tot burgemeesters van Oostzaan, G. A. Swart, secretaris dier gemeonte; van Smilde, \V. J. Boelken; van Grev6nbicht, J?. K. Schous; van Hooge- en Lage-Mi'erde, J. H. Jockin; van Belfeld, G. Janssenvan Overslag, D. Hattelé, van St.-Philipsland, J. J. Geense;-don machi nist der lste kl. v. c. C. F. Brust, met ingang van 1 Juli a. s., bonoemd tot officier-machinist der 2de kl. by 's Ryks stoomvaartdienst; met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot adspirant ingenieur van don Ryks waterstaat H. Van Oordt en H. Doyer; benoomd tot ontvanger der accijnzen te Amsterdam den heer W. Van Wely, thans ontvanger der in voerrechten en accijnzen enz. te Maastricht. Gemengd Nleuvr*. Nadat by de administratie van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij een schrijven was ontvangen, dat hier ter stede door onbevoegde personen buiten het station handel W9rd gedreven in spoorkaartjes, en daarvan conducteurs dier maatschappy niet onkundig zouden zyn, heeft de politie op een avond bil aankomst van den laatston trein een onderzoek ingesteld, hetwelk tot resultaat had dat een conducteur in het bezit werd bevonden van kaartjes, welke hy had moeten afdragen. Naar aanleiding daarvan werd hy aange houden en naar hot politiebureel overgebracht, terwpl by een verder daarop ingesteld onder zoek kon blijken, dat bedoeldo kaartjes steeds werden gebracht by een kastelein in eone tappery en van daar weder werden gehaald door een ander persoon, die ze aan reizigers verkocht. Zoowel conducteur als verkooper verdionden hieraan nogal tamelyk geld, terwyi de maat schappy op die wyze door de koopers werd benadeeld, maSr dezen daarentegen voorlago- ren prijs reisden. Het publiek wordt or evenwel aan herin nerd dat het koopen van door misdryf ver kregen goed in stryd is met de wet, en dat spoorkaartjes alleen door de beambten aan de stations zei ven worden geleverd. Wegens valsehheid is alhier in beslag genomen een ryksdaalder, dragende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1872. Gisteren veroordeelde de Haag- sche rechtbank: lo. den stoffeerder, die oplichting pleogdo van 3 gouden horlogekettingen, tot 1 jaar gevangenisstraf, te verminderen met 6 weken wegens ondergaan voorarrest 2o. den Leidschen rocividist, die eeno paar- dondeken had ontvreemd, tot 3 maanden, te verminderen met eene maand. Op de paardenmarkt te Rynsburg waren heden ongeveer 200 paarden aan do lyn, een 40-tal hitten en eenige merries met haar veulen. De markt was vry druk bezocht en de handel levendig. De H o 11. IJzeren-Spoor weg maat schappy heeft ten gerieve van reizigers, die door ouderdom of gebreken moeilyk ter been zyn, aan het station te 's-Hage een duw- wagentjo beschikbaar gesteld, dat hen tot voor den trein zal brengen. Gisteravond is te 's-Hago een conducteur van de Rynspoor, die van den laatsten trein afsprong, gevallen en onder de wagens verpletterd. By den kastelein C. Hozee, aan den Ringdyk by den Bonnebroekerweg, onder Haarlemmermeer, verbrandde den 14den dezer eene schelf hooi. Mot behulp der daar aan wezige spuit is de brand gebluscht en zyn verdere onheilen voorkomen. Naar men vorneemt, werd eorst vierdagen na den brand daarvan kennis gegeven. In den afgeloopen nacht, om- at reeks halftwee, is een man te water ge raakt aan het Spui te 's Hage. Door de politie is de drenkeling met behulp van dreggen op het drego gebracht, doch toen was de man reeds een ïyk, dat naar het ziekenhuis ver voord is. Uit Oudshoorn schryft men nog: De belangstelling by den roeiwedstryd van „Hollandia" was dit jaar niet bystor groot. Grootondeels was dit te wyten aan het slechte weer, want ieder oogenblik barstten zware regenbuien over roeiers en toeschouwers los. Het was een belangwekkende stryd. De uitslag is reeds gemold. Yoor jonge vier waren zeven ploegen inge schreven, doch, oven na de afvaart, brak de jonge vereeniging „Sirene" een riem. Verder waren „Nereus" en „Triton" de zwaarste mededingers. „Triton" muntte uit door een elastischen slag en mocht den eereralm ver worven. Hot tweede nummer trok ook zeer do aan dacht. De heer Vissering van „Njord" kwam in zyn sculling uit tegen don heer Schilling van „Fortuna" (oude ploeg). Het verschil was tot aan het oinde van de baan zeer gering, toen do heer Schilling een spurt maakte en zyn tegenstander voorbijhaalde. Daarby stootte de heer Vissering tegen eene boot aan, met het gevolg dat de heer Schilling won en de heer Vissering niet aankwam. „Triton" won ook Jonge Twee. Do styl van roeien van deze vereenigiDg wordt zeer geprezen. Veerkrachtig en gemakkelijk bewe gen de gieken zich op het water. Do jonge sculling won de heer Jurjens met 1 minuut verschil van den heer Vissering, die voor do tweede maal de baan had afgeroeid. „Njord" mocht dezen keer geeno pryzen win nen. Voorzeker een goede spoorslag voor de vereeniging, om hare besto krachten in te spannen, om haren ouden roem te herwinnen. „Laga's" Oude Vier, die den prys behaalde, zal zich ook op volgende wedstryden vertoo- nen. Hiertoe bestaat althans het plan. (A. H.) De heer H. J. Rodenhof, die mede Zaterdag jl. met den luchtballon uit het Park te Amsterdam is opgestegen, zendt aan het „Hbl." een schrijven, waaraan het volgende is ontleend: „Onder een stortregen aanvaardde ik myne eerste luchtreis met den ballon „De Stad Amsterdam", van den heer A. D. Smit, be stuurd door den kapitein J. J. P. R. Christan, ólève van den oersten Nederlandschen kapitein H. L. Verburgt. Te 4 u. 4 m. steeg het gevaarte statig omhoog of liever zag ik de aarde onder my wegzinken. Gevoelen dat ik steeg, kon ik niet. Wy rozon aanvankelyk tot eeno hoogte van slechts 400 meter; ongeveer boven den Over toom gaf de kapitein last zand uit te werpen. Dit baatte echter niet, aangezien de ballon door de massa regenwater en bygevolg door de inkrimping van het gas, zyne stygkracht voor het oogenblik verloren had. „Gelukkig echter kwam voor een oogenblik de zon te voorschyn, die ons met hare ver kwikkende stralen koesterde en tevens het gas deed uitzetten, zoodat wy op eeno hoogte van 600 meter over Burgerveen trokkon. Steeds bleef de ballon nu ryzende, want boven Woubrugge gaf de kapitein eene hoogte aan van 900 meter. Een weinigje regen deed den balion vervolgens weer dalen tot op 700 meter ongeveer boven Oudshoorn, waar het kermis scheen te zyn. Nadat 10 kilo's zand waren uitgeworpen, stegen wy echter tot 1600 meters. Eene stoomboot, waarop muziok word gemaakt en waarvan w(j de verschillende tonen duidolyk hooren konden, voer, vergezold van eenige zeilbootjes, den Ryn op in do richting van Woorden. „Wy waren toen uur westolijk van Alfen aan den Ryn. „Daar besloot de kapitein te strykenhet anker was reeds uitgeworpen en het openen van do gaaklep deed den ballon dalen tot op 1200 meters; Boskoop was toon reeds in 't gezicht. Doch ziet, daar brak de zon weder door de zware wolkenmassa, en van die hulp werd nu gebruik gemaakt om nog eens hooger luchtlagen op te zoeken. Door do uitzetting van het gas stegen wy allengs van 1200 tot 3250 meters in de onraiddeliyko nabijheid van Gouda. Toen echter onttrok de zon zich weder en gaf de kapitein te kennen dat het oogen blik van dalen gekomen was. „Langzaam zakkende, dreven wy over Delft in de richting van 't gehuchtje Noordketel, waar wy zonder avery op hot weiland neer streken van don heer C. Berckekamp. Wy haddon alle reden de ontvangst en de hulp vaardigheid te roemen van de personen, die by het stryken tegenwoordig waren. „Ten slotto, de hechte constructie van ballon en optuiging verdient allen lof." Niettegenstaande den hevigen wind, welke zelfs een der kromme bladen van het anker, toen dit zich vasthechtte, had rochtgebogen, geschiedde de neerdaling zonder ongelukken en had de ballon geenerlei schade bekomen. [Wat de luchtreizigers voor de kermis aan zagen, zal wel de zeilwedstryd van „Hollandia" geweest zyn.] Zaterdag jl. namen 19 officieren der huzaren en der rijdende artillerie deel aan den afstandsrit, uitgeschreven door de militaire Sportveroeniging. De weg liep van de Hoven aan de overzyde van de IJselbrug te Zutfen tot aan het Amstel- hotel te Amsterdam, 's Morgens te 4 uren ver trok men. Het eerst kwam aan de ritmeester Van Raden met het paard „Fair Queen II," die den weg in 6 u. 40 m. aflegde; daarop volgden ritm. Jhr. Van der Wyck mot „Emi grant" in 6 u. 56 m. en do lste luit. der huzaren Peters met „Silksitno" in 7 u. 17 m. Zy, die den afstand in hoogstens 11 uren afleggen, ontvangen eene herinneringsmedaille. Een twaalftal dames heeft te Amsterdam eene Dames-roeivereeniging opge richt. Zaterdag-avond, toen de heer Huidekoper, kassier, met de heeren B. on M., te Arnhem van eene vergadering huiswaarts koerde, werd hy tegen halfelf in do Beneden- Bergstraat tegen het lyf geloopon door een persoon, schynbaar een werkman. Eenige oogenblikken later liep de man, die de heeren op korten afstand gevolgd was, weder tegen hem aan on toon de heer H. hem toevoegde dat hy do hulp der politie zou inroepen, ant woordde de man„Politie in een vrij land 1" on tegelyk stak hy met een voorwerp, dat later bleek een schrynwerkorsbeitel te zyn, naar den heer H. en trof hem in het bene dengedeelte van den rug. Zyne rechterlong werd getroffen, en de toestand van den ge kwetste is niet zonder zorg. Aan de politie is hot reeds den anderen morgen gelukt den vermoedelyken dader te ontdekken en in hechtenis te nomen. Het is oen schrynwerkor, die, zegt men, kort na het gebeurde aan een schipper vroeg hem te ver bergen, omdat hy iemand een steek gegoven had. De heeren B. en M. meenen ook in hem den dader te herkennen en ovonzoo eone jonge vrouw, die door hem omver werd geloopen, toon hy, na het toebrengen van don steek, onverwyld de vlucht nam. De verdachte heeft niet bekend; hy ver klaart slechts niet te weten wat hy gedaan had, daar hy drank had gebruikt. De beitel is tot hiertoe niet gevondon. Volgens later boricht was de toestand van den gewonde niet ongunstiger. AC.) Een werkman heeft gisteren in een toegekurkt half fieschjo tusschen de steenen van den zeedyk te Harlingon een briefje go- vonden, waarop voor zoover leesbaar in haast geschreven is„schip Dolphyn, kapt. Hut, nood hoog, victualiën op, adieu allen." De Zwolsche Zeil- en Rooiver- oeniging zal een wedstryd houden op Zater dag 4 Augustus. De kersenoogst in de Beneden- Betuwe zal tegenvallen. Ook de vooruitzich ten voor de suikerbieten zyn slecht. Paarden- boonen en erwten lyden zeer veel van de aardvloo. Het zomerkoren is door de gevallen regen eenigszins verkwikt. Eone oude voorspelling, zegt de „Pall Mall", is vry wel vervuld. Volgens die voorspelling zou een éónarmige man den troon dor Hohenzollerns beklimmen. En nu heeft do nieuwe Duitsche keizer één styven arm, sedert zyne Engelsche kinderjuffrouw hem liet vallon. BUITENLAND. FrenUrljk. De heeren Floquet en Peytral kwamen Zondag avond te Marseille aan om er een feest by to wonen ten voordeele der armen; zy werden met geestdrift begroet. In den loop van de officiëele ontvangst, welke onmiddel- lyk plaats had, zeido de lieor Floquet in ant woord aan den burgemeester van Marseille, die hem den gomeenteraad voorstelde, dat hy zich gelukkig achtte zich te bevinden te raid den der personen, omdat zij twee zaken ver tegenwoordigen, welke de regeering steeds zal verdedigen: de verzoening dor republikei nen en de eeriykheid betreffende de adminis tratie-werkzaamheden. Toen hij de pers van Marseille beantwoordde, zei de heer Floquet: „0ud-journalist, zal ik de vryheid der pers verdedigen en niet ver geten welke banden my hechten aan de jour nalistiek. De heeren Floquet en Peytral ontvingen daarna de ledon van het consulaire corps. Do Italiaansche consul had zich doen verontschul digen, terwyi de Oostenryksche de hulde zyner collega's aanbood. De heer Floquet bedankte de consuls, die, zeide hy, den Europeeschen vrede vertegen woordigen, voor wolken het Fransche gouver nement yvort. De feestelyke receptie werd echter gestoord door een treurig ongeluk. By een militair schouwspel, dat tot de feesten behoorde, loste een kanonnier een kanonschot, terwijl een zyner kameraden voor het stuk stond en bezig was den wisscher uit den loop te halen. De man kreeg do geheele lading in het gelaat en werd terstond gedood. Do ongolukkige soldaat werd naar hot hospitaal gebracht en het militaire feest op verlangen van den heer Floquet terstond gestaakt. Des avonds had, in tegenwoordigheid der ministers, een prachtig carrousel plaats, dat zeer schitterend was en waarvan de opbrengst meer dan 80,000 fr. bedroeg. Eene massa vreemdelingen was naar Marseille gekomen ter bywoning van dit door de pers op touw gjzetto liefdadigheidsfeest. Italië. Volgens berichten uit Massowah, we vertrouwen vordienen, is Rasalula in don nacht van 15 Juni mot al zyne manschappon vertrokken. Als beweegreden tot zyn vertrek wordt opgegeven de dood van Rasarea, zoon van den Negus. De keizer van Brazilië is nu zoover her steld, dat hy zyne gewone levenswyze wou kan hervatten. Dr. Semmola is naar Napels teruggekeerd. België. De heer Somzée, de directeur dor Interna tionale tontoon3tolling te Brussel, hoeft Zon dag-avond allo stemgerechtigden van Brussel, mot hunne liuisgenooten, uitgenoodigd tot by woning van een fête de nuit, op het tentoon stellingsterrein. Alle gebouwen waren geopend en reeds om 8 uren waren er ongeveer 35,000 personen op het terrein, dat electrisch ver licht was, aanwezig. Te halfelf werd een wel geslaagd vuurwerk afgestoken. In de Duitscho Evangelische kerk te Brussel, welke mot het oog op den dood van keizer Frederik toepassolyk gedrapeerd was. had gisteren een lykdienst plaats voor den overledene, waarby de koning, de koningin en de graaf van Vlaanderen door hunne hof maarschalken werden vertegenwoordigd. Het geheele jpersoneel der Duitsche ambassade, de Duitsche consul, alle ministers, hst corps diplomatique en tal van generaals waren by de plechtigheid aanwezig. Ut Berlijn. Het verkeer tusschen Berlyn en Potsdam was gistermiddag uiterst bozwaarlyk. Niet dan met de grootsto moeite kon men het» spoorwegstation bereiken voor de terugreis. Generaals, dagblad-vorslaggevers en hoogge plaatste ambtenaren worden to zamon ineen grooten landbouwors-stalwagen gestopt, en kwamen zóó aan den trein, maar alles liep zondor ongelukken, en in de beste orde af. By den lykdienst in hot slot was de rijks kanselier niet tegenwoordig wegens ongesteld heid. Hy heeft zich om die reden doen ver ontschuldigen en bevond zich ook niet ten paleize. Een dor generaals, die sterk op hem gelykt, werd door sommigen voor hem aan gezien. Hetgeen ditmaal, volgens den corresp. der „N. R. C.", het meest in het oog viel, was dat de veldmaarschalk Blumenthal, de be roemde chef van den generalen staf, de groote rjjk.sbanier boven het hoofd van den dooden keizer neder deed dalen. De onder den last der jaren gebogen Blumenthal stond aan het hoofdeinde der kist, en volgde later in den stoet ook het eerst. De keizerin-weduwe Victoria bleef, nadat de plechtige inzegening begonnen was, slechts eenige minuten in het slot. De smart over mande haar, zoodat zij door hare dochters weggeleid moest worden. Daarna begaf zij zich met de prinsessen naar de naburige dorpskerk van Bronstedt, waar eene boerderij gelegen is, in welke zy met haren overleden gemaal in hunne gelukkigste huwelyksjareu geruimen tjjd doorbracht. Terwyl nu in het kasteel Friedrichskron en in de Friedenskircha de rouwplechtigheid gehouden werd, liet bedroefde weduwe voor zich en hare dochters alleen in de stille kerk, een uur van het slot, door den dorpsgeestelijke van Bronstedt eer eenvoudigen lykdienst houden. Eerst toet niemand zich meer by het lyk de3 keizers ic do Friedenskirche bevond, keerden de ke'izerin weduWe en de prinsessen derwaarts terug en deden by het stoffelyk overschot in stille afzondering een gebed. Ook de jonge keizer, die met zyn vader ir oene zeer hartelijke verhouding verkeerde was buiten staat tot het einde der plechtig heid zich staande te houden. Hy viel ten laatste snikkend by do doodkist op zyni knieën en moest door den koning van Saksen opgericht on ondersteund worden. Het was een roerend tafereel toen de vy jonge kleinkinderen van den doodo op d» plaats van rouw gebracht werden en met hunne onschuldige gezichtjes by de kisl

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2