N°. 8700. Vrijdag 29 Juni. A0. 1888. Tweede Blad. <Deze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tm: Ltideu pa S munden1.10. Fr.nco pa pMtM 1.40. AikonderltJke Nommtn.0.05. T Offloloele KennUgevingen. PEUS DER ADVHRTENTIBN: Van 1—6 regela 1.06. Iedere regel moex/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 .berekend. HONDSDOLHEID. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt in herinnering dat bij beschikking van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken van 19 September 1887 het model van muilkorf voor honden is gewijzigd en dat deze voortaan moet zijn ingericht naar de onderstaande beschrijving: „Een enkelvoudige stalen of koperen band omgeeft den hals van den hond. Do uiteinden van den band worden met behulp van een vastzittend of hangend slot zóó bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band onmoge lijk is. „Aan weêrszyden van het verticale middenvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgcdoelte van den band twee sterke metalen draden vastgeklonken, die over het aangezicht van den hond loopen, den neus tusöchen zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keelzijdo van deri band opnieuw zijn vast geklonken. Do aldus afgesloten ruimte moet toolaten dat het dier do onderkaak binnen den korf kan openen. In dwarsche richting zijn naar gelang van do grootte van den korf moerdore motaaldraden aangebracht, wier uiteinden eveneens aan den band zyn vast geklonken. „Het aantal der in dwarsche richting loopende draden eu de dikte van allo draden moeten evenredig zijn aan de lengte van den muilkorf, gemeten van den voorrand van het nekgedeelte vm in rechte lijn tot aan het meest naar vuiuu Ouegon gedeelte der dradon. „Dat aantal cn die dikte moeten minstens be dragen Bij eene korf- 1 engte van: Aantal in dwar sche richting loopende draden. Draaddikte. Minderdan Ï5 cM. 8 2 inM. 15 tot 18 4 2 18 21 5 2V2 21 21 6 2Va 24 27 7 3 27 en moer. 8 3 „Hot bestaande standaardmodel vertegenwoordigt de grens van hot kleinste type dezer schaal. „Bovendien moeten do in dwarsche richting loo- pendo draden op zoodanigen onderlingen afstand ge plaatst zijn, dat zij beletten dat tanden naar buiten uitsteken „De metaaldraden der korven moeten verbondon worden door uitvijlen der draden en opvolgend sol- deeren, zoodanig, dat er volstrekt geene scherpe of uit stekende punten aanwezig zjjn. Zij moeten vervaar digd zijn van ijzerdraad. „Het is geoorloofd do metaaldraden to bedekken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedekking geschikt metaal en don band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten vóór, om of onder den neus en den bek met eene zachte stof te bekleeden." Belanghebbenden worden uitgenoodigd zorg to dragen dat do muilkorven hunner honden geheel overeenkomen met bovenstaande omschrijving, terwijl een modelmuilkorf ter bezichtiging zoowel aan hot bureel van politie als ter Gemeente-Secretarie is nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Juni 1888. DE KANTEIi. Tjjilens do afwezigheid van den luitenant kolonel baron Van Haersolte Van den Doorn, zal de kapitoin Van Lelyveld als afdoelings- commandant dor alhier in garnizoen zjjndo artillerie optreden. Do 2de luitenant Van Weoren is inge deeld bU de 2de compagnie 2de bataljon van het 4de regt. infanterie. Hot gisteren in de openbare vergadering van don Raad van State (afdeeling voor de geschillen van bestuur) voorgelezen Koninklijk besluit van 15 Juni jl., waarbjj met hand having van het besluit van Ged. Staten van Friesland van 26 Jan. jlhoudende vervallen verklaring van het lid der Tweede Kamer R. K. Okma, te Jutrjjp, van het lidmaatschap van den Raad der gemeente'Wümbritseradeel, het daartegen door den heer Okma ingesteld heroep ongegrond is verklaard, berust in hoofdzaak op de volgende overwegingen: dat als vaststaande kan worden aangono- men dat materialen voor den bouw der school en onderwjjzerswoning te Njjland uit de maga zijnen der firma Okma Wiarda te Sneek zijn geleverd op het terrein van dien bouw; dat eene verklaring tot bevestiging van dit feit niet wordt weerlegd door dat in appèl verklaringen zijn bijgebracht om aan te toonen dat de firma tijdens bedoelden schoolbouw slechts tras en cement van de eerste quali- teit verhandelde, daar volgens de verklaring van De Jong indertijd ook juist door Okma als leverancier tegen de afkeuring is opge komen, op grond dat de afgekeurde partij cement even goed was als hot vroeger geleverde dat de bedoelde leveringen, geschiedende uit de magazijnen dor firma, haar aangingen en geacht moeten worden inderdaad door haar gedaan te zijn, al moge een bij de firma in dienst zijnde persoon er z(jn naam toe geleend hebben, zooals werkelijk is op te maken uit eene overgelegde nota, door A. J. Wiarda (den vennoot) per order J. Wiarda (den bediende der firma) gequiteerd, welke quitantie trouwens getuigt van bemoeiing van een der vennooten mot deze op naam van een bediende der firma gedreven zaken dat in het algemeen een vennoot moet ge acht worden deel te nemen aan leveringen, welke gedaan worden door eene vennootschap onder eeno firma, waarvan lijj lid is, daar hij tot de handelingen der vonnootschap medewerkt en zijn belang rechtstreeks met dat dor ven nootschap verbonden en gemoeid is; dat niet beweerd is dat reeds tijdens het doen der leveringen voor den schoolbouw te Njjland in 1883 en 1884 eene zoodanige slechte verstandhouding tusschen de vennooten zou bestaan hebben als naar hot schijnt in 1887 bestond en toen wellicht tot mindere samenwerking der vennooten kan geleid heb ben, en dat ook niets anders is aangevoerd ten bewijze dat de vennoot Okma in do leve ringen van materialen voor den schoolbouw te Njjland niet op de gewone wijze, zooals in de overige zaken der vennootschap, zou be trokken zyn geweest; dat het bovendien des te minder aanne melijk is dat hjj er niet van geweten zou heb ben, daar het hier niet betreft eono enkele handeling, welke zonder zijne voorkonnis zou kunnen verricht zijn, maar eene reeks van leveringen, gedaan in een tydvak van omstreeks drie maanden. dat nu wel niot rechtstreeks werd geloverd aan de gemoento, maar toch aan don aan nemer van het gomoontewerkdat hot gele verde rochtstreeks naar het terrein van het werk vervoerd werd, zoodat de bestemming er van niet onbekend kon zjjn, en dat het daar van gemeentewege werd gekeurd; dat, terwijl de loveringon op deze wijze geschied den, deelneming daaraan, zooals van de zijde van R. K. Okma, als lid der leverende ven nootschap, plaats had, moet beschouwd wor den als hot middellijk deelnemen aan leverin gen ton behoeve der gemeente, bjj art. 24 der gemeentewet aan leden van den Raad ver boden, en dat ook zonder twijfel op deze wjjze tusschen de bijzondere belangen van R. K. Okma en de mede aan hem als lid van het gemeentebestuur toevertrouwde belangen dor gemeente zoodanige strijd ontstond als de gemeontewet door het verbod van art. 24 hoeft willen voorkomen; dat de door appellant overgelegde brief van don burgemeester niot bewijst dat appellant door don schrijver onschuldig is bevonden, daar er niet uit blijkt dat er een verhoor of eenig ander onderzoek heeft plaats gehad, (wat bovendien door den burgemeester ontkent wordt) en evenmin hoe de burgemeester over de zaak dacht; terwijl in allen gevalle, ook al bleek dat deze den appellant niet schuldig had geoordeeld, dit oordeel op zichzelven niet afdoende zou zijn tegenover hetgeen door het thans gehouden onderzoek is gebleken. 's Konings besluit is gecontrasigneerd door den minister van binnenlandsche zaken Mackay. Kantongerecht te Leiden. Door het kantongerecht alhier zjjn ver oordeeld J. K., W. F. L. en C. v. W., te Leiden, wegens te Leiden op straat kaartspelen, •T. K., W. F. L., vrijgesproken, en C. v. W. veroordeeld tot 1 of 1 dag hechtenis. J. d. V., te Katwijk, wegens in do kom der gemeente Katwijk eene mestverzamoling hebben anders dan in een gocementen bak, tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. C. Z., te Rijnsburg, wegens te Oegstgeest honden, tot trekdieren gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebbon, tweemaal ge pleegd, tot 2-maal 10 of 2 maal 5 dagen hechtenis. S. d. H., te Oegstgeest, wegens te Oegst- geest als geleider van een voertuig, met hon den bespannen, op liet voertuig plaats nemen en de honden niet onder het voertuig gespan nen hebbonde laatste overtreding tweemaal gepleegd, tot 3 maal 6 of 3-maal 4 dagen hechtenis. J. H., te Rijnsburg, wegens te Oegstgeest oen hond, als trekdier gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebben, tot 10 of 5 dagen hechtenis. J. v. Z., te Rijnsburg, wegens dezelfde overtreding, tot 10 of 5 dagen hechtenis. C. G., te Rijnsburg, wegens te Oegstgeest als goleider van een voertuig, met honden be spannen, op het voertuig, daarmede personen vervoeren en do honden niet onder het voer tuig gespannen hebben, de laatste overtreding tweemaal geploegd, tot 4 maal 6 of 4 maal 4 dagen hechtenis. T. M., te Oegstgeest, wegens te Oegstgeest een hond, als trekdier gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebben, tot 10 of 5 dagen hechtenis. S. S., te Rjjnsburg, wegens dezelfde over treding, tot ƒ5 of 5 dagon hechtenis. H. PH. II. S., J. B. T„ J. S., P. P. d. II., P. N. en F. d. M., te Leidon; S. Z., te Delft; A. A., te Noordwijk; D. D., te Zoeterwoudo; L H. B., to Oegstgeest en J. S., te 's-Ora- vonhago, allon wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis. M. v. d. V., G. F. en A. J. H., te Leiden, allen wegens dezelfde overtreding, elk tot 0.50 of 1 dag hechtenis. Th. G. i. 't W., te Alkemade, wegens dezelfde overtreding, tot 8 d. hecht, en drie maanden plaatsing in eene rijkswerkinrichting. Th. P. J. S., te Leidon, wegens dezelfde overtreding, tot 2-maal 5 dagen hechtenis. J. B. en G. d. H., te Leiden, wegons dezelfde overtreding, elk tot 5 dagon hechtenis. V. d. H., te Loiden, wegens dezelfde over treding, tot 3 dagen hechtenis. H. M., te Alkemado, wegens dezelfde over treding, tot 15 of 3 d. hechtenis. B. Van G., en B. J. C. W., te Leiden, beiden wegens dezelfde overtreding, ,elk tot 3 of 1 dag hechtenis. J. v. R. en A. D., te Loiden, wegens dezelfde overtreding, elk tot ƒ3 of 2 d. hechtenis. J. v. d. B., te Amsterdam, wegens dezelfde overtreding tot 2 of 2 d. hechtenis. H. v. S., te Leiden, wegens dezelfde over treding tot 3 of 3 d. hechtenis. N. v. A., te Leiden, wegens dezelfde over treding, - tot 2 of 1 d. hechtenis. A. L. d. W., te Zoeterwoude, wegons do zelfde overtreding, tot 1.50 of 3 d. hecht. A. G. te Zoeterwoude; H. B, C. d. N., M. R., vr. v. S. v. R., allen te Leiden, en J. W en A. v. d. Y, wier woonplaats onbekend is, allen wegens dezelfde overtreding, - elk tot 1.50 of 2 dagen hechtenis. H. d. IIte Oegstgeest, wegens te Oegst geest als geleider van eene door honden ge trokken kar zitten op dat voertuig, en de honden niet onder hot voortuig gespannen hebben, tot 2-maal 6 of 2 maal 4 d. hecht KOLOMEN. BATAVIA, 22 26 Mei. (Vervolg.) De tuchtiging der kampongs op Selaroe, door Zr. Ms. oorlogsschepen „Van Speyk" (kapt. ter zee De Brauw), „Java" (luit. ter zee 1ste klasse Ellis) en „Flores" (luit. tor zeo 1ste kl. W. M. J. Visser), heeft mot den gewensehten uitslag plaats gehad. Een paar kampongs zjjn bjj die gelegenheid vernield moeten worden door eene landings-divisio, onder het bevel van den kapt.-luitenant ter zee Fichet. De „Van Speyk" kon al spoedig naar Java terugkeeren, en deed op dien tocht Bima en Probolingo aan. Vooral op den sultan van Bima maakte het schip een grootschen indruk. Tijdens de reis naar en het verblijf bjj Selaroe was de resident van Amboina, onder wiens leiding de onderhandelingen werden gevoerd, aan boord van het gouvernements- stoomschip „Arend". In de opgelegde boete werd berust, onder bekentenis van schuld. De regent van Bodjonegoro, over wien zooveol te doen is geweest tusschen den assistent-resident aldaar en den resident van Rembang, is uit 's lands dienst ontslagen. De „Javabode" dringt er weer oens op aan Atjeh te ontruimen. Het blad beweert dat generaal Gey Van Pittius oen plan daartoe hoeft uitgewerkt, dat in zes maanden kan worden uitgevoerd. Een vreosoljjk ongeluk had op eene der workplaatsen aan het marine établissomont te Soerabaia plaats. Een der werklieden raakte met zjjn hals beklemd in een drijfriem onder wijl de machine in volle beweging was. De arme drommel werd nu met het vliegwiel meegesleept, waardoor hij nu eens tegen don grond, dan weer tegen het dak geslingerd werd; ten bowijzo met welke enorme kracht zulks geschieddo, moge dienen dat bij de botsing tegen het dak verscheidene pannen de lucht in vlogen. Haast onnoodig te zeggen dat toen de machine eindelijk gestopt was, de ongelukkige op verscheidene plaatsen go- broken en bijna geheel misvormd was; onder wijl de dokter hem verbond, blies hjj den laatsten adem uit. (Soer.-Ort.) Naar wij vernemen, betert de heer De Vries, assistent-rosident van Billiton, van den zonnesteek, die hem heeft getroffen on waar door hij eenigen tjjd gedeeltelijk verlamd was. Soerllbl.) Soemenep is door een hevigen bandjir geteisterd. Verscheidene bruggen z(jn er weg geslagen geheele kampongs stonden onder; vele menschen vluchtten naar hoogero streken. De schade is aanzienlijk. Naar wjj vernomen, is do leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan hot Gymnasium Willem III, dr. H. Onnen, voorgedragen tot directeur van de hoogere burgerschool te Semarang. (H. B.) Do 1ste luitenant der infanterie J., van het 5de bataljon infanterie te Semarang, zal voor een raad van onderzoek moeten vor- schijnen. Door den gouverneur-generdal van Ned.-Indië zijn de volgende beBchikkingon genomen: Civiel Departement. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Macassar ia bonoemd tot buiten gewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande, bij die rechtbank J. Yoll. T ij dol ij k gesteld: Ter beach, v. d. voorz. van den landraad to Bangkalan, Madura, ten einde met dcgriffiers-werkzaamh. b\j die rechtba k te worden belast, mr W. F. Haase. Ontslagen: Op verzoek uit zijne betr., w. ziekte, do 3de commies bij do Alg. Rekenk. W. L. Van den Worm; op verz. eervol uit 'a lands dienst, de opz. 2de kl. bij den wat. en 's lands B. O. Werken J. J. Klavereteyn. Bepaald: Dat het aan den insp. van hot 1. ond. In de 3de insp.-afd. H. Meyll w. ziekte verleend 2-jarig verlof naar Europa, in stede va» met lü Juni 1888 op den 5den dier inaand zal ingaan. Dat geplaatst blijft in do rea. Preanger-Rcgcnt- achappen, de adsp.-con'r. H. C. H. Do B e. Verplaatst: Van de rea. Preanger-Regentschap- pen naar de rea. Kediri, de eontr. 2de kl. D. Burger. Geplaatst: In de contróle-afd. Kepandjen, afd. Malang, res. Paaoeroean, de contr. 2de kl. J. E. Menainga. Belast: met de waarn. der betr. van vendu meester tevens kassier bij bet vendu-dep. te Padang, J. F. E. Ten Klooster.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5