commissiën en commissiën voor de begroo- ting acht men onraadzaamdaarin ligt de kiem van een nieuw Rogeeringscollege, dat èn voor de Regeering èn voor de Vertegen woordiging belemmerend werken en op beider rechten inbreuk maken kan. In den regel dus afdeeling3onderzoek met benoeming van rap porteurs door de afdeelingen. Toch kan eene andore werkwijze soms noodig worden, zooals by het Wetboek van Strafrecht, welke achter het Reglement zou kunnen worden gedrukt als voorbeeld in een voorkomend geval. Over elk der wetsontwerpen, waaromtrent in de afdeelingen niet is gesproken, acht de com missie het niet noodig een afzonderlijk ver slag te doen uitbrengen. Geen afdeelingsonderzoek wordt uitgeschre ven omtrent wetsontwerpen, welke voor de behandeling in de Eerste Kamer door den Koning worden ingetrokken. Aan het lid of do leden der Tweede Kamer, die krachtens art. 117 der Grondwet in de Eerste Kamer oen wetsontwerp komen ver dedigen, wordt geene afzonderlijke zitplaats aangeboden; z(j nemen onder de ambtgenooten plaats, zooals dit geschiedt is met den heer Reekers. Overigens zyn van verschillende artikelen de redaction gewijzigd, is de terminologie in overeenstemming gebracht met :de Grondwet van 1887 en de nieuwe spelling gevolgd. In het onlworp-voogdijwet moet worden voorgesteld de Koningin-Regentes eventueel tot oenige voogdes te benoemen en naast haar eeu Raad van voogdij in te stellen, om de toeziende voogdy uit te oefenen. Vad.) Z. M. heeft bjj het wapen der infanterie benoemdbij hot 8de regiment, tot majoor, den kapitein F. W. A. baron Van Dedem Van Driesberg, van het 7de regiment; tot kapitein, den eersten luitenant S. P. Lindhout, van het 41e rogimont. Gemengd Nieuw*. Do Haagsche rechtbank deed hoden uitspraak in de zaken, verleden week Donderdag en jl. Maandag behandeld. De Leidsche winkelier, die voor het kan tongerecht aldaar in eene belangrijke zaak oen beslissendon eod in strijd met de waar heid had afgelegd, word tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De likdoornsnydor, tevens fabrikant in lik doornpleisters, te Rotterdam, die door het kantongerecht te Delft veroordeeld wa3 tot ƒ100 boete, omdat hij in laatstgenoemde stad eenigo der pleisters als geneesmiddel tegen andere kwalen zou hobben verkocht, werd vrijgesproken. Eindelijk word do gewezen klerk ter ge meentesecretarie in eene Noord Brabantsche gemeento, die aan zijne familieleden in de resi dentie een dreigbrief had geschreven, veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf, te ver- m' ideron met re nmnd wegens reeds on dergaan voorarrost. Dankbaar gestemd voor de blijken van belangstelling in zijn feest, onlangs ge vierd, hoeft do hoer Terwee, burgemeester van Oogstgeest, daarvan den ingezetenen blijk willen geven en dit is geschied op eene wyze, welke zeep in don smaak viel. Er werd eene vovloting georganiseerdëén lid uit elk huis gezin ontving oen lot in die loterij, waarvoor zich 300 personen aanmeldden. Met den afloop was iodereen bost tevreden, zoo ook met het prjjsbiljarten, voor do jonge Heden uitge schreven. Als prijs was eene pendule uitgeloofd. Hot gerechtshof to 's-Gravenhage heeft heden arrest gowozen in de zaken van de drie jongelui uit Ierseke, die door de recht bank te Middelburg waren veroordeeld tot 6, 3 on 1 maand gevangonisstiaf ter zake van mishandeling van personen in eene herberg te Capello. Het hof hoeft do verschillende vonnissen bevestigd, doch mot uitzondering van die, waarbij C on 3 maanden straf was opgelogd, waarvan de straffen verminderd werden elk tot 1 maand. Do spoorbaan, wolke de stoomtram te 's-Hage van de Holl. Spoorwegmaatschappij naar Scheveningon langs het zeestrand voor- loopig tot „Zeerust" zal brengen, nadort hare voltooiing. Achter „Zeerust" is een houten hulpstation gezet. Hot baldadig gooien met sneeuw ballen heerlijk idëe als het zoo warmis! is blijkens arrest van don Hoogon Raad, straf baar gesteld aU straatschenderij volgens artikel 424 Wetboek van Strafrecht. Do stoomtram to S n e e k hoeft oen jongetje van 4 jaren de rechterhand af gereden. De bovenwoning van don apo theker d. H. te Hellevoetsluis is uitgebrand. Het lijk van don persoon, dio Zondag avond door de Gooische stoomtram tusschon Hilversum en Laren is overroden, is herkend als te zyn dat van een werkman uit Hilversum, gehuwd en vader, die Zondag de processie te Laren had bijgewoond. Te Blerick, bjj Venloo, zijn door eene onbekende oorzaak de huizen afgebrand van de hoeren Driessen en Simons. Alles was verzekerd. Te Zevenhuizen trof gistermiddag de bliksem eene arbeiderswoning, welke spoe dig in asch lag. Alles, op een paar varken3 na, is verbrand. Te Pernis is de bliksem ingeslagen in de bouwmanswoning van den heer J. Den Boer in den Boerenhoek. H(J sloeg op den zolder een stuk uit eene bint, vernielde in de woon kamer den schoorsteen en zocht door de deur een uitweg. Verder sloeg de bliksem in de achoorsteenen van de huizen der heeren W. Byi en M. Zwanenburg, zonder noemenswaar dige schade aan te richten. De twee eerste wagens met ker sen waren gisteren te Utrecht ter markt aangevoerd, bevattende 84 bennen, welke tegen f 2.10 a 2.30 per ben verkocht werden. Om bjj felle hitte of bjj onweer versch vleesch voor bederf te vry waren is er geen beter middel dan het te wikkelen in een doek, welke even doortrokken is van azyn met water. Te Nieuw-York is in publieke veiling een éénjarig paard, „King Thomas," voor 38,080 dollars verkoaht. Dit is de hoogste prys, welke ooit voor een jong paard werd besteed. Men zegt dat de heer August Belmont de kooper is. Te Ludlow, in Engeland, hebben Zondag II. twee honden eene kudde schapen aangevallen en er 23 verscheurd. De bliksem doet niet altyd kwaad; hy doet ook goed. Een man van St.-Josse-ten-Noode (Brussel), die met hevig rheumatisme te bed lag, zoodat hy zich byna niet kon bewogen, werd door een bliksemstraal, die zyn woonhuis trof, zoozeer geschokt, dat hy uit zyn bed sprong en sinds dat oogen- blikgeheel genezen is. Te Nieuw- York, Brooklyn, Phi- ladelphia en elders zyn vele personen aan zonnesteek bezweken. Te Nagpore, i n Britsch-1ndi is, naar gemeld wordt, onlangs een jongen van zestien jaar aan de goden geofferd, omdat het bygeloof daardoor een ryk veldgewas meende te verwerven. Het hoofd, van den romp gescheiden, werd aan eene godin, de romp aan een god aangeboden. BUITENLAND. DultMhland. De keizerin ontving gistermorgen om half- twaalf den voorzitter van den Ryksdag, die haar de betuigingen van deelneming van dat lichaam met het overlyden des keizers over bracht. De keizerin betuigde den voorzitter haren dank voor deze deelneming. Om kwart voor twaalven verleende do keizer audiëntie aan den voorzitter om het adres van antwoord in ontvangst te nemen. De keizer bracht hulde aan de eenheid van ge voelens, welke er uit sprak, en verzocht hem den Ryksdag zyn dank over te brengen. Vervolgens herinnerde de keizer aan de beslissing, door den Ryksdag op 6 Februari genomen betreffende de versterking van het leger, en schilderde den indruk, welken deze beslissing op zyn grootvader en hem gemaakt had. Hy had, na de zitting te hobben by- gewoond, het eerst zyn grootvader bericht van den uitslag der stemming gebracht. Deze kuste en omarmde hem toen by het vernemen er van. Die gobeurtenis blyft den keizer onver- getelyk. Den voorzitter nogmaals dank zeggende, verklaarde de keizer de audiëntie voor ge ëindigd. By de ontvangst van den Berlynschon ge meenteraad, die hom gisteren mode zyne hulde kwam aanbieden, verzocht de keizer, die op zoer beminnolyko wyzo de leden der deputatie, meerendeels tot de linkerzyde der liberale party behoorende, ontving, dat de gemeente raad, by het bouwen van scholen en hospitalen, toch ook niet het bouwen van kerken zou vergeten. Niet hy alloon, maar ook zyn over leden vador keizer Frederik, had zich voor het bouwen van nieuwe kerken te Berlyn zeer geïnteresseerd. In het Huis van Afgevaardigden wydde de voorzitter eenige woorden van diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van keizer Frederik, en eveneens van gehechtheid en trouw aan zyn opvolger. De voorzitter, die door het Huis mot alge- meene stemmen als zoodanig word herkozen, stelde voor do troonrede insgeiyks met een adre3 te beantwoorden en hem het ontwerpen daarvan op te dragen, waartoe werd besloten. Ook van het Huis der Heeren werd het praesidium herkozen, nadat de voorzitter het heengaan van keizer Frederik had herdacht en de trouw aan den nieuwon keizer had te kennen gegeven. Het ontwerp van het adres in antwoord op de troonrede zal door den voorzitter in gereedheid gebracht en door de te Berlyn aanwezige leden medé onderteekend worden. Ook is besloten een adre3 van rouw beklag aan de keizerin-weduwe en keizerin Augusta te zenden. De Beriynsche bladen beoordeelen de troonrede, waarmede keizer Wilhelm den Prul- sischen Landdag opende, nog gunstiger dan die, welke by de opening van den Ryksdag door den keizer werd uitgesproken. Vooral begroet men met groote ingenomenheid de verzekering des keizers, dat de belyders van alle godsdienstige gezindten door hem geiyke- lyk zullen worden beschermd. Men beschouwt dit als eene weerlegging der bewering, dat de keizer de anti semitische beweging bevordert. In de liberale bladen wordt als bijzonder verbiydend gereleveerd, dat keizer Wilhelm uitdrukkelyk verklaarde, do grondwet niet alleen wegens zyne gelofte te willen hand haven, maar omdat hy haar voor rechtvaardig en nuttig houdt. Een der liberale bladen scbrytt nog: Wel ontbreekt elke heenwyzing op de vrye ontwikkeling van het staatsleven, maar waar de grondwet recht en wet waarborgt, daar kan de vryheid zich niet bedreigd voelen. Na afloop der plechtigheid, keerde de keizer naar het Marmeren Paleis te Potsdam terug. Algemeen spreekt men over de benoeming van den hoer Von Achenbach, den gouverneur van Brandenburg, tot minister van binnen- landsche zaken; maar deze benoeming is nog niet van officiöelo zydo afgekondigd. Oontenr.-lIoug.-Moinu-cble. De Hongaarsche delegatie heeft gisteren het buitengewone krediet voor het leger met algemeene stemmen goedgekeurd. Graaf Apponyi verklaarde dat, by den on- zekeren toestand, waarin Europa verkeert, het Oostenryksch-Duitsch verbond een hechten waarborg biedt, doch dit ontslaat Oostenryk- Hongaryo niet van den plicht zyne stryd- krachten te ontwikkelen. De heer Koloman Tisza sloot zich daarby aan. Laatstgenoemde heeft nog aan do Hon gaarsche delegatie als zyne overtuiging te kennen gegeven, dat de verklaringen van den Duitschen keizer alleszins geschikt zyn oui in Hongarye het vertrouwen op het verbond met Duitschland te versterken. De keizer heeft gisteren generaal Wal- dersee ontvangen, die hem de Duitsche troons- verwisseling kwam melden. Waldersee hoeft zich ook met aartshertog Jozef, met Tisza en don minister van oorlog onderhouden. Telogrnmmen. WEENEN, 28 Juni. De politie heeft groote voorzorgsmaatregelen genomen voor het paleis van justitie, waar heden de zaak-Schönerer zal worden behandeld. Kort voor het uitspre ken van hot vonnis, rukten honderd man der veiligheids politie uit tot versterking der reeds vroeger opgestelde manschappen en betrok ken posten aan de vier zyden van het gebouw. Het vonnis over Schünerer en Gerstgrasser werd bevestigd. Te twee uren kwam de eerste met zyne vrouw voor het paleis en werd door hot volk toegejuicht. Verscheidene arrestatiën hadden er plaats. WASHINGTON, 27 Juni. President Cleve land ontving heden het comité der democra tische conventie, belast met de overbrenging zyner benoeming tot candidaat voor het pre sidentschap. Do heer Cleveland antwoordde dat hy die benoeming aannam en dat hy de conventie van harte bedankte voor de eer, hem bewezen. Hy voegde er by dat hy geheel doordrongen was van het karakter, aan zyne tegenwoordige betrekking verbonden. BERLIJN, 27 Juni. Het ontwerp-adres van het Huis van Afgevaardigden is een bloote weerklank op de troonrede. Zonder oenige toespeling van staatkundigen aard wordt d>arin dank betuigd voor de beloften des konings, onder verzekering van trouw in goede en kwade dagen. STOCKHOLM, 27 Juni. Volgens laters! richten is, behalve Sundsval), ook do Umea door brand vernield. De schade, w| geleden wordt door den brand in eersl noemde plaats, wordt geschat op 25 tol! millioen kronen. Ongeveer 1200 personen! zonder dak. Er hebben zich reeds commis! gevormd tot het inzamelen van geld en levl middelen. Reeds zyn drie stoomers mot nJ voorraad voor de slachtoffers, van den bt! vertrokken. (Do steden Sundsvall en Umea, met fj! en 3000 inwoners, liggen aan de Botnisl Golf en behooren tot de Zweedsche provJ Norrland. Beide hebben een levendigen ha1 in hout, huiden, bontwerk, visch enz. SurB vall telde buitendien nog eenige niet onfl teekenende wolweveryen.j WEENEN, 27 Juni. Uit eene depeche bijl dat Yon Bismarck de houding goedkeurt vl den consul-generaal te Sofia, die, toen er J ïykdienst voor Frederik II zou gehouden wl den, gedreigd had met zyn personeel do ka onmiddellykte verlaten, indien vorst FardinaJ die daartoe den wensch had uitgesprokl tegenwoordig zou zyn. BERLIJN, 28 Juni. (A. H.). De voorzit! van den Ryksdag is tot minister van ij koninkiyke Huis benoemd. De benoeming van den gouverneur vl Brandenburg, Yon Achenbach, tot minister vl binnenlandsche zaken, wordt nu weer tegsj gesproken. Graaf Waldersee, de chef van den generall staf, is te Weenen, en deelde der Oostenrykscl regeering mede dat keizer Wilhelm vour.il mens is eene bijeenkomst te houden met czaJ Alexander. LONDEN, 28 Juni. Aan de „Standard wordt uit Shangai gemeld dat ongeregeldhedal zyn uitgebroken in de hoofdstad van Kerel De bevolking heeft negen regeeringsambtj naren onthoofd. De bevelhebbers derFranscheen Japaneeseh oorlogsschepen, die op de roede van Chemulp geankerd waren, zonden troepen naar de wal, ten einde de consulaten en devreemdi lingen te beschermen. G cmeonteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren: Do Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Yai Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Riec Zaayer, Alma, Schneither, Fockema Andreai Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulvei horst, De Sturler, Van der Hoeven, Cock Tieleman, Koetser, Zaalberg, De Goeje, Was ei Driessen. Later de heer Van Hamel. Afwezi| met kennisgeving de heer Kaiser. Door den Voorzitter werd medegedeeld da o. m. waren ingekomenbezwaarschriften vai enkele personen tegen hunnen aanslag in di plaatselyke dirocte belasting, dienst 1888; eei adres van P. Van Driel Bz. om eenigen ge meentegrond by de Zyipoort; een adres vai hot bestuur van het departement Leiden de: Maatschappy tot bevordering van Nyverheii met verzoek om eene subsidie van 850 uil de gemeentekas voor de in het volgend jaai alhier te houden 112de Algemeene Vergade ring met daaraan verbonden Congres van ge noemde Maatschappy, gepaard met eene ten toonstelling op het gebied van nyverheid Sedert 1866 is deze Maatschappy hier niet vergaderd geweest. Tevens was ingekomen een Koninklyk be sluit, houdende bepaling dat de onlangs ge- wyzigde verordening op de marktgelden alhier (welke wijzigingen hoofdzakelyk be trekking hebben op de verhoogde staangelden gedurende de kermis) van kracht zal zyn vooi drie jaren, nl. tot ,1891. Achtereenvolgens werden herbenoemdtot commissaris der Stads Bank van Leening het raadslid mr. C. Cock, met 22 stemmen; en tot bestuurders van de Stedelyke Werkinrich ting de heeren C. J. Leembruggen, dr. D. De Loos en dr. J. G. Van der Sluys, allen met algemeene stemmen. Ten aanzien van het voorstel tot nadere rogeling van do samenstelling en den werk kring van de commissie van financiën, waar omtrent ook door de commissie voor de huis- houdelyke vorordeningen rapport was uitge bracht, voerden enkelo leden het woord. De heer Cock kon zich met de aan te brengen z. g. verbeteringen niet vereenigen en diende, op de verschillende artikelen van de ontwerp verordening een aantal amendementen in. De heer Bool kon zich geheel met het denkbeeld vereenigen om, gelyk het voorstel beoogt, van do commissie van financiën eene

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2