Goertjc Mars, de laatste verblijfhoudeude te Apeldoorn. ZWAMMERDAM. Bevallen. A. M. Lit geb. Zwart, d. H, Van Kempen geb. Van Hoogdalen, z. C. Scheen geb. Yrisekoop, d.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6