Onder geleide werd hedenmorgen van hier naar 's Hage een militair uit dit gar nizoen overgebracht, die zich, naar men ver neemt, ter zake van mishandeling voor den krijgsraad zal moeten verantwoorden. Naar wij vernemen, zijn twee dor luchtballons, Vrijdag tijdens het kinderfeest in den tuin van Zomerzorg opgelaten, ge vonden en wel óén door C. Verhaar, te Zeven hoven, Zaterdag-ochtend te vier uren, in een weiland, en de ander door B. Van der Putten, te Noordwjjkerhout, ook op eene plaats van denzelfden aard en omstreeks terzelfder ure. De beide luchtscheepjes hebben dus alles behalve dezelfde richting genomen, een bewijs dat de wind vry veranderlijk was. Uit Leidschendam meldt men ons hedenGisternamiddag te vier uren ge raakten, door het omslaan van een zeilboeiertje van den heer Kramer, vier personen te water, twee dames en twee heeren. Daar hot ongeluk in de kom dezer gemeente plaats had, was spoedig hulp aanwozig en worden de drenke lingen, hoewel met levensgevaar, gered. Zij werden, na de redding, door H. Verdouw met de meeste voorkomendheid en zorg behandeld. Uit Lisse schrijft menaanhet „Hbl."De winterveldvruchten in Haarlem mermeer hebben door de late koude in het voorjaar veel geleden en konden zich in de maanden April en Mei niet genoegzaam herstellen. Vele akkers tarwe en rogge wer den uitgeploegd en met zomervruchten be zaaid; do overige akkers zyn ook zeer ach terlijk, zoodat er in het jaar 1888 slechts de helft van de tarwe en rogge van het vorige jaar, dat een uitmuntenden oogst leverde, zal worden gedorscht. De uitgezaaide zomervruchten kwijnden aanvankelijk onder den invloed van het koude, droge weder; de laat ingevallen regen geeft echter hoop op herstel. De weilanden zjjn zóó schraal met gras bedekt, dat het vee ternauwernood voedsel vindt, terwijl ook de hooilanden slechts half gevulde schuren en bergen doen verwachten. De luchtreiziger Christan, Zater dag met den heer Rodenhoff te 4 u. 4 m. uit den parktuin opgestegen, had ondanks het min gunstige weder eene voorspoedige reis. De ballon „Stad Amsterdam," waarmede do luchtreis geschiedde, daalde te 5. u. 15 m. neder te ïfoordketel bij Schiedam, zonder eenige schade. De grootste hoogte, door de luchtreizigers bereikt, was 3250 meters. De beurtschipper M. De Vries, met zijn schip van Groningen op Vries va rende, heeft in het Hoornsche Diep eene roei boot, met 5 studenten bemand, stuk govaren. De studenten werden allen gered. Op den IJ s e 1, b ij Wilsum, is Za terdag een steur gevangen van ruim 2G0 ponden. Het dier is aangekocht door den vischhandelaar Van den Broeke, te Kampen. Boven de gemeente Weill heeft een ontzettend on weder gewoed, gepaard met geweldigen slagregen. De bliksem trof de bewaarschool, beschadigde het plafond, maar veroorzaakte geen brand. Dat do schrik onder de kleinen groot was, laat zich begrijpen. Bij het hevige onweder, dat ook boven Nijmegen en omstreken woedde, werd te Beek in eene weide een gat van ruim 2 meter diepte in den grond geslagen, terwijl te Nij megen onderscheidene telefonische verbindin gen onklaar geraakten. Ofschoon door de vreeselijke slagen de huizen op hunne grond vesten dreunden, kwamen geene andere onge lukken voor. To Oosterwjjk sloeg de bliksem in de Pro- testantsche kerk, beschadigde do voordeuren vernielde een venster aan de achterzijde. Brand ontstond er met en de schade is betrekkelijk gering. Aan het station te Epe is Zator- <lag morgen bij het terugduwen van een ge laden goederenwagon met ijzererts, het zoontje van den stationschef daaronder geraakt, waar door de beide beentjes zjjn afgereden en het kind inwendig zwaar gekneusd werd. Na oen uur lijdens is het aan de gevolgen bezweken. De rechtbank te Luik heeft Don- derdag jl. haar eerste voorwaardelijk vonnis geveld. Zjj heeft nl. eene vrouw, wegens diefstal van oon omslagdoek en oen paar klompen, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 26 frank boete, met bepaling dat dit vonnis met zal wordon toegepast, wanneer de veroor deelde zich gedurende een jaar goed zal heb ben gedragen. Naar uit St.-Potorsburg gemold wordt, is de Russische politie eene interna tionale bende van valscho munters op het spoor gekomen, welke, in Engeland gevestigd, de valsche 500-franken biljetten der Franscho Bank en in groote hoeveelheden valsche bil jetten van 25 roebels in omloop heeft gebracht. In Japan is eene nieuwe mitrail leuse Norden felt met drie loopen beproefd geworden, welke zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Het doel was voorgesteld door eene schyf van 14 vierkanten voet met eene roos van 3 voet middellyn. Van do 265 pro- jectielen troffen 245 het doel. Men deed 27 schoten in 4'/a secondon, d. i. dus 360 per minuut; later 54 projectielen in 8'/2 seconden, dus met eene vuursnelheid van 381 in de minuut. De loopen werden daarby niet. boven matig verhit. De Senaat der Unie bevoelt »an hot houden van eene internationale tentoon stelling te Washington in 1892, ter viering van den 400sten verjaardag der ontdekking van Amerika. Wedstrijden op liet Brasemermecr en op den Rijn. Onder een fermen wind werd de zeilwed- stryd van „Hollandia," waarvan wy den uitslag van eenige nummers reeds hebben medege deeld, voleindigd. Een talryk publiek woonde den kamp by. Hier volgt de uitslag der ovorige nummers. Pleziervaartuigen, als: jachten, boeiers, tjotters enz., lang op de watorlyn boven 4.50 tot en met 5.75 meter. Zeven deelnemers. PrysEen voorwerp in zilver of ander metaal (aangeboden door oen lid van het Bestuur), behaald door Gebrs. Schouton, te Alfen, met „Argo". Premie: Een kunstvoorwerp, behaald door C. P. J. Stam, te Koog aan de Zaan, met „Geertruida". Pleisiervaartuigen, alsjachten, boeiers, tjot ters enz., lang op do waterlijn tot en met 4.50 meter. Twee deelnemers. Prys: Een voorwerp in zilver of ander metaal, behaald door PI. De Wit, te Capelle aan den IJsal, met „Excelsior". Premie: een kunstvoorwerp, behaald door Laurens Jansz. Koster, te Oudshoorn, met „Helena Catharina". Jachten, boeiers enz., zonder onderscheid van vorm en tuigago. Uitsluitend voor zeil vaar tuigen, wolke in de twee laatste jaren geen eersten prys hobbon gewonnen. Vyf deel- nomers. Prys: Een kunstvoorwerp, behaald door G. Schutte, te Amsterdam, met „Nautulus". Premie: Een kunstvoorwerp, behaald door G. Duri v. Beest Holle, te 's-Hago, met „Noordster". Piciziervaartuigcn, als: jachten, boeiers, botters enz., met vaste roef, lang op do water- ïyn boven 8.50 meter. Vyf deelnemers. Prys: Een voorwerp in zilvor of ander me taal, behaald door C. Jaski, te Amsterdam, met- „Wilhelmina". Premie: Een kunstvoorwerp, behaald door G. Duri v. Beest Holle, te 's-Hage, met „Noordster". De prysuitdeeling had aan 's Molenaarsbrug onder veel opgewektheid plaats. Een diner vereenigde do „sportslui" na afloop van den wedstryd, welke, door een flinken wind begun stigd, een zeer welgeslaagd feest van de wakkere vereeniging „Hollandia" mag ge- noimd worden. De roeiwedstryd, wolke gisteren (Zondag) gehouden, maar niet door het weder begun stigd werd, daar het regende, had don volgen den uitslag: Jonge Vier. Prys: „Triton" van Utrecht in 15 min. 51 sec.; premie: „Noreus" van Amsterdam in 16 min. 5 sec. Oude Sculling. Prys„Fortuna" van den heer F. Schilling, te Amsterdam, in 10 min. 52 sec. „Njord" niet aangekomen. Oude Vier. Prys: „Laga", van Delft, in 15 min. 45 sec.; premie: „Njord," vanLoiden, in 15 min. 56 sec. Jonge Ttoee. Prys„Triton," van Utrecht, in 17 min. 47 sec.premie„Laga," van Delft, in 18 min. 2 sec. Oude Twee. Prys: „Laga," van Delft, in 17 min. 33 soc.promie: „Fortuna," van Amsterdam, in 18 min. 32 sec. Zesriems gieken. Pry's„Amstel," van Am sterdam, in 15 min. 20 sec.; premie: „Nep- tunus," van Amsterdam, in 15 min. 27 sec. Jonge Sculling. Prijs: „Amstel," van Am sterdam, in 10 min. 45 sec.premie: „Njord," van Leiden, in 10 min. 46 sec. Sloepen, geroeid door leden van „Hollandia," gestuurd door eene dame. Prys: „Jeannette," van den heer H. A. Vogelaar te Alfen, 8 min. 33 sec-.; premie: „Fatinitza" van „De Amstel," te Amsterdam, in S min. 42 sec. BUITENLAND. FVl&ïlï-£ï"J jl£- Do onthulling van het monument van Gambetta, waarvan de kosten door openbare inschrüving zyn byoengebracht, zal don 13den Juli a. s. plaats hebben. Volgens de „Siècle" is thans boslistdat president Carnot en zyne echtgènoote den zomer zullen doorbrengen op hot paleis van Fontainebleau. Te Nizza is de heer Alfred Constant, ondor-inspecteur der registratie, waarnomend inspecteur, in hechtenis genomen. By ver schillende ontvangers had hij, terwyl de kas voor het vergelyken der boeken geopend was, zich van verschillende sommen, tot een ge- zamenlyk bedrag van ongeveer 1000 fr., meester gemaakt. Te Cannes had hy, terwyl de ont vanger afwezig was, eeDe lade pogen open te breken, waarin de ontvangsten der maand goborgen waren. Italië. Zoodra de tyding van keizer Frederiks dood te Rome bekend werd, is halverstok gevlagd. Reeds is melding gemaakt van de gewisselde telegrammen tusschon keizer Wilhelm en don koning en den Paus. Ook de minister-president Crispi heeft aan prins Von Bismarck getele- grapheerd; de voorzitters van Senaat en Kamer, de ministers enz. deden zich ter Duitsche am bassade inschryven; de Beurs to Romo is ter stond gesloten. In de Kamer hebben de voor zitter en do heer Crispi den keizer herdacht. Laatstgenoemde noemde hem „een borg voor den vrede van Europa", niet, zeide hy, „als geloofde ik dat die vrede kon worden gestoord, want do doorluchtigo zoon, die den troon be klimt, hooft dezelfde beginselen, dezelfde be doelingen, dezelfde belangen als zyn vader". De Kamor besloot zich, op voorstel des ministers, tot heden, Maandag, te verdagen, ori de door de beide sprekers geuito gevoelens in depechos naar Berlyn te vertolken. G-x-oot-BrltcLimlë. By do te Ayr gehouden verkiezing voor het Lagerhuis werd de hoer Sinclair, candidaat dor Gladstonianon, gekozen met eene meerder heid van 63 stemmen boven zyn tegenstander, don heer Evelyn Ashley. De party van Glad stone heeft dus eon zetel gewonnen. In het Lagerhuis kondigde da heer Har court Donderdag aan dat hij, nu de regeering al de artikelen betreffende de bovoegdheid der nieuwe Raden tot het verleenen of onthouden van „vergunning" hoeft ingetrokken, zal voor stellen het ingetrokken artikel 9 weder in het ontwerp te brengen. Dat artikel kende aan do graafschapsraden de bovoegdheid toe om do herbergen op Zondag het verkoopen van alcoholhoudende dranken te verbieden. Waarschynlyk zal hierover en over enkele andere van deze artikelen een heete stryd gestreden worden. Maar de regeering zal, naar verzekerd wordt, zich in deze quaestie rustig by de beslissing van hot Parlement neerleggen. Turkjje. Omtrent hot gevecht tusschen twee regi menten in de kazerne te Konstantinopel wordt nader gemeld dat er verscheidene dooden en oen 40 zwaar gekwetsten by vielen. Osman- pacha herstelde met moeite de orde. De ver schrikte Sultan, die het gevocht gadesloeg, vreesde dat er een aanval op het paleis in het schild gevoerd werd. Uit Berlijn. Een groot aantal belangstellenden ma3kte gebruik van de vergunning om het lyk van keizer Froderik, gelyk dit op hot eenvoudige ijzeren bed in het slot Friodrichskron is neergelegd, te bezichtigen. De meesten brach ten bloemen mede en legden deze naast den prachtigen krans, waarmode de treurende keizerin Victoria onmiddellyk na den dood van haren gemaal zyn stoffelyk overschot sierde. Van alle kanten, door vorsten en burgers, werden bloemen gezonden, van de fraaisto kransen tot de meest eenvoudige ruikers van viooltjes, als eene laatste hulde aan den geliefden keizer. Heden reeds wordt het stoffelyk overschot des keizers bijgezet in de „Friedenskirche" te Potsdam. Deze kerk ligt buiten Potsdam by het park van Sanssouci. De lykstoet zal van Friedrichskron door het park van Sanssouci gaan, een afstand van een klein half uur, zonder dus in de stad te komen. Doze kerk is zeer eenvoudig en werd op last van koning Friedrich Wilhelm IV in 1845 gebouwd. De koning gaf haar don naam van „Friedens kirche", omdat, golyk liy zeide, bij het park „zonder zorg" e kerk paste. De toraardebestellin aan den vrede zal getv zoo eenvoi mogelijk zyn. Zelfs zullen, behalve do le van het keizorlijk nuis en de familie, ge, vovtegonwoordigers van do vreemde m0gj heden aanwezig zyn. Toch zullen velo°Di sche vorsten en de zwager van den overig keizer, de prins van Wales, do plechtig by wonen. Ofschoon keizerin Victoria eene Bectie liet lyk had verboden, heeft zy er tool toegestemd, dat, gelyk keizer "Wilhelm uitdrukkelyk verlangde, althans het zieite doelte door deskundigen word onderzocht geschiedde door prof. Virchow in tegenwi digheid dor goneesheeron, die denkeizerh den behandeld. Keizer Wilhelm ontving Zaterdag-middaj doctoren Bardeleben, Borgmann en Bmbj maar niet doctor Mackonzie, die niet tot vrienden behoort. Doctor Mackenzie zal met doctor Hovfl zyn assistent, nog tot na de b(jzettinj Potsdam blyven als gasten van de keizi weduwe Victoria. Daarna koeren de En sche geneesheeren met den prins van v! naar Engeland terug. Naar men zegt, keizer Froderik den schriftelyken wei nagelaten, dat zyn lyk niet zou worden on zocht, daar hy vreesde dat daardoor des tusschen de geneeshoeren opnieuw zou ginnen. Keizer Fredorik wilde by zyne troon stijging niet dat de algemeene Landestri zou worden gehouden. Keizer Wilhelm heeft dezen voor zes weken uitgeschre maar toch heeft de keizer rekening gohot met de belangen der neringdoenden. De o bare vermakelijkheden behoeven slechts 20 Juni geschorst te worden. De corresp. van hot „Hbl." hoeft Zatei het lijk des keizers gezien. Het gelaat geel bleek en vermagerd, maar overigens toonde het geen spoor van een pynlykend stryd. Er lag oen kalme, byna lachende om den mond. Het grootkruis van de pour le mérite rustte op 's keizers borat, aanwezigen werden door hunne aandoei ovorweldigd, toen zy den geliefdon vors1 zyn storfbed zagen, terwyl door do geope vensters hot gezang der vogels in het tot de sterfkamer doordrong. Prinses Hendrik zorgde voor öe katc onder voorlichting van den schilder Anton Worner. Keizerin Victoria was niet in zich daarmee in te laten, daar de slag gestel diep heeft geschokt. Toen doctor Mac zie meedoelde dat keizer Frederik overli was, verloor de keizorin do geestkracht, n zy tydens het ïyden des keizers betoondi werd zy door den kroonprins weggeleid. Sa bleef zy in hare vertrokken, zich geheel o gevend aan hare smart. Ze. is ontroostb Geheel Potsdam is, evenals Berlyn, in r gehuld. Ook omdat de ziekto hot stoffolyk schot zeer sterk heeft aangetast, werd op het laatst het nemen eener photogra verboden, terwyl de schets van Von We mede niet gepubliceerd, doch slechts vol naaste familieleden bewaard blyven zal. zyden doeken omhullen het lyk, dat, rozen, viooltjes en lauweren bestrooid, o[ yzeren bod rust, met de cavalerie sabel ui Fransclien veldtocht onder den arm Zaterdag-namiddag is graaf Von Moltk een stroomenden regen met een open naar Friedrichskron gereden, ten einde keizer nog eens te zien. Dienzelfden middag word door velen 1 gebracht aan het stoffelyk overschot- keizers. Daaronder waren de vertegent digers der Berlynscho universiteit en Polytechnische school. De hofpredikant K hield 's avonds een lykdienst, welke den keizer en de keizorin, de keizerin-wed prins en prinses Hendrik en de andere van het koninklijk Huis werd bygewi De plechtigheid geschiedde in de Jaspn waar het lyk des keizers is bijgezet in kist, volkomen gelyk aan die, waarin k Wilhelm I werd ter aarde besteld. Naar men meent, zal de Rijksdag 25sten Juni byeenkomen, ten einde de 1 schap des keizers te vernemen. Naar waarscliljnlykheid zal de keizer eenige t later in eene gemeenschappelyke vergad der beide Pruisische Kamers den eed grondwet afleggen. De proclamatie, spoedig verwacht wordt, zal uitsluiten hot Pruisische volk goriclit zyn. Het gerucht loopt dat de 'gewezen mil Von Puttkamer, tlio te Berlyn is toru:

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2