R°. 8689. Zaterdag 16 Juni. A0. 1888. feze fêourant wordt dagelijks, met uitzonde ring van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Juni. Feuilleton. EERESCHULDEN. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leidea per 8 munde*......1.10. franoo per poet.9 LM. Afzonder!#!* Ncmmerm.t.05. FRUS DER ADVBRTENTTffN: Ten 16 regel» 1.06. Iedere regel moor O.IT^. Grootere lettere neer plaetarnimte. Yoor het 1b- oeaseoren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. Q. W. L. C. Van der Duyn, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.„De colloc- tieve dagvaarding". (Eenige opmerkingen over art. 4 No. 6. Burg. Rechtsvordering). B. en Ws. leggen den gemeenteraad een staat over van de posten der begrooting over 1887, welke niet voldoende zijn ter be strijding van de vereischte uitgaven. Bedoelde posten zijn de volgende: Kosten van het onderhoud van het Raadhuis 853.41. Onderhoud en aankoop van meubelen 152.70. Onderhoud van straten en pleinen 20.62'/,. Onderhoud van pompen en riolen 568.22'/,. Onderhoud van vaartuigen ƒ70.25. Kosten voor het verstrekken van en den aanleg voor duin water ƒ38.02. Dag- en weekgelden der werk lieden en verdere kosten der fabricage 785.71. Vergoeding aan het Ryk voor de heffing der opcenten op de grond- en personeele belasting 19.01. Onderhoud van brandspuiten 960.96. (Uit dezen post moeten nog worden gevonden de kosten van 300 meter patentslang met 20 stellen koppelingen, ten behoeve van de stoom- brandspuit aangeschaft. By den plaats gehad hebbenden brand in het pand van de firma Herfst en Helder, zyn de slangen dier spuit zóódanig beschadigd, dat tot de aanschaffing van een geheel nieuw stel is moeten worden overgegaan, waarvan de uitgaven beloopen ƒ1123). Belooning enpremiën aan brandspuit- lieden en -beambten 24.42. Verdere uitgaven in zake de politie 58.71'/,. Gedurende het koude weder in de maanden Januari, Februari en Maart is aan de agenten van politie, tydens zÜ de nachtwachten betrokken, van gemeente wege koffie verstrekt, waardoor de uitgaven iets meer hebben bedragen dan waarop ge rekend was). Kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand 198.61. (Ver mits zich binnen deze gemeente gevallen van hondsdolheid hebben voorgedaan, moesten alle honden op de openbare straat alhier, gedurende 4 maanden, van muilkorven zyn voorzien. Dientengevolge zyn twee personen aangewezen om gedurende dien tyd behulpzaam te zyn by het opvangen van honden, die zich zonder muilkorf op de straat vertoonden. De uitgaven daarvan zyn uit dit artikel gekweten, terwyi bovendien de kosten voor het maken van hokken en kisten voor opgevangen of afge maakte honden, mede uit dezen post zyn ge vonden, hetgeen eene meerdere uitgave heeft ten gevolge had). Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen 370.30. Begrafeniskosten van behoeftigen 11.10. Kosten voor openbare vermakelykheden ƒ158.291/,. (In verband met de viering van den Derden October is een bedrag toegestaan van 700. Inmiddels hebben de toebereid selen, welke van gemeentewege ter gelegen heid van de feestelyke herdenking van den '70sten verjaardag van Z. M. den Koning op 19 Februari 1887 zyn gemaakt, eene uit gaaf vereischt van 222.05, terwijl de kosten van den Derden October hebben bedragen 636.24'/2. Vermitsalzoo een som van 858.29'/, benoodigd is, ontstaat er een tekort van 158.29'/2. Voor dit jaar is aan genoemde Vereeniging eene toelage uit de Gemeentekas verstrekt van 425, terwyl voor 1886 door het Bestuur daarvan afstand werd gedaan op grond van de gunstige omstandigheden, waarin de Vereeniging in dat jaar verkeerde). Kosten van brandverzekering der gebouwen ƒ68.25. Ten slotte geven B. en Ws. den Raad in overweging in het tekort dier posten te voor zien by suppletoiro begrooting in ontvangst volgn. 30. Ontvangsten „resultaat van een afzonderiyk beheer als a. Gasfabriek," vermits de winst dier inrichting volgens de overge legde rekening meer bedraagt dan op de Ge- meentebegrooting is uitgetrokken, en bieden hier ter vaststelling aan een staat tot een bedrag van ƒ4358.60. Evenmin als by de commissie van fabri cage, bestaan by B. en Ws. bezwaren tegen de door P. Kooreman gevraagde aanplemping van een gedeelte der Binnenvestgracht by de Tweelingstraat. Met dezelfde commissie zyn B. en Ws. echter van oordeel dat er overwegende bezwaren bestaan tegen de door de firma R. M. Beuth Zoon gevraagde overbouwing van een ge deelte der Zegersteeg aan de Kaiserstraat, zoodat zp in overweging geven afwyzend op het verzoek'te beschikken. Ook geven B. en Ws. in overweging aan S. P. Barnhoorn vergunning te verleenen tot het leggen van eene hardsteenen stoep op open baren gemeentegrond vóór zyne huizen in de Bakkersteeg, wyk 6. Nos. 13 en 15, mits de stoep niet moer dan 30 centimeters buiten den gevel en niet meer dan 5 centimeters boven de straat uitspringe. B. en Ws. leggen den gemeenteraad over een voorstel tot nadere regeling van de samen stelling en den werkkring van de commissie van financiën, vergezeld van een daaromtrent door de commissie voor de huishoudeiyke ver ordeningen uitgebracht rapport, met voorstel om tot de vaststelling van de ontwerp-ver- ordening over te gaan. Tevens bieden B. en Ws. den raad aan eene voordracht betrekkelyk eene heffing van schoolgeld op de Kweekschool voor onder- wyzers, vergezeld van een daaromtrent door de schoolcommissie uitgebracht advies. Wat de schoolgeldheffing aangaat, is de meerderheid van het Dagelyksch Bestuur, zooals het thans is samengesteld, niet on geneigd tot de invoering daarvan mede te werken, mits het op een niet te hoog bedrag worde vastgesteld, met dien verstande even wel, dat de vrystellingen niet worden verleend op grond van aanleg, vlyt en goed gedrag, maar alleen in verband met de mindere ge goedheid der ouders. Vrijstellingen toch op grond van verdiensten moeten vergeiykender wyze worden toegekend. Uit dien hoofde is het zeer goed denkbaar dat de uitmuntendste leerlingen grootendeels zullen behooren tot de meer gegoeden, terwyi minder vermogen den, hoe geschikt ook op zichzelf, van het voorrecht zullen worden uitgesloten, zoodat de vrystellingen wellicht ten goede zullen komen aan diegenen, die haar niet behoeven. B. en Ws. geven in overweging eene be slissing te nemen omtrent de volgende vragen lo. Zal tot de heffing van een schoolgeld op de Kweekschool voor onderwyzers worden overgegaan? Zoo ja: 2o. Tot welk bedrag? 3o. Zal vrystelling of vermindering van schoolgeld worden verleend? Zoo ja: 4o. In verband met aanleg, vlyt en goed gedrag of met de flnanciëele omstandigheden der ouders? 5o. Zullen de toelagen al of niet worden behouden? 6o. Zal de kostelooze verstrekking van leermiddelen al of niet worden behouden? Naar aanleiding van het verzoek van R. De Borst om restitutie van schoolgeld, deelen B. en Ws. mede dat de kinderen van adres sant, op grond van vertrek van het gezin uit de gemeente, de school den 29sten Mei jl. hebben verlaten, zoodat er termen bestaan gunstig op het verzoek te beschikken. Zy geven mits dien in overweging aan adressant restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor de maand Juni voor 2 kinderen, leerlingen der Meisjesschool 2de klasse, en een kind, leerling der Leerschool, tot een bedrag van drie gulden. Ten vorigen jare werd aan den ge meenteraad een adres van I. Imans en andere eigenaars of bewoners van perceelen aan den Rynsburgersingel ingediend, waarby wordt aangedrongen op de bestrating van genoem den singel. Uit een daaromtrent door de commissie van fabricage ingesteld onderzoek is gebleken dat de klachten omtrent den toestand van dien singel niet ongegrond zyn, terwyl de onvoldoende toestand voor een deel het ge volg is van het druk dagelyksch verkeer van ry- en voertuigen van en naar de Leidsche Melkinrichting, aan dien singel gelegen. Ook naar het oordeel van de commissie van fabricage is het noodig dat verbetering worde aangebracht en wel door geheele be strating met klinkers, omdat een grindweg met bestraat voetpad of keienryweg geen voldoend middel zou opleveren om den singel voortdurend tot wandeling te kunnen gebrui ken. De kosten van eone bestrating met klinkers bedragen ƒ3300 aan materialen, terwyl het werk, verricht wordende door stads- werklieden, eene som van ƒ850 aan arbeids loon zal vorderen. Op de begrooting voor dit jaar is reeds een bedrag van ƒ3000 beschikbaar gesteld voor buitengewone vernieuwing van straten, welk bedrag voor de bestrating van dezen singel zou kunnen worden aangewend; de benoo- digde arbeidsloonen zullen grootendeels kun nen worden gevonden uit de op den post Dag- en Weekgelden der werklieden toegestane gelden. Vermits het hier geldt een werk, waarvan de wenscheiykhoid en het nut niet kunnen worden betwyfeld en de aangelegen perceelen behooren tot de gemeente Leiden, aarzelen B. en Ws. niet, tot het nemen van eene gun stige beschikking op het adres te adviseeren. Het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie deed gisteravond van uit de muziektent in den tuin van „Musis Sacrum" zyne welluidende tonen weerklinken èn door dien tuin zeiven ön over de naaste omgeving. Was het auditorium in den tuin aanvanke- lyk niet groot, in den loop van den, helaas, vry koelen avond, betraden meerdere toehoor deressen en toehoorders het afgebakende terrein, en dit kon gelukkig genoemd wor den, daar het te betreuren zou zyn geweest zoo slechts zeer weinigen hunne aandacht geschonken hadden aan de verdienstelyke uitvoering van het wolgekozen programma, waarop, behalve de populaire marsch „En revenant de la revue", van Desormes, waar mede het concert geopend werd, toonwerken van meer beteekenis voorkwamen. Historische vertelling naar het Duüsch Slot.) tajt B. T. WOLFSHOFER. ,Ik heb uw vader herhaaldelijk myne voor spraak by het hof aangeboden. Is het myne schuld, dat hy deze voortdurend afwyst? De koningin zou hem met genoegen eene hooge betrekking geven, maar hy vindt er een ge noegen in eene politiek te voeren, welke ïyn- recht tegen de myne indruischt. Daarvoor zult gy my veroorloven dat ik de vriendschap, welke ik zoo gaarne uw vader bewezen zou hebben, nu op u overdraag. De koningin zal u onder hare hofdames opnemen, of nog beter ,Ik trouw u!" Mary bloosde tot aan de slapen. „Och!" riep Bolingbroke, die dit zag, „gy hebt misschien reeds gekozen Mag men den naam kennen van den gelukkige, aan wien gy uw hart geschonken hebt?" Oprecht beantwoordde Mary deze vraag. „Wat! De knappe luitenant in de garde van hare majesteit? 't Is waar ook, Edward Graham is een landgenoot van u, en ik had eigenlijk vanzelf op de gedachte moeten komen dat hy u tenminste kent! Uw verloofde is een man van eer, aan wiens zyde gy in elk geval het geluk zult vinden, dat gy waar dig zyt." Treurig, haar verhaal dikwyis door snikken afbrekend, zeide het jonge meisje hoe door de ruïne, welke over het vermogen van haren vader gekomen was, ook de hoop gestrand was dat zy den geliefden man zou mogen teebehooren. „Welaan", antwoordde Bolingbroke levendig. „Dan zal ik by de koningin bewerken dat met Edward Graham eene uitzondering ten opzichte van de overigens streng gehandhaafde huwe lijkswetten gemaakt worde. Ik kom zoo zelden met een verzoek, dat hare majesteit my wel niet een weigerend antwoord zal geven." „Dank, mylord, duizendmaal dank I Maar gy vergeet dat myn vader daarmede weinig ge diend is! Wordt daardoor voorkomen dat Wakersethouse, waarin ik myne jeugd door bracht, onder den hamer komt? Bovendien zou myn vader, gelyk gy weten zult, er nooit toe te bewegen zyn dat hy van de aalmoezen, welke zyn schoonzoon hem geeft, leeft." Bolingbroke maakte eeneonrustigebeweging. Ja„, miss Wakerset, gy doet inderdaad uw land eer aanHardnekkig tot aan styfhoofdig- heid! Precies als uw vader! Ik zie het: gy volhardt by uw schuldbrief! Gy wilt bepaald dat ik myne schuld voldoeMaar ik heb geen geld! De eerste minister van hare majesteit de koningin is op dit oogenblik minstens even arm als de failliete eigenaar van Wakerset house." Op dit oogenblik werd de deur geopend en de gryskop trad binnen, aan wien Mary deze samenkomst met Bolingbroke te danken had. Hy droeg eene epene cassette, waarin goud stukken in hun verleidelyken glans lachten. Mary's oogen schitterden. Zy wachtte nau welyks dat de oude, die haar met do oogen scheen toe te knikken, het vertrek weer ver laten had. Dan trad zy een stap voorwaarts en zeide met eene stem, welke door haar trillen de diepe ontroering van heur hart ver raadde: „Daar is geld, mylord! En gij zeidet zooeven nog dat gy geen geld hadt!" Als 't ware stry'dend tegen eene stemming, welke door deze pyniyke positie natuuriyk ontstaan moest, antwoordde Bolingbroke: „Het behoort my niet, miss Wakerset! Ik ontvang het slechts om het terstond weder af te geven. Ik moet eene eereschuld voldoen." „Dus tegenover anderen komt gy uwe ver plichtingen na, terwyl gy bedaard wilt toezien dat myn arme vader te gronde gaat!" Zy sprak het luid, als in woede. Het nog zooeven schuchtere en bedeesde meisje scheen alle verlegenheid in het bewustzyn van haar recht van zich geworpen te hebben. „Ik zeide u immers dat het eereschulden zyn, welke ik daarmede betalen moet!" ant woordde Bolingbroke. „Schulden biy ven schulden, mylordIk ten minste ken geen onderscheid. Misschien ben ik niet verstandig genoeg het te begrypen! Ik verzoek u daarom my dat toe te lichten I" „Niets gemakkeiyker dan dat," antwoordde Bolingbroke, die langzamerhand zyne koelbloe digheid herkreeg. „Eene eereschuld is eene zoodanige, waarvan geen bewys, noch schuld bekentenis, noch wissel bestaat. Men verplicht zich alleen op zyne eer, de som voor een be paalden termyn terug te betalen." Mary scheen een oogenblik na te denken. Daarop nam zy plotseling de documenten, welke zy Bolingbroke by het binnentreden der kamer te lezen had gegeven, de schuldbekentenissen, waarby de minister de ontvangst der van haren vader geleende som bevestigde, uit de portefeuille en verscheurde ze. „Wat doet gy?" vroeg deze verbaasd. „Ik, mylord? Ik verander uwe schuld in eene eereschuld!" Een diep zwygen volgde op deze woorden. „Ah, mejuffrouw", nam Bolingbroke na

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1