zyne hooge tevrodonheid doen betuigen aan officieren en manschappen, die doel hebben genomen aan den tocht tegen het landschap Trenom in do maanden Juli, Augustus en September 1887, voor hun gehouden gedrag en betoonde volharding, en in het bijzonder aan den commandant dier troepenmacht, den kapitein J. A. Visser, voor den tact en het beleid, daarbij aan don dag gelegd. Te Giethoorn is do oud strijder van 1831, Andries Schoffers, versierd met het Metalen Kruis, op 82-jarigen ouderdom overleden. Het stoomschip „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Lizard; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amster dam, vertrok 21 Juni van Port-Saïd; de „P. Caland" vertrok 20 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, is 20 Juni Gibraltar gepasseerd; de „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, is 20 Juni van Padang vertrokkende „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 21 Juni. Z. M. heeft in hunnen rang van twee den luit. en met behoud van ancienneteit als zoodanig, overgeplaatsta. bij het wapen der inf. van het leger in Nederlandsch-Indië, den tweeden luit. H. A. Van Lockhorst, van het 4do rog. inf.; b. by het wapen der inf. van het leger hier te lande, den tweeden luit. der inf. J. F. T. Bloem, van het leger in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande; den heer H. Massink, laatstelijk adspirant-controleur bij het binnenlandsch be stuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit '8lands dienst ontslagen; op verzoek is eervol ontslag verleend, met behoud van aan spraak ep pensioen, aan den heer J. Van Sonsbeek, bewaarder van hypotheken, kadas ter en scheepsbewijzen, te 's-Hertogenbosch. Gem*n(d Nlenwe- Ten gevolge vanhetvoorkomen van gevallen van hondsdolheid in de aangren zende gemeenten Zoeterwoude en Oegstgeest, zullen de hier ter stede reeds gemuilbande honden nog eenigen tjjd langer van een muil korf voorzien moeten blijven. De reeds eenigs- zins verstreken termijn van vier maanden is thans opnieuw ingegaan, zoodat hij nu eerst op den 18den October zal eindigen, als er ten minste tegen dien tyd niet meer honden dol worden. Aan den schietwedstrijd der scherpschutters van het 2de bataljon infan terie alhier, namen 17 personen deel, waarbij drie prijzen van acht dagen verlof mot behoud van soldij en vijf gulden waren uitgeloofd, welke werden behaald door den soldaat Vlendre, en de sergeanten Lem en Romijn. B(j den gisteren gehouden schietwedstrijd voor de vrijwilligers van het 2de bataljon, werden de prijzen behaald door den sergeant Teensma, de korporaals Telier en Van den Berg en door den fourier Van Wageningen, resp. van de 1ste, 2de, 3de en 4de compagnie. De soldaat B.van de 3de com pagnie 4de bat., alhier in garnizoen, werd hedenmorgen wegens wangedrag met een briefje van ontslag uit de geledoren verwijderd. Toen dezer dagen onze beroemde landgenoot de heer Moleschott, thans prof. te Rome, na het door hem bijgewoonde jubi leum van den Utrechtschen hoogleeraar Don ders, ook de gemeente Leiden bezocht, waar hjj vele vrienden telt, kwam hij van het station gereden in een open rijtuig mot zijne dochter aan zijne zjjde. By het slandboeld van Boerhaave gekomen, deed de professor het rijtuig halt houden, steeg uit, ging tegenover Boerhaave staan, nam zijn hoed af en bowees hiermede zyno hulde aan den Leidschen ge leerde, eenmaal in geheel en zelfs vor buiten Europa bekend. Vervolgens ging hy drie maal om het standbeeld hoen, salueerde nog eens, stapte in hot rytuig en vertrok. (Historisch) Te Katwyk aan Zee waren gisteren zes schuiten aan met geringe vangsten. De besommingen liepon in afslag van 25 tot ƒ30. Te Scheveningen kwamen gisteren 19 schui ten aan, welke van 25 tot 54 besomden. Deze schuiten waren meest alle afkomstig van Katwyk, Noordwyk en Zandvoort. Een aankomend meisje, dat een kind van 2 jaar droeg, zette de kleine in de Van-Diem en straat te 's-Hage oven in een raamkozyn. Het kind viel en brak een armpje. De afdeeling Oude Kunst van de Kunstnyverheidstentoonstelling te 's-Hage, zal zeer spoedig, zoo mogelyk roods a. s. Zondag, worden geopend. In de afdeeling Nieuwe Kunst zyn nagenoeg alle inzenders gereed. Het aan de aandeelhouders toegezegde feest op 10 Juli a. s. zal met in het Gebouw voor K. en W. worden gegeven. Daarvoor komt een avondfeest in den Koekamp in de plaats. De leerlingen van de openbare school te Hazerswoude, die zich 't minst aan schoolverzuim schuldig maakten, bezochten gisteren, onder leiding hunner onderwyzers, Scheveningen. Zy beklommen den vuurtoren, maakten eene wandeling langs het strand en vertrokken, na in 't Haagsche koffiehuis van den heer Peters ververschingen te hebben gebruikt, naar de residentie. Der badplaats viel gisteren een druk bezoek ten deel. Aan het strand, voor het Kurhaus, was het buitengewoon lovendig. Van de Scheveningsche vloot zyn op het oogenblik 70 schepen ter haring- visschery uitde overige zyn druk bezig zich uit te rusten. Reeds verzond de schipper J. Vrolyk, voe rende het schip „Jacoba Sch. 142", van den reeder A. De Niet, per stoomboot 5'/2 ton nieuwe haring, welke in de vorige week te Scheveningen is aangekomen. Woensdag jl. is hot telegraphisch bericht ontvangen dat onderscheidene schuiten 24 ton haring hebben gevangen, welke naar Scho- voningen zyn verzonden. De Kon. Nederlandsche roei- en zeilvereeniging te Amsterdam hordenkt haar 40-jarig bestaan met een driedaagsch water feest, met zeil en rooiwedstryden. Het eerste, op gisteren, was een internationale zeil wedstryd van jachten op de Noordzee voor IJmuiden, waaraan door 9 vaartuigen werd deelgenomen, waarvan 6 het eigendom waren van bekende Engelsche sportmen, een Duitsch jacht en de „Sirene" van den heer P. A. Bundton, en de bekende „Girofla" van den heer W. H. Blaauw, beiden uit Amsterdam. Met de „Willem III" van de Harlinger Stoomboot-Maatschappy, die met vlaggen en wimpels feesteiyk getooid was, vertrokken 's ochtends om zeven uren de leden en go- noodigden naar IJmuiden, waar de „Seahorse", een groote Engelsche stoomer, in de haven gereed lag, om de feestvierenden het schoone schouwspel meer van naby te doen aan schouwen. Het weder was prachtig, en eene aangename koelte deed de zeilen zwellen, zoodat niet alleen aan boord van de „Seahorse", maar ook op de deelnemende vaartuigen de aangenaamste stem ming heerschte. De uitslag van den wedstryd was, dat de eerste prys van 900 behaald werd door „Mohawk", de tweede 300 door „Foxhound" en de derde, de inleggelden, door „Vol au Vont." Zaterdag worden de feesten voortgezet met roei- en zeilwedstryden op het II voor Amster- I dam en Zondag besloten met zeilwedstryden op de Zuiderzee by Schellingwoude. Onder de vele schepen, welke den wedstryd medemaakten, bevond zich ook een tjotter, volgens hot „Hbl." eene waaghalzery, welke nu goed afliep, doch welke door allen, die het zagen, onverantwoordelyk werd gevonden. Overigens was het een heeriyk waterfeest, over hot welslagen waarvan slechts één roep ging. Een meubelmaker en een zadel- maker te Rotterdam zyn in de laatste dagen dupe geworden van een sluwen oplichter, van wien hoegenaamd niets te halen is, de eerste voor ruim driehonderd, do laatste voor honderdvyftig gulden. De politie draagt kennis van de feiten, doch vermag helaas weinig togen flesschentrekkery. (Maasb.) De a r r o n d.-r e c h t b a n k te Assen, gisteren uitspraak doende in de zaak van H. S. kleedermaker te Gasselte, die op 1 Mei den arbeider H. D. met een met hagel geladen pistool doodschoot, nadat deze in de gang van zyne woning was gedrongen, veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 4 maanden by het vonnis werd beslist dat er voor den beklaagde wol hadden bestaan verzachtende omstandigheden, maar dat er voor hem niet had bestaan noodzakelyke zelfverdediging. De veroordeelde verklaarde, na de uitspraak van het vonnis, daartegen niet in hooger beroep te willen komen. Op Dinsdag 19 Juni, 's avonds te halfelf, vervoegden zich te Barneveld twee kooplui in postpapier by den burgemeester, baron Van Nagell, op den huize „Schaffelaar." Zy verzochten den burgemeester om onder stand, wat geweigerd werd. Toen een hunner door de deur wilde binnendringen en word tegengehouden, greep hy den heer Van Nagell aan. Er ontstond toen eene worsteling, waarop do broeder van den burgemeester toeschoot, die mot een stok den landlooper trachtte te verwydoren. Toen vervolgens de klok van het kasteel geluid werd, kwam er hulp ge noeg opdagen om de personen in verzekerde bewaring te brengen. Beiden zyn reeds ge vankelyk naar Utrecht getransporteerd. (N.R. C.) Donderdag-middag branddete Ingen eene arbeiderswoning totaal af. Toen de brand uitbrak, was de moeder afwezig, aan een vyfjarig kind de zorg toevertrouwende deroverige twee kinderen, waarvan het jongste, dat in de wieg lag, met moeite werd gered. Men schryft de oorzaak aan onvoorzichtig heid toe, daar de kachel, waarop pap was gekookt, op de deel stond in de nabyheid van hooi, stroo en wat riet. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Onder Amerongen is gisternacht de hofstede, bewoond door J. Hardeman, met zoogoed als den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is niet bekend. In hetjaar 1877 zoo verhalen de Duitsche bladen woonde prins Friedrich do groote manoeuvres van het eerste leger corps in de omstreken van Königsberg, in Oost-Pruisen, by. Op den 2den September werd voor keizer Wilhelm eene parade gehou den. Do verstrooid liggende troepen waren met het grauwen van den ochtend uitgerukt en keerden eerst na zonsondergang in het garnizoen terug. De vorsteiyke personen logoerden in hetr kasteel der eerwaardige kroningsstad. Het was reeds laat in den avond, toen de kroonprins In gezelschap van een adjudant het lokaal voor de eerewacht voorbykwam. Hy wenkte den schildwachten het gebruike- lyke eerbewys na te laten en trad aan het venster van het wachthuis, om te zien wat daar binnen voorviel. De dienstdoende vaan drig, gekleed in de voorgeschreven uniform, zat in de officierskamer aan de tafel en was ingedommeldde vermoeienissen van den dag deden hare rechten op den jongen man gelden. De kroonprins trad zacht naar binnen en zag voor den vaandrig op tafel een papier liggen, waarop te lezen stond: „Lieve moedert Heden, na afloop der parade, heb ik vernomen dat ik binnénkort tot officier zal worden bevor derd. Verheug u met myi Maar waar moet de officiers-uniform vandaan komen JGe hebt alles voor my gedaan, zyt arm en ik moet my elders hulp verschaffen. Schulden, een loolyk woord, en wie zal ze betalen?" Zoover was de brief aan de moeder geko men, toen de vaandrig, misschien wel pein zende over een antwoord op deze moeielyke vraag en zwaar vermoeid als hy was, in een zoeten slaap viel. De kroonprins nam hem behoedzaam de pen uit de hand en schreef onder de vraag: „Friedrich Wilhelm, Kron- prinz." Daarop verwyderde liy zich, zonder den vaandrig te wekken. Men kan zich de verbazing van den jongen held voorstellen, toen hy, by zyn ontwaken, den naam van den kroonprins als antwoord op zijne vraag las en van de wachten hoorde wie hem een bezoek had gebracht. In zyn garnizoen teruggekeerd, ontving hy aanschry- ving om de rekening voor zyne officiers-uniform by den hofmaarschalk in te dienen, opdat de kroonprins zyne belofte zou kunnen nakomen. Dit geschiedde dan ook. De bekende schaakspeler Zuker- tort is plotseling te Londen overleden. Hy was juist yverig deelnemende aan een schaak- tornooi, dat tusschen eenige meesters aldaar gehouden werd. Te Frankfort is dezer dagen by rechterlyk vonnis een huweiyk ontbonden op verzoek van den man, omdat de vrouw niet kon koken. Uit Neuenahr meldt men dat de Ahr op onrustbarende wyze gewassen is en op enkele plaatsen zelfs buiten hare oevers treedt. Sedert 1880 is by genoemde rivier zulk een verschynsel niet waargenomen. Het bad Neuenahr wordt bezocht door 1468 vreem delingen. Er zyn aardbevingen waargenomen in Tientsin, Takoe, Cheffeoe en Peking. Te Cronenberg, by Solingen, is de kerk der Evangelische gemeente door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Slechts de kerkboeken en eenige kostbaarheden wer den gered. Het onweder, dat daar woedde, was zeer zwaar. Te Gastein is den löden Juni ge durende verscheidene uren achtereen sneeuw gevallen. Te Siegen zou wegens den dood van keizer Frederik eene rouwvlag uit den toren der katholieke kerk gestoken worden. De beide arbeiders, die dit werk verrichtten, werden door den bliksem getroffen en zyn gedeeltelijk verlamd. Te Bourbourg (Frankryk) is een kind van het mannelyk geslacht geboren met vier armen, vier beenen en vier ooren. Kantongerecht te Lelden. Door het kantongerecht alhier zyn ver oordeeld W. v. K. en D. v. d. V., te Voorhout, wegens te Voorhout in vereeniging in de maand April zoeken van kievitseieren op eens anders grond, niet in gezelschap en zonder schrifteiyke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, - elk tot ƒ3 of 2 dagen hechtenis. W. Van K., van het meerdere hem ten laste gelegde vrygosproken. F. H. S., M. K. d. F. enP. v. A., te Leiden, allen wegens het te Oegstgeest in de maand Mei zonder daartoe gerechtigd te zyn op wei land loopen, en F. H. S., wegens het, door het bevoegd gezag naar zyn naam gevraagd, een valschen naam opgeven, gepleegd door personen beneden de zestien jaren oud met oordeel des onderscheids, elk tot ƒ0.50 ot 1 dag hechtenis en F. H. S. bovendien tot 1.50 of 3 dagen hechtonis. S. K., te Leiden, wegens te Leiden ryden met een wagen op de klinkerstraat, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. H. v. d. W., te Leiden, wegens stroopery, gepleegd te Zoeterwoude, tot of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen mes. A. S. B., vr. v. J. d. V., te Leiden, wegens dezelfde overtreding, tot ƒ0.50 of 1 dag hechtonis. C. G., te Noordwyk, wegens te Noordwyk als tapper in de maand Mei tappen tusschen tien uren des avonds en vier uren des mor gens, tot ƒ5 of 2 dagen hechtenis. F. J. C. en D. Z., te Noordwyk, wegens te Noordwyk lo. in de maand Mei zich als be zoeker in eend tappery bevinden tusschen des avonds tien uren en des morgens vier uren, en zich in kennelyken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden, - elk tot 2-maal ƒ6.50 of 2-maal 1 dag hech tenis. W. v. d. Z., te Leiden, wegens te Leiden op straat kaartspelen, - tot ƒ0.50 of 1 dag hechtenis. W. R., te Leiderdorp, en S. v. d. R., te Leiden, wegen8 te Leiden verwekken van burengerucht, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, elk tot 1 of 1 dag hechtenis. J. B., te Oude-Wetering, en L. L., te Delft} wegens te Leiden eene steeg met een wagen in verboden richting beryden, tot 1 of 1 d. hechtenis. J. G. M., te Boskoop, wegens te Leiden ryden met een wagen op de klinkerstraat,—tot ƒ1 of 1 d. hechtenis. E. O., te Leiden, wegens te Leiden als eigenaar van een hond dien niet van een muil korf voorzien op straat, - tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. Th. S., te 's-Gravenhage, wegens dezelfde overtreding, - tot 0.50 of 1 d. hechtenis. W. v. K., te Leiden, wegens te Zoeterwoude baggeren in boezemwater van Rynland, —tot ƒ1.50 of 2 d. hechtenis. BUITENLAND. FrankrJ|k- Ter vervanging van wylen den heer Sadi Carnot (den vader) is gisteren te Rysel by herstemming tot lid van den Senaat gekozen de heer Geru Legrand, republikein en burge meester van Rysel, met 1194 stemmen, tegen 339 op generaal Lhorilier en 78 op den heer Giard. De Fransche bladen zien in de neder laag der liberalen in België eene les voor ge heel Frankryk. Zy vergelyken den toestand aldaar by een brand, welke by de buren uit breekt. By een banket, aan De Lesseps aange boden, heeft deze stellig verklaard dat het Sluizen-Kanaal van Panama binnen 2 jaar voor de scheepvaart zal worden opengesteld. De begrooting voor 1889 is gereed. De uitgaven beloopen 50 millioen meer dan het vorige jaar, doch de regeering verwacht dat dit bedrag gedekt zal worden door de ont vangsten op de tentoonstelling, door de toe neming der belastingen enz. De president der republiek heeft in den ministerraad het antwoord overgelegd van keizer Wilhelm II van Duitschland, dat deze

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2